گروه معدنی : کچاد ، کگل ، کبافق ، ومعادن ، کروی و…

 • این موضوع 2 پاسخ، 2 کاربر را دارد و آخرین بار در 9 سال، 3 ماه پیش بدست nima-s2 به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #13192

  تاپیک مخصوص گروه معدنی : کچاد ، کگل ، کبافق ، ومعادن ، کروی و…

  #13748
  blanknima-s2
  مشارکت کننده

  شرکت سنگ آهن گل گهر تصمیم دارد سرمایه خود را از 10،000 میلیارد ریال به 20،000 میلیارد ریال افزایش دهد . لازم به ذکر است که 8000 میلیارد ریال این افزایش سرمایه که معادل 80 درصد می شود از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و 200 میلیارد ریال آن که معادل 20 درصد می شود از محل سود انباشته می باشد .

  #13826
  blanknima-s2
  مشارکت کننده

  در گفتگو با رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن عنوان شد:
  مذاکره برای ورود به بازار سه کشور جدید

  در شرایطی که قیمت سنگ آهن در بازار جهانی این محصول به واسطه مازاد عرضه کاهش یافته است صحبت هایی مبنی بر تهدید برخی تجار بر عدم خرید سنگ آهن از ایران در بازار شنیده می شود.

  در همین راستا، رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: اینگونه مسائل برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی که با کشور چین فعالیت تجاری دارند چیز جدیدی نیست چراکه همواره در مقاطع مختلف در زمان افت قیمت ها طرف چینی شروع به بهانه گیری می کند تا بتواند قدرت چانه زنی خود را برای خرید ارزان تر بالا ببرد که متأسفانه این بد اخلاقی ها از طرف چینی قبلاً هم سابقه داشته است.

  مهرداد اکبریان با اشاره به نواقص کار فعالین این حوزه ابراز داشت: صادرکنندگان ایرانی به دلیل مغایرت هایی که گاهاً در اجرای قرارداد داشته اند مجبور به قبول جریمه های سنگین شده اند بنابراین می بایست همه ما به عنوان صادرکننده برای اینکه بتوانیم سهم خودمان را در بازار حفظ کنیم یک سری استانداردهایی را تعریف و اجرا کنیم.

  وی تصریح کرد: در این خصوص تجار ایرانی نیازمند آموزش هستند تا بتوانند دید درستی از نحوه اجرای صحیح معاملات داشته باشند و روزهای افت و رکود را هم در پیش بینی خود لحاظ کنند و قراردادهای محکم با طرف خارجی ببندد.

  اکبریان ادامه داد: در شرایط فعلی که افتی در حدود 30 دلار را سنگ آهن تجربه کرده طرف چینی بهانه گیری را آغاز کرده و با استناد به بند 20 قراردادهایی که با طرف ایرانی مبنی بر استرداد و عدم استرداد محصول ارسالی در صورت مغایرت می تواند اقدام به تعریف قیمت جدید و یا استرداد محصول کند که این ماده یک بازه حدوداً 30 دلاری را شامل می شود.

  رییس انجمن صادرکنندگان سنگ آهن خاطر نشان کرد: این آیتم در قراردادها توسط شرکت بازرسی دولتی چین (CIQ) تدوین شده است که طرف ایرانی دخالتی در تغییر آن ندارد این در حالی است که هیچ کدام از مفاد این قراردادها با استانداردهای ما همخوانی ندارد.

  اکبریان در خصوص راهکارهای موجود گفت: شرکت های ایرانی می بایست اقدام به تدوین قراردادهای مختلف بسته به کیفیت کنند و از چند کیفیت سنجی مختلف استفاده کنند تا بتوانند با افزایش استانداردهای خود بهانه را از دست طرف خارجی بگیرند و قراردادهای محکم ببندند تا از زیان کلان شرکت ها جلوگیری شود.

  اکبریان ادامه داد: همه این اتفاقات در روزهای افت قیمتی رخ می دهد ولی در روزهای رونق ما شاهد این هستیم که گزارش های سازمان بازرسی چین بسیار نزدیک به بازرسی کیفیت ایران می شود و بهانه ای از طرف تجار چینی گرفته نمی شود.

  رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن پیرامون تقاضای محصول در سایر بازارها ابراز داشت: همواره سنگ آهن ایران در منطقه تقاضا داشته است و کشورهای عربی برای پروژه های عمرانی و نفتی خود اقدام به تهیه سنگ آهن مصرفی خود از بازار ایران می کردند که با تقاضای بالای تجار چینی بازار به سمت این کشور متمایل شد لذا تجار ایرانی می بایست با در نظر گرفتن این روزها بازار خارج از چین را برای خود نگه می داشتند.

  وی افزود: در حال حاضر مذاکرات جدی با ترکیه و کره و پاکستان در دست پیگیری قرار دارد که با جدیت لازم در توافقات، شرکت ها می توانند بازارهای جدیدی را برای محصول کشف کنند که حتی با کاهش هزینه حمل در منطقه می تواند به نفع طرف ایرانی باشد.

  این کارشناس با اشاره به نقش برزیل و استرالیا در افزایش عرضه ابراز داشت: به نظر می رسد با تغییر سیاست چینی ها در بازار سنگ آهن این دو کشور بزودی تغییر رویه دهند و آگاهانه تر عمل کنند.

  مهرداد اکبریان با اشاره به اینکه ما در این صنعت در دوره انتقالی قرار داریم ابراز داشت: ما می بایست از تهدیدها فرصت بسازیم و در جهت کاهش بهای تمام شده و استفاده از تکنیک های جدید اکتشاف و تولید حرکت کنیم و قراردادهای محکم ببندیم.

  وی افزود: در چند سال گذشته به دلیل وجود تحریم ها ما مجبور به بستن قراردادهای ضعیف شدیم که ضرر ما را بالا برد چراکه همچنان در این صنعت حضور یک شرکت خصوصی بزرگ که توانایی حفظ رقابت بالا و تقبل زیان سنگین را داشته باشد و همچنان به فعالیت ادامه دهد احساس می شود.

  در خاتمه رییس انجمن صادرکنندگان و تولیدکنندگان سنگ آهن اظهار داشت: با شرایط سیاسی و اقتصادی جدیدی که در کشور به وجود آمده است من فکر می کنم بتوانیم در بازارهای جدید ورود کنیم و به مصارف دیگر این محصول و ایجاد خطوط فرآوری کنسانتره و گندله سازی فکر کنیم بنابراین با وجود طرح های بسیار خوبی که در حال حاضر در این زمینه وجود دارد می توان بهترین استفاده را از وضعیت موجود نمود و فرصت های بی شماری را برای توسعه این صنعت ایجاد کرد.

در حال نمایش 3 نوشته (از کل 3)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.