گروه ساختمانی، انبوه‌سازی و املاک : ثشرق ، آس‌پ ، ثشاهد ، وساخت

بورسینس – آموزش بورس، ارز دیجیتال و سرمایه گذاری انجمن ها انجمن گفتگوی بورسی گروه ساختمانی، انبوه‌سازی و املاک : ثشرق ، آس‌پ ، ثشاهد ، وساخت

در حال نمایش 10 نوشته (از کل 10)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #13186

  تاپیک مخصوص گروه ساختمانی، انبوه‌سازی و املاک : ثشرق ، آس‌پ ، ثشاهد ، وساخت

  #13674
  nima-s2
  مشارکت کننده

  مدیر عامل شرکت آ س پ در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار بورس نیوز به تشریح وضعیت پروژه های در دست اجرای این مجموعه و برنامه های آتی آن پرداخت و درخصوص برنامه های آتی این مجموعه توضیحاتی را ارایه کرد.

  به گزارش بورس نیوز، سعید محمودکلایه در این مصاحبه پیرامون وضعیت برخی پروژه های مهم شرکت به خبرنگار ما گفت: یکی از مهمترین موارد در خصوص پروژه های در حال اجرا، نکات مربوط به پروژه مسکن مهر شهریار است که حدود 43 درصد از کل مبلغ فروش برآوردی در بودجه سال مالی 93 را شامل می شود و مبلغی بیش از 191 میلیارد ریال از سرفصل فروش سال مالی جاری در حالی به این پروژه اختصاص دارد که مبلغ آن طی بودجه اعلامی در تاریخ 92.8.5 حدود 152 میلیارد ریال عنوان شده بود.

  مدیر عامل “آ س پ” در بیان دلایل تغییرات مذکور در مبلغ فروش حاصل از این پروژه اظهار داشت: این پروژه شامل سه فاز و در 1540 واحد مسکونی طراحی شده و اداره مسکن و شهرسازی شهریار در حالی از مجموعه درخواست تکمیل واحدها را طی سال جاری دارد که به دلیل عدم تأمین نقدینگی ناشی از تأخیر در وصول مطالبات شرکت از اداره مذکور، اجرای این پروژه اندکی به طول انجامیده است.

  وی افزود: یکی از مسایل مرتبط با پروژه مذکور این است که اداره مسکن و شهرسازی شهریار در حالی بابت سایر پروژه های در دست اجرا زیر نظر این اداره مجوز افزایش نرخ داده است که این اداره برای پروژه های بخش خصوصی همانند “آ س پ” اجازه افزایش نرخ نمی دهد. حال آنکه درخواست ما نیز در این است که توجیهات در نظر گرفته شده برای ارایه افزایش نرخ به پروژه های اجرایی در اداره مذکور برای پروژه های “آ س پ” نیز در نظر گرفته شود.

  کلایه از عدم امکان تکمیل پروژه مسکن مهر شهریار به دلیل نبود نقدینگی و وصول نشدن نزدیک به 15 میلیارد تومان از مطالبات شرکت سخن گفت و افزود: تاکنون سه فاز این پروژه در مجموع حدود 87 درصد پیشرفت داشته و با توجه به عدم دریافت مطالبات از اداره مسکن و شهرسازی، اجرای آن به کندی صورت می گیرد. با توجه به جلسه ای که در دفتر فرماندار محترم شهریار جهت بررسی مشکلات پروژه برگزار گردید مقرر گردید جلسه­ای در هفته آتی به منظور حل مسائل باقی مانده با فرماندار محترم شهریار و با حضور معاون محترم عمرانی استاندار و مدیران ذیربط تشکیل گردد .

  مدیر عامل شرکت آ س پ در خصوص وضعیت پروژه شمشک و پاسارگاد و تأثیر آن بر بودجه سال مالی 93 اظهار داشت: آثار درآمدی هیچ یک از دو پروژه مذکور در بودجه سال مالی جاری لحاظ نشده، اما آثار سودآوری پروژه پاسارگاد در اولین پیش بینی بودجه سال مالی 94 اعمال خواهد شد. در خصوص پروژه شمشک نیز بایستی به این نکته اشاره داشت که این پروژه اثر چندانی بر سودآوری سال مالی جاری و آتی شرکت “آ س پ” ندارد، از این رو محتمل است پس از دریافت مجوز نهایی جهت اجرا، بخشی از این پروژه را واگذار کنیم.

  همچنین، طی این جلسه معاونت مالی و اقتصادی و عضو هیأت مدیره شرکت آ س پ پیرامون وضعیت پروژه تجاری سعدی شیراز اظهار داشت: پروژه سعدی شیراز با حدود 62 درصد پیشرفت کاری به کندی در حال اجرا می باشد که علت سرعت پایین اجرای آن نوع پروژه است. چراکه این پروژه تجاری بوده و پس از پیش فروش شدن بخش قابل توجهی از واحدها مجموعه تکمیل و آماده بهره برداری می شود. تاکنون نیز 70 تا 80 درصد واحدهای پروژه مذکور پیش فروش شده است.

  وی در بیان دلایل کاهش مبلغ فروش پروژه الهیه از حدود 115 میلیارد به 76میلیارد ریال در بودجه برآوردی سال مالی جاری نیز گفت: علت این تغییرات نوسانات قیمت ها طی نیمه نخست سال مالی جاری در بازار مسکن بوده و به همین سبب، شرکت از فروش واحدهای این پروژه در مقطع زمانی مذکور خودداری کرد. اما با توجه به رونقی که بازار مسکن به خود گرفته، طی چهار ماه پایانی همین سال مالی امیدواریم این پروژه با قیمتی مناسب به فروش برسد. چراکه اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت حامل های انرژی رونقی گذرا را به این بازار اعمال خواهد کرد.

  در خاتمه این جلسه، مرکب ساز با اشاره به اینکه پیش بینی می شود نماد معاملاتی “آ س پ” فردا با حمایت سهامدار عمده مورد بازگشایی قرار گیرد، پیرامون علت تحقق پایین سود هر سهم طی عملکرد شش ماهه اول امسال به میزان 33 درصد نسبت به دوره مشابه سال مالی گذشته اظهار داشت: جلوگیری از فروش بخشی از واحدهای پروژه های در دست اجرا به دلیل نوسان قیمت ها در بازار بوده، اما سود برآوردی 933 ریالی هر سهم برای پایان سال مالی جاری به طور کامل محقق خواهد شد. از این رو ارایه تعدیل مثبت و یا منفی در سود سهام “آ س پ” چندان مورد انتظار نیست. البته به سهامداران نوید انتشار اخباری خوش را می دهیم که به زودی پیرامون جزییات آن اطلاع رسانی خواهد شد .

  #13781
  nima-s2
  مشارکت کننده

  عملکرد 6 ماهه آ.س.پ

  شرکت ساختمانی آ.س.پ پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را بدون تعدیل نسبت به پیش بینی قبلی میلغ 933 ریال اعلام کرده است . همچنین شرکت در 6 ماهه نخست سال جاری مبلغ 193 ریال این پیش بینی که معادل 21 درصد می شود را محقق کرده است .

  علي رغم عدم تغيير پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93، جزئيات پيش بيني مذکور به شرح ذيل تغيير يافته است :

  پيش بيني فروش سال مالي 93 اطلاعات پيوست نسبت به اولين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93 منتشره در سامانه کدال از مبلغ 447،749 ميليون ريال به مبلغ 372،749 ميليون ريال کاهش يافته است .

  همچنين پيش بيني خالص ساير درآمد و هزينه هاي متفرقه اطلاعات پيوست نسبت به اولين پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93 از مبلغ 450 ميليون ريال به مبلغ 22،016 ميليون ريال افزايش يافته است که شرکت دلايل افزايشهاي فوق الذکر را به شرح ذيل اعلام نموده است:” افزايش خالص درآمد(هزينه)هاي متفرقه مربوط به سود سپرده بانکي و فروش داراييهاي ثابت (تاور کرين) به شرکت نارنجستان گستر بوده که در گزارش عملکرد پيوست به آن اشاره شده است.
  بنابراين پيرو توضيحات ارائه شده و نامه پيوست ، با عنايت به پوشش بخشي از سود سال مالي منتهي به 31/06/93از محل ساير درآمدهاي غير عملياتي (متفرقه )، بدين ترتيب تعديل فروش و بهاي تمام شده بخشي از پروژه تجاري شهريار و پروژه تجاري خيابان دماوند اقدام و در گزارشات اصلاح گرديد.شايان ذکر است سود هر سهم پس از کسر ماليات کماکان 933 ريال مي باشد.”

  #13835
  nima-s2
  مشارکت کننده

  انتقال نماد شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق از فرابورس به بورس

  دوشنبه آینده (29 اردیبهشت) نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری مسکن شمالشرق که از فرابورس به بورس تهران منتقل شده است، در بورس تهران بازگشایی می شود.

  به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، نماد معاملاتی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق برای اولین بار پس از پذیرش و درج نام شرکت در فهرست شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در روز دوشنبه 29 اردیبهشت ماه در بورس تهران بازگشایی می شود.

  این شرکت در بخش مستغلات، اجاره و فعالیت های کار و کسب، گروه فعالیت های مربوط به املاک و مستغلات شخصی و یا اجاره‌ای و طبقه فعالیت های مربوط به املاک و مستغلات با مالکیت شخصی و یا اجاره ای و در فهرست نرخ های بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شده و با توجه به انتقال سهام شرکت از بازار فرا بورس به بورس اوراق بهادار تهران آماده انجام معامله است.

  به این ترتیب با این انتقال ضروریست که سهامداران فعلی شرکت نسبت به تعیین کارگزار ناظر اقدام کنند.

  #13867
  nima-s2
  مشارکت کننده

  اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تحرک را به بازار مسکن بازگردانده است.

  بیت الله ستاریان – کارشناس اقتصاد مسکن – در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره افزایش قیمت مصالح ساختمانی اظهار کرد: قیمت مصالح با افزایش چشمگیری روبرو بوده است؛ به طوری که این افزایش قیمت در بعضی مصالح مانند آجر، بلوک‌های سیمانی، کاشی و سرامیک‌ها به 40 درصد هم رسیده است.

  وی با اشاره به این‌که افزایش قیمت حامل‌های انرژی هزینه‌های ساخت را تغییر داده است، تصریح کرد:‌ بدین ترتیب تحرکت به بازار مسکن بازگشته است.

  ستاریان با بیان این‌که افزایش قیمت مصالح تاثیر مستقیم در هزینه‌های ساخت و ساز دارد، گفت: 60 درصد قیمت تمام شده ساختمان‌ها مربوط به هزینه‌های آن است و مابقی یعنی 40 درصد باقیمانده مربوط به ارزش افزوده خود ساختمان است.

  این کارشناس مسکن افزود: افزایش قیمت مصالح ساختمانی در روند ساخت و ساز تاثیری ندارد چراکه روند ساخت و ساز متاثر از رکود و رونق در بازار است.

  وی خاطرنشان کرد: اجرای فاز دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها پس از به اجرا در آمدن به صورت کامل و به وجود آمدن نقدینگی در جامعه می‌تواند در بازار مسکن تاثیرگذار باشد.

  ستاریان با بیان این‌که دولت باید با در نظر گرفتن یک برنامه جامع به این بخش کمک کند، خاطرنشان کرد: با در نظر گرفتن میزان کسری در این بخش و منابعی که بتواند این کسری‌ها را جبران کند در راستای برنامه‌ریزی صحیح به این بخش کمک کند.

  #13926
  nima-s2
  مشارکت کننده

  راه اندازی صندوق ساختمان در سه شرکت بورسی
  بازار مسکن در ایران یکی از جذاب ترین بازارهای فعال کشور برای سرمایه گذاری است و در مقاطعی این سوال مطرح می شود که آیا بازار مسکن نیز در این سودآوری و استفاده از فرصت های به وجود آمده از طریق جذب منابع سرمایه گذاری خرد سهمی خواهد داشت؟ چراکه همواره این بازار در کشور ما از جذابیت بالایی برای سرمایه گذاری برخوردار است و به نظر می رسد برای مشارکت دادن سرمایه های خرد در این حوزه جذاب، صندوق های زمین و ساختمان بهترین راه ورود این بخش از نقدینگی ها به این بازار است.

  در همین راستا پس از تغییر در اساسنامه، امیدنامه و دستورالعمل صندوق های زمین و ساختمان، هم اکنون چند شرکت بورسی متقاضی راه اندازی این صندوق ها هستند.

  مدیر اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: برای مشارکت دادن سرمایه های خرد عموم مردم در سود و زیان صنعت ساختمان و ایجاد روشی جدید برای تأمین مالی پروژه های این حوزه، بهترین راه، استفاده از صندوق های پروژه زمین و ساختمان است. در همین راستا طی ماه اخیر موافقت اصولی با تأسیس صندوق زمین و ساختمان پروژه مسکونی کوهک واقع در منطقه 22 تهران مربوط به گروه سرمایه گذاری مسکن صادر شده و درخواست دو شرکت دیگر نیز برای صدور موافقت اصولی برای راه اندازی صندوق جهت تأمین مالی پروژه های آنها نیز در دست بررسی قرار گرفته است.

  ایوب باقرتبار افزود: دو شرکت سرمایه گذاری شاهد و بین المللی توسعه ساختمان نیز برای اجرای پروژه هایشان درخواست خود را برای تأسیس و راه اندازی صندوق زمین و ساختمان به این اداره ارسال کرده اند.

  وی در خصوص سرمایه اولیه لازم برای راه اندازی این صندوق ها اظهار داشت: سرمایه اولیه برای راه اندازی صندوق های مذکور در اندازه متوسط و حدود 40 میلیارد تومان است و اگر این رویه رونق یابد، به تعداد پروژه های ساختمانی تعریف شده در سطح کشور می توان صندوق سرمایه گذاری راه اندازی و با تأمین مالی پیش از شروع پروژه ها، اجرای طرح ها را طبق زمان بندی و به موقع عملیاتی کرد.

  باقرتبار با تأکید بر اینکه پیش بینی های اولیه از جذابیت مطلوب این صندوق ها برای سرمایه گذاری در صنعت ساختمان حکایت دارد، افزود: گرچه میزان سودآوری این صندوق ها به رونق و رکود حاکم بر بازار مسکن بستگی دارد، اما با مدیریت متمرکز می توان با رعایت استانداردهای موجود پروژه های ساختمانی را در سریع ترین زمان ممکن به اتمام رساند.

  وی در خاتمه سخنان خود افزود: به نظر می رسد شفافیت موجود در این صندوق ها سرمایه گذاری در واحدهای قابل معامله آنها در بورس یا فرابورس را در مقایسه با سهام شرکت های ساختمانی با جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران همراه می سازد و شرکت های فعال این صنعت نیز می توانند از این پتانسیل جهت تأمین سرمایه و نقدینگی لازم جهت اجرای به موقع پروژه های خود برخوردار شوند.

  #13964
  nima-s2
  مشارکت کننده

  تعدیل منفی در نماد “کرمان”

  سرمايه گذاري توسعه و عمران استان کرمان با 20 میلیارد و 10 میلیون پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به31 خرداد 94 را مبلغ 495 ریال اعلام کرده که نسبت به آخرین بودجه سال مالی قبل (مبلغ 766 ریال) 35 درصد کاهش داشته است.

  “کرمان” در سال مالی 94 با رشد 14 درصدی سود حاصل از سرمایه گذاری روبرو بوده که علت اصلی آن افزايش سود حاصل ازسرمايه گذاري درشرکت آرين ماهتاب ،افزايش سود حاصل ازسرمايه گذاري درشرکت برج هزار با توجه به فروش پروژه مسکوني طلائي (2) درسال مذکور گزارش شده است.

  گفتنی است با توجه به عدم واگذاري پروژه هاي طلايي 1 و 2در سال مالي 93 توسط شرکت اصلي و فرعي، تحقق پيش بيني مبلغ 4 میلیارد و 900 میلیون تومان سود حاصل از سرمايه گذاري در شرکت برج هزار کرمان و هم چنين مبلغ 4 میلیارد و 179 میلیون و 300 هزار تومان سود حاصل از فروش واحدهاي پروژه طلايي 1 توسط شرکت اصلي براي سال مالي 94 با ابهام مواجه مي باشد. با عنايت به موارد ذکر شده به نظر مي رسد اطلاعات شرکت از قابليت اتکاي مناسبي برخوردار نمي باشد.

  #15096

  در گروه ساختمانی امروز دوشنبه 30تیرماه تمامی شرکت های فعال در این گروه راهی را در پیش گرفتند که لیدر آنها یعنی “وساخت” در معاملات روز گذشته در پیش گرفت. اهالی تالار معتقدند فعلاً این گروه نسبت به دیگر گروه های بازار سرمایه بیشترین اصلاح را در پی بر ای خود داشته است و میتواند روند صعودی را ادامه دهد البته خبر افزایش وام مسکن به رقم 80 میلیون تومان نیز چندان بی تأثیر نیست.

  #15539

  شرکت بین المللی توسعه ساختمان در جدیدترین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با کاهش حدود 16 درصد مبلغ 345 ریال اعلام کرده است که با کنار گذاشتن 59 ریال طی دوره سه ماهه سوم معادل 17 درصد از سود پیش بینی شده محقق شده است.

  #17682

  گروه ساختمانی تحت تاثیر موضوعاتی همچون انتشار گزارش های بودجه سال مالی منتهی به 31 شهریور 94 (در بیشتر نمادها) و پرداخت تسهیلات بانکی خرید مسکن هستند. در جدیدترین اخبار شنیدیم که جلساتی برای تعیین مبلغ 60 میلیون تومان برای تسهیلات مسکن در حال برگزاری ست. قبلا از 100 میلیون تومان هم شنیده بودیم.

در حال نمایش 10 نوشته (از کل 10)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.