شستان – پتروشیمی گلستان

شرکت صنایع پتروشیمی گلستان بصورت سهامی عام از سال 1386 در تاریخ 86/01/22 در اداره ثبت شرکتهای شهرستان گرگان تحت شماره 5757 ثبت و با هدف تولید سالیانه 677 هزار تن آمونیاک و 1037 هزار تن اوره با مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی و شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت خود را با موضوع احداث، راه اندازی وبهره برداری کارخانجات صنعتی محصولات پتروشیمی و تبدیل کلیه مواد پتروشیمیائی و فرآورده های فرعی و مشتقات آنها و همچنین انجام کلیه فعالیت های تولیدی، صنعتی، بازرگانی، مالی و اغتباری آغاز نمود.

زمین در نظر گرفته شده برای هدف مذکور به مساحت تقریبی 300 هکتار در حد فاصل 30 کیلومتری شهرستان گرگان ، سه راه گمیشان ، جاده اینچه برون حد فاصل 15 کیلومتری شهرستان آق قلا در دست احداث می باشد.

تولید این مجتمع اوره و آمونیاک بوده و ظرفیت تولید سالیانه آن 1073 هزار تن اوره و 677 هزار تن آمونیاک می باشد . بخش عمدهای از آمونیاک تولیدی برای تولید اوره در داخل مجتمع مصرف شده و 74 هزار تن به صورت مازاد برای عرضه مستقیم به بازار در نظر گرفته شده است.

عمده ترین کاربرد آمونیاک در تولید انواع کودهای شیمیایی است و آن را می توان هم به صورت مستقیم به عنوان کود شیمیایی به کار برد و همچنین در تولید مواد مانند نیترات آمونیوم ، سولفات آمونیوم ، مونو امونیوم فسفات ، دی آمونیوم فسفات و اورهو دئیگر کودهای شیمیایی از آن استفاده نمود.

برخی دیگر از کاربردهای جزئی آمونیاک در تولید موادی مانند : لاستیک ، کائوچو ، بازیافت آب ، تولید کاغذ و مقوا، تهیه پودرهای شستشو و صنایع چرم و پارچه می باشد.

بزرگترین بازار مصرف اوره کودهای شیمیایی ( جامد ومایع ) می باشد. اوره هم به صورت یک محصول نهایی و هم به صورت یک ماده واسطه در تولید کود استفاده می گردد. علاوه بر مصرف مستقیم آن در کود های شیمیایی، این ماده در تولید محلول های نیتروژنی و نیز در اختلاط میکانیکی کودهای جامد نیز مورد مصرف دارد.

از موارد دیگر کاربرد اوره می توان به فورم اوره ها (urea forms) ، اوره مایع ، رزین های اوره – فرمالئید ،چسب ها ، صنعت کاغذ، خوراک دام، ملامین،تولید اسید سولفامیک و نمک آمونیوم آن ،جداسازی نرمال پارافین ها از برش های هیدروکربنی و غیره اشاره نمود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

اموزش بورس