ولیز – شرکت لیزینگ ایران

لیزینگ (leasing) نوع خاصی از عملیات مالی است که در فارسی بهترین معنی برای آن ، اجاره اعتباری می باشد . در واقع لیزینگ یک رشته فعالیت اعتباری کاملاً تخصصی مبتنی بر روش اجاره است که در آن نوعی قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی به منظور بهره برداری از عین یا منفعت کالای سرما یه ای یا مصرفی بادوام که از قابلیت اجاره برخوردار باشد ، منعقد می گردد . لذا روش لیزینگ ، مجموعه ای از مبادلات اقتصادی مشتمل بر خرید ، اجاره و در نهایت فروش ( تملیک) را در بر می گیرد .

این قرارداد بین شرکت لیزینگ به عنوان مالک یا موجر (Lessor) و متقاضی یا استفاده کننده از تسهیلات ، به عنوان مستاجر (Lessee) منعقد می گردد . بر اساس قرارداد لیزینگ ، موجر کالای مورد نظر و نیاز مستاجر مورد اجاره را با استفاده از منابع مالی خود از فروشنده یا تولید کننده تامین نموده و مورد اجاره را برای مدت تعیین شده در قرارداد (صورت بازپرداخت تسهیلات ) به صورت اجاره در اختیار مستاجر قرار می دهد . البته مستاجر اختیار دارد در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه ، مورد اجاره را تملک نموده یا به موجر مسترد نماید .

چنانچه مستاجر در پایان مدت قرارداد خواستار تملک مورد اجاره باشد ، باید مبلغی را که در ابتدای دوره با توجه به استهلاک و عمر مفید مورد اجاره به عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطی (Residual Value) مورد اجاره تعیین گردیده است ، به موجر پرداخت نماید . هر چند در حال حاضر اکثر شرکتهای لیزینگ در ایران ، ارزش اسقاطی یا باقیمانده را در محاسبات برابر صفر فرض می نمایند .

درباره شرکت لیزینگ ایران

شرکت لیزینگ ایران بعنوان بنیانگذار صنعت لیزینگ در ایران در تاریخ ۲۱ تیر ماه سال ۱۳۵۴ به صورت سهامی خاص تاسیس شده و تحت شماره ۲۲۳۳۴ مورخ ۲۱ تیر ماه ۱۳۵۴ در اداره ثبت شرکتها و مالکیتهای صنعتی تهران به ثبت رسیده و در تاریخ ۱۳۵۴/۱۲/۳۰ با عقد اولین قرارداد اجاره عملاً فعالیت خود را آغاز نمود . به موجب صورتجلسه مجمع عمومی در مورخ ۱۳۸۰/۶/۵ شرکت لیزینگ ایران از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در تاریخ ۱۳۸۳/۳/۱۱ بعنوان اولین شرکت لیزینگ در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد .

شرکت لیزینگ ایران با نماد “ولیز و کد ۰۱-۹۱-۶۵” سیصد و نود و ششمین شرکت پذیرفته شده در بورس هم اکنون در تالار اصلی بورس با سرمایه ششصد میلیارد ریال درج می باشد و حدود ۱۵۰۰۰ نفر سهامدار حقیقی و حقوقی دارد .

مـوضـوع فـعالـیت طـبق مـاده ۱۲ اسـاسنـامه بـه شـرح زیـر مـی بـاشـد :
*موضوعات اصلی خرید انواع کالا و اموال منقول و غیر منقول (مطابق بند الف ، ب و ج ماده ۵ دستورالعمل تاسیس ، فعالیت و نظارت بر شرکتهای لیزینگ مصوب ۱۳۸۶/۴/۱۶ شورای پول و اعتبار ) و واگذاری آنها به متقاضیان در قالب عقود اجاره و یا فروش اقساطی .

* موضوعات فرعی خرید و فروش انواع اوراق بهادار به منظور مدیریت نقدینگی در چهارچوب قوانین و مقررات و دستورالعملهای ذیربط . شرکت مجاز نیست سهام بانک و یا موسسه اعتباری را که بی واسطه و یا با واسطه سهامدار شرکت محسوب می شود خریداری نماید .

+++ فعالیت شرکت در حال حاضر اعطای تسهیلات اجاره بشرط تملیک برای انواع خودروهای سواری ، خودروهای کار ، سبک و سنگین ، ماشین آلات سنگین راهسازی ، معدنی و صنعتی ، ماشین آلات تولیدی و خدماتی ، دستگاهها و تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی ، ساختمان و غیره می باشد .

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس