آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس به زبان ساده (شروع سریع در بورس)

آغاز سرمایه گذاری در بورس
با توجه به بازدهی خوب بورس تهران نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور یابند و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.
 
برخی افراد به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل اینکار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، در حالی که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند
 
شما چه تصویری از بورس تهران در ذهن خود دارید؟
 
در این مطلب کاربردی  از سایت بورسینس، قصد ما این است که نحوه شروع سرمایه‌گذاری در بورس را بصورت ساده و گام به گام برای شما شرح دهیم، پس از آن، آموزش‌های پیشرفته‌تر برای موفقیت در بورس را نیز در بورسینس دنبال کنید.

با مشاهده ویدئو زیر درباره بورس بیشتر بدانید:

 
 اگر قصد دارید همه مطالب زیر را در یک دوره جامع داشته باشید و همین الان یادگیری بورس را شروع کنید این صفحه را ببینید.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در سهام چندین مزیت مهم دارد و به خاطر این مزیت‌ها می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد؛

مزیت اول – برای سرمایه‌گذاری در سهام، نیاز به سرمایه زیادی ندارید. حداقل خرید سهام در سیستم‌های معاملات آنلاین که امروز همه از آنها استفاده می‌کنند فقط 500 هزارتومان است. اما برای اینکه فعالیت و زمانی که شما صرف می‌کنید واقعا ارزش داشته باشد، توصیه می‌کنیم حداقل 5 میلیون تومان سرمایه داشته باشید.

بسیاری از افراد هستند که 2 میلیون، 3 میلیون، 5 میلیون یا بیشتر پس‌انداز کرده‌اند و مایلند آنرا به گردش درآورند و از این طریق سودی نصیب خود سازند. با این مبالغ کم معمولا هیچ کسب‌وکاری نمی‌توان راه‌اندازی کرد و به همین دلیل است که بورس جای خود را در بین افراد زیادی که سرمایه کمی دارند باز کرده است.

مزیت دوم – سرمایه شما قابل نقد شدن است. اگر شما برفرض مثال 10 میلیون تومان داشته باشید و آن یک کسب و کار راه‌اندازی کنید، در صورتی که تصمیم بگیرید کسب‌وکارتان را تعطیل کنید وسایل زیادی روی دست‌تان خواهد ماند (مثلا وسایل مغازه یا کارگاه یا…) اما سرمایه‌گذاری در بورس فقط خرید برگه سهام است و اگر سهم درستی را انتخاب کرده باشید که نقدشوندگی بالایی داشته باشد، فورا می‌توانید سهام خود را بفروشید تا کارگزار 3 روز بعد، مبلغ حاصل از فروش سهام را به حساب بانکی شما واریز کند.

مزیت سوم – خرید و فروش سهام در همه جا و در هرزمان قابل انجام است. فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشید، فقط کافیست با یک کامپیوتر به اینترنت متصل شوید و معاملات دلخواه‌تان را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی متنوع که برای موبایل‌ها، تبلت‌ها و کامپیوترها ساخته شده انجام دهید.

به همین دلیل است که شغل معامله‌گری سهام، یا خرید و فروش در سایر بورس‌ها و بطور کلی معامله‌گری در بازارهای مالی، رویای خیلی از افراد در دنیاست. چون به آنها آزادی می‌دهد و این افراد، سبک زندگی با پرستیژ و متفاوت با اشخاص شاغل را می‌توانند داشته باشند.

مزیت چهارم – می‌تواند برای شما ثروت عظیمی ایجاد کند. در پتانسیل بازارهای مالی برای ایجاد ثروت شکی نیست، اما کسب ثروت از طریق سرمایه‌گذاری در سهام واقعا کار هرکسی نیست و نیاز به کسب مهارت و تجربه بالا دارد.

سرمایه‌گذاری در بورس برای من مناسب است؟

قبل از اینکه به الفبای بورس بپردازیم، بهتر است بدانید خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند داشتن شناخت از خودتان است. آیا شخصی هستید که توانایی تحمل زیان و ریسک زیاد را ندارید؟ وقت آزاد شما بصورت روزانه چقدر است؟ چه انتظاری از سرمایه‌گذاری دارید؟ هدف‌تان چیست؟

بورس برای چه کسانی مناسب نیست؟

– اگر زمان کافی روزانه (حتی 1 ساعت) در اختیار ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که شغلی ندارید و یا در هر صورت به فکر درآمد ثابت ماهانه هستید، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر سرمایه‌ای که در اختیار دارید وام و قرض است، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر تحمل زیان احتمالی و ریسک بالا را ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که فکر می‌کنید بورس قمار است و فقط با داشتن شانس و اقبال می‌توان موفق شد، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر به فکر این هستید که در مدت خیلی کوتاهی ثروتمند شوید، بورس برای شما مناسب نیست.

در چه صورت بورس برای شما مناسب است؟

 – سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اید که فعلا به آن نیازی ندارید و قصد دارید سودی بیشتر از سود بانکی کسب کنید.
– تصمیم گرفته‌اید بصورت حرفه‌ای شغل سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری سهام را در پیش بگیرید.
– ریسک‌پذیری و صبر بالایی دارید و می‌خواهید طی سال‌های آینده سرمایه‌تان را افزایش دهید.
– آینده مالی‌تان برای شما مهم است و مایلید برای بهبود آینده خودتان و فرزندان‌تان قدمی مثبت برداشته باشید
– آماده هستید برای رسیدن به هدف‌تان وقت و انرژی بگذارید.
– می‌دانید که کسب ثروت و زندگی در رفاه برای شما ممکن است و آماده هستید بهای رسیدن به هدف خود را بپردازید.

شروع سرمایه گذاری در بورس
برای سرمایه گذاری در بورس نیاز نیست سرمایه عظیمی داشته باشید، با پس انداز و افزودن به سرمایه اولیه، می توانید بازدهی خوبی بدست آورید.

3 قدم شروع سرمایه‌گذاری در بورس

اگر اکنون تصمیم شده برای شروع در بورس قطعی شده، در ادامه این مطلب از سایت بورسینس قصد داریم جزییات کاربردی در مورد نحوه شروع در بورس را آموزش دهیم. حتی اگر دانش بورسی شما فقط همین قدر است که کلمه شاخص بورس را از تلویزیون شنیده‌اید و درباره بورس اطلاعات‌تان صفر است، در ادامه با دانلود راهنمای عملی، می‌توانید اولین سهام‌تان را خریداری کنید.

اما شروع هر کاری مهم است، مخصوصا زمانی که پول و سرمایه شما در میان باشد! بنابراین در نظر داشته باشید:

شروع خوب این است که؛

 – یادگیری و پیشرفت شخصی را در اولویت قرار دهید.
 – برای معامله در بورس با خونسردی عمل کرده و احساسات‌تان را کنترل کنید.
 – به این توجه کنید معامله‌گرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای چطور معامله می‌کنند.
 – مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کنید و اصل اول شما حفظ سرمایه باشد.
 – برای پیشرفت در این بازار، حاضر باشید وقت و انرژی بگذارید و بهای آنرا بپردازید.

شروع بد این است که؛

 – بدون اینکه حتی مفاهیم ابتدایی را بدانید در بورس شروع به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کنید.
 – صرفا به دنبال سیگنال و توصیه گرفتن از افراد به ظاهر حرفه‌ای باشید و سابقه افراد را بررسی نکنید.
 – به دنبال پولدارشدن سریع باشید.
 – فکر کنید بورس قماربازی است پس نیاز به یادگیری ندارد.
 – معاملات را از روی احساسات انجام دهید و عجله کنید.
 – تا یک معامله سودده داشتید خودتان را خدای بورس بدانید و با قرض گرفتن از بانک و اطرافیان و فروش دارایی‌هایتان وارد بورس شوید! (اشتباه محض)
 – برای یادگیری و پیشرفت وقت و انرژی نگذارید و توقع داشته باشید بدون پرداخت بهای موفقیت، آنرا بدست آورید.
 – مسئولیت پذیر نباشید و مقصر ضررهای احتمالی‌تان را، بازار، مردم و سهامدار عمده بدانید!

قدم اول: دریافت کدمعاملاتی (کدبورسی)
گام اول دریافت کد بورسی

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی (که با نام کد بورسی – کد سهامداری نیز شناخته می‌شود) دارید.

شرکت‌های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه معاملاتی بورس برعهده دارند. اینکار می‌تواند بصورت دستی و توسط خود کارگزار صورت بگیرد یا اینکه سرمایه‌گذار با دسترسی به نرم‌افزار معاملات آنلاین، سفارش را بطور مستقیم ثبت کند.

کد معاملاتی نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است.  نزدیک 100 شرکت کارگزاری فعال، انتخاب از بین آنها برای شما مشکل خواه بود. 

با توجه به تجربه‌ای که داشته‌ایم و مقایسه خدمات کارگزاری‌ها، به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم زیرا گذشته از خدمات مناسب، افتتاح حساب  و دریافت کد بورسی در کارگزاری آگاه بدون نیاز به مراجعه حضوری مهیا شده است:

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری را در این صفحه بخوانید

پس از ثبت‌نام و طی مراحل لازم، به طور معمول حداکثر پس از 3-4 روز کد معاملاتی به موبایل و ایمیل شما ارسال می‌شود و می‌توانید خرید و فروش سهام را انجام دهید.

توجه داشته باشید که خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، صرفا از طریق شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
 • سفارش تلفنی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • سفارش اینترنتی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

بنابراین پس از افتتاح حساب در کارگزاری، برای خرید و فروش سهام، الزاما نیازی به مراجعه به تالار بورس یا کارگزاری نیست و کارگزاری‌ها سیستم معاملات انلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در سیستم معاملاتی آنلاین که بهترین روش معاملات است، خرید و فروش آنی و لحظه‌ای سهام امکان پذیر است. به این معنی که شما به محض وارد کردن سفارش، خرید یا فروش در همان لحظه انجام می‌شود و نیازی نیست خود کارگزار، سفارشات شما را در سامانه معاملاتی وارد کند.

نمای صفحه معاملات سهام
نمایی از سیستم معاملاتی که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید بصورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

مزایای معاملات آنلاین سهام

 • سرعت عمل در تصمیم‌گیری: می‌توان در چندثانیه خرید یا فروش را انجام داد.
 • کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات: به دلیل اینکه شخص سرمایه‌گذار سفارشات خود را ارسال می‌کند، باید در این زمینه مهارت کسب نماید.
 • امنیت بالای معاملات آنلاین: اگر رمز عبور مناسب انتخاب کنید و آنرا در اختیار هیچکس قرار ندهید، کسی نخواهد توانست به آن دسترسی یابد.
 • نقل و انتقال الکترونیک پول: در پنل معاملات آنلاین، پرداخت آنلاین از حساب شما به حساب کارگزاری میسر است و نیازی به مراجعه به بانک نیست.
 • عدم محدودیت زمانی و مکانی برای سرمایه‌گذاری: در هرجای دنیا که باشید، کافیست یک کامپیوتر یا موبایل متصل به اینترنت داشته باشید تا بتوانید معامله کنید.

از لخاظ فنی، نحوه شروع معاملات آنلاین سهام و خرید و فروش سهم بسیار ساده است و حتی افرادی که در زمینه اینترنت دانش اندکی دارند می‌توانند خرید و فروش سهام را از طریق سیستم‌های آنلاین انجام دهند. درباره معاملات غیرحضوری و اینترنتی سهام در این مطلب می‌توانید بصورت تصویری توضیحاتی را مشاهده فرمایید.

از کدام کارگزاری بورس، کدبورسی بگیریم؟

برای اینکه از خدماتی مانند تخفیف کارمزد در معاملات، اعتبار معاملاتی، مسابقات جذاب با جایزه نقدی، وام قرض الحسنه بهره‌مند شوید، سایت بورسینس به شما “کارگزاری آگاه” را پیشنهاد می‌کند.

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری از کارگزاری آگاه را در این صفحه بخوانید

 

قدم دوم: یادگیری مفاهیم و قوانین بورسقدم دوم سرمایه گذاری در بورس

هیچ فعالیتی در دنیا وجود ندارد که نیاز به مهارت نداشته باشد. به طور مثال شاید برایتان سوال باشد که آیا بورس تهران 24 ساعت شبانه‌روز باز است و معامله انجام می‌شود؟ فرابورس چه تفاوتی با بورس دارد و از اینگونه سوالات.

پس سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد.

برای یادگیری مفاهیم بورسی اینجا کلیک کنید و در دوره آموزش بورس از صفر ایمیل‌تان را وارد کنید تا فایل‌های آموزشی برای دانلود رایگان به ایمیل شما ارسال شود.

.

قدم سوم: یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملاتقدم سوم ورود به بورس

پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد.

در این بخش از سفر شما در دنیای بورس، باید بیشترین انرژی و زمان صرف شود زیرا یک معامله نادرست به هردلیل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما می‌گردد. 

ادامه قدم سوم را در این صفحه بخوانید: نحوه یادگیری تحلیل بازار

.

با کم شروع کنید

سرمایه گذاری با پول کم

پس از دریافت کدمعاملاتی و خواندن مطالب آموزشی، بهتر است دست بکار شوید و برای بدست آوردن تجربه خرید و فروش، مبلغ خیلی کمی ( مثلا 1 میلیون تومان) سهام خریداری کنید. توجه کنید که توقع نداریم از این مبلغ کم، سودی نصیب شما شود و این خرید فقط جهت آشنایی شما با روند معاملات و بازار است.

البته بازهم به این معنی نیست که همین تعداد سهام را بدون فکر و بررسی خریداری کنید. با استفاده از آموزش‌هایی که در بورسینس خوانده‌اید این خرید را انجام دهید و پس از خرید، روند قیمتی سهم را بررسی کنید. اخبار مرتبط با بازار و شرکتی که سهام آنرا خریداری کرده‌اید را بخوانید و در زمانی که تعیین کرده‌اید و فکر می‌کنید مناسب است، سهام خودتان را بفروشید.

در واقع هدف از اینکار، شروع سرمایه گذاری و صرفا ورود به بازار است. خرید سهام، هرچند به تعداد کم باعث می‌شود بازار را پیگیری کرده و شروع به یادگیری نمایید.

هشدار: به هیچ عنوان بدون اطلاعات و دانش کافی و قبل از اینکه درک صحیحی از بازار بدست نیاورده‌اید، سرمایه اصلی که برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید را وارد بورس نکنید. بورس تهران برای افراد مبتدی و افرادی که از آن شناخت کافی ندارند دارای ریسک زیادی است و احتمال از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه وجود دارد.

بنابراین اگر تازه‌کار هستید بورسینس توصیه می‌کند معاملات سنگین و پرحجم انجام ندهید، با سرمایه پایین شروع کنید. پس از کسب اطلاعات لازم و بدست آوردن تجربه کافی، به همان نسبتی که سطح دانش و اطلاعات‌تان افزایش می‌یابد، می‌توانید سرمایه‌تان را در بازار افزایش دهید. 
 

سوالات متداول بورسی:

چرا باید با مبلغ کم وارد معاملات بورس شوم؟

وقتی با مبلغ کمی وارد بازار شوید، حتی اگر درصد زیادی ضرر کنید، چون میزان سرمایه اولیه کم است میزان ضرر نیز کم خواهد بود. بطور مثال اگر 5 میلیون تومان سهام خریده باشید، اگر 10 درصد ضرر کنید ضرر شما فقط 500 هزارتومان خواهد بود. ولی وقتی میزان سرمایه بالا باشد، میزان ضرر نیز بالاتر خواهد بود. اما از طرف دیگر میزان کسب سود نیز با سرمایه بالاتر، بیشتر است.

برای معاملات سهام نیاز نیست به تالار بورس مراجعه کنم، پس از کجا می‌توانم روند معاملات سهام را پیگیری کنم؟

شما می‌توانید معاملات سهام را بصورت آنلاین از طریق سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com پیگیری کنید. سایت ذکرشده فقط برای نمایش قیمت‌ها و اطلاعات سهام شرکت‌های بورسی می‌باشد و همانطور که عرض کردیم برای انجام دادن معاملات، باید از طریق سیستم معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد اقدام کنید.

ادامه سوالات متداول بورسی را از اینجا بخوانید

نکات خیلی مهم در بازار بورس

1 – اولویت اول شما در بورس باید حفظ سرمایه، اولویت دوم حفط سودهای قبلی‌ و اولویت سوم سود کردن باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است چون اگر سرمایه خودتان را از دست بدهید، دیگر چیزی ندارید که با آن معامله کنید و سود ببرید.

2 – بازار همیشه مثبت و رو به رشد نیست. همیشه خود را برای زمانی که بازار منفی می‌شود آماده کنید و اطلاعات‌تان را برای پیروز شدن در شرایط سخت بالا ببرید.
 
3 – از تجربیات دیگران استفاده کنید و وقتی اشتباهی انجام دادید، آنرا بپذیرید، آن اشتباه را تصحیح کنید و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را در جایی یادداشت کنید. معامله در بورس مجازی می‌تواند برای سنجش مهارت‌تان در انتخاب سهام به شما کمک کند.
 
4 – عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارند، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران  بگیرند! وقتی تصمیمی گرفتید متوجه باشید که این تصمیم از کجا سرچشمه گرفت؟ از تحلیل و منطق یا از روی هیجان، خوش‌باوری یا سایر عوامل؟

دوره آموزش‌ بورس و اوراق بهادار

برای آغاز سرمایه‌گذاری و یا معامله‌گری در بورس اوراق بهادار تهران، مقدمات و جزییات زیادی را باید بدانید و قوانین بسیاری وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید. اگر از خودتان pdf ها خسته شده‌اید، دوره بورس از صفر را برای یادگیری گام به گام بورس پیشنهاد می‌کنیم.

اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در دوره رایگان بورس از صفر

 چون مفاهیم مرتبط با بورس زیاد است باید کم‌کم آنرا فرا بگیرید، ما اینکار را برای شما ساده کرده‌ایم. همین الان در دوره موفقیت در بورس از صفر ثبت‌نام کنید و ایمیل‌هایی که برایتان ارسال می‌شود را با دقت به کار بگیرید.
 
 توجه: در صورتی که تمایل دارید بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا بگیرید، دوره‌های آموزشی بصورت آنلاین برگزار می‌شود:
 
باور داریم شما نیز می‌توانید با یادگیری بورس از طریق سایت بورسینس و داشتن پشتکار، مانند بسیاری از افراد دیگر، در بورس موفق باشید.
 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

751 نظر
 1. سلام من تازه کارم لطفا جواب بدین با 100 هزار تومان میشه فقط از یک نماد خرید کنم یا نه میتونم از چند تا نماد بگیرم با همون 100 هزار تومان و من از کارگزاری اگاه کد بورسی گرفتم

 2. سلام اقای جهان دیده من کد بورسی گرفتم و میخوام فردا اولین خریدم رو در بورس داشته باشم حالا بعضی از دوستان گفتن چون خرید اولت هست بیا و عرضه اولیه فسازان که فردا میاد رو بخر حالا یه سوالی از شما داشتم عرضه اولیه فردا چقدر سود داره و من اگه بخرم کی میتونه بفروشمش و الان صف فروش نماد هجرت که تازه اومده بسته شده دلیل خاصی داره یا نه فقط چون فروشنده نیست بسته شده لطفا بی زحمت جواب بدین

 3. سلام.اگر سهامی خریدیم که رشد داشت بعد تصمیم به فروش گرفتیم آیا سود حاصل از اون توسط کارگزاری بعداز 2 روز به حساب ما واریز میشه؟

  1. سلام، دوست عزیز تفاوتی نداره سود داشته یا ضرر، مبلغی که درخواست میدید 2 روز کاری بعد به حساب شما واریز میشه.
   ضرر یا سود از جیب کارگزار که نیست، کارگزار صرفا یه واسط هست بین خریدار و فروشنده.

 4. سلام خسته نباشید.
  من بیست سالمه و الآن دانشجو هستم.میخواستم بدونم که بورس چقدر توی روز زمان میبره؟ و اینکه باید هرروز پیگیر اون بود یا خیر؟

  1. سلام، بستگی به این داره شیوه سرمایه گذاری و معاملات شما چطور باشه.
   اگه بخواید معاملات روزانه انجام بدید طبیعتا زمان زیادی لازمه.
   اما اگه بخواید یک سبد سهام با دید بلندمدت خریداری کنید، زمان خیلی کمتری نیازه و نیاز نیست روزانه چندساعت وقت بذارید

 5. سلام. من تازه کد معاملاتی گرفتم، و برای اولین بار خواستم در عرضه اولیه پخش هجرت سهام بخرم، از طریق معاملات برخط، کمی سر در گم بودم برای پر کردن فرم، به هر صورت پر کردم، و ثبت خرید رو زدم، در قسمت دفتر گزارشات دیدم که وضعیت سفارش رو زده خطا، میخواستم بدونم یعنی این سفارش من ثبت نشده بوده، یا دلیل این خطا چی میتونسته باشه؟ و اگه بشه یه نمونه ی پر شده از فرم معاملات برخط رو بزارید که روش صحیح پر کردن فرم رو یاد بگیریم خیلی ممنون‌ میشم. اینکه هر قسمت چگونه پر بشه و کدوم قسمت ها لازمه که پُر بشه و بعد در انتها ثبت خرید رو بزنیم. ببخشید کلی سوال پرسیدم.🙏🙏🙏🙏🙏

  1. سلام، ارسال سفارش برای عرضه اولیه یک محدوده زمانی خاص داره
   همچنین باید قیمت و حجم مناسب رو طبق اطلاعیه ای که ناظر بازار ارسال کرده وارد کنید
   در مورد نحوه خرید عرضه اولیه این مطلب رو بخونید
   در مورد روش پر کردن فرم سفارشات آنلاین، در این مطلب توضیح دادیم

   1. سلام مدرک تحصیلی ام میخواد وقتی پیش کار گزار میریم مال احراز هویت ؟ اگه زیر دیپلم داشته باشیم چی ؟

 6. سلام ببخشید مثلا من سهام انرژی خریدم بعد از مدتی اوراق بهادار بخرم میشه ؟؟ یا کلا برای مدتی بورس کنار بزارم بعدها شروع کنم از همون کد بورس که قبلا داشتم میشه دوباره استفاده کرد یا یکی جدید بگیرم

 7. سلام مثلا من سهام خریدم به دلیل مشکل مالی سهام رو فرختم کی پولش به حساب من میاد ؟ ایا کارگزار کارمزد از روی پولم بر میداره؟

   1. سلام
    من تو خونه کامپیوتر رومیزی دارم و گوشی خودمم آیفون ۸ پلاسه، آیا لازمه که واسه بورس لپ تاپ هم بخرم؟

 8. سلام
  نظر شما رو در مورد کتاب تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه نوشته ج.موفی رو میخواستم
  به نظر شما کتاب مفیدی هست؟
  ضمن اینکه یوسری کتاب های اولیه برای ورود به بازار بورس مطالعه کردم و تقریبا با بازار آشنایی دارم

 9. با سلام
  معنی معامله بورسی چیست؟ آیا می توانند اعضاء هیات مدیره سهام سهامداران را نسیه بخرند و از مزایای سهام استفاده کنند به شرط پرداخت بعد از مجمع؟

   1. آیا مجمع عمومی که به واسطه تنفیذ مزورانه مجمع عمومی نسبت به معاملات خلاف ماده 129 که بخشی از هیات مدیره را حائز درصد سهام کرده است قانونی است؟

 10. سلام
  اگر نخواهیم اوراق بهادار بخریم و در قسمت دیگه بورس سرمایه گذاری کنیم هم باید حتماکارگذار داشته باشیم ؟ و اگر نه اون سیستم بورس چطور کار میگنه؟

  1. سلام، منظور شما رو متوجه نشدم.
   وقتی گفته میشه “بورس اوراق بهادار” یعنی در این بورس فقط اوراق بهادار معامله میشه
   منظور از اوراق بهادار: سهام، حق تقدم، اوراق مشارکت، اختیار معامله و قرارداد آتی و…

 11. با سلام هنگام خرید عرضه اولیه وضعیت زمان کدام گزینه باید باشد.روز.تا هنگام لغو یا…..

 12. با سلام. ممکنه در مورد خرید سهام از آسان پرداخت اپلیکیشن آپ توضیح بدید. چه تفاوتی با خرید سهام از سایت داره؟ ممنون از لطف شما

 13. سلام من در کارگزاری اگاه کد بپرسی غیر حضوری ثبت نام کردم ولی ثبت نام سجام رو گفت مقدور نیس و انجام نداد الان من باید خودم اقدام کنم یا کارگزاری اقدام میکنه

 14. با سلام و خسته نباشید
  برای فروش و درج اختراعات و پر کردن فرم فرا بورس باید چه اقدامی انجام دهم ممنون میشم راهنمایی کنین

 15. سلام.من ۲۶ خرداد سهم و بملت به قیمت ۴۴۱ تومان خریدم.از اونروز اون سهم متوقف شده تا تاریخ ۱۲ تیر باز نمیشه..میشه بگید وقتی باز شه افت قیمت داره یا سود میکنه ..لطفا جواب بدید.ممنون

   1. اگه سهم رو بخریم. بعد نماد شرکت مربوط بسته بشه، و کلا اون شرکت ورشکست بشه و دیگه نمادش باز نشه، سهم و سرمایه از بین میره؟

    1. سرمایه از بین نمیره ولی ممکنه درصد زیادی از سرمایه رو ضرر کنید.
     تعداد نمادهایی که مدت زیادی متوقف میمونن اخیرا خیلی کم شده
     اگه شرکتی ورشکست بشه دارایی های شرکت به فروش میرسه و بعد از کسر بدهی ها، مبلغ باقیمانده بین سهامداران تقسیم میشه.

  1. سلام
   قیمت بازگشایی هر نمادی(مثلا وبملت) به طور معمول به واسطه عرضه و تقاضا آن سهم مشخص میشود و در زمان مچینگ آن روز شما میتوانید قیمت آنرا ملاحظه بفرمایید.

 16. سلام…سوال من اینه برای ورود به سامانه بحز نام کاربری و رمز عبور گزینه دیگه ای هم هست به اسم امضای دبجیتال
  من اشتباها وارد سایت میشم یا اینکه باید امضای دیجیتال رو داشته باشم و دقیقا چیه

 17. باسلام و سپاس از وقتی که برای رفع سوالات تازه کاران میگذارید،
  من چند ماه پیش برای دریافت وام مسکن، از طریق بانک به کارگزاری که داخل شعبه مرکزی بانک مسکن مستقر بود، معرفی شدم و از بورس اوراق مسکن خریداری کردم. آیا به من کد بورسی اختصاص یافته است؟
  اگر بله، چطور میتوانم آن کد را دریافت کنم؟ (با توجه به اينکه نام آن کارگزاری را نمیدانم و به آن دسترسی ندارم)

  1. سلام، اگه اوراق به نام شما خریداری شده پس صادر شده.
   نیازی نیست حتما به کارگزاری قبلی مراجعه کنید یا اینکه کدبورسی رو بدونید
   در هر کارگزار دیگه ای میتونید ثبت نام کنید
   از طریق کدملی شما، کدبورسی قابل شناسایی هست

   1. سلام، من شما(سایت بورسینس، شجاع الدین جهاندیده) رو به عنوان معرف باشگاه اگاه ثبت کردم، خیلی خوبه هم امتیازم رفت بالا، هم ماه اول ورودم به بورس از امتیازات سطح شما که بالاترین سطح هست استفاده میکنم، با تشکر فراوان

 18. سلام
  من در یک شرکت خصوصی کار میکنم از 7.5 صبح تا 16 آیا میتونم وارد بورس بشم با توجه به اینکه تو این 8.5 ساعت نمیتونم برای بورس کار کنم؟(کارم شلوغه)

 19. سلام خسته نباشید ببخشید من میخواستم وارد بورس بشم میخواستم بپرسم که آیا باید به صورت حضوری جایی برم برای ثبت نام و کلاس یا اینکه میشه بصورت اینترنتی ثبت نام کرد و شروع به کار کرد ممنون میشم راهنماییم کنید

 20. سلام خسته نباشید . من میخوام تو بورس ثبت نام کنم چیکار باید بکنم؟

 21. با تشکر از شما، در رابطه با خرید سکه از طریق کارگزاری سوالاتی برام بوجود اومده؛
  – آیا این درسته که از سال 1370 ضرب سکه طرح قدیم(که نقش روی اون نام حضرت علی بود) متوقف شده و در عوض سکه طرح جدید با تصویر امام ساخته میشه؟
  – پس چرا سکه تمام بهار آزادی1386، با اینکه تصویر امام خمینی روش حک نشده، طرح جدید محسوب میشه و از طرف کارگزاریها با نام سکه طرح جدید به فروش میرسه؟
  – آیا همه سکه هایی که با نام “تمام بهار آزادی1386” در بازار معامله میشه اسم علی بر روی اونها درج شده؟ سکه های تمام بهار آزادی1386 که تصویر امام خیمنی روی اونها باشه وجود داره؟

  1. دوست گرامی
   از نظر ارزش ذاتی
   سکه مضروب 86 با ماقبل آن هیچ تفاوتی ندارد منتها پس از سال 86 در قیمت سکه های ضرب شده یک رقم 9 درصد ارزش افزوده به عنوان مالیات از طرف بانک مرکزی منظور شده است لذا سکه های ضرب شده پس از سال 86 نسبت به سکه های ضرب شده قبل از آن تفاوت قیمت دارد

 22. با سلام و تشکر از پاسخگویی خوبتون
  میخواستم بدونم درصدی که شرکت کارگزاری از انجام معاملات میگیره چقدر هست؟(لطفا هم خام و بدون احتساب مالیات، و هم درصدی که با مالیات و اینطور هزینه های جانبی درمیاد رو توضیح بدین. اگر به تفکیک هزینه های اضافه بر کارمزد کارگزاری رو هم بگین ممنون میشم)

   1. سلام
    سود سهام به صورت نقد واریز میشه یا ارزش سهام بالا میره و ما میتونیم با فروش بخشی از سهام درامد کسب کنیم؟؟

    1. سلام، هر دو حالت کسب سود در بورس وجود داره
     شما هم میتونید از افزایش قیمت سهام سود ببرید
     هم اینکه سهام رو در زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه در اختیار داشته باشید تا سود نقدی به شما تعلق بگیره
     جزییات بیشتر:
     کسب سود در بورس چگونه است؟
     نگاهی به پتانسیل سود در بورس

 23. سلام و خسته نباشيدممنونم از سايت مفيدتون
  بنده مقداري سهام از يه شركت رو دارم لطفا راهنمائي كنيد چگونه ميتونم با همين تعداد سهم وارد بازار بورس بشم.لازم به توضيح كه من از پرسنل اون شركت بودم كه باز نشسته شده ام

 24. سلام یه سوال داشتم
  میخواستم بدونم وقتی مهلت حق تقدم تموم میشه و 100 تومن رو برای شرکت واریز میکنیم چند وقت طول میکشه تا حق تقدم به سهام تبدیل بشه؟

 25. سلام، وقت بخير، يك سوال داشتم، با سرمايه گذاري ده ميليون ماهانه چقدر سود دريافت ميكنم؟ متشكرم

   1. سلام آیا کانال تلگرام هم دارید ک عضو بشیم فیلم هارو ان جا دانلود کنیم

  1. سلام خسته نباشیداولین بارع سهام میخرم ،یکم نگرانم چطورشروع کنم ک اول راه پشیمون نشم

   1. سلام
    همانطور که ابتدا با چرخ کمکی شروع به یادگیری دوچرخه سواری میکنیم، لازمه ورود به بورس هم یادگیری فعال دروس مربوطه است، مثلا: یادگیری تحلیل تکنیکال ، چگونگی خرید وفروش حقوقی و حقیقی ها پس برای انکه راحت و انشاالله بدون ضرر وارد شوید، لازمه ابتدا آموزشهای لازم را فرا گرفته و سپس به معامله بپردازید.

    موفق باشید

 26. سلام ببخشید کمترین مبلغی که میتوان با آ« در بازار بورس سهام گذاری کرد چه مقدار می باشد؟ من 20 سالمه ومیخوام با راهنمایی های سایت شما به بازار وارد شوم ؟ به نظر شما بهترین بخش برای سرمایه گذاری کدام بخش است؟ من خواستم بسته را دانلود کنم پاسخ آمد به ایمیلتان ارسال شد ولی من هنوز دریافت نکردم.

  1. سلام. حداقل مبلغ خرید در معاملات آنلاین 100 هزار تومان است.
   شما ابتدای ایمیل www گذاشتید، ایمیل رو بدون www وارد کنید فایل ها برای شما ارسال میشه.
   سایر دسته بندی ها رو بخونید:
   آموزش بورس برای تازه‌کاران
   سوالات متداول بورس
   موفقیت در بورس

 27. سلام.
  بسیار مفید و آموزنده.
  احتراماً آیا در شهرستان ها هم برگزاری دوره انجام میشود؟
  تشکر.

 28. سلام. آیا امکان داره من و دوستم که هر دو کد بورسی داریم یک شرکت ثبت کنیم و همه معاملاتمون رو به اسم شرکتمون انجام بدیم؟ مجوزی لازم داره؟ چون من و دوستم فقط چنتا فرم رو پر کردیم و کد بورسی گرفتیم. در مورد شرکت هم همینطوره؟

 29. سلام
  به جرات میتونم بگم یکی از بهترین سایت ها و راهنماها در زمینه بورس هستید
  سپاس بابت تمام زحمات تون

 30. سلام خسته نباشید ….من هر مطلبی رو درباره بورس میخونم نمیتونم درکش کنم …واقعیتش سردرگم میشم …چیکارکنم؟؟ و اینکه چند سال طول میکشه تا بتونی دانش لازمو تو بورس ب دست بیاری چون واقعا ب نظرم پیچیدس ؟

 31. سلام.
  قصد دارم مبلغ یک میلیون تومان در بورس سرمایگذاری کنم به صورت سبدگردانی.
  می شه لطفا یک گارگزار مناسب به بنده معرفی کنید؟!
  آیا خود شما این کار رو برامون انجا می دین؟!
  من از بورس فقط اسم ش رو بلدم:) 🙂
  می شه لطفا پاسخ رو به ایمیل م ارسال کنید؟!
  با تشکر فراوان.

  1. سلام. دوست عزیز با یک میلیون تومان کسی برای شما سبدگردانی انجام نمیده
   حداقل سرمایه چندصدمیلیون هست
   با 1 میلیون خود شما میتونید فعالیت کنید.

 32. سلام خسته نباشید
  من مبتدی هستم وسرمایه ام اندکه
  میخاستم بدونم ک با 100 هزارتومن شروع جا برای پیشرفت هست؟
  و اینکه اگه هرماه نشه 100 هزارتومن رو وارد بازار بورس کرد رو ب افت و ضرر میرم؟

  1. سلام
   با سرمایه پایین، چندان انتظاری نباید داشته باشید
   “و اینکه اگه هرماه نشه 100 هزارتومن رو وارد بازار بورس کرد رو ب افت و ضرر میرم؟” نه، ضرر کردن یا نکردن ارتباطی به میزان سرمایه شما نداره

 33. با سلام
  می خواستم ببینم ازکجا بدونیم چنددرصدسهام یک شرکت دردست سهامداران عمده هس وچنددرصددردست سهامداران جز اینوازکجابدونم. ممنون میشم اگه بگین.

  1. سلام. در سایت tsetmc.com وارد بشید و نماد شرکت موردنظرتون رو جستجو کنید
   پس از ورود به صفحه نماد، در بالای صفحه روی تب “سهامداران” کلیک کنید تا جزییات سهامداران عمده رو ببینید

 34. سلام خسته نباشید…
  من الان میخوام سرمایه گذاری کنم..
  از کجا شروع کنم؟ برنامه ای رو باید نصب کنم؟!
  خسته شدم انقدر گشتم و چیزی نفهمیدم

 35. سلام خسته نباشید …من 15 سال سن دارم آیا با این وجود امکان خرید و فروش سهام رو دارم ؟

  1. سلام. بله، امکان صدور کد بورسی برای شما وجود داره ولی امکان معاملات آنلاین رو نخواهید داشت تا زمانی که به 18 سال برسید

   1. خسته نباشید با تشکر از سایت بی نظیرتون ….من تا 18 سالگیم چ کاری باید بکنم ک مقدار سرمایهای ک دارم ب گردش مالی در بیاد دوست ندارم همینطوری پولامو تو بانک بذارم در ضمن من با این مقدار پول تقریبا هیچ کسب و کاری رو نمیتونم راه اندازی کنم ک سود دهی داشته باشه …شماچ راهی رو پیشنهاد می کنید؟

 36. سلام خسته نباشید
  من یه مبتدی هستم در بورس هیچ آموزشی هم ندیدم و میخوام شروع کنم به فعالیت، ولی گیج شدم که چه آموزشی رو تهیه کنم و با چه اولویتی و از کدوم مدرس
  آموزشهای مختلفی هست، یکی تحلیل تکنیکال یکی تحلیل بنیادی و ….
  میشه منو راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم آموزش ببینم و اینها چه اولیتی دارند؟
  با تشکر

 37. سلام من در بازار بورس انلاین فعالم . شما چه نظری در مورد فعالیت در این گونه بازار ها دارید ؟ کسی فعالیتی داشته ؟

 38. سلام اول از همه برای ثبت نام در بورس باید کج ثبت نام کنیم در بانک یا اینترنت یا ….در کجا؟

 39. سلام وقت بخیر من میخوام تازه وارد بورس بشم چطور میتونم قبلش اطلاعات کاملی داشته باشم کتاب هست بخونم یا کلاسی هست که برم و دورهاشو بگذرونم؟

 40. سلام وقتی سهام شرکتی را در شهر ی دور از شهر خودخریداری میکنیم این احتمال هست که مشکلی پیش بیاید که مجبور به سفر ومراجعه حضوری به ان استان شویم؟ با تشکر

 41. سلام خسته نباشید
  ایا با وجود نبودن در ایران ونداشتن دسترسی به مکانهای بورس باز هم میتونم دربازار بورس ایران سرمایه گذاری کنم
  یعنی میتونم همه کارارو انلاین انجام بدم ….
  اگه میشه مختصر توضیحی بدید ممنون

 42. سلام.من 3ساله تعدادی سهام بورس خریدم ولی تا حالا هیچ سودی دریافت نکردم.چه جوری شماره حسابم رو به اون شرکت بدم تا سودم را واریز کنن.ممنون

 43. سلام ، خسته نباشید
  من شاغل هستم و اصلاً فرصتی برای یادگیری و یا خرید و فروش سهام ندارم.
  میشه لطفاً راهنمایی کنید چطوری میتونم وارد بورس بشم ولی درگیر کارهاش نشم؟ منظور اینه که جایی هست خودش بفکر سود سهام دار باشه ؟
  یعنی هر وقت لازم بود خودش خرید و فروش بکنه؟
  اگر پاسختون بله است کجا و چطوری اقدام کنم؟ آیا اینطوری سودی می برم؟
  ببخشید سوالهام زیاد شد، ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام. برای شما سه راهکار وجود داره
   1 – صندوق های سرمایه گذاری مشترک: انواع مختلفی داره و بعضی با ریسک بیشتر و پتانسیل سود بالاتر و بعضی با ریسک کمتر و سود کمتر هستند. اطلاعات بیشتر درباره صندوق ها
   2 – اوراق مشارکت که سود ثابت سالیانه معمولا 20 درصدی دارن با پرداخت 3 ماهه. روش خریدش به این صورته که کد بورسی میگیرید و با واریز پول به حساب کارگزاری، اوراق رو خریداری میکنید.
   3 – سبدگردانی اختصاصی : نیاز به سرمایه معمولا بالای 200 میلیون هست (شاید بعضی از شرکتها زیر 200 میلیون رو هم قبول کنن). جزییات در مورد ریسک پذیری و سایر موارد رو در قراردادی که تنظیم میشه به سبدگردان اعلام میکنید

   1. متشکرم بابت پاسختان
    لطفاً این دو سوال رو هم پاسخ بدید:
    سود در روش اول تضمین شده است یا در روش دوم ؟
    حداقل سود در روش اول چقدره ؟
    حداقل میزان سرمایه گذاری چقدر باید باشه؟

    1. سود در روش اول میتونه تضمین شده باشه (صندوق های با درآمد ثابت) یا متغیر (صندوق های سرمایه گذاری در سهام و مختلط). در صورت سرمایه گذاری در “صندوق های سرمایه گذاری در سهام ” حداکثر یا حداقلی برای سود نمیشه در نظر گرفت چون این صندوق ها در بورس فعالیت میکنن و بورس کاملا غیرقابل پیش بینی هست.
     در روش دوم هم که سود ثابت و بدون ریسکه.
     حداقل میزان سرمایه گذاری در صندوق ها و اوراق مشارکت معمولا یک میلیون تومان هست.

   2. سلام خساه نباشيد
    ميشه لطفا كمى بيشتر درمورد سبدگردانى اختصاصى توضيح بديد؟
    ميخواستم ببينم مثل اين هستش كه سرمايه دست شخص سومى قرار بگيره و اون براى ما تصميم بگيره ؟
    ممنون بابت سايت خوبتون@

 44. سلام خسته نباشید،مطالبتان خیلی مفید بود،
  چندتا سهام خوب معرفی میکنید که سود زیادی داشته باشد

 45. سلام به خانواده بورسینس
  آرزوی سلامتی و موفقیت دارم
  خیلی عالی بود مطالب تون
  من جرات نمیکردم برم سمت بورس
  ولی مطالب شما، باعث شد صد درصد برم سمت بورس

 46. سلام من میخواستم در سایت بورس ثبت نام کنم باید به چه سایتی مراجعه کنم وبرای دریافت کد بورس باید حتما حضوری مراجعه کرد یا غیر حضوری هم میشه چونکه در شهر من کار گذار بورس وجود نداره

 47. سلام و ممنون از پاسخگویی شما/ وقتی در کارگزاری ای ثبت نام و کد دریافت میکنیم باید به کارگزاری موردنظر بابت فعالیت در بورس مبلغی پرداخت شود و اینکه به چه صورت است؟ و همینطور اگر اوراق مشارکت با سود ثابت اگر خرید کنیم هم پورسانت ب کارگزاری به چه صورت پرداخت میشود؟

  1. سلام. ثبت نام اولیه و دریافت کدبورسی از کارگزاری رایگان است اما به ازای هر خرید و یا فروش، باید مبلغی کارمزد به کارگزار پرداخت کنید.
   برای خرید سهام و حق تقدم سهام: تقریبا نیم درصد
   برای فروش سهام و حق تقدم سهام: تقریبا یک درصد (نیم درصد آن مربوط به مالیات است)
   به طور مثال با خرید 1 میلیون تومان سهام، کارمزد کارگزار حدود 5 هزار تومان خواهد بود
   با فروش سهامی که مبلغ آن 1 میلیون تومان است کارمزد در حدود 10 هزارتومان خواهد بود
   کارمزد معاملات اوراق مشارکت بسیار پایین تر از کارمزد سهام است.
   برای خواندن جزییات تکمیلی در مورد نرخ خدمات کارگزاری ها این صفحه را مشاهده کنید

 48. سلام و وقت بخیرممنون از اینکه اطلاعاتتون را در اختیار سایرین میگذارید. یه سوال داشتم از خدمتتون، من کارشناس ارشد علوم اقتصادی هستم و میدوام که مدرک رتبه زیادی به بازار بورس نداره اما حداقلش این هست که میدانم خواندن مباحث اقتصادی برام خوشایند هست، هیچ اطلاعاتی از بازار بورس ندارم،اما تصمیم گرفتم وارد بازار بشم و براش در حد توانم وقت بزارم، میخواهیم ببینم نظر شماز در باره روند کار آموزش چیه؟ به نظرتان من اول به یک کارگزار مراجعه کنم و کد بگیرم یا اول برای یه مدت در بورس مجازی کار کنم وبعد به سراغ کارگزار برم
  ممنون

 49. سلام/ تفاوت کد آنلاین و کد بورسی در چیست؟ و چرا به کسانی که مدرک زیر دیپلم دارند فقط کد بورسی می دهند؟ اصولا مدرک تحصیلی چرا مدنظر است؟ با تشکر

  1. سلام. با داشتن کد آنلاین به سیستم معاملات آنلاین سهام دسترسی پیدا میکنید.
   با کد بورسی فقط امکان ارسال سفارشات بصورت تلفنی و حضوری مقدوره.
   مدرک تحصیلی دیپلم برای اینه که اطمینان حاصل بشه شخص دارای دانش کافی هست.

 50. سلام وقتتون بخیر
  من میخوام شروع به خرید سهام کنم و هیچ اطلاعی در باره بورس و سهام ندارم
  خواستم بپرسم چ مبلغی رو برای شروع سرمایه بذارم و خود کارگزاری آگاه میتونه منو برا خرید کمک کنه یا فقط خودم باید خرید و فروش داشته باشم

  1. سلام. با زیر 1 میلیون شروع کنید.
   با برخی کارگزاری ها برای سبدگردانی میتونید قرارداد ببندید که معمولا سرمایه بالای 200 میلیون لازمه.

 51. سلام ممنون از سایت خوبتون یه سوال داشتم شخصی که الان به من پیشنهاد داده که با سبد گردانی تو بورس برای من بصورت اینترنتی خریدو فروش کنه ایا ایشون میتونه بجای من بفروشه سهام رو وپول ان رو در حساب خودش واریز کنه

  1. سلام. کارگزاری فقط حساب بانکی که به اسم شخص شماست رو قبول میکنه بنابراین امکان چنین سوءاستفاده ای “معمولا” نیست.
   با اینکار شما به هر حال متحمل ریسک میشید.

 52. سلام. ضمن تشکر از سایت خوبتون، من از یک کارگزاری کد بورس گرفتم آیا میتونم یک کد دیگه هم از کارگزاری ” آگاه ” بگیرم. در کل میشه ما چندتا کد داشته باشیم یا هر شخص میتونه فقط یک کد داشته باشه؟

  1. سلام. کدبورسی یکی هست ولی میشه در تعداد دلخواه کارگزاری حساب باز کرد.
   با افتتاح حساب در کارگزاری دیگه، کدبورسی جدید برای شما صادر نمیشه بلکه فقط حسابی نزد کارگزاری باز میکنید.

 53. با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از راهنمایی بی دریغ شما
  من سهام وبهمن دارم وبهمن 94/12 در خصوص افزایش سرمایه تصمیم و در 1395/06/27 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسانده من 95/5 سهام رو خریدم ایا این افزایش سرمایه افزایش سهام سهامداران را در پی دارد و ایا شامل من می گردد
  و همچنین میدکو مجمع عمومی فوق العاده مورخ 1393/07/10 و صورتجلسه هیئت مدیره مورخ 1395/04/08 افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ 22,000,000 میلیون ریال به‌مبلغ 23,760,000 میلیون ریال ( از محل مطالبات و آورده نقدی مبلغ 1760000 میلیون ریال ، ) در تاریخ 1395/07/04 در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است. من سهام را 95/6خریده ام

  با سپاس و احترام

  1. سلام. برای دسترسی به رمز عبور و نام کاربری معاملات آنلاین باید در کارگزاری آگاه افتتاح حساب کرده و کدبورسی دریافت کنید.

 54. سلام خسته نباشید من تازه وارد بورس شده ام در معاملات آنلاین نمی تونم خرید کنم سقف خریدم صفر هستش اگه میشه راهنماییم کنید مرسی

 55. نظر شما درباره اینکه فردی که تجربه لازم رو نداره بیاد از مشاوره های معتبر با پرداخت هزینه استفاده کنه از سایت های معتبر چیه ؟؟؟؟ در صورت استفاده از سیگنال های خرید و فروش و سایر خدمات خودمون هم باید روند بازار رو تحلیل کنیم یا نه ؟ چون ممکنه وقت کافی برای اینکار رو نداشته باشیم …ممنون

  1. سلام. در صورتی که مجوز و اعتبار لازم رو داشته باشه بله، تحلیلهای ویژه میتونه کمک کنه.
   بازهم باید یه سری مفاهیم رو یاد گرفته باشید تا بتونید به خوبی از تحلیلها استفاده کنید.

 56. سلام …. برای شروع و یادگیری چقدر زمان لازم هست ؟ من چند روز هست دارم برای ورود به بورس مطالعه میکنم بیشتر افراد در سایت های متفاوت میگن شکست خوردن و اینکه برای موفقیت باید روزی بالای هشت ساعت باید وقت گذاشت میشه راهنمایی کنید که در طول روز چند ساعت باید درگیر باشیم ؟ من معلم هستم و شیفت صبح مدرسه هستم نمیتونم ساعت معامله انلاین کار کنم یعنی باید اینترنتی خرید و فروش کنم در بعدازظهر که بقیه بیان کردن برای سود واقعی در بورس باید انلاین خرید و فروش کنید نه اینترنتی چون یه دنیا تفاوت بین انلاین و اینترنتی هست ایا واقعا همین طور هست ؟؟ اگه هستن افرادی که با خرید و فروش اینترنتی موفق بودن بیان کنن …. ممنون ……

  1. سلام. برای شروع اولین گام اینه که کدبورسی بگیرید و کدبورسی هم معمولا پس از 3-4 روز از ثبت نام به ایمیل و موبایل شما ارسال میشه. راهنمای دریافت کدبورسی رو در این صفحه بخوانید
   ساعات یادگیری به خود شما بستگی داره، یادگیری در بازار بورس اینطور نیست که بگیم “برفرض مثال” شخص وقتی دیپلم رو گرفت دیگه میتونه از این به بعد سود کنه و دیگه نیازی به یادگیری نیست. یادگیری واقعی، علاوه بر خوندن یا شرکت در کلاس و دوره، بررسی و شناخت رفتار و عملکرد و درست گرفتن از شکستها هم هست.
   فعالیت در بورس کاری کاملا تخصصی هست و اگه نمیتونید زمان بذارید از همین ابتدا وارد اینکار نشید بهتره.
   این 8 ساعت روزانه که گفتن، برای پیگیری بازار بوده. زمانی که قصد دارید صرف کنید بستگی به استراتژی شما داره اینکه قصد دارید معامله گری کنید یا سرمایه گذاری؟
   معامله گری این هست که شما سهام رو به قصد نگهداری کوتاه مدت خریداری کنید. سرمایه گذاری اینه که شما سهام رو به دید نگهداری طولانی مدت بخرید.
   در مورد خریدوفروش هم، طبیعتا خریدوفروش آنلاین خیلی بهتر از اینترنتی هست و خود شما میتونید با توجه به شرایطی که دارید تصمیم بگیرید.

 57. سلام من 18 سالم نشده هنوز
  و میخوام معاملات انلاین انجام بدم چیکار باید بکنم؟
  از طریق ولی اقدام ب خرید و فروش باید کرد ینی چی؟
  حساب بانکی چی ؟حساب های بانکی ای ک برای زیر 18 ساله هاس به درد من میخوره تو بورس؟

  1. سلام. افرادی که زیر 18 سال هستن باید پدر و مادرشون براشون سهام بخرن.
   قانون میگه برای معاملات آنلاین باید منتظر بشید تا به بالای 18 سال برسید.

 58. سلام -روزبخیر -از وقت زیادی كه برای جواب دادن به سوالها گذاشتید فهمیدم دغدغه مند هستید و مطلع -متشکرم وآقعا -اطلاعات خوبی بود -اما ی سوال -حس کردم بآید اطلاعات اقتصادی داشته باشبد -من یه سوال دارم -اگر هفت تومن پول داشته باشم و بخوام جایی سرمایه کنم تا ماهیانه حدود 200 پول دستم بیاد امکان داره؟ با سود بانکهای مختلف كه حساب کردم امکانش نبود –

  1. سلام. وقت شما بخیر
   اگه سود بدون ریسک بخواید اوراق مشارکت هست با نرخ سود سالانه 20 درصد و پرداخت سه ماهه
   با خرید 7 میلیون اوراق، تقریبا ماهیانه 115 هزارتومان سود نصیبتشون میشه.
   اگه سودهای بالاتر بخواید: معاملات سهام – صندوق های سرمایه گذاری مبتنی برسهام

 59. سلام سی دی آموزشی شما که ۱۵۰ هزار تومنه توسط پست ارسال میشه یا با خریدش سایت دانلود برای ما باز میشه؟

 60. با سلام خسته نباشید
  برای ورود به تالار بورس اولین چیزی که نیازه کد بورسی هستش که باید به کارگزار مراجعه کنیم ولی متاسفانه من الان که تو شهر چالوس زندگی میکنم باید کجا مراجعه کنم برای گرفتن این کد میشه منو راهنمایی کنین

   1. گرفتن درخواست کد معاملاتی و کد اینترنتی و نیز درخواست معاملات برخط (آنلاین) باید حتما حضوری انجام بشه و حدودا چند روز طول میکشه

 61. سلام
  آیا درخواست کد معاملاتی و کد اینترنتی و نیز درخواست معاملات برخط (آنلاین) در کارگزاری آگاه هزینه ای دارد؟ یا تمامی مراحل ثبت نام رایگان است؟

  1. سلام. درخواست کد معاملاتی و کد اینترنتی و نیز درخواست معاملات برخط (آنلاین) در کارگزاری آگاه بدون هزینه و رایگان است

 62. سلام
  آیا با مراجعه به کارگزاری آگاه و درخواست کد بورسی و نیز درخواست شناسه معاملات برخط (آنلاین) نیازی به پرداخت هزینه ای می باشد؟
  یا دریافت کد بورسی و نیز دریافت شناسه معاملات برخط کاملاً رایگان است؟

 63. سلام اگر نمادی موقف بشه اونوقت سرمایه ما هم سوخت میکنه. یا پولمون برگشت داده میشه

  1. سلام. توقف نماد به معنی توقف دائمی نیست، بلکه به صورت موقتی این توقف برای برگزار مجمع، شفاف سازی، ارائه صورتهای مالی و تعدیل صورت میگیره و در حالت عادی پس از چندروز نماد باز میشه.

 64. آیا برای معاملات آنلاین و اینترنتی باید به کارگزاری که قبلا کار میکردیم بریم یا نه ؟ با تشکر

 65. با سلام من حدودا 10 سال پیش کد معاملاتی داشتم سهام خرید و فروش میکردم ولی 10 کاری نکردم آیا کد معاملاتی من میسوزه یا نه

 66. با سلام.من میخوام شروع به سرمایه گذاری در بورس کنم و هیچ اطلاعاتی هم ندارم.شنیده بودم ک تو تالار بورس یه سری افراد متخصص هستن ک کلاس های آموزشی برگزار میکنن.درسته؟برای شروع باید به تالار بورس برم؟میشه آدرسشو بگید؟
  میشه کمکم کنید که برای شروع باید چه کارهایی کنم و کجا برم و چه آموزشهایی رو کجا ببینم؟
  خیلی ممنون

    1. سلام . همه میتونن کد بگیرن اما برای معاملات آنلاین حداقل دیپلم و دارا بودن حداقل 18 سال لازمه.
     کسانی که زیر 18 سال هستن باید همراه پدرومادر (ولی) اقدام کنن.

 67. با عرض سلام
  آگه من قصد فروش سهام خودمو داشته باشم و هیچ درخواست خریدی نباشه میشه سهامو به خود شرکت یا کارگزاری فروخت؟

  1. سلام. همه معاملات در بورس انجام میشه و طبیعتا هرکس که خریدار سهم باشه، سفارشش رو در سامانه معاملاتی بورس وارد میکنه، چه کارگزار باشه چه شرکت دیگه.

 68. من کد معاملات گرفتم و چند معامله هم انجام دادم ( انلاین ) ونفت خریدم اما الان که سایت سهامی که خریدم میرم تو قسمت سهامداران ( نوشته با کد بورس و کد ملی وارد شوید) قبول نمیکنه و پیام اشتباه میزنه گفتم شاید حتما در سایت سمات ثبت نام کنیم

  بسیار بسیار قدردانی از پاسخ و راهنماییهای بی منت و بی چشمداشتتان
  و باز بسیار سپاس

 69. با سلام و خسته نباشید
  ایا علاوه بر کد بورسی باید در سایت IPS هم ثبت نام کنیم ؟
  با تشکر

 70. سلام.میخواستم ببینم سود ما فقط تو بالا رفتن قیمت سهامه یا به صورت ماهانه و سالانه هم سود بهمون تعلق میگیره؟

 71. سلام خسته نباشین
  من چندسالی میشود تو بورس خرید و فروش میکردم الان یکساله اصلا دیگه هیچ خرید و فروشی نکردم و سهم کروی من همینجوری مونده کلا یادم رفته چطوری میشه اوتو به فروش رسوند میتونین منو راهنمایی کنین لطفا

  1. سلام. اگر کدمعاملات آنلاین رو گرفته باشید میتونید از طریق اینترنت بفروشیدش.
   اگه دسترسی به معاملات آنلاین ندارید تشریف ببرید به کارگزاری که باهاش کار میکردید، راهنمایی تون میکنن.
   یا باهاشون تماس بگیرید.

 72. با سلام،من دوره آموزشی ورود موفق به بورس رو خریداری کردم به مبلغ 150000 تومان منتها فایل دانلود برام ارسال نشد و خطا زد بعداز تکمیل خرید و پرداخت هزینه؟

 73. سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  اطلاعات مورد نیاز برای ورود موفق به بازار بورس چیه؟
  ممنون میشم اگه بطور خلاصه راهنمایی کنید.
  باتشکر

  1. سلام. وقت بخیر
   توضیحات در همین صفحه و در صفحه زیر هست:
   https://www.bourseiness.com/30198/agah-express-stock-exchange-code
   https://www.bourseiness.com/start-investing-step1
   https://www.bourseiness.com/27645/how-to-learn-technical-analysis
   برای ورود به بورس: اول تحقیق کنید و یادبگیرید – دوم کدبورسی بگیرید- سوم در تحلیل و معامله گری و سرمایه گذاری حرفه ای بشید یا اینکه از خدمات مشاوره و تحلیل حرفه‌ای‌ها استفاده کنید.

 74. سلام خسته نباشید
  بسیار زیبا و کامل تو ضیح داده اید حتی بهتر از مطالب آموزشی سایت بورس که این جای تقدیر و تشکر است .موفق و سر افراز باشید

 75. سلام.
  میخواستم بپرسم چگونه میشه به خود تالار بورس (اون سالنی که تابلوهای قیمت بورس هست) وارد شد ؟
  شرایط خاصی داره ؟
  شرایط ورود به تالارهای تهران و شهرستان ها فرق میکنه ؟
  لطفا جواب بدید.

 76. با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات شما
  من در مورد سامانه آنلاین مفید یکم ابهام دارم آیا جزوه ای بهتر از خلاصه ای که خود کارگزاری مفید منتشر کرده هست؟(اون خیلی خلاصه گفته و اکثر قسمتارو نگفته) و سوال دوم اینکه آیا در سامانه برخط امکان ایجاد دستور خرید و فروش شرطی مثل مفیدتریدر هست یا نه
  با تشکر

  1. سلام. خواهش میکنم دوست عزیز
   راهنمایی بهتر از اون جزوه برای مفیدآنلاین ندیدم.
   در سامانه معاملات برخط، امکان سفارشات شرطی هست، کافیه در فرم سفارش، تیک پیشرفته رو بزنید و گزینه موردنظر رو انتخاب کنید.

 77. سلام . من تازه میخوام وارد بورس بشم . میخواستم بدونم با 200 هزار تومن تقریبا چه تعداد سهام میتونم بخرم ؟ و اینکه برای شروع و یادگیری و کسب تجربه 200 هزار تومن کافیه ؟
  پیشاپیش ممنونم

  1. سلام. برای شروع کافیه.
   قیمت سهام هر شرکت در بورس فرق میکنه، بنابراین تعداد سهامی که میتونید بخرید، بسته به شرکت متفاوته.

 78. سلام.من میخوام وارد بازار بورس بشم و خودم بصورت آنلاین خرید و فروش انجام بدم ولی متاسفانه هیچی بلد نیستم اگر امکانش هست کتاب،سایت یا جزوه ای بهم معرفی کنید که بصورت ساده و گام به گام توضیح داده باشه ممنون میشم

 79. با سلام
  اگه کد بورسی رو از یک کارگزاری بگیریم و کد معاملات آنلاین را از چند کارگزاری مختلف دریافت کنم در این صورت میتونم در عرضه های اولیه تعداد بیشتری سهام بخرم ؟ یا اینکه امکان نداره… و فقط با یک کد بورسی میشه یکبار معامله کرد

  1. سلام. کدبورسی شما در همه کارگزاری هایی که حساب باز میکنید یکی هست، بنابراین در عرضه اولیه ، سهمیه یک نفر به شما تعلق میگیره.
   پس هرشخص یک کدبورسی داره و فرقی نمیکنه در چند کارگزاری عضو باشه.

 80. سلام.من محصلم و پول زیادی برای سرمایه گذاری ندارم ( زیر ی میلیون) و چیزی هم از بورس بلد نیستم که بخوام خودم خرید و فروش انجام بدم در ضمن شهرستانم و امکان شرکت تو کلاس آموزشی رو ندارم میخواستم بدونم میشه با این پول کم وارد بورس شد بصورتی که شخص دیگری کار خرید و فروش رو انجام بده؟

   1. ممنون که جواب دادید.میشه بگید برای سبدگردانی اختصاصی حداقل سرمایه چقد باید باشه؟

 81. سلام ببخشید سال نو مبارک ببخشید من وارد بازار بورس میخوام بشم و سهام بخرمدقیقا باید چکار کنم ممنمونم از راهنمایی تون

 82. چنانچه ممکنه در مورد آتی سکه هم مطلب بزارید . ممنون بابت سایت خوبتون .

 83. سلام
  به نظر شما بهترین کارگزاریی که بشه از شهرستان باهاش کار کرد و همینطور از آموزشها و راهنماییهاش استفاده کرد کدومه؟

 84. سلام
  مرسی بابت این مقاله خوبتون!!
  2تا سوال داشتم ازتون
  یکی اینکه افراد زیر 18سالم میتونن تو بورس فعالیت داشته باشن؟؟؟؟!
  دوم اینکه کارگزاری ک انتخاب میکنی مال هر شرکتی هس باس سهام همون شرکتو بخری؟؟!!

  1. سلام دوست عزیز. چنانچه شخصی زير 18 سال باشه خودش به تنهايي نمیتونه سهام خریدوفروش کنه و فقط “ولی” يا “قيم” اون میتونه معاملات رو انجام بده.
   انتخاب کارگزاری ربطی به انتخاب سهام نداره و در هر کارگزاری بورس که عضو شدید سهام هرشرکت بورسی که مایل بودید رو میتونید خریداری کنید.

 85. سلام… سودسهاممون ب اندازه مقدارسرمایه گذاریمون دراون شرکته؟یاسودهمه ب یک میزانه؟..من.میترسم شرکت کنم وازبدشانسیم فقط پولم بهدربره

  1. سلام
   بله سود نقدی سهام که به شما میرسه به اندازه تعداد سهامی هست که دارید.
   سود سهام شرکت های مختلف فرق میکنه و این سود در مجمع عمومی عادی سالیانه تصویب میشه.
   البته یه جور دیگه هم میشه سود کرد و اونهم سود حاصل از افزایش قیمت سهام هست
   سودوزیان شما ربطی به شانس نداره و کاملا به مهارت و تجربه شما بستگی داره
   بورس قماربازی نیست که با شانس و اقبال در ارتباط باشه.

 86. راستی من میخوام سهام خریداری کنم،چجوری تو کارگزاری عضو بشم؟باید حضوری برم یا با اینترنت هم میشه؟کدوم روش سریعتره؟

 87. سلام.اگه سهام شرکتی رو بخرم و یک ماه نهگدارم و توی همون ماه سود سالیانه شرکت به من تعلق میگیره؟یا باید یک سال مالی اون سهامو داشته باشم؟

  1. سلام. فرقی نمیکنه چه مدتی سهم رو نگهداری کنید، مهم اینه که در زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه سهامدار شرکت باشید
   حتی اگه امروز سهم رو بخرید و دو-سه روز دیگه مجمع باشه بازهم سود به شما میرسه
   زمان برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه در سایت codal.ir برای شرکتهای مختلف اطلاع رسانی میشه

 88. من 15 سالمه و میخوام وارد این کار بشم بنظرتون خوبه ؟ خودم علاقه ای به این کارا دارم ولی شک دارم البته مادر پدرمم میگن که برم ولی شک دارم

   1. تشکر میکنم که جواب دادین البته هنوز هیچی نمیدونم فردا وقت دارم مطلبتون رو حتما میخونم با تشکر

 89. سلام اگه سهام شرکتی رو خریداری کنیم تو سودی که شرکت کسب میکنه هم شریک میشیم؟؟اگه سهمی تو اون سود داشته باشیم،از چند روز سودو تقسیم میکنند؟مثلا یک ماه یا یک سال؟یا تا آخر دوره مالی؟

   1. با این حساب اگه ما سهام شرکتی رو بخریم و سه ماه اون سهمو نگهداریم و بعد سه ماه بفروشیم شرکت سود اون سه ماهو به ما میده؟

    1. نه، اینطور نیست.
     شرکت ها سالیانه یکبار سود پرداخت میکنن که همونطور که گفتم در مجمع سالیانه شرکت ها این مقدار سود مشخص میشه.
     زمان پرداخت سود هم طبق قانون باید حداکثر 8 ماه بعد از برگزاری مجمع باشه
     بعضی شرکتها چندماه طول میکشه تا سود رو پرداخت کنن و بعضی دیگه سریعتر

 90. خیلی سایت خوبی دارید من با اینکه 21 سال دارم ولی تا الان هیچی درباره سهام و بورس نمیدونستم ولی خوندن مطالب شما خیلی بهم کمک کردمیشه درباره اوراق قرضه دولتی هم مطلب بذارید دوس دارم درباره اونام اطلاعات داشته باشم ممنون ازشما

 91. سلام و عرض خسته نباشید
  من سوال و جواب هارو خوندم و جوابمو نگرفتم
  خواستم بدونم از لحظه ای که تصمیم به فروش سهاممون بگیریم تا وقتی که پولش رو بدست بیاریم
  ممکنه چقدر طول بکشه؟یعنی تو چه بازه ای؟ ممنووونم

  1. سلام و عرض ادب
   هیچ اشکالی نداره هرسوالی دارید بپرسید
   بعد از اینکه سهام رو فروختید کارگزاری ها سه روز بعد مبلغ رو به حسابتون واریز میکنن، البته باید درخواست برداشت بدید.
   توصیه میکنم در این کارگزاری عضو بشید تا تخفیف کارمزد هم بدست بیارید

 92. سلام
  من مشتری سرمایه گزاری مفید هستم و در خارج از ایران زندگی می کنم. دسترسی من فقط به صورت آفلاین هست و متاسفانه دسترسی آنلاین ندارم. با سرمایه گراری مفید تماس گرفتم و تقاضای دسترسی آنلاین کردم ولی به من گفتن با اینکه ما همه مدارک شما رو اینجا داریم اما برای این دسترسی باید یه فرم جدید پر کنید. من هم که فعلا نمی تونم به این زودی در ایران باشم برای پر کردن این فرم خواستم که وکیلم رو برای اینکار بفرستم که به من پاسخ دادن که وکیل نمی تونه بجای شما این فرم رو پر کنه و شما تنها کسی هستید که اجازه دارید این کار رو انجام بدید!
  میشه لطفا در این مورد من رو کمک کنید یا اگر کارگزاری دیگری شربیط آسانتری برای این کار داره رو به من معرفی نمایید؟
  سپاسگزارم

   1. سلام،
    به من گفتن که فرم جدید جهت دسترسی آنلاین هستش (برای دسترسی به امکان خرید و فروش آنلاین mofidonline.com) و فرم قبلی که پر کرده بودم فقط برای دسترسی آفلاین (پس از ورود به اکانت مشتری در سایت c.emofid.com تقاضای خرید و فروش رو روی صفحه وب خودمون ثبت می کنیم و یک نفر از کارگزاری برامون اقدام به خرید یا فروش می کنه مثل روش سنتی)
    با سپاس از وقتی که برای پاسخ می گذارید.

    1. سلام
     بله درسته؛ قرارداد جدایی برای معاملات انلاین باید پرکنید و بفرستید به کارگزاری.
     شما قبلا احراز هویت شدید و میتونید از کارگزاری بخواید فرم ها رو به ایمیل شما ارسال کنه. بعد دانلود کنید، پرینت بگیرید و بعد از تکمیل کردن فرم، اونرو اسکن کنید و با هماهنگی قبلی به ایمیل کارگزار بفرستید (یا اینکه در سامانه ثبت نام غیرحضوری آپلود کنید) اینطور فکر میکنم قبول کنن و مشکلی وجود نداشته باشه.
     سایر قوانین رو در این فایل میتونید بخونید و نمونه فرم ها رو ببینید.
     امیدوارم این توضیحات کمکتون کنه.

     1. از پاسختون سپاسگزارم.
      من هم فکر می کردم که این روش کار می کنه ولی متاسفانه سرمایه گذاری مفید از من می خواد که شخصا برم اونجا و فرم رو پر کنم. حتی حضور وکیل تام من رو هم قبول نمی کنه.
      باز هم از پاسختون سپاسگزارم و امیدوارم که در کار خوبتون هر روز موفق تر باشید.

 93. سلام من در خرید یک سهام اعتبار تا مدت لغو زدم ولی فردای آن روز تابلو آن نماد متوقف شد من چگونه میتوانم آن را لغو کنم

 94. سلام از راهنمایی های فوق العادتون ممنونم من تا حالا توی بورس سرمایه گذاری نکردم میخوام با مبلغ 1500000تومان در بورس سرمایه بذارم لطفا راهنماییم کنید چه سهمی بخرم بهتره سپاسگذارم

 95. با سلام و احترام
  این اطلاعات بازدهی صندوق که در لیست عملکرد صندوق ها ی سرمایه گذاری منتشر میشود مثلا مینویسد که در 30روز گذشته %11.09 بازده صندوق میباشد .منظور 11%سود در 30روز میباشد که به سهام دار تعلق میگیرد یا نه .لطفا در این زمینه راهنمایی کنید

  1. سلام و عرض ادب
   بله، گفته شما صحیح است. اگر نوشته شده که در 30 روز گذشته بازدهی صندوق 11 درصد بوده، به این معنی است که اگر شما 1 میلیون تومان در صندوق سرمایه گذاری کرده بودید سود شما 110 هزارتومان میشد.

 96. سلام
  معیار برای بهترین قیمت خرید چیه؟
  مثلا فردا که می خوام سهام بخرم باید چه قیمتی رو پیشنهاد بدم؟
  قیمت اولین یا اخرین معامله روز قبل یا کمترین قیمت یا چی؟
  تشکر

  1. سلام
   قیمت خرید سهام بستگی به جریان بازار و سفارشاتی داره که بقیه معامله گرها در صف خرید و فروش قرار دادن.
   اگه میخواید فوری خرید انجام بشه، کافیه قیمتی رو برای خرید وارد کنید که در اون قیمت، شخصی حاضر به فروش سهام هست (یعنی یه سفارش فروش روی همون قیمت درج شده)
   برای فروش سهام هم برعکس.. یعنی قیمتی رو وارد کنید که در با اون قیمت ، شخصی سفارش خرید سهام رو وارد کرده
   این صف ها و سفارشات ثبت شده رو در صفحه نماد شرکت در سایت tsetmc.com میتونید ببینید

 97. سلام.

  برای خرید و فروش در مفید تریدر حتما باید نام کاربری مخصوص به تریدر رو داشته باشم؟ آخه موقع نصب یه اکانت مجازی برام درست کرد بدون هیچ نام کاربری و پسوردی؟ این مفید تریدر کار مفید اینترنتی رو انجام میده؟

 98. سلام.

  دیروز به کارگزاری مفید رفتم و درخواست کد بورسی دادم. بعد از چند ساعت یه نام کاربری و یوزر برام ایمیل شد که با اون میتونم فقط وارد مفید اینترنتی بشم. حالا سوالم اینه که این نام کاربری و یوزر همان کد بورسی محسوب میشه یا خیر؟

  سوال بعدیم اینه که چطور میتونم حساب مفید اینترنتی رو شارژ کنم؟

  تشکر

  1. سلام
   نام کاربری و رمزی که ارسال شده کدبورسی شما نیست. کدبورسی کدی هست که از 3 حرف اول نام خانوادگی شما و چندعدد تشکیل شده.
   شارژ حساب معمولا به صورت واریز به حساب کارگزاری و ثبت فیش یا واریز آنلاین انجام میگیره.
   برای سوالات مرتبط با کارگزاری ها، بهتره با خودشون تماس بگیرید
   باسپاس

  1. منظور شما از رابط چیه؟
   اگه منظورتون کارگزار هست، به هرحال شما برای سرمایه گذاری در بورس باید از یک کارگزار کدمعاملاتی بگیرید. چه مبلغ سرمایه گذاری کم باشه چه زیاد

   1. سلام.من ۷ ۸ ماهی هست وارد بورس شدم.میخوام جدی پیش ببرم واسه اخذ نمایندگی کارگذاری .میخوام بدونم از کجا باید شروع کنم.چ مدرکی لازم هست؟چ شرایطی باید باشه ک نمایندگی بِدن.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.