آموزش سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال (راهنمای کامل و قدم به قدم)

استراتژی سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال

در این راهنما قصد داریم چگونگی سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال (ارزهای رمزنگاری شده) را توضیح دهیم.

اما واقعا چرا باید در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرد؟ کدام ارز دیجیتال برای خرید مناسب است؟ از کجا می‌توانید ارز دیجیتال را بخرید و چگونه باید آنها را نگهداری کنید؟

ما در این مطلب جامع از سایت بورسینس قصد داریم به این سوالات ضروری که برای همه افراد در ابتدای کار مطرح می‌شود پاسخ دهیم.

سلب مسئولیت: ما مشاور سرمایه‌گذاری نیستیم و این راهنما را صرفا جهت آموزش و اطلا‌ع‌رسانی در حوزه ارزهای دیجیتال تهیه کرده‌ایم. بنابراین نباید این اطلاعات را به عنوان مشاوره تلقی کنید. هر تصمیمی که می‌گیرید و هر عملی که انجام می‌دهید مسئولیت آن بر عهده شماست.

اگر هنوز در حال خواندن این راهنما هستید، به احتمال قوی از قبل نسبت به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال علاقه‌مند بوده‌اید. ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم که به ارزهای رمزنگاری شده یا ارزهای رمزپایه نیز شهرت دارند، بدون شک در حال حاضر یکی از داغ‌ترین مباحث و بازارها برای سرمایه‌گذاری هستند.

این ارزها که به راحتی به یکدیگر قابل تبدیل هستند این وعده را می‌دهند که در آینده به پول غیرقابل دستکاری و ارز رایج دنیا بدل خواهند شد. طرفداران این ارزها، آینده‌ای را می‌بینند که در آن، ارزهایی مانند بیت‌کوین و اتریوم جایگزین مناسبی برای دلار، یورو و… هستند و می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در آینده دنیا داشته باشند.

نگهداری بیت‌کوین، به معنای حضور در این ماجرا جویی است. اگر بیت‌کوین یا ارز دیگری بتواند جایگزین ذخایر پولی در بانک‌های مرکزی شود یا اینکه یک ارز غالب در تبادلات بین‌المللی گردد، ارزش بیت‌کوین بسیار بیشتر از 10 هزار یا 15 هزار دلار خواهد شد.

بازدهی

سرمایه‌گذاران در ارزهای دیجیتال به طور شگفت‌انگیزی موفق بوده‌اند. در ادامه به سه نمودار که قیمت بیت‌کوین، اتریوم و کل ارزهای دیجیتال را نشان می‌دهد توجه کنید:

نمودار قیمت بیت‌کوین

نمودار قیمت بیت کوین

 

از سال 2011 ارزش بیت‌کوین حداقل 25000 درصد افزایش یافته است.

اما در مورد اتریوم، از ماه می 2016 ارزش اتریوم از حدود 12 دلار به بیش از 1000 دلار رسیده است. (بگذریم از اینکه در ابتدای عرضه اتریوم، قیمت آن در حدود 1 دلار بود)

اتریوم چارت

اگر بخواهیم کل ارزش بازار ارزهای رمزنگاری شده را بررسی کنیم، ارزش کل بازار از اواخر آوریل 2013 تاکنون (ماه اول 2018) از حدود 1.5 میلیارد دلار به بیش از 600 میلیارد دلار رسیده است (به نزدیک 800 میلیارد دلار هم رسیده ولی بازار اصلاح داشته است).

نمودار ارزش بازار

اما وقتی به این رشدها نگاه می‌کنیم، با خود می‌گوییم آیا می‌توان به چنین رشدهای عجیب و غریبی اطمینان کرد؟ آیا حباب به وجود نیامده است؟

درست است که اگر 2 یا 3 سال پیش در این ارزها سرمایه‌گذاری کرده بودید الان ثروت زیادی داشتید اما اگر پتانسیل این بازار را در نظر بگیرید و چشم انداز شما نسبت به این ارزها مثبت باشد، امروز نیز شاید برای شروع سرمایه گذاری در این ارزها دیر نشده باشد.

در ادامه توضیح می‌دهیم چگونه می‌توانید این ارزها را بخرید، آنها را نگهداری کنید و یک پرتفوی (سبد دارایی) از ارزهای رمزنگاری شده تشکیل دهید.

باید در نظر داشته باشید که ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری معمولی نیستند. نوسانات این بازار از هر بازار دیگری بیشتر است. هنوز قوانین آن واضح و مشخص نیست و ریسک این وجود دارد که دولت این ارزها را ممنوع کند، صرافی هک شود یا اینکه به هر دلیلی دسترسی‌تان به کیف پول ارز را از دست بدهید. بنابراین سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار پرریسک است.

به همین خاطر اگر قصد سرمایه گذاری دارید، فقط باید آن مقدار از سرمایه‌تان که حتی اگر کاملا از بین برود هیچ خللی در زندگی شما ایجاد نمی‌شود را در این زمینه سرمایه گذاری کنید.

دلایل سرمایه گذاری در ارزهای رمزنگاری شده

علاوه بر توضیحاتی که در این مطلب از بورسینس خدمت شما ارائه کردیم، سه دلیل عمده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد.

اول اینکه شما با اینکار از کاهش ارزش پول‌تان در مقابل تورم جلوگیری می‌کنید.

دوم، شاید به این ارزها اعتقاد دارید و دیدگاه شما این است که این ارزها می‌توانند دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کنند.

سوم، به خاطر اینکه شما تکنولوژی را درک می‌کنید و به آن علاقه دارید.

با این وجود، یک اشتباه برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال وجود دارد: اینکه تحت تاثیر جو بازار یا رشد بالای این ارزها قرار گیرید و ترس از دست دادن سود باعث شود مقادیر زیادی از یک ارز را در اوج قیمت خریداری کنید تا به این ترتیب در مدت کوتاهی به پول زیادی برسید و همه این کارها را در حالی انجام می‌دهید که هیچ شناختی از ارزهای رمزپایه ندارید. این یک اشتباه بسیار خطرناک است و نباید مرتکب آن شوید.

کدام ارز دیجیتال را بخریم؟ (ساخت پرتفوی یا سبد دارایی)

اولین ارز رمزنگاری شده بیت‌کوین بود.

تا اواخر سال 2016 غیر از بیت‌کوین ارز خاص و بزرگ دیگری وجود نداشت. اگر می‌خواستید در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید، بیت‌کوین می‌خریدید.

سایر ارزهای دیجیتال (که با نام آلتکوین شناخته می‌شوند) در آن زمان فقط مانند سهام کم‌ارزش بودند که در یک بازار غیرشفاف معامله می‌شدند و صرفا ابزاری برای Pump و Dump بودند (افزایش مصنوعی قیمت و سپس فروش آن).

اما این وضعیت پایدار نماند. گرچه بیت‌کوین همچنان سردمدار ارزهای دیجیتال است ولی از سال 2017 سهم بازار آن از کل بازار ارزهای دیجیتال از 90 درصد به زیر 40 درصد رسیده است.

بسیاری از مردم از این رویداد اطلاع یافتند، زیرا شاهد پرطرفدار شدن اتریوم و مشکلاتی مانند اندازه بلاک در شبکه بیت‌کوین بودند. این موضوع نشان می‌دهد که همیشه باید چشمان‌تان باز باشد و ببینید که مردم به سمت کدام ارز می‌روند.

اگر قصد سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را دارید، بیت‌کوین به عنوان یک دارایی پیش‌فرض در اکثر سبدها وجود دارد ولی شاید به عنوان مهمترین دارایی مطرح نباشد. در یک سبد که به خوبی چیده شده است، سایر ارزها مانند این موارد نیز احتمالا به چشم می‌خورد:

می‌توانید سایر ارزهای رمزنگاری شده را در سایت Coinmarketcap.com مشاهده کنید.

ارزش بازار ارز (market capital) به معنای ارزش کل یک ارز دیجیتال است که معمولا به دلار آمریکا سنجیده می‌شود. ارزش بازار، یک معیار کامل و بی‌نقص برای سنجش نیست ولی می‌توان گفت در حال حاضر معیاری است که می‌توانیم ارزش یک ارز دیجیتال را با آن بسنجیم.

اگر قصد دارید که یک سبد دارایی خوب داشته باشید، بهتر است در مورد ارزها تحقیق کنید. سایت آنها را بخوانید و ببینید که چشم‌انداز کدام ارز را مثبت می‌بینید (مخصوصا اگر در زمینه فعالیت آن ارز سررشته داشته باشید) و تصمیم بگیرید کدام ارز را قصد دارید خریداری کنید.

