آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال (راهنمای کامل و قدم به قدم)

در این راهنما قصد داریم چگونگی سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال (ارزهای رمزنگاری شده) را توضیح دهیم.

اما واقعا چرا باید در بازار ارز دیجیتال سرمایه گذاری کرد؟ کدام ارز دیجیتال برای خرید مناسب است؟ از کجا می‌توانید ارز دیجیتال را بخرید و چگونه باید آنها را نگهداری کنید؟

ما در این مطلب جامع از سایت بورسینس قصد داریم به این سوالات ضروری که برای همه افراد در ابتدای کار مطرح می‌شود پاسخ دهیم.

سلب مسئولیت: ما مشاور سرمایه گذاری نیستیم و این راهنما را صرفا جهت آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال و اطلا‌ع‌رسانی در این حوزه تهیه کرده‌ایم. بنابراین نباید این اطلاعات را به عنوان مشاوره تلقی کنید. هر تصمیمی که می‌گیرید و هر عملی که انجام می‌دهید مسئولیت آن بر عهده شماست.

ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم که به ارزهای رمزنگاری شده یا رمزارز نیز شهرت دارند، بدون شک در حال حاضر یکی از داغ‌ترین مباحث و بازارها برای سرمایه گذاری هستند. بسیاری از مردم سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی را به عنوان یک راه نجات از تورم تلقی می‌کنند اما این موضوع همیشه صدق نمی‌کند.

این ارزها که به راحتی به یکدیگر قابل تبدیل هستند این وعده را می‌دهند که در آینده به پول غیرقابل دستکاری و ارز رایج دنیا بدل خواهند شد. طرفداران این ارزها، آینده‌ای را می‌بینند که در آن، ارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم جایگزین مناسبی برای دلار، یورو و… هستند و می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده دنیا داشته باشند.

نگهداری بیت‌کوین، به معنای حضور در این ماجراجویی است. اگر بیت‌کوین یا ارز دیگری بتواند جایگزین ذخایر پولی در بانک‌های مرکزی شود یا اینکه یک ارز غالب در تبادلات بین‌المللی گردد، ارزش بیت‌کوین بسیار بیشتر از 50 یا 60 هزار دلار خواهد شد.

بازدهی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

سرمایه‌گذاران در ارز دیجیتال به طور شگفت‌انگیزی موفق بوده‌اند. در ادامه به سه نمودار که قیمت بیت‌کوین، اتریوم و کل ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد توجه کنید:

از سال 2013 ارزش بیت‌کوین حداقل 50000 درصد افزایش یافته است! البته نوسانات زیادی را نیز در قیمت بازار شاهد بودیم.

اما در مورد اتریوم، از سال 2015 ارزش اتریوم از زیر 50 سنت (0.5 دلار) به بیش از 4000 دلار در سال 2021 رسید. اتریوم نیز در این مسیر شاهد نوسانات بسیار زیاد بود.

اگر بخواهیم کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم، ارزش کل بازار از اواخر آوریل 2013 تا اواسط سال 2021 از حدود 1.5 میلیارد دلار به بیش از 2600 میلیارد دلار رسید. این موضوع یعنی اگر آن سال‌ها به سرمایه گذاری در ارز دیجیتال روی آورده بودید، احتمالا اکنون یک میلیاردر بودید!

اما وقتی به این رشدها نگاه می‌کنیم، با خود می‌گوییم آیا می‌توان به چنین رشدهای عجیب و غریبی اطمینان کرد؟ آیا حباب به وجود نیامده است؟ آیا سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی فقط به سود‌های نجومی ختم می‌شود؟

درست است که اگر در زمان مناسب در این ارزها سرمایه گذاری کرده بودید الان ثروت زیادی داشتید اما اگر پتانسیل این بازار را در نظر بگیرید و چشم انداز شما نسبت به این ارزها مثبت باشد، امروز نیز شاید برای شروع سرمایه گذاری در این ارزها دیر نشده باشد.

در ادامه به آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال پرداخته و توضیح می‌دهیم چگونه می‌توانید این ارزها را بخرید، آنها را نگهداری کنید و یک پرتفوی (سبد دارایی) از ارزهای رمزنگاری شده تشکیل دهید.

باید در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری معمولی نیستند.

نوسانات بازار رمزارزها از هر بازار دیگری بیشتر است. هنوز قوانین آن واضح و مشخص نیست و ریسک این وجود دارد که دولت این ارزها را ممنوع کند، صرافی هک شود یا اینکه به هر دلیلی دسترسی‌تان به کیف پول ارز را از دست بدهید. بنابراین سرمایه گذاری در ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و نباید با چشم بسته یا بدون تحقیق و فقط با نگاه کردن به حرکت دیگران انجام شود.

بیشتر بخوانید: چرا بازار ارزهای دیجیتال، نوسانات زیادی دارد؟

متاسفانه بسیاری از مردم با چشم بسته و فقط با تکیه بر کانال‌های تلگرامی سیگنال و یا نظرات دیگران دست به معامله کریپتو کارنسی می‌زنند که این رویکرد برای آن‌ها سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی را با خطر مواجه می‌کند. 

آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مبحثی است که فقط به این مقاله ختم نمی‌شود، شما باید دائما به یادگیری راه‌های سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی و یافتن کوین‌های جدید بپردازید.

به همین خاطر اگر قصد سرمایه گذاری دارید، فقط باید آن مقدار از سرمایه‌تان که حتی اگر کاملا از بین برود هیچ خللی در زندگی شما ایجاد نمی‌شود را در این زمینه سرمایه گذاری کنید.

دلایل سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

علاوه بر توضیحاتی که در این مطلب از بورسینس خدمت شما ارائه کردیم، سه دلیل عمده برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد:

 • شما با اینکار از کاهش ارزش پول‌تان در مقابل تورم جلوگیری می‌کنید.
 • شاید به این ارزها اعتقاد دارید و دیدگاه شما این است که این ارزها می‌توانند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند.
 • به خاطر اینکه شما تکنولوژی را درک می‌کنید و به آن علاقه دارید.

بیشتر بخوانید: آیا بیت‌کوین می‌تواند سپری در برابر تورم باشد؟

با این وجود، یک اشتباه برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال وجود دارد: اینکه تحت تاثیر جو بازار یا رشد بالای این ارزها قرار گیرید و ترس از دست دادن سود باعث شود مقادیر زیادی از یک ارز را در اوج قیمت خریداری کنید تا به این ترتیب در مدت کوتاهی به پول زیادی برسید و همه این کارها را در حالی انجام می‌دهید که هیچ شناختی از ارزهای رمزپایه ندارید. این یک اشتباه بسیار خطرناک است و نباید مرتکب آن شوید.

باید بدانید سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی پر سود به نظر می‌رسد اما انجام تنها یک اشتباه کوچک می‌تواند سرمایه شما را بر باد بدهد.

کدام ارز دیجیتال را بخریم؟ (ساخت پرتفوی یا سبد دارایی)

اولین ارز رمزنگاری شده بیت‌کوین بود. تا اواخر سال 2016 غیر از بیت‌کوین ارز خاص و بزرگ دیگری وجود نداشت. اگر می‌خواستید در ارز دیجیتال سرمایه گذاری کنید، بیت‌کوین می‌خریدید.

سایر ارزهای دیجیتال (که با نام آلتکوین شناخته می‌شوند) در آن زمان فقط مانند سهام کم‌ارزش بودند که در یک بازار غیرشفاف معامله می‌شدند و صرفا ابزاری برای Pump و Dump بودند (افزایش مصنوعی قیمت و سپس فروش آن).

اما این وضعیت پایدار نمی‌ماند. گرچه بیت‌کوین همچنان سردمدار ارزهای دیجیتال است ولی از سال 2017 سهم بازار آن از کل بازار ارزهای دیجیتال از 90 درصد به زیر 40 درصد رسیده است.

بسیاری از مردم از این رویداد اطلاع یافتند، زیرا شاهد پرطرفدار شدن اتریوم و مشکلاتی مانند اندازه بلاک در شبکه بیت‌کوین بودند. این موضوع نشان می‌دهد که همیشه باید چشمان‌تان باز باشد و ببینید که مردم به سمت کدام ارز می‌روند.

اگر قصد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال را دارید، بیت‌کوین به عنوان یک دارایی پیش‌فرض در اکثر سبدها وجود دارد ولی شاید به عنوان مهمترین دارایی مطرح نباشد. در یک سبد که به خوبی چیده شده است، سایر ارزها مانند این موارد نیز احتمالا به چشم می‌خورد:

 • اتریوم
 • Uniswap
 • Filecoin
 • Aave
 • و….

می‌توانید سایر ارزهای رمزنگاری شده را در سایت Coinmarketcap.com مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای سایت Coinmarketcap

ارزش بازار ارز (market capital) به معنای ارزش کل یک ارز دیجیتال است که معمولا به دلار آمریکا سنجیده می‌شود. ارزش بازار، یک معیار کامل و بی‌نقص برای سنجش نیست ولی می‌توان گفت در حال حاضر معیاری است که می‌توانیم ارزش یک ارز دیجیتال را با آن بسنجیم.

اگر قصد دارید که یک سبد دارایی خوب داشته باشید، بهتر است در مورد ارزها تحقیق کنید. سایت آنها را بخوانید و ببینید که چشم‌انداز کدام ارز را مثبت می‌بینید (مخصوصا اگر در زمینه فعالیت آن ارز سررشته داشته باشید) و تصمیم بگیرید کدام ارز را قصد دارید خریداری کنید.

ارزها معمولا ویژگی خاص خودشان را دارند. به طور مثال ارزهایی که با خصوصی بودن و حریم شخصی شناخته می‌شوند شامل Dash و Monero و Zcash هستند.برخی دیگر از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند مانند Chainlink  و …

ارزهای دیگری مانند ریپل یا NEM مانند بیت‌کوین غیرمتمرکز نیستند ولی از طرف دیگر ویژگی‌های دیگری دارند که آنها را خاص می‌کند.

بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر رونق زیاد، دارای ساختاری پیچیده‌ است به این دلیل که معمولا صدها فرصت سرمایه گذاری می‌بینید که می‌توانید از آنها سود کسب کنید (یا ضرر سنگین متحمل شوید). ارزهای جدید هر روز وارد بازار می‌شود و ارزهای دیگری از بین می‌روند. هر روز ارزهای زیادی به شدت سقوط می‌کنند و در سمت دیگر ارزهای دیگر به میزان زیادی رشد می‌کنند.

با این حال اگر قصد خرید آلتکوین‌ها را داشته باشید، قوانینی وجود دارد که می‌توان با آن، ارز خوب را از ارز بد تشخیص داد.

نکته: به هر ارزی غیر از بیتکوین، آلتکوین گفته می‌شود. امروزه این اصطلاح کاربرد کمتری دارد زیرا تعداد ارزها به شدت افزایش یافته است و هزاران آلتکوین وجود دارد.

ارزهای خوب، یک چشم‌انداز شفاف، تیم توسعه فعال و یک جامعه از کاربران مشتاق دارند. اما ارزهای بد، غیرشفاف هستند، مزایای مبهم فنی که هیچ توضیحی درباره آن ارائه نشده را تبلیغ می‌کنند و جامعه کاربران آنها از افرادی تشکیل شده که صرفا به هر قیمتی هدف و قصدشان پر کردن جیب خودشان است.

از جمله ارزهایی که باید از آنها دوری کنید، ارزهایی هستند که با سیستم زیرمجموعه‌گیری چندسطحی (MLM) کار می‌کنند و افرادی را که شناختی از این بازار ندارند هدف می‌گیرند و اغلب ادعایشان این است که قصد دارند بیت‌کوین بعدی شوند!

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

چندسال پیش اگر قصد داشتید ارز دیجیتال خریداری کنید، چندان کار آسانی در پیش نداشتید ولی الان، گزینه‌های زیادی در قالب صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی در پیش روی شماست.

برای خرید ارزهای دیجیتال، باید از خرید اتریوم یا خرید بیت‌کوین شروع کنید، زیرا با خرید این دو ارز است که می‌توانید آنها را به راحتی به سایر ارزها تبدیل کنید. به عبارتی ابتدا بیت‌کوین یا اتریوم را خریداری می‌کنید سپس آن را وارد صرافی‌ها کرده و به سایر ارزها تبدیل می‌کنید.

برای خرید بیت‌کوین و استفاده از کیف‌پول‌های رایج، مطالب زیر را بخوانید:

پس از خرید بیت‌کوین در صورتی که قصد دارید یک ارز دیگر (آلتکوین) را خریداری کنید باید ابتدا ببینید این ارز در کدام صرافی معامله می‌شود. برای تشخیص اینکه ارز موردنظرتان در کدام صرافی قابل خرید است، کافیست در سایت coinmarketcap روی نام ارز کلیک کنید. (اگر ارز موردنظر در بین 100 ارز برتر صفحه اول نیست، در فیلد جستجو نام آنرا جستجو نمایید)

ارزش بازار ارزها

با کلیک روی نام ارز، به صفحه مشاهده نمودار و مشخصات آن ارز وارد خواهید شد.

سپس روی تب Markets کلیک کنید (مطابق شکل زیر):

کلیک روی تب مارکت

پس از آن لیست صرافی‌هایی که ارز موردنظر در آن خرید و فروش می‌شود را خواهید دید.

به طور مثال ارز Stellar در صرافی‌هایی که در شکل زیر مشخص است معامله می‌شود. قیمت معامله در هر صرافی نیز روبروی آن مشخص است.

صرافی ارزهای دیجیتالی

نکته خیلی مهم: بسیاری از صرافی‌های خارجی اجازه فعالیت به ایرانیان را نمی‌دهند. قبلا از هرگونه اقدام برای ثبت‌نام و واریز ارز به سایت‌های خارجی، درباره اعتبار و قوانین افتتاح حساب و برداشت در آنها تحقیق کنید.

نکته مهم‌ دیگری که باید به آن توجه کنید حجم سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی است. توصیه می‌شود از نگهداشتن دارایی‌های با حجم زیاد در صرافی‌های متمرکز اکیدا خودداری کنید.

برای اینکه با نحوه خرید در صرافی‌های مختلف آشنا شوید ما آموزش کار با چند سایت و اکسچنج را خدمت شما آموزش داده‌ایم:

در صورتی که ارز شما در صرافی‌های فوق وجود نداشت، می‌توانید لیست صرافی‌ها را در این صفحه ببینید.

معمولا خرید بیت‌کوین به آسانی انجام می‌شود. اینکه از کدام صرافی استفاده کنیم، همانطور که عرض کردیم بستگی به این دارد که ارز موردنیاز شما در کدام صرافی معامله می‌شود. باید به این نکته توجه کنید که صرافی مدنظرتان برای ما ایرانیان تحریم نباشد و افتتاح حساب در آن باعث نشود که حساب‌تان را مسدود کنند.

صرافی‌هایی که خدمت شما در این صفحه معرفی شده تاکنون مشکلی با ایرانیان نداشته‌اند و از طرفی حجم نقدیندگی در آنها زیاد است و مشکلی از بابت خرید و فروش‌های سنگین و پرحجم نخواهید داشت.

البته در مبحث آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال نباید صرافی‌های غیرمتمرکز را نیز فراموش کنیم. این صرافی‌ها توسط قرارداد‌های هوشمند کنترل می‌شوند از این رو هیچ سازمان یا شخصی نمی‌تواند مانع معامله کاربران ایرانی در آن‌ها شود.

با این حال به دلیل قوانین بین المللی مبنی بر ممانعت از انجام تراکنش‌های مالی با کشور ایران، عموما وبسایت این صرافی‌ها برای کاربران داخل کشور باز نمی‌شود.

در ادامه به معرفی تعداد صرافی غیرمتمرکز که سابقه درخشانی دارند می‌پردازیم:

چه زمانی برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال مناسب است؟

هیچ قانون کلی و عمومی برای اینکه زمان مناسب خرید ارزهای رمزنگاری شده را تشخیص دهیم وجود ندارد. قیمت این ارزها با توجه به عرضه و تقاضا رشد یا افت می‌کند.

اما باید در نظر داشته باشید زمانی که بازار هیجانی است و قیمت ارز در اوج خود قرار دارد اقدام به خرید نکنید و همینطور زمانی که قیمت یک ارز به شدت در حال سقوط است شاید خرید آن ارز عاقلانه نباشد (گاهی اوقات دلیل مهمی وجود دارد که قیمت به این شدت در حال ریزش است)

بهترین زمان برای خرید، زمانیست که قیمت در سطح پایین‌تر‌ تثبیت شده است.

هنر معامله‌گر است که تشخیص دهد چه زمانی ارز در وضعیت حبابی قرار دارد و چه زمانی قیمت به کف خود رسیده است. گرچه خرید ارز در کف قیمت بسیار مشکل است و نمی‌توان کف‌ها و سقف‌های قیمت را به راحتی تشخیص داد.

همان‌طور که قبلا نیز گفته شد، با توجه به نوسانات شدید این بازار به نظر می‌رسد برای سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی رویکرد‌های متفاوتی وجود دارد که رایج‌ترین آن برای سرمایه گذاران بلند مدت، خرید دارایی‌های کریپتو در بازه‌های زمانی منظم است.

گاهی اوقات یک ارز فراتر از تصور رشد می‌کند و همه فکر می‌کنند که در سقف قیمت قرار دارد ولی باز هم ارز رشد بیشتری را تجربه می‌کند و به قیمت‌های بالاتر می‌رسد. بنابراین نباید با یک پیش‌زمینه فکری ثابت به بازار نگاه کرد و امکان وقوع هراتفاقی وجود دارد. اینجا جایی است که تریدر‌ها هنگام سرمایه گذاری در کریپتو کارنسی دچار طمع می‌شوند.

به طور مثال وقتی قیمت بیت‌کوین به 30000 دلار رسید، همه تصور می‌کردند قیمت به شدت بالا رفته و بعید است که رشد بیشتری داشته باشد ولی بعد دیدیم که قیمت حتی به 60000 دلار هم رسید. بعد از این بود که همه متوجه شدند قیمت 30000 دلار در واقع فرصت خوبی برای خرید بوده است.

دو نکته مهم برای زمانبندی خرید ارزهای دیجیتال وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • حباب قیمت ارزهای دیجیتال را با حباب در بازارهای مالی مقایسه نکنید: افزایش 10 درصدی قیمت یک ارز در روز، حباب محسوب نمی‌شود و یک اتفاق عادی در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. اما رشد 100 درصدی در یک روز می‌تواند حباب باشد، گرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بیشتر از آن رشد نکند!
 • زمانی را برای مشاهده قیمت‌ها و رفتار بازار اختصاص دهید: فقط به خاطر اینکه یک کاهش قیمت جزئی رخ داده اقدام به خرید نکنید. شاید کاهش قیمت همچنان ادامه یابد. به دلیل اینکه می‌ترسید سود بزرگی را از دست دهید اقدام به خرید نکنید، فقط نظاره‌گر بازار باشید، اطلاعات‌تان را بالا ببرید و زمانی که فکر می‌کنید مناسب است دست به خرید بزنید.

از طرف دیگر، زود دست به فروش نزنید، ارزی که در حال رشد است را نگهدارید و یا اینکه وقتی به سود رسیدید بخشی از آن را بفروشید و بخش دیگری را نگهداری کنید. شاید رالی صعودی به تازگی آغاز شده باشد.

چگونه ارزهای دیجیتال را نگهداری کنیم؟

برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال نکات مهمی برای انتخاب کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال وجود دارد که خارج از حوصله این مقاله است، اما به طور کلی توجه به وایت‌پیپر و تحقیق در مورد هر یک از آن‌ها برای یک سرمایه گذاری با ریسک مدیریت شده حائز اهمیت است. در هنگام سرمایه گذاری بر روی کوین‌های هیجانی مانند میم‌کوین‌ها باید همه جوانب آن را در نظر بگیرید.

پس از اینکه ارزهای دیجیتال موردنظرتان را خریداری کردید، مهمترین سوال این است که کجا آنها را نگهداری کنید. برای اینکار شما چندین گزینه دارید.

اما نکته مهم اینجاست که تا حد ممکن، ارزها را در صرافی نگهداری نکنید.

اگر شما علاوه بر بیت‌کوین در سایر ارزها (آلتکوین‌ها) نیز سرمایه گذاری کرده‌اید باید در نظر داشته باشید که نگهداری ارز در صرافی‌هایی مانند Binance ریسک‌هایی وجود دارد. از جمله اینکه گاهی اوقات ارسال و دریافت این ارزها در صرافی به دلایل فنی مسدود شده و مجدد باز می‌شود.

برای ما ایرانیان خطر تحریم نیز وجود دارد و یکی از ریسک‌هایی است که با نگهداری ارز دیجیتال در صرافی خارجی متحمل می‌شوید.

علاوه بر این، صرافی‌های زیادی موردحمله هکرها قرار گرفته و احتمال دزدیدن شدن مقادیر زیادی ارز و ورشکسته شدن صرافی پس از هک نیز وجود دارد. (مانند صرافی Mt. Gox که صدها میلیون دلار ارز مشتریان دزدیده شد)

بنابراین مورد اعتماد بودن یک صرافی نکته بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشید. اگر با تمام این توضیحات، قصد دارید ارزتان را در صرافی نگهداری کنید، باید اطلاعات کافی از صرافی بدست آورید. از جمله اینکه:

 • دفتر مرکزی صرافی در کجا واقع شده است؟
 • آیا صاحبان صرافی شناخته شده هستند؟
 • از چه زمانی شروع به کار کرده‌اند؟
 • در مقابل درخواست مشتریان چگونه پاسخ می‌دهند؟
 • نظر و تجربه سایرین در مورد صرافی چیست؟
 • آیا ایران را تحریم نکرده؟
 • و…

این سطح از اعتماد و اطمینان، البته بسیار کم است و مخصوصا اگر شما تعداد زیادی آلتکوین در اختیار داشته باشید به سختی قابل دست یافتن است.

توصیه ما به شما: خودتان ارزها را نگهداری کنید!

ویژگی انقلابی ارزهای دیجیتال این است که به فرد در مدیریت دارایی‌اش استقلال می‌دهد.

برای نگهداری بسیاری از ارزها، شما به هیچکس نیازی ندارید. نیازی نیست به کسی اعتماد کنید و یا اینکه از کسی کمک بگیرید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، دانلود و نصب یک نرم‌افزار روی دسکتاپ یا موبایل‌تان است که به عنوان کیف پول شما عمل می‌کند.

در صورتی که فقط بیت‌کوین خریده باشید، گزینه‌های زیادی برای نگهداری آن پیش روی شماست. از جمله کیف پول کاغذی، کیف پول سخت‌افزاری، کیف‌پول‌های آنلاین و دسکتاپ و موبایل. این موضوع برای برخی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده که شناخته شده هستند نیز صدق می‌کند.

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره شود این است که برخی افراد با عنوان آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال سعی در به دست آوردن کلید‌های خصوصی شما خواهند داشت. مهم‌ترین زنگ خطر برای شما باید تقاضای کلید خصوصی یا عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای از سوی کلاهبرداران باشد.

باید در نظر داشته باشید، وقتی خودتان قصد دارید ارز را در کیف پول نگهداری کنید، مسئول امنیت و حفظ آن خودتان هستید. اگر کیف پول روی موبایل‌تان نصب باشد و موبایل‌تان به هردلیلی از کار بیفتد، شاید موجودی ارزتان از بین برود. اگر کامپیوتر شما ویروسی شود و فایل‌های مهمی از کیف پول‌تان پاک شود، ممکن است کل موجودی‌تان را از دست بدهید.

البته خوشبختانه راهکارهایی برای پشتیبان‌گیری در بسیاری از کیف پول‌ها وجود دارد.

 • می‌توانید فایل پشتیبان کیف پول را در یک فلش مموری کپی کنید و آنرا در مکان امنی نگه دارید. برخی از کیف پول‌ها مانند Myetherwallet که یک کیف پول برای اتریوم است (و ارزهایی که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند را نیز پشتیبانی می‌کند)، فایل پشتیبان را برای دانلود به شما می‌دهد.
 • پرینت گرفتن از کلید خصوصی و نگه داشتن آن بصورت آفلاین یکی از راهکارهایی است که می‌تواند امنیت ارز دیجیتال شما را تا حد زیادی بالا ببرد. بسیاری از کیف‌پول‌های معتبر امکان دریافت کلید خصوصی (private key) را برای کاربران فراهم کرده‌اند.
 • برخی از کیف پول‌ها از Seed پشتیبانی می‌کنند. Seed در واقع عباراتی تصادفی است که معمولا 12 تا 24 کلمه است و برای بازیابی ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال کیف پول آنلاین Blockchain.info (که ارز بیت‌کوین، اتریوم و بیت‌کوین‌کش را پشتیبانی می‌کند) قابلیت دریافت Seed را به شما می‌دهد.  این Seed را می‌توانید پرینت بگیرید تا دیگر نگرانی از بابت از دست رفتن موجودی نداشته باشید.

اما یکی از امن‌ترین و بهترین راه‌ها برای نگهداری بیت‌کوین و سایر ارزها، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند کول والت، کیف پول Ledger و TREZOR هستند. این کیف‌پول‌ها می‌توانند کلید خصوصی را ایجاد کنند و تراکنش‌ها را بدون اینکه کامپیوتر شما درگیر شود انجام دهند.

در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مهمترین اطلاعات کیف پول بیت‌کوین یعنی کلید خصوصی (private key) هیچگاه در معرض دسترسی به اینترنت قرار نمی‌گیرد.

با این حال، حتی اگر کیف پول سخت‌افزاری ندارید، می‌توانید یک کیف پول کاغذی بسازید. این کیف پول می‌تواند حامل میلیون‌ها یا میلیاردها تومان ارز دیجیتال باشد و صرفا یک تکه کاغذ است که کلید خصوصی روی آن پرینت گرفته شده و در گاوصندوق یا جای امنی نگهداری می‌شود.

مطلب مرتبط: روش ساخت کیف پول کاغذی برای بیت‌کوین

همانند بسیاری از چیزهای دیگر، آلتکوین‌ها نمی‌توانند با بیت‌کوین رقابت کنند. برخی از آلتکوین‌های پرطرفدار مانند لایت‌کوین، ریپل و اتریوم را می‌توان روی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری نگهداری کرد. البته اگر اطلاعات کافی داشته باشید، تقریبا برای نگهداری همه آلتکوین‌ها می‌توانید از کیف پول کاغذی استفاده کنید.

معرفی چند کیف پول شناخته شده

در ادامه آموزش سرمایه گذاری در ارز دیجیتال به معرفی چند کیف پول رایج برای نگهداری این ارزها می‌پردازیم:

 • کیف پول Atomic wallet: نسخه دسکتاپ و موبایل کیف پول منتشر شده و دارای قابلیت پشتیبان‌گیری و امنیت مناسب است.
 • کیف پول MyEtherWallet.com : این کیف پول بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتالی است که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند (برخی از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ساخته می‌شود). روش کار با این کیف پول را در این صفحه بخوانید.
 • کیف پول موبایل Coinomi.com : این کیف پول بیش از 90 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و از رتبه خوبی در گوگل‌پلی برخوردار است و امکان خروجی گرفتن از کلید خصوصی را هم به شما می‌دهد.
 • کیف پول تراست ولت که بسیار شناخته شده است.

سایر کیف پول‌ها و اطلاعات مرتبط با آن‌ها را می‌توانید در این بخش مطالعه کنید:

لیست کیف پول (والت) ارزهای دیجیتال

جمع بندی

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال گرچه ممکن است سود خوبی داشته باشد ولی بسیار پرریسک است.

برای خرید بیت‌کوین می‌توانید از طریق این راهنما عمل کنید، سپس بیت‌کوین را وارد یکی از صرافی‌ها نمایید و آنرا به ارز موردنظرتان تبدیل نمایید. برای نگهداری ارز نیز سعی کنید از کیف پول رسمی آن ارز استفاده کنید که توسط سایت آن ارز معرفی شده است. راهکار دیگر این است که به نظرات سایرین در خصوص کیف پول‌ها توجه کنید.

در پایان، شما می‌توانید دسته بندی ارزهای دیجیتال در بورسینس را در این صفحه دنبال کنید تا از آخرین آموزش‌ها و راهکارهای این حوزه مطلع شوید.

در صورت داشتن سوال یا تجربه در خصوص سرمایه گذاری در ارز دیجیتال در بخش نظرات با ما مطرح کنید.

مقالات مرتبط:

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌
0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

248 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
رسول

با عرض سلام
ممنون از اطلاعات بسیار خوبتون، آیا امکان سرمایه گذاری در یک صرافی خارجی بر روی هر رمز ارزی با این دیدگاه که اون صرافی خارجی در مدتی مشخص مثلا یک تا سه ماه سودی به ما پرداخت کنه وجود داره؟
مثلا در یک صرافی خارجی رمز ارز اتریوم خریداری کنم و متعهد بشم تا 3 ماه اون مقدار رو نفروشم و این اختیار رو به اون صرافی بدم برای معامله و بعد از مثلا 3 ماه سود مشخصی رو از اون صرافی دریافت کنم؟

عرفان

سلام و خسته نباشید خدمت شما
من میخام در سرمایه گذاری ارز دیجیتال فعالیت کنم
ولی نمیدونم از کجا شروع کنم
مطالب شما یه دیدگاه کلی به من دادن که خیلی مفید بود و ازتون بسیار سپاسگذارم
میشه راهنماییم کنید ک از کجا شروع کنم و به چه صورت جلو برم؟و حدودا چقدر طول میکشه از نظر زمانی تا بتونی اطلاعات کاملی بدست بیارم ک بتونم خرید و فروش رو شروع کنم؟

حسين

سلام خسته نباشي
ي پيشنهاد هم ب من شده كه تو ي شركت استخراج بيت كوين سرمايه گذاري كنم ، ميگن ماهانه حدود٠٥/ بيت كوين بهت ميديم و شما تا ٣٠ ماه اينده حد اقل ١/٧ بيت كويين خواهيد داشت والبته اين حداقله و ميتونه بيشتر هم باشه
اين شركت داره ي مزرعه بيت كوين با مجوز احداث ميكنه

فرشاد

سلام چن نفر از امریکا تو اینستاگرام به من پیام دادن که اگه هزار دلار در بیت کوین سرمایه گذاری کنی ما کاری میکنیم که هر هفته شما ده هزار دلار سود کنید و یک لینک واسم فرستادن که وارد سایت یک شرکت میشه میخواستم بدونم که آیا همچین چیزی واقیعت داره یا که کلاه برداریه

ehsan ghanei

کلاهبرداری است . نرو .

محسن

سلام
از محدود جاهاییه ابنجا ک به تک تک سوالات پاسخ داده شده
واقعا عالی
سوالی دارم مهندس
برای هولد کردن به مدت ۳ سال کدوم رمزارز سود خوبی میده؟
به نظرتون کدوم رمزارز این قابلیت رو داره ک مثل بیت کوین یا اتریوم و یا حتی کاردانو طی یک دوره ی ۲ الی ۳ ساله چندصد برابر و یا هزاران برابر بشه؟

نرگس

من میخوام ارز بخرم ولی نمیدونم چطور باید تعداد و قیمت بزنم
از کجا باید متوجه بشم

Asafa

سلام خسته نباشید
کدام صرافی ها قابل اعتماد هستند که در آنها بتوان ارز هایی که زیر یک دلار هستند را معامله کرد؟

هادی

به نظر شما ارز های دیجیتال مون رو تو کیف پول تراس ولت ۱ سال بزاریم اشکال داره؟

علی

سلام.چرا تو کیف پول تراست uniswap exchange برام باز نمیشه؟و اینکه برای خرید ارز در تراست از همین uniswap exchange بهتره استفاده بشه؟؟

منا

سلام ببخشید اموزش بیت کوین بخوایم از صفر شروع کنیم چه روشی ویا چه کتابهایی بیشنهاد میکنید؟

حمید

لطفاً درباره atc راهنمایی میکنید ؟ قابل اعتماد هست ؟

فهیمه

سلام من میخوام واررد ارز دیجتال بشم و بیت کوین بخرم میخواستم بدونم با حداقل هزینه ای ک می تونم بیت کوین بخرم چقدر است ؟
و بعد از اینکه خریدم ب کجا میفروشم ؟ بعد از اینکه فروختم چطوری پولشو میگیرم ؟ از کی ؟ از کجا ؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید .

علی

سلام.چرا تو کیف پول تراست uniswap exchange برام باز نمیشه؟و اینکه برای خرید ارز در تراست از همین uniswap exchange بهتره استفاده بشه؟؟

فرحان

عرض سلام و ادب، سوالی که از خدمت تون داشتم این بود که آیا با افت قیمت ارزهای دیجیتال از تعداد واحد های خریداری شده هم کم می‌شود؟ به عنوان مثال شخصی 20 واحد از یک ارز دیجیتال رو خریده و قیمت این ارز هر روز افت داشته و برخی اوقات به منفی هم رسیده آیا از تعداد اون 20 واحد هم کم میشه مثلا میشه 14 واحد یا اینکه تعداد واحد یعنی اون 20 تا همیشه موجوده؟ لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم.

شهرزاد

اما سکه رو شما تو دستتون دارید و هیوقت به صفر نمیرسه قیمتش اماارز دیجیتال وقتی به صفر رسید چی تو دستت داری؟

سید سجاد معصومی

سلام وقت بخیر
مهندس جان من چطور میتونم ریپل رو از تراست ولت به نوبیتکس و یا کوینکس انتقال بدم.؟

علیرضا

سلام
من میخوام وارد بازار ارز های دیجیتال بشم
۱ _ چه کیف پولی برای ارز دیجیتال بهتره؟من کیف پول اتمیک دارم ولی صفحه ی اول که نوشته والت باز نمیشه! باید وی پی ان روشن باشه؟ برای من با وی پی ان هم باز نشد!
۲_ برای اولین بار چه ارزی بخرم و از چه طریق خریداری کنم؟

سارا

با سلام خدمت ادمین محترم. من دو تا سوال دارم.
۱. آیا به ارزهایی که توی کیف پول اتمیک نگهداریرمیکنیم هم سود تعلق میگیره؟
۲. آیا اگه من ارزهام رو توی کیف اتمیک نگهداری کنم، امکان هک شدنش نیست؟

امید صفرپور

سلام و عرض ادب.
من موفق نشدم وارد بازار دیجیتال بشم.
راستش چندتا رفیق دارم و از هرکدومشون راهنمایی میخوام میگن پولتو بده ما واست به سود برسونیم ولی میخوام خودم وارد بازار بشم. لطفا راهنمایی کنین چجوری باید شروع کنم

Fati

سلام . کسایی ک زیر ۱۸ سال هستن هم میتونن تو ارز دیجیتال فعالیت کنن؟

صدف

اره میتونن ولی توی صرافی های مث بیت24 توی نوبیتکس باید بالای 18 باشی

h

سلام خسته نباشید یک سوال میخام ببینم درست فهمیدم یا نه اگر از یک سایت ایرانی ارز دیجیتالی مثل بیت کویت خریداری کنیم به طوره کلی با فروشش و معاملش میتونیم به تومان یا دلار تبدیلش کنیم؟

محمد امین

salam vaght bekheyr

man age bekham tahlile kharido foroosh ro yekam daghightar yad begiram che pishnehadi darin aghaye jahangiri?
سلام وقت بخیر
من اگه بخوام دقیق تر تحلیل خرید و فروش رو درک کنم برای سرمایه ی کوتاه مدت
چه باید کرد ؟

آشنا

سلام جناب جهاندیده عزیز ؛ ضمن تشکر از مطالب بسیار مهم و مفیدتون؛ بفرمائید با توجه
به اینکه اکثر صرافی های خارجی ایرانیها رو تحریم میکنن و اجازه افتتاح حساب به ایرانیها نمیدن ؛ آیا میتوان از طریق شخص ثالث که در خارج ساکن هست در صرافی های خارج حساب باز کنیم و برای اون حساب رمز اختصاص بدیم که در اختیار خودمون باشه و افتتاح کننده حساب ( که حساب رو بصورت صوری بنام خودش و در واقع برای ما باز کرده ) دسترسی به موجودی اون نداشته باشه؟
آیا ایرانی بودن شخص ساکن خارج هم باعث محرومیت اون از افتتاح حساب میشه ؟
با تشکر

آشنا

با تشکر مجدد از شما ؛ به جهت اطلاع از لحاظ تکنیکی پرسیدم که آیا امکان داره بنام فرد دیگری ( حالا چه در خارج در در داخل ) حساب در صرافی ( چه خراج چه داخل ) باز کرده و رمز خصوص برای اون حساب بذاریم که دسترسی به موجودی که ما واریز میکنیم نداسته باشه ؟ مثلا برای فرزندم حساب باز کنم ولی تا موقع مرگ رمز حسابش دست خودم باشه و رمز رو بعنوان ارث براش بزارم ؟

علی

سلام آقا بهترین کیف پول ساخت افزاری برای نگهداری ارز بیتکوین کدام است؟

Alice

سلام
یه تشکر زیاد بابت وقت ‌و اطلاع رسونیتون . خسته نباشید واقعا

من کلی چیز ازتون یاد گرفتم واقعا ممنون.

حامد عزتی

سلام خسته نباشید
مخواستم بدونم اگر من یک رمز ارزبخرم و این رمز ارز با ریزش مواجع بشه کل دارایی من صفر میشه مثل بازار فارکس و منو از بازار خارج میکنه
یا مثل بورس وقت از ارزشش داراییم کم میشه؟

جواد

سلام خسته نباشید میشه بیشتر در این مورد توضیح بدید آیا با خرید ارزهای شناخته شده و معروف تر برای سرمایه گذاری ۱تا۲سال مثلا خرید یک‌ بیتکوین یا اتریوم بعد از گذشت شش ماه مثلا ارزش بیت کوین ۹۰درصد ریزش میکنه و بعد از گذشت ۲سال ارزشش سقف میزنه،آیا در زمان ریزش بیت کوین خریداری شده از بین میره یا فقط ارزش شو از دست داده و اگر دوباره شروع به رشد کنه ما هنوز اون رمز ارز داریم یا اینکه در زمان ریزش ۹۰یا ۹۵درصدی از این بازار خارج شدیم؟؟؟؟؟؟

علی احمد تیموری

سلام خسته نباشید میشه لطف کنید یک ویدیو کامل از ارزه ای دیجیتال برام لینکشو بفرستیت اخه هرسایتی یه چیزی میگه

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
248
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx