آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس به زبان ساده (شروع سریع در بورس)

آغاز سرمایه گذاری در بورس
با توجه به بازدهی خوب بورس تهران نسبت به بقیه بازارها، افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند در این بازار حضور یابند و سرمایه‌ مازادشان را در بورس سرمایه‌گذاری کنند.
 
برخی افراد به اشخاص عادی توصیه می‌کنند وارد بورس نشوند. بسیاری هستند که افراد تازه‌کار را از ورود به بورس منع می‌کنند و دلیل اینکار را پرریسک بودن این بازار و امکان مسدود شدن سرمایه برای مدت طولانی می‌دانند، در حالی که همه افراد می‌توانند با کسب دانش و آموزش‌های لازم و تجربیات کافی، مانند افراد حرفه‌ای در بورس سرمایه‌گذاری‌ پر سودی داشته باشند
 
شما چه تصویری از بورس تهران در ذهن خود دارید؟
 
در این مطلب کاربردی از سایت بورسینس، قصد ما این است که نحوه شروع سرمایه‌گذاری در بورس را بصورت ساده و گام به گام برای شما شرح دهیم، پس از آن، آموزش‌های پیشرفته‌تر برای موفقیت در بورس را نیز در بورسینس دنبال کنید.

با مشاهده ویدئو زیر درباره بورس بیشتر بدانید:

 
اگر قصد دارید همه مطالب زیر را در یک دوره جامع داشته باشید و همین الان یادگیری بورس را شروع کنید این صفحه را ببینید.

مزایای سرمایه‌گذاری در بورس

سرمایه‌گذاری در سهام چندین مزیت مهم دارد و به خاطر این مزیت‌ها می‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد؛

مزیت اول – برای سرمایه‌گذاری در سهام، نیاز به سرمایه زیادی ندارید. حداقل خرید سهام در سیستم‌های معاملات آنلاین که امروز همه از آنها استفاده می‌کنند فقط 500 هزارتومان است. اما برای اینکه فعالیت و زمانی که شما صرف می‌کنید واقعا ارزش داشته باشد، توصیه می‌کنیم حداقل 5 میلیون تومان سرمایه داشته باشید.

بسیاری از افراد هستند که 2 میلیون، 3 میلیون، 5 میلیون یا بیشتر پس‌انداز کرده‌اند و مایلند آنرا به گردش درآورند و از این طریق سودی نصیب خود سازند. با این مبالغ کم معمولا هیچ کسب‌وکاری نمی‌توان راه‌اندازی کرد و به همین دلیل است که بورس جای خود را در بین افراد زیادی که سرمایه کمی دارند باز کرده است.

مزیت دوم – سرمایه شما قابل نقد شدن است. اگر شما برفرض مثال 10 میلیون تومان داشته باشید و آن یک کسب و کار راه‌اندازی کنید، در صورتی که تصمیم بگیرید کسب‌وکارتان را تعطیل کنید وسایل زیادی روی دست‌تان خواهد ماند (مثلا وسایل مغازه یا کارگاه یا…) اما سرمایه‌گذاری در بورس فقط خرید برگه سهام است و اگر سهم درستی را انتخاب کرده باشید که نقدشوندگی بالایی داشته باشد، فورا می‌توانید سهام خود را بفروشید تا کارگزار 3 روز بعد، مبلغ حاصل از فروش سهام را به حساب بانکی شما واریز کند.

مزیت سوم – خرید و فروش سهام در همه جا و در هرزمان قابل انجام است. فرقی نمی‌کند کجای دنیا باشید، فقط کافیست با یک کامپیوتر به اینترنت متصل شوید و معاملات دلخواه‌تان را از طریق پلتفرم‌های معاملاتی متنوع که برای موبایل‌ها، تبلت‌ها و کامپیوترها ساخته شده انجام دهید.

به همین دلیل است که شغل معامله‌گری سهام، یا خرید و فروش در سایر بورس‌ها و بطور کلی معامله‌گری در بازارهای مالی، رویای خیلی از افراد در دنیاست. چون به آنها آزادی می‌دهد و این افراد، سبک زندگی با پرستیژ و متفاوت با اشخاص شاغل را می‌توانند داشته باشند.

مزیت چهارم – می‌تواند برای شما ثروت عظیمی ایجاد کند. در پتانسیل بازارهای مالی برای ایجاد ثروت شکی نیست، اما کسب ثروت از طریق سرمایه‌گذاری در سهام واقعا کار هرکسی نیست و نیاز به کسب مهارت و تجربه بالا دارد.

سرمایه‌گذاری در بورس برای من مناسب است؟

قبل از اینکه به الفبای بورس بپردازیم، بهتر است بدانید خرید و فروش سهام و سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند داشتن شناخت از خودتان است. آیا شخصی هستید که توانایی تحمل زیان و ریسک زیاد را ندارید؟ وقت آزاد شما بصورت روزانه چقدر است؟ چه انتظاری از سرمایه‌گذاری دارید؟ هدف‌تان چیست؟

بورس برای چه کسانی مناسب نیست؟

– اگر زمان کافی روزانه (حتی 1 ساعت) در اختیار ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که شغلی ندارید و یا در هر صورت به فکر درآمد ثابت ماهانه هستید، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر سرمایه‌ای که در اختیار دارید وام و قرض است، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر تحمل زیان احتمالی و ریسک بالا را ندارید، بورس برای شما مناسب نیست.
– در صورتی که فکر می‌کنید بورس قمار است و فقط با داشتن شانس و اقبال می‌توان موفق شد، بورس برای شما مناسب نیست.
– اگر به فکر این هستید که در مدت خیلی کوتاهی ثروتمند شوید، بورس برای شما مناسب نیست.

در چه صورت بورس برای شما مناسب است؟

– سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اید که فعلا به آن نیازی ندارید و قصد دارید سودی بیشتر از سود بانکی کسب کنید.
– تصمیم گرفته‌اید بصورت حرفه‌ای شغل سرمایه‌گذاری یا معامله‌گری سهام را در پیش بگیرید.
– ریسک‌پذیری و صبر بالایی دارید و می‌خواهید طی سال‌های آینده سرمایه‌تان را افزایش دهید.
– آینده مالی‌تان برای شما مهم است و مایلید برای بهبود آینده خودتان و فرزندان‌تان قدمی مثبت برداشته باشید
– آماده هستید برای رسیدن به هدف‌تان وقت و انرژی بگذارید.
– می‌دانید که کسب ثروت و زندگی در رفاه برای شما ممکن است و آماده هستید بهای رسیدن به هدف خود را بپردازید.

شروع برای سرمایه گذاری در بورس نیاز نیست سرمایه عظیمی داشته باشید، با پس انداز و افزودن به سرمایه اولیه، می توانید بازدهی خوبی بدست آورید.

3 قدم شروع سرمایه‌گذاری در بورس

اگر اکنون تصمیم شده برای شروع در بورس قطعی شده، در ادامه این مطلب از سایت بورسینس قصد داریم جزییات کاربردی در مورد نحوه شروع در بورس را آموزش دهیم. حتی اگر دانش بورسی شما فقط همین قدر است که کلمه شاخص بورس را از تلویزیون شنیده‌اید و درباره بورس اطلاعات‌تان صفر است، در ادامه با دانلود راهنمای عملی، می‌توانید اولین سهام‌تان را خریداری کنید.

اما شروع هر کاری مهم است، مخصوصا زمانی که پول و سرمایه شما در میان باشد! بنابراین در نظر داشته باشید:

شروع خوب این است که؛

– یادگیری و پیشرفت شخصی را در اولویت قرار دهید.
– برای معامله در بورس با خونسردی عمل کرده و احساسات‌تان را کنترل کنید.
– به این توجه کنید معامله‌گرها و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای چطور معامله می‌کنند.
– مدیریت ریسک و سرمایه را رعایت کنید و اصل اول شما حفظ سرمایه باشد.
– برای پیشرفت در این بازار، حاضر باشید وقت و انرژی بگذارید و بهای آنرا بپردازید.

شروع بد این است که؛

– بدون اینکه حتی مفاهیم ابتدایی را بدانید در بورس شروع به سرمایه‌گذاری و معامله‌گری کنید.
– صرفا به دنبال سیگنال و توصیه گرفتن از افراد به ظاهر حرفه‌ای باشید و سابقه افراد را بررسی نکنید.
– به دنبال پولدارشدن سریع باشید.
– فکر کنید بورس قماربازی است پس نیاز به یادگیری ندارد.
– معاملات را از روی احساسات انجام دهید و عجله کنید.
– تا یک معامله سودده داشتید خودتان را خدای بورس بدانید و با قرض گرفتن از بانک و اطرافیان و فروش دارایی‌هایتان وارد بورس شوید! (اشتباه محض)
– برای یادگیری و پیشرفت وقت و انرژی نگذارید و توقع داشته باشید بدون پرداخت بهای موفقیت، آنرا بدست آورید.
– مسئولیت پذیر نباشید و مقصر ضررهای احتمالی‌تان را، بازار، مردم و سهامدار عمده بدانید!

قدم اول: دریافت کدمعاملاتی (کدبورسی)
گام

برای معامله در بازار بورس شما نیاز به یک کارگزار رسمی و کد معاملاتی (که با نام کد بورسی – کد سهامداری نیز شناخته می‌شود) دارید.

شرکت‌های کارگزاری در واقع واسط بین شما و بازار بورس هستند و وظیفه انتقال سفارشات خرید و فروش سهام را به سامانه معاملاتی بورس برعهده دارند. اینکار می‌تواند بصورت دستی و توسط خود کارگزار صورت بگیرد یا اینکه سرمایه‌گذار با دسترسی به نرم‌افزار معاملات آنلاین، سفارش را بطور مستقیم ثبت کند.

کد معاملاتی نشان‌دهنده هویت شما در بورس تهران است. نزدیک 100 شرکت کارگزاری فعال، انتخاب از بین آنها برای شما مشکل خواه بود.

با توجه به تجربه‌ای که داشته‌ایم و مقایسه خدمات کارگزاری‌ها، به شما کارگزاری آگاه را پیشنهاد می‌کنیم زیرا گذشته از خدمات مناسب، افتتاح حساب و دریافت کد بورسی در کارگزاری آگاه بدون نیاز به مراجعه حضوری مهیا شده است:

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری را در این صفحه بخوانید

پس از ثبت‌نام و طی مراحل لازم، به طور معمول حداکثر پس از 3-4 روز کد معاملاتی به موبایل و ایمیل شما ارسال می‌شود و می‌توانید خرید و فروش سهام را انجام دهید.

توجه داشته باشید که خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار، صرفا از طریق شرکت‌های کارگزاری و به یکی از روش‌های زیر انجام می‌گیرد:

 • مراجعه حضوری به کارگزاری و ارائه سفارش خرید یا فروش
 • سفارش تلفنی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • سفارش اینترنتی به کارگزاری، برای خرید یا فروش سهام
 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود فرد، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)

بنابراین پس از افتتاح حساب در کارگزاری، برای خرید و فروش سهام، الزاما نیازی به مراجعه به تالار بورس یا کارگزاری نیست و کارگزاری‌ها سیستم معاملات انلاین را در اختیار شما قرار می‌دهند.

در سیستم معاملاتی آنلاین که بهترین روش معاملات است، خرید و فروش آنی و لحظه‌ای سهام امکان پذیر است. به این معنی که شما به محض وارد کردن سفارش، خرید یا فروش در همان لحظه انجام می‌شود و نیازی نیست خود کارگزار، سفارشات شما را در سامانه معاملاتی وارد کند.

نمای

 
نمایی از سیستم معاملاتی که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید بصورت آنلاین اقدام به خرید و فروش سهام کنید.

مزایای معاملات آنلاین سهام

 • سرعت عمل در تصمیم‌گیری: می‌توان در چندثانیه خرید یا فروش را انجام داد.
 • کاهش اختلافات بین سرمایه‌گذار و کارگزار و کاهش اشتباهات: به دلیل اینکه شخص سرمایه‌گذار سفارشات خود را ارسال می‌کند، باید در این زمینه مهارت کسب نماید.
 • امنیت بالای معاملات آنلاین: اگر رمز عبور مناسب انتخاب کنید و آنرا در اختیار هیچکس قرار ندهید، کسی نخواهد توانست به آن دسترسی یابد.
 • نقل و انتقال الکترونیک پول: در پنل معاملات آنلاین، پرداخت آنلاین از حساب شما به حساب کارگزاری میسر است و نیازی به مراجعه به بانک نیست.
 • عدم محدودیت زمانی و مکانی برای سرمایه‌گذاری: در هرجای دنیا که باشید، کافیست یک کامپیوتر یا موبایل متصل به اینترنت داشته باشید تا بتوانید معامله کنید.

از لخاظ فنی، نحوه شروع معاملات آنلاین سهام و خرید و فروش سهم بسیار ساده است و حتی افرادی که در زمینه اینترنت دانش اندکی دارند می‌توانند خرید و فروش سهام را از طریق سیستم‌های آنلاین انجام دهند. درباره معاملات غیرحضوری و اینترنتی سهام در این مطلب می‌توانید بصورت تصویری توضیحاتی را مشاهده فرمایید.

از کدام کارگزاری بورس، کدبورسی بگیریم؟

برای اینکه از خدماتی مانند تخفیف کارمزد در معاملات، اعتبار معاملاتی، مسابقات جذاب با جایزه نقدی، وام قرض الحسنه بهره‌مند شوید، سایت بورسینس به شما \”کارگزاری آگاه\” را پیشنهاد می‌کند.

روش دریافت کد بورسی غیر حضوری از کارگزاری آگاه را در این صفحه بخوانید

 

قدم دوم: یادگیری مفاهیم و قوانین بورسقدم

هیچ فعالیتی در دنیا وجود ندارد که نیاز به مهارت نداشته باشد. به طور مثال شاید برایتان سوال باشد که آیا بورس تهران 24 ساعت شبانه‌روز باز است و معامله انجام می‌شود؟ فرابورس چه تفاوتی با بورس دارد و از اینگونه سوالات.

پس سرمایه‌گذاری در بازار سهام هم نیاز به یادگیری برخی قوانین، اصطلاحات و مفاهیم دارد.

برای یادگیری مفاهیم بورسی اینجا کلیک کنید و در دوره آموزش بورس از صفر ایمیل‌تان را وارد کنید تا فایل‌های آموزشی برای دانلود رایگان به ایمیل شما ارسال شود.

.

قدم سوم: یادگیری نحوه تحلیل و انجام معاملاتقدم

پس از یادگیری مفاهیم اولیه بورس، باید بدانید کدام سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی بخرید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید کسب سود کنید. اینکار از طریق یادگیری روانشناسی بازار، تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال میسر است و همزمان با یادگیری نیاز به کسب تجربه و تمرین دارد.

در این بخش از سفر شما در دنیای بورس، باید بیشترین انرژی و زمان صرف شود زیرا یک معامله نادرست به هردلیل باعث از دست رفتن بخش بزرگی از سرمایه شما می‌گردد.

ادامه قدم سوم را در این صفحه بخوانید: نحوه یادگیری تحلیل بازار

.

با کم شروع کنید

سرمایه

پس از دریافت کدمعاملاتی و خواندن مطالب آموزشی، بهتر است دست بکار شوید و برای بدست آوردن تجربه خرید و فروش، مبلغ خیلی کمی ( مثلا 1 میلیون تومان) سهام خریداری کنید. توجه کنید که توقع نداریم از این مبلغ کم، سودی نصیب شما شود و این خرید فقط جهت آشنایی شما با روند معاملات و بازار است.

البته بازهم به این معنی نیست که همین تعداد سهام را بدون فکر و بررسی خریداری کنید. با استفاده از آموزش‌هایی که در بورسینس خوانده‌اید این خرید را انجام دهید و پس از خرید، روند قیمتی سهم را بررسی کنید. اخبار مرتبط با بازار و شرکتی که سهام آنرا خریداری کرده‌اید را بخوانید و در زمانی که تعیین کرده‌اید و فکر می‌کنید مناسب است، سهام خودتان را بفروشید.

در واقع هدف از اینکار، شروع سرمایه گذاری و صرفا ورود به بازار است. خرید سهام، هرچند به تعداد کم باعث می‌شود بازار را پیگیری کرده و شروع به یادگیری نمایید.

هشدار: به هیچ عنوان بدون اطلاعات و دانش کافی و قبل از اینکه درک صحیحی از بازار بدست نیاورده‌اید، سرمایه اصلی که برای سرمایه‌گذاری پس‌انداز کرده‌اید را وارد بورس نکنید. بورس تهران برای افراد مبتدی و افرادی که از آن شناخت کافی ندارند دارای ریسک زیادی است و احتمال از دست رفتن بخش زیادی از سرمایه وجود دارد.

بنابراین اگر تازه‌کار هستید بورسینس توصیه می‌کند معاملات سنگین و پرحجم انجام ندهید، با سرمایه پایین شروع کنید. پس از کسب اطلاعات لازم و بدست آوردن تجربه کافی، به همان نسبتی که سطح دانش و اطلاعات‌تان افزایش می‌یابد، می‌توانید سرمایه‌تان را در بازار افزایش دهید.
 

سوالات متداول بورسی:

چرا باید با مبلغ کم وارد معاملات بورس شوم؟

وقتی با مبلغ کمی وارد بازار شوید، حتی اگر درصد زیادی ضرر کنید، چون میزان سرمایه اولیه کم است میزان ضرر نیز کم خواهد بود. بطور مثال اگر 5 میلیون تومان سهام خریده باشید، اگر 10 درصد ضرر کنید ضرر شما فقط 500 هزارتومان خواهد بود. ولی وقتی میزان سرمایه بالا باشد، میزان ضرر نیز بالاتر خواهد بود. اما از طرف دیگر میزان کسب سود نیز با سرمایه بالاتر، بیشتر است.

برای معاملات سهام نیاز نیست به تالار بورس مراجعه کنم، پس از کجا می‌توانم روند معاملات سهام را پیگیری کنم؟

شما می‌توانید معاملات سهام را بصورت آنلاین از طریق سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com پیگیری کنید. سایت ذکرشده فقط برای نمایش قیمت‌ها و اطلاعات سهام شرکت‌های بورسی می‌باشد و همانطور که عرض کردیم برای انجام دادن معاملات، باید از طریق سیستم معاملات آنلاین که کارگزاری در اختیار شما قرار می‌دهد اقدام کنید.

ادامه سوالات متداول بورسی را از اینجا بخوانید

نکات خیلی مهم در بازار بورس

1 – اولویت اول شما در بورس باید حفظ سرمایه، اولویت دوم حفط سودهای قبلی‌ و اولویت سوم سود کردن باشد. حفظ سرمایه مهم‌ترین اصل است چون اگر سرمایه خودتان را از دست بدهید، دیگر چیزی ندارید که با آن معامله کنید و سود ببرید.

2 – بازار همیشه مثبت و رو به رشد نیست. همیشه خود را برای زمانی که بازار منفی می‌شود آماده کنید و اطلاعات‌تان را برای پیروز شدن در شرایط سخت بالا ببرید.
 
3 – از تجربیات دیگران استفاده کنید و وقتی اشتباهی انجام دادید، آنرا بپذیرید، آن اشتباه را تصحیح کنید و درس بزرگی که از آن اشتباه گرفته‌اید را در جایی یادداشت کنید. معامله در بورس مجازی می‌تواند برای سنجش مهارت‌تان در انتخاب سهام به شما کمک کند.
 
4 – عواملی مانند ترس، طمع و سایر احساسات در همه افراد وجود دارند، اما این موارد وقتی مشکل‌ساز می‌شوند که به شکلی فلج‌کننده امکان تصمیم‌گیری و عمل صحیح را از معامله‌گران بگیرند! وقتی تصمیمی گرفتید متوجه باشید که این تصمیم از کجا سرچشمه گرفت؟ از تحلیل و منطق یا از روی هیجان، خوش‌باوری یا سایر عوامل؟

دوره آموزش‌ بورس و اوراق بهادار

برای آغاز سرمایه‌گذاری و یا معامله‌گری در بورس اوراق بهادار تهران، مقدمات و جزییات زیادی را باید بدانید و قوانین بسیاری وجود دارد که باید از آنها مطلع شوید. اگر از خودتان pdf ها خسته شده‌اید، دوره بورس از صفر را برای یادگیری گام به گام بورس پیشنهاد می‌کنیم.

اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام در دوره رایگان بورس از صفر

چون مفاهیم مرتبط با بورس زیاد است باید کم‌کم آنرا فرا بگیرید، ما اینکار را برای شما ساده کرده‌ایم. همین الان در دوره موفقیت در بورس از صفر ثبت‌نام کنید و ایمیل‌هایی که برایتان ارسال می‌شود را با دقت به کار بگیرید.
 
توجه: در صورتی که تمایل دارید بورس را از مقدماتی تا پیشرفته فرا بگیرید، دوره‌های آموزشی بصورت آنلاین برگزار می‌شود:
 
باور داریم شما نیز می‌توانید با یادگیری بورس از طریق سایت بورسینس و داشتن پشتکار، مانند بسیاری از افراد دیگر، در بورس موفق باشید.
 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
696 نظر
 1. سلام خسته نباشید ، میخواستم بدونم از کجا باید بورس رو یاد بگیرم ؟ اگه تازه بخوام شروع کنم از کجا باید یاد بگیرم ؟

 2. سلام استاد به من گفتن برم پلیس +۱۰ کد بورسی بگیرم آیا درسته بعد سوال دیگه این است که نمیتوان مثلا با ۳۰۰تومان سروع کرد

 3. سلام
  سوالی که دارم اینکه وقتی یک تعداد سهام داشته باشیم طوری که ارزش آن در نوسانات بازار رو به کاهش گذاشته باشه آیا در این شرایط حتی اگر ارزش آن سهام صفر شود ما همچنان دارنده آن سهام هستیم تا روزی بتواند دوباره صعود کند یا اینکه ما کل سرمایه را به همراه سهام از دست داده ایم؟ آیا روشی برای سرمایه گذاری در بورس وجود دارد که بتوانیم پس از یک سال با سودی بیشتر از سود بانکی از آن خارج شویم بدون انکه دایما نوسانات بازار را چک کنیم؟

  1. سلام وقت بخیر، ارزش سهام صفر نمیشه.
   میتونید به جای سهام، سرمایه‌تون رو در صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام بذارید. این صندوقها پول شما رو در بورس مدیریت میکنن و نیازی نیست خود شما بطور مداوم پیگیر بازار باشید.

 4. سلام وقت بخیرمیخوام بدونم کدبورسی موازکجامیشه گیربیارم آخه سهام دارم ولی کدبورسی ندارم واسه همین میخوام بدونم بایدکجا مراجعه کنم

 5. باسلام بسیار مفید بود و تشکر از شما جناب جهاندیدده بزرگوار، امیدوارم پرسش و پاسخ ادامه پیدا کند

  باتشکر موسوی

 6. سلام. من می‌خوام همه چیز درباره بورس و ترید رو یاد بگیرم باید از کجا شروع کنم
  منظورم اینه مسائل مختلفی مثل تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، کندل شناسی، حمایت و مقاومت، فیبوناچی، تابلو خوانی و … هستش. ترتیب یادگیری این ها چیه؟

 7. سلام وقتتون بخیر میتونید راجب خرید آفلاین توضیح بدید که چطوریه و بعد از اینکه مشتری اومدخرید آفلاین رو انجام داد این خرید تو پنل خودش میمونه و روز بعد بطور خودکار انجام میشه یا کارگزار ؟ میشه راهنمایی کنید

 8. سلام یک سوال داشتم. من از نمادی قصد خرید دارم و دو کار می توانم انجام دهم: نخست حداقل خرید را بزنم و دوم قدرت خرید را انتخاب کنم و طبیعتا درخواست سهام بیشتری بنمایم. اگر میزان خریدار بسیار زیاد و میزان فروشنده بسیار کم باشد: اولا احتمال اینکه حداقل خرید به نتیجه مطلوب می رسد یا قدرت خرید( و خرید بیشتر) دوم میزان خرید چطوری تعیین می شود؟ ایا کارگزاری صرفا زمانی که امکان کل خرید من ممکن باشد، خرید را انجام می دهد یا اینکه بخشی از آنچه درخواست دادم را هم می تواند بخرد؟ مثلا من 100 سهم درخواست کردم، ایا کارگزار صرفا زمانی که بتواند 100 سهم بخرد، می خرد یا اینکه می تواند 50 سهم بخرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   به هر میزانی که شدنی باشه سفارش انجام میگیره.
   مثلا اگر سفارش خرید 100 سهم ارسال کردید، ممکنه 20 سهم خریداری بشه و یک سفارش با حجم 80 سهم در لیست سفارشات شما باقی بمونه.
   یک گزینه با عنوان “انجام و حذف” در فرم سفارش قابل انتخاب هست. اگر این گزینه رو انتخاب کنید، با وارد شدن سفارش به سیستم معاملات بورس، هر اندازه از سفارش که همان لحظه قابل انجام باشه انجام میگیره و بقیه سفارش از سیستم حذف میشه.

 9. با سلام. من سالها قبل سهام خریدم کد بورسی هم دارم. الان برای سجام باید ثبت نام کنم؟ تکلیف کد بورسی قبلی چه میشود؟ به چه کارگزاری باید مراجعه کنم؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله، در هر حال نیاز به ثبت نام در سجام هست. از کارگزاری که میخواید باهاش کار کنید مشاوره بخواید تا در زمینه کدبورسی سابق شما رو راهنمایی کنن. فرقی نداره کدام کارگزاری باشه.

 10. سلام من از طریق کارگذاری مفید ثبت نام کردم اما میخوام کارگذاری آگاه رو داشته باشم میتونم توی آگاه ثبت نام کنم قبول میکنه؟؟؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله، میتونید از طریق چندین کارگزاری سرمایه گذاری و خرید و فروش اوراق بهادار انجام بدید.

 11. سلام وقت تون بخیر میخواستم توی بورس سرمایه گذاری کنم باید از کجا شروع کنم و از چه مقدار شروع کنم

 12. با سلام امیدوارم حالتون خوب باشه،
  من متولد ۸۱ هستم دیپلم هم یکسال دیگه میگیرم،میخواستم بپرسم که میتونم خودم کد بورسی بگیرم.؟

  1. سلام، وقت بخیر
   اگر 18 سال کامل به بالا باشید خودتون میتونید کدبورسی بگیرید و نیازی هم به مدرک دیپلم نیست
   اگر زیر 18 سال باشید باید از طریق والدین اقدام کنید

 13. سلام و عرض ادب خدمت طراحان و نویسندگان
  بخش نظرات واقعا جای مفیدیه برای استفاده از تجربیات دیگران
  و واقعا از آقای جهاندیده نهایت تشکر رو دارم که با نهایت صبر و بردباری به سوالات همه دوستان جواب میدن
  چرا که سوالات دوستان عزیز ممکنه در آینده سوالات ما نیز باشه .

 14. سلام.من کارمند بانکم.نه خیلی تایم دارم در طول روز، نه تایم رفتن به کلاس، مسخواستم بدونم میشه اعتماد کرد به صندوق ها یا کارگزاری ها واگذار کرد پولیو اونا خرید وفروش کنن؟اصلا همچین چیزی داریم در ایران؟پیشنهاد شما چیه

 15. سلام . ممنون از راهنمای تان . سبد گردانی یعنی چه . یکی از دوستان ان بالا ذکر کرده

 16. سلام : اگر کد بورس خودم در اختیار کسی بگذارم که در کار بور س وارد هست برای من کار انجام دهد ایا میتواند بنفع خود از سرمایه من استفاداه کندیا خطر دیگری وجود دارد

  1. سلام، واریز وجه از کارگزاری فقط به حساب بانکی شما که در زمان صدور کدبورسی ارائه دادید انجام میشه.
   اما اگه از طریق حساب شما کارهایی مثل پولشویی، دستکاری در معاملات و… اتفاق بیفته مسئولش شما خواهید بود

  2. سلام خسته نباشید اگر کسی کد بورسی نام کاربری ورمز را داشته باشد میتواند کلاهبرداری کند باتشکر

   1. سلام، مشخصات پنل رو به یک شخص دیگه بدید؟ پول از سمت کارگزاری فقط به حساب شما قابل واریز هست ولی اگر کارهایی مانند دستکاری معاملات، پولشویی و غیره از طریق پنل شما انجام بگیره مسئولش شما خواهید بود

 17. باسلام خدمت شما دوستان باتجربه من یه مبلغی رو وارد بورس کردم وسهام بیمه آسیارو
  خریدم به نظر شما میتونه سهام موفقی باشه
  با کمک وراهنمایی خریداری کردم نظر شما هم خیلی مهمه ….با تشکر

 18. سلام ایا یک برنامه شبیه سازی بورس هست که قبل از ورود به بازار واقعی بورس اونجا تجربه سرمایه گذاری مجازی داشته باشیم

 19. با سلام
  کسانی که کد معاملات بورسی دریافت میکنند و در معاملات شرکت میکنند چه سود چه زیان کنند آیا مشمول مالیات می شوند

  1. سلام، نیم درصد (0.5) مالیات در زمان فروش سهام از مبلغ معامله کسر میشه
   مثلا اگه گل مبلغی که از پس از فروش حاصل میشه 10 میلیون تومان باشه 50 هزارتومان به عنوان مالیات از مبلغ کسر میشه.

 20. سلام اقای جهاندیده میخواستم بدونم برای من که یک دانشجو هستم چقدرمفیده و ایا میتونم با ده هزار تومان شروع کنم ضمنا مطالب بسیارمفیدی با تشکر

  1. سلام، حداقل سفارشات خرید یا فروش در بورس باید 100 هزارتومان باشه.

   1. سلام
    من ۶ ماه برای دریافت کارت ملی ثبت نام کردم ولی نیومده ی برگه ی موقت دارم با این میشه تو بورس ثبت نام کنم یا نه؟

 21. سلام
  خیلی ممنونم از تلاش ها و پاسخگویی بی منتتتون برای ما🙏🌹🙏🌹
  سوالی داشتم خدمت شما جناب
  من میخواستم بدون آیا سرمایه گذاری در بورس نزدک میتونه خوب باشه؟چون یکسری با بورس نزدک موافقن و میگن سود خوبی داره،ولی یک سری دیگه مخالفن و میگن شرکت تقلبیه و پایه و اساس نداره و اعتمادی بهش نیست،نظر شما رو میخواستم بدونم؟!

  1. سلام
   سرمایه گذاری از ایران در بورس نزدک شدنی نیست.
   هرشخص یا شرکتی چنین ادعایی داره توجه نکنید.
   میدونم یه عده میان و میگن ما داریم سود میگیریم و خیلی خوبه.
   موسسه کاسپین هم سود میداد، سکه ثامن هم خوب میشد سود کرد، عاقبت اینها چی شد؟
   یه عده هنوز درس نگرفتن و نمیدونن: سود بالای تضمینی = تله‌ای برای خالی کردن جیب شما

 22. باسلام.
  من میخواهم واردبازار بورس بشوم لطفاً مرا راهنمایی نمایید.
  متشکرم.

  1. سلام، مطالب این صفحه دقیقا برای راهنمایی شماست، بخونیدش لطفا.
   بعد اگه سوالی داشتید بپرسید.

 23. سلام خسته نباشید.
  می خواستم بدونم برای اینکه وارد سایت معامله آنلاین بشم باید حتما دیپلم داشته باشم؟

  1. سلام، نه نیازی نیست برای دریافت کدبورسی حتما دیپلم داشته باشید.

    1. سلام
     من چند روز پیش کارگزاری آفتاب درخشان ثبت نام کرده ام ، هنوز کد کاربری ام نیومده ،
     میخواستم بپرسم میتونم تغییر بدم و از کارگزاری آگاه ثبت نام کنم ، یا فرقی نداره ؟
     یا همون قبلی بمونم ؟؟

     1. سلام، شما میتونید در چندین کارگزاری حساب داشته باشید

 24. سلام خسته نباشید.
  میخوام بدونم در بورس دربهترین حالت ممکن چند درصد سود درماه داشته باشیم؟؟و در حالت عادی و بطور میانگین چند درصد سود در ماه؟
  باتوجه به این که فردی نیمه حرفه ای و با استفاده از تحلیل ها دست به خریدو فروش بزند.
  میدونم دقیق نمیشه گفت و در هر ماه یکسان نیست ولی نظر شخصیتون و تجربه ای که دارید رو به صورت عدد بگین ممنون و سپاسگذارم

  1. سلام، به هیچ عنوان قابل تخمین نیست چون به عوامل زیادی بستگی داره.

 25. با سلام و ممنون بذای اطلاعاتی که اینجا قراردادید.
  واقعیتش را بخواهید من خارچ از کشور هستم در کشور سوئد و مدتی است که در بازارهای جهانی فارکس فعالیت دارم و تازگی میخواستم در بورس ایران فعالیت همزمان داشته باشم اما هر کاری میکنم مفاهیم برایم صاف و روشن نیست. و بی نهایت با بورس های جهانی تفاوت دارد همه جا گشتم هیج جا آموزش خوبی را پیدا نکردم که بتوانم مطلب را بهفهمم. من با بیشتر تکنیک های تحلیل آشنایی دارم اما با خود سایت بورس ایران نمیتونم کار کنم اصلا قابل فهم نیست برام، من نمیففمم حجم چیست؟ اخرین درصد معاملهو…………….؟ برای خرید یک سهم روی ایکون چرخ سبز کلیک میکنم اما با کلی بزار نامفهم برمیخورم نمیدانم چکارکنم.
  سوال من این است بازار بورس ایران میتوان یه حساب دیمو باز کرد و چند مدتی تمرین کرد؟ اگر جواب خیر است پیشنهاد شما برای یادگیری چیست؟
  آیا اموزشی وجود دارد که نرم افزار یا سایت را به روشنی توضیح دهد و چند مثال آنلاین خرید و فروش انجام داده باشد؟
  با تشکر منتظر جوابتون هستم

  1. سلام وقت بخیر
   حساب دمو به اون شکل که دقیقا بتونید با نرم افزار معاملاتی تمرین کنید خیر.
   ولی سایتی هست برای معاملات مجازی که میشه در اون معاملات رو انجام داد (شرح بیشتر). متاسفانه این سایت یه مقدار پیچیدگی داره و شاید نتونید ازش سردربیارید.

   شما از هرکارگزاری که کد بگیرید، یک راهنما برای نحوه کار با سیستم معاملاتی خودش داره یا بصورت فیلم یا نوشتاری و PDF
   بنابراین باید راهنمای کار با نرم افزار معاملاتی رو از کارگزارتون بگیرید

   در مورد اصطلاحات، بهترین راه برای یادگیری جامع این هست که در یک دوره آنلاین شرکت کنید
   ما یک دوره آنلاین برای آموزش مقدماتی داریم که شرحش رو میتونید اینجا بخونید

   با جستجو کردن میتونید منابع رایگانی رو بدست بیارید که به دلیل پراکندگی، پشتکار بیشتری برای یادگیری لازم داره.

   1. سلام می خواستم بدونم سرمایه اولیه ۱ یا ۲ میلیون بزارم داخل ۲ ماه سود خوب میده
    یا نه چون باره اولمه زیاد ریسک نمیکنم

 26. سلام اگر من از کارگزاری بانک کشاورزی بیام تعویض ناظر مانده سهام بدون فروش چقدره ایا تخفیف کارمزد دارید معاملات من مانده ۲۰۰ میلیون بوده ضمنا حتی یک سیگنال از کارگزاری نیست راهنمایی

 27. سلام من مبلغ 450 میلیون دارم میام ببینم میشه باهاش سرمایه گذاری سبدگردانی انجام بدم ؟

 28. سلام و سپاس بابت توضیحات مفید
  سالها پیش پدرم برای ما سهامی خریده بودن و فروختیمشون. میتونم کد مربوطه مون را استعلام کنم تا ازش برای معاملات جدید استفاده کنم؟

 29. سلام. یکی از دوستانم از من و جمعی دیگر از دوستان درخواست اطلاعاتی کرده تا با آن بنام ما کدبورسی گرفته و باآن فعالیت نماید. آیا دراختیار دیگران گذاشتن کدبورسی خطرناک است؟
  داشتن چندین کدبورسی چه کمکی به فرد می تواند بکند؟

  1. معمولا برای خرید عرضه اولیه میرن واسه خانواده و بچه هاشون و دوستانشون کد بورسی میگیرن. چون عرضه اولیه شرکتها سود خیلی بالایی داره ولی چون متقاضی زیاد داره، تعداد محدودی به هر شخص تعلق میگیره. یه عده توی هر سیستمی فقط دنبال راههای سواستفاده از اون هستند وگرنه شما کار با بورس رو اگه یاد بگیرید خیلی بیشتر از این مبلغها میتونید توی معاملات عادی کسب کنید و نیازی به این کارها ندارید.

  1. باسلام.ضمانت واقعی بودن شرکت هایی ک تو بورس سهام میفروشند توسط چه نهادی ارزیابی میشه؟؟

 30. سلام و خسته نباشید میگم خدمتتون
  ممنون از اطلاعاتی ک در اختیارمون گذاشتید
  بنده دوره موفقیت در بورس از صفر تا 101 رو میخواستم ب ایمیلم ارسال کنید
  با تشکر

 31. سلام
  بدون ثبت نام در کارگزاری میشه وارد بورس شد؟
  روشی هست که خودمون ثبت نام کنیم و کد بورسی بگیریم؟

 32. سلام لطف کنیدیک کتاب جامع یا فیلم های آموزشی مناسب که تقریبا تمامی موارد را آموزش داشته باشه معرفی کنید. باتشکر

 33. سلام وقت بخیر.چرا در قسمت وارد کردن ایمیل؛ ایمیلمو میزنم ارور میده ؟ من دوره رو میخوام ولی ایمیلم ثبت نمیشه

   1. سلام میشه یک اموزش تصویری بذاریدمثلاچطوزی حساب نزدکارگزاری راشارژکنیم سپاس

    1. سلام، وقتی کدبورسی گرفتید همه این چیزها رو متوجه میشید. لینک آموزشش رو در پنل معاملاتی می بینید.

 34. سلام
  آقای کرمی سال 1378پدرم سهام اوراق بهادار گرفته به مبلغ 10000000ریال الان ارزشش چقدرمیشه ممنون میشم کمکم کنید

 35. سلام

  یه سوال سود هایی که از سهام های خریداری شده به صورت ماهانه اضافه میشن یا سالانه یا روزانه ?

 36. سوالى داشتم از شما
  مثلاً من سهم اوليه شركتى خريدارى كردم كه خيلى محدود هست مثلاً ٢٠٠ سهم
  سوالم اينه كى ميشه بازم از همين شركت خريدارى كرد ؟
  ايا بعد از سهم اوليه همان شركت بازم براى خريد سهم محدودى به خريداران تعلق ميگيره؟

  1. سلام، از روز بعد از عرضه اولیه میتونید سهام بیشتری از اون شرکت خریداری کنید.
   البته اگه در صف خرید بتونید در ابتدای صف قرار بگیرید که راهکاری برای اول شدن در صف نیست.
   در روز بعد از عرضه اولیه، معمولا صف خرید سنگین برای اون سهم تشکیل میشه چون معمولا سهام شرکتهای عرضه اولیه تا چند روز رشد خوبی میکنن. همه میخوان از این رشد قیمت سود ببرن.
   در مورد عرضه اولیه اینجا رو بخونید

   1. سلام خسته نباشید ببخشید برای شروع کدام بورس رو پیشنهاد میدید مفید یا اگاه برای عرضه اولیه من هیچ اطلاعی از بورس ندارم وکسی که بخوایم ازش سیگنال بگیریم رو چطور باید پیدا کنم؟

 37. سلام جناب جهاندیده عرض ادب و احترام
  اقا دو تا سئوال بلند داشتم
  1- همونطور که پیداست معاملات روزانه با +5 و -5 بسته میشند ولی سئوال من اینجاست با توجه به اینکه الان اکثر نمادها صف فروش هست و طی این چند روز همه صف فروش بودند و چند تا را بطور مستمر و طی ساعات مختلف من رصد می کردم همه صف فروش بودند و خریداری نبود فرض می کنیم قیمت امروز 1000 ریال بود با +5 و -5 – حال سئوال اینجاست با توجه به اینکه هیچ معامله ای انجام نشده بود فقط صرفن همه 950 برای فروش گذاشتند ولی معامله ای انجام نشد چرا روز بعد قیمت روی 950 با 5 درصد مثبت و منفی بسته میشد چون اصولن باید معامله ای انجام بشه تا مبنای کار فردا باشه همینطور فرضن برای نمادی مثل غنوش که هر روز 5 درصد بالا میره بدون انکه معامله ای انجام گرفته باشد فقط هر روز خریداران 5 درصد گرانتر پیشنهاد می دهند اما فروشی نیست ایا من بد قانون را متوجه شدم یا اینکه احیانن 1-2 تایی انجام شده یا چیز دیگر
  2- عده ای مثل بنده که 4-5 ماه هست وارد شدیم و الان فرضن 3 نماد مثل غچین و کویر + هست و باقی همه منفی بطوری که الان 30 درصد اصل پول از بین رفت و هر روز ضررها بیشتر و بیشتر میشه با توجه به اینکه الان هیچ خریداری نیست فرض بگیریم این روند ادامه داشته باشه چه کاری از دست ما بر میاد در حالی که هیچ خریداری نیست ایا راهکاری برای این موضوع هست عرض بنده برای شخص خودم نیست بلکه راهکار منطقی یا قانونی برای همچین مواقعی که کل بازار دچار مشکل شده و همه توی ضرر مستمر هست ایا سازمان بورس و سایر شرکتهای زیر مجموعه با توجه به تجربه سال 92 برای این مشکل راه حلی پیش بینی نکردند با تشکر فراوان

  1. سلام وقت شما بخیر
   1. وقتی به اندازه حجم مبنا در حداکثر یا حداقل قیمت معامله انجام بشه، قیمت پایانی سهم به 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی میرسه.
   مثلا حجم مبنای غنوش 20 هزار سهم هست، وقتی در حداکثر قیمت، حداقل 20 هزار سهم معامله بشه، قیمت پایانی 5 درصد بالا میره و بالعکس.
   حجم مبنای سهام شرکت های فرابورسی 1 هست، به این معنی که اگر از ابتدای شروع معاملات صف فروش تشکیل بشه و فقط 1 سهم فروخته بشه، قیمت پایانی به 5 درصد منفی میرسه و بالعکس.
   بنابراین معمولا سهام شرکت های فرابورسی به دلیل حجم مبنای 1، در صورت تشکیل صف خرید یا فروش رشد و افت شدیدی پیدا میکنن.
   2. متاسفانه سهامدار خرد راهی نداره و کاری از دستش بر نمیاد. سهامدار خرد باید از ابتدا از این تصمیمات اشتباه اجتناب کنه.
   با هیچ منطقی جور در نمیاد که شخص بیاد و سهام شرکتی رو بخره که 50 درصد رشد داشته، در حالیکه وضعیت بنیادی و سودآوری شرکت تغییری نکرده.
   کاری که از دست سهامدار خرد بر میاد:
   انتخاب سهام مناسب و بنیادی (ترجیحا سهام دارای بازارگردان باشه) – وظیفه بازارگردان اینه که معاملات سهم رو تسهیل کنه و سهم در صف قفل نشه.
   تعیین حدضرر – یعنی اگه سهم پایین‌تر از این قیمت رسید میفروشم.
   تعیین حد سود – یعنی اگه سهم تا این قیمت بالا رفت میفروشم.
   در مورد تعیین حدضرر مناسب این مطلب رو بخونید

   البته در شرایطی که صف فروش سنگین تشکیل میشه و خریداری وجود نداره، حدضرر هم نمیتونه جلوی زیان بیشتر رو بگیره چون خریداری نیست که سهم رو بخره.
   طی روزهای گذشته بعضی از سهام که بیش از 20 درصد افت داشتند برای مدتی متوقف شدند، با این امید که جلوی هیجان فروش گرفته بشه.
   وقتی بازاری بطور شارپ و هیجانی رشد میکنه، ریزش هیجانی هم خواهد داشت.

 38. سلام من تازه ثبت نام کردم چون دیپلم ندارم گفتن باید آفلاین خرید وفروش کنم چطور میتوتوان افلاین رو به انلاین تغیییر بدم آیا راهی هست که با مدرک زیر دیپلم آنلاین خرید فروش کنم ممنون اگه راهنمایی کنید

    1. در معاملات آنلاین، سفارشی که ارسال میکنید بطور لحظه ای وارد هسته معاملات بورس میشه
     در معاملات آفلاین، معامله‌گر کارگزاری سفارش شما رو دریافت کرده و در هسته ارسال میکنه که با تاخیر مواجه هست

    2. من تازه به بورس میخوام وارد بشم در کدام شرکت سرمایه گذاری کنم سرمایه اولیم ۱۰میلیون هست.لطفا نظر بدین خیلی ممنوون

 39. سلام برای کسایی که مدرک دیپلم ندارن امکان ثبت نام در کارگزاری آگاه وجود نداره؟

  1. با سلام و ممنون از سایت خوبتون ، من چند روزه ک با بازار بورس آشنا شدم و مطلقا هیچ اطلاعات ازش ندارم توصیتون برای بنده چیه چ کتاب ها و منابعی رو مطالعه و چ کار هایی رو باید انجام بدم؟

  1. کافیه در کارگزار جدید افتتاح حساب انجام بدید
   بعد اگه خواستید سهام قبلی رو از طریق کارگزاری جدید بفروشید، درخواست تغییر کارگزار ناظر رو به کارگزار جدید ارسال می‌کنید

 40. سلام
  وقت بخیر
  من به تازگی در سجام ثبت نام کردم چجوری میتونم سهام بخرم و اطلاعات کسب کنم؟

  1. سلام، وقت بخیر
   ثبت نام در سجام به تنهایی کافی نیست.
   شما می بایست ابتدا از طریق کارگزاری اقدام میکردید.
   اگر از طریق کارگزاری آگاه ثبت نام کنید، نیازی به عضویت در سجام نیست.
   اگر قبلا ثبت نام انلاین در کارگزاری آگاه رو انجام ندادید، از طریق این لینک مراحل ثبت نام رو انجام بدید.

   1. سلام خسته نباشی.
    من قبلا برادرم با کد بورسیه خودش برام خرید میکرد چون خودم کد بورسی نداشتم.
    الان خودم کد گرفتم ایا میشه سهاممو بدون اینکه برادرم بفروشه و پولشو برام واریز کنه بتونه انتقالش بده به کد خودم؟

    1. سلام، وقت بخیر
     همه نقل و انتقالات سهام در بورس انجام میشه. برادر شما میتونه سهم رو در بورس بفروشه و پول رو به شما بده تا شما سهم رو بخرید.

 41. جناب جهاندیده
  سلام وقت بخیر
  بنده با کد شما در سایت و با شگاه آگاه ثبت نام کردم
  چطور می توانم از کد شما برای تخفیف در خرید محصولات استفاده کنم؟
  لطفا کد خود را اعلام نماید. با تشکر

  1. سلام، وقت شما بخیر
   زمانی که با کد ما ثبت نام میکنید بطور خودکار از مزایا (تخفیف کارمزد و سایر تخفیف‌ها) در باشگاه مشتریان کارگزاری اگاه بهره مند میشید
   در صورتی که معرف شما هنوز مشخص نشده میتونید از کد AA2791 استفاده کنید

 42. با سلام
  آیا برای ورود به بورس کد سجام الزامی است یا تنها ثبت نام در کارگزاری کفایت میکند؟

  1. سلام ممنون از راهنمائهای خوبتان بنده هم می خواهم از آموزش ازصفر تا ۱۰۱ را دریافت کنم لطفا

 43. سلام
  درآمد نرمال در طی یکسال در بورس چند درصد سرمایه اولیه می باشد؟
  مثلا بانک 20 درصد میده ولی ریسکی نداره
  ولی بورس مبلغ مشخصی نمیده و ریسک داره ولی به صورت میانگین میشه گفت چند درصد سود نرماله؟

  1. سلام، بطور میانگین نمیشه گفت.
   و نمیشه تخمین زد.
   چون به خیلی چیزها بستگی داره.
   یک سرمایه گذار ممکنه حتی بالای 100 درصد بازدهی داشته باشه و شخصی دیگه ضرر کنه و حتی نتونه به اندازه سود بانکی هم بدست بیاره.

 44. سلام من 15 سالمه میخوام از همین الان وارد بورس بشم و یاد بگیرم که تا 17 18 سالگی فول بشم ولی هنوز هیچی نمیدونم حتی نمیدونم سهام چیه و چرا میخرنش میخواستم شما کمکم کنید

  1. سلام…برای کارگزار شدن از کجا شروع کنیم؟؟؟؟باید رشته دانشگاهی مرتبط داشته باشیم؟؟؟

 45. هرچه میگردم نمیتوانم وارد سایت اصلی خرید و فروش بورس شوم. همه سایتها تبلیغاتی هستند. لطفا سایت اصلی را معرفی کنید.

  1. برای خرید و فروش سهام باید مراحلی رو طی کنید.
   اولین کار این هست که در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید و کد بورسی رو دریافت کنید.
   بعد از اینکار، کارگزار به شما لینک سایت مخصوص برای خرید و فروش رو ارسال میکنه و با نام کاربری و رمز عبور میتونید واردش بشید.
   سایت اصلی که میتونید صرفا معاملات رو ببینید : tsetmc.com
   سایتی که میتونید باهاش خرید و فروش انجام بدید :مشخصاتش بعد از دریافت کد بورسی به شما داده میشه.

 46. سلام . من هیج سرمایه ای ندارم و بیکار هستم .فقط یه مقدار طلا دارم بنظرتون طلاهامو بفروشم و در بورس( اموزش و معامله گری) هزینه کنم ارزششو داره ؟

   1. از این نظر میگم که طلا طولانی مدت باید نگه داشت و واسه سرمایه گذاری خوبه ولی بورس رو میشه بعنوان کسب و کار نگاه کرد با اموزش ؟

    1. از نظر آموزش دیدن، یادگیری بورس یکی از بهترین تصمیماتی هست که برای افزایش دانش مالی میتونید بگیرید.
     حداقل شخصا برای من اینطور بوده.
     بورس رو نباید به عنوان کسب و کار ببینید. سرمایه گذاری با کسب و کار تفاوت داره.
     وقتی صحبت از کسب و کار میشه، انتظار داریم درآمد ثابتی ازش بدست بیاریم. در حالیکه بورس به این شکل نیست و درآمد قابل پیش بینی وجود نداره.

 47. سلام ضمن تشکر لطفا راهنمایی بفرمایید اگر سهمی با بنیاد خوب و پی /ایی مثلا 8 رشد خوبی حدود 70 درصد را نموده امکان دارد که ریزش کند و یک دفعه در این شرایط بازار سقوط کندوسهام دار متضرر شود

  1. سلام، سوال شما بسیار کلی هست.
   قیمت سهام یک شرکت در بلندمدت به سمت ارزش ذاتی خودش حرکت میکنه.
   ممکنه قیمت سهامی که مدنظر شماست بصورت حبابی رشد کرده و قیمت سهم متناسب با ارزش ذاتی شرکت یا ارزشی که شرکت میتونه در آینده ایجاد کنه نباشه.
   احتمال این هم وجود داره که قیمت سهم هنوز به اندازه سودآوری شرکت، رشد نکرده باشه و هنوز جای رشد وجود داشته باشه.
   پس فکر میکنم در این مواقع بهتر باشه تحلیل بنیادی انجام بدید

   1. عرض ادب و خداقوت جناب جهاندیده
    منظور حضرتعالی از بلند مدت چقده ( بطور میانگین ) ؟

    1. در سرمایه‌گذاری معمولا به بازه زمانی بیش از 1 سال بلندمدت میگن.

 48. سلام اقای جهان دیده خسته نباشید من تازه اومدم توی بورس حالا یه سوال داشتم ممنون میشم اگه جواب بدین من همین هفته یه نمادی رو خریدم هر روز 5 درصد مثبت بود بعد گفتن چون این نماد در 15 روز 50 درصد رشد کرده بسته میشه و بعد باز میشه برای همین من سریع اومدم بیرون چند دقیقه بعد از این که من بفروشم متوقف شدش حالا میگن حدود با دامنه نوسان 10 درصد منفی یا مثبت باز میشه اگه من همون روز سریع بخرم این 10 درصد مثبت یا منفی شامل حال من میشه یا نه

  1. سلام، وقت شما بخیر
   دوست عزیز فکر میکنم شما اساسا نحوه کار معاملات رو درست متوجه نشدید
   شما سهم رو فروختید و هیچ سهمی ندارید، اگه بخواید دوباره بخرید با قیمت خاصی میخرید و این قیمت خرید شما هم که بستگی به بازار و عرضه و تقاضا داره
   تفاوتی بین شما که سهم رو داشتید و کسی که تازه میخواد سهم رو بخره وجود نداره.
   نوسان 10 درصدی متناسب با قیمت بازگشایی سهم هست. مثلا اگه سهم در قیمت 500 تومن باز بشه، از 450 تا 550 تومن میتونه نوسان کنه (تا 10 درصد مثبت، تا 10 درصد منفی)

 49. اقا یه سوال دارم من تحلیل تکنیکال بلدم و در بازار ارز کار میکنم و الان دنبال اینم در بورس ایران هم شروع به فعالیت کنم. اینطور که متوجه شدم برای بورس ایران باید تکنیکال و فاندامنتال با هم به کار برد برای تحلیل! این مراحل برای تحلیل کافیه؟ یا باید چیزهای دیگه رو هم لحاظ کرد؟
  ۱. بررسی سهام شناورشرکت ۲. بررسی eps و dps . ۳ نسبت p/e , و در نهایت بررسی تکنیکال چارت / این مراحل کافیه یا باید چیزهای دیگه رو هم بررسی کرد؟ سوال بعدیم در مورد روش تحلیل تکنیکال هست من در بازار از از الگوهای هارمونیک استفاده میکنم. در بورس ایران هم هارمونیک جواب میده؟؟ الیوت رابرت ماینر هم بلدم، کدومش در بازار بورس ایران بهتر جوابگو هست؟

  1. بهتره از هر دو تحلیل استفاده کنید.
   منظور شما رو از “کافی” متوجه نشدم. هر چقدر مهارت و تجربه شما بیشتر باشه میتونید عملکرد بهتری داشته باشید
   برای تحلیل، مراحلی که گفتید میتونه مراحلی باشه که خود شما در پیش میگیرید
   اما این مراحل، به شکل یک قانون وجود نداره. مراحل تحلیل میتونه در هر استراتژی متفاوت باشه
   اشخاص میتونن استراتژی های متفاوتی داشته باشن.
   ممکنه شخصی دیدگاه حداقل یکسال در سرمایه گذاری داشته باشه و هدفش شناسایی شرکتهایی باشه که سود نقدی خوبی پرداخت میکنن
   و شخصی دیگه ترجیح میده نوسان گیری کنه و فقط شرکت هایی که بنیادی مطلوبی دارند و در قیمت مناسبی معامله میشن رو خریداری کنه
   یا شخصی دیگه سود و زیان شرکت براش اهمیتی نداره و صرفا به دنبال خرید و فروش کوتاه مدته.
   این شرایط همگی در نوع تحلیل و بررسی سهام تاثیر میذاره.

   1. ممنون بابت پاسخ. کتاب برای تحلیل فاندامنتال بازار بورس ایران معرفی میکنید؟ برای ارزش گذاری سهام و عملکرد شرکت

   1. پس صف خرید تنها تایید کننده ی تحلیل تکنیکال ها و بنیادی و … میتونی باشه نه یه سیگنال.درسته؟

    1. صف خرید دلایل زیادی داره و نمیشه به عنوان یه فاکتور تحلیلی بهش نگاه کرد.
     ممکنه در سهم سفته بازی جریان داشته باشه یا اینکه جو کلی بازار یا صنعت مربوطه خوب باشه و سهم به صف خرید برسه!
     زیاد دنبال صف خرید نباشید

    2. سلام با تشکر از توضیحات مفید تون. من قبلا سهام بانک رو خریدم و برگه سهام رو دارم. اخیرا کد بورس گرفتم. حالا میخوام. این سهام بانک رو بزارم تو ایزی تریدرتعدادی از اونها رو بفروشم . نمیدونم چطوری باید این کارو انجام بدم میشه. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

     1. سلام، به کارگزاری که باهاش کار میکنید درخواست تغییر کارگزار ناظر بدید. باهاشون تماس بگیرید روشش رو به شما میگن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *