آثار اجرای ضوابط جدید معاملاتی در بورس / رفع ابهامات، زمینه ساز ثبات بازار

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

اجرای ضوابط جدید معاملاتی و تعین سقف فروش در شرایط فعلی به عنوان یک سیاست کوتاه مدت می تواند به بازگشت بازار به روال عادی کمک کند و آثار مثبت آن طی روزهای آینده در بازار انعکاس خواهد یافت.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار بورس (سنا)، دکتر فرهاد حنیفی، مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه ملی با بیان این مطلب، افزود: طبیعتا دامنه نوسانات در بازار بورس، از دامنه نوسانات در  بازار کالا بیشتر و شدیدتر است، بنابراین، اینکه از بازار بورس انتظار حرکت صعودی به طور دائم برود، منطقی نیست و قاعدتاً هر افزایش، حتما کاهش هایی را به همراه دارد که طی هفته های اخیر و با توجه به ایجاد برخی ابهام ها، مجموعه ای از سوالات برای سهامداران ایجاد شده که حرکت شاخص و قیمت ها را در شیب نزولی انداخته و موجب نگرانی سهامداران خرد در بازار شـد.

حنیفی خاطرنشان کرد: تصمیم جدید هیأت مدیره سازمان بورس درخصوص تعیین سقف فروش طی ساعت 8:30 تا 12، برای کوتاه مدت توجیه پذیر و منطقی است، البته در کنار این باید با سرعت ابهامات موجود در گروه هایی مثل پتروشیمی ها، سنگ آهنی ها و حتی خودرویی ها رفع شود.

مدیرعامل شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه ملی، با ابراز امیدواری نسبت به اینکه با برگشت بازار به روال عادی، ضوابط معاملاتی به حالت عادی بازگردد، اظهار داشت: لازم است دولتمردان رفع این ابهام ها را در دستور کار قرار بدهد و سازمان بورس نیز با اعمال سیاست های لازم، به طور کوتاه مدت روند بازار را تا حد قابل قبولی کنترل کند، البته طبیعتا  بعد از رفع نگرانی سهامدارن خرد و بازگشت آرامش به بازار، ضوابط معاملاتی به حالت عادی باز خواهد گشت تا مجدداً وجه متمایز بورس که نقدشوندگی بالای آن است، نمود بیشتری پیدا کند.

این کارشناس بازار بورس با تـأکید بر این نکته که آثار مثبت سیاست جدید سازمان مبنی بر اجرای ضوابط جدید معاملاتی در چند روز آینده مشخص می شود، گفت: بازگشت بازار به روال عادی در گروی حرکت های درون بازاری و برون بازاری است به عبارتی در بخش درون بازار، حرکتهای کوتاه مدت و انسجام بین سهامداران بزرگ و حقوقی و در بخش عوامل برون زا، تعیین تکلیف پیرامون ابهامات گروه صنعت ها می تواند به بازار و بازگشت به روال عادی کمک کند.

حنیفی درباره چگونگی انسجام بین سهامداران بزرگ و حقوقی در راستای حفظ منابع سهامدارن خرد و کلیت بازار گفت: در هر حال انتظارات سهامداران حقوقی با یکدیگر متفاوت است، در یک گروه صنعت سهامداری استراتژی خرید دارد و در یک گروه صنعت سهامدار دیگری استراتژی فروش دارد در حالیکه در شرایط فعلی سهامدار خرد نگران سرمایه و دارائی اش است.

وی افزود: سهامداران عمده مالکان اصلی سهم اند و به تجربه ثابت شده این سهامداران، سهامداران بلند مدت سهم اند و با افزایش و کاهش قیمت سهم از سهم خارج نمی شوند، بلکه در سهم ماندگاری دارند و حتی در بدترین شرایط هم شرکتهای تحت پوشش خود را رها نمی کنند، پس بهتر است جابه جایی های مد نظر در پرتوفوی خود را از نظر زمانی با اندکی تأخیر اعمال کنند تا به انسجام و تقوبت بازار و رفع نگرانی سهامدارن خرد کمک شود.

این کارشناس بازار بورس درباره روند بلندمدت بازار بورس گفت: به نظر می رسد با رفع این ابهامات روان بودن معاملات، افزایش حجم معاملات، صعودی شدن شاخص به بازار بورس بازگردد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب