خموتور – شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران

شركت موتورسازان بعنوان بزرگترین تولید كننده موتورهای دیزلی كشور با در اختیار داشتن امكانات و تجهیزات لازم در ساخت انواع موتورهای سه ، چهار و شش سیلندر با كاربردهای مختلف كشاورزی ، خودرویی ، صنعتی ، ماشین آلات راه سازی و …فعالیت نموده وتامین كننده بخش اعظم نیاز واحدهای صنعتی كشور به نیروی محركه بشمار می آید.
اطلاعات مربوط به عملكرد شركت موتورسازان طی سالهای اخیر حكایت ازكسب نتایج مطلوب در زمینه های مختلف و بهبود شاخصهای كلیدی عملكرد دارد. كسب ركورد در زمینه آمار تولید و فروش انواع موتورهای دیزلی و قطعات وابسته با آن و همچنین افزایش تیراژ تولید موتورهای سه و شش با استاندارد آلایندگی و توان بالاتر، دستاوردهای قابل توجه شركت محسوب می‌گردد .
بكارگیری روش های نوین مدیریتی از جمله ترویج و استقرار نظام مدیریت استراتژیك، سیستمهای مدیریت كیفیت و زیست محیطی و مهمتر ازهمه توجه به جایگاه ویژه منابع انسانی و توسعه مشاركت و انگیزش آنها در كنار توجه به مصالح تمامی ذینفعان شركت از جمله عوامل موفقیت‌های این شركت بشمارمیرود.
دیدگاه حاكم در شركت موتورسازان بر این اساس استوار است كه ایجاد توازن و توجه به مصالح همه ذینفعان بویژه مشتریان، كاركنان و جامعه ، در بلند مدت موفقیت پویای شركت درسایر زمینه‌ها،ازجمله افزایش فروش و سودآوری شركت را در پی خواهد داشت.
این شركت از سال 1391 استقرار سیستمهای برگرفته از تكنیكهای تولید ناب از قبیل نظام مشاركت و پیشنهادها ، حلقه های كیفیت و گروههای بهبود ، كانبان قطعات را جهت همسویی با روند جهانی و ایجاد ارزش برای مشتری و سایر ذینفعان شركت آغاز نموده است.

تاریخچه مختصر شركت :

شركت موتورسازان بعنوان یكی از پروژه های طرح مجتمع تراكتور سازی ایران بمنظور تامین موتورهای موردنیاز شركت تراكتورسازی ایران احداث گردید و پس از آن در راستای سیاست كوچك سازی صنایع , از شركت مادر تفكیك و در سال 1371 پروانه بهره برداری مستقل تحت عنوان “شركت موتورسازان تراكتورسازی ایران” را دریافت نمود.
درسال 1386 براساس سیاستهای اقتصادی كشور براساس اصل 44 قانون اساسی این شركت در سازمان بورس اوراق بهادر تهران بعنوان شركت سهامی عام پذیرفته شد. كه هم اكنون بیش از 52 درصد سهام آن متعلق به شركت تراكتورسازی ایران و 34 درصد متعلق به آستان قدس رضوی و مابقی متعلق به كاركنان و سهامداران جزء میباشد.
این شركت از بدو شروع مستقل فعالیت خود استراتژی حفظ رهبری بازار داخلی در بخش موتورهای كشاورزی را در كنار استراتژی تنوع محصول و توسعه بازار در پیش گرفته و ضمن اولویت دادن به تامین موتورهای مورد نیاز شركت تراكتورسازی ایران ( بعنوان بزرگترین مشتری ) با جدیت برنامه ایجاد تنوع در محصولات تولیدی و افزایش منابع درآمد شركت از طریق تولید و عرضه انواع محصولات با كاربردهای متنوع كشاورزی، پمپ ، ژنراتور و قطعات وابسته برای بازارهای داخلی و خارجی را پیگیری نموده است .
در شرایط موجود علیرغم آنكه شركت تراكتورسازی ایران همچنان بزرگترین مشتری شركت محسوب می شود، لیكن اجرای موفقیت آمیز استراتژی توسعه محصول و بازار موجب شده است تا هر ساله تعداد و كاربرد محصولات تولیدی افزایش یافته و شركت توانسته است در بخشهای جدید بازار از جمله بخش خودروهای دیزلی و موتورهای صنعتی حضور فعال داشته باشد. درحال حاضر این شركت بیش از 50 نوع موتوركاربردی , در قدرتهای متنوع 35 تا 150 اسب بخار را تولید و عرضه مینماید .
شركت موتورسازان در سال 1375 موفق گردید بعنوان اولین تولید كننده نیروی محركه كشور ، گواهینامه استاندارد بین المللی مدیریت كیفیت ایزو 9002 از دو موسسه معتبر بین المللیDNV و SGS دریافت نماید و طی سال 1380 موفق به كسب گواهینامه استاندارد زیست محیطی ایزو 14000 گردید. در تداوم برنامه های اصلاح و توسعه سیستم های مدیریتی , طی سال 1381 گواهینامه استاندارد بین المللی مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی(OHSAS 18001 ) را نیز دریافت نمود. همچنین در اوایل سال 1384 شركت توانست گواهینامه استاندارد ISO\TS16949 را نیز دریافت نماید. در سال 1388 موفق به اخذ استاندارد ایزو 10002 دریافت و رسیدگی به شكایت مشتریان از موسسه توف نورد آلمان گردید و از چند سال گذشته هم اكنون همه استانداردهای یاد شده در شركت حفظ و الزامات آنها جاری و نهادینه شده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس