معرفی شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا)

صنعت نفت و گاز

شکل‌گیری گروه مپنا، با تأسیس «شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران» یا به اختصار «مپنا» در ۲۲ مرداد ماه سال ۱۳۷۲ خورشیدی و توسط وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌شود.

پیش از تأسیس شرکت مپنا، تمامی امور اجرایی پروژه‌های نیروگاهی حرارتی ایران، توسط شرکت‌های خارجی انجام می‌شد. هدف اصلی از تأسیس این شرکت، در ابتدا پیمانکاری عمومی پروژه‌های نیروگاهی به صورت کلید در دست بود.

اما گروه مپنا در گذار از شش مرحله متوالی، به جایگاه امروزی خود رسید. این شش مرحله به ترتیب عبارتند از:

عناوین مطلب:

مرحله اول:

– طراحی و مهندسی و تامین تجهیزات اصلی نیروگاهی از خارج
– عملیات اجرایی و تامین تجهیزات جانبی از داخل

مرحله دوم:

– طراحی، مهندسی و اجرا و ساخت تجهیزات غیر اصلی در داخل
– تأمین تجهیزات اصلی از خارج

مرحله سوم:

ساخت تجهیزات اصلی، انجام کلیه فعالیتهای طراحی، مهندسی و اجرا نیروگاهی در داخل

 
مرحله چهارم:

سرمایه گذاری مستقیم در احداث نیروگاه، حضور در پروژه‌های صنعتی و یوتیلیتى، ارائه خدمات پس از فروش و نگهداری و بهره‌برداری

 
مرحله پنجم:

–  ورود به عرصه نفت و گاز (ساخت تجهیزات و اجراى پروژه)
– ورود به عرصه حمل و نقل ریلى (ساخت لوکوموتیو و اجراى پروژه)
– ورود به بازارهاى بین‌المللى

مرحله ششم:

– تمرکز بر تحقیق و توسعه و طراحى محصول
– توسعه محصولات فعلى در جهت نیاز مشتریان

شناخت مپنا

مپنا، یک بنگاه اقتصادی ایرانی است که به همراه ۳۹ شرکت زیرمجموعه خود، تحت لوای گروه مپنا در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی و همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و ریلى بصورت پیمانکار اجرایی کلید در دست (EPC) و سرمایه‌گذاری خصوصی (IPP) فعالیت می‌کند.

از آغاز تأسیس در سال ۱۳۷۱، گروه مپنا اجرای نزدیک به ۱۰۰ پروژه به ارزش بیش از ۳۰ میلیارد یورو را در کارنامه خود ثبت نموده است. علاوه بر آن ۶۰ محصول گوناگون و ۸۵ نوع خدمات مختلف را به مشتریان خود عرضه می‌کند که از میان آنها می‌توان موارد زیر را برشمرد.

 

صنعت نیرو

صنعت نیرو

صنعت نیرو، اولین حوزه فعالیت گروه مپنا است که بخش عمده ساختار گروه به آن اختصاص یافته است. گروه مپنا با بیش از ۵۶۰۰۰ مگاوات پروژه‌های نیروگاهی خاتمه یافته، در دست اجرا و آتی خود، در تأمین حدود ۹۰ درصد از ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های ایران مشارکت فعال داشته است.

از سوی دیگر گروه مپنا به عنوان سرمایه‌گذار پروژه‌های نیروگاهی خصوصی (IPP)، چندین نیروگاه خصوصی را در چارچوب روشهای ساخت، بهره‌برداری و واگذاری (BOT) و ساخت، تملیک و بهره‌برداری (BOO) با ظرفیت حدود ۹۵۰۰ مگاوات و ارزشی نزدیک به ۴ میلیارد یورو را توسعه داده، احداث نموده و هم‌اکنون در مالکیت خود دارد که مشغول به تولید برق هستند.

همچنین گروه مپنا تنها سازنده کلیه تجهیزات اصلی نیروگاه‌های حرارتی، از جمله توربین‌های گاز و بخار، تجهیزات جانبی توربین، پره توربین، ژنراتور، بویلرهای بازیاب حرارتی (HRSG)، بویلرهای معمولی و تجهیزات جانبی آنها تحت لیسانس شرکتهای معتبر جهانی در ایران می‌باشد.

گروه مپنا با نگاه به مسؤولیت اجتماعی خود در قبال محیط زیست، در چند سال اخیر، استفاده از منابع تجدیدپذیر مانند انرژی باد و نیز استفاده از فناوری‌های نوین جهت بهینه‌سازی تولید انرژی نظیر تولید پراکنده و تولید همزمان برق و بخار (DG/CHP) را به حوزه‌های کسب و کار خود افزوده است.

گروه مپنا اولین و بزرگترین پیمانکار عمومی نیروگاهی در خاورمیانه و غرب آسیا، اولین و بزرگترین سازنده کلیه تجهیزات اصلی نیروگاهی در مناطق فوق و اولین و بزرگترین سرمایه‌گذار طرح‌های نیروگاهی خصوصی در کشور محسوب می­شود. علاوه بر آن در طول سالهای فعالیت و در پاسخ به رشد و توسعه بازار برق و به منظور حمایت از پروژه‌های نیروگاهی خصوصی، گروه مپنا ارائه «خدمات پس از فروش» و «تعمیر و نگهداری» نیروگاه‌ها را نیز در سبد محصولات و خدمات خود ارائه می­نماید.

طیف گسترده محصولات و خدمات گروه مپنا با برخوداری از کیفیت رقابتی، باعث توسعه حضور در بازارهای بین‌المللی به ویژه در خاورمیانه و قاره آفریقا شده است که از میان آنها می‌توان به پروژه‌های اجرا شده یا در دست اجرا در کشورهای عراق، سوریه، ترکیه، عمان و لبنان اشاره نمود.

 

صنعت نفت و گاز

صنعت نفت و گاز

با وجود جوان بودن فعالیت‌های گروه مپنا در این صنعت، اقبال مشتریان در بازارهای داخلی و خارجی حاکی از رشد روزافزونتوانمندیهای مپنا در صنعت نفت و گاز است که رفته رفته به محور اصلی درآمدزایی گروه در آینده نزدیک بدل خواهد شد.

گروه مپنا در حال حاضر نه تنها در زمینه تولید تجهیزات اصلی این صنعت نظیر توربوکمپرسورهای خطوط انتقال گاز فعالیتی پررنگ دارد، بلکه در اجرای پروژه‌های مختلف نظیر توسعه میادین، حفاری در خشکی و دریا، واحدهای فرآیندی میان دستی و پایین دستی، تأسیسات جانبی و یوتیلیتی و ساخت مخازن فعالیتی چشمگیر دارد.

بهره‌گیری از همکاری تنگاتنگ با شرکتهای معتبر بین‌المللی اخذ استانداردهای فنی و کیفی، توانایی اجرای پروژه‌های عظیم، اخذ دانش فنی مورد نیاز و ارتباط با فعالان مطرح این صنعت، از مزایای رقابتی گروه مپنا به شمار می‌آید که باعث شتاب بخشیدن به فرآیند توسعه و تعالی گروه در این عرصه شده است.

صنعت حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی

با وجود سابقه کوتاه گروه مپنا در عرصه حمل و نقل ریلی، ارائه بازه وسیعی از محصولات و خدمات در این صنعت، نمایانگر توانمندی بالا، کیفیت مطلوب، قیمتهای رقابتی و اعتماد مشتریان است.

ساخت لوکوموتیوهای باری و مسافری و تجهیزات و قطعات جانبی آنها (نظیر سامانه ترمز و …) با همکاری تنگاتنگ شرکتهای معتبر بین‌المللی و اجرای پروژه‌های حمل و نقل ریلی به منظور ایجاد جهش در ظرفیت‌های کشور در این حوزه از دیگر عرصه‌های فعالیت ما به شمار می‌آید.

سهام شرکت مپنا (سهام عام) به عنوان سومین شرکت بزرگ خاورمیانه در صنعت نیرو  در حال حاضر در بازار بورس و اوراق بهادار تهران مبادله می‌شود.

منبع مطلب و اطلاعات بیشتر: وب‌سایت گروه مپنا

گفتگو و اخبار درباره نماد رمپنا

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
majid

معرفی شرکت پمپ آب پنتاکس

کارخانه پمپ آب پنتاکس ایتالیا با تولید انواع پمپ آب با انواع مختلف جهت سیستم آبرسانی، آتش نشانی، استخری، تصفیه آب وانواع دستگاه RO و جهت انواع مصارف سیرکوله آب گرم و انتقال انواع مواد نفتی و شیمیایی با استفاده از تکنولوژی کوپله مستقیم (بی صدا) بودن الکتروموتور و پمپ و همینطور بهره بردن از استاندارد های BSEN12890 و BSEN8062 جهت ریخته گری و ساخت قالب برای تولید قطعات و ادوات مختلف در پمپ آب توانسته خود را در زمره تولید کنندگان محبوب دنیا معرفی نماید.

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
1
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx