کار و کاسبی یا سرمایه‌گذاری با 100 میلیون تومان، پیشنهاد شما چیه؟

در حال نمایش 8 نوشته (از کل 8)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #32604
  blankساناز فخری
  مشارکت کننده

  با 100 میلیون تومان چه کارهایی می‌تونم انجام بدم؟ کار و کاسبی یا سرمایه‌گذاری با 100 میلیون تومان، پیشنهاد شما چیه؟

  من 48 سالمه، مهندس مکانیک هستم و در شرکت های مختلفی چند تا پروژه کار کردم
  با 100 میلیون چه کارهایی می‌تونم انجام بدم؟

  کاربری (yunespc) گفته:
  آیا این سرمایه پول شخصی شماست یا وام است؟
  پیشنهاد من راه اندازی کارگاه قالب سازی ویا تزریق پلاستیک است.

  مهدی گفته:
  مهندس جان، شما با توجه به سن و تجربیاتتون، ابتدا فرض را بر این بگیرید که سرمایه‌ای ندارید.
  حالا با توجه به توانایی‌ها و علایقتون و امکانات در دسترس‌تون یک شغل را انتخاب کنید .
  حالا از اون سرمایه‌تون برای این شغل انتخابی سرمایه‌گذاری کنید، ممکنه 20 میلیون نیاز بشه، ممکنه 100 میلیون هم کم باشه که مابقی‌اش را تامین می‌کنید.

  اینجوری که می‌فرمایید با 100 چیکار می‌شه کرد، یعنی شما دنبال این هستید که پولتون کار کنه نه خودتون!

  Saeed.MD گفته:
  بزنید تو کار پرورش قارچ دکمه‌ای البته نه همین جوری طبق حرف دیگران باید به یک کار کشته مشورت کنید.

  karafarin گفته:
  بزن تو کار ماشین

  با 100 میلیون تومان سرمایه، چه می‌توان کرد؟

  سمیرا حسینی، فرهیختگان آنلاین (FDN.ir): با 100 میلیون تومان سرمایه، چه می‌توان کرد؟ همین امروز سرمایه‌گذاری در چه بخشی می‌تواند سود قابل‌توجهی داشته باشد؟  آیا می‌توان با این پول دست به یک کار مرتبط با تولید زد؟ یا اینکه بهتر است به سرمایه‌گذاری در بورس، مسکن یا سپرده‌گذاری در بانک‌ها اندیشید؟

  این سوال با فعالان اقتصادی در میان گذاشته شده است و آنچه از مجموع اظهارات آنها استنباط می‌شود، ناچیز بودن رقم 100 میلیون تومان درشرایط کنونی اقتصاد کشور است که رکود تورمی یکی از مشخصات آن است. با این حال هر یک از فعالان سرشناس اقتصادی توصیه‌ای برای این حجم سرمایه‌گذاری دارند.

  مسکن، بورس یا بانک؟
  با در نظرگرفتن اینکه سرمایه‌گذاری در بخش زمین و مسکن در ایران همواره سوددهی خاص خود را دارد و مسکن همیشه یک «کالای سرمایه‌ای» محسوب می‌شود؛ این بخش برای سرمایه‌گذاران جذاب است.
  اما با توجه به رکود حاکم در این بازار، بسیاری از صاحبان ملک و ساختمان ترجیح داده‌اند دست به فروش ملک نزنند، از آن گذشته رقم 100 میلیون تومان هم برای بازار مسکن پایتخت گران ایران کافی نیست.
  با این همه، سپرده‌گذاری در بانک‌ها با وجود نرخ سود پرجاذبه فعلی کم و بیش شانس بیشتری دارد. چراکه بازار غیررسمی ارز و سکه مدتی است که هم سو با کنترل نرخ تورم به وضعیت پایدار رسیده و دیگر از آن موج‌سواری سوداگرانه دلالان خبری نیست و شاید مطمئن‌ترین سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی سپرده‌گذاری در بانک‌ها باشد.

  بانک
  بیشتر فعالان اقتصادی هم در گفت‌وگو با «فرهیختگان»، سپرده‌گذاری را مطمئن‌ترین راه برای سرمایه‌گذاری در شرایط کنونی می‌دانند. دراین باره محسن خلیلی‌عراقی، عضو اتاق بازرگانی ایران بهترین کار را سپرده‌گذاری در بانک می‌داند و می‌گوید: «در شرایط کنونی با 100 میلیون تومان نمی‌توان کارهای تولیدی انجام داد، چون هم پول کمی است و هم در شرایط کنونی سرمایه از بین می‌رود، بنابراین می‌توان این پول را در بانک سپرده‌گذاری کرد و سود آن را دریافت کرد.»

  علی‌نقی خاموشی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و انگلستان نیز با تایید این موضوع با بیان اینکه «با 100 میلیون نمی‌توان کار تولیدی راه‌اندازی کرد و حداقل مبلغ برای راه‌اندازی کارهای تولیدی یک میلیارد تومان است»، می‌گوید: «تنها کاری که می‌شود با این پول انجام داد سرمایه‌گذاری در بانک است.»

  تولید
  با اینکه این دو تولید‌کننده مطرح و پرسابقه کشور، سرمایه‌گذاری در بخش تولید را با در اختیار داشتن رقم 100 میلیون تومان، بی‌فایده می‌دانند؛ اما مسعود دانشمند رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات و ناصر عاشوری قلعه رودخان نماینده مجلس توصیه می‌کنند که با این پول حتما سرمایه‌گذاری در بخش تولید مطمئن است.

  البته ناصر عاشوری قلعه رودخان بهترین سرمایه‌گذاری را با توجه به وضعیتی که کشور دارد بازار مسکن می‌داند و می‌گوید: «بازار مسکن در حالت تعادل قرار دارد و با این مبلغ در شهرستان‌ها می‌توان ملک خرید، اما در تهران فکر نمی‌کنم امکان‌پذیر باشد.»

  بورس
  برخی کارشناسان نیز سرمایه‌گذاری در بورس را بهترین راه برای سرمایه‌گذاری می‌دانند. محسن بهرامی ارض اقدس، عضو اتاق بازرگانی ایران در این خصوص می‌گوید: «برای کسی که 100 میلیون تومان پول دارد، بازار بورس، بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری است. اما در مجموع بهتراست سهام یا بسته‌های سهام خریداری شود تا هم به بخش تولید کمک کند و هم مطمئن و سالم است.»
  وی می‌افزاید: «اما درانتخاب سهم و واحد باید دقت کرد.»

  ابراهیم جمیلی، عضو اتاق بازرگانی ایران نیز وقتی این سوال را می‌شنود که «با 100 میلیون تومان پول، در کجا بهتر است که سرمایه‌گذاری کرد؟» ابتدا می‌خندد و سپس با بیان اینکه «100 میلیون تومان پولی نیست که بتوان با آن سرمایه‌گذاری درستی انجام داد»، می‌گوید: «راه‌اندازی یک کار تولیدی خدماتی با 100 میلیون تومان نمی‌شود. بهترین کار سرمایه‌گذاری در بورس است.»

  مطلب مرتبط: آموزش بورس در تهران و شهرستان

  بورس تهران با 100 میلیون تومان

  مسکن
  حضور در بازار ساختمان توصیه فریال مستوفی، عضو اتاق بازرگانی ایران است. او می‌گوید: «خرید ملک بهترین سرمایه‌گذاری بلندمدت با این میزان مبلغ است، چراکه تجربه نشان داده است که در ایران هیچ‌گاه ارزش ملک پایین نمی‌آید وبا این سرمایه‌گذاری هم ملک ارزش افزوده خواهد داشت. علاوه‌براین می‌توان آن را اجاره داد و ازاجاره آن سود برد.»

  او در پاسخ به این سوال که «با 100 میلیون تومان در کجا می‌توان خانه خرید؟» می‌گوید: « اینکه با 100 میلیون تومان کجا می‌شود خانه خرید را نمی‌دانم، اما با سرمایه‌گذاری در بانک فقط سود دریافت می‌شود و سرمایه، ارزش افزوده نخواهد داشت.»

  مستوفی با بیان اینکه « 100 میلیون برای سرمایه‌گذاری در بخش تولید مبلغ کمی است»، می‌افزاید: «الان اگر کسی بخواهد سوپر مارکت هم راه‌اندازی کند باید مکانی برای این کار داشته باشد یا اینکه آن را اجاره کند؛ در تهران به دلیل اجاره‌های بالا نمی‌توان با این مبلغ سوپرمارکت راه‌اندازی کرد، اما در شهرستان‌ها به دلیل پایین بودن اجاره‌ها می‌توان با این مبلغ بدون داشتن مغازه هم سوپرمارکت راه‌اندازی کرد؛ این مبلغ را می‌توان در بخش کشاورزی هم سرمایه‌گذاری کرد، اما به شرط آنکه صاحب زمین باشیم.»

  بنگاه زودبازده
  مهدی جاریانی، عضو دیگر اتاق بازرگانی ایران، اما معتقد است که 100 میلیون برای صنایع متوسط و بزرگ کافی نیست با 100 میلیون حتی نمی‌توان مغازه هم راه‌اندازی کرد، بنابراین از نظر او 100 میلیون فقط می‌تواند پاسخگوی فعالیت‌های کوچک باشد یا در کارهایی قرار بگیرد که مقداری از مواد اولیه برای واحدهای متوسط تولید و عرضه کند.

  او می‌گوید: «در واحدهای کوچک اگر مالک واحدها، خودش متخصص این کار باشد با 100 میلیون تومان می‌توان سرمایه‌گذاری کرد از جمله صنایع پلاستیک‌سازی، بطری‌سازی یا در و پنجره آلومینیومی.»

  روح الله بیگی ایلانلو، نماینده مجلس نیز در پاسخ به این سوال می‌گوید: «می‌توان این مبلغ را در بانک گذاشت و سود گرفت یا اینکه در تعاونی‌های کوچک به‌عنوان مشاغل خانگی یک کارگاه کوچک خانگی ایجاد کرد به شرط آنکه در این زمینه تخصص داشته باشد و همراه با افراد خانواده این تعاونی را اداره کند، مثل پرورش قارچ، خیاطی، قالی‌بافی، بسته‌بندی مواد غذایی.»

  محمدعلی مددی، نماینده مجلس نیز در پاسخ به این سوال که با 100 میلیون تومان در کجا باید سرمایه‌گذاری کنیم، می‌گوید: «با این پول هیچ کاری نمی‌توان کرد.»

  نظراتی که برای سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار با 100 میلیون داده شده رو بررسی می‌کنیم

  – خرید و فروش مصالح ساختمانی و آهن الات
  – خرید و فروش مواد غذایی
  – پیش خرید آپارتمانی که اونور سال تکمیل بشه یا خرید کلنگی قواره دار پیشنهاد میشه.

  مطلب مرتبط:  سرمایه‌گذاری روی آجیل و خشکبار

  کسی پیشنهاد کرده ” خرید خودرو هم خوبه ”
  اما یکی گفته :” ماشین سرمایه حساب نمیشه.
  راننده هم وقتی ماشین از خودش نباشه دل به کار نمیده و روز به روز ماشینتون استهلاک بیشتری پیدا میکنه.
  بماند که یک تصادف هم ممکنه سرمایه رو کلا بر باد بده و باید بیفتید دنبال بیمه و کاغذبازی های بعدش!”

  reza10wert گفته:
  “اگر سرمایه گزاریش کنی داخل بانک ماهی 1,900,000 تومان سود داره که هیچ کاری هم فعلا همچنین درآمدی نداره
  بعد با این سود ماهیانه میتونی کارهای دیگیر راه بیندازی
  امیدوارم نظرم خوب باشه”

  mahkoom021 گفته:
  بانک سود لحظه ایه خوبی میده که باعث میشه خوب گولت بزنه و ضرر کنی
  بعد از 1 سال میبینی ارزش سرمایه ات نصف میشه همون چیزی که با 100 میلیون میشد خرید الان با 150-200 میلیون باید بخری
  در صورتیکه فوقش 20 میلیون از بانک سود گرفتی

  mpirata گفته:
  دارایی اون چیزی هست که گردش مالی + ایجاد کنه ، زمین که بخری و بیوفته یه گوشه واسه سالهای بعد که گرون شه دارایی به حساب نمیاد (این قسمتش رو برای کسایی گفتم که بعدا میان اینجا سرچ میکنن و این رو میخوند 😀 )
  توی ملک اگر بری و خوب بگردی میتونی گزینه های خوبی رو پیدا کنی

  اگه یه کار بی ریسک و راحت میخوای : خونه چهار پنج ساله بگیر بده اجاره ( نوساز نگیر افت شدید داره )

  Harrp گفته:
  اگه یه مقدار بیشترش کنی‌ میتونی‌ با پولت بری تو شمال بگردی “” شالیزار برنج ” در حال باز ده‌ بخری، سعی‌ کن یه جورایی نزدیک اون تونل باشه نه اون سر شمال.
  با این کارت میتونی‌ زمین رو بدی دست یه کشاورز که ازش برنج بکشه بیرون خودتم اینور بفرو شیش
  هر وقت هم خواستی‌ زمین رو خشک می‌کنی‌ جا زمین ویلای میفروشیش !!

  parsaweb گفته:
  بزن تو کار انبار کردن مواد غذایی پر مصرف مثل شکر و آرد و … موقعی هم که قیمت ها رفت بالا خودت یه مغازه اجاره کن و به طور مستقیم با قیمت کمتر از بازار بده دست ملت :دی ( البته سعی کن اقلام پر مصرف بدون بار کد قیمت مصوب بخری که بعدا دردسر نشه )
  درسته کار غیر انسانی هست ولی بهتر از اینه که ارزش پول هر روز کمتر بشه

  vazirniaگفته:
  فقط مغازه. هر چقدر هم متراژ کمتر باشه هم بهتر اجاره میکنن هم راحتتر فروش میره . نسبت به زمین و آپارتمان هم ارزش افزوده بیشتری داره .
  کلا مغازه یکی از بهترین سرمایه گذاری ها هست حتی اگه ملک نباشه و فقط سرقفلی باشه .

  armin-sh گفته:
  اقا با نصف این مبلغ تو یک جای خوب تهران میتونید مغازه فست فود و یا کافی شاپ با در امد بالا ( البته مغازه اجاره ای ) ( کافی شاپ که کلهم سوده ) راه اندازی کنید
  تو این مملکت هرکی به هرچیش نرسه به شکمش خوب میرسه
  پول تو این مملکت فقط تو خوردو خوراکه

  tohin میگه:

  سلام همشهری 🙂
  یه پیشنهاد خوب که اگه خودم داشتم همچین کاری میکردم.
  خرید اپارتمان های نقلی قدیمی ساز به قیمت پایین
  بازسازی و زیبا سازی
  البته من خودم دستم تو کاره (در کابینت پارکت کناف نقاشی) واسه من به صرفه تره ولی شما اگه اینکاره نیستی باید هزینه اینارو از سودت کم کنی 😉

  واقعا جواب میده پسر عموام با همین کار و چنتا خرید و فروش خودشون الان بساز بندازی راه انداختن. 😆

  ملکم چیزیه که توش ضرر نیست

  به نظر بنده 10 تومن از اين پول رو تو يه صندوق سرمايه گذاري بذار اگه بعد چند ماه راضي نبودي يه سود كمي روش اومده بكش بيرون.بورس نون و آبداره حاجي

  شیرازمارکت میگه:

  تا تثبیت شدن اوضاع اقتصادی بانک، بعد از اون ببین بازار به چه سمتی پیش میره. ملک و زمین توی بازار شیراز راکد هست. میتونی ماشین از اونور وارد کنی و بفروشی، یا کلا بزنی توی کار واردات. اون دیگه بستگی به نفوذت داره. ابزار دقیق بتونی مشتریش داشته باشی نون تو روغن هست.

  stoemen میگه
  با عرض معذرت از دوستی که پیشنهاد تزریق پلاستیک رو داده بود
  من کارگر شرکت تزرق پلاستیک بودم به دلیل عدم فروش محصولا ت نزدیک یکما ه تعطیل شدم
  تازه قیمت یک دستگاه تزریق پلاستیک که بشه چند محصول با اون تولید کرد خیلی بالا تر از این حرفها است و ضمنا دستگاههای جانبی از قبیل خنک کننده – رطوبت گیر واسیاب و فضای کارو …. که این مبلغ خیلی کمه
  پیشنهاد من اینه که اگه خودت نمی خوای کار کنی و پولت کار کنه بگرد دنبال کار افرینان کوچک که با سرمایه بین 5 تا بیست میلیون میتونن یک کاسبی حلال راه بندازند سرمایه از تو کار از اونا
  سود هم نصف اینجوری هم تو سود حلال از پولت گیر میاد و اون بنده خدا هم کاسبی شو راه انداخته حالا یا باهات شریکی کار میکنه یا اصل پولت رو بهت برمیگردونه و سودشو هم که تازمان برگشت اصل سرمایه گرفتی فقط یادت باشه تضمین معتبر بگیری که هم خیال تو راهت باشه و هم محرکی برای طرف که تلاششو بیشتر کنه تا بتونه پول تو رو برگردونه

  nava752 میگه
  به نظر من هم باید بگردی دنبال کسایی که ایده کار دارند و نیازمند سرمایه هستن… خیلی طرح های هستن که پتانسیل سود میلیاردی رو دارند ولی به خاطر هزینه های اولیه در حدود 10 میلیون راه نمی افتند و بعدا نمونه های ضعیف تر جایگزین آنها میشوند و به سودهای کلان دست پیدا می کنن.

  یکی گفته
  من اگه این پولو داشتم یه مرغداری اجاره می کردم یا میرفتم تو کار کشاورزی و گلخانه و یه کم از شهر و مشکلاتش دور میشدم
  البته یکی از کارهای مورد علاقم نانوایی اونم اگه میشد یه مدت اجاره کرد خوب بود البته نون فانتزی
  البته با این پول فقط یکی از این کارهارو میشه انجام داد.

  sharktech میگه
  من میگم یه چندتا متخصص گرافیک, 3d کار و تیزر و کامپوزشن و اینارو جمع کن و یه شرکت cg بزن.
  اینطور شرکت ها توی ایران کمن و شما با انجام دادن یکی دوتا کار میتونین خودتونو مطرح کنین.

  mehdiSHOP میگه
  من جای شما بودم توی حداقل دو تا کار وارد می شدم و به جای اینکه توی کار a به صورت 100٪ وارد شوم توی کار a و b هر دو وارد می شدم اما 50%

  NAKOOT میگه
  من یه رفیقی دارم درس رو ول کرد از باباش حول و حوش 100 تومن پول گرفت با بچه محلشون زد تو کار بساز بفروشی!
  سر 1 سال نشد الان یه ذره بچه مورانو زیر پاشه! کارخونه و شرکت رو بریز دور، پولت رو به کار بنداز.

  payam میگه
  کارایی که میدونم الان خیلی عالی جواب میده و با این سرمایه میشه خوب ادارش کرد ، پوشاک و پرده و فست فود هستش .

  من میزدم تو کار تجارت فرش! بازار کار خوبی داره.

   یک پیشنهاد برای سرمایه گذاری با 100 میلیون تومان :

  سرمایه گذاری در بورس و خرید و فروش سهام بصورت اینترنتی

   

  #34190

  چگونه با ١٠٠ میلیون تومان، شاغل شویم ؟

  این مطلب از کانال تلگرام دکتر محمدحسین ادیب نقل شده است، (عضویت در کانال)

  🔓برای دوچیز باید راه حل پیدا کنید تا با ١٠٠ میلیون تومان سرمایه ، صاحب یک شغل شوید:

  🗝اجاره مغازه شما نباید بیش از ٣تا ٤ درصد فروش ماهانه شما باشد

  🗝بسیار تخصصی وارد بازار شوید یعنی یک شاخه کوچک از یک رشته را انتخاب کنید ، مثلا اگر تولید کننده محصولات چوبی هستید فقط میز بیلیارد را انتخاب کنید ، وارد تولید محصولات چوبی دیگر نشوید ، اگر در فروش پوشاک وارد میشوید یک شاخه کوچک از پوشاک مثل شال و روسری را انتخاب کنید

  🔓جنس مغازه دار دار باید جور باشد و جور بودن جنس نیاز به سرمایه بالا دارد و با ١٠٠ میلیون تومان سرمایه ، اگر تخصصی وارد هر رشته نشوید ، به سرمایه بالا احتیاج دارید و شکست میخورید.

  🔹سود مغازه دار سنتی از فروش بطور معدل ٣٠ درصد است

  🔓شما با ١٠٠ میلیون تومان سرمایه ، فقط وقتی میتوانید فروش داشته باشید و با مغازه دار سنتی رقابت کنید که سود ناشی از فروش شما ١٠ درصد باشد؛ لاغیر

  ✌️چرا نباید اجاره بیشتر از ٣ تا ٤ درصد فروش ماهانه باشد؟ سود مغازه دار خرد ، نباید کمتر از ٣٠ درصد باشد در غیر این صورت نمی تواند هزینه های خود را پوشش دهد و مهم ترین هزینه ، اجاره است ، اجاره مغازه داران سنتی بسیار بیش از ٣ تا ٤ درصد است و همین اولین دلیل شکست آنهاست ، مغازه دار سنتی باید با سود ٣٠ درصد بفروشد تا بتواند هزینه اجاره های بعضا تا ١٠ درصد فروش ماهانه را پوشش دهد

  🤝پس در یک نقطه نامناسب و البته ارزان ؛ مغازه اجاره کنید تا بتوانید با ١٠ درصد سود ، جنس خود را بفروشید

  🕸مغازه دارانی که با بهره هزاری سی تومان ، مغازه خود را از جنس پر میکنند نمی توانند بهره هزاری سی تومان را به قیمت کالای خود اضافه کنند و از مشتری دریافت کنند لذا فروش خود را به یک نوع کالا مثل روسری محدود کنید تا سرمایه در گردش کمتری نیاز داشته باشید

  🗝سرمایه در گردش خود را بهره ای تامین نکنید ، وقتی تخصصی برخورد کنید به سرمایه در گردش کمتر و پول بهره ای کمتر احتیاح دارید

  🔹فکر نکنید همه مشکلات حل شد اما این دو نکته نوع تفکر شما را در مسیر درست قرار میدهد ، هر دو هفته یکبار ، از منظر دیگری ، برای مشکلات سرمایه های کوچک ، در این کانال راه حل ارائه میشود

  🔹در ذهن خود سعی نکنید فقط به کاستی های این تحلیل فکر کنید ، این تحلیل را با دید خودتان یکبار دیگر بازنویسی کنید و آن را با محدودیت های محل زندگی و توانائی های شخصی خود تطبیق دهید ، هر کدام از شمائی که شاغل نیستید میتوانید چیز هائی به این تحلیل اضافه یا کم کنید و با بهتر کردن آن برای خود شغلی دست و پا کنید

  🔹این تحلیل را شخصی سازی کنید تا شاغل شوید

  🔹سودآورترین کار با ١٠٠ میلیون تومان سرمایه کدامست ؟

  از محمد حسین ادیب پژوهشگر ریسک بازار ( تخصص ریسک نشان می دهد تصمیمات فعلی مدیران ، چه عواقب منفی در آینده دارد)

  🔻در ٢٠ سال اول انقلاب ، سرمایه خرد به صورت خویش فرما وارد بازار می شد و به شدت منتفع می شد.

  🔻اما طی ده سال گذشته به مرور و هر چه به زمان حال نزدیک تر شدیم توجیه اقتصادی سرمایه خرد در بازار تضعیف شد ، در وضعیت فعلی حضور ٨٠ درصد از سرمایه های خرد به صورت خویش فرما در بازار غیر اقتصادی شده است

  🔻حداقل ٥٠ درصد از کسانی که طی شش ماه اخیر با سرمایه کمتر از ١٠٠ میلیون تومان وارد بازار شده اند ، زیان کرده اند.

  🔻اما همچنان ٢٠ درصد از سرمایه های کمتر از ١٠٠ میلیون تومان حضور فعال و همراه با سود آوری در بازار دارند و لیست این مشاغل به مرور در کانال اعلام میشود.

  🔻سودآورترین کار برای سرمایه کمتر از ١٠٠ میلیون در وضعیت فعلی سپرده گذاری در بانکهاست ، سپرده گذاری یکساله بهترین توصیه به این قبیل افراد است.

  🔻سودی که بانکها به سپرده پرداخت می کنند از محل زیان بانک و زیان وام گیرنده پرداخت میشود و سود سپرده یکساله طی ١٢ ماه آینده حداقل دو بار دیگر کاهش می یابد اما تا زمانی که سود سپرده کاهش نیافته سپرده گزاری یکساله در شش بانک بزرگ ، اولین توصیه به این قبیل از فعالین اقتصادی است.

  این مطلب از کانال تلگرام دکتر محمدحسین ادیب نقل شده است، (عضویت در کانال)

  #57961
  blankآرزو وفایی
  مشارکت کننده

  به نظر من؛ در وضعیت امروزه اقتصادی، برای اینکه بتوانیم استفاده بهینه‌ای از صد میلیون تومان داشته باشیم؛ باید شرایط مختلفی را در زمینه‌های متفاوت مورد بررسی قرار بدیم. قبلا گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری با صد میلیون تومان وجود داشت اما الان به دلیل وجود تورم در کشور آن گزینه‌ها عملا کاربردی نیستند.
  متاسفانه شرایط تورمی به گونه‌ای پیش رفته که در حال حاضر با صد میلیون تومان نمی‌توان وارد برخی از بازارها شد. به عنوان مثال؛ الان متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به متری 35 میلیون تومان نزدیک شده؛ بنابراین، با صد میلیون تومان در سال 1401 نمی‌توانیم در بازار مسکن وارد شویم. به همین دلیل می‌توان گفت که این مورد از گزینه‌های دلخواه برای سرمایه‌گذاری با 100 میلیون حذف میشه.
  علاوه بر این موارد؛ تا حدود زیادی آینده قیمت مسکن به قیمت دلار گره خورده و افزایش قیمت دلار می‌تواند قیمت مسکن در ایران را با رشد مضاعفی مواجه کند. اما فرض کنید اگر شرایط بازگشت به برجام مهیا شود، قیمت خانه‌های مسکونی می‌تواند با افت قیمت نیز روبرو شوند.(پس این مورد هم باید در نظر بگیریم)
  از بین گزینه‌های موجود برای سرمایه‌گذاری؛ بانک‌ها به دلیل پرداخت ثابت سود ماهانه‌ای که دارند، بیشتر مورد توجه افراد بازنشسته و میانسال قرار گرفته‌اند. اما به نظرم بانک هم گزینه مناسبی نیست؛ چراکه تورم بلندمدت اقتصاد ایران، سالانه بیش از 20 درصد است که با این حساب هر گزینه‌ای که کمتر از 20 درصد در سال سود بدهد، نمی‌تواند قدرت خرید شما را حفظ کند و سرمایه واقعی شما را کمتر می‌کند. به همین دلیل هم بانک نمی‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری با صد میلیون تومان در سال 1401 باشد.

  #57962
  blankغلام
  مشارکت کننده

  با 100 میلیون چیکار کنم؟

  اگر صد میلیون دارید؛ پیشنهاد من اینه که فقط سرمایه‌گذاری کنید. مهمترین نکته‌ای که در سرمایه‌گذاری باید توجه کنید، اصل تنوع در سبد سرمایه‌گذاری است. یعنی به گونه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که ریسک‌ شما به حداقل برسد. حالا احتمالا می‌پرسید چگونه این کار را انجام بدیم؟!
  ریسک، مبحث مهمی در سرمایه‌گذاری است که به روحیه و میزان ریسک‌گریزی یا ریسک‌پذیری شما بستگی دارد. سعی کنید سبد سرمایه‌گذاری خود را طوری انتخاب کنید که سرمایه‌گذاری‌های مختلف را در بر گرفته و دامنه آیتم‌های موجود در سبد، از پرریسک تا کم ریسک باشند. مثلا اگر ریسک‌پذیر هستید؛ از این صد میلیون تومان، یک نسبت بالایی را صرف خرید صندوق‌های سهام کنید. در این صورت از پتانسیل رشد بازار سهام بهره‌مند می‌شوید. البته باز هم تاکید می‌کنم که با توجه به میزان ریسک‌گریزی یا ریسک‌پذیری خود این کار را انجام دهید و از 20 تا 70 درصد سرمایه‌گذاری خود را به خرید این صندوق‌ها اختصاص بدید.
  حالا اگر سهم بالایی از صندوق‌های سهام را در سبد خود داشته باشید، ریسک شما بالا می‌رود. برای افت ریسک، بهترین گزینه استفاده از صندوق‌های درآمد ثابت است. بخش کمی از سبد خود را هم به خرید طلا یا صندوق‌های طلا اختصاص دهید.
  تعیین میزان ریسک‌پذیری و ریسک‌گریزی شما و سهم اختصاص داده شده به خرید موارد مختلف جهت سرمایه‌گذاری، به عهده خود شماست. به عنوان مثال؛ ریسک‌پذیرها می‌توانند 70 درصد دارایی خود را در صندوق سهام قرار دهند، 20 درصد را در صندوق درآمد ثابت و 10 درصد را نیز به خرید صندوق طلا اختصاص دهند. ریسک‌گریزها نیز می‌توانند 60 تا 70 درصد از دارایی خود را در صندوق درآمد ثابت قرار دهند، 10 تا 15 درصد را در صندوق طلا و مابقی آن که 15 تا 30 درصد است را برای خرید صندوق سهام بگذارند.
  در آخر هم به این نکته مهم توجه داشته باشید که سرمایه‌گذاری خوب، دیدگاه بلندمدت نیاز دارد. بنابراین؛ اصلا برای کسب سود عجله نکنید و سعی کنید که سرمایه‌گذاری خود را در بازه 3 تا 5 ساله در نظر بگیرید. به این صورت می‌توانید با صد میلیون تومان، در این شرایط هم سود خوبی به دست آورید.

