حفاری شمال با نماد "حفاری"

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #13730
  nima-s2
  مشارکت کننده

  به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، خادمی در نشستی خبری در پاسخ به سوال تسنیم گفت: وزارت نفت به ما اعلام کرد از 14 دکل حفاری که به موجب قراردادی بین وزارت نفت و برخی شرکت ها منعقد شده است، 4 دکل را حفاری شمال و 10 دکل را شرکت ملی حفاری ایران خریداری کند.

  وی افزود: در این زمینه برای تأمین دکل های حفاری، جلساتی با شرکت هایی که قرارداد ساخت 14 دستگاه دکل حفاری را با وزارت نفت منعقد کرده بودند داشتیم که در این جلسات متوجه شدیم این شرکت ها به جای ساخت دکل حفاری به واردات تجهیزات دکل حفاری روی آورده اند و مشخصات فنی که از دکل های وارداتی به ما می دادند نیز شفاف نبود مثلا عنوان شده بود یکی از تجهیزات دکل از شرکتی امریکایی، یا آلمانی یا چینی وارد شده و برند مشخصی ندارد.

  مدیرعامل شرکت حفاری شمال اذعان داشت: تجهیزات دکل های وارداتی شرکت هایی که عنوان می کردند به ساخت دکل روی آورده اند تماما چینی یا هندی بود.

  وی ادامه داد: به معاون وزیر نفت گفتیم که اگر تولید کننده ایرانی وجود دارد ما حاضر به حمایت از تولید داخل هستیم اما هیچ تولیدکننده ایرانی پیدا نکردیم.

  خادمی با بیان اینکه درفراخوانی که برای حضور تولیدکنندگان داخلی دکل حفاری اعلام کرده بودیم جهاد دانشگاهی بر اساس اساسنامه اش نمی توانست شرکت کند، گفت: این سازندگان هستند که باید در داخلی سازی، دانشگاهها را با خود همراه کنند اما در این طرح وزارت نفت دانشکاهها جلو افتادند.

  این فعال بخش خصوصی با بیان اینکه تا امروز هیچ دکلی از امریکا وارد ایران نشده و اینکه عنوان می کنند از این پس واردات دکل از امریکا متوقف می شود حرفی بی معنی است، گفت: تمام دکل هایی که عنوان می شود امریکایی است ساخت سنگاپور است و این دکل ها و همچنین دکل های چینی، برای بهره برداری مناسب از موتور محرکه کاترپیلار امریکایی استفاده می کنند.

  وی افزود: ما دکل حفاری از چین وارد کرده ایم با قیمت 145 میلیون دلار و به ما ایراد می گیرند چرا دکل امریکایی با قیمت 300 میلیون دلاری وارد نکرده اید، در حالی که این دکل 145 میلیون دلاری اگر کیفیتی بهتر از دکل 300 میلیون دلاری نداشته باشد، کارآیی آن کمتر از نوع 300 میلیون دلاری نیست.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.