آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس به زبان ساده (شروع سریع در بورس)

آغاز سرمایه گذاری در بورس
با توجه به بازدهی خوب بورس تهران نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور یابند و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.
 
برخی افراد به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل اینکار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، در حالی که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند
 
شما چه تصویری از بورس تهران در ذهن خود دارید؟
 
در این مطلب کاربردی از سایت بورسینس، قصد ما این است که نحوه شروع سرمایه‌گذاری در بورس را بصورت ساده و گام به گام برای شما شرح دهیم، پس از آن، آموزش‌های پیشرفته‌تر برای موفقیت در بورس را نیز در بورسینس دنبال کنید.

با مشاهده ویدئو زیر درباره بورس بیشتر بدانید:

 
اگر قصد دارید همه مطالب زیر را در یک دوره جامع داشته باشید و همین الان یادگیری بورس را شروع کنید این صفحه را ببینید.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در سهام چندین مزیت مهم دارد و به خاطر این مزیت‌ها می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد؛

مزیت اول – برای سرمایه‌گذاری در سهام، نیاز به سرمایه زیادی ندارید. حداقل خرید سهام در سیستم‌های معاملات آنلاین که امروز همه از آنها استفاده می‌کنند فقط 500 هزارتومان است. اما برای اینکه فعالیت و زمانی که شما صرف می‌کنید واقعا ارزش داشته باشد، توصیه می‌کنیم حداقل 5 میلیون تومان سرمایه داشته باشید.

بسیاری از افراد هستند که 2 میلیون، 3 میلیون، 5 میلیون یا بیشتر پس‌انداز کرده‌اند و مایلند آنرا به گردش درآورند و از این طریق سودی نصیب خود سازند. با این مبالغ کم معمولا هیچ کسب‌وکاری نمی‌توان راه‌اندازی کرد و به همین دلیل است که بورس جای خود را در بین افراد زیادی که سرمایه کمی دارند باز کرده است.

مزیت دوم – سرمایه شما قابل نقد شدن است. اگر شما برفرض مثال 10 میلیون تومان داشته باشید و آن یک کسب و کار راه‌اندازی کنید، در صورتی که تصمیم بگیرید کسب‌وکارتان را تعطیل کنید وسایل زیادی روی دست‌تان خواهد ماند (مثلا وسایل مغازه یا کارگاه یا…) اما سرمایه‌گذاری در بورس فقط خرید برگه سهام است و اگر سهم درستی را انتخاب کرده باشید که نقدشوندگی بالایی داشته باشد، فورا می‌توانید سهام خود را بفروشید تا کارگزار 3 روز بعد، مبلغ حاصل از فروش سهام را به حساب بانکی شما واریز کند.

مزیت سوم – خرید و فروش سهام در همه جا و در هرزمان قابل انجام است. فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشید، فقط کافیست با یک کامپیوتر به اینترنت متصل شوید و معاملات دلخواه‌تان را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی متنوع که برای موبایل‌ها، تبلت‌ها و کامپیوترها ساخته شده انجام دهید.

به همین دلیل است که شغل معامله‌گری سهام، یا خرید و فروش در سایر بورس‌ها و بطور کلی معامله‌گری در بازارهای مالی، رویای خیلی از افراد در دنیاست. چون به آنها آزادی می‌دهد و این افراد، سبک زندگی با پرستیژ و متفاوت با اشخاص شاغل را می‌توانند داشته باشند.

مزیت چهارم – می‌تواند برای شما ثروت عظیمی ایجاد کند. در پتانسیل بازارهای مالی برای ایجاد ثروت شکی نیست، اما کسب ثروت از طریق سرمایه‌گذاری در سهام واقعا کار هرکسی نیست و نیاز به کسب مهارت و تجربه بالا دارد.

سرمایه‌گذاری در بورس برای من مناسب است؟

قبل از اینکه به الفبای بورس بپردازیم، بهتر است بدانید خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند داشتن شناخت از خودتان است. آیا شخصی هستید که توانایی تحمل زیان و ریسک زیاد را ندارید؟ وقت آزاد شما بصورت روزانه چقدر است؟ چه انتظاری از سرمایه‌گذاری دارید؟ هدف‌تان چیست؟

بورس برای چه کسانی مناسب نیست؟

– اگر زمان کافی روزانه (حتی 1 ساعت) در اختیار ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که شغلی ندارید و یا در هر صورت به فکر درآمد ثابت ماهانه هستید، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر سرمایه‌ای که در اختیار دارید وام و قرض است، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر تحمل زیان احتمالی و ریسک بالا را ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که فکر می‌کنید بورس قمار است و فقط با داشتن شانس و اقبال می‌توان موفق شد، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر به فکر این هستید که در مدت خیلی کوتاهی ثروتمند شوید، بورس برای شما مناسب نیست.

در چه صورت بورس برای شما مناسب است؟

– سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اید که فعلا به آن نیازی ندارید و قصد دارید سودی بیشتر از سود بانکی کسب کنید.
– تصمیم گرفته‌اید بصورت حرفه‌ای شغل سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری سهام را در پیش بگیرید.
– ریسک‌پذیری و صبر بالایی دارید و می‌خواهید طی سال‌های آینده سرمایه‌تان را افزایش دهید.
– آینده مالی‌تان برای شما مهم است و مایلید برای بهبود آینده خودتان و فرزندان‌تان قدمی مثبت برداشته باشید
– آماده هستید برای رسیدن به هدف‌تان وقت و انرژی بگذارید.
– می‌دانید که کسب ثروت و زندگی در رفاه برای شما ممکن است و آماده هستید بهای رسیدن به هدف خود را بپردازید.

شروع برای سرمایه گذاری در بورس نیاز نیست سرمایه عظیمی داشته باشید، با پس انداز و افزودن به سرمایه اولیه، می توانید بازدهی خوبی بدست آورید.

3 قدم شروع سرمایه‌گذاری در بورس

اگر اکنون تصمیم شده برای شروع در بورس قطعی شده، در ادامه این مطلب از سایت بورسینس قصد داریم جزییات کاربردی در مورد نحوه شروع در بورس را آموزش دهیم. حتی اگر دانش بورسی شما فقط همین قدر است که کلمه شاخص بورس را از تلویزیون شنیده‌اید و درباره بورس اطلاعات‌تان صفر است، در ادامه با دانلود راهنمای عملی، می‌توانید اولین سهام‌تان را خریداری کنید.

اما شروع هر کاری مهم است، مخصوصا زمانی که پول و سرمایه شما در میان باشد! بنابراین در نظر داشته باشید:

شروع خوب این است که؛

– یادگیری و پیشرفت شخصی را در اولویت قرار دهید.
– برای معامله در بورس با خونسردی عمل کرده و احساسات‌تان را کنترل کنید.
– به این توجه کنید معامله‌گرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای چطور معامله می‌کنند.
– مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کنید و اصل اول شما حفظ سرمایه باشد.
– برای پیشرفت در این بازار، حاضر باشید وقت و انرژی بگذارید و بهای آنرا بپردازید.

شروع بد این است که؛

– بدون اینکه حتی مفاهیم ابتدایی را بدانید در بورس شروع به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کنید.
– صرفا به دنبال سیگنال و توصیه گرفتن از افراد به ظاهر حرفه‌ای باشید و سابقه افراد را بررسی نکنید.
– به دنبال پولدارشدن سریع باشید.
– فکر کنید بورس قماربازی است پس نیاز به یادگیری ندارد.
– معاملات را از روی احساسات انجام دهید و عجله کنید.
– تا یک معامله سودده داشتید خودتان را خدای بورس بدانید و با قرض گرفتن از بانک و اطرافیان و فروش دارایی‌هایتان وارد بورس شوید! (اشتباه محض)
– برای یادگیری و پیشرفت وقت و انرژی نگذارید و توقع داشته باشید بدون پرداخت بهای موفقیت، آنرا بدست آورید.
– مسئولیت پذیر نباشید و مقصر ضررهای احتمالی‌تان را، بازار، مردم و سهامدار عمده بدانید!

قدم اول: دریافت کدمعاملاتی (کدبورسی)
گام

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی (که با نام کد بورسی – کد سهامداری نیز شناخته می‌شود) دارید.

شرکت‌های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه معاملاتی بورس برعهده دارند. اینکار می‌تواند بصورت دستی و توسط خود کارگزار صورت بگیرد یا اینکه سرمایه‌گذار با دسترسی به نرم‌افزار معاملات آنلاین، سفارش را بطور مستقیم ثبت کند.

کد معاملاتی نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است. نزدیک 100 شرکت کارگزاری فعال، انتخاب از بین آنها برای شما مشکل خواه بود.

با توجه به تجربه‌ای که داشته‌ایم و مقایسه خدمات کارگزاری‌ها، به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم زیرا گذشته از خدمات مناسب، افتتاح حساب و دریافت کد بورسی در کارگزاری آگاه بدون نیاز به مراجعه حضوری مهیا شده است:

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری را در این صفحه بخوانید

پس از ثبت‌نام و طی مراحل لازم، به طور معمول حداکثر پس از 3-4 روز کد معاملاتی به موبایل و ایمیل شما ارسال می‌شود و می‌توانید خرید و فروش سهام را انجام دهید.

توجه داشته باشید که خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، صرفا از طریق شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
 • سفارش تلفنی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • سفارش اینترنتی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

بنابراین پس از افتتاح حساب در کارگزاری، برای خرید و فروش سهام، الزاما نیازی به مراجعه به تالار بورس یا کارگزاری نیست و کارگزاری‌ها سیستم معاملات انلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در سیستم معاملاتی آنلاین که بهترین روش معاملات است، خرید و فروش آنی و لحظه‌ای سهام امکان پذیر است. به این معنی که شما به محض وارد کردن سفارش، خرید یا فروش در همان لحظه انجام می‌شود و نیازی نیست خود کارگزار، سفارشات شما را در سامانه معاملاتی وارد کند.

نمای

 
نمایی از سیستم معاملاتی که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید بصورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

مزایای معاملات آنلاین سهام

 • سرعت عمل در تصمیم‌گیری: می‌توان در چندثانیه خرید یا فروش را انجام داد.
 • کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات: به دلیل اینکه شخص سرمایه‌گذار سفارشات خود را ارسال می‌کند، باید در این زمینه مهارت کسب نماید.
 • امنیت بالای معاملات آنلاین: اگر رمز عبور مناسب انتخاب کنید و آنرا در اختیار هیچکس قرار ندهید، کسی نخواهد توانست به آن دسترسی یابد.
 • نقل و انتقال الکترونیک پول: در پنل معاملات آنلاین، پرداخت آنلاین از حساب شما به حساب کارگزاری میسر است و نیازی به مراجعه به بانک نیست.
 • عدم محدودیت زمانی و مکانی برای سرمایه‌گذاری: در هرجای دنیا که باشید، کافیست یک کامپیوتر یا موبایل متصل به اینترنت داشته باشید تا بتوانید معامله کنید.

از لخاظ فنی، نحوه شروع معاملات آنلاین سهام و خرید و فروش سهم بسیار ساده است و حتی افرادی که در زمینه اینترنت دانش اندکی دارند می‌توانند خرید و فروش سهام را از طریق سیستم‌های آنلاین انجام دهند. درباره معاملات غیرحضوری و اینترنتی سهام در این مطلب می‌توانید بصورت تصویری توضیحاتی را مشاهده فرمایید.

از کدام کارگزاری بورس، کدبورسی بگیریم؟

برای اینکه از خدماتی مانند تخفیف کارمزد در معاملات، اعتبار معاملاتی، مسابقات جذاب با جایزه نقدی، وام قرض الحسنه بهره‌مند شوید، سایت بورسینس به شما \”کارگزاری آگاه\” را پیشنهاد می‌کند.

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری از کارگزاری آگاه را در این صفحه بخوانید

 

قدم دوم: یادگیری مفاهیم و قوانین بورسقدم

هیچ فعالیتی در دنیا وجود ندارد که نیاز به مهارت نداشته باشد. به طور مثال شاید برایتان سوال باشد که آیا بورس تهران 24 ساعت شبانه‌روز باز است و معامله انجام می‌شود؟ فرابورس چه تفاوتی با بورس دارد و از اینگونه سوالات.

پس سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد.

برای یادگیری مفاهیم بورسی اینجا کلیک کنید و در دوره آموزش بورس از صفر ایمیل‌تان را وارد کنید تا فایل‌های آموزشی برای دانلود رایگان به ایمیل شما ارسال شود.

.

قدم سوم: یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملاتقدم

پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد.

در این بخش از سفر شما در دنیای بورس، باید بیشترین انرژی و زمان صرف شود زیرا یک معامله نادرست به هردلیل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما می‌گردد.

ادامه قدم سوم را در این صفحه بخوانید: نحوه یادگیری تحلیل بازار

.

با کم شروع کنید

سرمایه

پس از دریافت کدمعاملاتی و خواندن مطالب آموزشی، بهتر است دست بکار شوید و برای بدست آوردن تجربه خرید و فروش، مبلغ خیلی کمی ( مثلا 1 میلیون تومان) سهام خریداری کنید. توجه کنید که توقع نداریم از این مبلغ کم، سودی نصیب شما شود و این خرید فقط جهت آشنایی شما با روند معاملات و بازار است.

البته بازهم به این معنی نیست که همین تعداد سهام را بدون فکر و بررسی خریداری کنید. با استفاده از آموزش‌هایی که در بورسینس خوانده‌اید این خرید را انجام دهید و پس از خرید، روند قیمتی سهم را بررسی کنید. اخبار مرتبط با بازار و شرکتی که سهام آنرا خریداری کرده‌اید را بخوانید و در زمانی که تعیین کرده‌اید و فکر می‌کنید مناسب است، سهام خودتان را بفروشید.

در واقع هدف از اینکار، شروع سرمایه گذاری و صرفا ورود به بازار است. خرید سهام، هرچند به تعداد کم باعث می‌شود بازار را پیگیری کرده و شروع به یادگیری نمایید.

هشدار: به هیچ عنوان بدون اطلاعات و دانش کافی و قبل از اینکه درک صحیحی از بازار بدست نیاورده‌اید، سرمایه اصلی که برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید را وارد بورس نکنید. بورس تهران برای افراد مبتدی و افرادی که از آن شناخت کافی ندارند دارای ریسک زیادی است و احتمال از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه وجود دارد.

بنابراین اگر تازه‌کار هستید بورسینس توصیه می‌کند معاملات سنگین و پرحجم انجام ندهید، با سرمایه پایین شروع کنید. پس از کسب اطلاعات لازم و بدست آوردن تجربه کافی، به همان نسبتی که سطح دانش و اطلاعات‌تان افزایش می‌یابد، می‌توانید سرمایه‌تان را در بازار افزایش دهید.
 

سوالات متداول بورسی:

چرا باید با مبلغ کم وارد معاملات بورس شوم؟

وقتی با مبلغ کمی وارد بازار شوید، حتی اگر درصد زیادی ضرر کنید، چون میزان سرمایه اولیه کم است میزان ضرر نیز کم خواهد بود. بطور مثال اگر 5 میلیون تومان سهام خریده باشید، اگر 10 درصد ضرر کنید ضرر شما فقط 500 هزارتومان خواهد بود. ولی وقتی میزان سرمایه بالا باشد، میزان ضرر نیز بالاتر خواهد بود. اما از طرف دیگر میزان کسب سود نیز با سرمایه بالاتر، بیشتر است.

برای معاملات سهام نیاز نیست به تالار بورس مراجعه کنم، پس از کجا می‌توانم روند معاملات سهام را پیگیری کنم؟

شما می‌توانید معاملات سهام را بصورت آنلاین از طریق سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com پیگیری کنید. سایت ذکرشده فقط برای نمایش قیمت‌ها و اطلاعات سهام شرکت‌های بورسی می‌باشد و همانطور که عرض کردیم برای انجام دادن معاملات، باید از طریق سیستم معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد اقدام کنید.

ادامه سوالات متداول بورسی را از اینجا بخوانید

نکات خیلی مهم در بازار بورس

1 – اولویت اول شما در بورس باید حفظ سرمایه، اولویت دوم حفط سودهای قبلی‌ و اولویت سوم سود کردن باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است چون اگر سرمایه خودتان را از دست بدهید، دیگر چیزی ندارید که با آن معامله کنید و سود ببرید.

2 – بازار همیشه مثبت و رو به رشد نیست. همیشه خود را برای زمانی که بازار منفی می‌شود آماده کنید و اطلاعات‌تان را برای پیروز شدن در شرایط سخت بالا ببرید.
 
3 – از تجربیات دیگران استفاده کنید و وقتی اشتباهی انجام دادید، آنرا بپذیرید، آن اشتباه را تصحیح کنید و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را در جایی یادداشت کنید. معامله در بورس مجازی می‌تواند برای سنجش مهارت‌تان در انتخاب سهام به شما کمک کند.
 
4 – عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارند، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران بگیرند! وقتی تصمیمی گرفتید متوجه باشید که این تصمیم از کجا سرچشمه گرفت؟ از تحلیل و منطق یا از روی هیجان، خوش‌باوری یا سایر عوامل؟

دوره آموزش‌ بورس و اوراق بهادار

برای آغاز سرمایه‌گذاری و یا معامله‌گری در بورس اوراق بهادار تهران، مقدمات و جزییات زیادی را باید بدانید و قوانین بسیاری وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید. اگر از خودتان pdf ها خسته شده‌اید، دوره بورس از صفر را برای یادگیری گام به گام بورس پیشنهاد می‌کنیم.

اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در دوره رایگان بورس از صفر

چون مفاهیم مرتبط با بورس زیاد است باید کم‌کم آنرا فرا بگیرید، ما اینکار را برای شما ساده کرده‌ایم. همین الان در دوره موفقیت در بورس از صفر ثبت‌نام کنید و ایمیل‌هایی که برایتان ارسال می‌شود را با دقت به کار بگیرید.
 
توجه: در صورتی که تمایل دارید بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا بگیرید، دوره‌های آموزشی بصورت آنلاین برگزار می‌شود:
 
باور داریم شما نیز می‌توانید با یادگیری بورس از طریق سایت بورسینس و داشتن پشتکار، مانند بسیاری از افراد دیگر، در بورس موفق باشید.
 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

اموزش بورس

671 نظر
 1. سلام با تشکر از سایت خوبتون
  من چند ماهه به مباحث بورسی و سرمایه گذاری در بورس علاقه مند شدم و توی سایتirvex.ir به صورت مجازی سعی میکردم تمرین کنم و آشنا بشم
  ولی توی این چند ماه پیشرفت چندانی نداشتم ، می خواستم از شما بپرسم چکار کنم تا نتیجه بهتری بگیرم

  1. سلام دوست عزیز
   معامله در irvex.ir خوبه و میتونه در شناخت بازار بورس به شما کمک بکنه
   اما به دلیل اینکه بصورت مجازی انجام میشه و هیچ سرمایه ای در اون دخالت ندادید، معمولا سعی در یادگیری نمی کنید.
   همینطور وقتی پول شما درگیر معامله نباشه، اون تجربه معامله واقعی رو نخواهید داشت و همین تجربه واقعی هست که در کنار یادگیری مرتب باعث پیشرفت شما میشه.
   پس توصیه من به شما اینه: معامله واقعی ولی با سرمایه کم (مثلا 600 -500 هزارتومان) + یادگیری مرتب تحلیل بازار و سهام
   موفق باشید

 2. باسلام وتشکراز ساست خوبتون
  اگریک شرکت ازبورس اخراج بشه تکلیف سهم اون شخص چی میشه ؟

 3. عرض سلام و احترام،
  ببخشید من شرایطم رو میگم ممنون میشم کمکم کنید. من توی شهر کوچکی هستم و نمی تونم حضوری ثبت نام کنم. آیا میشه به صورت آنلاین توی سیستم بورس عضو شد و سرمایه گذاری کرد؟
  سایت هایی هستن که واسط باشن تا ما فقط سرمایه گذاری کنیم و کاری به مسائل دیگه نداشته باشیم؟
  با تشکر

  1. سلام خدمت شما
   همونطور که در همین مطلب هم گفتیم، شما میتونید بصورت غیرحضوری از کارگزاری کد بگیرید و بصورت آنلاین و از طریق اینترنت، معاملات سهام رو انجام بدید.
   لیست کارگزاری ها در اینجا موجوده
   https://www.bourseiness.com/directory/listing_category/brokerages/
   سایت معاملاتی واسط، بخشی از سایت کارگزار هست که با دریافت کدمعاملاتی، کارگزار رمز عبور و نام کاربری سیستم معاملات رو به شما میده.
   البته ممکنه قبل از دادن دسترسی به شما، از شما آزمونی گرفته بشه که مطمئن بشن توانایی کار با سیستم رو دارید که معمولا آزمون ساده ای هست.
   موفق باشید

   1. خیلی ممنون از پاسخ سریعتون.
    من این مقاله رو خوندم ولی توی کارگزاری موردنظر من (بانک صادرات) نوشته شده:
    4. پس از انجام آزمون، نتیجه قبولی به استحضار متقاضی می رسد. سپس متقاضی جهت امضای قرارداد و تعهد نامه به کارگزاری فرا خوانده می شود.

    چرا؟ کارگزاری های دیگه هم همینطور هستن یا صادرات استثنا هست؟

 4. سلام اگر سرمایه یک شرکت سیمانی در زمان ساخت یا تاسیس با سرمایه 352 میلیارد ریال باشد و این شرکت در زمان تاسیس 2000 نفر عضو و سهامدار اصلی داشته باشد سهم هر فرد در این شرکت چقدر می شود تشکر

  1. سلام، افراد به اندازه سرمایه ای که گذاشته اند در شرکت سهیم هستند بنابراین سهم یک شخص در شرکت ممکن است بالاتر یا پایینتر از سایر افراد باشد.
   اما اگر قصد دارید بطور متوسط محاسبه کنید که به ازای هر فرد چقدر سرمایه در شرکت وجود دارد، کافیست 352 میلیارد ریال را بر 2000 تقسیم کنید!

   1. ببینید سهام به چند دسته تقسیم میشه که ارزش هر سهامی با سهام دیگه تو شرکتا فرق می کنه
    سهام عادی داریم سهام ممتاز هم داریم
    ارزش سود هر سهم بطور جداگانه محاسبه میشه که البته باید همه صورت های مالی در دسترس باشه که بشه حساب کرد

 5. سلام…منم تصمیم دارم وارد بورس بشم…سوالم اینه که با گذاشتن سرمایه در خدمت کارگزاران بورس بازم لازمه که خودم این بازار رو دقیقا بشناسم یا نه اون کارگذار خودش خرید فروش رو انجام میده؟ با زیر 500 میتونم شروع کنم؟

  1. سلام. اگه شما کسی رو برای سبدگردانی انتخاب کنید همه کارها توسط ایشون انجام میشه.
   معمولا هرکارگزاری یا شرکت مشاوره سرمایه گذاری، برای سبدگردانی قوانین و شرایط خودش رو داره که میتونید از اونها بپرسید

 6. سلام من خارج از ايران زندكي ميكنم . و بدليل كاري نمي تونم به ايران زياد رفت و امد كنم ولي ميخوام تؤي بازار بورس وارد بشم . ايا مشيه كسي كه خارجه كشوره وارد بورس تهران بشه؟ جطوري بايد ثبتنام كنه ؟ و سود رو شركتها ميتونند به حساب بانكي خارج كشور وأريز كنند؟ بدليل اينكه من حساب بانكي داخل ايران ندارم.

 7. سلام در مورد اینها لطفا توضیح بدهید:
  مانده اعتبار: ١٧,٥٠٤,٤٠٠
  مانده ريالي: ٢٠,٣٢١,٨٠٧
  سقف خريد: ٢,٨١٧,٤٠٧

 8. سلام .من دانشجوی ارشد اقتصاد انرژی هستم .میخواستم بدونم برای ورود به بورس از کجا باید شروع کنم ؟ آزمون ها و گواهینامه های سازمان بورس مثل اصول بازار سرمایه و یا معامله گری .. چه کمکی میکنه ؟ شرایط ورود به بورس انرژی به چه صورت هست؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 9. سلام خوبین ؟
  من میخواهم سهام توسعه و تعاون رو به فروش برسونم میشه کمکم کنین که کجا میتونم به فروش برسونم

 10. سلام من می خواستم سهام کویر تایر رو بگیرم به نظر شما خوبه یا نه آینده خوبی داره؟

 11. باسلام من بازنشسته نیروهای مسلح هستم و هنگام بازنشستگی به من 4000سهم شرکت پروشیمی مارون رو دادن الان میخوام بفروشمش چکارباید انجام دهم؟باتشکر

  1. سلام. حداقل مبلغ یک معامله در پنل معاملاتی آنلاین 100 هزارتومان است. البته بهتر است سرمایه شما برای شروع بالای 500 هزار تومان باشد.

 12. با سلام و خسته نباشيد
  بنده تازه وارد بورس شدم تقريبا 5ماه ميشود با سرمايه كم.كه تا الان چندسهام را خريداري كرده بودم.نسبتا رشد خوبي داشته اند
  تو اين هفته برايم از نماد سشرق سهم داشتم (با اسم سشرقح بعنوان افزايش سرمايه برام امده است)ميخواستم بدونم قابل خريد فروش است يا نگهدارم. برايم خلاصه توضيح دهيد..
  و دوم اينكه از يك نماد ديگر برايم سود تقسيم شده به مبلغي برايم زده شده انچگونه است…
  باتشكر از زحمات شما

  1. سلام

   حق‌تقدم‌ها تا مدت خاصی قابل فروش هستند که توسط شرکت اعلام می‌شود.
   سوال دوم را متوجه نشدم. سود سهام شرکت‌ها معمولا بصورت پرداخت در بانک‌هایی که اعلام می‌شود یا واریز به حساب است.
   اگر سوالی دارید آنرا بصورت واضح و دقیق در انجمن ارسال کنید.
   موفق باشید

 13. با سلام
  من میخوام تو بورس سرمایه گذاری کنم ولی هیچ اطلاعاتی ندارم درموردش
  کتاب های اموزشیه زیادی در این باره وجود داره ولی من نمیدونم چه کتابی و از چه منبعی مطالعه کنم که بتونه واقعا تو این ضمینه کمکم کنه , میشه منو راهنمایی کنید و یک منبع مناسب به من معرفی کنید؟

   1. با سلا م ،خدا قوت
    ضمن تشکر
    یه سوال که فکر میکنم در ذهن 99 درصد علی آن دیگه هم باشه و جواب شما میتونه شفاف سازی بکنه
    ببینید با توجه به فرهنگ جا افتاده و نحوه معرفی بورس ،در اذهان رویایی شکل میگیره ،که افراد با ورود به بورس قصد تحقق بخشیدن به این رویا رو دارن و اون چیزی نیست جز اینکه با مبلغی ناچیز و کسب اطلاعات و ورود به بورس در مدت کوتاهی سرمایه هنگفتی رو کسب کرد ،
    البته مطمینا در شرایط خاص امکان رخ دادن چنین اتفاقی وجود داره اما سوالم اینه که اگر فرض را بر این بگیریم فردی با ورود به بورس با سرمایه 2 تا 5 میلیون و کسب اطلاعات مفید ،مشورت و انجام تمام مراحلی که به موفقیت میتونه ختم بشه ،(خرید و فروش های بموقع )ظرف 2 سال میتونه چه سرمایه ای رو بدست بیاورد ؟؟البته این مطلب هم به فرضیه اضافه کنید که سود حاصل از هر فروش به سرمایه در گردش برای خرید بعدی اضافه شود ؟مثلا اگر سهام اول را 2 میلیون خریداری میکنیم هنگام فروش سهم مبلغ 500 هزار تومان سود میگیریم ،و در خرید بعدی ما 2 میلیون 500 هزار تومان را سرمایه گذاری کنیم ؟
    نتیجه گیری :آیا میتوان به بورس بعنوان شغل حرفه ای نگاه کرد ؟آیا رویای پولدار شدن در مدتی کوتاه تر و آسان تر از شغلهای دیگر در بورس ایران محقق شدنیست؟
    سوالم زیاد شد ،ضمن تشکر ویژه از سعه صدر شما که اینگونه با استقبال گرم از سوال کنندگان، پاسخی روشن و به دور از حاشیه را ارائه میدهید .
    امیر 27 ساله تهران

    1. سلام. همه چیز توی بورس امکان پذیره، ممکنه شما شروع کنید و در عرض چندماه سرمایه تون رو نصف کنید یا اینکه سود کنید.
     اصلا نمیشه حدس زد یا محاسبه کرد که سود یا ضرر شما چقد خواهد بود چون (غیر از خود بازار و سهم) درصد زیادی به مهارت و دانش خود فرد بستگی داره و بورس هم کاملا غیرقابل پیش بینی هست و بازار در هر لحظه تغییر میکنه. این چیزیه که خیلیها متوجه نمیشن و به همین خاطر مرتب میپرسن چقد میتونیم سود کنیم.
     دانش و مهارت هم وزن نداره که اندازه بگیریم و بگیم اگه 10 کیلو مهارت پیدا کردید توی بورس به سالیانه 30 – 40 یا 50 درصد سود میرسید. توی بورس به کسی موفق میگیم که برآیند معاملاتش سودده هست و حداقل از سود بانکی داره بیشتر بدست میاره . البته کسی هم که معاملات سوددهی انجام میده دلیل بر این نمیشه که روزی ضرر نکنه .
     در مورد این سوال “آیا میتوان به بورس بعنوان شغل حرفه ای نگاه کرد ؟” این صفحه رو بخونید:
     https://www.bourseiness.com/17101/trade-in-stock-exchange-market-as-job

 14. سلام.اگه توی بورس پول سرمایه گذاری کنیم و خریدوفروش نکنیم ، حتی اگه متوقف بشه آیاسودبرای سرمایه گذارداره؟

 15. با عرض سلام.
  ببخشید من می خواهم در بورس کار کنم و کتاب های بورس در 20 دقیقه و شناخت گاو ها در بورس و انیمیشتن الفبای بورس را مطالعه کردم.
  در این مرحله شما در پست های قبلی کتاب های زیر را پیشنهاد کرده اید:
  – تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی)
  – تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
  – تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
  – چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم (مورنینگ استار)
  – زندگی از راه داد و ستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)
  وبنده طی search هایی که کردم کتاب های زیر را به بنده پیشنهاد شد:
  منابع آموزش تحلیل بازار: (به ترتیب مطالعه(
  1)کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نوشته دکتر علی محمدی
  2)کتاب مرجع کامل الگوهای شمعی در بازار سرمایه نوشته دکتر علی محمدی
  3)در صورت تمایل کتاب تحلیل بنیادی در بازار سرمایه نوشته محمد علی شهدایی

  منابع آموزش تحلیل تخصصی وپیشرفته: (به ترتیب مطالعه)
  1)کتاب الگوهای هارمونیک در بازار سرمایه نوشته دکتر علی محمدی(قابل تهیه از سایت
  2)کتاب هارمونیک تریدینگ پیشرفته در بازار سرمایه نوشته دکتر علی محمدی
  3)کتاب مرجع کامل امواج الیوت در بازار سرمایه نوشته دکتر علی محمدی
  4)کتاب استراتزی های معامله در بازار سرمایه نوشته دکتر علی محمدی
  به طور کلی کتاب های دکتر علی محمدی به گفته دوستان کتاب هایی بسیار خوب ومناسبی
  می باشند.
  از شما دوست بزگوار تقاضا می کنم بنده را راهنمایی کنید که چه کتاب هایی و به چه ترتیبی آن را مطالعه کنم؟
  با تشکر

  1. سلام
   تعریف کتابهای دکتر علی محمدی همه جا وجود داره، در کل به نظرم همگی کتابهای نویسنده های معروف مناسب هستند.
   هر نویسنده سبک خاص خودشو داره و ترتیب خاصی به نظرم نمیاد. کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی) میتونه برای شروع تحلیل تکنیکال مناسب باشه.
   کتاب چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم (مورنینگ استار) اصلا ارتباطی با تحلیل تکنیکال نداره و در مورد صورت‌های مالی و تحلیل بنیادی هست.
   توی کتاب تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس) اصلا مطالب اموزشی درمورد تحلیل نیست و روانشناسی بازارهای مالی رو برای شما باز میکنه (در واقع اسم فارسی کتاب به نظرم واقعا بد انتخاب شده و اسم اصلی کتاب اینه: Trading in the zone )

 16. سلام خسته نباشی اگه یه نماد متوقف شد نمیشه سهام را فروخت و برای چه مدت متوقف میشه معمولا اگه خواستیم بفروشیم باید چه کاری انجام داد

  1. سلام. زمان بازگشایی نمادی که متوقف شده مشخص نیست. اگه توقف به دلیل برگزاری مجمع باشه، معمولا خیلی زود و پس از قرار گرفتن گزارش مجمع روی سامانه codal.ir نماد باز میشه.
   نمادهایی بودند که به دلایلی 7 ماه بازگشایی نشدن و یا نمادهایی بودند که برای شفاف سازی متوقف شدن و روز بعد بازگشایی شدن
   سهام شرکتی که نمادش متوقف شده رو در بورس نمیتونید بفروشید، راه حل های دیگه برای فروش سهام خارج از بورس وجود داره که باید از امور سهام شرکت مربوطه بپرسید.

 17. سلام ، آیا با کد معاملاتی بورس هم میشه تو فرابورس و بورس کالا و اوراق بهادار هم معامله کرد ؟

  1. سلام. دوست عزیز، محصولات آموزشی ما کتاب نیست، همگی فیلم‌های آموزشی با کیفیت بالا هستند و دارای تضمین کیفیت مطالب.

 18. سلام و خسته نباشيد
  ممنون بابت اطلاعاتتون
  میخواستم بدونم حداقل سهامی رو ک میتونیم بفروشیم چند تاست
  میخوام 20 تا سهام بفروشم .ببین 90 تا 100 هزار در میاد ولی ارور حجم میده
  حالا 20 تا کمه یا قیمتش
  کمک کنین

  1. سلام. نماد در بورس بلوکه نمی‌شود. منظور شما بسته شدن (متوقف شدن) نماد است که به دلایل مختلفی مانند برگزاری مجمع و… انجام می‌گیرد.

 19. باسلام وسپاس از سایت مفیدتون
  من تازه واردکاربورس شدم میخواستم درموردآیتمهای سایت بورس (tsetmc.com)اطلاعات کسب کنم برام خیلی جاهاش نامفهومه ممنون میشم راهنماییم کنید

 20. باسلام میخواستم به صورت اینترنتی سهام خریداری کنم لطفا راهنماییم کنیین که چه سایت هایی معتبر و دارای ریسک کمتری برای خرید سهام میباشند

 21. سلام
  تمامی شرکت های بورس اوراق بهادار در تابلوی اصلی جز سهامی عام یا خاص مربوط میشه و میشه سهامشو هر وقت خواستیم بفروشیم ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام. تمام شرکتهای پذیرفته شده در بورس سهامی عام هستن و امکان خرید و فروش سهام در هرزمانی وجود داره (به شرطی که نماد موردنظر متوقف نشده باشد)

   1. سلام
    اینکه میگین نماد متوقف شده نمیشه سهامش رو فروخت یعنی چی،؟
    مثلن من یک سهام خریدم چی میشه ک نمادش متوقف میشه

 22. با عرض سلام
  من آشنايتي با بورس ندارم. ميخواستم راهنمايي كنيد كه با توجه به وضع رابطه رفع تحريم ها در اين مدت و رشد صنايع مختلف به نظرتون چه صنايعي در بازار بورس با شاهد افزايش قيمت سهام همراه هستند كه به سمت خريد آنها بريم ؟؟

  1. سلام
   لغو تحریم ها روی صنایع زیادی تاثیر مستقیم و غیرمستقیم خواهد گذاشت.
   به گروه خودرو، حمل و نقل، بانک ها و بیمه ها اثرگذاری بیشتری داره.

 23. اگر سهامی رو خریداری کردیم و قیمت اون کاهش پیدا کرد اگر نفروشیم و بعد از مدتی قیمت بالا رفت چه اتفاقی برای سرمایه ما می افته؟

  1. سهامی که خریداری کردید رو حتی میتونید برای سالها نگهداری کنید. زمانی که قصد فروش کردید، میتونید به قیمت تابلو بفروشید (به شرطی که نماد متوقف نباشه)

   1. به طور مثال اگر سهامی رو به قیمت دویست تومن خریداری کرده بعد از مدتی قیمتش افت کرد باید ضرری پرداخت کنیم یا میشه نگه داشت و بعد که مثلا قیمت بالاتر از 200 تومن رسید فروخت و سود برد؟ (کاری به بلوکه شدن سرمایه ندارم)

    1. اگه قیمت سهامی که خریدید افت کرد شما هیچ ضرری به کسی پرداخت نمیکنید. همین که ارزش سهام شما کم شده یعنی اینکه شما ضرر کردید دیگه.
     خیلی سادست، سهام رو مثل یه کالا در نظر بگیرید، اگه خریدید و قیمتش افت کرد و شما فروختید یعنی اینکه ضرر کردید.
     اما اگه ارزشش رفت بالا، شما میتونید به قیمت بازار بفروشیدش و سود کنید.

     1. ممنون از لطفتون
      بخاطر سایت پر محتوا و مطالب آموزنده هم ممنون

  2. با سلام آقا من اطلاعات بازار بورسیم صفر صفره یعنی در حد منفی 5 مثلا من میخوام یه سهمی از صنایع پتروشیمی بخرم و میخوام تا چند سال نگهدارم و نفروشم یعنی به اصطلاح سرمایه گذاری کنم این شرایطش چطوریه من چیکار باید بکنم اصلا همچین چیزی ممکنه یا نه باید سر موعود مقرر سهام رو بفروشم ممنون میشم توضیح بفرمایید

   1. سلام
    شما میتونید سهامی که خریداری کردید رو برای مدت دلخواه (چه برای چند سال و چه برای چندساعت) نگهداری کنید.
    فرقی نداره سرمایه گذاری شما چه مدتی باشه، باید طبق آموزش برای گرفتن کدمعاملاتی اقدام کنید.

 24. سلام. ضمن تشکر از اطلاع رسانی خوب شما. یک سال قبل سهام موسسه مالی اعتباری آرمان رو خریداری کردم. چند وقت قبل موسسه ازم خواست تا سهامم رو بهشون واگذار کنم تا از حق و حقوقو در بورس دفاع کنه. بعد از یکم تحقیق متوجه شدم موسسه موردنظر من وارد فرابورس شده و من هم کدبورس دارم ولی علاقه ای ندارم این سهام رو واگذار کنم بلکه می خوام خودم اطلاعتم رو افزایش بدم. به غیر از کدبورس چه باید رمز هم داشته باشم. لطفا بفرمایید چطور اطلاعات کامل را در این زمینه بدست بیارم. باتشکر

  1. سلام
   شما با داشتن کدبورسی، میتونید سهام شرکتها و موسساتی که در فرابورس هستند رو هم معامله کنید. (از طریق پنل معاملاتی که در اختیار شما گذاشتن)

 25. من سه روزه عضو کارگزاری شدم خرید که می کنم بعدش سفارش را حذف می کنه میگه سفارش حذف گردید کارگزاری هم درست جواب نمیده دلیلش چیه

  1. ثبت سفارش به معنی خرید قطعی نیست.
   قیمتی که در زمان ثبت سفارش خرید قرار میدید باید طوری باشه که فروشنده روی اون قیمت وجود داشته باشه.
   مشخصه وقتی بازار بسته شد و روی قیمتی که شما سفارش رو گذاشتید، خریدار وجود نداشته باشه سفارش شما رو حذف میکنن

 26. آقا من کلا بورس ایران قبول ندارم! میخوام وارد بورش کشورهای دیگه بشه تجربه کمی هم دارم! میتونم موفق بشم؟

 27. با عرض سلام
  هیچ کدوم از لینک های دانلودتون کار نمیکنه
  در صورت مقدور بودن ترتیب اثر بدین
  با تشکر

 28. باسلام
  من فارغ التحصیل رشته اقتصادنظری هستم البته لیسانس
  درموردبازاروعرضه وتقاضااطلاعاتی دارم ولی درموردبورس هیچ توضیحی دردروس دانشگاه دراین مقطع نبود
  من دوست دارم واردبازاربورس بشم ولی اطلاعات ندارم
  به نظرتون میتونم باتوجه به رشته ام موفق بشم وبفهمم یابایدآموزش ببینم
  به نظرشما آموزش کتابی برای من بهتره یاجلسات آموزشی که برگزارمیشه؟
  ممنونم

  1. سلام
   رشته‌ای که خوندید میتونه به شما کمک کنه، اما فکر نمیکنم عامل موفقیت شما بشه.
   به غیر از آموزش‌هایی که دیدید باید معامله سهام رو بصورت تجربی یاد بگیرید.

 29. بازارنامه – هفته گذشته یکی از بزرگ‌ترین بورس‌بازان تهران از دنیا رفت. حاج منوچهر رشیدبیگی یکی از بزرگ‌ترین بورس‌بازان ایران و از نسل گروهی از فعالان بازار بود که در طول سال‌های طولانی و به آرامی ثروت فوق‌العاده‌ای را اندوخته و به چهره‌ای تاثیرگذار در بازار تبدیل شده بود….
  با تشکر از شما، اما مطلب برای سال 87 است! ویرایش شد…
  مطلب کامل: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/472402/

 30. با عرض سلام و خسته نباشید آیا میتونید بخشی تو سایت به عنوان تحلیل تکنیکال روزانه ی شاخص کل قرار بدید با یک تحلیل مختصر و اندیکاتورهای روی آن که هر روزه کاری آپدیت بشه اگه امکانش هست. متشکر

 31. با عرض سلام
  وقتی معامله گران بزرگ بازار از دلایل موفقیتشون میگن و سیر تکاملی موفقیت اونارو برسی کنیم میبینیم همشون یه سختیهایی اول کشیدن یا به تعبیر خودشون هزینه هاشونو پرداخت کردن. کسی یه شبه ثروتمند نشده و نمیشه مگه اینگه ارثی بهش برسه یا گنج پیدا کنه!
  البته جای تامل داره این اشخاص توی بزرگترین و پیشرفته ترین بازارهای مالی دنیا به موفقیت دست پیدا کردن مثلا بورس نیوورک بالای 4000 شرکت رو تو خودش جا داده ! خب چرا این افراد نوی بازاری به این گسترده ای پیروز میان بیرون؟ حالا من نمیگم هرکاری که اونا انجام دادن رو ما هم انجام بدیم صددرصد موفق میشیم . اما میتونیم با راه و روش و طرز فکر اونارو آشنا بشیم و ببینیم چقدر میتونه مفید باشه .
  ما هرآنگونه که تفکر میکنیم عمل میکنیم هرآنچه احساس میکنیم عمل می کنیم مثلا من احساس میکنم بازار فردا نزول میکنه پس سهممو میفروشم!! و پس بهتره دیدگاهمون به این بازارو اول اصلاح کنیم .
  از نطر روانشناسی ترس انسان از شکست از اشتیاق اون به برد بیشتره بازار غیر قابل پیش بینیه روشهای تکنیکال نمیتونه آینده بازار رو به شما بگه اما میتونه به شما بگه الان تو بازار چه خبره.
  روشهای بنیادی هم با اینکه قابل اطمینان تره اما صددرصد نیست پس سعی نکنیم از 10 معامله 10 معامله درست از آب دربیاد و اگه درست نبود یجای کار مشکل داره پس! سعی کنیم در مواقع ضروری فورا از زیان خارج بشیم . وارن بافت یه جمله خیلی پرمفهومی داره که میگه وقتی توی “کدام” حق با شماست زیاد نگران “کی” آن باشید
  باید سعی کنیم به معاملات خودمون نظم و انظباط بدیم . واسه یه معامله موفق انتظار شکستمونو دوبرابر کنیم!
  ایران یه کشور تورمی مردم ایرانم احساسی! با کوچکترین خطری پا به فرار میزارن نوسانات پس شدیده یه معامله گر حرفه ای بجای فرار از نوسانات سود میکنه ! بنیاد شرکتو بررسی میکنه با تکنیکال زمان مناسبو پیدا میکنه و خرید میکنه . و تقریبا مطمين خرید میکنه

 32. با سلام و روز بخير .
  همچنين عرض ادب و احترام و ارادت به كليه دانش آموختگان كه دانش خود را بي هيچ چشمداشتي در معرض استفاده جويندگان آن قرار ميدهند . بنده يك حسابدار با حدود سابقه كاري 5تا 6 سال داراي مدرك كارشناسي اين رشته ميباشم . بسيار مشتاق جهت ورود به بازار بورس مي باشم . لذا در اين خصوص خيلي پرس و جو كردم اما هر چه كه جلوتر ميرفتم به بيراه ميرسيدم از اينرو ميتونم بگم براي مدتي نه چندان كوتاه به كل فكر سرمايه گذاري از سرم بيرون رفت . اما خوب پس از گذشت مدتي دوباره جلب شدم و دليلش هم سود هاي كلان و شيرين اين بازار هستش. در پايان ميخواستم كه از شما درخواست كنم در صورت امكان كتابهايي در زمينه ورود به بورس و موفقيت در اين زمينه معرفي نماييد . اميد است مفيد اثر براي تمامي دوستان واقع شود.
  با سپاس

  1. سلام
   گرفتن کد بورسی و دسترسی به معاملات سهام، خیلی ساده و راحت است.
   مهم یادگیری تحلیل سهام و بازار می‌باشد که در این زمینه کتاب‌های زیادی بسته به روش تحلیل (بنیادی یا تکنیکال) در بازار وجود دارد.

   1. دوست عزيز
    با سلام مجدد .
    متاسفانه بنده اصلا متوجه منظور شما نشدم . ممكنه كه دوباره متني رو كه نوشتم مطالعه بفرماييد سپس مجددا پاسخي بدين ؟

    1. بله متوجه شدم که میخواید دقیقا کتابهایی رو به شما معرفی کنم. ترجیح دادم کتابی معرفی نکنم چون فقط تجربه شخصی خواهد بود. از بین کتابهایی که خوندم اینها به نظرم برای شروع کار مناسب باشه:
     – تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی)
     – تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
     – تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
     – چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم (مورنینگ استار)
     – زندگی از راه داد و ستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)

     همونطور که از اسم کتابها مشخصه من به تحلیل تکنیکال اعتقاد بیشتری دارم و اگه نظر من رو بخواید باید روی تحلیل تکنیکال و روانشناسی معامله‌گر خیلی بیشتر از تحلیل بنیادی مطالعه کنید.
     اگر هم کتابهایی میخواید که فقط داستان موفقیت باشه کتاب چگونه در بورس دومیلیون دلار بدست آوردم (نیکلاس داروس) و کتاب سرمایه‌گذار موفق وارن بافت میتونه گزینه های خوبی باشه.

   2. سلام میشه بگید من که دیپلم ندارم چجور انلاین خرید و فروش کنم یا یه کارگذاری و رو معرفی کنید که برای معاملات انلاین مدرک نخواد؟معاملات انلاین با اینترنتی چه فرقی داره ممنون میشم اگه جواب بدید

    1. کارگزاری آگاه رو امتحان کنید.
     در پنل معاملات آنلاین، سهام بصورت آنی خرید و فروش میشه. بعضی کارگزاری ها پنل دیگه ای هم در اختیار معامله گر قرار میدن به اسم معاملات اینترنتی که در این پنل شما حتی زمانی که بازار باز نیست میتونید سفارش خرید و فروش رو برای کارگزاری ارسال کنید تا کارگزاری در روز معاملاتی بعد، سفارش شما رو انجام بده. البته پنل خریدوفروش اینترنتی رو اصلا توصیه نمیکنم چون امکان خریدوفروش لحظه ای نیست.
     معاملات آنلاین خیلی بهتره.

 33. سلام
  من یک تازه کار هستم
  یک سوال داشتم
  آیا در نوسان گیری ما یک روزه سهام را می خریم و یک روزه به فروش می رسانیم؟
  لطفا در این مورد توضیح بدید
  ممنونم

  1. سلام. نوسان گیری صرفا یک روزه نیست، می تواند از یک روز تا چندروز به طول بینجامد.
   بنابراین زمان خرید و فروش سهام در نوسان گیری ثابت نیست و بستگی به شرایط بازار، خود معامله‌گر و … دارد.

 34. با سلام خدمت همه ی دوستان گرامی
  من خودم مدت 8 ماه که وارد بازار شده ام و توصیه ام به کسانی که میخوان برای اولین بار وارد این بازار بشن اینه که…
  {به دلیل طولانی بودن این مطلب در صفحه جداگانه درج شد.}
  لینک مطلب کامل: https://www.bourseiness.com/?p=18990
  با تشکر از مطلب شما (مدیر سایت)

 35. سلام
  آیا کارگزاری هایی که ازش صحبت کردین و سر و کار اصلی سهامدارا با اوناست با هم فرقی هم میکنن؟ خوب و بد دارن؟
  یا اینکه ممکنه هر کارگذاری مختص فروش نوع خاصی از سهام شرکتها باشه؟

 36. با سلام و خسته نباشید، من مدت کمی در بازار بورس جهانی سرمایه گذاری کردم که هم سود کردم و هم ضرر، با توجه به بورس تهران و کمک های شما، ایا میتوان با ان دانشی که از بورس جهانی دارم نیز در این بورس شرکت کنم! و ایا موفق خواهم شد!

  1. سلام
   بازارها با هم متفاوت است و هر بازار مالی که باشد همواره در حال تغییر و تحول میباشد.
   البته ذات همه بازارهای مالی یکیست و کسی که تجربه فعالیت در بازار دیگری را داشته باشد خیلی زودتر میتواند در بازارهای مشابه پیشرفت کند.

 37. سلام بنده همين امروز با سايت شما آشنا شدم اونم در پي خواندن توصيه هاي آقاي وارن بافت،‌ دومين مرد ثروتمند جهان، كه ديروز توي ايميلم خوندم؛
  ايشون اولين سهامشون رو در سن يازده سالگي خريداري كرده اند و معتقدند دير اقدام كرده اند و بايد زودتر از آن سهام ميخريدند و شروع به سرمايه گذاري مي كردند.
  اميدوارم با استفاده از مطالب مفيدتان هزچه سريعتر وارد دنياي بورس گردم. با تشكر

 38. سلام خسته نباشید من تازه می خوام یاد بگیرم آیا جزوه خوبی هست که بتونم یاد بگیرم و به خوبی از طریق اینرنت معامله کنم با تشکر

 39. خیلی ممنون ااز اینکه به سوالاتم پاسخ دادید.
  به چند کارگزار مراجعه کردم. ولی حرف آخر اکثرشون اینه که باید خودمون وارد
  تالار بشم وبا سوال پرسیدن از دیگران و تابلو بورس اطلاعاتو کسب کنیم.

 40. خواهش من اینست که خرید وفروش آنلاین رو به صورت تصویری و عملا مورد به مورد انجام دهید تا افراد مبتدی علاقمند به سرمایه گزاری در بازار سهام شود. بعضی ها میترسند موقع خرید و فروش یک دکمه رو اشتباه بز نند و پولشان به جای کار گزاری به حساب دیگری واریز شود.

 41. با سلام حضور شما مسيولين سايت.من عاشق اين کارم و ميدونم واردش بشم حتما برنده ام..اما نميدونم چقد طول ميکشه تا او کد رو بگيرم و ديگر اينکه به سايت کارگزاري استان قدس که رفتم شرايطه پيچيده اي گذاشته بود.ايا همه جا اينطوريه .يه کارگذاريه خوب تو مشهد به من معرفي کنيد بازم متشکرم ازاين سايت باحال.

  1. سلام
   اگر مدارک رو بصورت کامل و غیرحضوری برای کارگزاری بفرستید به نظر نمیرسه بیش از 10 روز طول بکشه.
   میتونید برای گرفتن کدمعاملاتی بصورت حضوری به شعبه کارگزاری آگاه در مشهد مراجعه کنید:
   مشهد- خیابان احمد آباد- نبش احمد آباد۹ (نشاط)- ساختمان زمرد- طبقه ۲- واحد ۲۰۳ کارگزاری آگاه

 42. سه سوال مهم و حیاتی:
  سوال اول: آیا بازار بورس تمام می شود؟؟؟
  سوال دوم: آیا فرصت های خرید تمام می شود؟؟؟
  سوال سوم: آیا وارده بورس شدم که سرمایه ام را از دست بدهم؟؟؟

 43. به نظر و عقیده من بازار بورس در دوران رکود بسر میبرد و خروج از رکود یک شبه انجام نمی شود..
  در چنین بازاری قیمت ها بسیار جذاب شده اما جو روانی عمومی بازار همچنان وضعیت منفی دارد.
  در این وضع,کسانی که در شرایط منفی گذشته دچار زیان و ضرر شده اند,با کوچکترین بالا رفتن قیمت
  اقدام به فروش می کنند..

 44. رایج ترین دلیل پایین بودن قیمت سهام شرکت ها این است: بدبینی عام و خاص به شرکت یا صنعت. قصد داریم تا تجارت را در چنین محیطی انجام دهیم; البته نه به خاطر طرفداری از بدبینی بلکه به دلیل علاقه به چنین قیمت هایی. بدبینی , یکی از دشمنان یک خریدار منطقی است.
  – بدست آوردن موفقیت در سرمایه گذاری به ضریب هوش بستگی ندارد, پس برای بررسی مباحثی که مردم در طول سرمایه گذاری با ان روبرو می شوند , با ضریب هوشی بالای ۲۵ درصد یا متوسط هم تنها به یک روحیه عالی نیاز دارد.

  1. سلام. صف خرید و فروش چیزی نیست که بشه از استفاده کرد.
   وقتی در سهمی صف خرید یا صف فروش وجود داره نشون میده که عرضه یا تقاضا در اون سهم آنقدر زیاد هست که باعث شده برای فروختن یا خریدن سهام، صف تشکیل بشه

 45. ba arze salam. mikhastam bedonam aya kelas haye hozori ham baraye yad giri chegonegi vorod be bors ham mojod hast ya na. va dar edame in ke agar saham sherkati kharidari beshe be sorat mahane sod daryaft mishe! va akharin soal: madrak tahsili khasi baraye vorod be in bazar lazem hast ! ba tashakor

 46. سلام
  لطفا در مورد “سفارش باز” که در کتاب 3 گام تا ورود به دنیای خرس ها و گاوها با آن اشاره شده بیشتر توضیح دهید .
  با تشکر

   1. سلام خسته نباشید
    ببخشید من میخوام اطلاعات کامل راجب وارد شدن به بورس و گرفتن کد اطلاعات کسب کنم
    لطفا راهنمایی کنید؟؟؟
    خیلی مشتاق هستم در بورس شرکت کنم

 47. باسلام و خسته نباشيد خدمت شما وتشكر از راهنمائيهاي ارزنده شما
  من سهام پتروشيمي جم رو دارم و امسال اعلام كردند براي دريافت سود سهام ساليانه به يكي از شعب بانك تجارت مراجعه كنيد ، به بانك كه مراجعه كردم از من كد سهامداري خواستن و من نداشتم ميشه لطفا من رو راهنمائي كنيد كه چطوري ميتونم اين كد رو دريافت كنم . البته مطالب سايتتونو كه خوندم ميگه براي خريد و فروش و گرفتن كد سهامداري بايد به كارگذاريها مراجعه كنم ولي من كه خريد و فروش ندارم در ضمن محل اقامت ما كارگذاري نداره ممنون ميشم اگه راهنمائي كنيد.

  1. سلام
   اگه کدمعاملاتی نداشتید پس چه کسی این سهام رو برای شما خریده؟
   به شخصی که سهام رو براتون خریده مراجعه بکنید، حتما راهنمایی‌تون می‌کنه. یا اینکه به سایت یکی از کارگزاری‌ها برید و باهاشون تماس بگیرید.

 48. با سلام وتشکر
  من مدتیه میخوام وارد بورس بشم واز سایت شما وسایرین مطالب زیادی یاد گرفتم کمی میترسم که سرمایه ام
  از دست بدم چون اکثر کارشناسا میگن امسال برای بورس اینده خوب وروشنی در نظر ندارن نظر شما چیه؟
  ممنون

  1. سلام
   بازار همیشه نوسانی بوده و خواهد بود. اگر مهارت کافی نداشته باشید چه بازار منفی باشه و چه مثبت ضرر می‌کنید.
   کسی که مهارت کافی داشته باشه در بازار مثبت یا منفی اکثر مواقع برنده هست.

 49. ممنون از اینکه جواب دادید..از کجا شروع کنم؟یه روند رو میشه بگید؟این سایت هایی که VIP دارن و سهام و صندوق های پر سود رو معرفی میکنن واقعی هستن؟
  با تشکر

  1. روند خاصی نداره. نیازی نیست یادگیری رو بصورت خطی و پشت سرهم ادامهبدید. از کتاب‌های ترجمه شده شروع کنید و همزمان با یادگیری، معاملات خیلی کوچکی (زیر 500 هزارتومان) هم انجام بدید.
   اگر شما اطلاعات و مهارت کافی نداشته باشید حتی اگه بهترین سهام رو در بهترین قیمت به شما معرفی کنند بازهم موفقیت چندانی بدست نمیارید.

 50. سلام منم 18 سالمه،به نظرتون با سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری میتوان سود کرد یا نه؟چون خرید و فروش سهام همونطور که گفتید نیاز به اطلاعات زیاد و قوی هستش…

  1. سلام. در صندوق‌های سرمایه‌گذاری هم می‌توان سود کرد، گرچه شخصا پیشنهاد میکنم به فکر یادگیری باشید، چون ارزش وقت گذاشتن را دارد.

 51. جالب بود مرسی . راسی اینجا هم ی کارگاه آموزشی برگدار کرده: {لینک}

  به نظرم بریم ببینیم چطوره ؟

 52. سلام آیا اشخاص حقیقی میتوانند صکوک معامله کنند؟ در صورت مثبت بودن پاسخ برای یادگیری معامله صکوک از چه منبعی باید استفاده کنم؟ متشکر

  1. سلام
   بله اشخاص حقیقی هم می توانند.
   انواع صکوک در بازار فرابورس معامله میشود. اطلاعات بیشتر را میتوانید از کارگزار خودتان بپرسید.

 53. سلام محتوا و مطالب سایتتون خیلی خوبه و امیدوارم در خصوص سیگنالهای خرید هم مارو هدایت کنید .
  مرسی و ممنون

 54. سلام خسته نباشید…من یک پسره 18 ساله هستم که علاقه ی شدیدی به بورس،بازار،تجارت و سرمایه گذاری دارم میخواستم بدونم ورود به بورس تو این سن با سرمایه و اطلاعات اندک چه مشکلاتی پیشه رو داره ؟؟

  1. سلام. هرکسی بدون اطلاعات کافی وارد این بازار بشه شکست میخوره و زیاد ربطی به سن و سال نداره.
   خیلی بیشتر از اون چیزی که فکر میکنید باید اطلاعات کسب کنید.

 55. سلام
  برای عضو شدن توی بورس، باید مدرک خاصی داشته باشیم؟(مثلا گذروندن دوره آموزش بورس)

  1. سلام
   تا جایی که شنیدم دیپلم نیاز دارید.
   دوره آموزش خاصی لازم نداره، فقط بعضی کارگزاری‌ها یک آزمون ساده برگزار می‌کنند که اونهم زیاد براشون مهم نیست.

 56. سایتون حرف نداره
  فقط سیگنال خرید و سبد پیشنهادی رو بذارید.عالی میشه

 57. salam,khaste nabashid.mikhastam beporsam baraye ye farde mobtadi dar bazare bors shoma sarmaye gozari roye che sherkat haio pishnahad mikonin ke ehtemale zarar kardanesh kam bashe.ba kharid kodom sahama shoro konim behtare?

  1. برخی شرکتهای بزرگ و هلدینگ های پتروشیمی، معدنی (مانند ومعادن، هلدینگ فارس، وغدیر و…) همیشه در بلندمدت ریسک کمتری نسبت به سایر شرکت ها دارند.

 58. با سلام مجدد . لطفا در مورد نماد ” شتران ” بفرمایید که علت اختلاف قیمت این سهم با سهام مشابه در ان صنعت چیست ؟ و تحلیل شما از این نماد چیست ؟ اینده و خرید ان را چگونه میبینید ؟
  با سپاس

  1. سلام
   لطفا اینگونه سوالات را در انجمن یا صفحه فعالیت‌ها مطرح کنید.
   دلیل اختلاف قیمت شتران با سایر هم گروهی‌ها، کم بودن سرمایه شتران است که البته چندی پیش این سهم برای افزایش سرمایه بسته شده و پس از بازگشایی قیمت آن بسیار کمتر خواهد بود. در حال حاضر نمی‌توانم در مورد خرید این سهم نظری بدهم.

 59. با سلام و خسته نباشید . سایت جالب و پر محتوایی است . امیدوارم روز بروز غنی تر و مشکل گشا تر باشید .

 60. سلام
  بورسینس جان جواب ما را هم
  من تا حدودی تحلیل تکنیکال بلدم با amirbroker
  اما الان با سایت جدید تو گرفتن اطلاعات برای برنامه مشکل دارم
  تو صفحه اول سایتم نوشتم اما جوابی ندادید
  اگه امکانش هست یه کمک بدید لطفا خواهشا.

  1. سلام
   متوجه سوال شما نشدم. منظورتون از اینکه فرمودید ” با سایت جدید تو گرفتن اطلاعات برای برنامه مشکل دارم” چی هست؟

   1. ممنون که جواب دادید
    من قبلا از tsetmc از بخش دریافت اطلاعات تو یه دوره زمانی تاریخچه معاملات را به فرم text میگرفتم و تو نرم افزار amirbroker تحلیل تکنیکال انجام میدادم
    اما پس از یه مدت طولانی که از بورس دور بودم سایت tsetmc جدید شده و نمیدونم قسمت دریافت اطلاعات کجاست؟؟؟

    1. متاسفانه من با amibroker آشنایی ندارم. چرا از نرم‌افزارهای دیگه مثل مفید تریدر و مبنا استفاده نمی‌کنید؟

     1. باید اونا را یگیرم ببینم چطوریه
      ممنون که وقت گذاشتید

 61. با سلام وتشکر از سایت خوب شما
  سوالی داشتم اینکه من تازه می خوام وارد بورس بشم می خواستم بدونم سبد گردانی رو انتخاب کنم یا صندوق سرمایه گذاری مشترک واینکه این دوتا چه تفاوتی با هم دارند؟
  با سپاس

  1. سلام
   مهم‌ترین وجه تمایز سبدگردانی و صندوق سرمایه گذاری مشترک این است که شما در سبدگردانی، به ازای سودی که بدست می آورید، درصدی را نیز به سبدگردان پرداخت می کنید ولی در صندوق‌ سرمایه گذاری مشترک، بابت سودهایی که بدست می آورید وجه اضافی پرداخت نمی کنید.
   همچنین بیشتر سبدگردان ها، یک حداقل سرمایه برای شروع کار پیشنهاد می کنند که معمولا مبلغ بالایی است در حالی که در صندوق های سرمایه گذاری، حداقل سرمایه مبلغ خیلی کمی میباشد.
   موفق باشید

    1. البته این رو هم اضافه کنم، صندوق های سرمایه گذاری مشترک هم، هزینه هایی رو دریافت می کنند.
     من پیشنهاد خاصی ندارم، توصیه میکنم خودتون با یه صندوق سرمایه گذاری مشترک و یکی از سبدگردان های دارای مجوز صحبت کنید، بعد با توجه به شرایط اونها و شرایط خودتون، انتخاب خودتون رو انجام بدید

 62. سلام
  تشکر از مطالب مفیدتون.من به تازگی میخوام وارد بازار بورس بشم و هنوز کد معاملاتی نگرفتم.میخواستم ببینم در افتتاح حساب غیر حضوری که کارگزاری هایی مثل مفید هم انجام میدن کد بورسی هم میدن یا وقت این افتتاح حساب برای افرادی هست که کد بورسی دارن؟
  ممنون

 63. سلام همگی خسته نباشید.
  در مورد اینکه سهام کدوم شرکت سود بیشتری میده با ریسک کمتر هم میتونیم ازتون مشاوره بگیریم؟
  ممنون

 64. با سلام، سوالی داشتم
  قبل از اینکه یک نماد متوقف بشه آیا به سهامداران اطلاع میدن؟
  در حین متوقف بودن سهام امکان معامله وجود داره؟

  1. سلام
   1- اگه نماد بخواد برای مجمع بسته بشه ناظر پیام میده ولی اگه بخواد برای تعدیل مثبت یا منفی بسته بشه هیچ اطلاعی داده نمیشه.
   2 – نه، امکان معامله وجود نداره.

  1. در حالت کلی محدودیت خاصی وجود ندارد. اما از زمانی که اصلاح شاخص بورس به طول انجامیده، سازمان بورس ضوابط معاملاتی جدیدی را وضع کرده که براساس آن، تعداد سهام در هر سفارش فروش از ساعت 8.30 تا 12 نمی‌تواند بیشتر از 100 هزار سهم باشد. (که البته این ضوابط در حال برداشته شدن است.)
   برای افراد عادی حقیقی محدودیتی وجود ندارد.

 65. سلام میخواستم بدونم از کدوم کلاس آموزشی داخل بورس شروع به یاد گیری کنم؟ و همچنین میشه بدون کلاس آموزشی هم داخل شد

  1. سلام
   کلاس خاصی برای شما پیشنهاد نداریم. معمولا کارگزاری‌ها برای مشتریان‌شان کلاس‌های مقدماتی در حد آشنایی با بورس تشکیل می‌دهند.
   بدون کلاس اگر بخواهید در بورس سرمایه‌گذاری کنید، باید از منابع اینترنتی یا کتاب‌ها استفاده کنید.

 66. سلام شما لینک دانلود کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی ندارید بزارید برای دانلود؟

 67. با سلام و ممنون از شما
  قیمت ها در بورس به ریاله یا تومان؟ مثلا قیمت یک سهامی زده 2,700، یعنی 2,700 تومان یا ریال؟

 68. سلام
  من تقریبا یکساله که توی بورس و با اطلاعات دیگران خرید و فروش کردم اما الان می خوام خودم تحلیل کنم با توجه به اینکه من کتاب مورفی رو خوندم شما چه کتابی رو مناسب می دونید که بخونم تعداد کتابهای این حوزه خیلی زیاده!!

  1. سلام
   اگه مباحثی که در کتاب تحلیل تکنیکال جان مورفی هست رو کاملا درک کنید، کار با نمودارها و نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال مثل مفیدتریدر برای شما بسیار آسان میشه. به نظرم قدم بعدی اینه که به فکر شرکت در کلاس‌های حضوری باشید.
   کتب پیشنهادی:
   کتاب مرجع کامل تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه
   و همچنین از بین کتب تخصصی،
   کتاب مرجع کامل امواج الیوت در بازار سرمایه
   کتاب استراتژی های معامله در بازار سرمایه
   کتاب هارمونیک تریدینگ پیشرفته در بازار سرمایه
   کتاب الگوهای هارمونیک در بازار سرمایه
   همگی این کتابها نوشته دکتر علی محمدی هستند.

   موفق باشید

 69. سلام وضمن خسته نباشید من کد بورسی دارم و بالای 10 تا خرید وفروش کردم ولی میخام انلاین خرید و فروش کنم ایا مدرک دیپلم برای خریدوفروش انلاین نیاز هست یا نه اگر پاسخ دهید ممنون میشوم منتظر جوابتون هستم

  1. سلام
   شما باید از کارگزارتون بخواید که دسترسی شما رو به سیستم معاملات آنلاین فراهم کنه، فکر نمیکنم ایرادی گرفته بشه.
   موفق باشید

 70. ممنون
  ببخشید که زیاد سوال میکنم، كد معاملاتي همان کد سهامداریست؟
  آیا با همین کد سهامداری هم میشود معاملات آنلان انجام داد یه یک کد جداگانه میخواهد؟
  ممنون

 71. بعد اینکه کد رو از کارگزار دریافت کردیم،مثلا از کارگزاری مفید کد رو دریافت کردم بعد برای خریدو فروش باید حتما از همان شرکت مفید برای خرید یا فروش سهام اقدام کنم؟

  1. بله. با دریافت کدبورسی از کارگزاری مفید، فقط با استفاده از کارگزاری میتونید خرید و فروش انجام بدید.
   البته شما میتونید با عضویت در سایر کارگزاری‌ها، از طریق اونها هم خرید و فروش کنید. (مجبور نیستید فقط در یک کارگزاری ثبت نام کنید)

 72. خیلی ممنون از مطالب مفیدتون
  1:آیا برای شروع با 100 هزار تومن هم میشود وارد بازار بورس شد تا با آن آشنا شد برای کسب تجربه؟
  2: آیا هر وقت که بخواهیم میتوانیم سرمایه نقدی که در بورس داریم از انجا برداریم؟

  1. خواهش میکنم.
   1 – حداقل خرید در سیستم‌های آنلاین مبلغ 100 هزار تومان است و به دلیل اینکه مقداری کارمزد و مالیات و… هم در هر معامله از پنل شما کسر میشود، بنابراین لازم است مبلغ موردنظر (حداقل) کمی بیشتر از 100 هزار تومان باشد( مثلا 105 هزار تومان)
   2 – بستگی دارد که سهام چه شرکتی را خریده باشید، سهام برخی شرکتها رتبه نقدشوندگی بالایی دارند مثل سهام پالایشگاه بندرعباس. اما از آن طرف شرکتهایی هم هستند که تعداد معاملات سهام‌شان پایین است. یا ممکن است سهام برخی از شرکتها، به دلایلی خریدار نداشته باشد و صف فروش سنگین برای آن نماد تشکیل شود که در اینصورت فروش سهام مشکل خواهد بود و دیرتر انجام خواهد شد.
   اما در حالت کلی، پس از اینکه سهام خود را فروختید، کارگزاری موظف است پس از 3 روز کاری، مبلغ درخواستی‌تان را به حساب واریز کند.

   موفق باشید

 73. با سلام و عرض ادب و احترام
  من حدود یک سال است که در سایت بورس مجازی بصورت مجازی خرید وفروش سهام می کنم و تا حالا نتایج خوبی هم کسب کرده ام با این حال بخاطر نداشتن وقت کافی و تخصص لازم برای معامله مستقیم، قصد دارم از طریق صندوق های سرمایه گذاری مشترک و بصورت غیر مستقیم وارد بورس شوم ولی بخاطر اینکه در شهرستان ساکن ام امکان خرید و فروش حضوری را ندارم آیا صندوق مشترکی هست که بتوانم بصورت غیر حضوری و از طریق اینترنت و یا برخط خرید و فروش سهام داشته باشم؟همچنین تصمیم دارم قبل از خرید و فروش حقیقی بصورت آزمایشی و غیر واقعی با معاملات آنلاین آشنا بشم آیا این امکان هست؟ تشکر

  1. سلام
   لیست صندوق های سرمایه گذاری را در این لینک میتوانید ببینید: http://www.fipiran.com/MFCenter.aspx?lan=fa
   با کلیک روی نام صندوق، آدرس سایت آنرا نیز مشاهده خواهید کرد. قطعا صندوق هایی هستند که امکان عضویت غیرحضوری را داشته باشند.
   توجه کنید که شما با سرمایه گذاری در صندوق‌ها، دیگر نیازی به خرید و فروش سهام ندارید. (در واقع مزیت صندوق‌ها همین است)

   اما اگر منظور شما سرمایه گذاری مستقیم در بورس است، می‌توانید لیست کارگزاری ها را از اینجا ببینید:
   https://www.bourseiness.com/5518/brokers.html
   و برای معاملات آنلاین سهام، از کارگزاری کدبورسی دریافت کنید.

   در مورد معاملات انلاین این مطلب را بخوانید:
   https://www.bourseiness.com/5507/online-stock-trading.html

   موفق باشید

 74. من سایتهای زیادی رو سر زدم اما یه جرات میگم کاملترین راهنمایی ها رو سایت شما داره.واقعا از راهنماییهای شما سپاسگذارم.موفق باشید.

 75. سلام

  مصاحبه برای افتتاح حساب معاملات آنلاین چی هست؟ چه سوالایی می پرسن؟
  خیلی جدیه؟

  با تشکر

 76. با سلام و تشکر از اطلاعات خوبتان

  آیا استفاده از کارکزاری مشخصی در معاملات بورس تاثیری داره یا فرقی نمی کنه که از کدام کارگزاری کد بگیری؟
  پیشنهاد خود شما چیه؟ با سابقه ترین کارگزاری ها کدام ها هستند؟

  1. سلام
   برای معاملات سهام، فرقی نمیکنه از کدوم کارگزاری کد بگیرید. حتی میتونید در چندکارگزاری ثبت نام کنید و با یک کدبورسی در آن کارگزاری ها خرید و فروش انجام بدید.
   کارگزاری مفید، کارگزاری بانک کشاورزی، کارگزاری بانک پارسارگاد، کارگزاری آبان، کارگزاری اردیبهشت ایرانیان از مشهورترین کارگزاری‌ها هستند.
   موفق باشید

 77. سلام
  از اطلاعات بسیار مفیدتون مخصوصا کالکشن کتاب های آموزشی نهایت متشکرم.
  پر سود باشید

 78. با سلام و سپاس از توضیحات مفیدتان.
  من چند وقت پیش کد بورس خود را از کارپردازی شما در اهواز گرفتم و مشتری کارگزاری شما_کارگزاری مفید _ هستم،لطفا به سوالات زیر پاسخ دهید:
  1-حداقل مبلغی که با ان میتوانم وارد معاملات آنلاین شوم چقدر است؟؟؟
  2- فرض کنید مبلغ واریزی را که از طریق “انتقال آنی” و درگاه مثلا بانک ملت شارژ میکنیم، برای خرید سهام باید حساب نزد کارگزاری یا حساب نزد بانک ملت را انتخاب کنیم؟ این مبلغ در واقع به حساب کارگزاری واریز میشود؟

  خیلی سوال دارم ولی به قول خودتان پله پله….
  سپاس

  1. سلام دوست عزیز
   سایت ما ارتباطی با هیچ کارگزاری ندارد و سایتی مستقل است.
   اما در مورد سوالات شما
   پاسخ1 – حداقل مبلغ خرید در سفارشات آنلاین مبلغ 100 هزار تومان شده است.
   پاسخ2 – برای خرید سهام، باید اول مبلغی را بصورت آنلاین یا اینترنتی یا در بانک به حساب کارگزاری واریز کنید. اگر در بانک یا اینترنتی واریز کردید باید فیش واریزی را ثبت نمایید تا فردای آن روز به حساب پنل شما اضافه شود و بتوانید سهام بخرید. ولی اگر آنلاین واریز کنید، مبلغ موردنظر فورا در پنل شما شارژ میشود و میتوانید همان لحظه سهام بخرید.

   موفق باشید

   1. با سلام ایا به صورت انلاین هم کارگزار کارمز د دریافت می کند
    و هنگام دریافت کد معاملاتی کارگزار چه سوالاتی می کند و فرقی می کند که با چه سرمایه ای وارد بورس شد

    1. سلام
     کارمزد معاملات آنلاین هم مانند معاملات حضوری یا تلفنی میباشد و تفاوتی ندارد.
     فرقی نمیکند با چه سرمایه ای وارد بورس شوید، ولی بهتر است سرمایه بورسی شما بالای 1 میلیون تومان باشد.

 79. با سلام آیا در ساعات غیررسمی (وقتی بورس تعطیل است ) می توان خرید فروش انلاین انجام داد
  درضمن چرا اطلاعات سهام فعال شده (با رگذاری شده )اعضا در سایت خرید وفروش نمایش داده نمی شود
  لطفا پاسخ دهید با تشکر قلیزاده از تبریز

  1. سلام
   در ساعاتی که بورس بسته است امکان خرید و فروش انلاین وجود ندارد ولی امکان ثبت سفارش اینترنتی مقدور است .
   روش ثبت سفارش اینترنتی و سایر اطلاعات را باید از کارگزارتان بپرسید

   موفق باشید

 80. سلام.میشه ما پولمون رو بدیم خود کارگزاری تا واسمون خرید کنه و یه سهمی هم گیرش بیاد؟اینجور چیزی هست؟

  1. سلام
   اسم این خدمتی که شما میخواهید سبدگردانی است.
   بعضی کارگزاری ها اینکارو برای شما انجام میدهند و به ازای آن، درصدی از سود را برمیدارند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارگزار خود صحبت کنید.
   موفق باشید

 81. با سلام از سایت مفیدتون ممنون: میخواستم بدونم در مورد نمادهای مورد معامله در بورس چگونه میتوان اطلاعات کافی کسب کرد؟ضمنا فکر نمیکنید که تحلیل برتری این شرکتها نسبت به هم برای مبتدیانی همچون امثال بنده خیلی سخت باشد؟ضمن اینکه کتابی معرفی کنید که نحوه انجام معاملات انلاین امروزی راشرح کامل دهد. نه اینکه تعریف وتاریخچه بورس واصطلاحات تخصصی را شرح دهد.با کمال تشکر از شما

  1. سلام
   وقت بخیر
   اطلاعات در مورد نمادها در زیر قابل مشاهده است :
   http://www.tsetmc.com
   پس از ورود به سایت با کلیک روی علامت ذره‌بین سبزرنگ می‌توانید نماد شرکت موردنظر را جستجو کنید.
   مثلا با نوشتن پتروشیمی پردیس و کلیک روی لینکی که نمایش داده می‌شود می‌توانید وارد صفحه مخصوص این نماد شوید. منوهایی که در صفحه بالای نمادها قرار دارد اطلاعات نسبتا کاملی از نماد مربوطه به شما میدهد. مثلا می‌توانید با کلیک روی منوی سهامداران در بالای صفحه، لیست سهامداران عمده را مشاهده فرمایید.
   همچنین سایت کدال (http://www.codal.ir) از طرف سازمان بورس برای انتشار گزارش‌ها و اطلاعات شرکت‌ها در نظر گرفته شده است و یک مرجع رسمی برای انتشار صورت‌های مالی شرکت‌ها می‌باشد.
   تحلیل شرکت‌ها و صورت‌های مالی در بورس نیز مانند تخصص‌های دیگر قابل یادگیری است و اینطور نیست که در انحصار عده‌ای خاص باشد. منابع موردنیاز برای یادگیری، در اینترنت و در همین سایت به وفور یافت می‌شود و همچنین کلاس‌هایی که در سطح شهرها توسط کارگزاری‌ها و شرکت‌های مختلف برگزار می‌شود نیز روند یادگیری را سریع‌تر می‌کند.
   معاملات آنلاین سهام ساده‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. در واقع انقدر ساده طراحی شده که حتی افراد مسن و کسانی که با اینترنت سروکار نداشته‌اند به راحتی می‌توانند معاملات آنلاین سهام انجام دهند.
   در مورد معاملات آنلاین سهام اینجا بخوانید

   موفق باشید

 82. منم میخام سهام بخرم ولی برای خرید حتی مبلغ کم هم نمیدونم چطور اقدام کنم ازطریق سایت.جایی نیست که حضوری بریم ویک راهنمای خوب پیدابشه؟

  1. اول به سایت یکی از کارگزاری‌ها برید مثلا کارگزاری آگاه
   و طبق راهنمای موجود در صفحه، کدسهامداری دریافت کنید.
   همراه کد سهامداری که برای شما ارسال میشه، کارگزار راهنمایی‌های لازم رو هم به شما میده.
   همچنین با تماس تلفنی میتونید هرسوالی در زمینه ثبت نام و … داشتید از کارگزار بپرسید.
   یا از لیست شعب کارگزاری میتونید به شعبه‌ای که نزدیک شماست مراجعه کنید :
   http://agah.com/branch
   امکان معامله در بورس خیلی ساده قابل فراهم شدن هست، مهم اینه که بتونید در این کار موفق بشید و پیشرفت کنید.

 83. با سلام و خدا قوت سایت خیلی عالیه، میخواستم یه آدرس جهت حضور در کلاسهای آموزشی بورس بهم معرفی کنید.با سپاس از شما

  1. سلام
   متاسفانه کلاس آموزشی بورس جایی سراغ ندارم که به شما معرفی کنم.
   هر شهری که هستید از کارگزار خودتون سوال کنید شما رو راهنمایی خواهند کرد.
   موفق باشید

 84. سلام.اول از همه خسته نباشید میگم و ارزوی سلامتی میکنم براتون.سایتتون خیلی مفیده و اموزندست.من مبتدی هستم.ولی خیلی چیزارو از سایتتون یاد گرفتم.ممنون.

   1. سلام مفیدجان من مطالب رادانلود کردم ولی وقت نکردم بخونم اگه سوال درباره خریدوفروش هم داشته باشیم جواب میدین///مرسی

    1. سلام
     بله دوست گرامی، مطالب رو بخونید، بعد از اون هرسوالی داشتید پس از عضویت و ورود به پنل، در صفحه اول سایت یا در بخش انجمن مطرح کنید پاسخ داده میشه.

     موفق باشید

     1. سلام
      میخواستم بپرسم هیچ کلاسی سراغ دارید که من مبتدی رو با بورس به طور حرفه اشنا کنه یا کتابی که بخونمش؟؟؟
      با تشکر

   2. سلام تشکر بابت سایتتون سوالم اینه که نظرتون در مورد نرم افزار های سیگنال گیری و فیلتر ها چیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *