بهترین راه خرید سهام در بورس تهران: راهنمای قدم‌به‌قدم

بهترین راه خرید سهام در بورس

خرید و فروش سهام در بورس تهران رفته رفته علاقه مندان بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند.

از دلایل جذابیت خرید سهام به عنوان یک سرمایه‌گذاری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • امکان خرید اینترنتی و آنلاین سهام
 • عدم نیاز به شرایط خاص
 • عدم نیاز به سرمایه بالا (حداقل هر سفارش فقط 500 هزارتومان است)
 • سهولت در فروش سهام
 • امکان فعالیت در هر زمان و هر مکان (به دلیل اینترنتی بودن فرایند)

گرچه روند بهبود ساختارها و قوانین بورس به کندی پیش می‌رود، اما آن روز دور نیست که بورس ایران نیز در رده بورس‌های برتر جهان قرار گیرد.

مفهوم سهام

اساسا مفهوم سهام چیست؟

یک سهم از یک شرکت، بخشی از مالکیت آن شرکت است بنابراین زمانی که شما یک برگه سهم از شرکتی را داشته باشید، به معنای این است که مالکیت شما در آن شرکت به اندازه یک سهم است.

شرکت‌های بزرگ در بورس تهران به تعداد زیادی سهم تقسیم شده‌اند.

بطور نمونه، در لحظه نگارش این مطلب:

 • شرکت نفت بهران به 2.6 میلیارد (2,600,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.
 • شرکت ایران خودرو به 301.656 میلیارد (301,656,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.
 • شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان به 40.5 میلیارد (40,500,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.

تعداد سهام هر شرکت با انجام افزایش سرمایه از محل «آورده نقدی سهامداران» یا از محل «سود انباشته» بیشتر می‌شود. بنابراین این تعداد برگه سهم در طول زمان رشد کرده و به این رقم رسیده است.

با این اوصاف اگر شما بخواهید بطور مثال مالک 5 درصد از شرکت ایران‌خودرو شوید، باید 5 درصد از 15.3 میلیارد برگه سهم این شرکت را خریداری کنید. قیمت هر برگه سهم ایران خودرو و قیمت سایر سهام را می‌توانید در سایت tsetmc.com ببینید.

همچنین تعداد سهام هر شرکت نیز همراه با سایر جزییات معاملات، در سایت ذکر شده قابل رویت است.

تعداد برگه سهام ایران خودرو

 

برای اینکه مفهوم واقعی سهام و انواع آن را بدانید توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید: منظور از سهم دقیقا چیست؟

اگر مفهوم سهام را کاملا درک کرده‌اید، سوال دیگری که برای شما پیش خواهد آمد این است که خرید سهام چه مزایایی دارد.

مزایای خرید سهام

با جذب‌شدن سرمایه‌گذاران به بورس بطور کلی اقتصاد کشور نفع می‌برد، گذشته از تمام این منافع، خرید سهام برای شما که قصد دارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید دو نفع اساسی دارد:

منفعت اول – هر شرکت در پایان سال مالی خود طبق تراز مالی‌اش، سود یا احیاناً ضرر حاصله را اعلام می‌کند و هر سهام‌دار به میزان سهم خود، بخشی از سود شرکت را بدست می‌آورد. این سود در قالب سود نقدی سهام  (که به آن DPS می‌گویند) به حساب سهامدار واریز می‌شود.

چند نکته وجود دارد:

 • گاهی اوقات شرکت‌ها نمی‌توانند هیچ سود نقدی تقسیم کنند. دلایل عدم تقسیم سود نقدی متعدد است، مثلا عدم وجود نقدینگی کافی در شرکت، نیاز به نقدینگی برای اجرای پروژه‌های جدید، نامناسب بودن عملکرد شرکت، تغییرات گسترده در صنعت و قوانین که باعث کم‌شدن سود شرکت شده و….
 • میزان سود نقدی شرکت فقط در مجمع عمومی عادی سالیانه که هر سال فقط یکبار برگزار می‌کنند تعیین می‌شود.
 • برخی از شرکت‌ها حتی با وجود سودآوری خوب، درصد زیادی از سود ساخته شده را پرداخت نمی‌کنند.
 • سود نقدی به ازای هر برگه سهم است، مثلا اگر شرکتی اعلام کند بابت هر سهم 400 تومان سود نقدی پرداخت می‌کند و شما 10,000 سهم آن شرکت را داشته باشید، جمعا 4 میلیون تومان سود نقدی سالیانه به شما تعلق می‌گیرد.
 • شرکت‌ها نحوه پرداخت سود به سهامداران را طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام می‌کنند.
 • اگر سهامدار یک شرکت در یک سال یا سالیان متمادی سود نقدی خود را از شرکت دریافت نکند، این سود نزد شرکت به امانت باقی خواهد ماند و از بین نمی‌رود. سهامدار می‌توان در هر زمان تقاضای دریافت مطالبات خود را داشته باشد.

منفعت دوم – به واسطه پتانسیل، توانائی و برنامه‌ریزی‌هائی که هر شرکت دارد ارزشی که بازار (یا به‌عبارت عام‌تر مردم) بر سهام آن شرکت می‌گذارد تغییر می‌کند. بالا رفتن ارزش شرکت یعنی بالا رفتن قیمت سهام و افزایش قیمت سهام نسبت به زمان خریداری آن، عایدی دیگر نصیب سرمایه‌گذار می‌کند ( که به انگلیسی Copital gain گفته می‌شود).

چند نکته وجود دارد:

 • شما ممکن است با افزایش یا کاهش قیمت سهام سود یا ضرر کنید ولی تا زمانی که سهام را نفروخته‌اید سود یا ضرر شما اصطلاحا محقق نشده است.
 • افزایش یا کاهش قیمت سهام به عوامل زیادی بستگی دارد و گاهی اوقات با افزایش سود یک شرکت، قیمت سهام رشد نمی‌کند یا رشد بسیار کمی حاصل می‌شود.
 • قیمت سهام صرفا براساس عرضه و تقاضا در بورس تهران مشخص می‌شود، بنابراین قیمت سهام شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس معامله می‌شوند کاملا مشخص است.
 • اغلب اوقات معاملاتی پرحجم در سهام اکثر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس وجود دارد و از لحاظ نقد کردن سهام یا خرید آن، مشکلی وجود ندارد.

مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در بورس چه مزایای دارد؟

حداقل خرید سهام

از نظر قانونی شما می‌توانید حتی 1 برگه سهم از یک شرکت را خریداری کنید ولی به خاطر اینکه اینکار نه برای شما و نه برای کارگزاری منفعتی ندارد معمولا اینکار انجام نمی‌شود.

در حال حاضر بخش بزرگی از معاملات سهام از طریق اینترنت و با سامانه معاملات آنلاین انجام می‌شود. در این سامانه‌ها حداقل مبلغ هر سفارش 500 هزار تومان است. به عبارتی امکان خرید سهام با 500 هزار تومان نیز وجود دارد.

بورس محدودیتی برای خرید سهام در نظر نگرفته است و تا زمانی که سهامی برای خرید وجود دارد، شخص می‌تواند آنرا با قیمت بازار خریداری کند.

قیمت بازار نیز همانطور که اشاره کردیم از طریق عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

با وجودی که حداقل خرید سهام 500 هزار تومان است، با این مقدار کم خرید نمی‌توان انتظار سودآوری بالایی را داشت.

سودی که ممکن است شما از بابت افزایش قیمت سهام بدست آورید بصورت درصد است و طبیعتا هر چقدر مقدار سرمایه شما بالاتر باشد، سود و ضرر احتمالی نیز بالاتر خواهد بود.

ساده است:

20 درصد از 500 هزارتومان = 100 هزار تومان سود یا زیان احتمالی

20 درصد از 100 میلیون تومان = 20 میلیون تومان سود یا زیان احتمالی

بنابراین اگر به فکر خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی، خرید سهام شرکت‌های پالایشی و نفت، سهام شرکت‌هایی مانند همراه اول و های‌وب یا خرید سهام بانک‌های بزرگ کشور مانند بانک پاسارگاد، بانک ملت و هستید، در ادامه این آموزش با بورسینس همراه باشید تا نحوه خرید سهام را نیز توضیح دهیم.

آموزش خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

خرید سهام در بورس تهران در حال حاضر بصورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در تالار بورس مقدور است. اینکار به راحتی پرکردن یک فرم در سایت کارگزاری انجام می‌شود.

اما قبل از اینکه بتوانید وارد سامانه معاملاتی کارگزاری شوید، باید در کارگزاری مربوطه افتتاح حساب را انجام دهید و کد بورسی بگیرید.

کد بورسی یک شناسه منحصر به فرد است و افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس تهران را داشته باشند، لازم است برای دریافت این کد به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کنند.

برای دریافت کد بورسی شرایط خاصی نیاز ندارید و اینکار در حال حاضر هزینه‌ای نیز ندارد.  برای دسترسی به معاملات آنلاین سهام، نیاز به شرایط خاصی نیست، فقط باید بالای 18 سال باشید.

در مورد کدبورسی بیشتر بخوانید

البته خوشبختانه امکاناتی فراهم شده که حتی دریافت کد بورسی نیز بصورت غیرحضوری و بدون نیاز به مراجعه به کارگزاری مقدور است.

راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

پس از اینکه کد بورسی برای شما صادر شد، یک نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین برای شما پیامک می‌شود. آنگاه می‌توانید با این مشخصات به سامانه معاملاتی وارد شوید، مبلغی را بصورت آنلاین به حساب کارگزاری انتقال دهید و خرید و فروش سهام را آغاز کنید.

خرید سهام بصورت آنلاین به آسانی پرکردن یک فرم با چند فیلد است.

فرم خرید آنلاین سهام در بورس

1- نماد شرکتی که قصد خرید سهام آنرا دارید وارد می‌کنید (نماد شرکت‌ها را در سایت tsetmc.com می‌توانید ببینید).

2- قیمت سهام را وارد می‌کنید، (قیمت سهام در سامانه معاملاتی مشخص شده است).

3- تعداد سهام موردنظر (حجم) برای خرید را وارد می‌کنید. تعداد سهام موردنظر بستگی به این دارد که قصد دارید چندهزارتومان یا چندمیلیون تومان سهام بخرید. این تعداد بصورت خودکار در سامانه معاملاتی محاسبه و نمایش داده می‌شود.