ارزها معمولا ویژگی خاص خودشان را دارند. به طور مثال ارزهایی که با خصوصی بودن و حریم شخصی شناخته می‌شوند شامل Dash و Monero و Zcash هستند.

برخی دیگر از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند مانند Tron و اتریوم کلاسیک و…

ارزهای دیگری مانند ریپل یا NEM یا Bitshares مانند بیت‌کوین غیرمتمرکز نیستند ولی از طرف دیگر ویژگی‌های دیگری دارند که آنها را خاص می‌کند.

بازار ارزهای دیجیتال علاوه بر رونق زیاد، دارای ساختاری پیچیده‌ است به این دلیل که معمولا صدها فرصت سرمایه‌گذاری می‌بینید که می‌توانید از آنها سود کسب کنید (یا ضرر سنگین متحمل شوید). ارزهای جدید هر روز وارد بازار می‌شود و ارزهای دیگری از بین می‌روند. هر روز ارزهای زیادی به شدت سقوط می‌کنند و در سمت دیگر ارزهای دیگر به میزان زیادی رشد می‌کنند.

با این حال اگر قصد خرید آلتکوین‌ها را داشته باشید، قوانینی وجود دارد که می‌توان با آن، ارز خوب را از ارز بد تشخیص داد.

ارزهای خوب، یک چشم‌انداز شفاف، تیم توسعه فعال و یک جامعه از کاربران مشتاق دارند. اما ارزهای بد، غیرشفاف هستند، مزایای مبهم فنی که هیچ توضیحی درباره آن ارائه نشده را تبلیغ می‌کنند و جامعه کاربران آنها از افرادی تشکیل شده که صرفا قصدشان رسیدن به ثروت سریع است.

از جمله ارزهایی که باید از آنها دوری کنید، ارزهایی هستند که با سیستم زیرمجموعه‌گیری چندسطحی (MLM) کار می‌کنند و افرادی را که شناختی از این بازار ندارند هدف می‌گیرند و اغلب ادعایشان این است که قصد دارند بیت‌کوین بعدی شوند!

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

چندسال پیش اگر قصد داشتید ارز دیجیتال خریداری کنید، چندان کار آسانی در پیش نداشتید ولی الان، گزینه‌های زیادی در قالب صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی در پیش روی شماست.

برای خرید ارزهای دیجیتال، باید از خرید اتریوم یا خرید بیت‌کوین شروع کنید، زیرا با خرید این دو ارز است که می‌توانید آنها را به راحتی به سایر ارزها تبدیل کنید. به عبارتی ابتدا بیت‌کوین یا اتریوم را خریداری می‌کنید سپس آنرا وارد صرافی‌ها کرده و به سایر ارزها تبدیل می‌کنید.

برای خرید بیت‌کوین و استفاده از کیف‌پول‌های رایج، مطالب زیر را بخوانید:

1 – آموزش مقدماتی بیت‌کوین (ساخت کیف پول و روش ارسال و دریافت)
2 – روش خرید و فروش بیت‌کوین با کارت بانکی شتاب

پس از خرید بیت‌کوین در صورتی که قصد دارید یک ارز دیگر (آلتکوین) را خریداری کنید باید ابتدا ببینید این ارز در کدام صرافی معامله می‌شود. برای تشخیص اینکه ارز موردنظرتان در کدام صرافی قابل خرید است، کافیست در سایت coinmarketcap.com روی نام ارز کلیک کنید. (اگر ارز موردنظر در بین 100 ارز برتر صفحه اول نیست، در فیلد جستجو نام آنرا جستجو نمایید)

ارزش بازار ارزها

 

با کلیک روی نام ارز، به صفحه مشاهده نمودار و مشخصات آن ارز وارد خواهید شد.

سپس روی تب Markets کلیک کنید (مطابق شکل زیر)

کلیک روی تب مارکت

 

 

پس از آن لیست صرافی‌هایی که ارز موردنظر در آن خرید و فروش می‌شود را خواهید دید.

به طور مثال ارز Stellar در صرافی‌هایی که در شکل زیر مشخص است معامله می‌شود. قیمت معامله در هر صرافی نیز روبروی آن مشخص است.

صرافی ارزهای دیجیتالی

 

برای اینکه با نحوه خرید در صرافی‌های مختلف آشنا شوید ما آموزش کار با چند سایت و اکسچنجر را خدمت شما آموزش داده‌ایم:

1 – روش خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی Binance

2 – بهترین صرافی ارزهای دیجیتال (ساده و سریع با بهترین نرخ)

در صورتی که ارز شما در صرافی فوق (2) وجود نداشت، می‌توانید لیست صرافی‌ها را در این صفحه ببینید.

معمولا خرید بیت‌کوین به آسانی انجام می‌شود. اینکه از کدام صرافی استفاده کنیم، همانطور که عرض کردیم بستگی به این دارد که ارز موردنیاز شما در کدام صرافی معامله می‌شود. باید به این نکته توجه کنید که صرافی مدنظرتان برای ما ایرانیان تحریم نباشد و افتتاح حساب در آن باعث نشود که حساب‌تان را مسدود کنند.

صرافی‌هایی که خدمت شما در این صفحه معرفی شده تاکنون مشکلی با ایرانیان نداشته‌اند و از طرفی حجم نقدیندگی در آنها زیاد است و مشکلی از بابت خرید و فروش‌های سنگین و پرحجم نخواهید داشت.

چه زمانی برای خرید ارز مناسب است؟

هیچ قانون کلی و عمومی برای اینکه زمان مناسب خرید ارزهای رمزنگاری شده را تشخیص دهیم وجود ندارد. قیمت این ارزها با توجه به عرضه و تقاضا رشد یا افت می‌کند. اما باید در نظر داشته باشید زمانی که بازار هیجانی است و قیمت ارز در اوج خود قرار دارد اقدام به خرید نکنید و همینطور زمانی که قیمت یک ارز به شدت در حال سقوط است شاید خرید آن ارز عاقلانه نباشد (گاهی اوقات دلیل مهمی وجود دارد که قیمت به این شدت در حال ریزش است)

بهترین زمان برای خرید، زمانیست که قیمت در سطح پایین‌تر‌ تثبیت شده است.

هنر معامله‌گر است که تشخیص دهد چه زمانی ارز در وضعیت حبابی قرار دارد و چه زمانی قیمت به کف خود رسیده است. گرچه خرید ارز در کف قیمت بسیار مشکل است و نمی‌توان کف‌ها و سقف‌های قیمت را به راحتی تشخیص داد.

گاهی اوقات یک ارز فراتر از تصور رشد می‌کند و همه فکر می‌کنند که در سقف قیمت قرار دارد ولی باز هم ارز رشد بیشتری را تجربه می‌کند و به قیمت‌های بالاتر می‌رسد. بنابراین نباید با یک پیش‌زمینه فکری ثابت به بازار نگاه کرد و امکان وقوع هراتفاقی وجود دارد.

به طور مثال وقتی قیمت بیت‌کوین به 1000 دلار رسید، همه تصور می‌کردند قیمت به شدت بالا رفته و بعید است که رشد بیشتری داشته باشد ولی بعد دیدیم که قیمت حتی به 20000 دلار هم رسید. بعد از این بود که همه متوجه شدند قیمت 1000 دلار در واقع فرصت خوبی برای خرید بوده است.

دو نکته مهم برای زمانبندی خرید ارزهای رمزنگاری شده در نظر داشته باشید:

1 – حباب قیمت ارزهای رمزنگاری شده را با حباب در بازارهای مالی مقایسه نکنید.

افزایش 10 درصدی قیمت یک ارز در روز، حباب محسوب نمی‌شود و یک اتفاق عادی در بازار ارزهای رمزنگاری شده است. اما رشد 100 درصدی در یک روز می‌تواند حباب باشد، گرچه هیچ تضمینی وجود ندارد که قیمت بیشتر از آن رشد نکند!

2 – زمانی را برای مشاهده قیمت‌ها و رفتار بازار اختصاص دهید.

فقط به خاطر اینکه یک کاهش قیمت جزئی رخ داده اقدام به خرید نکنید. شاید کاهش قیمت همچنان ادامه یابد. به دلیل اینکه می‌ترسید سود بزرگی را از دست دهید اقدام به خرید نکنید، فقط نظاره‌گر بازار باشید، اطلاعات‌تان را بالا ببرید و زمانی که فکر می‌کنید مناسب است دست به خرید بزنید.

از طرف دیگر، زود دست به فروش نزنید، ارزی که در حال رشد است را نگهدارید و یا اینکه وقتی به سود رسیدید بخشی از آن را بفروشید و بخش دیگری را نگهداری کنید. شاید رالی صعودی به تازگی آغاز شده باشد.

چگونه ارزهای رمزنگاری شده را نگهداری کنیم؟

پس از اینکه ارزهای دیجیتال موردنظرتان را خریداری کردید، مهمترین سوال این است که کجا آنها را نگهداری کنید. برای اینکار شما چندین گزینه دارید.

اما نکته مهم اینجاست که تا حد ممکن، ارزها را در صرافی نگهداری نکنید.

اگر شما علاوه بر بیت‌کوین در سایر ارزها (آلتکوین‌ها) نیز سرمایه‌گذاری کرده‌اید باید در نظر داشته باشید که نگهداری ارز در صرافی‌هایی مانند Binance ریسک‌هایی وجود دارد. از جمله اینکه گاهی اوقات ارسال و دریافت این ارزها در صرافی به دلایل فنی مسدود شده و مجدد باز می‌شود.

علاوه بر این، صرافی‌های زیادی موردحمله هکرها قرار گرفته و احتمال دزدیدن شدن مقادیر زیادی ارز و ورشکسته شدن صرافی پس از هک نیز وجود دارد. (مانند صرافی Mt. Gox که صدها میلیون دلار ارز مشتریان دزدیده شد)

بنابراین مورد اعتماد بودن یک صرافی نکته بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشید. اگر با تمام این توضیحات، قصد دارید ارزتان را در صرافی نگهداری کنید، باید اطلاعات کافی از صرافی بدست آورید. از جمله اینکه:

 • دفتر مرکزی صرافی در کجا واقع شده است؟
 • آیا صاحبان صرافی شناخته شده هستند؟
 • از چه زمانی شروع به کار کرده‌اند؟
 • در مقابل درخواست مشتریان چگونه پاسخ می‌دهند؟
 • نظر و تجربه سایرین در مورد صرافی چیست؟
 • و…

به عنوان یک صرافی معتبر، سایت Bitcoin.de سایتی است که درصد اعتبار بالایی دارد، زیرا از سال 2011 هیچ مشتری شکایتی مبنی بر از دست رفتن موجودی نداشت است، صاحبان آن در آلمان و جامعه کاربران اروپایی شناخته شده است، سالیانه بازرسی خارجی از موجوی انجام می‌شود تا اطمینان حاصل گردد ارزها در دسترس هستند و وجود دارند.

این سطح از اعتماد و اطمینان، البته بسیار کم است و مخصوصا اگر شما تعداد زیادی آلتکوین در اختیار داشته باشید به سختی قابل دست یافتن است.  این سایت برای ما ایرانیان مناسب نیست و بیشتر یک بازار خرید و فروش برای اروپایی‌هاست)

توصیه ما به شما: خودتان ارزها را نگهداری کنید

ویژگی انقلابی ارزهای دیجیتال این است که به فرد در مدیریت دارایی‌اش استقلال می‌دهد. برای نگهداری بسیاری از ارزها، شما به هیچکس نیازی ندارید. نیازی نیست به کسی اعتماد کنید و یا اینکه از کسی کمک بگیرید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، دانلود و نصب یک نرم‌افزار اوپن‌سورس است که به عنوان کیف پول شما عمل می‌کند.

در صورتی که فقط بیت‌کوین خریده باشید، گزینه‌های زیادی برای نگهداری آن پیش روی شماست. از جمله کیف پول کاغذی، کیف پول سخت‌افزاری، کیف‌پول‌های آنلاین و دسکتاپ و موبایل. این موضوع برای برخی دیگر از ارزهای رمزنگاری شده که شناخته شده هستند نیز صدق می‌کند.

اما برای ارزهایی که شناخته شده نیستند، گزینه‌ها محدود است.

باید در نظر داشته باشید، وقتی خودتان قصد دارید ارز را در کیف پول نگهداری کنید، مسئول امنیت و حفظ آن خودتان هستید. اگر کیف پول روی موبایل‌تان نصب باشد و موبایل‌تان به هردلیلی از کار بیفتد، شاید موجودی ارزتان از بین برود. اگر کامپیوتر شما ویروسی شود و فایل‌های مهمی از کیف پول‌تان پاک شود، ممکن است کل موجودی‌تان را از دست بدهید.

البته خوشبختانه راهکارهایی برای پشتیبان‌گیری در بسیاری از کیف پول‌ها وجود دارد.

1 – می‌توانید فایل پشتیبان کیف پول را در یک فلش مموری کپی کنید و آنرا در مکان امنی نگه دارید. برخی از کیف پول‌ها مانند Myetherwallet که یک کیف پول برای اتریوم است (و ارزهایی که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند را نیز پشتیبانی می‌کند)، فایل پشتیبان را برای دانلود به شما می‌دهد.

2 – پرینت گرفتن از کلید خصوصی و نگه داشتن آن بصورت آفلاین یکی از راهکارهایی است که می‌تواند امنیت ارز دیجیتال شما را تا حد زیادی بالا ببرد. بسیاری از کیف‌پول‌های معتبر امکان دریافت کلید خصوصی (private key) را برای کاربران فراهم کرده‌اند.

3 – برخی از کیف پول‌ها از Seed پشتیبانی می‌کنند. Seed در واقع عباراتی تصادفی است که معمولا 12 تا 24 کلمه است و برای بازیابی ارز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور مثال کیف پول آنلاین Blockchain.info (که ارز بیت‌کوین، اتریوم و بیت‌کوین‌کش را پشتیبانی می‌کند) قابلیت دریافت Seed را به شما می‌دهد.  این Seed را می‌توانید پرینت بگیرید تا دیگر نگرانی از بابت از دست رفتن موجودی نداشته باشید.

اما یکی از امن‌ترین و بهترین راه‌ها برای نگهداری بیت‌کوین و سایر ارزها، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و TREZOR هستند. این کیف‌پول‌ها می‌توانند کلید خصوصی را ایجاد کنند و تراکنش‌ها را بدون اینکه کامپیوتر شما درگیر شود انجام دهند.

در کیف‌پول‌های سخت‌افزاری مهمترین اطلاعات کیف پول بیت‌کوین یعنی کلید خصوصی (private key) هیچگاه در معرض دسترسی به اینترنت قرار نمی‌گیرد.

با این حال، حتی اگر کیف پول سخت‌افزاری ندارید، می‌توانید یک کیف پول کاغذی بسازید. این کیف پول می‌تواند حامل میلیون‌ها یا میلیاردها تومان ارز دیجیتال باشد و صرفا یک تکه کاغذ است که کلید خصوصی روی آن پرینت گرفته شده و در گاوصندوق یا جای امنی نگهداری می‌شود.

مطلب مرتبط: روش ساخت کیف پول کاغذی برای بیت‌کوین

همانند بسیاری از چیزهای دیگر، آلتکوین‌ها نمی‌توانند با بیت‌کوین رقابت کنند. برخی از آلتکوین‌های پرطرفدار مانند لایت‌کوین، ریپل و اتریوم را می‌توان روی کیف‌پول‌های سخت‌افزاری نگهداری کرد. البته اگر اطلاعات کافی داشته باشید، تقریبا برای نگهداری همه آلتکوین‌ها می‌توانید از کیف پول کاغذی استفاده کنید.

معرفی چند کیف پول معتبر

1- کیف پول Atomic wallet: نسخه دسکتاپ و موبایل کیف پول منتشر شده و دارای قابلیت پشتیبان‌گیری و امنیت مناسب است.

2 – کیف پول MyEtherWallet.com : این کیف پول بهترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتالی است که بر پایه شبکه اتریوم ایجاد شده‌اند (برخی از ارزها بر پایه شبکه اتریوم ساخته می‌شود). روش کار با این کیف پول را در این صفحه بخوانید.

3 – کیف پول موبایل Coinomi.com : این کیف پول بیش از 90 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کند و از رتبه خوبی در گوگل‌پلی برخوردار است و امکان خروجی گرفتن از کلید خصوصی را هم به شما می‌دهد.

جمع بندی

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال گرچه ممکن است سود خوبی داشته باشد ولی بسیار پرریسک است. برای خرید بیت‌کوین می‌توانید از طریق این راهنما عمل کنید، سپس بیت‌کوین را وارد یکی از صرافی‌ها نمایید و آنرا به ارز موردنظرتان تبدیل نمایید. برای نگهداری ارز نیز سعی کنید از کیف پول رسمی آن ارز استفاده کنید که توسط سایت آن ارز معرفی شده است.

راهکار دیگر این است که به نظرات سایرین در خصوص کیف پول‌ها توجه کنید.

در پایان، شما می‌توانید دسته بندی ارزهای دیجیتال در بورسینس را در این صفحه دنبال کنید تا از آخرین آموزش‌ها و راهکارهای این حوزه مطلع شوید.

در صورت داشتن سوال یا تجربه در خصوص سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال در بخش نظرات بنویسید.

 

175 نظر
 1. سلام آقای جهاندیده عزیز
  من میخوام 2 الی 3 تومن ارز بگیرم دیدمم بلند مدته شاید 10 ساله؟چه آلتکوین هایی رو برلی خرید پیشنهاد میکنید؟ باوجود اینکه من شهرستان هستم نمیدونم از کجا خرید کنم سایت های ایرانی خوبه یا خارجی؟ این درسته که تو سایتای ایرانی مالیات هم گرفته میشه و تو سایتای خارجی هم باید با فیلترشکن و آیپی یک کشور بری سایت وگرنه پولت میپره؟
  میشه از صرافی ها هم خرید داشت و اینکه مشکلی ایجاد نمیشه؟ منتظر پاسخ شما هستم
  سپاس

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. هیچ سود 100 درصدی در کار نیست ولی اگه میخواید تا حد زیادی مطمئن باشید، بیتکوین و اتر بگیرید. فقط به شرطی که ریسک صفر شدن پول رو قبول کنید (اگه از کیف پول مراقبت کنید خیلی بعیده این اتفاق بیفته ولی من بدترین حالت رو باید بگم که گفتم).
   سایتهای ایرانی برای خرید مناسب‌تر هستن و اغلب چاره ای هم نیست.
   صرافی های خارجی فقط برای تبدیل ارزهای دیجیتال هست، و باید با آی پی غیرایرانی و بطور محدود فعالیت کرد چون ریسک مسدود شدن حساب زیاده.

 2. سلام و تشکر از مدرس محترم
  لطفا بفرمایید چگونه می توان بدون دخالت هیچ عامل داخلی رمز ارز خرید و فروش کرد؟
  تشکر

 3. سلام
  یکی از نمایندگیهای یک شرکت بیمه عمر در تهران یک باشگاه راه اندازی کرده و بابت عضویت 1.5 میلیون پول میگیره. تو این باشگاه برای اعضا ارز دیجیتال می خرن با این تفاوت که شخصی را در خارج از کشور دارن و اعضا پولشونو به نمایندگی میدن و نمایندگی از طریق اون شخص در خارج از کشور خرید ارز رو انجام میده و کیف پول خارجی براشون درست کرده و به ایران هیچ ربطی نداره. توجیح اوونها هم اینه که وقتی شما ارزی خریدی و در مدتی که نگهداری کردی اون ارز خیلی رشد قیمت داشته باشه، دولت ایران دست میذاره رو اون و پول رو بلوکه میکنه و مالیات زیادی رو ازش کسر میکنه و بعد پولو بهتون برمیگردونه ولی وقتی این نقل و انتقال توسط یه صرافی خارجی انجام بشه دیگه اون مسائل پیش نمیاد. دوستم هم به پیشنهاد اونها 9 میلیون ترون خریده و بازم به توصیه اونها تصمیم داره بلند مدت نگه داره چون اونها گفتن این ارز الان قیمت خیلی پایینی داره و اگه به 1 دلار برسه پولتون چندین برابر شده. دوستم ترون رو به قیمت 700 تومن خریده
  نظر شما در این مورد چیه؟ من خودم که اصلا حس خوبی ندارم و احساس خطر کردم.
  ممنون میشم پاسخ بدین چون من در حال آموزش ارز دیجیتال هستم و می خوام کاملا قانونی و مطمئن انجام بدم تا گرفتار نشم

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   متاسفانه خیلیا از بی‌اطلاعی و ترس مردم سوءاستفاده میکنن.
   اصلا اینکارها نیاز نیست. خود شخص میتونه از طریق صرافیهای ایرانی و پلتفرم‌های معاملاتی مختلف ارز دیجیتال بخره و نگهداری کنه.
   هر بار بازاری رشد میکنه یه عده طماع کلاهبردار هم میان وسط و میخوان به خاطر جو به وجود اومده جیب مردم رو خالی کنن.
   خود شما میتونید به راحتی خرید و فروش کنید فقط باید آموزش ببینید، منابع هم تا دلتون بخواد در سایتهای خارجی و ایرانی هست.
   کافیه در حد فهم مطالب، زبان انگلیسی بدونید و ویدئوها و مقالات معتبر رو ببینید.

 4. سلام خسته نباشید میخواستم بدونم حداقل خرید برای ارز دیجیتال چقدر است ؟ مثلا با ۵۰ هزار تومان هم میشه ارز دیجیتال خرید ؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. به خاطر کارمزد هایی که برای معامله و انجام تراکنش وجود داره، خرید مبالغی مثل 50 هزارتومن عملا شدنی نیست.
   کارمزدهای تراکنش برای ارزهای مختلف متفاوت هست و هزینه های دیگه ممکنه وجود داشته باشه، مثلا برخی ارزها مثل ریپل و EOS مقداری از موجودی اولیه رو برای فعالسازی کیف پول کسر میکنن.
   گاهی برای انجام یک تراکنش نیاز هست 200 یا 300 هزار تومن کارمزد بپردازید.

   1. سلام وقت بخیر می خواستم در مورد این سایت هایی مثل تاپ چنج بپرسم
    آیا ارزی که از این سایت می خریم میشه انتقال داد به atomic wallet

 5. سلام
  مطالب خيلي كامل و خوب بود
  به نظر شما سايت اكسكوينو قابل اعتماد است ؟ ضمنا آموزش قدم به قدم براي يادگيري شناخت ارزها و همچنين تحليل آنها از چه منبع مطمئني استفاده كنم كه وقت خود را هدر نداده باشم؟
  سپاس

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. از سایت اشاره شده اطلاعی ندارم. برای شناخت ارزها، بهترین منبع برای اطلاعات، سایت همون ارز و همین طور یوتیوب هست که باید به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید.

 6. سلام و خسته نباشید
  این ارزش بازار که کدوم ارز بیشتر رشد خواهد کرد را چطور میتوان بررسی کرد و از کجا میشه حدس زد
  که روی اون ارز سرمایه گذاری کنیم
  مثلا توی سایت کوین مارکت کپ چه چیزی یا چه گزینه ایی را باید بررسی کنیم که رشد کدام کوین بیشتر خواهد بود

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   سایت کوین مارکت کپ، ارزها رو براساس ارزش بازار مرتب میکنه و زیر ستون Market Cap مشخصه.
   پیشنهاد میکنم راهنمای این سایت رو که چندروز پیش منتشر کردیم ببینید:
   https://www.bourseiness.com/47450/coinmarketcap

 7. سلام و عرض ادب
  من میخوام وارد بازار بورس و فارکس و طلای جهانی و ارز دیجیتال و … بشم. ولی نمیدونم از کجا شروع کنم. چند دوره و فیلم آموزشی پراکنده از اینترنت دیدم ولی مفید نبود خواستم دوره جامع تحلیل رو خریداری کنم ولی گفتم اول از شما و دوستان نظر بخوام. و اینکه آموزشی میخوام که راه ورود به این بازار ها رو و بروکرهای لازم و سایت های لازم رو هم بهم یاد بده.ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. سلام. برای فعالیت در بازارهای مالی شما باید دومبحث تحلیل تکنیکال و فاندامنتال رو یاد بگیرید.به نظر من تحلیل تکنیکال، در همه بازارهای مالی کاربرد داره، اما برای فاندامنتال باید بازار ایران و خارج از ایران و همینطور در خارج، بازار فارکس، طلا و ارزهای دیجیتال رو از هم تفکیک کرد. برای تحلیل تکنیکال از سایت فراچارت استفاده کنید: farachart.com. بسیار معتبره و مدرسین بنامی داره. در مورد ارزهای دیجیتال همین سایت بورسینس بنظرم بسیار جامع توضیحات لازم رو دادن که البته باتوجه به ماهیت این بازار بنظرم تجربه خیلی درش مهمه. بازار فارکس بسیار با این بازار متفاوته و همینطور طلا. من خودم تکنیکال رو با آموزشهای فراچارت یاد گرفتم و مابقی ش رو با بررسی سایتهای مربوط به همون ارزها و بازارها دارم انجام میدم.

 8. سلام
  لطفاً بفرمایید برای سرمایه گذاری در مقیاس بالا کدام ارز دیجیتال مناسب است؟

  1. سلام وقت بخیر
   برای بلندمدت و مقیاس بالا، بهتره پروژه‌هایی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته بشه که شناخته شدند و اصطلاحا آزمایش‌شون رو پس دادند.
   بیت‌کوین و اتریوم از امنیت بیشتری برخوردار هستن و در طی این سالها چالش‌های زیادی رو پشت سر گذاشتند و همواره جزء 2 ارز برتر از لحاظ ارزش بازار باقی موندند.

 9. سلام خیلی ممنون از اطلاع رسانیتون
  نظرتون در مورد دگ کوین چی هست؟ ادعا می کنند که مجوز اتحادیه اروپا رو داره و ماه به ماه خودس قیمت را تعیین می کنه
  ایا ارزش سرمایه گذاری داره؟

 10. سلام.من اگر بخام تو بحث خرید وفروش جفت ارزها یا خرید وفروش ارز دیجیتال یا بازار فارکس سرمایه گذاری کنم آیا شرکت یا بروکر مطمن و قابل اعتمادی هست که بشه پولم را اونجا بزارم وبرام کار کنند؟منظورم یه شرکت معتبر داخل ایران باشه؟به این دلیل این سوال را پرسیدم چون دولت هیچ مشکلی با استخراج بیت کوین و خرید و فروشش تو صرافیها هیچ مشکلی نداره پس قاعدتا شرکت یا بروکری در این رابطه تاسیس شده یا خواهد شد؟

  1. سلام وقت بخیر
   در ایران فعلا چنین جایی بصورت رسمی و ثبت شده وجود نداره.

 11. سلام و خسته نباشید خدمت اساتید گرانقدر من تازه با ارز دیجیتال آشنا شدم میخواستم ببینم چه ارزی خصوصیاتی مثل بیت کوین داره که برای سرمایه گذاری خوب باشه راهنماییم کنید ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر
   به نظر من ارزی که ویژگیهایی مثل بیت‌کوین (گستردگی، امنیت شبکه، نامتمرکز بودن، میزان پذیرش و…) داشته باشه میشه گفت وجود نداره

  1. سلام خانم زهرا گرامی ، رمز ارز فیس بوک یعنی لیبرا تا مدت کوتاه دیگه احتمالا منتشر میشه و اون موقع بهتر و شفاف تر میشه تصمیم گرفت که چطور تهیه کنید و … .

 12. سلام
  ایا میشود فقط از صرافی انلاین ارز خرید و به ولت ارسال کرد و هنگام گرانی فروخت ؟

 13. سلام ممنون بابت اطلاعاتتون
  من میخوام ی سرمایه گذاری بلند مدت کنم
  حدود ۱۰ ملیون تومن ارز بگیرم برای چندین سال کنار باشه تا ارزش پیدا کنه
  ب نظرتون چ ارزی بگیرم ک بهتر باشه

  1. سلام، وقت بخیر
   پیشنهاد ارز خاص نمیدیم ولی بطور کلی ارزهایی که قدیمی تر و شناخته شده تر هستند ریسک شون کمتره
   و چون حفظ سرمایه از سود کردن واجبتره بهتره ارزهای مشهورتر رو بررسی کنید

 14. سلام و وقت بخیر،
  من حدود 9 میلیون تومن ارز کینگ مانی (KIM) خرید کردم و در کمتر از یک هفته پولم حدود 15 میلیون تومن شده، چطور میشه روی یک ارز دیجیتال تحلیل تکنیکال داشت که بدونیم تا کی باید اون پول رو حفظ کنیم و کی باید بفروشیمش؟ ضمنا نظرتون را راجع به این پول میخواستم بدونم

  1. سلام وقت بخیر
   برای یادگیری کامل تحلیل تکنیکال میتونید از منابع مختلفی مثل دوره های آنلاین رایگان و غیرایگان که در اینترنت هست استفاده کنید
   این دوره رو ما ارائه میدیم >>> جزییات بیشتر
   محتوای رایگان هم برای یادگیری بطور پراکنده هست که در این صفحه میتونید ببینید

 15. سلام. یک شرکتی هست در تهران خرید و فروش ارز مجازی انجام میده. این شرکت سرمایه قبول میکنه و در قبالش روزانه یک درصد سود میده . یعنی اگر شما 10 میلیون تومن سرمایه گذاری کنید میشه روزی 100 هزار تومن..الان تقریبا یک سال هم هست که داره کار می کنه . من تقریبا 5 ماهه که 10 تومن گذاشتم سودشم هر روز گرفتم و پول اصلیم برگشته . می خوام الان افزایش سرمایه بدم. خواستم بدم این سود دهی واقعا منطقی هست. الان من افزایش سرمایه انجام بدم یا خیر

 16. با سلام
  ايا بعد از ساختن كيف پول كوينومي بايد حداقل مقداري تتر خريد كنيم تا بروكر بتواند به كيف ما تتر انتقال دهد يا لزومي ندارد.؟

 17. سلام.یه دفتری داخل اصفهان هس که میگن بیاین وام صد ملیون تومنی بگیرین سه چهارم پول رو با اتریوم یا بیت کویین سرمایه بخرین و ماهیانه قسط وام بانکو با سود ارز بدین بعدم پولتونو که احتمالا ارزشش چند برابر شده در بیارین.آیا این حرف ها حقیقت داره؟همچین چیزی ممکنه؟سود سرمایه گذاری اتریوم(75000000تومن)ماهیانه چقدر میتونه باشه؟امکان اینکه نشه هم وجود داره؟ینی سودش به اندازه قسط وام نباشه یا اصلا کلاه برداری باشه؟

  1. سلام، متوجه نشدم دقیقا چطوره. چه وثیقه یا ضمانتی بهشون میدید؟ از کجا مجوز دارن؟

   1. والا ما از داشتن مجوزشون خبری نداریم فقط میدونیم دفتری که دارن لب خیابون و در معرض عمومه،اگه خلاصه دوباره بخوام بگم میگن که بیا یه مقدار زیادی پول بده به صرافی یه ارز دیجیتالی بگیر بعد یه برنامه ایی هم داخل گوشی دارن که میگن با اون میتونین با ارزی که خریدین سودی که واریز میشه به حساب رو ببینین و اینکه اطلاعات حسابم داخل برنامه هس درواقع با همون برنامه خودشونو ثابت میکنن (میگن که برنامه رباته و خرید که بکنی واست ربات فعال میشه وسود ماهیانه و روزانه و درصد نوسانات ارزو بهت نشون میده)من میخواسم بدونم ممکنه همچین چیزی؟امکانش هس که کلاهبرداری باشه؟ممنون از جوابتون و سایت خوبتون

    1. نمیدونم برادر که چقدر قابل اطمینان هست ولی به عنوان یک قانون کلی، زمانی که سود بالا و تضمینی وجود داشته باشه باید ترسید.
     چون هیچکس در بازار نمیتونه با معامله‌گری بصورت تضمینی و ثابت سود بالایی دربیاره

 18. سلام.وقت بخیر.ده میلیون دارم میخام بدونم با این پول بهترین کاری که میشه انجام داد چیه؟لطفا راهنماییم کنید.ممنونم.

   1. اولا ممنون بابت اطلاعاتتون.دوما یه سوال داشتم.از تلگرام پیامی دریافت کردم که با بازکردن حسابی بدون موجودی همه اطلاعات حساب،رمزدوم،شبا و غیره رو بهشون بدم واونا باخریدوفروش ارزدیجیتالی بهم ثودکارکردش رو بدن. ایاواقعیه؟چه مشکلاتی هست؟لطفا پاسخ دهید.ممنون وتشکر.درضمن عددجی میلم انگلیسی است.کیبوردفقط فارسی تایپ کرد

    1. خوشحالیم که استفاده میکنید.
     به این پیام ها مبنی بر اجاره دادن حساب بانکی توجهی نداشته باشید، امکان سوء استفاده های مختلف هست و خودتون رو توی دردسر میندازید.

  1. سلام، نگاهی کلی انداختم.
   از اون دسته از پروژه هایی هست که معادل سنگ مفت و گنجشک مفته.
   هنوز هیچ بازاری برای این ارز وجود نداره ولی عده ای دارن با نصب اپلیکیشن مقداری کمی رو بدست میارن
   اینکه اساسا براش بازاری شکل میگیره یا نه مشخص نیست و به نظرم هنوز راه درازی داره.

 19. سلام استاد ممنون از راهنماییت عین حقیقت یکی از دوستام بهم گفت توی سینرژ سرمایه کنم وسود ماهانه دریافت کنم وبعد هشت ماه میتونم دو برابر سرمایه ای ک گذاشتم رو دریافت کنم
  نظر شما در این مورد چیه؟؟

 20. شخصی تقاضای 100میلیون کرده تا بهش بدم و ماهیانه 10 میلیون بده ایا این پول در ارزهای دیجیتال منطقی هست یا کلاه برداری است و این افراد واقعا میتونن تو بورس ارزهای دیجیتال اینقدر پول بدست بیارن که 120 درصد سالانه سود پرداخت کنن

  1. چنین سودی اگه تضمین شده باشه منطقی نیست و اگر شخصی چنین توانایی رو داشته باشه معمولا نیازی به سرمایه سایرین نداره.
   سود ارزهای دیجیتال میتونه در بره زمانی خاصی به این حدود برسه ولی تضمین کردن چنین سودی یا نشون دهنده عدم آگاهی طرف مقابل هست یا فریب شما.
   ولی بازهم باید خودتون بررسی کنید که پول شما قراره دقیقا خرج چی بشه و چه ریسکهایی وجود داره.

 21. سلام مى خواستم نظرتون رو در مورد ارز pvtبدونم پتانسيل رشد داره يا خير چون سرمايه گذاران بزرگى پشتش هستن واين كه در مورد ارز كاردانو واستلار تا دو سال آينده چه طور مى بينيدشون ممنون ميشم راهنمايى كنيد

 22. باسلام و خسته نباشید
  تشکر از شما بابت اطلاعات مفیدتون
  من جند سالی هست دورادور درمورد ارز های دیجیتال مطلب خوندم
  میخوام خرید داشته باشم حتی کیف پول ندارم
  برای شروع یک کاربر صفر مثل من باید چه کاری کرد ممنون میشم بنده رو هم راهنمایی کنید
  بعلت مشکلات زیاد نتونستم ماینر بگیرم حالا قصد دارم ارز خرید و فروش کنم تشکر

   1. Aitrades یک صرافی غیر متمرکزه که برای سرمایه گذاری بسیار مناسبه و یک ارز دیجیتال با نام Atc رو تحت پلتفرم استلار روانه بازار کرده در صورت تمایل میتونم توضیح کاملتری بدم .

    1. سلام ميشه توضيحات بيشتري در مورد aitraeds بدين ممنون ميشم
     سرمايه گذاري به مدت ٢ سال هست
     تا اونجايي كه من اطلاع دارم
     بعد دوسال پولمون رو چطوري برداشت ميكنيم

    2. سلام لطفا توضیح کاملتر بدین .چون اکثرا رد میکنن و اسم کلاهبرداری میزارن .

 23. سلام
  آیا امکان خرید دستگاه های ماینر و تولید قانونی ارز دیجیتال در ایران وجود دارد؟

 24. باسلام
  جناب جهاندیده در مورد ارز دیجیبایت نظرتون چیه؟ من ۲ میلیون دارم خوبه روی این ارز سرمایه گذاری کنم؟ الان ک ارزش خیلی خیلی کمی داره و آیندش رو نمیدونم. میشه کمکم کنید

  1. سلام، پایین بودن قیمت ارز دلیل نمیشه که ارزنده باشه.
   دیجی‌بایت نه تکنولوژی خیلی متفاوتی ارائه میده نه کاربرد متفاوتی نسبت به بیت‌کوین داره.
   اگه نظر منو بخواید به جای این ارزها که تفاوت خاصی با بیت کوین ندارند همون بیت کوین رو بخرید بهتره.
   این نظر منه و ممکنه فردا دیجی‌بایت 10 برابر هم بشه. با این حال اگه من باشم هیچ‌وقت این ارز رو نمیخرم به دلایلی که گفتم.

 25. سلام آقای استاد..
  ممنون از راهنمایی هایی که میکنید ..
  استاد یه دوستی برای من ارز دیجیتال خریداری و خرید و فروش میکنه..الان میخوام ببینم وضعیت ارزام چجوریه باید چیکار کنم؟
  البته که با راهنمایی های شما سعی میکنم خودمم وارد شم تو این کار..
  و خودم توی فارکس و باینری کار میکنم.
  خیلی ممنونم از کمکتون..

 26. سلام اقای جهاندیده
  من از کیف پول پرفکت مانی استفاده میکنم میتونم بیت کویینی که از صرافی میخرم توی کیف پول پرفکت مانی برای مدت طولانی نگه دارم؟

 27. سلام
  استاد خسته نباشید
  بغیر از ثبت نام در بایننس که ایران رو تحریم کردن
  برای ترید کردن حتما از فیلتر شکن باید استفاده کرد؟
  یا موردی پیش نمیاد
  ممنون

 28. سلام اقای جهاندیده لطفا چنتا از صرافی های ایرانی که امنیت و بهترین قیمت و کارمزد را دارند برا خرید ارز دیجیتال معرفی کنین

   1. سلام ایا سایت رابکس که یک صرافی ایرانی است مطمئن است؟
    ایا کتابی هست که با مطالعه ی آن تحلیل تکنیکال و فاندامنتال یاد بگیرم؟

  1. سلام استاد
   نظرتون درباره سرمایه گذاری در شرکت gcgآسیا چی هست
   یکی از دوستان عضو شده در ماه برای هر سهم که 1500 تتر هست حداقل 54 و حداکثر 108 تتر سود میده
   ممنون میشم اعلام نظر فرمایید

 29. سلام خسته نباشید راجب شرکت هایی که سرمایه گذاری میکنن به اسم استخراج بیت کویین اطلاعی دارید چرا که به من همچین پیشنهادی شده و گفته میشه هر چقدر سرمایه بذاری در عرض ۱۰۰ روز اصل سرمایت برمیگرده و هر روز سود یک درصدی سرمایت به حسابت واریز میشه ، میشه در این مورد کمکم کنید ممنونم

 30. سلام یک بار به آدرس email من پیامی ارسال شده بود که در صورت ثبت نام چند بیت کوین به شما تعلق می گیرد من ثبت نام کردم ولی الان نمی دونم کدوم سایت بود آیا مرجعی یا آدرسی هست که با درج مشخصات در آن در مورد میزان دارای بیت کوین به شما اطلاعات بده.ممنونم

  1. سلام، بیت کوین ارزش بالایی داره و کسی نیست مجانی بیت کوین به اشخاص بفرسته! مگر در مقادیر خیلی خیلی ناچیز که صرفا برای جذب کاربران (برای کسب درآمد) استفاده میشه.
   با این حال، چنین چیزی که در ذهن شماست وجود نداره.

 31. سلام نظرتون راجب سایت های سرمایه گذاری مثل passive revshare یا fly9 یا uniquefinannce چیه کلا سایتهای این مدلی یا اکرم مثبته کدوم سایت معتبر و سابقش خوبه؟
  خواهشا پاسخ بدین

  1. سلام، سیستم هایی که اسم بردید طرح های پونزی هستن.
   پولی که شما میدید رو برای پرداخت سود به سرمایه گذاران قدیمی استفاده میکنن و الی آخر.
   در نهایت از هم پاشیده میشن و عده زیادی رو بیچاره میکنن.
   فکر این جور سیستم ها نباشید و وقت و پولتون رو تلف نکنید

 32. سلام جناب جهاندیده عزیز.
  من تقریبآ قیمت 100دلاربیت کوین خریدم وقرارداد200روزکاری بستم وهر و تقریبا 1دلاروچندسنت بهم میده. این سودبه صورت روزانه میادودراتاق کاری که ساختم مشخصه و وقتی که به 100دلارمیرسه قابل انتقال ازاتاق کار به کیف پولم هست. وبه ازای هرنفری که بالینم من خریدمیکنند6دلارچایزه به من میده.
  نظرشما درمورداین نوع سرمایه گذاری چیه؟ متشکرم

  1. سلام، در کدوم سایت چنین کاری کردید؟ و اساسا سرمایه گذاری روی چی بوده؟
   اگه سایت موردنظر با اسم استخراج ارز این سرمایه رو از شما گرفته، همینقدر بدونید که سودآوری استخراج ارز با اعداد و ارقامی که شما نوشتید نمیخونه.
   هیچ ماینری نمیتونه با وضعیت فعلی، بازگشت سرمایه 100 روزه داشته باشه
   نباید هر وعده ای که داده میشه رو باور کرد!
   لینک سایت رو بدید تا نظرمو بگم.

   1. سلام نظرتون در مورد atc چی هست …مورد اعتماد هست یا خیر .من با اون شخصی ک تبلیغش رو میکرد صحبت می کردم .میگفت سود ماهیانه از ۶تا۱۶درصد تضمینی میده بسته به میزان سرمایه گذاری…از ۳۰۰دلار تا ۱۰۰هزار دلار و بالاتر …

 33. سلام نظرتون راجب سایت های سرمایه گذاری مثل passive revshare یا fly9 یا uniquefinannce چیه کلا سایتهای این مدلی یا اکرم مثبته کدوم سایت معتبر و سابقش خوبه؟

 34. سلام، وقتتون بخير
  نظرتون راجع به ارز گرامركه قراره توسط تيم تلگرام راه اندازي بشه چيه، من با توجه به اينكه ميبينم تيم تلگرام تا الان خيلي خوب جلو اومده و ميشه گفت تيم قوي داره ميخوام در زمان ارائه اين ارز خريداري كنم. نظرتون چيه
  ممنون

 35. سلام
  میشه لطفا نظرتون در مورد ماینینگ ارز دی جی بایت بفرمایید؟
  به نظر شما میشه بهش اعتماد کرد؟
  آینده رو براش چجوری متصور هستین؟
  لطفا راهنمای کنید
  ممنون

 36. سلام وقت بخیر بنده از بیت کوین هیچ علم و عطلاعی ندارم اگر راهنمایی کنید از کجا میتونم این علم کامل بدست بیارم ممنون میشم

 37. عرض سلام و خسته نباشید
  الان خرید بیت کوین ک مقدور نیست،به نظر شما ک متخصص ارز دیجیتال هستید و اطلاعاتتون در این زمینه کامله،سرمایه گزاری رو کدوم کوین رو پیشنهاد میدین؟نظرتون راجع به توکن هایی شبیه e2c چیه؟

  1. سلام، کوین پرحاشیه ای هست به خاطر بنیانگذارش و بازاریابی زیادی که انجام میده.
   مثل کوین های دیگه نیست (مثلا اتریوم) که کار خودشو بکنه و این میتونه هم یه ریسک بیشتر باشه و هم یه مزیت.
   بستگی داره از چه منظر بهش نگاه کرد
   اگه باعث بشه دولت خاصی مثلا چین یا کشورهای آسیایی بزرگ بهش گیر بدن عواقب خیلی بدی میتونه براش داشته باشه

 38. بسمه تعالی
  با سلام سوال مهم‌من این است که بین قیمت ارزهای دیجیتال و بالا و پایین رفتن قیمت دلار و طلا ارتباطی وجود داره؟ البته سوال کلی است و اگه از ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگه فرق میکنه توضیح بدین. ممنون میشم اگه سوالما با دقت پاسخ بدین

 39. سلام روز بخیر
  من ۴۰ میلیون دادم دستگاه ماینر خریدم البته یه شرکت نگهداری میکنه حالا میشه بگید این مقدار چقدر سود داره واون شرکت به ما چقدرسود میده گفته تقریبا ۵ میلیون میشه

 40. با سلام من ميخوام يه سر مايه گزارى ٥ ساله ٢٠٠ميليون تومنى رو بيت كوين انجام بدم، نظرتون رو با توجه به مناسبات و تصميم گيرى هاى احتمالى دولت ميفرماييد( عالى، خوب، متوسط، ضعيف، بد)

  1. سلام، یعنی بیت کوین بخرید؟ یا روی ماینینگ سرمایه بذارید؟
   ماینینگ که کم کم دارن ایراد میگیرن و حرفایی هست که تعرفه برق ماینینگ رو برابر برق صادراتی در نظر بگیرن
   در مورد خریدش من نظرم روی خوب هست

 41. سلام و عرض ادب من تازه توی صرافی بیت مکس عضو شدم و اکانت درست کردم با موفقیت ثبت نام رو هم انجام دادم و با کشوری به غیر از ایران و آمریکا وارد شدم و بعد از خرید بیت کوین و واریز به کیف پول سایت در داخل اکانتم پیام گذاشته که در منطقه شما پشتیبانی نمیشه باید چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام، خیلی از صرافی های خارجی با ایرانیان کار نمیکنن و قبل از فعالیت باید این موضوع رو تحقیق میکردید
   اگه اجازه برداشت میده که برداشت کنید
   اگه برداشت فقط با احراز هویت مقدور هست، باید شخصی رو پیدا کنید که بتونه حساب شما رو وریفای کنه و بعد مبلغ رو بیرون بکشید

 42. کارمزد های انتقال بیتکوین توی کیف پول کوینومی چه جوری حساب میشه یا چند درصده؟؟

 43. با سلام
  یه راهنمایی میخواستم در مورد تبادل ارز تتر و بیت کوین
  لطفا یه کیف پول که قابلیت تبادل این دوتا ارز را هم داشته باشه معرفی کنید
  و اینکه چطور میتونم به یک منبع مطمعن برای کسب اطلاعات در حوزه ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاری در این مورد دسترسی داشته باشم
  مچکرم از شما

 44. سلام حدود ۲۰ میلیون سرمایه دارم به نظرتون دستگاه ماینر بخرم یا یه سبد ارزی بخرم ؟؟؟

  1. سلام، 20 میلیون سرمایه زیادی برای خرید دستگاه نیست
   من اگه قصد سرمایه گذاری با چنین مبلغی رو داشتم سبد ارز تشکیل میدادم
   با این حال تصمیم گیری به میزان ریسک پذیری، انتظارات و شرایط شما بستگی داره و یه چیز کاملا شخصیه.

 45. سلام خسته نباشید ببخشید الان پیشنهاد خود شما برای سرمایه گذاری بلند مدت روی کدوم ارز دیجیتال هستش و آینده کدوم ارز رو خوش بینانه تر میدونید

 46. سلام خسته نباشید جناب
  ارز EOS در حال حاظر 5.39 میلیارد دلار ارزش کل بازارش هست و رطبه چهارم رو از این حیث داره
  آیا این مشخص کننده دید باز و تیمی قوی برای این ارز هست؟
  ایا میشه گفت چشم اندازی برای خودشون ترسیم کردن؟
  ممنون میشم اگ راهنمایی کنید
  چند الان خرید این ارز فقط 68هزارتومنه میشه ریسک کرد و خرید

  1. سلام، صرفا براساس ارزش بازار نباید ارزش یک ارز رو سنجید.
   ارزهایی بودند که در سالهای پیش رتبه بالایی در coinmarketcap.com داشتند ولی الان حتی در بین 100 ارز برتر هم نیستن
   مطالب مرتبط رو بخونید:
   5 نکته کاربردی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
   6 نکته برای تشکیل پرتفوی ارز دیجیتال

   1. سلام در مورد مارکو که میگویند هنوز وارد صرافی نشده نظر شما چیه من همه دوستان مبلغ زیادی خرید نموده اند . من هم میخوام بخرم لطفا” راهنمایی بفرمایید…سپاس..

 47. سلام خسته نباشید آقا درباره دوج کوین چی میشه توضیح بدین؟خوبه بده چیه ؟چ نظری دارین درباره دوج کوین؟

 48. سلام
  آیا استاد دانشگاهی و پژوهشگر برجسته و مسلط به موضوع ارزهای دیجیتال میشناسید ؟ درصورت امکان بهمراه با ماره تماس معرفی فرماید.

 49. سلام وقت بخیر
  احیانا معلم استاد یاجایی رو سراغ دارین بصورت خصوصی طریقه سرمایه گزاری و یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال را اموزش بده ؟؟؟

   1. سلام‌اقا‌من حدود ۵۰ میلیون داشتم برای خونه به نظر شما یک دستگاه ماینر بیت کوین بگیرم یا ماینر گرین؟ یا اصلا چیزی نگیرم ارز بخرم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 50. سلام وقت بخیر .
  تو سایت localbicont که خرید فروش انجام میشه ، اگر خریدی انجام دادیم حتما بایستی بیت کوین رو به کیف پول انتقال داد ؟؟
  ایا میشه بیت کوین خریداری شده رو تو همون سایت برای مدت طولانی تو حساب نگه داشت .( اینقدر مطمئن هست ایا؟)
  ممنون

   1. سلام و خسته نباشید من چندتا سوال دارم. برای خرید بیت کوین باید حساب بلاک چین داشته باشم???ینی اگ بخوام روی بیتکوین سرمایه گذاری کنم از صرافی های آنلاین بیت کوین میخرم
    انتقال میدم به حساب بلاک چینم درسته???

    1. سلام، ابتدا یک کیف پول می سازید. این کیف پول میتونه سایت بلاک چین باشه یا سایر کیف پول های دیگه ای که در این صفحه پیشنهاد دادیم
     شاید صدها کیف پول وجود داره که سایت blockchain.com فقط یکی از این کیف پول هاست
     در قدم بعد میتونید بیتکوین رو از صرافی های ایرانی خریداری کنید تا به کیف پول شما ارسال کنن
     آدرس کیف پول رو در زمان خرید بیت کوین به صرافی میدید تا تراکنش رو انجام بده
     همینطور امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال در سایتهایی مثل بیدارز هم وجود داره

 51. سلام وقت بخیر .
  میشه توصیح بدین،
  ۱- تاثیرات افزایش یا کاهش ارزش دلار در روند حرکت بیت کوین
  ۲- تاثیرات افزایش یا کاهش دیگر بورسهای جهانی در روند حرکت بیت کوین
  ۳- و اینکه ایا بازارهای نفتی هم به همین شکل میتونن تاثیر در نمودار حرکتی این ارز داشته باشن ؟
  ممنون میشم اگر کامل شرح بدین .

  سپاسگذار

  1. سلام وقت بخیر
   1 – با افزایش ارزش دلار شاید اقبال به سمت بیت کوین بیشتر بشه
   این موضوع در ایران بیشتر صحت داره
   2 و 3 – معمولا حدس هایی زده میشه و هنوز رابطه مشخصی رو من ندیدم داشته باشن
   اطلاعاتی که در این زمینه توسط بعضی تحلیلگران ارائه میشه صرفا حدس و گمان هست

 52. سلام وقت بخیر
  در ابتدای ابتدای توضیحاتتون به افزایش ۲۵۰۰۰ درصدی این ارز اشاره کردین ، من در جای دیگه هم مشابه همین صحبت به نقل قول از اون سایت :
  (اگر شما در سال ۲۰۱۱ هزار دلار bitcoinخریداری میکردید الان حدودا ۳۵میلیون دلار سرمایه داشتین.)
  ۱_محاسبات ریاضی این ارزش برای من نامتعارف هست ممنون میشم توشیح بدین .
  ۲_به عنوان مثال اگر الان با ارزش هر واحد bitcoinحدودا ۴۰۰۰$باشه و دو سال دیگه این ارزش واحد به ۵۰/۰۰۰$برسه ارزش این سرمایه گداری به چقدر میرسه .
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   محاسبه براساس قیمت بیت کوین در لحظه نوشتن این مطلب انجام شده
   طبیعتا قیمت بیت کوین ثابت نیست و تغییر میکنه
   شما ارز رو مثل هر دارایی دیگه ای حساب کنید
   وقتی قیمت دارایی بالاتر بره، مابه تفاوت قیمت خرید و قیمت فروش، سود یا زیان شما خواهد بود
   بنابراین اگر بیت کوین رو برفرض مثال 5500 دلار بخرید و 10000 دلار بفروشید، به ازای هر بیت کوین 4500 دلار سود کردید
   این یه محاسبه فرضی بود
   اگه به قیمت 4000 دلار بخرید و به 50000 دلار برسه 46000 دلار سود کردید

 53. سلام .ی سوال دارم.ممنون میشم راهنماییم کنید.ایا خرید یک ارز مانند سهام در بورس است؟از این لحاظ که در مورد ارز اگر قیمت پایین بیاد ایا پولمون هم از دست رفته یا اینکه اگر قیمت ها پایین رفت باید منتظر باشیم تا قیمتها بالا بیاید و در این صورت هیچ پولی از دست ندادیم .مگر اینکه در زمان پایین بودن قیمت ان ارز را بفروشیم.نمیدونم منظورم را متوجه شدید؟
  چون در سهام بورس اگر قیمت ان سهم پایین بیاد پولمون هم بهمان اندازه از دست رفته و ضرر کردیم

 54. سلام روز بخیر
  من میخواستم ارز دیجیتالی آیوتا بخرم ب نظرتون این ارز خوبی برا شروع هست یا نه؟
  اگه میشه یکم راجع بهش توضیح بدین که آینده خوبی می‌تونه داشته باشه یا ن؟

 55. سلام و خسته نباشین .
  من میخوام یه دستگاه برای ماینینگ ارز decred بخرم که تحویلش دو ماه دیگه است . ایا اطلاعی در مورد سختی شبکه این ارز دارین ؟ و اینکه راهی برای سنجش و پیش بینی این که سختی شبکه چه زمانی بیشتر میشه هست ؟

 56. سلام وقت بخیر
  میخواستم نظرتون رو درباره ارز رمزی foin بدونم،چند وقتِ که تبلیغات زیادی رو شروع کرده، آیا برای شروع جهت سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال foin میتونه گزینه مناسبی باشه؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  1. سلام، وقت شما بخیر
   اینکه یه ارزی تبلیغات رو شروع کرده دلیل نمیشه برای سرمایه گذاری مناسب باشه.
   هزاران ارز وجود داره و روزانه هم تعدادی توکن و ارز ایجاد میشن.
   این ارز هم نه تیم مشخصی داره و نه چیز جدیدی برای ارائه داره.
   پروژه هایی که تیم مشخص و قوی، تجربه، سرمایه و پشتوانه دارن شکست میخورن، چه برسه به این ارز که معلوم نیس از کجا اومده و هدفش چیه.

 57. سلام آقای جهاندیده ، به نظر شما بهترین ارز برای سرمایه گذاری سه تا چهار ساله چه ارزی هست البته با توجه به سرمایه اندک من که میخوام ارزهایی رو بخرم که زیر یک دلار باشن تا بعدا به چند ده دلار یا چند صد دلار برسن.و همچنین کیف پول مربوط بهشون چی هست ؟ آیا کیف پولهایی که در خود سایتهای ارز قرار میدن امن هستند؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 58. سلام جناب جهاندیده
  میشه راهنمایی کنید!؟
  بلاکچین EOS (ایاس) تا 4 روز دیگه راه اندازی میشه.
  خواستم بدونم اگر EOS را در صرافی بایننس نگهداری کنم امکانش هست که ایاس هامو از دست بدم یا نه؟
  از اون جایی که از قبل تو سایت Myetherwallet حساب داشم و اطلاعات ورود به حساب رو فراموش کردم نمیتونم ایاس هامو ثبت کنم.
  از این رو ازتون سوال کردم.ممنون میشم جواب بدید.
  باتشکر.

  1. سلام دوست عزیز
   بله اگه EOS رو در بایننس نگهداری کنید هیچ مشکلی بابت تبدیل توکن ها نخواهید داشت و توکن های شما به توکن‌های جدید تبدیل میشه.
   فراموشی مشخصات حساب در myetherwallet یعنی نابودی حساب و موجودی، چون هیچ راهی برای برگشت و بازیابی کلید خصوصی وجود نداره.
   بنابراین کلید خصوصی رو همیشه جای امنی نگه دارید.

 59. سلام
  تا اخر خوندم و دقیقا متوجه نشدم چجوری باید ارز دیجیتال بخرم و بسیار مایلم که خرید کنم

    1. سلام جناب جهاندیده وقت بخیر
     عذر میخوام میخواستم درمورد سرمایه گذاری در تتر سوالی بپرسم .درسته که میشه قرارداد یکساله یا دوساله بست و
     در ازای سرمایتون ازش بصورت ماهانه چند درصد سود دریافت کرد؟
     و اینکه چقدر اعتبار داره و مطمعن هست یا نمیشه بهش اعتماد کرد؟

     1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
      احتمالا منظور شما Staking هست یا کار با سیستم های DeFi که در ازای قفل کردن سرمایه شما مقداری سود پرداخت میکنن.
      چیزی به عنوان قرارداد به اون شکل وجود نداره و سود هم میتونه ثابت یا متغیر باشه.
      اگه با سیستم‌های مشهور و شناخته شده کار کنید ریسکش کمتره.
      در این مطالب در این زمینه بیشتر توضیح دادیم:
      https://www.bourseiness.com/47556/yield-farming
      https://www.bourseiness.com/47655/binance-earn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *