آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس به زبان ساده (شروع سریع در بورس)

آغاز سرمایه گذاری در بورس
با توجه به بازدهی خوب بورس تهران نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور یابند و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.
 
برخی افراد به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل اینکار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، در حالی که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند
 
شما چه تصویری از بورس تهران در ذهن خود دارید؟
 
در این مطلب کاربردی  از سایت بورسینس، قصد ما این است که نحوه شروع سرمایه‌گذاری در بورس را بصورت ساده و گام به گام برای شما شرح دهیم، پس از آن، آموزش‌های پیشرفته‌تر برای موفقیت در بورس را نیز در بورسینس دنبال کنید.

با مشاهده ویدئو زیر درباره بورس بیشتر بدانید:

 
 اگر قصد دارید همه مطالب زیر را در یک دوره جامع داشته باشید و همین الان یادگیری بورس را شروع کنید این صفحه را ببینید.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در سهام چندین مزیت مهم دارد و به خاطر این مزیت‌ها می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد؛

مزیت اول – برای سرمایه‌گذاری در سهام، نیاز به سرمایه زیادی ندارید. حداقل خرید سهام در سیستم‌های معاملات آنلاین که امروز همه از آنها استفاده می‌کنند فقط 500 هزارتومان است. اما برای اینکه فعالیت و زمانی که شما صرف می‌کنید واقعا ارزش داشته باشد، توصیه می‌کنیم حداقل 5 میلیون تومان سرمایه داشته باشید.

بسیاری از افراد هستند که 2 میلیون، 3 میلیون، 5 میلیون یا بیشتر پس‌انداز کرده‌اند و مایلند آنرا به گردش درآورند و از این طریق سودی نصیب خود سازند. با این مبالغ کم معمولا هیچ کسب‌وکاری نمی‌توان راه‌اندازی کرد و به همین دلیل است که بورس جای خود را در بین افراد زیادی که سرمایه کمی دارند باز کرده است.

مزیت دوم – سرمایه شما قابل نقد شدن است. اگر شما برفرض مثال 10 میلیون تومان داشته باشید و آن یک کسب و کار راه‌اندازی کنید، در صورتی که تصمیم بگیرید کسب‌وکارتان را تعطیل کنید وسایل زیادی روی دست‌تان خواهد ماند (مثلا وسایل مغازه یا کارگاه یا…) اما سرمایه‌گذاری در بورس فقط خرید برگه سهام است و اگر سهم درستی را انتخاب کرده باشید که نقدشوندگی بالایی داشته باشد، فورا می‌توانید سهام خود را بفروشید تا کارگزار 3 روز بعد، مبلغ حاصل از فروش سهام را به حساب بانکی شما واریز کند.

مزیت سوم – خرید و فروش سهام در همه جا و در هرزمان قابل انجام است. فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشید، فقط کافیست با یک کامپیوتر به اینترنت متصل شوید و معاملات دلخواه‌تان را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی متنوع که برای موبایل‌ها، تبلت‌ها و کامپیوترها ساخته شده انجام دهید.

به همین دلیل است که شغل معامله‌گری سهام، یا خرید و فروش در سایر بورس‌ها و بطور کلی معامله‌گری در بازارهای مالی، رویای خیلی از افراد در دنیاست. چون به آنها آزادی می‌دهد و این افراد، سبک زندگی با پرستیژ و متفاوت با اشخاص شاغل را می‌توانند داشته باشند.

مزیت چهارم – می‌تواند برای شما ثروت عظیمی ایجاد کند. در پتانسیل بازارهای مالی برای ایجاد ثروت شکی نیست، اما کسب ثروت از طریق سرمایه‌گذاری در سهام واقعا کار هرکسی نیست و نیاز به کسب مهارت و تجربه بالا دارد.

سرمایه‌گذاری در بورس برای من مناسب است؟

قبل از اینکه به الفبای بورس بپردازیم، بهتر است بدانید خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند داشتن شناخت از خودتان است. آیا شخصی هستید که توانایی تحمل زیان و ریسک زیاد را ندارید؟ وقت آزاد شما بصورت روزانه چقدر است؟ چه انتظاری از سرمایه‌گذاری دارید؟ هدف‌تان چیست؟

بورس برای چه کسانی مناسب نیست؟

– اگر زمان کافی روزانه (حتی 1 ساعت) در اختیار ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که شغلی ندارید و یا در هر صورت به فکر درآمد ثابت ماهانه هستید، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر سرمایه‌ای که در اختیار دارید وام و قرض است، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر تحمل زیان احتمالی و ریسک بالا را ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که فکر می‌کنید بورس قمار است و فقط با داشتن شانس و اقبال می‌توان موفق شد، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر به فکر این هستید که در مدت خیلی کوتاهی ثروتمند شوید، بورس برای شما مناسب نیست.

در چه صورت بورس برای شما مناسب است؟

 – سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اید که فعلا به آن نیازی ندارید و قصد دارید سودی بیشتر از سود بانکی کسب کنید.
– تصمیم گرفته‌اید بصورت حرفه‌ای شغل سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری سهام را در پیش بگیرید.
– ریسک‌پذیری و صبر بالایی دارید و می‌خواهید طی سال‌های آینده سرمایه‌تان را افزایش دهید.
– آینده مالی‌تان برای شما مهم است و مایلید برای بهبود آینده خودتان و فرزندان‌تان قدمی مثبت برداشته باشید
– آماده هستید برای رسیدن به هدف‌تان وقت و انرژی بگذارید.
– می‌دانید که کسب ثروت و زندگی در رفاه برای شما ممکن است و آماده هستید بهای رسیدن به هدف خود را بپردازید.

شروع سرمایه گذاری در بورس
برای سرمایه گذاری در بورس نیاز نیست سرمایه عظیمی داشته باشید، با پس انداز و افزودن به سرمایه اولیه، می توانید بازدهی خوبی بدست آورید.

3 قدم شروع سرمایه‌گذاری در بورس

اگر اکنون تصمیم شده برای شروع در بورس قطعی شده، در ادامه این مطلب از سایت بورسینس قصد داریم جزییات کاربردی در مورد نحوه شروع در بورس را آموزش دهیم. حتی اگر دانش بورسی شما فقط همین قدر است که کلمه شاخص بورس را از تلویزیون شنیده‌اید و درباره بورس اطلاعات‌تان صفر است، در ادامه با دانلود راهنمای عملی، می‌توانید اولین سهام‌تان را خریداری کنید.

اما شروع هر کاری مهم است، مخصوصا زمانی که پول و سرمایه شما در میان باشد! بنابراین در نظر داشته باشید:

شروع خوب این است که؛

 – یادگیری و پیشرفت شخصی را در اولویت قرار دهید.
 – برای معامله در بورس با خونسردی عمل کرده و احساسات‌تان را کنترل کنید.
 – به این توجه کنید معامله‌گرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای چطور معامله می‌کنند.
 – مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کنید و اصل اول شما حفظ سرمایه باشد.
 – برای پیشرفت در این بازار، حاضر باشید وقت و انرژی بگذارید و بهای آنرا بپردازید.

شروع بد این است که؛

 – بدون اینکه حتی مفاهیم ابتدایی را بدانید در بورس شروع به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کنید.
 – صرفا به دنبال سیگنال و توصیه گرفتن از افراد به ظاهر حرفه‌ای باشید و سابقه افراد را بررسی نکنید.
 – به دنبال پولدارشدن سریع باشید.
 – فکر کنید بورس قماربازی است پس نیاز به یادگیری ندارد.
 – معاملات را از روی احساسات انجام دهید و عجله کنید.
 – تا یک معامله سودده داشتید خودتان را خدای بورس بدانید و با قرض گرفتن از بانک و اطرافیان و فروش دارایی‌هایتان وارد بورس شوید! (اشتباه محض)
 – برای یادگیری و پیشرفت وقت و انرژی نگذارید و توقع داشته باشید بدون پرداخت بهای موفقیت، آنرا بدست آورید.
 – مسئولیت پذیر نباشید و مقصر ضررهای احتمالی‌تان را، بازار، مردم و سهامدار عمده بدانید!

قدم اول: دریافت کدمعاملاتی (کدبورسی)
گام اول دریافت کد بورسی

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی (که با نام کد بورسی – کد سهامداری نیز شناخته می‌شود) دارید.

شرکت‌های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه معاملاتی بورس برعهده دارند. اینکار می‌تواند بصورت دستی و توسط خود کارگزار صورت بگیرد یا اینکه سرمایه‌گذار با دسترسی به نرم‌افزار معاملات آنلاین، سفارش را بطور مستقیم ثبت کند.

کد معاملاتی نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است.  نزدیک 100 شرکت کارگزاری فعال، انتخاب از بین آنها برای شما مشکل خواه بود. 

با توجه به تجربه‌ای که داشته‌ایم و مقایسه خدمات کارگزاری‌ها، به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم زیرا گذشته از خدمات مناسب، افتتاح حساب  و دریافت کد بورسی در کارگزاری آگاه بدون نیاز به مراجعه حضوری مهیا شده است:

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری را در این صفحه بخوانید

پس از ثبت‌نام و طی مراحل لازم، به طور معمول حداکثر پس از 3-4 روز کد معاملاتی به موبایل و ایمیل شما ارسال می‌شود و می‌توانید خرید و فروش سهام را انجام دهید.

توجه داشته باشید که خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، صرفا از طریق شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
 • سفارش تلفنی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • سفارش اینترنتی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

بنابراین پس از افتتاح حساب در کارگزاری، برای خرید و فروش سهام، الزاما نیازی به مراجعه به تالار بورس یا کارگزاری نیست و کارگزاری‌ها سیستم معاملات انلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در سیستم معاملاتی آنلاین که بهترین روش معاملات است، خرید و فروش آنی و لحظه‌ای سهام امکان پذیر است. به این معنی که شما به محض وارد کردن سفارش، خرید یا فروش در همان لحظه انجام می‌شود و نیازی نیست خود کارگزار، سفارشات شما را در سامانه معاملاتی وارد کند.

نمای صفحه معاملات سهام
نمایی از سیستم معاملاتی که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید بصورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

مزایای معاملات آنلاین سهام

 • سرعت عمل در تصمیم‌گیری: می‌توان در چندثانیه خرید یا فروش را انجام داد.
 • کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات: به دلیل اینکه شخص سرمایه‌گذار سفارشات خود را ارسال می‌کند، باید در این زمینه مهارت کسب نماید.
 • امنیت بالای معاملات آنلاین: اگر رمز عبور مناسب انتخاب کنید و آنرا در اختیار هیچکس قرار ندهید، کسی نخواهد توانست به آن دسترسی یابد.
 • نقل و انتقال الکترونیک پول: در پنل معاملات آنلاین، پرداخت آنلاین از حساب شما به حساب کارگزاری میسر است و نیازی به مراجعه به بانک نیست.
 • عدم محدودیت زمانی و مکانی برای سرمایه‌گذاری: در هرجای دنیا که باشید، کافیست یک کامپیوتر یا موبایل متصل به اینترنت داشته باشید تا بتوانید معامله کنید.