3- دکمه ثبت سفارش را می‌زنید. در صورتی که در طرف مقابل سفارش، خریدار یا فروشنده با قیمت و حجم مدنظر شما وجود داشته باشد سفارش انجام می‌شود و در غیراینصورت سفارش شما بصورت در حال انتظار باقی می‌ماند.

تا زمانی که حداقل یک طرف مقابل، سفارش خود را ثبت کند و قیمت سفارش و حجم سفارش او مطابق با سفارش شما باشد. به این فرایند مچ شدن یا اصطلاحا order matching گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: روش انجام معاملات در بورس بصورت آنلاین

قوانین و اصطلاحات بورس

نکات ریز زیادی در خرید و فروش سهام وجود دارد. قوانین زیادی است که اگر برخی از آنها را ندانید ممکن است باعث زیان شما شود.

علاوه بر این، روش‌های سفارش‌گذاری، کار با سایت‌ها، ابزارها و سیستم‌های معاملاتی همگی نیازمند آموزش و یادگیری هستند.

بورس مانند هر شغل دیگری نیازمند اطلاعات صحیح است تا شخص سرمایه خود را از دست ندهد.

برای مشاهده کلاس‌های مقدماتی بورسی اینجا کلیک کنید (حضوری و غیرحضوری)

بهترین سهام برای خرید

بسیاری از افراد می‌پرسند، بهترین سهام برای خرید و سود کردن کدام است؟

کدام سهم را بخریم تا در مدت یکماه سرمایه‌مان دوبرابر شود؟

در مورد پیشنهاد خرید سهام، خیلی‌ از اشخاص صرفا به دنبال این هستند که سرمایه‌شان در کمترین زمان ممکن رشد چشمگیری کند. چنین افرادی، به احتمال قوی درصد زیادی از سرمایه‌شان را از دست می‌دهند چون معمولا گیر کلاهبردارها و شیپورچی‌هایی می‌افتند که در فروم‌ها و چت‌روم‌ها مشغولند!

نکته اینجاست که هیچ فرمول جادویی برای انتخاب بهترین سهام بازار وجود ندارد، هرکس وعده سودهای بزرگ و رویایی بدون زحمت را به شما داد، بدانید  به احتمال زیاد در حال فریب شماست.

چون هیچ‌کس نمی‌تواند بازار را پیش‌بینی کند، حتی اگر کسی اخباری داخلی از شرکت داشته باشد بازهم احتمال شکست وجود خواهد داشت.

سوالاتی مثل بهترین سهام کدوم است، واقعا آیا جوابی دارد؟

سهام  بیش از 600 شرکت در بورس و فرابورس تهران معامله می‌شود. آیا کسی واقعا همه این شرکت‌ها را از همه لحاظ تحلیل و بررسی کرده که بتواند بهترین سهام را به شما معرفی کند؟

مورد بعد در مورد پیشنهاد سهام این است که مشخص نیست شما قصد دارید چقدر سرمایه برای خرید اختصاص دهید؟ هدف شما از خرید این سهام، بلندمدت است یا نوسانگیری؟ ریسک‌پذیری شما چقدر است و چقدر تحمل زیان را دارید؟

از همه اینها گذشته، تکلیف تغییر مداوم بازار چه می‌شود؟ بازار هر لحظه به سمت و سویی حرکت می‌کند و اگر بازار به سمتی برود که سهامی که چنددقیقه پیش مناسب خرید بود، همین الان هشدار فروش را صادر کند تکلیف چیست؟

کانال‌ها و سایت‌های غیرحرفه‌ای زیادی هستند که سیگنال خرید صادر می‌کنند و پیشنهاد سبد سهام می‌دهند و در این مطلب درباره‌شان توضیح داده ایم: با سیگنال خرید و فروش سهام می‌تونیم سود مداوم داشته باشیم؟

 توصیه می‌کنیم به دنبال سیگنال خرید یا راهنمایی گرفتن از دیگران نباشید. به پیشنهادات دیگران فقط به چشم شخصی آنها نگاه کنید.

راه‌حل

 به شما قول می‌دهیم بدون یادگیری به هیچ جا نخواهید رسید، ممکن است سود موقتی هم در بورس بدست آورید ولی این سود دائمی نخواهد بود و به احتمال قوی آن سود را هم در بازار از دست می‌دهید.

به جای اینکه به این فکر کنید چطور می‌توانم سرمایه‌ام را در پول چندبرابر کنم، روی این مورد تمرکز کنید که چطور می‌توانم در بورس یک معامله‌گر حرفه‌ای شوم. وقتی یک معامله‌گر حرفه‌ای شدید، کسب سودهای خوب از بازار نیز برای شما عادی خواهد شد. 

پس اول یادگیری، بعد اقدام – هیچوقت برای خرید سهام عجله نکنید، بازار بورس همیشه با پستی و بلندی‌ها  وجود دارد و هیچ وقت فرصت سود کردن از بین نخواهد رفت. بنابراین اشتباه است اگر تصور کنید با نخریدن سهام، فرصتی را از دست خواهید داد.

برای مشاهده کلاس‌های بورسی اینجا کلیک کنید (حضوری و غیرحضوری)

برای انتخاب بهترین سهام، چه چیزهایی باید فرا بگیریم؟

قیمت سهام تابعی از عرضه و تقاضاست، وقتی تقاضا برای یک سهم به اندازه‌ای قوی باشد که بتواند بر عرضه (فروشندگان) غلبه کند، قیمت سهم رشد می‌کند و برعکس، زمانی که قدرت فروشندگان بیشتر و عرضه زیادتر از تقاضا است، قیمت سهم افت می‌کند.

بنابراین اگر بتوان میزان عرضه و تقاضا در بازار را دانست و آنرا تاحدودی پیش‌بینی کرد، شانس موفقیت و یافتن بهترین سهام برای خرید افزایش می‌یابد.

پیش‌بینی عرضه و تقاضا و جهت حرکت بازار با یک روش تحلیلی به نام تحلیل تکنیکال انجام می‌شود.

افراد زیادی با تحلیل تکنیکال در بازار سعی می‌کنند مسیر آینده قیمت سهم را متوجه شوند. توجه کنید که در اینجا صحبت از احتمالات است و کسی نمی‌تواند به طور قطع بگوید که قیمت یک سهم افزایش می‌یابد و یا کاهش؛ و تحلیل تکنیکال ابزاری در دست معامله‌گر است تا قوی‌ترین احتمال را تشخص دهد.

نکته جالب این است که یک تحلیلگر تکنیکال، به هیچ عنوان به دنبال دلیل افزایش یا کاهش قیمت نیست، بلکه فقط به دنبال یافتن روندها، شکست‌های قیمت، نقاط حمایت و مقاومت است تا بتواند براساس آن، استراتژی معاملاتی خود را بچیند.

یار و یاور معامله‌گری که با روش تحلیل تکنیکال سهام را برای خرید انتخاب می‌کند، فقط نمودار قیمت و حجم معاملات است تا ابزارهایی مانند اندیکاتورها و اسیلاتورها را روی آن پیاده کند و تصمیم بگیرد که اکنون چه موقعیتی را باید اتخاذ کند: بخرد، بفروشد، سهم دیگری را بررسی کند یا اینکه به طور کلی باید منتظر بماند.

بنابراین توصیه ما به شما نیز است که تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید. کتاب‌های تحلیل تکنیکال را در این صفحه معرفی کرده‌ایم.

روش‌های دیگر یادگیری تحلیل سهام

برای یادگیری تحلیل سهام، می‌توانید از کتاب‌ها شروع کنید. اوایل یادگیری، مسلما برخی عبارات و شکل‌ها و تعریف‌ها ممکن است برایتان نامفهوم و گیج‌کننده باشد که این طبیعی است. کم‌کم همه چیز برایتان آشنا خواهد شد.

بعد از اینکه کتاب‌ها را زیر و رو کردید، حتما به فکر فیلم‌های آموزشی، دوره‌های حضوری باشید، زیرا نحوه یادگیری بسیار تعاملی‌تر و با سهولت بیشتر همراه خواهد بود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید چه کتابی بخوانید؟ همه کتاب‌ها خوب هستند و از هرکدام می‌توان مطالبی یاد گرفت، اما از بین کتاب‌ها، پیشنهاد می‌کنم این کتاب‌ها را از دست ندهید:

– تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی)
– تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
– زندگی از راه داد و ستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)
– الگوهای شمعی ژاپنی (استیو نیسون)
– چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم؟ (مورنینگ استار)

– و…

نکته مهم: فراموش نکنید که در حین یادگیری، معاملات کوچکی (مثلا با 5 میلیون تومان) انجام دهید. چون صرفا خواندن کتاب و دیدن فیلم آموزشی هیچ کمکی به شما نمی‌کند و باید وارد معاملات شوید تا تجربه لازم را بدست آورید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
311 نظر
 1. سلام خسته نباشید، در سامانه سجام ثبت نام کردم کد برام ارسال شد و باید برای احراز هویت به کارگزاری مراجعه کنم، برای خرید و فروش انلاین باید در کارگزاری هم ثبت نام انجام بدم؟

  1. سلام، نوسان حداکثر 5 درصدی جز قوانین بورس هست
   نوسان سهام در روزهای عادی حداکثر 5 درصده و ربطی به کارگزاری نداره

   1. سلام و درود،ممنون از راهنماییهای جامع شما،آیا بعد از خرید هر سهام برای دریافت سود احتمالی باید شماره حساب به هر شرکت جداگانه اعلام گردد؟یا صرف داشتن اطلاعات و شماره حساب در سازمان بورس کافی هستش،

    1. سلام، شرکتها به شیوه های مختلفی سود نقدی سهام رو توزیع میکنن و در اطلاعیه زمانبندی پرداخت سود که در سایت codal.ir منتشر میشه این موضوع رو میتونید ببینید.
     اگه منظور شما مبلغ حاصل از فروش سهام هست، پس از فروش سهام، به کارگزار درخواست برداشت میدید و 2 روز کاری بعد به حساب بانکی شما (که در زمان ثبت نام برای کدبورسی مشخص کردید) واریز میشه.

 2. سلام اقای جهاندیده
  من مدتی که کد بورسی گرفتم و نمیتونم خرید کنم و گفتم اگه خوب یاد نگیرم خرید نکم و هر چی فیلم و مطالب بود در سایت فراچارت و آگاه رو خوندم اما خوب کار بلد نشدم
  اگه بشه ی کتابی یا فیلمی یا نوشته ای در مورد تحلیل تکنیکال و آموزش تابلو خوانی و بورس را اگر میشناسید بهم معرفی کنید.
  ممنون میشم

  1. سلام، شما اگه جستجو کنید کلی اموزش درباره این مباحث هست
   کتاب پیشنهادی: “تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه – جان مورفی”

    1. سلام، در اطلاعیه ای که شرکت پس از مجمع عمومی عادی سالیانه صادر میکنه نحوه دریافت سود شرح داده میشه.
     این اطلاعیه رو در سایت codal.ir باید پیدا کنید

 3. سلام
  بنده سهم شرکت کچاد دارم ومعاملاتش تعلیق شده معاملات انجام میشود چون شاهد تغییرات قیمت هستم ولی من نمی توانم خرید و فروش کنم
  علت چیست؟

  1. سلام، نماد کچاد متوقف نیست.
   به خطایی که نمایش میده میشه توجه کنید

 4. با سلام بنده چه کار کنم موقع ثبت سفارش ساعت 8/30بتوانم در ثبت سفارش جزو نفرات اول باشم بنده هر وقت دقیق ساعت 8/30دکمه ثبت سفارش را میزنم نفر180هستم
  با تشکر

 5. سلام من در سجام احراز هویت شدم کد بورس هم دارم حدودا یک ماهه برای خرید اوراق جهت خرید مسکن اقدام کردم آیا باید برای خرید سهام از بورس دوباره احراز هویت بشوم و کد بورس دوباره بگیرم؟

  1. سلام، نه دوست عزیز
   با مشخصاتی که سابقا برای ورود به سایت معاملات داشتید میتونید خرید سهام رو هم انجام بدید

 6. سلام . من یه کد بورسی داشتم و رفتم دفتر پیشخوان و از طریق سجام احراز هویت شدم .برا استفاده و ورود ب بازار سهام همین کفایت میکنه یا دوباره باید یه کارگذاری ثبت نام کنم؟

 7. سلام آقای جهاندیده یه سوال؟
  اول سجام ثبت نام کنم یا افتتاح حساب کارگذاری؟
  دوم این که تمام مراحل ثبت نام در سجام و افتتاح حساب آنلاین انجام میشه یا باید برای کارهایی هم حضوری رفت؟
  با تشکر از سایت خوبتون

 8. با سلام
  کسی که کد بورسی داره آیا میتونه از خارج کشور هم عملیات خرید و فروش را انجام بده و اینکه محدودیت وجود داره؟

  1. سلام، بعضی شرکتها مشمول فرایند تعلیق معاملات می شوند به این معنی که به دلایل خاصی مانند عدم ارائه صورتهای مالی، ماده 141 قانون تجارت و… ممکنه در اینده معاملاتشون متوقف بشه.
   وجود مثلث قرمز نشون دهنده هشدار هست و ممکنه نماد در حال معامله باشه و اغلب هم هیچ اتفاق خاصی برای این شرکتها نمیفته.

 9. سلام..خدا قوت استاد واقعا مطالبی که پاسخ میدهید به دردمون خورد .خواستم یه دست مریزاد و خسته نباشید عرض کنم

 10. سلام
  ببخشید،خواستم بدونم بدون واسطه(کارگزاری ها)هم میشه وارد بورس شد و خرید وفروش کرد؟
  اگه میشه لطف بفرمائید چگونه؟

  1. سلام من مدرک تحصیلی ام در آتش سوزی سوخته و مدرکی ندارم که کپی آن را اراِِِیه کنم و میخوام انلاین کار کنم امکانش هست ؟

 11. سلام. برای دریافت کد بورسی اصل دیپلم لازمه یا گواهی موقت دبیرستان کفایت میکنه

   1. سلام و وقت بخیر یه سوال داشتم.میخواستم بدونم چرا هروقت سهمی رو میخریم همون روز برامون ۱/۴۳ درصد منفی میزنه؟

 12. سلام
  بنده در سامانه سجام ثبت نام کردم و احراز هویت هم در دفتر پیشخوان انجام دادم..میتونم از کارگذاری آگاه کد بورسی بگیرم؟

 13. سلام
  درحال اموزش بورس وارزهای دیجیتال هستم
  من دیپلم ندارم که کدبورسی بگیرم
  ازطریف اطرافیان کد رو بگیرم مشکلی پیش نمیاد
  اگه بخوام کارگزاری ها برام خرید کنن شرایط چیه مطلب مفیدی دراین مورد پیدا نکردم
  ممنون

  1. سلام، اگه دیپلم نداشته باشید هم میتونید کد بورسی بگیرید
   ولی به معاملات آنلاین دسترسی نخواهید داشت و سفارشات رو در سایت ثبت میکنید تا کارگزاری برای شما سفارشات رو انجام بده
   فرایند دریافت کد بورسی (چه دیپلم داشته باشید و چه نداشته باشید) تقریبا یکسان هست، برای شروع فرم ثبت نام انلاین رو در اینجا تکمیل میکنید و در انتها روش احراز هویت رو مشاهده میکنید.

   شماره حساب و کلیه اطلاعاتی که یک شخص در فرایند دریافت کد بورسی ارائه میده باید به نام خود شخص باشه. بنابراین بطور مثال نمیتونید نام بستگان رو بیارید ولی شماره حساب خودتون رو ارائه بدید.

     1. سلام خسته نباشید،میش راهنماییم کنی توبورس سرمایه گذاری کنم، ازکجاشروع کنم چجوری خریدوفروش کنم ممنون

   1. با سلام میخاستم بگم من فرم مربوط به خودم رو دریافت کردم حال باید چیکار کنم!!!!

 14. سلام خسته نباشید!!میخواستم بدونم روش دیگری غیر ازواریز کردن پول به حساب کارگزاری وخرید سهام هست یا نه؟من شنیدم روشی هست که مستقیم ازحساب بانکی برای خرید سهام وجود داره که در صورت کنسلی پول به حساب شخصی برمیگردد!!لطفا دراین زمینه منو راهنمایی کنید!!ممنون خداقوت

  1. سلام، بله میتونید حساب بانکی رو به حساب معاملاتی وصل کنید و با خرید سهام، پول بطور مستقیم از حساب بانکی شما کسر میشه. برای اینکار در کارگزاری باید فرم مخصوص رو ثبت کنید و یک مراجعه به بانک هم باید داشته باشید.
   برای کسب اطلاعات کاملتر با کارگزارتون تماس بگیرید.

 15. سلام ممنون میشم راهنمایی کنید.
  روز دوم سوم با وجود صف خرید حداقل چه مقدار باید خرید کنیم تا خرید انجام بشه اخه من ساعت سفارشم راس ساعت ۸.۳۰ میزاریم با این حال حجم خریدی انجام نمیشه میخواستم بدونم علت چی میتونه باشه .
  چه کسایی میتونن خرید کنن در این حجم چون من سرعتم ۸.۳۰ هست و قیمتم سقف میزنم

 16. سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم روز دوم سوم بعد از عرضه اولیه حداقل چه مقدار باید خرید کنیم تا خرید انجام بشه ؟

 17. سلام وقت بخیر من تازه وارد بورس شدم برای خرید تمام کدهایی که خوبن هر موقع درخواست خرید میدم همیشه اونقدر صف طولانی میشه که نوبت به من نمیرسه من درست 8/30 خرید میزنم ولی بازم 6000 نفر چلوتر از من هست میشه یه راهنمایی کنید چیکار کنم یکم جلوتر بیوفتم؟

  1. سلام، وجود صف خرید در یک سهم دلیل نمیشه اون شرکت ارزنده باشه.
   تصمیم گیری صرفا به دلیل اینکه سهمی صف خرید داره اشتباهه.
   نمادهای زیاد دیگه ای هست و با تحلیل و بررسی میشه موارد مناسب رو انتخاب کرد

 18. سلام میخواستم بدونم میشه توی بورس انلاین خرید فروش کرد یا برنامه ای داره که از توی اون برنامه انجام بدم

  1. سلام، بله الان دیگه کسی به شکل سنتی خرید و فروش نمیکنه
   اکثر سفارشات بصورت آنلاین و اینترنتی ثبت میشه
   برای خرید و فروش آنلاین، کارگزاری به شما دسترسی میده (با ارسال نام کاربری و پسورد)
   اما قبلش باید مراحل افتتاح حساب در کارگزاری رو طی کنید.
   ثبت نام بصورت آنلاین قابل انجام هست >> برای شروع در این لینک می‌تونید در کارگزاری آگاه افتتاح حساب انجام بدید

  2. سلام خسته نباشید ببینید اگه مثلا ۱۰۰ هزار تومن دادیم سهم گرفتیم حالا بعده مدتی بخواییم بفروشیم هم سود رو میدن هم ۱۰۰ هزار تومنمون رو؟یا دیگه نمیتونم ۱۰۰ تومنم رو بگیرم با فروش

 19. سلام و عرض ادب
  جناب من خیلی علاقه دارم وارد بازار بورس بشم ولی هیچ گونه اطلاعاتی ندارم فقط در حد خوندن در سایت ها و از اونجایی که برای ورود به هر کاری نیاز به آموزش و آگاهی هست حالا خواستم محبت بفرمایین صحیح ترین راه بهم بگید کلا از کجا باید شروع کنم ؟ چکار باید بکنم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین راه برای شروع اینه که در یک دوره مقدماتی شرکت کنید
   چون مفاهیم اولیه زیادی هست که باید یاد بگیرید و یادگیری پراکنده علاوه بر وقت گیر بودن باعث میشه نکات مهمی رو از دست بدید
   راهنمای اولیه ورود به بورس رو در این صفحه بخونید

 20. درود خسته نباشید خدمت شما عرضی داشتم
  در چند هفته قبل سهام شرکت پتروشیمی خارک را خریداری کردم اما متاسفانه تا به امروز با توقف نماد مواجه شدم با مطالعه از سایت خوب بورسینس . توقف نماد بعد ۵روز . به دلایل مختلف مجمع.سود بالا و… بعد ۵روز بازگشایی می‌شود خواستم بدانم علت این همه تخیر چیست؟ سپاسگذارم🙏

  1. سلام، شخارک برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و همینطور مجمع فوق العاده برای افزایش سرمایه بسته شده
   به ازای هر سهم 1000 تومن سود نقدی تصویب شده
   بازگشایی نماد احتمال زیاد بعد از چند روز دیگه انجام بشه ولی تاریخ این اتفاق رو باید از امور سهام شرکت بپرسید
   جزییات بیشتر:
   در مورد افزایش سرمایه
   در مورد سود نقدی سهام

 21. با سلام و تشکر از سایت خوب شما
  سوالی داشتم از شما
  اگر کسی هنگام تشکیل مجمع سهامدار شرکت بوده و مثلا بعد از یک ماه از تشکیل مجمع سهم خودش را بفروشد . آیا سود سالانه سهام برایش محفوظ هست یا خیر؟

  1. سلام فقط کافیه در روز مجمع سهام داشته باشی یک روز بعد هم میتوانی بفروش چه برسد به یک ماه بعد،سود به شامل شما میشود

 22. با سلام به شما آقای جهاندیده و سپاس از پاسخگویی شما.یه سوال در مورد حق تقدم داشتم:همیشه در تمام مطالب آموزشی میدیدم که برای خرید حق تقدم ها و تبدیل اونها به سهم باید مبلغ اسمی سهم(100 تومن) به حساب شرکت واریز بشه.میخواستم بدونم آیا اگر ما سهامدار شرکتی با سهم گرانقیمت (مثلا 3000 تومن) هستیم و بعد از افزایش سرمایه شرکت و اعمال حق تقدم (با قیمت 2600 تومن در یکی از سهام دارویی) فقط با پرداخت 100 تومن به ازای هر حق تقدم صاحب اون میشیم یا همون مبلغ 2600 تومن؟!…چون اختلاف قیمت برخی حق تقدم ها با قیمت بازاری و طبعا اسمی اون سهم ممکنه بالا باشه و طبعا کسانی که در زمان افزایش سرمایه سهامدار باشن و حق تقدم بهشون تعلق بگیره از اختلاف قیمت اسمی و حق تقدم(در این مثال 100 تومن و 2600 تومن که اختلاف 2500 تومنی دارن!)سود بسیاری بدست میارن.پوزش بدلیل طولانی شدن مطلب.ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. سلام، خواهش میکنم
   بعد از افزایش سرمایه، قیمت سهام متناسب با درصد افزایش سرمایه افت میکنه
   پس در واقع افزایش سرمایه هیچ سود مستقیمی به حال سهامدار نداره
   در مورد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی (زمانی که حق تقدم به سهامداران تعلق میگیره) وقتی قیمت حق تقدم + قیمت سهام + 100 تومان واریزی رو محاسبه می‌کنید می‌بینید به همون مبلغی می‌رسید که قبل از افزایش سرمایه، سهام رو خریداری کردید
   البته نوساناتی قطعا وجود داره و از نظر تئوری، قیمت بازگشایی سهم پس از افزایش سرمایه به همین شکل محاسبه میشه.

   اگه شرکت رو یه کیک کامل در نظر بگیرید، هر سهامدار یه تیکه از این کیک رو متناسب با مالکیتش در اختیار داره.
   مثلا یک نفر که 1 درصد سهام رو داره، معادل مالکیت 1 درصد از این کیک هست.
   وقتی افزایش سرمایه اتفاق میفته این 1 درصد مالکیت تغییری نمیکنه بلکه این 1 درصد به قطعات بیشتری تقسیم میشه.

   مثلا شما 1000 سهم یه شرکت رو قبل از افزایش سرمایه خریدید و یه افزایش سرمایه 100 درصدی از محل آورده نقدی انجام میشه
   اگه این شرکت 1 میلیارد برگه سهم داشته باشه کل سهامش به 2 میلیارد افزایش پیدا میکنه
   شما 100 تومن رو بابت هر حق تقدم واریز میکنید و حق تقدم شما تبدیل به سهم میشه
   درصد مالکیت شما در این شرکت افزایشی پیدا نمیکنه
   چه شما 1000 سهم از 1 میلیارد رو داشته باشید و چه 2000 سهم از 2 میلیارد.
   بطور ساده، چه شما 1000 سهم 2600 تومنی داشته باشید و چه 2000 سهم 1300 تومنی.
   فقط تعداد سهام شما بیشتر میشه و نه درصد مالکیت.

   صرفا به خاطر اینکه در برخی شرکتها و برخی مواقع، افزایش سرمایه ها باعث رشد قیمت سهم میشه، سهامداران از این بابت خوشحال میشن.
   نمونه این نوع افزایش سرمایه ها، مربوط به شرکت هایی هست که قیمت سهامشون 100 یا 200 تومنه و شرکت تصمیم میگیره یه افزایش سرمایه با درصد بالا انجام بده (مثلا 300 درصد)
   در این مواقع به دلیل اینکه قیمت تئوری سهام بعد از افزایش سرمایه خیلی پایین هست، عده ای شروع به خرید سهام میکنن و رشد تقاضا باعث افزایش قیمت میشه.

   در مورد افزایش سرمایه، جزییات بیشتر رو میتونید اینجا بخونید

 23. سلام بسیار سپاسگزارم از پاسخ قبلی آیا قیمت هر برگه سهم مبلغ ثابتی است یا متغیر ؟ مثلا با 5 میلیون پول سهمی که قیمتش 100 تومان هست را بخریم میشه مثلا پنجاه هزار سهم و برای این مقدار سهم سالانه به ازای هر یک برگه سهم یه سودی تعلق میگیره آیا فقط به هر برگه سهم سود تعلق میگیره ضرر شرکت از سرمایه ما کم نمیشه؟ در حالت سود نقدی منظورم هست نه اینکه خودمون خرید و فروش کنیم
  منظورم از این که هر سهم قیمت ثابت داره این هست که مثلا ستون قیمت پایانی و تغییر قیمت که همیشه مثبت و منفی داره تو سرمایه اولیه ما تاثیر داره یعنی وقتی من 5 میلیون تومن دادم یه تعداد سهام با قیمت 100 تومن خریدم روز بعد ستون تغییر قیمت منفی بشه قیمت اون سهم کاهش پیدا کرده و اگر بخوام بفروشم سرمایه اولیه کمتر میشه؟ و این ضرر از سرمایه کم میکنه یا در حالت ثابت که خرید و فروش نکنم چیزی کم نمیشه فقط سود داره

  1. سلام، شما باید بیشتر جستجو کنید و مفاهیم اولیه رو بخونید
   قیمت سهم ثابت نیست و نوسان داره. هر زمانی شما سهم رو بفروشید در سرمایه شما اثر میذاره.
   اگه سهمی رو 200 تومن خریدید و قیمتش مثلا رسید به 150 تومن و نفروختید هنوز هیچ ضرری قطعی نشده
   اگه از 150 رسید به 210 تومن و فروختید اون موقع سود کردید

   بورس رو یه بازاری مثل همه بازارها در نظر بگیرید، شما تا چیزی رو نفروختید نه ضرری قطعی شده و نه سود.
   ضرر شرکت هم از شما کسر نمیشه.

 24. سلام سپاسگزارم از پاسخگویی خوبتون چند سوال دارم اگر لطف کنید من چند میلیون پول میخوام سرمایه گذاری کنم با هدف سود نقدی چون تازه کارم و خودم آشنایی ندارم و قصد خرید و فروش ندارم آیا اگر سهام شرکتی رو بخرم بهتر هست یا صندوق؟ جایی خوندم که کسانی که آشنا نیستند باید صندوق بخرن آیا سود صندوق ها بیشتره؟ تو پاسخ هاتون دیدم گفتید در حالتی که صندوق باشه پول دست خودمون نیست یعنی اگر صندوق بخریم کلا دیگه خودمون نمیتونیم خرید و فروش کنیم تفاوت صندوق با یه شرکت عادی اینه ؟
  2. آیا مجمع سالانه شرکت ها برای هر شرکت زمان ثابتی داره مثلافلان شرکت مجمع رو خرداد ماه تشکیل داده هر سال همون ماه تشکیل میشه؟ و اگر مثلا الان سهام بخرم و مجمع سال بعد تشکیل بشه یا الان بخرم و ماه بعد مجمع تشکیل بشه تفاوتی تو سودش داره یا اینکه هر زمان مجمع تشکیل شد به اندازه هر سهم یه مبلغ ثابت هست؟

  1. سلام. نمیشه گفت صندوق یا خرید سهام توسط شخص بهتره.
   این انتخاب به شرایط شخص بستگی داره.
   خود شما باید بسنجید که میتونید بازدهی بالاتری از صندوق بدست بیارید؟
   و اینکه زمان کافی دارید برای بررسی و پیگیری سرمایه گذاری هایی که انجام دادید؟
   اگه در صندوق های سرمایه گذاری مشترک سرمایه تون رو بذارید دیگه دخالتی در تصمیم گیری های صندوق ندارید. اینکار مثل گذاشتن پول توی بانک میمونه ولی شرایط و سودها متفاوته.
   2. معمولا محدوده زمانی ثابتی داره ولی گاهی شرکتها سال مالی شون رو تغییر میدند و به همین دلیل تاریخ مجامع شون تغییر میکنه که البته کم اتفاق میفته.
   سود سهام تفاوتی در تاریخ خرید شما نداره. اگه در مجمع شرکتی تصمیم گرفته بشه به طور مثال به ازای هر سهم 100 تومان سود نقدی تقسیم بشه به همه کسانی که در زمان برگزاری مجمع مالک سهم بودند این 100 تومن تعلق میگیره و ربطی به این نداره که چه کسی چه زمانی سهام خریده.
   ملاک، سهامدار بودن در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه است.

 25. با سلام
  ممنون از پیگیری و پاسخگوییتون
  من میخام اطلاعات بیشتری از بورس داشته باشم ، مطالب سایت شما هم مطالعه کردم ، کتاب و یا کلاسی هست که شما بدونید مفید برام ممنون میشم بهم معرفی کنید.

 26. سلام،‌ وقت بخیر
  سپاسگزار از سایت بسیار مفید و پربارتون. من اخیرا اقدام به سرمایه گذاری در بورس کردم و بسیار علاقمند شدم تا خودم هم یاد بگیرم. یک سوالی برام پیش اومد و اینکه چه فرقی میکنه یک فرد خودش مستقیما بورس یاد بگیره و خرید و فروش انجام بده یا اینکه سرمایه ش رو در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری قرار بده؟

  1. سلام
   اشخاصی که سرمایه‌شون رو در اختیاز شرکت‌های سرمایه‌گذاری قرار میدند ممکنه این شرایط رو داشته باشن:
   – زمان ناکافی یا عدم تمایل به صرف وقت برای اینکار
   – عدم تمایل یا بی‌علاقگی به یادگیری و پیگیری بازار
   – عدم توانایی یادگیری (مثلا افراد خیلی مسن)
   به طور کلی شرایط اشخاص متفاوت هست
   شخصی که هم علاقه مند هست، هم زمان و هم توانایی یادگیری داره در بلندمدت شاید به نفعش باشه که خودش معامله کنه
   یا شاید پس از مدتی متوجه بشه درصد سودی که بدست اورده از یه صندوق سرمایه گذاری مشترک کمتر بوده
   برخی ترجیح میدن با وجودیکه سود کمتری بدست اوردن، پولشون دست خودشون باشه چون اختیارش رو دارن و هر لحظه خواستن از بازار خارج می‌کنن

 27. عرض سلام
  نظر شما نسبت به خريد سهام : ذوب ، شلرد ، ملت چيه .. ؟ممنون

 28. با سلام
  من مدتی هست که با بورس آشنا شدم . از بین تمامی سایتهایی که وجود داره پاسخ گویی سایت شما خیلی خوبه!
  حقیقتا سوالی داشتم که شاید ربطی به این صفحه در سایت شما نداشته باشه ولی هر چه قدر گشتم نتونستم تو نت جوابی براش پیدا کنم .
  به همین خاطر گفتم از شما بپرسم
  من تو کانال های تلگرام کانال آقای مهراد پایدار رو دارم ولی هیچ راه ارتباطی با ایشون رو ندارم . میخواستم بدونم آیا شما اطلاع دارید که ایشون در کجا تدریس می کنند؟
  ممنون میشم کمک کنید

 29. سلام
  جناب چرا من با صدتومن هرسهمی میخرم سیستم رد میکنه؟ میگه به ریال میزنم رد میشه خود عدد جدولو میزنم باز رد میشه گیج شدم
  رقمو باید چجور زد؟من دفعه اولمه😎

  1. سلام
   1 اگر با1500000تومان شروع کنم به صورت تخمینی چه قدر می تونم سود کنم
   2 به نظرتون برای شروع با شرکت های خودرو سازشروع میکنم و یا باصنعت ونفت گاز پدرم با خودروساز شروع کرده و سود خوبی برده دوست داشتم نظرشما رو بدونم

   1. سلام
    دوست عزیز تخمین درآمد در بورس ممکن نیست
    شما در بورس قصد خرید و فروش سهام یا سرمایه گذاری بلندمدت رو دارید
    در هر دو حالت هیچ تخمین یا تضمینی نمیشه ارائه داد
    در مورد انتخاب شرکت، صرفا نباید به صنعت توجه کنید.
    ممکنه در یک صنعت پررونق، یک شرکت بسیار ضعیف که سهامش رو با سفته بازی بالا بردند وجود داشته باشه

 30. با سلام
  ممنون از مقاله خوب شما. یک سوال داشتم. اینکه شرکت ها می‌توانند تعداد سهام خود را هم افزایش دهند، به نظر من در تضاد با سودآوری سهم است. مثلا من ۱۰ درصد از سهام یک شرکت را می‌خرم. بنابراین با توسعه آن شرکت، باید سهم من گران شود و سودی به دست آورم. اما به موازات آن، این شرکت سهام‌های بیشتری می فروشد و سهم من از آن شرکت از ۱۰ درصد به ۸ درصد تقلیل می یابد. خوب به این ترتیب دوباره ارزش سهم من کاهش می یابد. آیا این درست است؟ پس با این حساب در اکثر موارد مردم سود چندانی از خرید و فروش آن در درازمدت نمی برد. مگر اینکه یک فرد مدام جریان توسعه شرکت ها را دنبال کند و مدام سهم بخرد و بفروشد. نمی دانم آیا درست برداشت می کنم یا خیر.

  1. سلام دوست عزیز
   افزایش تعداد سهام شرکتها به ضرر شما نیست. سهامی که افزایش داده میشه متناسب با مالکیت سهامداران، به اونها تعلق میگیره
   مثلا یه شرکت 10 میلیون برگه سهم داره و شما 100 هزار سهمش رو خریداری کردید
   وقتی این شرکت تصمیم به افزایش سرمایه (افزایش تعداد سهام) 100 درصدی میگیره یعنی تعداد کل سهامش به 20 میلیون برگه میرسه.
   از طرف دیگه تعداد سهام شما هم از 100 هزار به 200 هزارتا میرسه و درصد مالکیت شما تفاوتی نمیکنه.
   چه قبل از افزایش سرمایه و چه بعد از افزایش سرمایه، شما مالک 1 درصد از شرکت هستید.
   اما افزایش سرمایه انواع مختلفی داره: روش های افزایش سرمایه رو اینجا بخونید
   در روش افزایش سرمایه از آورده نقدی، شما به ازای سهامی که دارید مقداری حق تقدم بدست میارید و بابت هر حق تقدم باید 100 تومن به حساب شرکت واریز کنید تا این حق تقدم ها تبدیل به سهم بشن. در مطلبی که لینکشو گذاشتم جزییات بیشتری میتونید بخونید

 31. سلام من 16 سالمه میتونم کد معاملات اوراق بهادر سجام رو بگیرم زیر 18 سال میشه؟

 32. سلام
  ببخشید میخواستم راجب سرمایه گذاری تو بورس بدونم هیچی ازش بلد نیستم لطفا اگع میشه کمکم کنید
  سپاس

 33. سلام،من 15سالمه و علاقه دارم اگر بیام تو این کار بنظرتون پیشرفت میکنم؟؟؟

  1. سلام تو بهترین سن هستی برای یادگیری کار.کلا در هر کاری اگر می خواهی بری الان وقتشه چون وقتی ۲۵ ساله بشی ۱۰ سال سابقه داری و حتما در سن ۳۰ سالگی به موفقیت مالی می رسی شایدم زودتر شک نکن .حتی اگر نمی ری در بورس یه کاری رو شروع کن ولی اگر بورس رو یاد بگیری واقعا عالیه چون بورس تنها درآمد برای زندگی نیست بلکه بحث مالی برای کل زندگیت مفیده .پس شک نکن و بچسب به یادگیری بورس و در آینده خواهی دید یه متخصص مالی شدی برای خودت .و اگر بتونی کنارش بنظرم زبان انگلیسی بخونی به رده های بالای مالی و کیفیت زندگی میرسی .
   ناگفته نمونه این راهیه که خودم رفتم و نتیجش رو دارم می بینم که بهت دارم می گم .موفق باشی.

 34. با سلام من اینترنتی در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم ولی نتوانستم احراز هویت کنم چون به تعطیلی عید برخوردیم و پیشخوان ها فعالیت نمی کردند الان بعد از گذشت سه هفته باز هم می توانم احراز هویت کنم یا زمانش گذشته است؟ ممنون از راهنمایی شما

 35. سلام من میخام تو بورس شرکت کنم وسهام بخرم تازه واردم بنظر شما اولین قدم من چجوری باشه چی خرید کنم فردا میخام برم کارگذاری ،اطلاعاتم در حد خیلی کمه میخام از دویست تومن شروع کنم ، من یه خانوم خانه دارم میخام فعالیتی داشته باشم یه سرمایه ای داشته باشم ،لطفا راهنماییم کنید

 36. با سلام
  لطفا در مورد کارگزاری آگاه بفرمائید چه زمانتی است که فردا روزی این شرکت اعلام ورشکستگی نکند وتمام پول ها را با خود به (((کانادا))) ببرد البته مثال عرض کردم

  1. سلام، این کارگزاری که ذکر کردید مجوز فعالیت داره و مثل همه کارگزاری های دیگه توسط سازمان بورس بر کارهاش نظارت میشه
   حتی اگه کارگزاری ورشکست شد (که ورشکست نمیشه) و یا نخواست به فعالیت ادامه بده، این موضوع هیچ مشکلی در دارایی شما ایجاد نمیکنه
   چون مالکیت سهام، در شرکت سپرده گذاری مرکزی ثبت شده . حتی اگر نخواستید با یک کارگزاری کار کنید، از طریق کارگزاری های دیگه میشه سهام رو خرید و فروش کرد (اصطلاحا با تغییر ناظر)

 37. سلام وممنون ازتوضیحات خوبتون
  میخاستم ازتون بپرسم ایااتباع کشورهای دیگه ک درحال حاضرتو ایران زندگی میکنن میتونن سهام وصندوق های سرمایه گذاری مشترک سهم خریدوفروش کنن یاخیر؟؟!

 38. سلام وقت بخیر
  سوالی داشتم اگه راهنمایی کنین ممنون میشم.بنده برگه یک سهام روچندسال پیش ازشخصی حقیقی خریدم البته باوکالت محضری.این سهام بعدازمدتها بقیمت خوبی رسیده.صاحب سندسهام بابنده همکاری کامل وداره برافروش فقط مشکل بنده این که نمیدونم برا سهام سود جایزه یا…بوده که بنده خبر ندارم ؟لطفا راهنمایی کنین یک دنیا ممنون

   1. سلام چرا حرچی میرم توی کارگذاریا ثبت نام میکنم بعد میگه دوباره برای تکمیل ثبت نام به نزدیک ترین کارگذاری مراجعه کنید من میخواهم دیگه انلاین ک ثبت نام کردم تموم بشه بعدشم زده کد بورسی فقد به کسانی که مدرک تحصیلی دیپلم به بالا میدن

 39. بورس جایی برای منبع درآمد نیستبورس جایی برای پس انداز با سود عالی برای دراز مدت(سرمایه گزاری) است
  دوستانی که وارد بورس میشوند ۹۹ درصد پولشون و از دست خواهند داد

 40. این بسته رو اگر خودتون تایید میکنید و جامع و کامل باشه رو چجوری میشه تهیه کردسریع و آسان

 41. سلام. آموزش بصورت تصوریری از 0 تا 100 هست البته فایل باشه که رو موبایل نصب شه نه اینکه بخواد بشینی تو خونه پای تی وی

 42. سلام و خسته نباشید از اینکه تجربه های مفید و اطلاعات مهم سرمایه گذاری را در اختیار دیگران قرار میدهید متشکرم به قول معصومین(ع) یک شمع می تواند هزاران شمع دیگری را روشن کند بدون اینکه از نور خودش کاسته شود.
  بنده هم به این عقیده که سرمایه گذاری در بورس کمک به تولیدات و اقتصاد کشور است و اگر اطلاعات کافی داشته باشیم استفاده های بدون ربایی هم نصیب خود می کنیم.

 43. سلام خسته نباشید یکی از اشنایان بنده به خارج از کشور رفتند و متاسفانه دیگر قارد به خرید و فورش به صورت انلاین و حضوری نیستند به علت مشکلی که برای کارگزاریشون بوجود آمده و گویا مشکل مجوز برای این کارگزاری بوجود آمده است ایا میتوانند غیر حضوری در کارگزاری دیگری ثبت نام کنند؟؟ و اینکه چگونه باید احراز هویت کنند با توجه به اینکه دور هستند و چه مدارکی را باید برای احراز هویت باید ببرند برای سفارت اون کشور..لطفا راهنمایی بفرمایید..با تشکر و سپاس فراوان

 44. سلام استاد،خسته نباشید.ممنون که جواب سوالات مارو میدید.
  باتوجه به وضع موجود بازارومشکلات تحریم ومشکلاتی که برای کشورمون پیش اومده به نظر شما الان زمان مناسبی برای خرید سهام هست؟؟؟
  درضمن من تازه میخوام وارد بازار بورس بشم و فعلا درحال اموزش هستم.

  1. سلام، حتی در بازارهای نزولی هم گاهی اوقات سهامی پیدا میشه که برخلاف کلیت بازار رشد میکنه.
   بنابراین بله الان هم زمان مناسبیه اما نه هر سهامی.
   برای اطلاعات بیشتر این مطالب رو بخونید:
   معیارهای انتخاب سهام مناسب چیست؟
   همچنین مطالب این دسته:
   https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide

 45. سلام. خسته نباشید. سهام احیا فولاد سپاهان دارم چند روز میخام بفروشم به نظرتان قیمتش از این بالاتر میره این چند روز. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 46. سلام
  معمولا این سایت متون خوبی میذاره اما این متن خیلی بد بود. در واقع هیچ ارتباطی به تیتر متن نداشت. موارد گفت که همه درست بودن اما ارتباطی به عنوان متن نداشت. مثلا :
  به جای اینکه به دنبال سیگنال گرفتن از این شخص و آن شخص باشید، وقت‌تان را برای یادگیری اختصاص دهید.
  عجله نکنید

  جملات کلیشه ای صحیح غیر مرتبط با عنوان

 47. درود به شما آقای جهاندیده گرامی. خیلی ممنونم از زحماتی که میکشید. چند روزی هست که در حال زیر و رو کردن سایتتون هستم و به شدت در حال یادگیری…
  سوالم: کتابهایی که در این تاپیک معرفی کردید هنوز هم برای مطالعه پیشنهاد میکنید؟ تاپیک قدیمی هست انگار و من جاهایی خوندم که قواعد قدیمی که در گذشته استفاده میشدند، الان کاربردی نیستند. ضمنا اگر کتاب جدیدی هم میشناسید که در لیست بالا نیست لطفا معرفی بفرمایید.
  من کتاب هفت گناه کبیره در بورس (روث بارونز روزولت) با ترجمه امیر اسکندری رو پیشنهاد میکنم. البته این کتاب در رابطه با تحلیل بازار نیست.

  1. سلام و درود
   خواهش می‌کنم.
   محتوای کتاب‌هایی که معرفی شدن اکثرا شامل تحلیل تکنیکال و روانشناسی معامله گری و همینطور روانشناسی بازار هست.
   این موارد هم معمولا تغییرات چندانی نکرده، مثلا تحلیل تکنیکال یه سری قوانین پایه ای داره و اینطور نیست که مرتب تغییر کنه.
   نظر شخصی من اینه هر کتابی درباره بورس دیدید اول به نویسنده اش نگاه کنید که چه کاره بوده، چه تجربه ای داشته و اینکه آیا در بازار سهام تهران کاربرد داره یا نه.
   حتی همین کتابهایی که در مطلب معرفی کردیم، بخشی از مطالبش برای بورس تهران مناسب نیست.

 48. با سلام خدمت اقای جهان دیده
  بنده تازه وارد بورس شدم هنوز سهامی خریداری نکردم
  به نظر شما برای خرید چه ملاک هایی رو مد نظر قرار بدم؟ من بیشتر عرضه و تقاضا رو مورد برسی قرار میدم ایا این میتونه گزینه مناسبی باشه؟این رو هم بگم من فقط حداقل مبلغ رو هم سرمایه گذاری کردم(100).
  با تشکر
  نشانی اینستا بنده هم khamoshi74

 49. سلام خسته نیاشید میخواستم بدونم بهترین سهام الان برای خرید واسه کدوم شرکته؟

  1. سلام وقت بخیر
   چیزی به عنوان بهترین سهام وجود نداره.
   سهام مناسب برای سرمایه گذاری براساس معیارهای بنیادی یا تکنیکال مختلف، بازهای زمانی مختلف، میزان ریسک پذیری و… انتخاب میشه.

 50. سلام جناب جهاندیده،
  می خواستم بپرسم سیگنال های نوسان گیری با کیفیتی رو می شناسید که کسی ارائه بده و عضویت داشته باشه؟ چون به سیگنال های رایگان خوشبین نیستم.

 51. درود جناب جهانديده
  اين آموزش براي كسانيست كه هيچي از بورس نميدونن؟ براي من كه تازه ميخوام آغاز كنم هستش يا نه؟ همچنين خواستم بدونم رايگان هستش يا بايد پول پرداخت كرد؟خواهش ميكنم يه توضيحي بفرماييد جناب جهانديده…با سپاس

  1. سلام. بله برای کسانی که به تازگی قصد شروع دارند دوره ها و بسته هایی رو ارائه میدیم.
   آموزش ها از صفر هست و همه افراد با هر پیش زمینه ای میتونن از اموزشها استفاده کنن و سرمایه گذاری رو شروع کنن.

   1. سلام من میخوام تازه وارد بورس شم
    جوان هستم و اندک پولی دارم میخوام از صفر شروع کنم منتها کارم بگونه ای سخته چون من تا چند روز دیگه به خدمت سربازی میرم میخوام بپرسم اگه من با این اندک پولم فقد یک بار سهام بخرم و دیگ ن بفروشم ن دیگه بخرم سودی میکنم یا نه چون توو خدمت سربازی زیاد به این چیزا دسترسی ندارم شاید کم فقد میخوام بفهمم که اگه من بخرم برم سربازی و بیام این پول من رشدی میکنه یا فرقز نمیکه چ رشد چ ضرر فقد توضیح جامع و کامل میخوام ک روشنم کنه . پاسخ سریعتونو میتونین به آیدیم در تلگرام بفرستین
    id:RezaLon_74

 52. سلام اقای جهاندیده این پنجره ایی که معاملات توی اون انجام میشه منظورم خرید و فروش هست . کجاست و چه سایتیه یا نرم افزاره؟؟؟ من پیداش نمیکنم

 53. سلام ممنون از مطالب خوب وروان وقابل فهم برا عموم مخاطبین.بنده سال هشتادو چهار شکربن ، سیمان سپاهان، لیزینگ خودرو غدیر گرفتم وچون ضرر کردم کلا رها کردم اخیرا از طریق کازگزا ی آگاه تقاضای کد معاملات آنلاین رو دادم اینبار با سهامهای قبلی وارد میشم وریسک لازم رو هم پذیرا هستم در کنار توجه به مطالب حرفه ای ها ، جسارتم تو بورس لازمه با مقداری ضرر آدم خیلی چیزا رو بدست میاره فقط دوستان عزیز نترسید ضرر مقدمه سوده همه در بورس ضرر کردن اما بالاخره به سود رسیدندسپاس از همه عزیزان زحمت کش در سایت بورسینس

 54. سلام . من توی کارگزاران آگاه شرکت کردم و قراره که کد برای من ارسال بشه .
  میخواستم بدونم که اگه استفاده نکنم یا استفاده کنم از حساب من پولی کسر میشه؟؟؟
  و آموزش بورس برای مبتدی ها آیا به صورت مجازی شما دارید که شرکت کنم ؟؟؟

 55. من تازه میخوام اکانت بگیرم. همین ابتدا در نظر دارم ۱۰۰ میلیون سهام مربوط به دو شرکت را بخرم. یکی از دوستام در کار بورس هست و پیشنهاد داد. نظر شما چیه؟

  1. سلام ودرود برشما تو کاربورس اعتماد صدرصدی صحیح نیست حرفا بشنوید اما با تحلیل ودلیل خرید وفروش کنید

 56. تجربه ثابت کرده پای پول بیاد وسط همه ما ایرانی ها میخواهیم سر همدیگروکلاه بذاریم…جالب آینه ژست ادمهای متشخص و حق به جانب هم میگیریم/\پر مدعا هم که هستیم..دروغ گو هم که هستیم….به کسی هم که اينو بگي… ميگه خدارو شکر ما این جوري نیستیم…بعد میبنی اون از همه بدتره

  1. سلام ودرود
   اینقدر بدبین هم نباشیم انسانهای فاخر وخوبم بینمون هست فقط کافی تولذات دنیا ازجمله پول وثروت خودمونو غرق نکنیم اونوقت پول میشه وسیله نه هدف ووقتی وسیله شد حرص وطمع مارو به اون بداخلاقی ها و…..نمیکشونه براتون بهترینها رو آرزو میکنم

 57. میگویند در جهنم مارهایی وجود دارن که آدم از ترس آنها پناه میبره به اژدها#حالا نکنه ما از کانال های متقلب پناه بیاریم به شما#چه شود#من به شخصه به هیچ ایرانی اعتماد ندارم#اينو من نمیگم…تجربه ام میگه

 58. باسلام.حدود۵۰ میلیون سرمایه دارم.بخاطر شاغل بودن وقت لازم برای بورس روندارم.درروزهای گذشته باصندوق سرمایه گذاری آشناشدم.خواستم بدونم مقدارسودکه بهم میدن ثابته؟کم یازیادترازچیزی که روزاول میگن نمیشه؟بانک بهتره یا صندوق براسرمایه گذاری؟اگه ممکنه یه صندوق خوب معرفی بفرمایید.باتشکر

  1. سلام. در سایت fipiran.com میتوانید صندوق های سرمایه گذاری مختلط و ثابت و سود آنها را با هم مقایسه کنید و تصمیم درست را بگیرید.

 59. با سلام
  مطالب سایت جالب بود. آیا امکانش هست یک شرکت کارگزاری خوب در تبریز رو معرفی بفرمایید؟
  با تشکر

   1. سلام بر همگي شما عزيز گرامي
    ميخواستم ببينم نفت پارس(شنفت)بخرم متاسفانه پارسال خريدم و چون روز به روز پايين تر مي امد ضرر كردم ولي چند روزيست داره ميره بالا.به نظر شما چشم اندازش خوبه؟بخرم؟

 60. برنامه مستندی دیدم از بورس بازهای حرفه ای والسترید از نحوه وچکونگی فعالیت دربورس رازهای رمزهای موفقیتش اسم میبرد واینک عقیده داشت که سرمایه گذاری کنند واز سود شرکتها سود ببرند وتاکید میکرد که نمخواهد با باند بازی سفته بازی از ضرر دیگران پول بدست بیاورد ….نا خوداگاه این جمله بیادم امد که اگر میخواهید ثروت شما افزون شود به دنیال رزق حلال باشید ….که متاسفانه این روند دقیقا برعکس بورس در ایران هست که تا چند نفر حقیقی چندر غاز سهمی خرید میکنند عده ای با سفته بازی موجبات ناامید ضرر این افراد میشود گویا چندصد سهم این بندکان خدادرمقابل چند میلیون سهم شرکتها خیلی زیاد هست ….واین امر باعث تاسف تالم عمیق هست که ما نسبت به هم دارم ….با ارزوی توفیق برای همه افراد خیر خواه

 61. دوستان میتونن وارد تالار مجازی بورس شوند و چیزایی که یاد گرفتند رو بطور مجازی به کار بگیرند

 62. سلام خسته نباشید
  من میخواستم کد بورسی از کارگزاری آگاه واسه خرید غیر حضوری بگیرم ولی هر چی امتحان کردم میگه کد ملی نامعتبر
  لطفا راهنمایی کنید

 63. سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیز.
  سایت های زیادی رفتم ولی هیچکدوم به اندازه این سایت واضح و طبقه بندی شده مطالب لازم رو توضیح نداده بود . ممنونم بابت سایت خوبتون

 64. من در ایران زندگی نمی کنم. آیا میتونم به صورت انلاین در بورس خرید و فروش کنم. اغلب کارگزاری ها برای اریه خدمات و دادن کد، در نهایت برای احراز هویت تقاضای مراجعه حضوری دارند که در حال حاضر برای من مقدور نیست. آیا کارگزاری آگاه که شما پیشنهاد میکنید تمام روند ثبت نام رو غییر حضوری انجام میدهد؟

 65. سلام.خسته نباشید،میخاستم نظرتون رو در مورد سهام ایران ترانسفو بپرسم بخرم؟؟

 66. با عرض سلام
  میتونم نظرتو نو در باره ی حتوکا بدونم .
  الان حتوکا به پایین ترین قیمت ممکن رسیده .به نظرتون بخرمش یا نه؟

 67. zamanha.com کنترل کردم تقویم روزهای آخر سال را برای خرید سهام فکرکنم قیمتها میاد پایین مخصوصا چند روز مونده به تعطیلات مثلا امثال از 14 اسفند براساس تقویم سایت تقریبا تعطیلات شروع میشه و فکر کنم قیمت ها میاد پایین . میشه یه کارشناس در این مورد راهنمایی کنه.

 68. با سلام من تازه وارد آمریکا شدم و می خوام در بورس نیویورک وارد بشم ولی اطلاعی از بورس ندارم خیلی ولی دارم متنای سایتارو میخونم آیا چیزی هس برای اینجا کمک کند؟ با تشکر

 69. سلام علیکم می خواستم بدانم که ما می توانیم از یک شرکت سهامی بخریم و بعد از اینکه گران شد به شرکتی دیگر بفروشیم

  1. سلام. بورس برای همین ایجاد شده تا شما بتوانید در بازار به خرید و فروش سهام بپردازید.
   البته شما از هویت خریدار اطلاعی نخواهید یافت و خریداری که سهم را میخرید ممکن است شخص حقیقی یا یک شرکت باشد.

 70. سلام
  لطفا راهنمايي بفرماييد كه ايا سهام غير از نوسان قيمت سود ماهانه هم واريز مي شه
  يا اصلا كسي كه بخواد فقط سود ماهانه سهام دريافت كنه و خريد و فروش انجام نده ايا امكانش هست كه هميشه سود واريز بشه يا نه

 71. با سلام و تشکر از سایت خوبتون.لطفا وضعیت بازار بورس رو در سه ماهه سوم سال۹۵ بطور خلاصه تحلیل کنید و به یک سرمایه گذار چه پیشنهادی رو بابت سرماگذاری میدهید.ممنونم میشم اگه به سوالم جواب بدین.چون خیلی فوری بهش نیاز دارم.

 72. در مورد بازار سهام ایران واقعاً اطلاع زیادی ندارم اما میدونم که یکی از بهترین حوزه ها برای اقتصاد ایران حوزه سفر و گردشگری هستش.
  پیشنهاد میکنم جدی تر از قبل به این بخش اهمیت بدین و سهام شرکت های گردشگری رو زیر نظر قرار بدین.

 73. سلام.من شصت میلیون از پول فروش خونه مو توی صندوق سرمایه گذاری بانک اقتصاد نوین گذاشتم با سود تضمینی سالانه 19درصد.
  حالا بفکر افتادم با سیگنال های ویژه کارگزاری فارابی بیارمش توی خرید سهام .خودم تازه کارم و دلم رو به تحلیل های کارگزاری خوش کردم.بنظرتون عاقلانه ست؟

  1. سلام. خیر برای کسی که مهارت کافی نداره کاری اشتباه هست.
   اگه قصد دارید خودتون وارد بازار بشید باید در کنار آموزشهای حرفه ای که میبینید، چندسال تجربه کسب کنید و بعد این مقدار سرمایه رو وارد کنید.
   پیشنهادم اینه آموزش رو شروع کنید و با سرمایه زیر 1 میلیون هم معامله کنید تا زمانی که چم و خم بازار دستتون بیاد.

 74. با تشکر از نظرات و راهنمایی شما عزیزان-مشکلی که من با بورس دارم این است که چگونه می توان سیگنالها را برای خرید یا فروش شناسایی کنم از هر روش که می روم سیگنال درستی نمی دهد برای مثال1- از طریق فیلترهای سایت tsetmc می روم و برخی سهام را ارائه می دهد وقتی با مفید ترید تحلیل می کنم می بینم سهام مناسبی نیست ویا از2- طریق تحلیل شاخص صنایع می روم باز دچار این مشکل می شوم می خواهم بدانم بورس بازان حرفه ای چه روش و استراتزی برای انتخاب سهام برتر برای تحلیل دارند ممنون می شوم راهنمایی فرمایید.

  1. سلام. حرفه ای ها براساس مهارت و استراتژی که دارن از تحلیل بنیادی و تکنیکال برای انتخاب سهام استفاده میکنن.
   هرکس باید سبک و روش منحصر به فرد خودشو که سازگار با روحیات و شخصیتش هست پیدا کنه، هیچ نسخه واحدی برای دو نفر نمیشه پیچید.

 75. سلام خسته نباشید من سهام سمگا رو دارم به دلیل یه سرب مشکلات پول لازم دارم میخواستم بفروشمش ولی توی بورس سررشته ندارم میخواستم ببینم شما پیش بینیتون در مورد این سهام چیه البته تا 1 2ماه اخیر چون واقعا پول لازمم.ممنون میشم کمکم کنید

 76. میخوام ده تومن داخل صندوق های سرمایه گذاری بزارم نوع صندوق سهام یا مختلط باشه تو سال سود میکنیم یا هر ماه ؟ مثلا توسعه پست بانک تو سال قبل پنجاه درصد سود داشته یعنی اگه من ده تومن رو برای یکسال قرار بدم میشه 15 میلیون بعد برای سال دوم هم سرمایه گذاری رو ادامه بدم باز روی 15 میلیون سود می یاد و ادامه پیدا میکنه …. ؟؟ به نظرشما پولی که در بانک دارم سود سالانه 19 درصد میدن رو وارد صندوق کنم بهتره یا همون بانک بمونه ؟…….ممنون

  1. سلام. پرداخت سود صندوق ها بستگی به امیدنامه صندوق داره.
   برخی صندوق ها دارای سود نیستن و فقط با افزایش قیمت هر “واحد” صندوق، شما ارزش سرمایه گذاری تون بالاتر میره و هرموقع خواستید میتونید واحد رو ابطال کنید.
   اگر سود بدون ریسک میخواید و صندوق با درآمد ثابتی باشه که بالای سودی بانکی پرداخت کنه طبیعتا اون صندوق گزینه بهتری هست.
   خرید اوراق مشارکت هم گزینه بدی نیست، سود 20 درصد تضمینی با پرداخت سه ماهه.

 77. با سلام واحترام
  با تشکر از مطالب مفید شما
  فقط یه سوال چرا شما نماد اعتماد الکترونیکی ندارید؟

 78. سپاس از زحماتتون،
  اگر بتونید منابع معتبری هم برای شروع مطالعه علمی در این حوزه هم به اشتراک بزارید ممنون میشم.

 79. سلام خسته نباشيد عيدتون مبارك. سهام فولاد مباركه برايم تحليل كنيد تا چه قيمتي ءء

 80. سلام با تشکر از راهنمایی شما.میخاستم بدونم از کجا میشه فهمید که سود ماهانه سهام چقدر است ممنون

 81. سلام و خسته نباشید به مدیر سایت و دوستان عزیز.بهترین سهام حال حاضر نساجی بروجرد هستش برآورد شده تا 3000 هزار تومان هم خواهد رفت خواستم فقط یه پیشنهادی کمکی واسه سایر عزیزان کرده باشم باز همه صاحب اختیار هستن خوشحال شدم روز همگی خوش

  1. سلام حال شما خوبه مهندس من 5 ملیون تومان می خواهم وارد بورس کنم فقط به حکمت اطمینان دارم کمکم می کنید
   09153240524

 82. باسلام ووقت بخیر
  لطفا درموردخریدوارزش ذاتی سهم وغدیرتوضیح بفرمایید .متشکرم

 83. سلام. مطلب خيلي جالبي بود.

  من خوشبختانه بخاطر راهنمايي هاي خوب، هيچ وقت با روياي پول پارو کردن به بورس نگاه نکردم. شروعم خيلي خوب بود، مبلغ کمي ومعادن خريدم و با شصت درصد سود فروختم. بعد سود رو و مبلغ ديگه اي رو سغرب خريدم و ييهو بورس افتاد تو سرازيري سقوط و همين طور ارزش سهم من کم و کمتر شد. فکر کنم ديگه حالا شدم سهام دار مادام العمر سغرب.
  پارسان هم دارم مقدار بيشتري (کل سرمايه ام تو بورس خيلي زياد نيس، نميدونم خوشبختانه يا متاسفانه!) که پارسان رو توي سه مرحله با سه قيمت مختلف خريدم و امسال تو افزايش سرمايه سهامم دو برابر شد ولي هنوزم با در نظر گرفتن متوسط قيمت هر سهم، اگر بفروشم ضرر ميکنم، اينه که فعلن دارم نگاهش ميکنم، يعني کل بورس رو نگاه ميکنم.
  تو همين زمان کم و با همين پول کم، متوجه شدم وقت و حوصله پاييدن مرتب بازار رو براي خريد در زمان مناسب و فروش در بهترين قيمت رو ندارم، اين شد که تصميم گرفتم سهامدار خوبي بشم!!!
  روزي که ومعادن رو فروختم 50 تا دقيقن 50 تا سهمش رو نميدونم به چه دليل مسخره اي نگه داشتم و حالا بهم دو زار سود ميده هر سال! که خوشبختانه صرف افزايش سرمايه ميشه وگرنه با چه رويي ميخواستن 2700 تومن سود رو به حساب من واريز کنن 😐 😐

  نميدونم تصميم و نگاهم درسته يا نه و سهمايي که دارم سهمايي هستن که به درد سهامداري بخورن يا نه. اما فعلن جيگر فروششون رو تو اين اوضاع ندارم. يعني اون صد سهم ومعادن رو که روم نميشه بفروشم!
  سغرب رو خيلي متضرر ميشم بفروشم. دلم براي اصل پولم نه اما اون شصت درصد سودي که صرفش کردم خيلي ميسوزه، کاش برش داشته بودم و اسمارتيز و پاستيل خريده بودم! 🙂
  پارسان رو شايد شايد اگر روزي روزگاري، وقت گل ني اي، برسه به 500 و منم متوجه بشم، بفروشم چون اون طوري بدون ضرر مالي و صرفا با هزينه زمانم ازش ميام بيرون.

  حالا سهم با ارزش ذاتي و بنيادي و با سود پرداختي قابل قبول و البته پرداخت و برنامه هاي منظم براي سهامداري عمري سراغ دارين!؟ (پارسان سهم منظم و با برنامه اي هست، ومعادن هميشه خدا مث خود من تاخير داره، سغرب هم زيرآبي ميره و اطلاعيه رسمي ميده با يه تاريخ، بعد توي تاريخ ديگه اي اقدام ميکنه!)

  اميدوارم به زودي زود بورس و صنعت کشورمون حال بهتري داشته باشه.

  1. سلام. بیشتر کسانی که با ضرر سنگین مواجه میشن صبر کردن رو انتخاب میکنن. آدمها همیشه از قبول کردن اشتباه و ضرر فرار میکنن و سهمی که ضرر زیادی بهشون زده رو نگه میدارن تا با این واقعیت روبرو نشن که ضرر زیادی متحمل شدن.
   در حالی که اینکار بیشتر مواقع اصولی نیست.
   پیشنهادی نمیتونم بدم جز اینکه به یادگیری ادامه بدید. خوبه که سرمایه اصلی تون رو وارد بورس نکردید.

  2. به نظرم سهام پارسان از منظر تحلیل بنیادی سهام بدی نیست. ولی در کوتاه مدت با توجه به قیمت نفت رشد زیادی نخواهد داشت مگر اینکه نفت به سمت 50 دلار بره.
   در کل خرید اسمارتیز و پاستیل رو هم توصیه میکنم چون منم دوست دارم!

 84. با سلام

  واقعا مقاله ای مفید و کاربردی بود مخصوصا برای من که تجربی کافی در این زمینه رو ندارم.

  ممنون از زحماتتون.

  1. سلام من چرا نمیتونم کدبورسی بگیرم همه اطلاعاتو وارد کردم اما به مرحله بعدی نمیره؟؟؟؟

 85. با سلام و تشکر از سایت بسیار مفید تون . لطفا در مورد اطلاعات صفحه ی اصلی سایت tsetmc و کاربرد این اطلاعات هم آموزش بگذارید. متشکرم.

 86. مرسی مختصرو مفید فرمودید من باوجود اینکه فردی بسیار ریسک پذیر هستم در حال مطالعه و جمع اوری اطلاعاتم ،لازمه انجام هر کاری اگاهی وشناخت کار است من می خوام بصورت انلاین کار کنم ولی از هکرها برای دسترسی به حسابم واهمه دارم اگر در این خصوص مرا راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم

  1. سلام
   اگر موارد امنیتی رو رعایت کنید مشکلی نیازی به ترس از هک شدن نیست.
   رمز عبور پنل شما باید ایمن و غیرقابل حدس باشه و از این رمز در هیچ سایت دیگه ای استفاده نکرده کنید. همچنین باید برای ورود به پنل معاملات، مطمئن بشید که وارد سایت اصلی شدید و فیک پیج (صفحات تقلبی) نیست.
   نکته دیگه اینه که وجه حساب شما نزد کارگزاری، فقط شماره حسابی که شما کتبا به کارگزاری معرفی کردید (و به اسم شماست) واریز میشه. پس اگر برفرض کسی بتونه وارد پنل معاملاتی شما بشه کار زیادی نمی‌تونه انجام بده.
   سایر موارد مرتبط با افزایش امنیت پنل معاملاتی رو از کارگزار خودتون جویا بشید.

 87. با سلام بنظر من راهنمائیهای شما صادقانه ، ارزشمند و هدایتگر است و به نوعی بیان آموزش روشهای چگونه ماهی گرفتن است به طالبین . شخصا از راهنمائیهایتان کمال تشکر را دارم همواره شاد و موفق باشیددر خدمت رسانی

 88. سلام وخسته نباشید .میخوام شروع به خرید کنم اما هیچ اطلاعاتی ندارم در این رابطه خواهشمندم یاریم کنید.

 89. ضمنا به راهنمایی های شما بیشتر نیاز دارم محبت بفرمایید راهنمایی های لازم را بفرمایید ممنون خواهم شد موفق وپیروز باشید

 90. من تازه وارد هستم وبتازگی می خواهم وارد خریدو فروش سهام بورس شوم راهنمایی های شما را خواندم برایم خیلی مفید بود ازاین بابت از شما تشکر مینمایم

 91. سلام و خسته نباشید .. من میخواستم شروع کنم به سرمایه گذاری در بورس .. این مقاله میگه در حین آموزش زیر 500 تومن سرمایه گذاری کنید .. میتونم راهنمایی بیشتر بخوام؟مثلا با 200 ت میشه شروع کرد؟ از کجا؟

 92. سلام
  من در سبد خود فاسمین60% سیمان سپاهان28%% سیدکو7% و غشاذر5% دارم.نظر شما درموردش؟ مرسی

 93. با سلام
  در مورد حق تقدم برای ما که ان لاین معامله میکنیم توصیح بدید که چگونه باید از این حق اطلاع پیدا کنیم و چطور بفروشیم و اگه متوجه نشدیم و نفروختیم خود شرکت اون سود رو به چه حسابی میریزه چطوری میتونیم دریافت کنیم .

  1. سلام
   برای اطلاع از افزایش سرمایه و سایر موارد مرتبط با حق تقدم، باید اطلاعیه های شرکت رو در سایت خود شرکت یا در codal.ir پیگیری کنید.
   معمولا وجه حق‌تقدم‌های استفاده نشده توسط شرکت به حساب بانکی شما واریز میشه.
   در هر حال باید اطلاعیه هایی که شرکت روی کدال میفرسته رو دنبال کنید یا با امور سهام تماس بگیرید.

 94. سلام و درود بر استاد گرامی.
  وبصادرات امروز هم اومد پایین.ب نظر شما این نماد پایینتر هم میاد؟؟
  این نماد رو دیروز 85 تومان خریدم.حد ضرر و حد سودش رو تو چه بازه ای تعیین کنم؟اگه بازار همینطوری پیش بره خیلی ضرر میکنم.
  از رهنمود هاتون بینهایت سپاسگذارم.

  1. سلام
   اگر بازار منفی ادامه داشته باشه وبصادر به احتمال قوی زیر محدوده 80 تومان هم میرسه.
   به نظرم اگه میترسید بیشتر ضرر کنید فردا از سهم خارج بشید
   امیدوارم که مبلغ زیادی خرید نکرده باشید
   این روزهای منفی یه تجربه خوبه که باید به یاد داشت

 95. سلام میخواستم راهنماییم کنید من میخوام سهام بخرم ام چون سرکارمیرم نمیتونم خودم حضوری برم بخرم به نظرشما خوبه که عضو یکی از صندوقای سرمایه گذاری مشترک بشم؟

  1. سلام
   بامراجعه به کار گذاری و گرفتن یوزر پسورد اینترنتی خرید و فروش کنید از منزل یا سر کار با گوشی یا کامپیوتر

 96. استاد اینو گفتم برارفع خستگی ان شااله موفق وپیروز باشید قدردادن زحماتتون هستیم

 97. سلام دوست عزیز خیلی ممنون برای من که خیلی جالب بود. فک نمیکردم شوخی باشه واقعا سایت خوبی دارید

   1. سلام من حدود ۲۰۰میلیون سرمایه نقد دستمه ویکی از دوستام تو بورس فعالیت میکنه خواستم نظرتونو بدونم ایا پولمو دست اون بدم خوبه یا خودم ثبت نام کنم؟

    1. سلام، دوست عزیز از کجا باید شرایط شما و دوستتون رو بدونم؟
     پیشنهادم اینه در یک کلاس مقدماتی بورس شرکت کنید، بازار رو بشناسید و ببینید وقت و تواناییش رو دارید یا نه.
     بعد تصمیم بگیرید که خودتون سرمایه گذاری کنید یا سرمایه رو به یک سبدگردان بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *