غشان – شیر پاستوریزه پگاه خراسان

تاریخچه شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان

پروانه تاسیس کارخانه شیر در تاریخ ۱۱/۰۸/۱۳۳۹ با سرمایه اولیه سی میلیون ریال در تهران صادر و در تاریخ ۲۷/۱۰/۱۳۴۲ ضمن تغییر نام به کارخانه شیر پاستوریزه ، انتقال محل شرکت از تهران به مشهد انجام شد. در ۲۹/۱۰/۱۳۴۲ به استناد صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده تحت شماره ۷۹۳۵ و تحت نام شرکت سهامی شیر و لبنیات پاستوریزه مشهد به ثبت رسید.

در جلسه ۲۸/۱۲/۱۳۴۲ مجمع عمومی فوق العاده بجای اساسنامه ۲۶ ماده ای قبلی، اساسنامه ای با ۶۰ ماده تدوین و ارزش هر سهم از ۰۰۰/۵۰ ریال به ۰۰۰/۳۰ ریال کاهش و سرمایه شرکت به سی سه میلیون ریال افزایش یافت. نقشه ها و طرح احداث کارخانه با ظرفیت دریافت روزانه ۵ تن شیر خام که قابل افزایش تا ۱۰ تن باشد آماده و در سال ۱۳۴۴ خرید زمین، احداث ساختمان کارخانه در حاشیه خیابان خواجه ربیع و نصب ماشین آلات انجام و بهره برداری از کارخانه در سال ۱۳۴۵ با تعداد ۴۴ نفر که ۵ نفر در قسمت اداری و ۳۹ نفر در قسمت تولید و توزیع انجام وظیفه می کردند آغاز گردید.

مساحت زمین کارخانه ۴۴۰۰ متر مربع با ۱۸۰۰ متر مربع زیر بنا و ۱۰۰ متر مربع فضای سبز بود. محصولات تولیدی در ابتدای بهره برداری شامل: شیر ، شیر کاکائو، شیر موز، شیر نارگیل، دوغ، انواع پنیر، کره، انواع بستنی و ماست تازه بوده است. طبق صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ۱۳/۰۲/۱۳۵۰ نوع شرکت به سهامی خاص تبدیل و آخرین شماره ثبت آن در اداره ثبت شرکت های مشهد (۵۳۱) است. در سال ۱۳۶۳ بالغ بر ۵۵% سهام شرکت توسط صنایع شیر ایران خریداری و ظرفیت کارخانه به ۵۷ تن در روز رسید.

در سال های بعد با گسترش شهر و قرار گرفتن کارخانه در محدوده شهری و تولید آب پنیر بعنوان یک معضل زیست محیطی موضوع انتقال کارخانه به خارج شهر مطرح و پس از خرید زمین، عملیات اجرایی احداث کارخانه جدید از سال ۱۳۷۷ در شهرک صنعتی توس مشهد آغاز و در ۰۱/۰۵/۱۳۷۹ به مرحله تولید آزمایشی و در ۰۷/۰۶/۱۳۷۹ به بهره برداری رسمی رسید. این کارخانه هنگام بهره برداری ۶۶۸/۱۱۰ متر مربع مساحت ، حدود ۰۰۰/۱۱ متر مربع زیر بنا و ۶۰۰/۱۲ متر مربع فضای سبز داشت.

در سال ۱۳۸۲ مقدار ۱۶/۹۷ درصد سهام مربوط به صنایع شیر ایران و ۸۴/۲ درصد باقیمانده متعلق به سایر اشخاص بوده است.

شرکت شیر منطقه ای خراسان

شیر منطقه ای خراسان یکی از شرکتهای وابسته به شرکت بیمه آسیایی شیر ایران بوده که در سال ۱۳۵۵ تاسیس و تحت شماره ۲۵۸۴۲ مورخ ۱۳/۰۵/۱۳۵۵ به ثبت رسیده است. ابتدا دفتر شرکت در تهران و در سال ۱۳۵۶ به مشهد انتقال یافته است. زمین کارخانه به وسعت ۱۰ هکتار در فاصله ۱۳ کیلومتری مشهد و در حاشیه جاده آسیایی(سنتو) قرار دارد. سرمایه اولیه آن ده میلیون ریال بوده که در سال ۱۳۵۶ به مبلغ بیست میلیون ریال و در سال ۱۳۵۷ به مبلغ ۴۴۰ میلیون ریال افزایش یافته است.

نام آن در ابتدا شرکت سهامی خاص تهیه و توزیع شیر و لبنیات پاستوریزه و استریلیزه منطقه خراسان بوده و فعالیت آن طبق اساسنامه عبارت بود از : “تهیه و توزیع شیر و مواد لبنی پاستوریزه و استریلیزه ، تهیه و نصب ماشین آلات، تهیه مواد اولیه و بررسیهای لازم مبادرت به هرگونه عملیات و معاملات مجاز که بطور مستقیم و غیر مستقیم برای انجام فعالیت های فوق لازم و ضروری می باشد. ” از شهریور ۱۳۵۵ تا پایان آن سال ۲۲ نفر جذب و قسمت های استریل و پاستوریزه از آبان ۱۳۵۶ به بعد آماده تولید آزمایشی گردید.

از اول سال ۱۳۵۷ بهره برداری رسمی کارخانه آغاز و بر اساس پیش بینی های قبلی و طبق ظرفیت دستگاه ها روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تن تولید شیر استریل در نوسان بوده است. در ۲۹/۱۱/۱۳۵۸ به استناد لایحه قانونی مصوب شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران به وزارت کشاورزی و عمران روستایی اجازه داده شده که تمام دارایی و تعهدات شرکت سهامی تهیه و توزیع شیر ایران به شرکت سهامی صنایع شیر ایران منتقل و همچنین به موجب دو تبصره الحاقی مورخ ۲۰/۱۲/۱۳۵۸ این شورا مبنی بر انحلال ده شرکت شیر منطقه ای ، شیر منطقه خراسان نیز منحل و بعنوان یکی از واحد های شرکت صنایع شیر ایران اداره شد.

شرکت شیر پاستوریزه پگاه خراسان

براساس مصوبات جلسه هیئت مدیره صنایع شیر ایران و مصوبات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده و مجمع عمومی فوق العاده ، از تاریخ ۰۱/۱۰/۱۳۸۲ کارخانه شیر پاستوریزه پگاه خراسان (شیر منطقه ای خراسان)و شرکت شیر پاستوریزه مشهد در یکدیگر ادغام و نام آن به ” شرکت سهامی خاص شیر پاستوریزه پگاه خراسان” تغییر یافت و نیز بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده ۲۱/۰۳/۱۳۸۳ نوع شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر داده شد. ۱۶/۹۷ % سرمایه شرکت متعلق به صنایع شیر ایران است و در تاریخ ۲۳/۰۹/۱۳۸۳ بعنوان چهارصد و بیست و سومین شرکت در بخش ساخت محصولات غذایی و انواع آشامیدنی( کد ۰۵-۲۰-۱۵) و نماد غشان در فهرست شرکت های بورسی درج گردیده است.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس