سفار – سیمان فارس

در آغاز، اندیشه احداث كارخانه سیمان شیراز با تشكیل شركت سهامی سیمان شیراز به همت بزرگ مردانی چون مرحوم مهندس منوچهر سالور (پدر صنعت سیمان ایران) و مرحوم محمد نمازی و تعدادی از خیراندیشان شیرازی در سال 1326 مطرح شد. در 21 خرداد 1327 خط تولید این كارخانه به ظرفیت 200 تن در روز به مبلغ دو میلیون و دویست و هفتاد هزار دلار از شركت‌های «وستینگهاوس» و «كندی ونسان» آمریكا خریداری شد. همچنین آقای مهندس «منوچهر سالور» مدیر وقت كارخانه «سیمان ری» به عنوان مدیرعامل این شركت آغاز به كار كرد.

سرانجام این كارخانه در سال 1334 در شیراز افتتاح شد و سیمان تولیدی خود را به بازار عرضه كرد. با افزایش مصرف سیمان، ‌ظرفیت كارخانه شیراز ابتدا در سال 1346 به 1000 تن و در سال 1357 به 2500 تن در روز افزایش یافت و در سال‌های جاری با تلاش مدیریت و پرسنل شریف این شركت ضمن بروز رسانی و نصب ماشین آلات جدید محصولات شركت به لحاظ كمی و كیفی رشد چشمگیری را داشته است. كه با رشد كیفی محصولات اقبال عمومی نسبت به مصرف محصولات شركت سیمان فارس افزون گردید و مدیران پروژه‌های بزرگی همچون مترو شیراز، راه آهن، مسكن مهر، سدهای بزرگ استان و ابنیه بلند مرتبه‌ای نظیر هتل چمران، هتل پارس و هتل شیراز ضمن اعتماد به محصولات این شركت، با افتخار پروژه‌های خود را به بهره برداری رساندند.

این كارخانه هم اكنون قدیمی ترین و بروز ترین كارخانه سیمان فعال در سطح كشور به شماره می‌رود.

قابل ذكر است كه پس از ساخت كارخانه سیمان شیراز، كارخانه سیمان دورود در سال 1338 تحت مدیریت سازمان برنامه (آن زمان) مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال 1339 با موافقت دولت و مجالس «شورا» و «سنا» این كارخانه به منظور استفاده از تجربیات متخصصین كارخانه سیمان شیراز به شركت سهامی سیمان فارس واگذار شد. همزمان با واگذاری كارخانه سیمان دورود به شركت سهامی سیمان فارس این شركت به «شركت سهامی سیمان فارس و خوزستان» تغییر نام داد. این تغییرات آغاز راهی بزرگ برای شركت سیمان فارس و خوزستان و فعالیت آن در عرصه صنعت كشور بود.

این شركت هم اكنون با داشتن نزدیك به 30 شركت، بیش از 35% تولید سیمان كشور را به عهده داشته و زمینه اشتغال ده‌ها هزار نفر را فراهم ساخته است. شركت سیمان فارس و خوزستان هم اكنون به صورت سهامی عام اداره می‌شود و سهام آن در بورس اوراق بهادار در اختیار كلیه علاقه مندان قرار می‌گیرد، ضمن اینكه سازمان تأمین اجتماعی عمده ترین سهامدار این شركت به شمار می‌رود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

اموزش بورس