  #58005
  blankامیرحسین
  مشارکت کننده

  سلام؛ من صد میلیون پول دارم می خوام کسب و کار راه بندازم یا برای سرمایه گذاری ازش استفاده کنم که نیاز به تخصص خاصی نداشته باشه. با توجه به هزینه های امروز، با صد میلیون چی بخرم؟

  #58006
  blankآرزو وفایی
  مشارکت کننده

  این مطلب را در جواب شما می‌نویسم تا بهتر بتونید تصمیم بگیرید:

  با 100 میلیون چیکار کنم؟

  یکی از بهترین گزینه‌ها برای سرمایه‌گذاری با 100 میلیون تومان، خرید طلا و سکه است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که اگر از اواخر اردیبهشت 1397 تا اواخر اسفند 1400، سکه امامی خریداری می‌کردید، ارزش پول شما تقریبا 6.2 برابر می‌شد. اما با این وجود؛ نکات مهمی هم درباره خرید طلا و سکه وجود دارد. به عنوان مثال؛ درست است که قیمت طلای 18 عیار در این مدت رشد خوبی داشته، اما توجه داشته باشید که بخش زیادی از هزینه خرید طلا، صرف دستمزد ساخت آن می‌شود. اگر مالیات‌هایی هم که هنگام خرید طلا از خریدار گرفته می‌شود را در نظر بگیریم، در طول زمان، سود طلا کمتر خواهد شد؛ چرا که وقتی اقدام به فروش طلا می‌کنید، نقشی در رقم پرداختی به شما ندارند. از این جهت، سکه وضعیت بهتری دارد.
  ناگفته نماند که یک مشکل بزرگ دیگری درباره سکه و طلا وجود دارد و آن هم این است که سکه و طلا همواره قابل جعل هستند و به محل امنی برای نگهداری احتیاج دارند؛ زیرا ممکن است به راحتی سرقت شوند.
  لازم به ذکر است که طلا نسبت به قیمت دلار و قیمت جهانی آن واکنش نشان می‌دهد و به همین دلیل با موفقیت واکسن‌های کرونا در جهان، قیمت جهانی آن در مقایسه با سال گذشته کمتر شده است. همچنین اگر روند احیای برجام به نتیجه نرسد یا چشم‌انداز تورمی در کشور همچنان قدرتمند بماند، قیمت طلا افزایش خواهد یافت.
  البته طلا و سکه، تنها راه‌حل سرمایه‌گذاری با 100 میلیون نیستند. شما می‌توانید از خرید دلار هم به عنوان یک سرمایه بهره ببرید.
  همیشه یکی از راه‌های مقابله با تورم، خرید دلار و ارزهای خارجی است. اما چند نکته در مورد سرمایه‌گذاری در دلار وجود دارد که باید توجه کنید: اول این که نرخ دلار به شدت مورد توجه دولت قرار دارد و هر زمانی که دسترسی به دارایی‌های ارزی بالا بوده، نرخ این ارز سرکوب قیمتی شده. این کار معمولا منجر به این موضوع می‌شود که قیمت دلار مانند یک فنر جمع شده و یکباره جهش کند. به این ترتیب دقت کنید که داشتن دلار از نظر بازدهی، وابسته به برخی مداخلات دولتی در بازار نیز هست.
  مورد دوم اینه که در حال حاضر قیمت دلار وابستگی زیادی به آینده مذاکرات سیاسی بر سر احیای برجام دارد و توجه به این موضوع نیز بسیار مهم است.

  #58010
  blankالینا
  مشارکت کننده

  در مواردی که ذکر شده برای سوال “با 100 میلیون چیکار کنم؟”، به نظرم درباره ارزهای دیجیتال صحبتی نشد. تقریبا دو سالی هست که ارزهای دیجیتال در تمام دنیا بر سر زبان‌ها افتاده و خیلی محبوب شده‌اند.
  همانطور که خیلی از ما می‌دانیم؛ در آن سال‌ها سرمایه‌گذاری در بیتکوین و سایر بازار ارزهای دیجیتال، به شدت رونق گرفت و در اوایل پاییز 99، بیت کوین از کانال 10 هزار دلار به 64 هزار دلار در اردیبهشت ماه 1400 رسید. این رشد بیت کوین، بسیار چشمگیر بود و تعداد سرمایه‌گذاران بازار کریپتو از همان زمان در سراسر جهان افزایش پیدا کرد. اما بیت‌کوین تقریبا یک‌دفعه شروع به نزول کرد و با ریزش قیمت آن، سایر ارزهای دیجیتال نیز افت کردند.
  ارزهای دیجیتال بسیاری در بازار کریپتو هستند که رشد بسیار خوبی را تجربه کرده و برای سرمایه‌گذاری با مبلغ 100 میلیون تومان مناسبند؛ اما مشکل بزرگ آن‌ها این است که برای خرید و فروش نیاز به آگاهی، شناخت و مهارت بالایی دارند. از طرفی؛ میزان نوسان آن‌ها هم ممکن است خیلی زیاد باشد و به دلیل ماهیت غیرمتمرکزی که دارند، هیچ‌گونه نهاد مرکزی برای کنترل آن‌ها وجود ندارد. همین موضوع، بازار کریپتو را بسیار ریسکی کرده است. به همین دلیل؛ اگر فرصت کافی ندارید و یا اگر هیچ مهارتی در این زمینه ندارید؛ هرگز این روش را برای سرمایه‌گذاری امتحان نکنید.
  به جای این روش، می‌توانید از صندوق‌های سهام در بازار بورس استفاده کنید که ریسک کمتری دارند.
  درست است که هرموقع حرف از سرمایه‌گذاری در بازار سهام به میان می‌آید، معمولا افراد یاد خرید مستقیم و تجربه ناخوشایند یک سال و نیم اخیر در بازار بورس می‌افتند؛ اما راهکاری که برای مقابله با ضرر و زیان در بازار بورس وجود دارد، این است که معمولا در بازه زمانی طولانی، صندوق‌های سهام بازدهی خوبی دارند. به عبارت دیگر، خرید صندوق‌های سهامی برای یک بازه زمانی 3 تا 5 ساله مناسب است.
  توجه داشته باشید؛ برای افرادی که با بازار آشنایی چندانی ندارند یا وقت کافی ندارند، صندوق‌ها گزینه بسیار مناسبی هستند. سرمایه‌گذار می‌تواند از تجربه و دانش مدیران صندوق‌ها استفاده کند و در یک بازه نسبتا طولانی به سود خوبی برسد.
  در صورت بروز تورم و افزایش قیمت دلار، پتانسیل رشد بازار سهام بسیار بالا است و می‌تواند بهترین بازار از نظر بازدهی باشد، به شرطی که در یک بازه نسبتا بلندمدت مورد بررسی قرار گیرد.

  #58034
  blankغلام
  مشارکت کننده

  با صد میلیون چی بخریم؟

  همانطور که می‌دانید؛ صد میلیون تومان در گذشته‌های نه‌چندان دور مبلغ بسیار زیادی بود و افراد زیادی آرزوی داشتن چنین سرمایه‌ای را داشتند. اما اخیرا و با وجود بحران‌های اقتصادی فراوان، این مبلغ چنان افت ارزش پیدا کرد که شاید تنها بتوان یک ماشین بسیار بسیار ساده با آن خریداری کرد. نکته مهم این است که اگر هنوز هم این سرمایه را به یک فرد با انگیزه و کاربلد بدهیم، می‌تواند آن را به‌سرعت افزایش دهد و در عرض مدت زمان کوتاهی، آن را چند برابر کند. حال سوال همه ما این است که واقعا با 100 میلیون چیکار کنم؟
  یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید با این مبلغ انجام دهید، راه‌اندازی کارگاه‌های خانگی است. اگر توجه کنید؛ در سال‌های اخیر کارگاه‌های خانگی جدید به دلیل گرانی پوشاک وارداتی و قدرت خرید پایین مردم، رشد زیادی کرده است و می‌تواند یکی از جدی‌ترین پاسخ‌ها به سؤال کجا سرمایه گذاری کنیم، باشد.
  البته یکی دیگر از پیشنهادات من، این است که با این مقدار پول می‌توانید خرید و فروش بعضی از کالاهای پرسود را هم انجام دهید که به نظر گزینه مناسبی است. برای مثال در سال‌های اخیر خرید و فروش غذای طیور و واردات آن‌ها یکی از شغل‌های پردرآمد به شمار می‌آید اما شاید اگر بخواهید در موضوعات واردات آن کار کنید، نیاز به پول بیش‌تری داشته باشید.

در حال نمایش 8 نوشته (از کل 8)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.