شمواد – شرکت تولید مواد اولیه و الیاف مصنوعی

اتكاء اقتصادی ایران به درآمد نفت و وابستگی عمیق به درآمدهای ناشی از فروش و صادرات نفت خام اثرات نامطلوبی بر روی ساختار اقتصادی كشور میگذارد. یكی از حلقه های مفقوده زنجیره نفت تا تولید پلی استر مورد نیاز محصولات نساجی كشور، كارخـانه تولیــد مواد اولیه الیاف مصنوعی (دی.ام.تی) بود كه با توكل به خداوند متعال و تلاش خستگی ناپذیر كارگران و متخصصین این مرز و بوم به ثمر رسید.

بطور کلی اهداف و دستاوردهای احداث كارخانه دی ام تی را می توان در نكات زیر خلاصه نمود :

رفع وابستگی و تامین مواد اولیه كاخانجات نساجی كشور استفاده بهتر و مطلوب تر از ذخائر نفتی و بهره گیری از ارزش افزوده محصولات پایین دستی صرفه جوئی ارزی سالانه به میزان 30 تا 35 میلیون دلار ایجاد اشتغال برای حدود 300 نفر بطور مستقیم خود كفایی در زمینه تولید الیاف مصنوعی كه از پیچیده ترین تكنولوژی های صنعتی است آموزش و انتقال تكنولوژی از طریق خرید دانش فنی و برگزاری دوره های آموزشی جهت كارشناسان شركت افزایش درآمد ملی كشور از طریق بالا بردن ارزش افزوده منابع زیر زمینی

تاریخچه

عملیـات احـداث كارخانه دی ام تی به منظور تأمیـن ماده اولیه واحد پلی استر كارخانه پلی اكریل با ظرفیت اسمی 60،000 تن درسال تحت لیسانس شركت هولز آلمان درسال 1368 شروع و در دی ماه 1371 توسط ریاست محترم جمهوری وقت رسماً افتتاح گردید و از آن زمان تاكنون با استفاده از پارازایلین تولیدی در مجتمع پتروشیمی اصفهان و تبدیل آن به محصول دی.ام.تی، كارخانه پلی اكریل ایران را از واردات دی.ام.تی از خارج از كشور بی نیاز كرده است.

بدنبال اصلاحات چندی كه از ابتدای راه اندازی در فرآیند كارخانه صورت گرفت ظرفیت تولید كارخانه سال به سال افزایش یافت.
افزایش تولید مازاد بر نیاز پلی اكریل و هم چنین وابستگی مطلق میزان تولید دی.ام.تی بـه میـزان تقـاضای كارخانه پلی اكریل، شركت را برآن داشت كه احداث واحد جامد ساز دی.ام.تی را در دستور كار خود قرار دهد.

با اجرای طرح و افتتاح واحد جامد ساز درسال 1376 به دست وزیر محترم وقت صنایع، امكان صادرات محصول دی.ام.تی به خارج از كشور فراهم گردید و از آن سال تاكنون این شركت همواره در زمره صادركنندگان نمونه كشور قرار گرفته است.
در سال 1383 طرح افزایش ظرفیت کارخانه از 60000 تن به 90000 تن در سال که مطالعات آن از سالهای قبل آغاز شده بود توسط شرکت SKChemicals اجرا و نهایی گردید.
در راستای سیاست تنوع محصول و توسعه بازار روی محصولات پائین دستی DMT تحقیقات لازم انجام و در سال 1390 پروژه تولید محصول DOTP به بهره برداری رسید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس