آزمون آنلاین درباره کارگزاری‌های بورس

کارگزار حکم وکیل سرمایه گذار را دارد و افراد از طریق کارگزاری‌ها، اقدام به سرمایه گذاری در بورس می نمایند.

کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا و یا اوراق مبتنی بر کالا و ارائه سایر خدمات در بازار سرمایه به مشتریان می‌نمایند. انجام فعالیت کارگزاری نیازمند کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است.

کارگزاری از طریق واحدی که “شعبه” نام دارد به ارائه خدمات به سرمایه‌گذاران می‌پردازد. این شعبه در شهری واقع شده است که سازمان بورس در آن شهر تالار دارد.
 
کارگزاران بورس، پس از آزمون‌های متعدد و تخصصی و پس از طی مراحل مختلف، موفق به کسب مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار می‌شوند.

آموزش بورس

​​آموزش کاربردی کسب درآمد از بورس

​در این ​9 فایل صوتی، استاد ثقفی به ​این سوالات پاسخ می‌دهد


 • ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
 • ​آیا می‌توان در ۵۰ روز سرمایه‌ام را ۳ برابر کنم؟
 • نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
 • برای شروع در بورس چقدر ​سرمایه لازم است؟

​قیمت بسته: 145,000 تومان


​این آموزش را اکنون بطور رایگان دریافت کنید!

آیا می‌توان در ۵۰ روز سرمایه‌ام را ۳ برابر کنم؟
ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
envelope-o
user

یکی از سوالات و پرسشهایی که مردم معمولی جامعه از فعالان بازار می پرسند این است که چرا باید به کارگزاریها مراجعه کنیم؟

آیا میتوانیم خودمان مستقیما به تالاربورس برویم و سهام خریداری کنیم؟

 کارگزاری‌ها وکیل و نماینده تام الاختیار برای خرید و فروش سهام هستند و بدون واسطه آنها هیچ کس نمی‌توانند در تالار بورس خرید و فروش کند.
 
حضور مردم در تالار بورس الزامی نیست بلکه آنها جهت مشاهده تابلوی قیمت‌های تالار بورس و مشورت کردن با سایر سهامداران و دلگرمی دادن به یکدیگر در هنگام افت قیمت‌ها در تالار معاملات بورس حضورمی یابند.
 
اما حضور در دفتر کارگزاری الزامی است و باید شخصا با به همراه داشتن شناسنامه و یک برگه فتوکپی شناسنامه و کارت ملی جهت خرید سهام شرکت دلخواه خود به کارگزاری مورد نظرمراجعه نموده و فرم مخصوص دستورخرید سهام را تکمیل نمود تا کدمعاملاتی صادر شود و در مراجعات بعدی با ارایه کد، کارها سریع‌تر انجام شود.

بعد از دریافت کدمعاملاتی از کارگزار ، بدون نیاز به مراجعه حضوری به کارگزار یا به تالار بورس، از طریق معاملات آنلاین (برخط) که مشخصات آنرا کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد، اقدام به خریدوفروش سهام از طریق اینترنت نمایید.

واریز آنلاین پول به حساب کارگزاری، مشاهده گردش حساب، مشاهده خریدهای انجام شده، درخواست برداشت پول، ارسال سفارش خریدوفروش سهام بصورت لحظه‌ای و آنی از مزایای معاملات آنلاین است.

شرکت‌های کارگزاری

کارگزاری‌ها، بنگاه‌های معاملاتی هستند که خرید و فروش سهام توسط آنان صورت می‌گیرد. کارگزاری‌ها در این خرید و فروش‌ها، به نمایندگی از خریداران یا فروشندگان سهام، معامله انجام می‌دهند و در ازای آن حق‌العمل یا حق کارگزاری دریافت می‌کنند که هم در معامله خرید و هم در فروش معادل 0.4 درصد  است، البته به این کارمزد، سایر هزینه‌ها مانند کارمزد مدیریت فناوری بورس و… و در فروش نیز 0.5 درصد مالیات اضافه می‌شود و جمع کل هزینه‌ها در هنگام خرید سهام به 0.486 درصد و در هنگام فروش سهام 1.029 درصد می‌رسد. (در صورت کدگرفتن از کارگزاری آگاه و با عضویت در باشگاه می‌توانید در کارمزد معاملات تخفیف بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر مزایای باشگاه کارگزاری آگاه را از اینجا بخوانید)
 
خرید و فروش در بورس اوراق بهادار، تحت ضوابط خاصی صورت می‌گیرد. تأسیس شرکت کارگزاری یا اشتغال در آن‌ها، مستلزم پذیرفته شدن در آزمون‌های کارگزاری است. کارگزاری‌ها علاوه بر خرید و فروش سهام به نمایندگی از سهامداران می‌توانند وظایف دیگری مانند آموزش سهامداران، مشاوره سرمایه‌گذاری و بازارگردانی را نیز بر عهده بگیرند.
 
افرادی که در شرکت های کارگزاری مشغول به فعالیت می‌باشند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسایل مالی هستند که نسبت به شرایط اقتصادی، بازار اوراق بهادار و بازار کالاهای مختلفی که معامله می شود شناخت دارند و با تسلط خود بر قوانین و مقررات می‌توانند بهترین اقدام به‌منظور خرید و فروش اوراق بهادار و کالا در تالار معاملات بورس‌ها و بازارهای خارج از بورس را برای مشتریان انجام دهند.
 
از آنجائی‌که فعالیت کارگزاری دارای حساسیت ویژه بوده و کلیه سرمایه‌گذاران از طریق شرکت‌های کارگزاری اقدام به خرید و فروش می‌کنند. لذا شرایط و مقرراتی بر مدیران و پرسنل شرکت‌های کارگزاری حکم فرماست. صلاحیت حرفه‌ای کلیه اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت‌های کارگزاری می‌بایست قبل از قبول سمت، به تائید سازمان بورس برسد که به این منظور صلاحیت‌های علمی، تجربی، عمومی و تحصیلی متقاضیان بررسی می‌‌شود.
 

خدمات کارگزاری

کارگزار می‌تواند عملیات زیر را انجام دهد:
 
الف) سرمایه‌گذاری و خدمات کارگزاری:

این بخش شامل خرید و فروش اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار به‌نمایندگی از طرف اشخاص و یا به حساب خود، ذیره‌نویسی اوراق بهادار پذیرفته‌شده در بورس، مدیریت سرمایه به نمایندگی از طرف اشخاص ( سبدگردانی ) و بازارگردانی اوراق بهادار است.
 
ب) خدمات مالی:

این قسمت نیز شامل ارائه مشاوره و راهنمایی به شرکت‌ها به‌منظور نحوه عرضه سهام آنها برای فروش در بورس اوراق بهادار، راهنمایی شرکت‌ها درمورد روش‌های افزایش سرمایه و نحوه عرضه‌ سهام و سایر اوراق بهادار برای فروش در بورس اوراق بهادار تهران و انجام بررسی‌های مالی، اقتصادی، سرمایه‌گذاری، ارائه خدمات و نظرات مشورتی به سرمایه‌گذاران است.

خدماتی که برخی از کارگزاری‌ها برای افزایش رضایت مشتری ارائه می‌دهند.

یکی از کارگزاری‌های رتبه الف به نام کارگزاری آگاه با راه‌اندازی سایتی به اسم باشگاه، خدمات متمایزی مانند تخفیف در کارمزد معاملات، بسته‌های اعتباری، وام قرض الحسنه ارائه می‌کند. با دریافت کدمعاملاتی از کارگزاری آگاه و عضویت در باشگاه، تخفیفی که روی کارمزد برای شما لحاظ می‌شود، می‌تواند تا 25 درصد (بسته به سطحی که دارید) افزایش یابد.

برای سنجش خودتان که چقدر در زمینه کارگزاری‌ها اطلاعات دارید در این آزمون آنلاین  شرکت کنید. اگر در انتهای آزمون، امتیاز لازم را کسب کردید، امکان استفاده از یک خدمت ویژه به شما داده می‌شود

این آزمون دارای 10 سوال می‌باشد، برای شروع اطلاعات‌تان را در فیلدهای زیر بنویسید و روی دکمه “بعدی” کلیک کنید

 آزمون آنلاین مفاهیم اولیه در مورد کارگزاری‌ها را آغاز کنید!

نامایمیل
1)

کارگزاران چه کسانی هستند و چه نقشی در بازار سرمایه دارند؟ ( کارگزار کیست )

2)

آیا می‌توانیم بدون اینکه از کارگزاری کدمعاملاتی بگیریم، خودمان بطور مستقیم، به خریدوفروش سهام بپردازیم؟

3)

جمع کارمزد خرید و فروش سهام + مالیات و... چنددرصد از مبلغ معامله است؟ ( سوال و جواب درباره کارگزاری‌ها )

Hint

4)

آیا می‌توان اختیار خرید و فروش سهام را کاملا به شرکت کارگزاری داد؟ ( سوال و جواب در مورد کارگزاری‌ها )

Hint

5)

بسته‌های اعتباری که برخی از کارگزاری‌ها (مانند آگاه) به مشتریان‌شان ارائه می‌دهند چیست؟

6)

اگر در شهر ما کارگزاری وجود نداشته باشد، برای دریافت کدمعاملاتی چه راهکاری وجود دارد؟ ( شروع در بورس برای مبتدیان )

Hint

7)

چگونه می‌توانیم از کارگزاری آگاه در کارمزد معاملات تخفیف دریافت کنیم؟ ( معرفی باشگاه کارگزاری اگاه )

8)

روش‌های ارسال سفارش خرید یا فروش سهام را نام ببرید؟

9)

در معاملات آنلاین سهام که از طریق سایت و نرم‌افزار معاملات آنلاین کارگزاری‌ها انجام می‌شود، ارسال سفارش به چه صورت است؟ ( روش انجام معاملات آنلاین )

10)

آیا پس از خرید سهام بصورت آنلاین، می‌توانیم آن سهام را در همان‌روز بفروشیم؟ آیا محدودیتی در تعداد خرید و فروش روزانه یک سهم وجود دارد؟برای پایان آزمون روی دکمه "ثبت و مشاهده نتیجه" کلیک کنید.قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکت ویژگی امتیاز لینک ثبت‌نام فوری
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت‌نام سریع

اموزش بورس

1 دیدگاه

 1. 1

  ايوب رحيمي

  سلام:
  از دیدن اینهمه اطلاعات خوب و مفید و خدمات گسترده شما در کارگزاری آگاه بسیار خوشحال شدم.
  سال نو مبارک و موفق باشید

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.

تمام حقوق برای بورسینس محفوظ است. طراحی سایت: آیلاوب