از لخاظ فنی، نحوه شروع معاملات آنلاین سهام و خرید و فروش سهم بسیار ساده است و حتی افرادی که در زمینه اینترنت دانش اندکی دارند می‌توانند خرید و فروش سهام را از طریق سیستم‌های آنلاین انجام دهند. درباره معاملات غیرحضوری و اینترنتی سهام در این مطلب می‌توانید بصورت تصویری توضیحاتی را مشاهده فرمایید.

از کدام کارگزاری بورس، کدبورسی بگیریم؟

برای اینکه از خدماتی مانند تخفیف کارمزد در معاملات، اعتبار معاملاتی، مسابقات جذاب با جایزه نقدی، وام قرض الحسنه بهره‌مند شوید، سایت بورسینس به شما “کارگزاری آگاه” را پیشنهاد می‌کند.

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری از کارگزاری آگاه را در این صفحه بخوانید

 

قدم دوم: یادگیری مفاهیم و قوانین بورسقدم دوم سرمایه گذاری در بورس

هیچ فعالیتی در دنیا وجود ندارد که نیاز به مهارت نداشته باشد. به طور مثال شاید برایتان سوال باشد که آیا بورس تهران 24 ساعت شبانه‌روز باز است و معامله انجام می‌شود؟ فرابورس چه تفاوتی با بورس دارد و از اینگونه سوالات.

پس سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد.

برای یادگیری مفاهیم بورسی اینجا کلیک کنید و در دوره آموزش بورس از صفر ایمیل‌تان را وارد کنید تا فایل‌های آموزشی برای دانلود رایگان به ایمیل شما ارسال شود.

.

قدم سوم: یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملاتقدم سوم ورود به بورس

پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد.

در این بخش از سفر شما در دنیای بورس، باید بیشترین انرژی و زمان صرف شود زیرا یک معامله نادرست به هردلیل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما می‌گردد. 

ادامه قدم سوم را در این صفحه بخوانید: نحوه یادگیری تحلیل بازار

.

با کم شروع کنید

سرمایه گذاری با پول کم

پس از دریافت کدمعاملاتی و خواندن مطالب آموزشی، بهتر است دست بکار شوید و برای بدست آوردن تجربه خرید و فروش، مبلغ خیلی کمی ( مثلا 1 میلیون تومان) سهام خریداری کنید. توجه کنید که توقع نداریم از این مبلغ کم، سودی نصیب شما شود و این خرید فقط جهت آشنایی شما با روند معاملات و بازار است.

البته بازهم به این معنی نیست که همین تعداد سهام را بدون فکر و بررسی خریداری کنید. با استفاده از آموزش‌هایی که در بورسینس خوانده‌اید این خرید را انجام دهید و پس از خرید، روند قیمتی سهم را بررسی کنید. اخبار مرتبط با بازار و شرکتی که سهام آنرا خریداری کرده‌اید را بخوانید و در زمانی که تعیین کرده‌اید و فکر می‌کنید مناسب است، سهام خودتان را بفروشید.

در واقع هدف از اینکار، شروع سرمایه گذاری و صرفا ورود به بازار است. خرید سهام، هرچند به تعداد کم باعث می‌شود بازار را پیگیری کرده و شروع به یادگیری نمایید.

هشدار: به هیچ عنوان بدون اطلاعات و دانش کافی و قبل از اینکه درک صحیحی از بازار بدست نیاورده‌اید، سرمایه اصلی که برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید را وارد بورس نکنید. بورس تهران برای افراد مبتدی و افرادی که از آن شناخت کافی ندارند دارای ریسک زیادی است و احتمال از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه وجود دارد.

بنابراین اگر تازه‌کار هستید بورسینس توصیه می‌کند معاملات سنگین و پرحجم انجام ندهید، با سرمایه پایین شروع کنید. پس از کسب اطلاعات لازم و بدست آوردن تجربه کافی، به همان نسبتی که سطح دانش و اطلاعات‌تان افزایش می‌یابد، می‌توانید سرمایه‌تان را در بازار افزایش دهید. 
 

سوالات متداول بورسی:

چرا باید با مبلغ کم وارد معاملات بورس شوم؟

وقتی با مبلغ کمی وارد بازار شوید، حتی اگر درصد زیادی ضرر کنید، چون میزان سرمایه اولیه کم است میزان ضرر نیز کم خواهد بود. بطور مثال اگر 5 میلیون تومان سهام خریده باشید، اگر 10 درصد ضرر کنید ضرر شما فقط 500 هزارتومان خواهد بود. ولی وقتی میزان سرمایه بالا باشد، میزان ضرر نیز بالاتر خواهد بود. اما از طرف دیگر میزان کسب سود نیز با سرمایه بالاتر، بیشتر است.

برای معاملات سهام نیاز نیست به تالار بورس مراجعه کنم، پس از کجا می‌توانم روند معاملات سهام را پیگیری کنم؟

شما می‌توانید معاملات سهام را بصورت آنلاین از طریق سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com پیگیری کنید. سایت ذکرشده فقط برای نمایش قیمت‌ها و اطلاعات سهام شرکت‌های بورسی می‌باشد و همانطور که عرض کردیم برای انجام دادن معاملات، باید از طریق سیستم معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد اقدام کنید.

ادامه سوالات متداول بورسی را از اینجا بخوانید

نکات خیلی مهم در بازار بورس

1 – اولویت اول شما در بورس باید حفظ سرمایه، اولویت دوم حفط سودهای قبلی‌ و اولویت سوم سود کردن باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است چون اگر سرمایه خودتان را از دست بدهید، دیگر چیزی ندارید که با آن معامله کنید و سود ببرید.

2 – بازار همیشه مثبت و رو به رشد نیست. همیشه خود را برای زمانی که بازار منفی می‌شود آماده کنید و اطلاعات‌تان را برای پیروز شدن در شرایط سخت بالا ببرید.
 
3 – از تجربیات دیگران استفاده کنید و وقتی اشتباهی انجام دادید، آنرا بپذیرید، آن اشتباه را تصحیح کنید و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را در جایی یادداشت کنید. معامله در بورس مجازی می‌تواند برای سنجش مهارت‌تان در انتخاب سهام به شما کمک کند.
 
4 – عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارند، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران  بگیرند! وقتی تصمیمی گرفتید متوجه باشید که این تصمیم از کجا سرچشمه گرفت؟ از تحلیل و منطق یا از روی هیجان، خوش‌باوری یا سایر عوامل؟

دوره آموزش‌ بورس و اوراق بهادار

برای آغاز سرمایه‌گذاری و یا معامله‌گری در بورس اوراق بهادار تهران، مقدمات و جزییات زیادی را باید بدانید و قوانین بسیاری وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید. اگر از خودتان pdf ها خسته شده‌اید، دوره بورس از صفر را برای یادگیری گام به گام بورس پیشنهاد می‌کنیم.

اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در دوره رایگان بورس از صفر

 چون مفاهیم مرتبط با بورس زیاد است باید کم‌کم آنرا فرا بگیرید، ما اینکار را برای شما ساده کرده‌ایم. همین الان در دوره موفقیت در بورس از صفر ثبت‌نام کنید و ایمیل‌هایی که برایتان ارسال می‌شود را با دقت به کار بگیرید.
 
 توجه: در صورتی که تمایل دارید بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا بگیرید، دوره‌های آموزشی بصورت آنلاین برگزار می‌شود:
 
باور داریم شما نیز می‌توانید با یادگیری بورس از طریق سایت بورسینس و داشتن پشتکار، مانند بسیاری از افراد دیگر، در بورس موفق باشید.
 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

پیشنهاد جدید را ببینید
813 نظر
 1. سلام…ببخشید من تازه میخام که شروع به مطالعه درباره ی بازار بورس انجام بدم و اطلاعات بدست بیارم..سوالم اینه که اگر در یک سرمایه گذاری…سودی به ما تعلق بگیره..آیا اون سود بطور جداگانه مثلا در هر ماه قبل برداشت هست یا نه؟ یا اینکه اینطوری نیست و کل سهم(سرمایه اولیه+سود تعلق گرفته) باید همیشه یکجا طی خرید و فروش جابجا بشه؟

  1. سلام، این موضوع بستگی به خود شما داره
   فرضا 10000 سهم خریداری کردید و قیمت این سهم 20 درصد رشد داشته، شما میتونید 2000 تا از این سهم‌ها رو بفروشید و مبلغش رو برداشت کنید

 2. سلام وقت بخیر لطفا پاسخ بدین
  کدمعاملاتی با کد بورسی فرق داره ؟!
  کدمعاملاتی واسه من فرستاده شده وقتی وارد سایت آگاه انلاین میشم اخطارمیزنه ک تا زمان فعال شدن کد بورسی امکان معامله وواریزوجه وجود ندارد 🙁

  1. سلام وقت بخیر
   کدمعاملاتی همان کدبورسی هست.
   فعال شدن کد بورسی کمی زمان میبره. زمان فعال شدن رو از کارگزارتون جویا بشید.

 3. سلام.من ازطریق گوشی کارگزاری مفید ثبت نام کردم بعد سجام.کد ۱۰رقمی پیگیری هم بردم دفتر پیشخوان احراز هویت شدم.کارکنان اونجا گفت مراحل ثبت نام تمومه.تا یک ماه دیگه کد بورسی میاد برات.کد هنوز برام نیومده ووقتی میزنم کارگزاری مفید یه صفحه میاد که نوشته باید برای تکمیل ثبت نام و احراز هویت به دفاتر پیشخوان منتخب دولت یا کارگزاری مفید برید.گیج شدم

 4. سلام خسته نباشیید
  من آسا و نصب کردم کدمعاملاتی هم واسم اومده ولی هنوز نمیتونم سهمی بخرم چ مشکلی هس ؟!

 5. سلام و آروز ی سلامتی برای شما
  یه سوال؟
  توی بورس چیزی هست که سهامش رو وقتی می خری،پایان سال سودش رو واریز کنن به حسابت و چیزی به عنوان سهام جایزه هم داشته باشه؟

  و اینکه اگه وجود داره،سهام پایان سالش قعطیه یا هر وقت مجمع تشکیل بشه؟

   1. سلام.من تازه وارد بورس شدم و میخواستم بدونم چطوری میتونم سود یا زیان خودم رو محاسبه کنم؟

 6. سلام.اگه قیمت سهام خریداری شده بیاد پایین وشرکت مربوطه درپایان سال ضرربکنه،چه اتفاقی برای سرمایه وسهام من میفته؟؟

 7. باسلام
  بعدا ز بر شکسته شدن یک شرکت چه اتفاقی برای سهامدان آن شرکت می افته و سهام اونها چی میشه ؟

 8. سلام من سوادم زیر دیپلمه آیا میتوانم در بورس سرمایه گذاری کنم ؟

 9. سلام.من دردو شرکت سهام دارم .کارگزارمفید را به عنوان کارگزارم انتخاب کردم .کدمعاملاتی هم دارم .حالا می خوام سهامم رو بفروشم .چه باید بکنم.خودم مستقیم می تونم انجام بدم؟

 10. سلام وقت بخیر
  کدوم صندوق سرمایه گذاری برای شروع حداقل2میلیون سرمایه گذاری بهتره؟؟

  یا اینکه عرضه سهام دولتی با20% تخفیف رو بخریم؟؟
  و اینکه اگه خریدیم سودش چجوریه؟؟؟

  سپاس

 11. سلام
  ممنون از سایت خوبتون و توضیحات روون و قابل فهمی که مینویسین.
  میخوام در بورس وارد بشم. دارم در موردش مطلب میخونم و تحقیق می کنم.
  سوالم اینه که قبل از اینکه بتونم تصمیم درست بگیرم و خرید و فروش منطقی انجام بدم، جایی هست که راهنمایی کنه چه سهمی رو کی بخریم و کی بفروشیم؟
  منظورم ارائه خدمات رایگان نیست. هزینه ای دریافت کنن اما راهنمایی کنن.
  لطف می کنین جواب بدین

  1. سلام وقت بخیر
   میتونید از خدمات سایت hamfekran.com استفاده کنید

 12. سلام وقت بخیر
  خیلی در اینترنت گشتم و مباحث بورس خیلی سنگین بود که به تنهایی متوجه بشم .
  سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید .
  خیلی جاها خوندم که سرمایه گزاری در بورس به صورت مستقیم سودشم زیاده و امکان داره ضرر هم بکنیم و خودمون مسئول سود و ضررش هستیم ولی خیلی از سایت ها هم نوشتن نه امکان نداره بدون کارگزاری سرمایه گزاری انجام بشه و باید زیرمجموعه یکی از کارگزار ها باشیم . ممنون میشم شما توضیح بدید آیا به روش مستقیم بدون واسطه میتونیم سرمایه گذاری کنیم و سود و ضررش برا خودمون باشه ؟؟؟
  سوال دوم من اینه که من به تازگی می‌خوام سرمایه گذاری کنم بهم گفتن اول باید از عرضه اولیه شروع کنم از یکی از کارگزار ها ، حالا من سرمایه گذاری کنم ضرر کنم پول اولیم کم میشه ؟؟ مثلا یک میلیون شروع کنم اگه سبدم منفی شه از اون یک میلیون کم میشه ؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   منظور از سرمایه گذاری مستقیم اینه که شخص خودش اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنه.
   خرید و فروش اوراق بهادار در هر حال نیاز به کارگزاری داره
   منظور از سرمایه گذاری غیرمستقیم اینه که شخص سرمایه‌اش رو در صندوق‌های سرمایه گذاری قرار بده
   برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس معامله میشن که اصطلاحا به این صندوق‌ها ETF میگن.
   حالا اگه صندوقی که میخواید خریداری کنید در بورس باشه باز باید از کارگزاری کد بگیرید. اگر صندوق در بورس نباشه (جز ETF ها نباشه) نیازی به کد بورسی و کارگزاری نیست.
   شما اگه سهمی بخرید و قیمت سهم بیاد پایین و شما بفروشید ضرر کردید و سرمایه تون کم میشه.

   1. سلام.حدود دو هفته هست بخاطر کرونا به یه دفتر پیشخوان که نزدیک خونمون بود رفتم برای احراز هویت کد معاملاتی همانروز برام ارسال شد ولی تا به امروز کد بورسی برام ارسال نشده.آیا باید به پیشخوان طرف قرارداد آگاه بود میرفتم که من اینو نمیدونستم تازگی ها یه جا خوندم.حالا باید چیکار کنم؟؟؟
    هر چقدر به شماره های تماس آگاه زنگ میزنم جواب نمیدن
    همه جا نوشته شده احراز هویت با پیشخوان و دریافت کد بورسی دیرتر از مراجعه به کارگزاریه.بالاخره کی کد بورسی برام میاد ؟؟؟
    اصلا کارگزاری ها جوابگو هستن؟همه شکایت دارن از پاسخگویی کارگزاریها.من ترسم از اینه ادم وقت معاملات آنلاین با مشکلی روبرو بشه …

  2. ۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰
   به نظر من برای تازه کارها —- اول از همه اشنایی پایه داشته باشن با بورس – بورس چیه از کجا اومده هدفش چیه – اصطلاحات بورس رو یاد بگیرن – از سایت tsetmc که اصل کاره سردر بیارن – تابلو خوانی رو یاد بگیرن – بعد تحلیل تکنیکال و یاد بگیرن – در اینها حرفه ای شدن و حس کردن نیاز به سودهای بلند مدت و دقیق دارن مثلا برای ۱ یا ۲ سال اینده از ۱ میلیونی که گذاشتن توو سهام فلان شرکت ۱۰ میلیون در بیارن – اون وقت برن سراغ تحلیل بنیادی – این اموزش ها رو دونه به دونه و پله پله یاد بگیرن – در ضمن اگر اموزش هایی رو میخرین یا دانلود میکنین یا انلاین – از یک استاد فقط مثلا درس تحلیل تکنیکال رو یاد نگیرین – بعد اینکه درس استاد فلان در تکنیکال تمام شد – برن همون تکنیکال رو دباره از یه استاد دیگه بشنون – بعد هر درس هم یکی دوبار تمرینش کنن تا از یادشون نره . وگرنه سردر گم میشن

 13. سلام من برای خرید که اقدام میکنم خطا میده که امکان سفارش گذاری در این وضعیت وجود ندارد.به چه دلیل هست؟

 14. سلام خسته نباشيد
  كسايي ك مارو نصيحت ميكنن ك بورس خوب نيست و بعد از مدتي سرمايه مان را ميخورند و از اين حرفا چگونه قانعشون كنيم ك اصلا اينجوري نيس بازار بورس
  راستش خونوادم به بازار بورس بدبين هستن و ميگن درسته سود خوب ميده ولي بعد از مدتي هرچي سرمايه گذاري كردم بالا ميكشند
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد ك چطوري قانعشون كنم

 15. سلام.وقت بخیر. بنده در سامانه سجام و کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و سپس در دفاتر پیشخوان احراز هویت شدم. امروز یک پیامک واسم اومد با این عنوان؛ کد معاملاتی شما در بازار سرمایه: عبارت از یک عدد 5 رقمی و یک کلمه ی فارسی 3 حرفی)
  میخواستم بپرسم این کد معاملاتی که فرستاده شده چیست و در مرحله ی بعد چه اقدامی باید انجام دهم..!!؟
  با سپاس

 16. سلام خسته نباشید دوتا راهنمایی میخواستم
  اول، میشه راجع به انتخاب کارگزاری راهنمایی کنید منظورم از لحاظ خدماتیه که ارائه میدن مثل تخفیف در کارمزد معاملات و پرداخت سود به مانده ی حساب و …
  و دوم ،دنبال یه مرجع جامع از قوانین بورسم مثلا چند روز مونده به مجمع سهام بسته میشه در چه صورتی یک نماد بسته میشه

  1. سلام وقت بخیر
   ما 4 ساله از کارگزاری آگاه استفاده میکنیم و با وجود کندی‌هایی که برخی اوقات وجود داره بطور کلی راضی هستیم.
   در مورد قوانین و اصطلاحات بورسی، بهتره در یک دوره آموزشی شرکت کنید.

   1. سلام من ۴۰۰میلیون میخوام تو یک صندوق سرمایه گذاری بذارم و خودم اصلا وقت ندارم و تو شمال کشورم و اینکه به هر صندوقی میزنگم جواب نمیدن چطور میتونم سرمایه گذاری کنم

 17. سلام و وقت بخیر
  جناب جهاندیده بنده میخوام اولین خریدم رو انجام بدم.
  در پنل کاربری روی چه حساب و قانونی باید قیمت اون سهم رو که بین دو بازه قرار گرفته ، تعیین کنم و سپس ضربدر حجم کنم ؟
  تعیین قیمت رو برای خرید سهم نمیدونم.
  ضمنا آیا برای شروع ورود به بورس و اولین خرید، ۵۰ میلیون تومان تصمیم درستی است؟
  با توجه به اینکه تقریبا تمام تحلیلها و اموزشها رو ازتون دریافت کردم و به این ۵۰ تومان و حتی تا۲۰۰ تومان پولم اصلا نیازی ندارم.
  من پیشنهاد و نظرتون رو کاملا قبول دارم.

  1. سلام وقت بخیر
   در خصوص قیمت سفارش یه راهنمای مقدماتی در این صفحه هست
   تا زمانی که آموزش ندیدید و بازار رو به خوبی درک نکردید ورود این مقدار سرمایه کار درستی نیست
   بهترین راه اول آموزش دیدن هست. هیجان و عجله برای خرید سهام نداشته باشید
   با خرید عرضه های اولیه میتونید شناخت بیشتری از بازار بدست بیارید >>> جزییات بیشتر در مورد عرضه های اولیه

 18. سلام‌ ببخشید میشه یه آموزش خرید بورس برای مبتدی ها به صورت عملی با گوشی یاد بدید !
  برای کسایی که میخوان برای دست گرمی برای بار اول خودشون خرید کنن
  برای فروش هم‌ همچنین
  ممنون‌ میشم‌

  1. فقط در زمان فروش سهام، نیم درصد مالیات از مبلغ معامله کسر میشه.
   نیم درصد هم کارمزد بورس و کارگزاری هست، بنابراین فروش سهم در کل حدود 1 درصد کارمزد و مالیات داره.

 19. سلام.وقت بخیر. بنده در سامانه سجام و کارگزاری آگاه ثبت نام کردم و سپس در دفاتر پیشخوان احراز هویت شدم. امروز یک پیامک واسم اومد با این عنوان؛ کد معاملاتی شما در بازار سرمایه: عبارت از یک عدد 5 رقمی و یک کلمه ی فارسی 3 حرفی)
  میخواستم بپرسم این کد معاملاتی که فرستاده شده چیست و در مرحله ی بعد چه اقدامی باید انجام دهم..!!؟
  با سپاس

 20. سلام برای شروع حتما باید در کارگذاری ها ثبت نام کنیم یا میتوان به صورت مستقیم در بورس سرمایه گذاری کرد بدون دخالت کارگذاری

  1. سلام، سرمایه گذاری در بورس (خرید سهام) بدون کارگزاری شدنی نیست.

 21. سلام خسته نباشید من کارگزاری آگاه تبت نام کردم بعد برای احراز هویت سجام و آگاه رفتم دفترخدمات
  23فروردین انجام دادم و دوروز بعد کد سجام برام اومد ولی الان بعد از 8روز هنوز کد اگاه برام پیامک نشده میخاستم ببینم چکار باید انجام بدم؟ طبیعیه اینقد زمان؟ من شنیدم 3تا4روط طول میکشه

  1. سلام وقت بخیر
   تاخیر ممکنه به خاطر شلوغی باشه، باید از کارگزاری آگاه بپرسید.

 22. سلام خسته نباشید . ممنون بابت اطلاعات مفیدتو و توضیحات کاملتون
  بنده توی یه سایت خوندم که از اسفند ۹۸ به بعد موقعی که برای دریافت کد بورسی اقدام میکنید یه آزمون حضوری یا آنلاین داره . میخاستم بدونم این خبر صحت داره یا نه ؟ و اگر صحت داره چجوریه؟ و با چه میزان اطلاعات میشه موفق شد در آزمون

 23. سلام.من میخوام تو کارگزاری مفید ثبت نام کنم
  اول باید کد سجام بگیرم یا کد بورسی کارگزاری ؟

   1. سلام خسته نباشید
    یه سئوالی داشتم چراالان که تحت تاثیرکرونا بورس همه ی کشورها نزولی ولی ایران برعکس بقیه صعودی؟

 24. سلام. من میخوام در بورس ثبت نام کنم ولی چیزی از بورس نمیدونم. میخوام از صفر تا صد همه چیزشو یاد بگیرم اما نمیدونم چجوری و از کجا یاد بگیرم. لطفا راهنماییم کنین

 25. سلام
  استاد میخوام بدونم چه سنینی میتونن وارد بورس بشن و خرید و فروش سهام انجام بدن
  چون سن من 15 ساله ؟

  1. سلام وقت بخیر
   همه افراد با هر سنی میتونن کد بورسی بگیرن.
   ولی زیر 18 سال باید از طرف والدین اقدام بشه.

 26. سلام آقای جهاندیده بهترین تایم فریم برای تحلیل کردن چه تایمی هست ممنون میشم جواب بدید

 27. سلام. من میخوام در بورس ثبت نام کنم ولی چیزی از بورس نمیدونم. میخوام از صفر تا صد همه چیزشو یاد بگیرم اما نمیدونم چجوری و از کجا یاد بگیرم. لطفا راهنماییم کنین

 28. سلام من سال ها پیش سهام شرکت اکواریوم بزرگ تهران سهامی خاص خریداری کردم
  الان قصد فروش دارم چگونه باید اقدام کنم اطلاعاتی اگه دارید ممنون میشم ازتون

 29. سلام بنده که حسابم 100ملیون تومن کار نکرده یه سنگی دارم میخوام برم امارات بفروشمش بعد حداقل5ملیارد پول دستم میاد که تو حسابم بیاد پولشویی محسوب میشه و پولمو بلوکه میکنن میخواستم بدونم پول رو تو بورس بیارم امنیت مالی دارم یا نه واگر داره راهنمایی میکنید چطور خریدار پول رو واریز کنه

 30. با سلام ووقت بخیر
  اگر من پول داشته باشم امکانش هست که بدم به کارزاری یا موسسه که روی اون کار کنه وسودش بهم بده
  باتشکر

 31. سلام وقتتون بخیر من امروز از طریق سایت اقدام کردم برای ثبت نام و دریافت کد بورسی
  مرحله ی اول بعد از وارد کردن اطلاعاتم ثبت و ادامه که میزنم اخطار میاد با عنوان اینکه در رنو ثبت نام مشکل پیش اومده لطفا با واحد پشتیبانی تماس بگیرید که متاسفانه هرچی تماس میگیرم ارتباط برقرار نمیشه
  لطفا بگید چیکارباید بکنم

  1. سلام وقت بخیر
   بعدا تلاش کنید و اگر مشکل پابرجا بود تنها راهش تماس با پشتیبانی هست.

 32. با سلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت.میخواستم بدونم وقتی میگن رفته اصلاح بورس یعنی چی.و یکی اینکه برای تکمیل اطلاعات شغلی واسه ثبت نام کسی که شغل نداره چطور صفحه رو رد کنه؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   اصلاح قیمت به کاهش موقتی قیمت سهام یا شاخص بورس گفته میشه
   درصورتی‌که بازنشسته، خانه دار، دانشجو، بیکار و … هستید، می‌تونید اطلاعات محل زندگی رو به عنوان اطلاعات محل کار درج کنید.

  2. سلام‌وقت بخیر اگه نام کاربری و رمز عبور رو فراموش کرده باشیم چطور میشه بازیابی کرد؟

   1. سلام اگر شما فقط رمزتون رو فراموش کردید از سایت بازیابی کنید .
    اگه نام کاربری رو فراموش کردید فقط به دفتر کارگزاری باید مراجعه کنید.

    1. سلام من تازه میخوام وارد بورس بشم میتونم از سهام همراه اول یا ایرانسل خریداری کنم. اگر میتونم چطوری سهام این شرکت ها ی مخابراتی بخرم

    2. سلام و وقت بخیر : مهندس جان من تازه میخوام با سرمایه 20 میلیون وارد بورس بشم و اطلاعات کمی در خصوص بورس دارم لطفا اگر امکانش هست یه کلیپ کامل اموزشی تو سایت بزارید (ممنونم )

 33. سلام . من در کارگزاری آگاه ثبت نام کرده ام و کد بورسی هم گرفته ام.ولی کد آنلاین من هنوز نیومده .
  یه روش هست که میگن وقتی که پول داری و هنوز سهام خریداری نکردی به پول شما بیست درصد سود تعلق میگیره . هر وقت هم بخوای از این پول میتونی برای سرمایه گزاری استفاده کنی . اینن لطفا توضیح بدین؟

 34. برای منی که هیچ اطلاعی از بورس نداشتم مطالبتون واقعا مفید بود.
  واقعا متشکرم و موفق باشید

 35. سلام من ثبت نام اولیه رو اینترنتی از سایت آگاه اکسپرس انجام دادم اما زمانی که رفتم برای احراز هویت در دفتر پیشخوان روز پنج شنبه بود و گفتن آگاه امروز بسته اس و ما گفتیم مفید رو برامون بزنن!در نهایت احراز هویت انجام شده و کد بورسی هم دریافت کردیم حالا میخایم کارگزاریمون رو از آگاه به مفید مجدد عوض کنیم! بازم لازمه آیا به دفاتر پیشخوان برای احراز هویت مجدد مراجعه کنیم یا راه حل دیگه ای داره!مجدد بگم که ما ثبت نام اولیه مون از آگاه اکسپرس بوده!؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام، کارگزاری مفید ربطی به آگاه نداره.
   باید بصورت حضوری یا اینترنتی در مفید ثبت نام کنید و احراز هویت رو به روشی که میگن انجام بدید.

 36. با سلام
  هر زمان بخام میتونم سهامم رو نقد کنم؟
  ایا ممکن سهام داشته باشم ولی نتونم نقد کنم و چرا؟
  ممنون از شما

  1. سلام وقت بخیر
   اگر نماد قابل معامله باشه و معاملاتش جریان داشته باشه میتونید نقد کنید
   نمادها به دلایل مختلفی برای مدتی کوتاه بسته میشن مثلا برای مجمع، اطلاعیه مهم، تغییر در سود و…
   برخی سهم‌ها دارای بازارگردان هستن و به همین دلیل نقدشوندگی بیشتری دارند
   تعداد کمی از سهم‌ها به دلیل حجم معاملات پایین‌تر، نقدشوندگی‌شون کمتره

   1. ممنون از شما که وقت میذارید و جواب میدید.
    برای نقد کردن باید منتظر بمونم کسی ازم سهام رو بخره یا کارگزاری نقد میکنه؟
    و یه سوال مهم اینکه به فرض من میخوام سهام رو الان بفروشم هر سهم الان به فرض 100 تومن هستش با همون 100 تومن ثبت میشه و اگر در طول زمان فروش ارزانتر بشه رو سهام من هم تغییر میکنه یا همون 100 دیگه ثبت شده ؟
    لطفا یه کارگزاری که در صد کارمزد پایینتر داره یا تخفیف بیشتری داره و به نظرتون خیلی خوبه معرفی کنید.
    با تشکر

    1. خواهش میکنم
     اگه بخواید سهم رو بفروشید باید در طرف تقاضا (خرید) یک سفارش با قیمت یکسان با قیمتی که شما وارد کردید قرار بگیره تا سفارش شما انجام بشه
     وقتی سفارش فروش رو با قیمت 100 تومن وارد کردید دیگه پایین‌تر یا بالاتر از این معامله نمیشه و اگه یک خریدار حقیقی یا حقوقی (شخص یا شرکت) سفارش خرید با قیمت 100 تومن وارد کنه معامله انجام میگیره.
     در مورد قیمت ارسال سفارش این راهنما رو ببینید
     کارمزدی که کارگزاری‌ها میگیرن یکسان هست ولی برخی کارگزاری‌ها مقداری تخفیف کارمزد میدن. اگه مشتری کارگزاری آگاه بشید متناسب با سطح باشگاه مشتریان، از 10 تا 25 درصد تخفیف کارمزد میگیرید >>> روش ثبت نام

     1. سلام من قبل از عید پس از ثبت نام در سایت مفید رفتم واسه احزاز هویت ولی هنوز به جیمیلم چیزی ارسال نشده و وقتی میخوام وارد بشم میگه مشتری یافت نشد.
      ممکنه منو وارد نکرده باشن یا من جیمیلمو اشتباه داده باشم آخه یه کمی شک دارم.
      ممنون

 37. سلام من تازه میخام شروع کنم مدرک کارشناسی ارشد دارم و الان در حال حاضر راننده کامیون هستم من میتونم با موبایل خرید و فروش سهام انجام بدم چطور باید شروع کنم من شهر همدان هستم در ضمن میشه سهام خارجی خرید؟

  1. سلام، وقت بخیر
   قدم‌های اولیه رو در همین صفحه توضیح دادیم دوست عزیز
   بهتره یک کلاس یا دوره آموزشی شرکت کنید قبل اینکه بخواید سرمایه‌ی بزرگی وارد کنید

   1. من برای ثبت نام کد ملی رو میزنم وبعد کلمه عبور و نام کاربری می خواد و من کلمه عبور و نام کاربری میزنم
    خطا میزنه علمه عبور یا نام کاربری اخطار می زنه لطفا راهنمایی کنید

 38. سلام ، من تازه میخوام وارد بورس بشم،مطالب اولیه رو میخونم خوب توضیح دادین ممنون
  مفید با اگاه چ فرقی داره؟ کارگزاری جدایی هستن یا فرق دیگه ای داره؟
  اول کارگزاری ثبتنام کنم یا سجام؟ من سجام فرم پرکردم کدپیگیری گرفتم مونده احراز هویت
  راهنمایی اولیه کنید متشکرم

  1. سلام، کارگزاری‌ها شرکت‌های جداگانه هستن
   تفاوت کارگزاری ها در نرم‌افزار معاملاتی‌، خدمات که ارائه میدن، نحوه ارائه خدمات و… هست
   اگر از طریق کارگزاری آگاه ثبت نام کنید، ثبت نام در سجام بطور خودکار انجام میشه و کد سجام برای شما پیامک میشه
   مراحل دریافت کد رو اینجا بخونید

 39. سلام وقت بخیر
  سهامی در سال 53 خرید شده به مبلغ 1000 تومان و هر سهم 50 تومان بوده میشه بپرسم الان ما چه قدر سود داریم؟ یا بهتر چقدر سهام داریم؟ اخه 1000 تومان سال 53 خیلی پول بوده.
  سهام مربوط به شرکت کنتور سازی ایران هستش.

  1. سلام وقت بخیر، نماد این شرکت از شهریور سال 95 بسته شده و فعلا قابل معامله نیست
   باید منتظر تعیین تکلیف شرکت باشید

 40. سلام وقت بخیر
  من می خوام بورس به صورت کامل یاد بگیرم ولی نیاز دارم یکی کامل راهنماییم کنه میشه بهم تو ضیح بدین باید از کجا شروع کنم ؟؟؟؟

 41. سلام خستہ نباشید
  من موقہ ثبتنام توی کارگزاری آگاہ مدرک تحصیلیم رو زیر دیپلم زدم اشتباہ کردم
  بعد الان شنیدم ک وقتی کد معاملاتی و کد خریدو فروش آنلاین واسم بیاد فقط میتونم عرضہ ھای اولیہ رو بگیرم یعنی نمیتونم خرید و فروش سھام انجام بدم
  این درستہ؟

  1. سلام وقت بخیر
   شرط دیپلم برای صدور کد آنلاین برداشته شده.

 42. سلام
  میشه قانون توقف چیه میشه توضیح بدید؟؟چون تازه وارد بورس شدم لطفا به گونه ای توضیح بدید که متوجه بشم
  ممنون از حوصلتوت

  1. سلام وقت بخیر
   دلایل زیادی برای توقف نماد هست اما اغلب به دلیل رشد یا افت بیش از 20 و 50 درصدی در بازه‌های مشخص، شفاف سازی (ارائه توضیحات از شرکت)، برگزاری مجامع مختلف و تعدیل سود.
   در این صفحه اطلاعات بیشتری هست

 43. سلام مگر طبق قانون نباید سهم های عرضه اولیه به قیمت ارزش اسمی آنها یعنی 100تومان بفروش برسند، پس چرا عرضه های اولیه ای که صورت گرفته با مبالغی بیشتر و متفاوت از ارزش اسمی است؟
  این قیمت چگونه تعیین میشود؟

  1. سلام، چنین قانونی وجود نداره که میگید.
   ارزش اسمی سهم در ایران 100 تومنه ولی دلیل نمیشه سهم شرکتها رو با 100 تومن عرضه کنن.
   قیمت‌گذاری براساس سود و عملکرد شرکته

   1. در سایتها و منابعی دیدم که گفته بودن برای عرضه اولیه از ارزش اسمی شروع میشه
    پس با این حساب قیمت اولین روز برای مثال برای نماد تملت که 340تومان بود براساس عملکرد گذشته ی شرکت تعیین گردیده؟

    1. بله براساس عملکرد گذشته شرکت و متوسط p/e صنعت یک کف قیمت تعیین میکنند و یک سقف قیمت.
     خریداران در عرضه اولیه، سفارش خرید رو بین این دو قیمت میتونن ثبت کنن. البته در بورس تهران به دلیل تقاضای زیاد و اولویت داشتن قیمت بالاتر، همه افراد بالاترین قیمت رو میزنن.
     جزییات بیشتر در مورد عرضه اولیه

  2. سلام در اسا تریدر که خرید و فروش افلاین داره آیا میشه انجام داد یا باید برای افلاین مجوز جداگانه گرفت باتشکر

 44. سلام. اگر کسی بخواهد از مفید به اگاه بیاید باید مجدد احراز هویت شود و حضوری است یا اینکه غیر حضوری هم میشود به اگاه آمد؟

 45. سلام. بنده مشتری اگاه هستم آیا نرم افزار اسا برای عرضه اولیه خرید اتومات داره‌؟ چون من برای عرضه تملت وشصدف خرید افلاین کردم و به مقدار سهام پول مسدود کرد الان برام خریده ولی از مانده حسابم پول برداشت کرده ولی اون پول مسدودی همچنان مسدود هست آیا باید برم قسمت افلاین لغو خرید بزنم تا مسدودی بازشه؟

  1. سلام، از قبل میتونید برای خرید عرضه اولیه در نرم افزار آساتریدر سفارش بذارید
   منتظر بمونید اگه وجه مسدودی آزاد نشد با کارگزاری تماس بگیرید

 46. سلام آقای جھاندیدہ
  من در سایت کارگزاری آگاہ ثبتنام کردم مراحل رو انجام دادم اما در قسمت مدرک تحصیلی اشتباھی دکمہ زیردیپلم رو زدم
  ولی ھنوز برای احراز ھویت بہ دفاتر پیشخوان نرفتم , اگہ برم مدرکمو اونجا ارائہ بدم اونا میتونن درستش کنن؟چون من میخام معاملہ آنلاین انجام بدم

  1. سلام وقت بخیر
   شرط دیپلم برای معامله آنلاین برداشته شده
   فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد

 47. سلام. با سامانه آنلاین و آنلاین روزانه چقدر سلام میتوان خرید و فروش کرد؟

  1. سلام، هرچقدر موجودی داشته باشید و شرایط بازار اجازه بده
   محدودیت خاصی وجود نداره

 48. سلام ، میخوام کارگزاریمو از اردیبهشت ایرانیان به مفید تغییر بدم چکار باید انجام بدم

  1. سلام، در کارگزار جدید ثبت نام کنید و اگه در پرتفوی مفید سهام دارید، درخواست تغییر کارگزار ناظر رو به کارگزار جدید بدید

   1. سلام
    ایا کارگزاری ها فرق خاصی با هم دارند؟
    من که در شهرستان هستم همینجا یه کارگزاری پیدا کنم یا دنبال معتبر بگردم؟چرا؟
    ایا به مشکلی بر نخواهم خورد چه برای شهرستان یا دیگری؟
    تشکر

    1. سلام، در مورد انتخاب کارگزاری ها این مطلب رو ببینید
     بهتره کارگزاری در شهر شما شعبه داشته باشه اما اگر هم نباشه مشکل بزرگی نیست چون خیلی نیاز به مراجعه حضوری ندارید.

 49. سلام تازه کد آنلاین کارگزاری اگاه را گرفتم در قسمت توافق نامه ۹ توافق نامه هستش اینها چی هستند آیا باید آنها را بپذیرم؟

  1. سلام، این توافق‌نامه‌ها کاربردهای مختلف دارن.
   بطور مثال “بیانیه ریسک بازار پایه فرابورس” رو باید امضا کنید تا بتونید سهام شرکت‌هایی که در بازار پایه هست رو خرید و فروش کنید
   به عنوان و شرح توافق‌نامه دقت کنید.

 50. سلام خسته نباشید.نظرات خونده شد و راهنمایی ها کامل و مفید بود ممنون از شما.یه راهنمایی که من از شما میخواستم این هستش که من مبلغ بالایی تو یه سهم خریداری کردم و اطلاعات و آموزش های دقیقی ندارم فقط هدفم این هستش که بلند مدت سرمایه گذاری کنم حدود یک سال و نیم و دنبال سهم های دیگه نیستم ممنون میشم راهنمایی کنید منو که آیا کار درستی انجام دادم یا خیر.ممنون از شما

  1. سلام، بستگی به شرکت داره دوست عزیز
   برای همه سهم ها نمیشه یک نسخه پیچید
   شرکتی مناسبه که هم از لحاظ عملکردی و هم از لحاظ فاکتورهای بیرونی چشم‌انداز مناسبی داره
   وقتی چشم‌انداز شرکت مناسب بود تازه ممکنه قیمت سهم در موقعیت مناسبی برای خرید نباشه و بهتر باشه صبر کنید تا اصلاح قیمت صورت بگیره
   در یک کامنت نمیشه این مباحث رو شرح داد و بهتره در مورد تحلیل بنیادی جستجو کنید

  2. سلام دوست عزیز. برا اینکه ریسکتون کمتر بشه و سودها ضررهای احتمالی رو جبران کنن ، باید چند تا سهم داشته باشید. مثلا با ۱۰۰ میلیون ۵ تا سهم ۲۰ میلیونی بخرید که اگه یکی از اینها ضرر شد و منفی خورد بقیه سهم هاتون با مثبت شدن و سود خوردن جبرانش کنن

 51. با عرض سلام و احترام
  من سهام دو شرکت رو خیلی سال پیش گرفتم چطور میتونم اینارو به کارگزاری آگاه اضافه کنم(بتونم خرید و فروش کنم) فقط روی یکی، کارگزاری رو csd نوشته و قسمت کارگزاری ناظر هم خالیه

  1. سلام وقت بخیر
   با برگه سهام و مدارک شناسایی به یکی از شعب کارگزاری آگاه تشریف ببرید

 52. سلام خسته نباشید فرق نرم افزار اساتریدر و نرم افزار تحت وب چیست؟ با کدام یک میشود معامله کرد؟

  1. سلام، آساتریدر اسم نرم افزار هست
   یک نسخه موبایلی داره و یک نسخه تحت وب
   با هر دو میتونید معامله کنید ولی امکانات نسخه تحت وب خیلی بیشتره.

    1. سلام، منظور شما اینه نسخه موبایل کدوم کارگزاری بهتره؟
     از نسخه تحت وب کارگزاری آگاه استفاده کنید
     یعنی با کروم وارد سامانه معاملاتی آساتریدر بشید
     البته اگه در کارگزاری آگاه حساب ندارید باید اول افتتاح حساب انجام بدید

 53. سلام میشه بفرمایید کد معرفی که توی سایت گذاشتید برای باشگاه مشتریان آگاه دارای چه سطحی هست؟

 54. سلام خسته نباشین من تو کارگزاری سرمایه و دانش ثبت نام کردم کدو گرفتم میخواستم ببینم چه جوری وارد صفحه خرید و فروش بشم

 55. سلام
  چه بازه زمانی در تحلیل تکنیکال رو برای سرمایه گذاری کوتاه مدت انجام میدن؟

 56. با سلام و عرض خداقوت سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری رو چطور میبینید و به نظرتون در کدوم صندوق موفق تر خواهیم بود(درامد ثابت،مختلط،سهامی)با تشکر فراوان

  1. سلام، برخی صندوق ها در یکسال اخیر تونستن بازدهی های خیلی خوبی کسب کنن و برای افراد زیر مناسبه:
   ریسک زیادی نمیخوان کنن
   زمان موردنیاز برای پیگیری بازار یا مهارت سرمایه گذاری ندارند
   میخوان با تنوع سازی، میزان ریسک رو کاهش بدند
   در مورد انواع صندوق ها و جزییات بیشتر این مطلب رو بخونید

 57. سلام
  من یکبار در سجام ثبت نام کردم و پس از احراز هویت، یک کد معاملاتی برایم پیامک شد.
  اما خودم از اون حساب استفاده نمیکنم.
  میخواستم بدونم الان برای شروع خرید و فروش سهام در بورس باید یک کدمعاملاتی جدید دریافت کنم یا باهمان قبلی میشود شروع کرد؟
  و آیا باز هم باید به کارگزاری‌ای برای ثبت نام مراجعه کنم؟

  1. سلام، باید در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید و با کدی که از سجام گرفتید رو ارائه بدید تا بتونید معامله کنید

 58. سلام خسته نباشید.به نظر شما سرمایه گذاری کردن توی بورس بهتره یا توی ارزهای دیجیتالی؟

  1. سلام، بستگی به شرایط، مهارت و سطح ریسک پذیری شخص داره
   بورس سهام کم ریسک تر هست و قانونمندتر

   1. سلام امروز کد شما را به عنوان معرف ثبت کردم .از اینکه به سوالات با نهایت صبر پاسخ میدهید تشکر میکنم بزرگوار

  1. تب “پیام ناظر بازار” رو در صفحه نماد ببینید:
   “توقف نماد (كلر1) به دليل نوسان قيمت بيش از 50 درصد نماد “

 59. سلام و عرض ادب خدمت طراحان و نویسندگان
  بخش نظرات واقعا جای مفیدیه برای استفاده از تجربیات دیگران
  و واقعا از آقای جهاندیده نهایت تشکر رو دارم که با نهایت صبر و بردباری به سوالات همه دوستان جواب میدن
  چرا که سوالات دوستان عزیز ممکنه در آینده سوالات ما نیز باشه .

 60. سلام.من کارمند بانکم.نه خیلی تایم دارم در طول روز، نه تایم رفتن به کلاس، مسخواستم بدونم میشه اعتماد کرد به صندوق ها یا کارگزاری ها واگذار کرد پولیو اونا خرید وفروش کنن؟اصلا همچین چیزی داریم در ایران؟پیشنهاد شما چیه

 61. سلام . ممنون از راهنمای تان . سبد گردانی یعنی چه . یکی از دوستان ان بالا ذکر کرده

 62. سلام : اگر کد بورس خودم در اختیار کسی بگذارم که در کار بور س وارد هست برای من کار انجام دهد ایا میتواند بنفع خود از سرمایه من استفاداه کندیا خطر دیگری وجود دارد

  1. سلام، واریز وجه از کارگزاری فقط به حساب بانکی شما که در زمان صدور کدبورسی ارائه دادید انجام میشه.
   اما اگه از طریق حساب شما کارهایی مثل پولشویی، دستکاری در معاملات و… اتفاق بیفته مسئولش شما خواهید بود

  2. سلام خسته نباشید اگر کسی کد بورسی نام کاربری ورمز را داشته باشد میتواند کلاهبرداری کند باتشکر

   1. سلام، مشخصات پنل رو به یک شخص دیگه بدید؟ پول از سمت کارگزاری فقط به حساب شما قابل واریز هست ولی اگر کارهایی مانند دستکاری معاملات، پولشویی و غیره از طریق پنل شما انجام بگیره مسئولش شما خواهید بود

 63. باسلام خدمت شما دوستان باتجربه من یه مبلغی رو وارد بورس کردم وسهام بیمه آسیارو
  خریدم به نظر شما میتونه سهام موفقی باشه
  با کمک وراهنمایی خریداری کردم نظر شما هم خیلی مهمه ….با تشکر

 64. سلام ایا یک برنامه شبیه سازی بورس هست که قبل از ورود به بازار واقعی بورس اونجا تجربه سرمایه گذاری مجازی داشته باشیم

 65. با سلام
  کسانی که کد معاملات بورسی دریافت میکنند و در معاملات شرکت میکنند چه سود چه زیان کنند آیا مشمول مالیات می شوند

  1. سلام، نیم درصد (0.5) مالیات در زمان فروش سهام از مبلغ معامله کسر میشه
   مثلا اگه گل مبلغی که از پس از فروش حاصل میشه 10 میلیون تومان باشه 50 هزارتومان به عنوان مالیات از مبلغ کسر میشه.

 66. سلام اقای جهاندیده میخواستم بدونم برای من که یک دانشجو هستم چقدرمفیده و ایا میتونم با ده هزار تومان شروع کنم ضمنا مطالب بسیارمفیدی با تشکر

  1. سلام، حداقل سفارشات خرید یا فروش در بورس باید 100 هزارتومان باشه.

   1. سلام
    من ۶ ماه برای دریافت کارت ملی ثبت نام کردم ولی نیومده ی برگه ی موقت دارم با این میشه تو بورس ثبت نام کنم یا نه؟

 67. سلام
  خیلی ممنونم از تلاش ها و پاسخگویی بی منتتتون برای ما🙏🌹🙏🌹
  سوالی داشتم خدمت شما جناب
  من میخواستم بدون آیا سرمایه گذاری در بورس نزدک میتونه خوب باشه؟چون یکسری با بورس نزدک موافقن و میگن سود خوبی داره،ولی یک سری دیگه مخالفن و میگن شرکت تقلبیه و پایه و اساس نداره و اعتمادی بهش نیست،نظر شما رو میخواستم بدونم؟!

  1. سلام
   سرمایه گذاری از ایران در بورس نزدک شدنی نیست.
   هرشخص یا شرکتی چنین ادعایی داره توجه نکنید.
   میدونم یه عده میان و میگن ما داریم سود میگیریم و خیلی خوبه.
   موسسه کاسپین هم سود میداد، سکه ثامن هم خوب میشد سود کرد، عاقبت اینها چی شد؟
   یه عده هنوز درس نگرفتن و نمیدونن: سود بالای تضمینی = تله‌ای برای خالی کردن جیب شما

 68. باسلام.
  من میخواهم واردبازار بورس بشوم لطفاً مرا راهنمایی نمایید.
  متشکرم.

  1. سلام، مطالب این صفحه دقیقا برای راهنمایی شماست، بخونیدش لطفا.
   بعد اگه سوالی داشتید بپرسید.

 69. سلام خسته نباشید.
  می خواستم بدونم برای اینکه وارد سایت معامله آنلاین بشم باید حتما دیپلم داشته باشم؟

  1. سلام، نه نیازی نیست برای دریافت کدبورسی حتما دیپلم داشته باشید.

    1. سلام
     من چند روز پیش کارگزاری آفتاب درخشان ثبت نام کرده ام ، هنوز کد کاربری ام نیومده ،
     میخواستم بپرسم میتونم تغییر بدم و از کارگزاری آگاه ثبت نام کنم ، یا فرقی نداره ؟
     یا همون قبلی بمونم ؟؟

     1. سلام، شما میتونید در چندین کارگزاری حساب داشته باشید

 70. سلام خسته نباشید.
  میخوام بدونم در بورس دربهترین حالت ممکن چند درصد سود درماه داشته باشیم؟؟و در حالت عادی و بطور میانگین چند درصد سود در ماه؟
  باتوجه به این که فردی نیمه حرفه ای و با استفاده از تحلیل ها دست به خریدو فروش بزند.
  میدونم دقیق نمیشه گفت و در هر ماه یکسان نیست ولی نظر شخصیتون و تجربه ای که دارید رو به صورت عدد بگین ممنون و سپاسگذارم

  1. سلام، به هیچ عنوان قابل تخمین نیست چون به عوامل زیادی بستگی داره.

 71. با سلام و ممنون بذای اطلاعاتی که اینجا قراردادید.
  واقعیتش را بخواهید من خارچ از کشور هستم در کشور سوئد و مدتی است که در بازارهای جهانی فارکس فعالیت دارم و تازگی میخواستم در بورس ایران فعالیت همزمان داشته باشم اما هر کاری میکنم مفاهیم برایم صاف و روشن نیست. و بی نهایت با بورس های جهانی تفاوت دارد همه جا گشتم هیج جا آموزش خوبی را پیدا نکردم که بتوانم مطلب را بهفهمم. من با بیشتر تکنیک های تحلیل آشنایی دارم اما با خود سایت بورس ایران نمیتونم کار کنم اصلا قابل فهم نیست برام، من نمیففمم حجم چیست؟ اخرین درصد معاملهو…………….؟ برای خرید یک سهم روی ایکون چرخ سبز کلیک میکنم اما با کلی بزار نامفهم برمیخورم نمیدانم چکارکنم.
  سوال من این است بازار بورس ایران میتوان یه حساب دیمو باز کرد و چند مدتی تمرین کرد؟ اگر جواب خیر است پیشنهاد شما برای یادگیری چیست؟
  آیا اموزشی وجود دارد که نرم افزار یا سایت را به روشنی توضیح دهد و چند مثال آنلاین خرید و فروش انجام داده باشد؟
  با تشکر منتظر جوابتون هستم

  1. سلام وقت بخیر
   حساب دمو به اون شکل که دقیقا بتونید با نرم افزار معاملاتی تمرین کنید خیر.
   ولی سایتی هست برای معاملات مجازی که میشه در اون معاملات رو انجام داد (شرح بیشتر). متاسفانه این سایت یه مقدار پیچیدگی داره و شاید نتونید ازش سردربیارید.

   شما از هرکارگزاری که کد بگیرید، یک راهنما برای نحوه کار با سیستم معاملاتی خودش داره یا بصورت فیلم یا نوشتاری و PDF
   بنابراین باید راهنمای کار با نرم افزار معاملاتی رو از کارگزارتون بگیرید

   در مورد اصطلاحات، بهترین راه برای یادگیری جامع این هست که در یک دوره آنلاین شرکت کنید
   ما یک دوره آنلاین برای آموزش مقدماتی داریم که شرحش رو میتونید اینجا بخونید

   با جستجو کردن میتونید منابع رایگانی رو بدست بیارید که به دلیل پراکندگی، پشتکار بیشتری برای یادگیری لازم داره.

  1. سلام حدود سه سال پیش سهام موسسه مهر اقتصاد رو خریدم الا برای اینکه تازه می خام وارد بورس بشم با اون سهام چه جوری می تونم کار کنم با تشکر

   1. سلام، پس از عادی شدن وضعیت، برگه سهام رو ببرید به یکی از شعب کارگزاری ها در شهرتون.

 72. سلام اگر من از کارگزاری بانک کشاورزی بیام تعویض ناظر مانده سهام بدون فروش چقدره ایا تخفیف کارمزد دارید معاملات من مانده ۲۰۰ میلیون بوده ضمنا حتی یک سیگنال از کارگزاری نیست راهنمایی

 73. سلام من مبلغ 450 میلیون دارم میام ببینم میشه باهاش سرمایه گذاری سبدگردانی انجام بدم ؟

 74. سلام و سپاس بابت توضیحات مفید
  سالها پیش پدرم برای ما سهامی خریده بودن و فروختیمشون. میتونم کد مربوطه مون را استعلام کنم تا ازش برای معاملات جدید استفاده کنم؟

 75. سلام. یکی از دوستانم از من و جمعی دیگر از دوستان درخواست اطلاعاتی کرده تا با آن بنام ما کدبورسی گرفته و باآن فعالیت نماید. آیا دراختیار دیگران گذاشتن کدبورسی خطرناک است؟
  داشتن چندین کدبورسی چه کمکی به فرد می تواند بکند؟

  1. معمولا برای خرید عرضه اولیه میرن واسه خانواده و بچه هاشون و دوستانشون کد بورسی میگیرن. چون عرضه اولیه شرکتها سود خیلی بالایی داره ولی چون متقاضی زیاد داره، تعداد محدودی به هر شخص تعلق میگیره. یه عده توی هر سیستمی فقط دنبال راههای سواستفاده از اون هستند وگرنه شما کار با بورس رو اگه یاد بگیرید خیلی بیشتر از این مبلغها میتونید توی معاملات عادی کسب کنید و نیازی به این کارها ندارید.

   1. سلام خداقوت ببخشید آیا در نرم افزارهای کارگزاری اگاه امکان این وجود دارد که سهامی که به قیمت مد نظر رسید کارگزاری آن را اتومات بفروشد.ممنون

  1. باسلام.ضمانت واقعی بودن شرکت هایی ک تو بورس سهام میفروشند توسط چه نهادی ارزیابی میشه؟؟

   1. سلام
    وقتتون بخیر
    من یه سوال در مورد ثبت نام اینترنتی برای گرفتن کد بورسی غیر حضوری داشتم
    من به دلیل مشکل جسمانیم نمیتونم از منزل خارج بشم
    کارگزاری آگاه قبلا گزینه احراز هویتی داشت که نماینده کارگزاری میومد به آدرس خونه و احراز هویت میکرد
    الان گویا دیگه این گزینه رو نداره
    من میتونم از گزینه ای که برای افراد زیر 18 سال هست استفاده کنم تا پدرم به جای من مدارکم ببره کارگزاری برای احراز هویت؟
    با اینکه بالای 18سال هستم؟
    لطفا راهنماییم کنید
    ممنونم

    1. سلام وقت بخیر
     شما باید اطلاعات درست رو در زمان ثبت نام وارد کنید، نمیتونید تاریخ تولد رو اشتباه قرار بدید
     متاسفانه فعلا راهی به جز مراجعه حضوری نیست

     1. ممنونم از لطفتون
      یه سوال دیگه با وکالت نامه برای کارهای بانکی هم نمیشه؟
      من به پدرم برای کارهای بانکی وکالت دادم
      نمیشه با اون وکالت نامه پدرم به جای من برای احراز هویت من بره؟

 76. سلام و خسته نباشید میگم خدمتتون
  ممنون از اطلاعاتی ک در اختیارمون گذاشتید
  بنده دوره موفقیت در بورس از صفر تا 101 رو میخواستم ب ایمیلم ارسال کنید
  با تشکر

 77. سلام
  بدون ثبت نام در کارگزاری میشه وارد بورس شد؟
  روشی هست که خودمون ثبت نام کنیم و کد بورسی بگیریم؟

 78. سلام لطف کنیدیک کتاب جامع یا فیلم های آموزشی مناسب که تقریبا تمامی موارد را آموزش داشته باشه معرفی کنید. باتشکر

 79. سلام وقت بخیر.چرا در قسمت وارد کردن ایمیل؛ ایمیلمو میزنم ارور میده ؟ من دوره رو میخوام ولی ایمیلم ثبت نمیشه

   1. سلام میشه یک اموزش تصویری بذاریدمثلاچطوزی حساب نزدکارگزاری راشارژکنیم سپاس

    1. سلام، وقتی کدبورسی گرفتید همه این چیزها رو متوجه میشید. لینک آموزشش رو در پنل معاملاتی می بینید.

 80. سلام
  آقای کرمی سال 1378پدرم سهام اوراق بهادار گرفته به مبلغ 10000000ریال الان ارزشش چقدرمیشه ممنون میشم کمکم کنید

 81. سلام

  یه سوال سود هایی که از سهام های خریداری شده به صورت ماهانه اضافه میشن یا سالانه یا روزانه ?

 82. سوالى داشتم از شما
  مثلاً من سهم اوليه شركتى خريدارى كردم كه خيلى محدود هست مثلاً ٢٠٠ سهم
  سوالم اينه كى ميشه بازم از همين شركت خريدارى كرد ؟
  ايا بعد از سهم اوليه همان شركت بازم براى خريد سهم محدودى به خريداران تعلق ميگيره؟

  1. سلام، از روز بعد از عرضه اولیه میتونید سهام بیشتری از اون شرکت خریداری کنید.
   البته اگه در صف خرید بتونید در ابتدای صف قرار بگیرید که راهکاری برای اول شدن در صف نیست.
   در روز بعد از عرضه اولیه، معمولا صف خرید سنگین برای اون سهم تشکیل میشه چون معمولا سهام شرکتهای عرضه اولیه تا چند روز رشد خوبی میکنن. همه میخوان از این رشد قیمت سود ببرن.
   در مورد عرضه اولیه اینجا رو بخونید

 83. سلام جناب جهاندیده عرض ادب و احترام
  اقا دو تا سئوال بلند داشتم
  1- همونطور که پیداست معاملات روزانه با +5 و -5 بسته میشند ولی سئوال من اینجاست با توجه به اینکه الان اکثر نمادها صف فروش هست و طی این چند روز همه صف فروش بودند و چند تا را بطور مستمر و طی ساعات مختلف من رصد می کردم همه صف فروش بودند و خریداری نبود فرض می کنیم قیمت امروز 1000 ریال بود با +5 و -5 – حال سئوال اینجاست با توجه به اینکه هیچ معامله ای انجام نشده بود فقط صرفن همه 950 برای فروش گذاشتند ولی معامله ای انجام نشد چرا روز بعد قیمت روی 950 با 5 درصد مثبت و منفی بسته میشد چون اصولن باید معامله ای انجام بشه تا مبنای کار فردا باشه همینطور فرضن برای نمادی مثل غنوش که هر روز 5 درصد بالا میره بدون انکه معامله ای انجام گرفته باشد فقط هر روز خریداران 5 درصد گرانتر پیشنهاد می دهند اما فروشی نیست ایا من بد قانون را متوجه شدم یا اینکه احیانن 1-2 تایی انجام شده یا چیز دیگر
  2- عده ای مثل بنده که 4-5 ماه هست وارد شدیم و الان فرضن 3 نماد مثل غچین و کویر + هست و باقی همه منفی بطوری که الان 30 درصد اصل پول از بین رفت و هر روز ضررها بیشتر و بیشتر میشه با توجه به اینکه الان هیچ خریداری نیست فرض بگیریم این روند ادامه داشته باشه چه کاری از دست ما بر میاد در حالی که هیچ خریداری نیست ایا راهکاری برای این موضوع هست عرض بنده برای شخص خودم نیست بلکه راهکار منطقی یا قانونی برای همچین مواقعی که کل بازار دچار مشکل شده و همه توی ضرر مستمر هست ایا سازمان بورس و سایر شرکتهای زیر مجموعه با توجه به تجربه سال 92 برای این مشکل راه حلی پیش بینی نکردند با تشکر فراوان

  1. سلام وقت شما بخیر
   1. وقتی به اندازه حجم مبنا در حداکثر یا حداقل قیمت معامله انجام بشه، قیمت پایانی سهم به 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی میرسه.
   مثلا حجم مبنای غنوش 20 هزار سهم هست، وقتی در حداکثر قیمت، حداقل 20 هزار سهم معامله بشه، قیمت پایانی 5 درصد بالا میره و بالعکس.
   حجم مبنای سهام شرکت های فرابورسی 1 هست، به این معنی که اگر از ابتدای شروع معاملات صف فروش تشکیل بشه و فقط 1 سهم فروخته بشه، قیمت پایانی به 5 درصد منفی میرسه و بالعکس.
   بنابراین معمولا سهام شرکت های فرابورسی به دلیل حجم مبنای 1، در صورت تشکیل صف خرید یا فروش رشد و افت شدیدی پیدا میکنن.
   2. متاسفانه سهامدار خرد راهی نداره و کاری از دستش بر نمیاد. سهامدار خرد باید از ابتدا از این تصمیمات اشتباه اجتناب کنه.
   با هیچ منطقی جور در نمیاد که شخص بیاد و سهام شرکتی رو بخره که 50 درصد رشد داشته، در حالیکه وضعیت بنیادی و سودآوری شرکت تغییری نکرده.
   کاری که از دست سهامدار خرد بر میاد:
   انتخاب سهام مناسب و بنیادی (ترجیحا سهام دارای بازارگردان باشه) – وظیفه بازارگردان اینه که معاملات سهم رو تسهیل کنه و سهم در صف قفل نشه.
   تعیین حدضرر – یعنی اگه سهم پایین‌تر از این قیمت رسید میفروشم.
   تعیین حد سود – یعنی اگه سهم تا این قیمت بالا رفت میفروشم.
   در مورد تعیین حدضرر مناسب این مطلب رو بخونید

   البته در شرایطی که صف فروش سنگین تشکیل میشه و خریداری وجود نداره، حدضرر هم نمیتونه جلوی زیان بیشتر رو بگیره چون خریداری نیست که سهم رو بخره.
   طی روزهای گذشته بعضی از سهام که بیش از 20 درصد افت داشتند برای مدتی متوقف شدند، با این امید که جلوی هیجان فروش گرفته بشه.
   وقتی بازاری بطور شارپ و هیجانی رشد میکنه، ریزش هیجانی هم خواهد داشت.

 84. سلام من تازه ثبت نام کردم چون دیپلم ندارم گفتن باید آفلاین خرید وفروش کنم چطور میتوتوان افلاین رو به انلاین تغیییر بدم آیا راهی هست که با مدرک زیر دیپلم آنلاین خرید فروش کنم ممنون اگه راهنمایی کنید

 85. سلام برای کسایی که مدرک دیپلم ندارن امکان ثبت نام در کارگزاری آگاه وجود نداره؟

  1. با سلام و ممنون از سایت خوبتون ، من چند روزه ک با بازار بورس آشنا شدم و مطلقا هیچ اطلاعات ازش ندارم توصیتون برای بنده چیه چ کتاب ها و منابعی رو مطالعه و چ کار هایی رو باید انجام بدم؟

  1. کافیه در کارگزار جدید افتتاح حساب انجام بدید
   بعد اگه خواستید سهام قبلی رو از طریق کارگزاری جدید بفروشید، درخواست تغییر کارگزار ناظر رو به کارگزار جدید ارسال می‌کنید

 86. سلام
  وقت بخیر
  من به تازگی در سجام ثبت نام کردم چجوری میتونم سهام بخرم و اطلاعات کسب کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   ثبت نام در سجام به تنهایی کافی نیست.
   شما می بایست ابتدا از طریق کارگزاری اقدام میکردید.
   اگر از طریق کارگزاری آگاه ثبت نام کنید، نیازی به عضویت در سجام نیست.
   اگر قبلا ثبت نام انلاین در کارگزاری آگاه رو انجام ندادید، از طریق این لینک مراحل ثبت نام رو انجام بدید.

   1. سلام خسته نباشی.
    من قبلا برادرم با کد بورسیه خودش برام خرید میکرد چون خودم کد بورسی نداشتم.
    الان خودم کد گرفتم ایا میشه سهاممو بدون اینکه برادرم بفروشه و پولشو برام واریز کنه بتونه انتقالش بده به کد خودم؟

    1. سلام، وقت بخیر
     همه نقل و انتقالات سهام در بورس انجام میشه. برادر شما میتونه سهم رو در بورس بفروشه و پول رو به شما بده تا شما سهم رو بخرید.

 87. جناب جهاندیده
  سلام وقت بخیر
  بنده با کد شما در سایت و با شگاه آگاه ثبت نام کردم
  چطور می توانم از کد شما برای تخفیف در خرید محصولات استفاده کنم؟
  لطفا کد خود را اعلام نماید. با تشکر

  1. سلام، وقت شما بخیر
   زمانی که با کد ما ثبت نام میکنید بطور خودکار از مزایا (تخفیف کارمزد و سایر تخفیف‌ها) در باشگاه مشتریان کارگزاری اگاه بهره مند میشید
   در صورتی که معرف شما هنوز مشخص نشده میتونید از کد AA2791 استفاده کنید

 88. با سلام
  آیا برای ورود به بورس کد سجام الزامی است یا تنها ثبت نام در کارگزاری کفایت میکند؟

  1. سلام ممنون از راهنمائهای خوبتان بنده هم می خواهم از آموزش ازصفر تا ۱۰۱ را دریافت کنم لطفا

 89. سلام
  درآمد نرمال در طی یکسال در بورس چند درصد سرمایه اولیه می باشد؟
  مثلا بانک 20 درصد میده ولی ریسکی نداره
  ولی بورس مبلغ مشخصی نمیده و ریسک داره ولی به صورت میانگین میشه گفت چند درصد سود نرماله؟

  1. سلام، بطور میانگین نمیشه گفت.
   و نمیشه تخمین زد.
   چون به خیلی چیزها بستگی داره.
   یک سرمایه گذار ممکنه حتی بالای 100 درصد بازدهی داشته باشه و شخصی دیگه ضرر کنه و حتی نتونه به اندازه سود بانکی هم بدست بیاره.

 90. سلام من 15 سالمه میخوام از همین الان وارد بورس بشم و یاد بگیرم که تا 17 18 سالگی فول بشم ولی هنوز هیچی نمیدونم حتی نمیدونم سهام چیه و چرا میخرنش میخواستم شما کمکم کنید

  1. سلام…برای کارگزار شدن از کجا شروع کنیم؟؟؟؟باید رشته دانشگاهی مرتبط داشته باشیم؟؟؟

 91. هرچه میگردم نمیتوانم وارد سایت اصلی خرید و فروش بورس شوم. همه سایتها تبلیغاتی هستند. لطفا سایت اصلی را معرفی کنید.

  1. برای خرید و فروش سهام باید مراحلی رو طی کنید.
   اولین کار این هست که در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید و کد بورسی رو دریافت کنید.
   بعد از اینکار، کارگزار به شما لینک سایت مخصوص برای خرید و فروش رو ارسال میکنه و با نام کاربری و رمز عبور میتونید واردش بشید.
   سایت اصلی که میتونید صرفا معاملات رو ببینید : tsetmc.com
   سایتی که میتونید باهاش خرید و فروش انجام بدید :مشخصاتش بعد از دریافت کد بورسی به شما داده میشه.

   1. سلام منظور از لینک کردن حساب ملت به حساب کاربری این است که مستقیما میشه از حساب بانک خرید کرد یا اینکه پول مستقیم از حساب بانک به کاربری ریخته میشه و بعد خرید؟

    1. سلام، یعنی مستقیم پول از حساب بانکی شما کسر بشه
     بنابراین پول به حساب کاربری نمیاد.

   2. سلام ،
    حدودا ۳۰ دقیقه وقت گذاشتم تا این
    ( مقاله، راهنما، بروشور، وبسایت،… ) بخونم تا شاید بتونم چیزی از بورس یاد بگیرم . در پایان دو پیشنهاد دارم برایه شما برایه خلاصه نویسی و درک بهتر از بورس برایه بازدید کنندگان عزیز !

    ۱. تا پول ندیم یاد نمیدید
    ۲. پیشنهاد میدم که از پیشنهاد ۱. استفاده کنید.
    تعارف نداریم که … والا

 92. سلام . من هیج سرمایه ای ندارم و بیکار هستم .فقط یه مقدار طلا دارم بنظرتون طلاهامو بفروشم و در بورس( اموزش و معامله گری) هزینه کنم ارزششو داره ؟

   1. از این نظر میگم که طلا طولانی مدت باید نگه داشت و واسه سرمایه گذاری خوبه ولی بورس رو میشه بعنوان کسب و کار نگاه کرد با اموزش ؟

    1. از نظر آموزش دیدن، یادگیری بورس یکی از بهترین تصمیماتی هست که برای افزایش دانش مالی میتونید بگیرید.
     حداقل شخصا برای من اینطور بوده.
     بورس رو نباید به عنوان کسب و کار ببینید. سرمایه گذاری با کسب و کار تفاوت داره.
     وقتی صحبت از کسب و کار میشه، انتظار داریم درآمد ثابتی ازش بدست بیاریم. در حالیکه بورس به این شکل نیست و درآمد قابل پیش بینی وجود نداره.

 93. سلام ضمن تشکر لطفا راهنمایی بفرمایید اگر سهمی با بنیاد خوب و پی /ایی مثلا 8 رشد خوبی حدود 70 درصد را نموده امکان دارد که ریزش کند و یک دفعه در این شرایط بازار سقوط کندوسهام دار متضرر شود

  1. سلام، سوال شما بسیار کلی هست.
   قیمت سهام یک شرکت در بلندمدت به سمت ارزش ذاتی خودش حرکت میکنه.
   ممکنه قیمت سهامی که مدنظر شماست بصورت حبابی رشد کرده و قیمت سهم متناسب با ارزش ذاتی شرکت یا ارزشی که شرکت میتونه در آینده ایجاد کنه نباشه.
   احتمال این هم وجود داره که قیمت سهم هنوز به اندازه سودآوری شرکت، رشد نکرده باشه و هنوز جای رشد وجود داشته باشه.
   پس فکر میکنم در این مواقع بهتر باشه تحلیل بنیادی انجام بدید

   1. عرض ادب و خداقوت جناب جهاندیده
    منظور حضرتعالی از بلند مدت چقده ( بطور میانگین ) ؟

    1. در سرمایه‌گذاری معمولا به بازه زمانی بیش از 1 سال بلندمدت میگن.

  2. سلام آیا نرم افزار تحت وب با موبایل کار میکند یا اینکه از موبایل جداست ؟ از چه طریق دانلود کنیم تحت وب را

   1. سلام، نرم افزار تحت وب، منظور همون سایتی هست که شما با نام کاربری و رمز عبور واردش میشید
    حالا یا با مرورگر موبایل، تبلت یا کامپیوتر یا لپتاپ
    نیاز به دانلود چیز خاصی نیست
    همین که از کارگزاری کد داشته باشید با نام کاربری و رمز عبوری که به شما داده شده میتونید ورود کنید

 94. سلام اقای جهان دیده خسته نباشید من تازه اومدم توی بورس حالا یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین من همین هفته یه نمادی رو خریدم هر روز 5 درصد مثبت بود بعد گفتن چون این نماد در 15 روز 50 درصد رشد کرده بسته میشه و بعد باز میشه برای همین من سریع اومدم بیرون چند دقیقه بعد از این که من بفروشم متوقف شدش حالا میگن حدود با دامنه نوسان 10 درصد منفی یا مثبت باز میشه اگه من همون روز سریع بخرم این 10 درصد مثبت یا منفی شامل حال من میشه یا نه

  1. سلام، وقت شما بخیر
   دوست عزیز فکر میکنم شما اساسا نحوه کار معاملات رو درست متوجه نشدید
   شما سهم رو فروختید و هیچ سهمی ندارید، اگه بخواید دوباره بخرید با قیمت خاصی میخرید و این قیمت خرید شما هم که بستگی به بازار و عرضه و تقاضا داره
   تفاوتی بین شما که سهم رو داشتید و کسی که تازه میخواد سهم رو بخره وجود نداره.
   نوسان 10 درصدی متناسب با قیمت بازگشایی سهم هست. مثلا اگه سهم در قیمت 500 تومن باز بشه، از 450 تا 550 تومن میتونه نوسان کنه (تا 10 درصد مثبت، تا 10 درصد منفی)

 95. اقا یه سوال دارم من تحلیل تکنیکال بلدم و در بازار ارز کار میکنم و الان دنبال اینم در بورس ایران هم شروع به فعالیت کنم. اینطور که متوجه شدم برای بورس ایران باید تکنیکال و فاندامنتال با هم به کار برد برای تحلیل! این مراحل برای تحلیل کافیه؟ یا باید چیزهای دیگه رو هم لحاظ کرد؟
  ۱. بررسی سهام شناورشرکت ۲. بررسی eps و dps . ۳ نسبت p/e , و در نهایت بررسی تکنیکال چارت / این مراحل کافیه یا باید چیزهای دیگه رو هم بررسی کرد؟ سوال بعدیم در مورد روش تحلیل تکنیکال هست من در بازار از از الگوهای هارمونیک استفاده میکنم. در بورس ایران هم هارمونیک جواب میده؟؟ الیوت رابرت ماینر هم بلدم، کدومش در بازار بورس ایران بهتر جوابگو هست؟

  1. بهتره از هر دو تحلیل استفاده کنید.
   منظور شما رو از “کافی” متوجه نشدم. هر چقدر مهارت و تجربه شما بیشتر باشه میتونید عملکرد بهتری داشته باشید
   برای تحلیل، مراحلی که گفتید میتونه مراحلی باشه که خود شما در پیش میگیرید
   اما این مراحل، به شکل یک قانون وجود نداره. مراحل تحلیل میتونه در هر استراتژی متفاوت باشه
   اشخاص میتونن استراتژی های متفاوتی داشته باشن.
   ممکنه شخصی دیدگاه حداقل یکسال در سرمایه گذاری داشته باشه و هدفش شناسایی شرکتهایی باشه که سود نقدی خوبی پرداخت میکنن
   و شخصی دیگه ترجیح میده نوسان گیری کنه و فقط شرکت هایی که بنیادی مطلوبی دارند و در قیمت مناسبی معامله میشن رو خریداری کنه
   یا شخصی دیگه سود و زیان شرکت براش اهمیتی نداره و صرفا به دنبال خرید و فروش کوتاه مدته.
   این شرایط همگی در نوع تحلیل و بررسی سهام تاثیر میذاره.

   1. ممنون بابت پاسخ. کتاب برای تحلیل فاندامنتال بازار بورس ایران معرفی میکنید؟ برای ارزش گذاری سهام و عملکرد شرکت

   1. پس صف خرید تنها تایید کننده ی تحلیل تکنیکال ها و بنیادی و … میتونی باشه نه یه سیگنال.درسته؟

    1. صف خرید دلایل زیادی داره و نمیشه به عنوان یه فاکتور تحلیلی بهش نگاه کرد.
     ممکنه در سهم سفته بازی جریان داشته باشه یا اینکه جو کلی بازار یا صنعت مربوطه خوب باشه و سهم به صف خرید برسه!
     زیاد دنبال صف خرید نباشید

     1. سلام استاد خسته نباشین من بار اولمه میخوام تو بورس شرکت کنم ولی از بورس هیچی نمیدونم ،الان نمیدونم تو بورس باید چطوری سرمایه گذاری کنم اگه میشه یه راهنمایی بفرمایین.

    2. سلام با تشکر از توضیحات مفید تون. من قبلا سهام بانک رو خریدم و برگه سهام رو دارم. اخیرا کد بورس گرفتم. حالا میخوام. این سهام بانک رو بزارم تو ایزی تریدرتعدادی از اونها رو بفروشم . نمیدونم چطوری باید این کارو انجام بدم میشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

     1. سلام، به کارگزاری که باهاش کار میکنید درخواست تغییر کارگزار ناظر بدید. باهاشون تماس بگیرید روشش رو به شما میگن.

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
 • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).