خلاصه اخبار بورس چهارشنبه 30 بهمن

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته که مصادف شد با آخرین روز از ماه بهمن،رشد 551 واحدی را تجربه کرد و ضمن شکستن مقاومت 80800 واحدی در آستانه ورود به کانال 81 هزار واحد قرار گرفت.نماد معاملاتی شبندر با 154 واحد و شپنا با 64 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد 12 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بازار به 406.3 میلیارد تومان رسید که 284.2 میلیارد تومان آن به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس تعلق داشت.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات شپنا با 114.8 میلیارد تومان و شبندر با 56.6 میلیارد تومان اختصاص داشت.فارس نیز معاملات با ارزش 27 میلیارد تومانی را تجربه کرد.

همانطور که پیشبینی میشد، برای امروز بازهم خریدها در قیمت های منفی ( اگر افت قیمتی صورت پذیرد ) بالا بود. تاثیر اصلی بر بازار را توقف برخی نمادها برای اعلام سود سال 93 و انتشار گزارش برخی شرکت های دیگر خواهد داشت. گزارش های بودجه 93 در حال انتشار هستند و این عامل در کنار چگونگی بازگشایی پتروشیمی ها که با بازگشایی هلدینگ خلیج فارس کلید خورد دو عامل مهمی ست که این روزها شاید برخی به دلیل آنها دست از خریدهای پر حجم برداشته اند و شاید هم برخی فروشنده شده اند. برای امروز پیش بینی کلی این بود که شرایط بهتر از دیروز باشد که البته همینطور شد. در خارج از فضای بازار نیز نباید از مذاکرات با 5+1 نیز که در حال برگزاری ست غافل شد!»

اوایل وقت امروز با سیل توقف نمادها و اعلام برخی گزارش های مثبت 93 شاهد رشد قیمت ها و شاخص بودیم. هلدینگ خلیج فارس نیز بازگشایی شد که معاملات متعادل و مثبت آن اجازه افزایش شدید عرضه ها را به بازار نداد. امروز و فردا نیز گزارش های 93 بیشتری به بازار ارسال خواهند شد که تاثیر زیادی بر معاملات هفته آینده خواهد داشت. مهمتر از همه گزارش های بودجه 93 ، گزارش های پتروشیمی ها است. گفته شده تا 10 اسفند به شرکت های این گروه فرصت داده شده که گزارشات خود را به بورس ارسال کنند. با اینکه تقاضا در کلیت بازار رو به افزایش است ولی هنوز خیلی ها منتظر بازگشایی نمادهای پتروشیمی گازی هستند چرا که معتقدند بازگشایی آنها تاثیر روانی مهمی بر بازار دارد.

در اخبار حاشیه ای بازار

در اخبار سیاسی بازار نیم نگاهی هم به مذاکرات با 5+1 در وین دارد. نتیجه این مذاکرات برای هفته آتی نیز مهم است.

در بازارهای جهانی فلزات اساسی رشد داشته اند.مس بار دیگر 7200 دلار را لمس کرد.روی به 2100 دلار و سرب نیز به 2200 دلار در هر تن نزدیک شده اند.

بحث دیگر در مورد هدفمندی یارانه هاست که هنوز برای خیلی ها میزان افزایش نرخ حامل ها مبهم است و هر کس در این باره صحبتی می کند. معاون اولی رئیس جمهور گفته قرار نیست شیب هدفمندی تند باشد و از هر گونه شوک پرهیز می نماییم.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز موج توقف نمادها و اعلام گزارش های بیشتر از بودجه 93 را داشتیم.

در پتروشیمی ها فارس استارت بازگشایی نمادهای متوقف گروه را زد. سهم با صف خرید نسبتا کم حجم در 1695 تومان روبرو شد ولی با افزایش عرضه ها در ادامه معاملات مثبت و متعادلی را تجربه کرد.

شرکت اعلام کرده با توجه به اینکه 97 درصد از خوراک شرکت های زیر مجموعه میعانات گازی و مایعاتی از قبیل گاز غنی شده نفتا و سایر مشتقات نفتی می باشد که از پالایشگاه ها دریافت می شود افزایش نرخ خوراک گازی تاثیری بر سود شرکت ندارد.

پارسان می تواند در زمان بازگشایی با توجه به برگزاری مجمع در اسفند ماه و پرداخت سریع  سود نقدی و همچنین احتمال قوی خرید پتروشیمی پارس با افزایش تقاضا روبرو شود. شرکت  تاریخ مجمع خود را از 8 اسفند به 10 اسفند انداخته است.

شفارا به عنوان اولین شرکت پتروشیمی سود هر سهم سال مالی آتی خود را اعلام کرده است. شرکت که خوراک الکل و ورتوزايلين دارد و تاثیری از افزایش نرخ خوراک گازی نمی پذیرد برای سال 93 مبلغ 4812 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 رشد 19 درصدی داشته است.

بانکی ها روز مثبتی داشتند ولی در قیمت های درصد مثبت کامل مورد عرضه قرار گرفتند.شرکت های گروه تا حدودی با اولین گزارش 93 شان امیدوار شده اند ولی خبر این روزهای این گروه بحث نرخ سود آنها در سال 93 است که مخالفان و موافقان زیادی دارد.

خودرویی ها در ابتدا با افزایش جالب تقاضا روبرو شدند که در نیمه دوم بازار عرضه های بیشتری را تجربه کردند.خبهمن با توجه به شرایط بنیادی مناسب صف خرید تشکیل داد و تقاضای خوبی داشت. خپارس بار دیگر با شایعه احتمال افزایش سرمایه صف خرید شد.
.
وساپا در این گروه برای تعدیل عایدی متوقف شد. ورنا نیز با قیمت منفی بازگشایی شد

قطعه سازان در بیشتر نمادها منفی بودند. سهام این گروه با سفته بازی برخی رشد زیادی داشته اند و با وجود اعلام سود در بیشتر شرکت ها بازهم جای اصلاح پی بر ای خواهند داشت. در این گروه عضو هيئت مديره انجمن قطعه‌سازان گفته: بر اساس آنچه پيش ‌بيني مي‌شود سال آينده باز هم شاهد افزايش قيمت قطعات خودرو خواهيم بود.

سیمانی ها در دو دسته معاملات منفی و مثبتی را تجربه کردند. گزارش های 93 خود را تا بدین جا خیلی خوب منتشر نکرده اند. افزایش نرخ سیمان داخلی برای سال بعد با وجود افزایش نرخ حامل های انرژی قطعی ست و درخواستی نیز برای افزایش 10 دلاری نرخ سیمان صادراتی شده است. باید به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که نمادهای سیمانی از گروه هایی بوده اند که افت زیادی داشته اند

در این گروه سیمان بهبهان نیز سود سال اتی خود را در اولین گزارش 7802 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 افت 16 درصدی را نشان می دهد

برعکس سیمانی ها، در دارویی ها قطار تعدیل مثبت ها همچنان در حرکت است و در حال رسیدن به ایستگاه های مختلف می باشد. دیروز نیز دسبحا تعدیل مثبت خوبی به بازار اعلام کرد. درازک نیز تعدیل مثبت داد.وپخش هم برای اعلام سود سال بعد بسته شد.دسبحا با رشد بیش از 18 درصدی بازگشایی شد

دسبحا با توجه به اعلام سود شرکت های دیران ، سبحان و دالبر سود هر سهم سال مالی آتی خود را اعلام کرده است. اول اینکه شرکت با یک تعدیل مثبت 48 درصدی سود هر سهم سال مالی 92 خود را از 835 ریال به 1325 ریال افزایش داده است که دلیل تعدیل افزایش تقسیم سود زیر مجموعه ها بوده است. دوم اینکه سود هر سهم سال 93 خود را نیز در اولین گام 1470 ریال به ازای هرسهم اعلام کرده است که نسبت به سود قبلی سال 92 رشد 76 درصدی و نسبت به سود جدید سال 92 رشد 19 درصدی داشته است. علت اعلام این سود نیز همانطور که می دانید رشد سود زیر مجموعه ها برای سال 93 می باشد.

والبر هم که امروز صف مستحکمی داشت سود نسبتا خوبی برای سال بعد اعلام خواهد کرد.شرکت می تواند در اولین گزارش سال بعد حداقل 80 تومان اعلام کند.

دکوثر پس از برگزاري مجمع عمومي فوق العاده مبني بر اصلاح اساسنامه، بازگشایی شد و از همان ابتدا  صف خرید شد.

گروه انفورماتیک و رایانه یکپارچه مثبت بودند. این صنعت با توجه رشد صنعت IT و اینترنت می توانند در بلند حرفهای زیادی برای گفتن دارند.سهامداران این روزها توجه بیشتری به این گروه با توجه به عدم تاثیر پذیری  از حاشیه های ایجاد شده توسط مجلس( هدفمندی یارانه ها،نرخ خوراک و بحث بهره مالکانه ) دارند.

همکاران سیستم برای سال 93 در اولین پیش بینی مبلغ 80 تومان به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 ( 90 تومان) افت 11 درصدی داشته است. فروش شرکت برای سال آتی رشد 44 درصدی و بهای تمام شده رشد 55 درصدی داشته است.سود عملیاتی شرکت رشد 56 درصدی داشته است لیکن افزایش هزینه های مالی در کنار عدم شناسایی فروش ساختمان ( که در سال 92 اتفاق) افتاده است باعث کاهش 11 درصدی سود خالص شرکت شده است.گزارش شرکت مناسب بوده است.

مفاخر که در آخرین روز معاملاتی خود با P/E بیش از 18 معامله می شد در اولین پیش بینی سود سال آتی 561 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 271 ریالی سود 92 رشد 107 درصدی را نشان می دهد.افزایش حجم فروش علت تعدیل مثبت خوب شرکت می باشد.

پالایشی ها روز مثبتی را تجربه کردند که یکی از دلایل آن گزارش همراه با رشد سود شتران بود.شراز هم امروز برای اعلام سود سال 93 متوقف شد که برخی شایعات تایید نشده حاکی از آن است که با سود خود را نسبت به سال 92 با کاهش اعلام خواهد کرد.در این گروه شبندر و شاوان شرایط بنیادی بهتری دارند.

اما گزارش شتران. شتران در اولین پیش بینی از سود سال مالی 93 مبلغ 66،272 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 59،563 ریالی سال 92 با رشد 11 درصدی روبرو شده است.شایان ذکر است سود سال 92 نیز قبلا 5900 تومان اعلام شده بود که در این گزارش به 59563 ریال افزایش داده شده است.

فروش شرکت برای سال 93 نسبت به سال 92 عمدتا به دلیل رشد نرخ فروش ( ناشی از افزایش نرخ دلار از 2450 تومان به 2650 تومان) با افزایش 11 درصدی و بهای تمام شده نیز با رشد 10 درصدی روبرو شده است که این تغییرات در کنار افزایش 45 درصدی هزینه های عمومی اداری رشد 35 درصدی سود عملیاتی شرکت را در پی داشته است.

اما علت افزایش اینکه سود خالص شرکت نسبت به سال 92 همچون سود عملیاتی رشد بیش از 30 درصدی نداشته است پیش بینی کاهش 69 درصدی سود سپرده های بانکی می باشد

نرخ خرید نفت خام نیز برای سال 93 با 5 درصد تخفیف 101.66 دلار در هر بشکه در نظر گرفته شده است( مبنای این نرخ میانگین نرخ 21 ماه گذشته منتهی به آذر 92 می باشد)

مقدار تولید چهار محصول اصلی شرکت در سال 93 نسبت به سال 92 با افت همراه شده است که بیشترین افت مربوط به نفت سفید با 17 درصد کاهش می باشد. مقدار تولید بنزین موتور نیز 4 درصد، نفت گاز نهایی 3 درصد و نفت کوره با 3 درصد کاهش داشته است

در پایان شرکت به افزایش سرمایه اش نیز اشاره کرده و گفته که در نظر دارد به پیشنهاد هیئت مدیره اقدام به افزایش سرمایه نماید.

در معدنی ها و فلزی ها فباهنر برای تعدیل سود خود متوقف شد.دیروز در بخش اخبار ویژه اشاره شد که :شرکت که در گزارش شش ماهه خود مبلغ 127ریال سود اعلام نموده بود در گزارش عملکرد 6  ماهه حسابرسی شده سود هرسهم را با افزایشی 72 درصدی به 219 ریال رسانده است. که عمده این افزایش به دلیل کاهش بهای تمام شده می باشد .دو رو ز پیش نیز این شرکت سود هرسهم 9 ماهه خود را با تعدیل 20 درصدی از مبلغ 175 ریال  به مبلغ209 ریال رسانده بود  و دلیل این اصلاح را تغييرات انجام شده براي محاسبه ماليات 9 ماهه شرکت با استفاده از معافيت صادراتي براساس حذف بخشنامه وزارت دارايي اعلام نموده بود.

البته این افزایش درحالی صورت گرفنه که سود 9ماهه اصلاح شده از سود 6 ماهه حسابرسی شده شرکت کمتر می باشد . بنابراین این احتمال وجود دارد درگزارش 9 ماهه حسابرسی شده سود شرکت بازهم تعدیل یابد. شایان ذکر است سود هرسهم حسابرسی شده 6 ماهه در حالی 219 ریال اعلام شده است که شرکت درآخرین پیش بینی خود سود هرسهم برای سال مالی 92 را 241 ریال اعلام نموده است . درواقع شرکت در عملکرد 6 ماهه 91 درصد از سود هرسهم خود را پوشش داده است . ضمن اینکه طبق گزارش 6 ماهه حسابرسی شده سود عملیاتی هرسهم 468 ریال می باشد .

در فولادی ها باید منتظر اعلام سود سال 93 دو غول بزرگ گروه یعنی فخوز و فولاد باشیم که تاثیر روانی مهمی بر روند معاملات گروه دارد.

در معدنی ها باما برای اعلام سود سال آتی متوقف شد. در سنگ اهنی ها در حالی کگل برای پیش بینی سود سال 93 متوقف می باشد که کچاد در اولین پیش بینی مبلغ 1035 ریال اعلام کرده است. سود پیش بینی شده سال 92 شرکت فعلا 1019 ریال می باشد.نکته های مهمی که در گزارش شرکت باید به آن اشاره کرد :

اين شرکت با عنايت به مفاد بند ب ماده 159 قانون برنامه پنجم و تسهيلات لحاظ شده در بند فوق ، خود را مشمول استفاده از تداوم معافيت مالياتي دانسته و بدين لحاظ پيش بيني فعلي را با لحاظ معافيت فوق ارائه داده است .

با توجه به مشخص نشدن نحوه اجراي مرحله دوم قانون هدفمندي يارانه ها توسط مراجع ذيصلاح ، هزينه هاي انرژي مشابه نرخهاي سال 1392 در پيش بيني فعلي لحاظ شده است . بديهي است هر زمان که افزايش احتمالي نرخ حاملهاي انرژي توسط مراجع ذيصلاح مشخص شود ، نسبت به لحاظ نرخهاي مذکور و ارائه تعديل پيش بين درآمد هر سهم اقدام خواهد شد.

عليرغم نهايي نشدن تصويب بودجه سال 1393 کل کشور ، مطابق مفاد و متن فعلي ، نسبت به محاسبه 30 درصد بهاي فروش کنسانتره ، سنگ آهن دانه بندي شده و کنسانتره مصرفي در توليد گندله و به نرخ ميانگين کنسانتره فروش رفته ، بعنوان هزينه حق انتفاع از پروانه معدن در پيش بيني فعلي لحاظ شده است .

نرخ فروش کنستانتره آهن به شرکت فولاد مبارکه معادل 14% ميانگين قيمت شمش فولاد خوزستان و نرخ فروش کنستانتره آهن به شرکت فولاد خوزستان معادل 14% ميانگين قيمت شمش فولاد خوزستان در نظر گرفته شده است و ميانگين قيمت شمش فولاد خوزستان در سال آينده 000ر000ر15 ريال به ازاي هر تن در نظر گرفته شده است.

مهمترین محصول شرکت گندله و کنسانتره می باشد که مقدار تولید گندله برای سال 93 همان مقدار سال 92 و مقدار تولید کنسانتره با رشد 5 درصدی پیش بینی شده است

فرآور نیز دراین گروه برای اعلام سود سال 93 متوقف شده است.

در ساختمانی ها معاملات مثبتی را شاهد بودیم. در این گروه درحالی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از بررسی دستورالعمل خرید و فروش مسکن مهر طی هفته جاری خبر داده بود که معاون وزیر راه گفته: جلسه شورای راهبری مسکن برای بررسی دستورالعمل خرید و فروش مسکن مهر هفته آینده برگزار می‌شود

گفته می شود افزایش سرمایه 500 درصدی آ س پ به بورس ارسال شده است. بارها در مورد این افزایش سرمایه و تاثیر مثبت اجرایی شدن آن بر سود شرکت توضیح داده ایم. ثاخت نیز با توجه به P/E پایین با افزایش تقاضا روبرو ست.

کاشی سازان با توجه به انتشار اولین گزارش سال 93 از سوی کاشی پارس که گزارش خوبی هم بوده می توانند در صورت تداوم این گزارش ها مورد توجه قرار بگیرند. افزایش بیش از 20 درصدی برای انواع کاشی برای سال بعد توسط انجمن صنفی کاشی و سرامیک می تواند به ارائه گزارش های مناسب این صنعت کمک نماید.

کپارس برای سال 93 در اولین گزارش مبلغ 1914 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده که نسبت به سود 1434 ریالی سال 92 رشد 33 درصدی داشته است.

کساوه و کسعدی هم برای اعلام سود سال 93 بسته شد.

قندی ها هم می توانند با توجه به در نظر گرفتن نرخ شکر به 2250 تومان برای سال آتی و افزایش جذب چغندر قند گزارش های معقولی برای سال بعد ارائه دهند. بعد از قصفها قزوین نیز با توجه به شکر 2250 تومانی برای سال آتی مبلغ 45 تومان به ازای هر سهم اعلام کرده که نسبت به سال 92 رشد 12 درصدی داشته است.

قهکمت با سرمایه فعلی 60،120 میلیون ریالی قصد افزایش سرمایه 480ر213 میلیون ریالی را دارد که عمدتا از محل تجدید ارزیابی دارایی هاست.

در دیگر نمادها و گروه ها:

در نفتی ها شپاس با توجه به گزارش نسبتا مناسب برای سال آتی مثبت بود.شرانول نیز معاملات متعادل و مثبتی را تجربه کرد.شرکت اعلام کرده سود سال 92 به دلیل عدم تحقق فروش ساختمان به ازای هر سهم 27 تومان کاهش خواهد یافت ولی فروش ساختمان به سال 93 موکول می شود.

شبهرن نیز با سرمایه 600،000 میلیون ریالی قصد افزایش سرمایه 355ر362 میلیون ریالی از محل سود انباشته را دارد( 60.3 درصدی)

در سرمایه گذاری ها وبوعلی بعد از معاملات متعادلی که داشت صف خرید شد.شرکت از طریق فروش سهام شرکت عمران و مسکن آباد دی اعلام کرده 5 تومان تعدیل مثبت خواهد داد.

وسینا که سود 515 تومانی برای سال 92 پیش بینی کرده برای سال آتی در اولین قدم 438 ریال پیش بینی کرده است که علت این افت سود ، کاهش سود سرمایه گذاری ها می باشد.

وملی هم برای تعدیل عایدی بسته شد.

در بیمه ای ها آسیا و حق تقدم پارسیان منفی وسایر نمادها منفی معامله شدند. بیمه دانا در اولین پیش بینی سود سال 93 مبلغ 81 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است .سود سال 92 فعلا 58 ریال می باشد.

رتکو بعد از گزارش خوب سال 93 با رشد 20 درصدی بازگشایی شد ولی صف فروش شد.این شرکت با توجه به تسریع در پروژه های پارس جنوبی و ستاره نفت خلیج فارس به دلیل ماهیت نارتی که بر این پروژه ها دارد شرایط بنیادی خوبی در بلند مدت خواهد داشت.

لیزینگی ها یک دست مثبت معامله شدند. ولغدر در 12 ماهه واقعی منتهی به 30 آذر 92 مبلغ 198 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.اخرین سود پیش بینی شده سال 92 قبلا 163 ریال بوده است.برای سال آتی نیز در اولین گزارش 210 ریال اعلام کرده بود.

فجام برای سال آتی در اولین گام 1895 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 8 درصدی داشته است

کماسه که P/E بیش از 12 دارد برای سال اتی در اولین گزارش 802 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 603 ریالی سال 92 رشد 33 درصدی را نشان می دهد.

نمادهای دیگری که امروز برای اعلام سود سال 93 بسته شدند:از گروه شیمیایی شکلر و شکربن، از گروه تجهیزاتی فاذر، از گروه انفورماتیکی رانفور،از لاستیکی ها پسهند ،از فلزی ها فایرا ،از کانی های غیر فلزی کرازی و از قطعه سازان خموتور و از گروه ماشین آلات تکشا

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب