وضعیت قیمت جهانی روی / تحلیل ذخایر روی

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #29187

  وضعیت قیمت جهانی روی و ذخایر آن در چهارشنبه 26 خرداد 1395

  اول ازهمه برم  سراغ موضوعی که بنابه اهمیتی که داره باید نقل محافل ماباشه که متاسفانه بنابه دلایلی نیست (شاید اهمیت این موضوع براقتصاد مارانمیدونند) واونم همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپاست (کمتراز10روزباش فاصله داریم). که اینجوری که من خبردارم الان موافقان خروج انگلیس (بریگزیتها) بیشتر از مخالفانش هستند (پیش بینی میشه که همینهاهم برنده بشند)

  اما بررسی اینکه  خروج / موندن انگلیس چه نتایجی را میتونه رقم بزنه

  حالت اول : باقی موندن انگلیس باعث میشه یورو وضعیتش همین که هست باقی بمونه و تغییرخاصی ایجادنشه (شاید یک کم قویترهم معامله بشه چون  همین اعلام همه پرسی درحال حاضر باعث تاحدودی تضعیف یورو شده )

  حالت دوم : خروج انگلیس  از اتحادیه اروپاست که باعث تضعیف هم خود پوند میشه هم یورو (این دوعامل موثر بر قیمت جهانی روی هم هستند) .دراین حالت قیمتهای کامودیتیها هم دچار افت میشند .

  البته این بدترین نتیجه خروج انگلیس نمیتونه باشه بدترین نتیجه اش میتونه این باشه که آلمانیها هم به فکر بیفتند که همچین همه پرسی بذارند(چندسال پیش وقتی به خاطریک روزنامه فرانسوی – یک داستان خیالی که دراون آلمان ازاتحادیه اروپا جداشده بود- باعث یک بحران یک هفته ای در اقتصاد اروپا شده بود .خودتون حساب کنید وقتی آلمان جدابشه چه اتفاقی خواهد افتاد).

  البته اگرهمچین نظرسنجی در آلمان (به فرض جداشدن انگلیس از اتحادیه اروپا) برگزار بشه نتیجه اش مشخصه   خروج آلمان از اتحادیه اروپاست و نتیجه خروج آلمان هم از اتحادیه اروپا مشخصه : فروپاشی یورو.

  از اونجایی که  کشورهای فرانسه به عنوان قدرت نظامی اتحادیه اروپا و آلمان به عنوان قدرت اقتصادی اروپا هستند و ازاونجایی که آلمانها به نوعی نقطه اطمینان یورو درروزهای بحرانی هستند اگر این نقطه ازبین بره هیچ چیزی براشون باقی نمیمونه .

  حالا نتیجه تضیف یورو و یا فرو پاشیش بر اقتصاد ایران چیه :

  همانطوری که گفتم این امر باعث میشه قیمت کامودیتی ها و در راس اون برای کشور ما نفت کاهش پیدا کنه که ازاون طرف دولت مجبور میشه دلار را افزایش بده .

  افزایش دلارهم باعث میشه رکود بیشتری  صنعت این کشورو فرابگیره . الان خیلی ازصنایع‌مون با تعرفه که روی واردات گذاشتیم سرپا هستند فولاد خودرو و شکرو…. اما تو این بین صنایعی هم هستند که میتونند شکوفا بشند

  صنایعی که دوویژگی داشته باشند

  1-      صادراتی باشند

  2-      تولیدشون ارزش افزوده ایجاد کنه (نه مثل بعضی صنایع که به زور تعرفه سرپا هستند)

  همانطوری که می بینید گروههای زیادی توایران نیستند که این ویژگی رادارند من که فقط یک گروه میشناسم اونم روی هست شما را نمیدونم.

  پس اینجا تسعیر ارز میتونه یک اهرم خوبی برای گروه روی باشه که در صورت سقوط  قیمت جهانی روی (وقتی یورو تضعیف میشه) بتونه به بازی برگرده. ودرواقع باید نتیجه گرفت که شاید به خاطر شرایط خاصی که داریم (دولت آماده به افزایش قیمت دلار) حتی خروج انگلیس میتونه برای  سهامداران گروه روی مثبت هم بشه (صنایع دیگه رکودشون شدیدترمیشه)

  در مورد سقوط قیمت جهانی روی دراین روزها هم نگران نباشید .

  چون اولا هنوز اتفاق غیر قابل پیش بینی نیوفته  وقتی اتفاق غیر قابل پیش بینی میوفته که پنج شنبه و جمعه روی عملکرد ضعیفی داشته باشه

  دوما دیتاهای دیروز انگلیس و آمریکا خیلی ضعیف بودند که کمک زیادی به سقوط قیمت جهانی روی کردند.

  ضمن اینکه مقاومت 2140 شکستنش خیلی سخته و برای شکوندنش نیازبه انرژی زیادی (دورخیز زیادی )هست.

  در مورد اینکه آیا این سقوط میتونه تداعی گر سقوط سال پیش باشه : باید بگم اون اتفاقی که سال پیش افتاد تواین فلز امسال نمیوفته  چون عامل اون اتفاق امسال جبهه اش عوض شده و به نفع فروشندگان داره کار میکنه 2- سال قبل با افزایش شدید ذخایر روی این اتفاق شروع شد و به کاهش قیمت منجر شد که فعلا این امر منتفیه 3- زمانش هم مناسب نیست .حداقل 2ماه دیگه اگراین اتفاق میوفتاد قابل توجیه بود اما الان زمان کاهش قیمتی نیست و به احتمال زیاد یک مساله تکنیکی هست.

  درمورد ذخایر هم باید بگم که دیشب با افزایش  4000تنی به 384075 تن رسید که باتوجه به کاهش 50تنی کنسلد وارنتزها شاهد افزایش 4050 تنی لایو ورانتزها هستیم (ظاهرا اول هرهفته این موضوع راباید داشته باشیم و آخر هفته  بایک مقدار بزرگتری این افزایش جبران شده ).

  امروز چهارشنبه هم 8 اتفاق وخبر تاثیر گذار داریم که 6تاش متعلق به آمریکاست و 2تاش متعلق به انگلیس .باید منتظر ماند و دید امروز چه آشی برامون پختند.

  برگرفته از signal-bourse.blogfa.com

   

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.