قیمت سنگ آهن در سال 2014 به کدام سو می رود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

قیمت سنگ آهن در 2013 افت 10 درصدی را تجربه کرد، اما تقاضا در 2013 نسبتاً قدرتمند بود. نظرات در مورد قیمت سنگ آهن در 2014 بسیار متفاوت است، اما همه نظرات بر اطلاعات یکسانی در مورد عرضه و تقاضا استوار شده است. در تحلیل زیر به مرور اتفاقات سال گذشته و پیش بینی شرایط آینده خواهیم پرداخت.

نمودار سنگ اهن

در بالا نمودار قیمت طی 5 سال اخیر قابل مشاهده است.

سال 2013

تقاضای سنگ آهن در 2013 قدرتمند بود. در حقیقت شرکت های معدنی سنگ آهن از جمله نام های بزرگی چون “بی اچ پی بیلیتون” و “ریو تینتو” به سرمایه گذاری در پروژه های جدید ادامه دادند که این اقدام منجر به افزایش عرضه در بازار خواهد شد. این شاخصی است که باعث شده تا شرکت های این صنعت باور کنند آینده سنگ آهن در سال های پیشرو امید بخش خواهد بود. بازار چین تأثیر مهمی در تقاضای سنگ آهن دارد و میزان واردات این کشور در نه ماه ابتدایی 2013، رشد 9 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال 2012 داشت. شرایط صنعت فولاد چین نیز مناسب است و بازار ساخت و ساز نیز شرایط خوبی دارد. هم صنعت فولاد و هم صنعت ساخت و ساز به سنگ آهن وابسته هستند و بیشترین تقاضای سنگ آهن چین از طرف این دو صنعت می باشد. به علاوه، ذخایر سنگ آهن چین در سال 2013 به جای انکه رشد کند ، با کاهش همراه بود و باعث شد تا تمام واردات سنگ آهن به مصرف نهایی برسد و از ذخیره شدن ان جلوگیری شد.

با این حال و با وجود واردات قدرتمند چین، برخی تحلیلگران معتقدند که قیمت سنگ آهن نزول خواهد کرد. همچنین بازار مسکن چین نیز ممکن است با انقباض همراه باشد. شرایط سنگ آهن در 2013 به شکلی بود که بسیاری انتظار دارند در سال های آینده هم تکرار شود، اگرچه تفاوت قابل ملاحظه ای بین عقاید تحلیلگران وجود دارد.

صنعت فولاد چین

سنگ آهن که اساسی ترین کالای استفاده شده در تولید فولاد است به عنوان نماینده ای از فعالیت صنعتی و ساخت و ساز در چین می باشد. تولید فولاد چین در ماه مه 2013 به رکورد 800 میلیون تن رسید و تاکنون در رنج 760 تا 800 میلیون تن مانده است. لازم به ذکر است که تولیدات سالانه در 2012 به 717 میلیون رسیده بود. تحلیلگران با استناد به تقاضای بالای سنگ آهن چین، معتقدند که همین تقاضای بالا باعث شده تا قیمت سنگ آهن با وجود مازاد در بازار ثبات نسبی داشته باشد.

رابطه رشد اقتصادی چین و سنگ آهن

مصرف فولاد خام چین در سال 2012 به 80 کیلوگرم به ازای هر 1000 دلار تولید ناخالص داخلی رسید، حال انکه این رقم در سال 2005 به 155 کیلوگرم رسیده بود. مصرف سنگ آهن چین نیز در سال 2012 به 120 کیلوگرم به ازای هر 1000 دلار تولید ناخلص داخلی رسید، حال انکه این شاخص هم نسبت به رقم 236 کیلوگرم سال 2005 کاهش قابل ملاحظه ای داشته است.

سنگ آهن در 2014

نظرات نزولی

در بین کسانی که معتقدند قیمت سنگ اهن در 2014 نزول خواهد کرد، شرکت “گلدمن ساکس” قرار دارد. براساس تحلیل این شرکت، ریسک سنگ آهن در سال جاری زیاد است و فشار نزولی بر قیمت ممکن است در ماه های آینده افزایش یابد و همین موضوع ممکن است قیمت سنگ آهن را به کمترین سطح ان از سال 2010 تقلیل دهد. این شرکت عقیده دارد که بازار جهانی سنگ آهن در فصول دوم و سوم سال جاری، وارد فاز مازاد خواهد شد و میانگین قیمت در کل سال 2014 هم 108 دلار پیش بینی شده است. لازم به ذکر است که میانگین قیمت سنگ آهن بندر تیانجین چین در سال گذشته به 135 دلار رسیده بود.

نمودار سنگ اهن

در بالا نمودار پیش بینی شرایط تعادلی بازار که توسط “گلدمن ساکس” ارائه شده مشاهده می گردد.

تحلیلگران شرکت “متال ماینر” نیز معتقدند که قیمت در 2014 می تواند نزول خواهد کرد که دلیل ان مازاد عرضه خواهد بود. بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن جهان در استرالیا که شامل “ریو تینتو”، “بی اچ پی بیلیتون” و دیگر شرکت ها در گزارشات خود اعلام کرده اند که تولیدات خیلی زیادی در فصول سوم و چهارم 2013 داشته اند که این موضوع باعث افزایش نگرانی از ایجاد مازاد عرضه شده است. از طرفی شرکت ویل برزیل نیز قصد دارد تا طی 5 سال آینده، ظرفیت تولیداتش را از 306 میلیون تن، به 450 میلیون تن برساند. برخی تحلیلگران که نگران نشانه هایی از کاهش تقاضای سنگ اهن در کوتاه مدت هستند، اظهار کرده اند که تصمیم به افزایش تولید این تولیدکنندگان بزرگ در اوایل سال 2013 ممکن است گام اشتباهی بوده باشد. این موضوع می تواند باعث عرضه زیاد و تقاضای پائین تر باشد که در نتیجه بازار را دچار کاهش قیمت خواهد کرد.

شرکت های “ریو”، “بی اچ پی” و “ویل” روی هم 70 درصد از سنگ آهن مبادله شده از طریق دریا را در دست دارند و همه این میزان سنگ آهن توسط چین مصرف می شود. با این حال شاخص “پی ام ای” در چین به زیر سطح 50 کاهش یافته است که این موضوع باعث نگرانی شده است.

“سیتی بانک” نیز در مورد آینده بازار سنگ اهن بدبین است. این بانک پیش بینی کرده که مازاد در سال 2014 به 71 میلیون تن و در سال 2015 به 93 میلیون تن برسد. این بانک پیش بینی کرده که تولید فولاد چین به دلیل کاهش رشد اقتصادی و تغییر رویکرد دولت جدید، با کاهش همراه شود و در نتیجه رشد تقاضای سنگ آهن از طرف صنعت فولاد کمتر از انتظار خواهد بود.

شرکت “اس اند پی” نیز فرضیات نسبتا نزولی در مورد آینده سنگ آهن دارد. این شرکت معتقد به کاهش تدریجی قیمت و رسیدن به میانگین 110 دلار در 2014 و 100 دلار در 2015 است. این شرکت معتقد است که رشد عرضه شرکت های بزرگ معدنی در سال 2015 ، تنها به 5 درصد عرضه فعلی خواهد رسید و پیش بینی می شود که تقاضای جهانی در 2014 رشد دو درصدی داشته باشد که عمده این رشد از جانب آسیا است، بنابراین تغییر قابل ملاحظه ای در شرایط تعادلی رخ نخواهد داد، اما قیمت مجالی برای رشد نخواهد داشت.

شرکت “مورگان استنلی” نیز نظرات نسبتا نزولی در مورد آینده قیمت سنگ آهن دارد. این شرکت معتقد است که بازار در سال 2013 دچار کسری عظیمی بود، اما کسری 2013 به مازاد در سال 2014 تبدیل خواهد شد و از ان پس نیز مازاد روند صعودی خواهد داشت. در زیر نمودار پیش بینی این شرکت از شرایط تعادلی بازار ملاحظه می شود.

نمودار سنگ اهن

نظرات صعودی

در طرف مقابل، تحلیلگرانی هستند که معتقدند قیمت سنگ آهن رشد خواهد کرد. با وجود نظرات منفی و بدبینانه بالا، برخی تولید کنندگان سنگ آهن از جمله شرکت برزیلی “ویل” معتقد است که در مورد تهدید مازاد عرضه در بازار بزرگنمایی شده است زیرا بیش از یک سوم عرضه جدید جایگزین معادن فرسوده کنونی خواهد شد. این شرکت ها همچنین انتظار دارند که تقاضای چین ارتجاعی باقی بماند و بتواند از قیمت 100 دلار در هر تن نیز حمایت نماید. مدیر مالی شرکت ویل معتقد است که برای ثبات بازار سنگ آهن، نیاز شدیدی به رشد اقتصادی چین نیست.

شرکت “پلت” معتقد به ثبات قیمتهاست و معتقد است که بازار سنگ اهن جهانی در نیمه اول 2014 در تعادل خواهد بود، زیرا رشد عرضه برای رسیدن به تقاضای رو به گسترش جهانی با مشکل مواجه خواهد بود . این شرکت اعلام داشته که بازار فولاد چین، ژاپن و کره جنوبی، بازار جهانی سنگ آهن را به پیش خواهند برد.

شرکت “بلومبرگ” نیز پیش بینی کرد که قیمت سنگ آهن در 2014 رشد خواهد کرد. این پیش بینی به دلیل افزایش رشد اقتصادی چین در فصول سوم و چهارم 2013 بود. همچنین بانک جهانی معتقد است که چشم انداز بازار سنگ آهن به تقاضای چین بستگی دارد. با این حال بانک جهانی هشدار داده که اگر عرضه قدرتمند ادامه یابد و رشد تقاضا کمتر از انتظارات باشد ، قیمت می تواند در مسیری قرار می گیرد که نسبت به چشم انداز قبلی پائینتر است.

شرکت “جی پی مورگان” پیش بینی قیمت سنگ آهن را افزایش داد. این شرکت معتقد است که سرمایه گذاران در مورد اینده سنگ آهن خیلی محتاط هستند. این شرکت پیش بینی قیمت 2014 را 125 دلار اعلام نمود و پیش بینی 2015 را نیز به 110 دلار رسانید. این شرکت گفت: براساس عقیده ما، بازار در 2014 مانند سال گذشته خواهد بود. شرایط قیمت گذاری در فصل اول دشوار است و پس از ان و در فصل دوم، ترس از ظرفیت مازاد بر بازار چیره خواهد شد. همینطور که به سمت نیمه دوم سال پیش می رویم، انتظار داریم که قیمت سنگ آهن در سطح 125 دلار تثبیت شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار سنگ آهن, تحلیل قیمت سنگ اهن در سال 2014

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب