شکربن – شرکت کربن ایران

تاریخچه شركت

پس از مطالعاتی كه در جهت تأمین نیاز دوده صنعتی مورد مصرف كارخانجات لاستیك سازی بعمل آمد مشخص گردید ایجاد كارخانه كربن در كشور لازم و مقرون بصرفه میباشد . به همین مـنظورشركـت ملـی صنایـع پتروشیمی بـا مشاركـت بـانـك تـوسعـه صنعـت و معـدن بـا یـكی از صاحب نـام تـریـن كـارخـانـجـات تـولیـد كننده دوده صنعـتی آمـریـكـا یـعنـی شـركـت كـابـوت ( Cabot Corporation ) قراردادی منعقد نمود .

عملیات ساختمانی با نظارت مهندسین شركت ایرانی و یك شركت آمریكایی بنام سیمون كاروز در سال 1351 در اهواز آغاز گردید كه پس از اتمام كار ساختمانی و نصب ماشین آلات در دی ماه 1353 تولید خود را با ظرفیت سالیانه 14 هزار تن آغاز نمود . در بدو تولید با توجه به كیفیت خوب و مرغوبیت محصول ، خیلی سریع توانست بازارهای داخلی كه عمده ترین آن كارخانجات تایرسازی بود را جذب نماید .

به موازات پیشرفت و توسعه سریع در ایجاد كارخانجات تایرسازی ، لازم گردید كارخانه كربن توسعه یابد و بهمین منظور در سال 1356 كلیه مراحل برای افزایش تولید از میزان 14 هزار تن به 16 هزار تن در سال انجام و شروع به خریداری ماشین آلات مورد نیاز گردید .

پس از انقلاب

همزمان با انقلاب بهمن ماه 1357 تقریباً 80 درصد اقلام مورد نیاز تهیه شده بود كه مابقی بعلت تحریم های آمریكا به حالت تعلیق درآمد . در سال 1361 مجدداً‌ با همت شایسته مهندسین و كاركنان شركت كربن ایران و با كمك متخصصین شركت ملی صنایع پتروشیمی بقیه قطعات در كشور تكمیل و توسعه مورد نظر بدون دخالت كارشناسان خارجی انجام و در نیمه اول سال 1361 با ظرفیت تولید 19 هزار تن كار خود را ادامه داد .

این شركت نیز مانند شركتهای دیگر و با كمك كارشناسان خارجی عمل می نمود ، پس از انقلاب 57 كاركنان شركت كربن ایران با سربلندی و افتخار بدون حضور نیروهای خـارجی تـولید را ادامـه داده و تـاكنون نیز بـدون وقفـه بـا كمیـت و كیفیـت بسیار عالی كار را ادامه می دهند بطوریكه ظرفیت واحد یك به 30 هزار تن در سال رسیده كه این میزان 30 درصد افزایش نسبت به میزان طراحی را نشان میدهد و كیفیت محصول نیز تا میزان صد درصد عالی بهبود یافته است . اینگونه موفقیتها و افزایش تولید ، در راستای رعایت الزامات زیست محیطی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست و حفظ استانداردهای زیست محیطی میباشد .

با توجه به نیازهای روزافزون كارخانجات داخلی به محصولات دوده صنعتی جهت خوراك اولیه و همچنین اهمیت صادرات و تأمین ارز و همسو شدن با شتاب رشد اقتصادی كشور ، گسترش كارخانجات كربن مورد توجه قرار گرفت و در سال 1368 طرح دوده صنعتی با هدف ایجاد یك كارخانه مشابه در مجاورت كارخانه فعلی با ظرفیت 20 هزار تن در سال به تصویب رسید .

بودجه اولیه معادل 13200 میلیون ریال و 20 میلیون دلار ارز و ارزش وارداتی محصولات معادل 21 میلیون دلار در سال پیش بینی گردید . كلیه مراحل طرح شامل مطالعات اولیه ، طراحی ، اجرا ، نصب و راه اندازی توسط متخصصین و كارشناسان مجرب ایرانی انجام گرفت . فرآیند تولید دوده صنعتی یا كربن بلاك با استفاده از سیستم نوین DCS ( Distributed Control System ) تحت كنترل اتوماتیك میباشد كه با استفاده از دانش فنی متخصصین و كاركنان انجام می گیرد كه این كار نیز گام بزرگی در صنایع عظیم پتروشیمی محسوب می شود .

درحال حاضر شركت كربن ایران با دو واحد تولیدی و با ظرفیت تولید 50 هزار تن دوده صنعتی در سال مشغول بكار میباشد . براساس سیاست خصوصی سازی دولت، این شركت در سال 1374 به شركت سهامی عام تبدیل و به گروه شركتهای سرمایه گذاری پتروشیمی پیوست . در حال حاضر این شركت یكی از شركتهای فعال بازار بورس میباشد. این شركت از بدو تولید ، خود را متعهد به رعایت استانداردهای ملی( استاندارد ملی شماره 4328 ) و استانداردهای بین المللی ASTM كه یكی از معتبرترین استانداردها در تولید كربن میباشد و همچنین نظامهای مدیریت كیفیت دانسته و بهمین خاطر به این شركت وجهه بین المللی داده است .

امروزه می توان به جرأت ادعا نمود كه نام شركت كربن ایران بعنوان تولید كننده دوده صنعتی در میان شركتهای بزرگ و بین المللی جایگاه خاصی دارد و نتیجه آن صادر نمودن محصول به شركت“ میشلن فرانسه” بزرگترین و معتبرترین تولید كننده لاستیك در دنیا می باشد . نظر به رعایت كیفیت مطلوب محصولات تولیدی و استقرار نظامهای استاندارد و بمنظور حضور در رقابتهای بین المللی و تأمین ارز مورد نیاز ، این شركت توانست محصولات خود را به 19 كشور در چهار قاره جهان صادر نماید . محصولات این شركت در انواع مختلف تولید میشود كه تاكنون به تكنولوژی تولید 12 نوع كربن بلاك دست یافته ایم . این تولیدات خوراك بیش از 200 تولید كننده داخلی در رشته های تولید لاستیك ، ترمیم تایر ،‌ كفش ، سیم و كابل ، قطعات اتومبیل ، لوله سازی ،‌ باطری سازی ، رنگ ،‌ مركب ، ‌پلاستیك و … میباشد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس