خرید و نگهداری سهام، بهترین استراتژی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

همچنان بازار سرمایه رفتار هیجانی از خود نشان می دهد و گویا پارامترهای فاندامنتال که اصلی ترین عامل تأثیرگذار در عملکرد شرکت ها می باشند را مدنظر قرار نمی دهد.

مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن با بیان این مطلب به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با تصویب نرخ خوراک برای شرکت های پتروشیمی به صورتی که از 13 سنت کمتر نباشد درست است که هزینه های مالی در کوتاه مدت برای شرکت های این صنعت بالا خواهد رفت.

ولی از طرف دیگر شرکت ها می توانند از سایر محل ها و با افزایش نرخ فروش محصولات این افزایش هزینه را پوشش دهند و یا حتی تعدیل مثبت هم بدهند. کما اینکه این اتفاقات در گذشته هم در مورد نرخ خوراک مایع افتاده است و شرکت ها توانستند بعد از مدتی روند سودآوری خود را حفظ و حتی افزایش دهند.

محمد کفاش ادامه داد: اخبار و شایعات در حال حاضر بیشتر تأثیر روانی و هیجانی در بازار سرمایه می گذارند و با گذشت زمان و شفاف سازی شرکت ها در خصوص مصوبات تأثیرگذار بازار سرمایه به مسیر اصلی و عادی خود باز خواهد گشت.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص ضوابط جدید معاملاتی اجرا شده اظهار داشت: این قوانین در کوتاه مدت می تواند تأثیرگذار باشد ولی اینکه در بلندمدت چه آثاری خواهد داشت بستگی به شرایط حاکم آن روز بر بازار بورس دارد به این صورت که باید مشخص گردد که تا چه زمانی این روش را ادامه خواهند داد و در چه بازاری مثبت یا منفی آن را متوقف خواهند نمود.

وی تصریح کرد: اجرای سیاست های اینچنینی فقط در کوتاه مدت به کاهش هیجانات بازار بورس کمک می کند و نمی تواند برای بلندمدت از این روش ها استفاده نمود.

کفاش با اشاره به تأثیرپذیری بیش از حد بازار بورس از اخبار و شایعات ابراز داشت: در شرایط حال حاضر بازار سرمایه و رفتارهای غیر منطقی حاکم بر رفتار سرمایه گذاران به نظر می رسد که سرمایه گذاری با دید نوسانی و کوتاه مدتی منطقی نمی باشد بنابراین بهتر است از خریدهای اعتباری برای کوتاه مدت استفاده نشود بلکه با استفاده از پول نقد و با دید حداقل میان مدتی اقدام به سرمایه گذاری صورت گیرد.

مدیر عامل سرمایه گذاری بانک مسکن پیرامون طرح تشکیل صندوق ثابت بازار سرمایه گفت: در همه بازارهای مالی دنیا بازار گردان وجود دارد ولی مسئله مهم نقش این تشکل ها و صندوق ها در هدایت درست بازاراست که باید مدنظر قرار گیرد.

به طوریکه این صندوق ها می توانند به گونه ای عمل کند که در بازار منفی و مثبت در صورت افزایش غیر منطقی صف های خرید و فروش اقدام به ایجاد تعادل در بازار سرمایه نماید ولی به نظر می رسد در شرایط فعلی حقوقی های بازار سرمایه علاقه ای به انجام چنین کاری ندارند.

محمد کفاش خاطر نشان کرد: نسبت به آینده بازار بورس خوشبین هستم و به نظر می رسد با توجه به اینکه همچنان شرکت هایی با شرایط بنیادی مناسب و توانایی افزایش سودآوری در بازار سرمایه موجود است سال آینده سال خوبی برای فعالان بورس باشد با این تفاوت که باید آگاهانه و گزینشی عمل نمود.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد روند سودآوری شرکت ها اظهار داشت: شرکت ها همچنان می توانند با کنترل هزینه ها بهره وری بالاتری ایجاد کنند و همچنین با برداشته شدن تحریم ها و تأثیرات مثبت این اتفاق خواهند توانست با افزایش حجم فروش و تولید بر سودآوری خود بیافزایند بنابراین روند سودآوری شرکت های بنیادی در آینده می تواند ادامه دار باشد و جای نگرانی نخواهد بود.

در خاتمه مدیر عامل کارگزاری بانک مسکن به سهامداران توصیه کرد: بازار سرمایه جایی برای یک شبه پولدار شدن نمی باشد بنابراین بهترین استراتژی این است که با مطالعه و دید بلندمدت برای سرمایه گذاری وارد این بازار شد.

وی تصریح کرد: مطالعات نشان داده است که در بلندمدت استراتژی خرید و نگهداری بیشترین سود را عاید سرمایه گذاران خواهد نمود در حالیکه سرمایه گذاری با دید نوسانی و کوتاه مدتی باعث افزایش استرس و کارمزد پرداختی به شرکت های کارگزاری می گردد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب