بهترین راه خرید سهام در بورس تهران: راهنمای قدم‌به‌قدم برای خرید سهام و اوراق بهادار

خرید و فروش سهام در بورس تهران رفته رفته علاقه مندان بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند. گرچه روند بهبود ساختارها و قوانین بورس به کندی پیش می‌رود، اما آن روز دور نیست که بورس ایران نیز در رده بورس‌های برتر جهان قرار گیرد.

برای اینکه مفهوم واقعی سهام و انواع آن را بدانید توصیه می‌کنم این مطلب را بخوانید: سهام جایزه و سهام داغ؟ منظور از سهم دقیقا چیست؟

خرید سهام مزایای بسیاری دارد، از جمله:

1 – هر شرکت در پایان سال مالی خود طبق تراز مالی‌اش، سود یا احیاناً ضرر حاصله را اعلام می‌کند و هر سهام‌دار به میزان سهم خود مشغول بخشی از آن می‌شود. درآمد هر سهم (EPS) بعد از مشخص شدن به حساب سهامداران واریز می‌شود.

آموزش بورس

​​آموزش کاربردی کسب درآمد از بورس

​در این ​9 فایل صوتی، استاد ثقفی به ​این سوالات پاسخ می‌دهد


 • ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
 • ​آیا می‌توان در ۵۰ روز سرمایه‌ام را ۳ برابر کنم؟
 • نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
 • برای شروع در بورس چقدر ​سرمایه لازم است؟

​قیمت بسته: 145,000 تومان


​این آموزش را اکنون بطور رایگان دریافت کنید!

آیا می‌توان در ۵۰ روز سرمایه‌ام را ۳ برابر کنم؟
ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
envelope-o
user

2 – به واسطه پتانسیل، توانائی و برنامه‌ریزی‌هائی که هر شرکت دارد ارزشی که بازار (یا به‌عبارت عام‌تر مردم) بر آن می‌گذارد تغییر می‌کند. بالا رفتن ارزش شرکت یعنی بالا رفتن قیمت سهام و افزایش قیمت سهام نسبت به زمان خریداری آن، عایدی دیگر نصیب سرمایه‌گذار می‌کند (Copital gain).

بورس با ریسک و بازدهی خود، قابلیت جذب سرمایه‌های اندک را هم دارد. در حال حاضر حداقل سفارش در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری‌ها حداقل 100 هزارتومان است. پس کافی است حداقل 100 هزار تومان داشته باشید و با درک درست از مفاهیم ریسک و بازدهی در بازار بورس فعالیت کنید، ضمن آن‌که می‌توانید برای هر کسی توضیح قانع‌کننده دهید که چرا سهم می‌خرید.

مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در بورس چه مزایای دارد؟

 

چگونه با خرید سهام فعالیت در بورس را شروع کنیم؟

خرید سهام در بورس تهران در حال حاضر بصورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در تالار بورس مقدور است. اینکار به راحتی پرکردن یک فرم در سایت کارگزاری انجام می‌شود.

در خصوص روش خرید سهام مطالب زیر راهنمای کامل را مطالعه کنید:

نحوه شروع فعالیت در بورس اوراق بهادار

راهنمای معاملات غیر حضوری سهام در بورس

بهترین سهام برای خرید

بسیاری از افراد می‌پرسند، بهترین سهام برای خرید و سود کردن کدام است؟ کدام سهم را بخریم تا در مدت یکماه سرمایه‌مان دوبرابر شود؟ در مورد پیشنهاد خرید سهام، خیلی‌ها فقط به دنبال این هستند که بهترین سهام را خریداری کنند و سرمایه‌شان در کمترین زمان ممکن رشد چشمگیری کند. چنین افرادی، به احتمال قوی درصد زیادی از سرمایه‌شان را از دست می‌دهند چون معمولا گیر کلاهبردارها و شیپورچی‌هایی می‌افتند که در فروم‌ها و چت‌روم‌ها مشغولند!

هیچ فرمول جادویی برای انتخاب بهترین سهام بازار وجود ندارد، هرکس وعده سودهای بزرگ و رویایی بدون زحمت را به شما داد، بدانید  به احتمال زیاد در حال فریب شماست.

سوالاتی مثل بهترین سهام کدوم است، واقعا آیا جوابی دارد؟

سهام بیش از 550 شرکت در بورس و فرابورس تهران معامله می‌شود. آیا کسی واقعا همه این شرکت‌ها را از همه لحاظ تحلیل و بررسی کرده که بتواند بهترین سهام را به شما معرفی کند؟

مورد بعد در مورد پیشنهاد سهام این است که مشخص نیست شما قصد دارید چقدر سرمایه برای خرید اختصاص دهید؟ دید شما از خرید این سهام، بلندمدت است یا نوسانگیری؟ ریسک‌پذیری شما چقدر است و چقدر تحمل زیان را دارید؟

از همه اینها گذشته، تکلیف تغییر مداوم بازار چه می‌شود؟ بازار هر لحظه به سمت و سویی حرکت می‌کند و اگر بازار به سمتی برود که سهامی که چنددقیقه پیش مناسب خرید بود، همین الان هشدار فروش را صادر کند تکلیف چیست؟

سایت‌های غیرحرفه‌ای زیادی هستند که سیگنال خرید صادر می‌کنند و پیشنهاد سبد سهام می‌دهند.

در این مطلب مرتبط توضیح داده ایم: با سیگنال خرید و فروش سهام می‌تونیم سود مداوم داشته باشیم؟

معامله و خرید و فروش سهام در بورس

 توصیه می‌کنیم به دنبال سیگنال خرید یا راهنمایی گرفتن از دیگران نباشید. به پیشنهادات دیگران فقط به چشم شخصی آنها نگاه کنید.

راه‌حل

به جای اینکه به دنبال سیگنال گرفتن از این شخص و آن شخص باشید، وقت‌تان را برای یادگیری اختصاص دهید. به شما قول می‌دهم بدون یادگیری به هیچ جا نخواهید رسید، ممکن است سود موقتی هم در بورس بدست آورید ولی این سود دائمی نخواهد بود و به احتمال قوی آن سود را هم در بازار از دست می‌دهید.

منابع یادگیری را ما کاملا در اختیارتان گذاشته‌ایم: پکیج آموزشی تحلیل سهام و بازار بورس

به جای اینکه به این فکر کنید چطور می‌توانم سرمایه‌ام را در پول چندبرابر کنم، روی این مورد تمرکز کنید که چطور می‌توانم در بورس یک معامله‌گر حرفه‌ای شوم. وقتی یک معامله‌گر حرفه‌ای شدید، کسب سودهای خوب از بازار نیز برای شما عادی خواهد شد. 

پس اول یادگیری، بعد اقدام – هیچوقت برای خرید سهام عجله نکنید، بازار بورس همیشه با پستی و بلندی‌ها  وجود دارد و هیچ وقت فرصت سود کردن از بین نخواهد رفت. بنابراین اشتباه است اگر تصور کنید با نخریدن سهام، فرصتی را از دست خواهید داد.

برای انتخاب بهترین سهام، چه چیزهایی باید فرا بگیریم؟

قیمت سهام تابعی از عرضه و تقاضاست، وقتی تقاضا برای یک سهم به اندازه‌ای قوی باشد که بتواند بر عرضه (فروشندگان) غلبه کند، قیمت سهم رشد می‌کند و برعکس، زمانی که قدرت فروشندگان بیشتر و عرضه زیادتر از تقاضا است، قیمت سهم افت می‌کند.

بنابراین اگر بتوان میزان عرضه و تقاضا در بازار را دانست و آنرا تاحدودی پیش‌بینی کرد، شانس موفقیت و یافتن بهترین سهام برای خرید افزایش می‌یابد. پیش‌بینی عرضه و تقاضا و جهت حرکت بازار با یک روش تحلیلی به نام تحلیل تکنیکال انجام می‌شود. افراد زیادی با تحلیل تکنیکال در بازار سعی می‌کنند مسیر آینده قیمت سهم را متوجه شوند. توجه کنید که در اینجا صحبت از احتمالات است و کسی نمی‌تواند به طور قطع بگوید که قیمت یک سهم افزایش می‌یابد و یا کاهش؛ و تحلیل تکنیکال ابزاری در درست معامله‌گر است تا قوی‌ترین احتمال را تشخص دهد.

نکته جالب این است که یک تحلیلگر تکنیکال، به هیچ عنوان به دنبال دلیل افزایش یا کاهش قیمت نیست، بلکه فقط به دنبال یافتن روندها، شکست‌های قیمت، نقاط حمایت و مقاومت است تا بتواند براساس آن، استراتژی معاملاتی خود را بچیند. یار و یاور معامله‌گری که با روش تحلیل تکنیکال سهام را برای خرید انتخاب می‌کند، فقط نمودار قیمت و حجم معاملات است تا ابزارهایی مانند اندیکاتورها و اسیلاتورها را روی آن پیاده کند و تصمیم بگیرد که اکنون چه موقعیتی را باید اتخاذ کند: بخرد، بفروشد، سهم دیگری را بررسی کند یا اینکه به طور کلی باید منتظر بماند.

بنابراین توصیه ما به شما نیز است که تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید.

روش یادگیری تحلیل تکنیکال برای انتخاب بهترین سهم

نحوه یادگیری تکنیکال بیشتر به خود شما و سبک یادگیری‌تان بستگی دارد. برخی از افراد هستند که با کتاب‌ها و برنامه‌های خودآموز شروع می‌کنند، تحقیق می‌کنند و خودشان پس از تمرین و تکرار، چیزی را فر می‌گیرند. ولی برخی دیگر نیاز به پرسش و پاسخ با یک مربی یا استاد را دارند و زیاد اهل نشستن و کتاب خواندن نیستند (گرچه برای یادگیری تکنیکال کتاب خواندن فعالیتی بسیار مهم است)

بنابراین با توجه به سبک یادگیری می‌توان از دوره‌های آموزشی، بسته‌های شامل DVD و جزوه، نرم‌افزارها، کتاب‌ها و یا حتی منابع موجود در اینترنت استفاده کرد. با توجه به سبک یادگیری‌تان نحوه یادگیری تحلیل تکنیکال را در این صفحه توضیح داده‌ایم.

روش‌های دیگر یادگیری تحلیل سهام

برای یادگیری تحلیل سهام، می‌توانید از فایل‌های pdf رایگان شروع کنید. اوایل یادگیری، مسلما برخی عبارات و شکل‌ها و تعریف‌ها ممکن است برایتان نامفهوم و گیج‌کننده باشد که این طبیعی است. کم‌کم همه چیز برایتان آشنا خواهد شد و ما هم دوست داریم به جای اینکه سوال بپرسید بهترین سهام کدام است، سوالات و اشکالاتی که در هنگام یادگیری  برایتان به وجود آمده را مطرح کنید.

بعد از اینکه فایل‌های pdf را زیر و رو کردید، حتما به فکر فیلم‌های آموزشی، دوره‌های حضوری باشید.

شاید برایتان سوال پیش بیاید چه کتابی بخوانید؟ همه کتاب‌ها خوب هستند و از هرکدام می‌توان مطالبی یاد گرفت، اما از بین کتاب‌ها، پیشنهاد می‌کنم این کتاب‌ها را از دست ندهید:

– تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی)
– تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
– تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
– زندگی از راه داد و ستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)
– الگوهای شمعی ژاپنی (استیو نیسون)
– چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم؟ (مورنینگ استار)

– و…

نکته مهم: فراموش نکنید که در حین یادگیری، معاملات کوچکی (مثلا با 5 میلیون تومان) انجام دهید. چون صرفا خواندن کتاب و دیدن فیلم آموزشی هیچ کمکی به شما نمی‌کند و باید وارد معاملات شوید تا تجربه لازم را بدست آورید.

دیدگاه شما در مورد خرید سهام چیست؟ چه سهامی خریده‌اید که موجب شده سود بالا کسب کنید؟

نکات و نظرات تان را با ما و سایرین در بخش دیدگاه بنویسید

شروع کار در بورس - قدم به قدم و ساده

105 دیدگاه

 1. 1

  رضا

  سلام دوست عزیز خیلی ممنون برای من که خیلی جالب بود. فک نمیکردم شوخی باشه واقعا سایت خوبی دارید

  پاسخ
 2. 2

  اهورا سوشیانت

  okاستاد…باسلام…منم اون اوایل فکرمیکردم امروز سهام بخرم فردا میتونم سوزوکی سواربشم اما همون پراید کره ایمدل74روهم ازدست دادم…خلاصه بهدازاین که مقداری ازپولهای مهربون ودوست داشتنیمو ازدست دادم رفتم سراغ آموزش ….اماحالا که یاد گرفتم دیگه پول ندارم..شدم مثل صیادی که اقیانوس مثل کف دستش میشناسه حالا سواربرقایق تو اقیانوسه اما تور نداره…..استاد عزیز سرتون درد نیاورم بعدازکلی فکرکردن ومشورت باایال تموم گزینهامونو گزاشتیم روی میز .تصمیم گرفتیم که ایشون شکایت منو بکنه وتقاضای مهریه کنه{برای این که جلو زیاد خاهیهای من گرفته بشه ونتونم طلاقشو بدم}قرارشد مهریشو بگیر اما باهم زندگی کنیم/////متاسفانه/////حالادرگیر دادگاهیم اگه تونست بگیره میخایم بیاریمش توبورس…براموفقیت مون دعاکنید….البته داینم بگم وکیل گرفتم ببینم میتونه برام قسطیش کنه

  پاسخ
  1. 2.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، ممنون از نظر شما
   امیدوارم مشکلات شما هم حل بشه.

   پاسخ
  2. 2.2

   صمد

   جالب بود!!!

   پاسخ
 3. 3

  اهورا سوشیانت

  استاد اینو گفتم برارفع خستگی ان شااله موفق وپیروز باشید قدردادن زحماتتون هستیم

  پاسخ
 4. 4

  جواد

  سلام استاد.امروز وبصادرات گرفتم ب قیمت هر سهم 85تومان.
  روزهای اتی این نماد رو چطور ارزیابی میکنید؟

  پاسخ
  1. 4.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام
   فردا احتمال قوی پایینتر میتونستید بخرید.
   در در مورد روند وبصادر نظری ندارم.

   پاسخ
 5. 5

  najmeh

  سلام میخواستم راهنماییم کنید من میخوام سهام بخرم ام چون سرکارمیرم نمیتونم خودم حضوری برم بخرم به نظرشما خوبه که عضو یکی از صندوقای سرمایه گذاری مشترک بشم؟

  پاسخ
  1. 5.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، برای اشخاصی مثل شما که وقت کافی ندارند بله همون صندوق های سرمایه گذاری بهتره
   https://www.bourseiness.com/13337/faq-30.html

   پاسخ
   1. 5.1.1

    Amirmohammad

    چطوری

    میشه ب منم بگین

    پاسخ
  2. 5.2

   مرتضی کریمی

   سلام من هم میخوام بخرم چطور باید شر کت کنم

   پاسخ
  3. 5.3

   مصطفی

   سلام
   بامراجعه به کار گذاری و گرفتن یوزر پسورد اینترنتی خرید و فروش کنید از منزل یا سر کار با گوشی یا کامپیوتر

   پاسخ
 6. 6

  جواد

  سلام و درود بر استاد گرامی.
  وبصادرات امروز هم اومد پایین.ب نظر شما این نماد پایینتر هم میاد؟؟
  این نماد رو دیروز 85 تومان خریدم.حد ضرر و حد سودش رو تو چه بازه ای تعیین کنم؟اگه بازار همینطوری پیش بره خیلی ضرر میکنم.
  از رهنمود هاتون بینهایت سپاسگذارم.

  پاسخ
  1. 6.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام
   دوست عزیز بهتره منو استاد خطاب نکنید، ممنون
   اگر بازار منفی ادامه داشته باشه وبصادر به احتمال قوی زیر محدوده 80 تومان هم میرسه.
   به نظرم اگه میترسید بیشتر ضرر کنید فردا از سهم خارج بشید
   امیدوارم که مبلغ زیادی خرید نکرده باشید
   این روزهای منفی یه تجربه خوبه که باید به یاد داشت

   پاسخ
 7. 7

  پیمان

  با سلام
  در مورد حق تقدم برای ما که ان لاین معامله میکنیم توصیح بدید که چگونه باید از این حق اطلاع پیدا کنیم و چطور بفروشیم و اگه متوجه نشدیم و نفروختیم خود شرکت اون سود رو به چه حسابی میریزه چطوری میتونیم دریافت کنیم .

  پاسخ
  1. 7.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام
   برای اطلاع از افزایش سرمایه و سایر موارد مرتبط با حق تقدم، باید اطلاعیه های شرکت رو در سایت خود شرکت یا در codal.ir پیگیری کنید.
   معمولا وجه حق‌تقدم‌های استفاده نشده توسط شرکت به حساب بانکی شما واریز میشه.
   در هر حال باید اطلاعیه هایی که شرکت روی کدال میفرسته رو دنبال کنید یا با امور سهام تماس بگیرید.

   پاسخ
 8. 8

  saeid

  سلام
  من در سبد خود فاسمین60% سیمان سپاهان28%% سیدکو7% و غشاذر5% دارم.نظر شما درموردش؟ مرسی

  پاسخ
 9. 9

  Mohamad

  سلام و خسته نباشید .. من میخواستم شروع کنم به سرمایه گذاری در بورس .. این مقاله میگه در حین آموزش زیر 500 تومن سرمایه گذاری کنید .. میتونم راهنمایی بیشتر بخوام؟مثلا با 200 ت میشه شروع کرد؟ از کجا؟

  پاسخ
 10. 10

  houshang

  من تازه وارد هستم وبتازگی می خواهم وارد خریدو فروش سهام بورس شوم راهنمایی های شما را خواندم برایم خیلی مفید بود ازاین بابت از شما تشکر مینمایم

  پاسخ
 11. 11

  houshang

  ضمنا به راهنمایی های شما بیشتر نیاز دارم محبت بفرمایید راهنمایی های لازم را بفرمایید ممنون خواهم شد موفق وپیروز باشید

  پاسخ
  1. 11.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   مطالب زیادی در همین سایت هست.
   اگه سوال خاصی هست که جوابش رو پیدا نکردید بپرسید.

   پاسخ
 12. 12

  mahnaz

  سلام وخسته نباشید .میخوام شروع به خرید کنم اما هیچ اطلاعاتی ندارم در این رابطه خواهشمندم یاریم کنید.

  پاسخ
 13. 13

  قادر

  با سلام بنظر من راهنمائیهای شما صادقانه ، ارزشمند و هدایتگر است و به نوعی بیان آموزش روشهای چگونه ماهی گرفتن است به طالبین . شخصا از راهنمائیهایتان کمال تشکر را دارم همواره شاد و موفق باشیددر خدمت رسانی

  پاسخ
  1. 13.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. خواهش میکنم دوست عزیز

   پاسخ
 14. 14

  رحیم

  مرسی مختصرو مفید فرمودید من باوجود اینکه فردی بسیار ریسک پذیر هستم در حال مطالعه و جمع اوری اطلاعاتم ،لازمه انجام هر کاری اگاهی وشناخت کار است من می خوام بصورت انلاین کار کنم ولی از هکرها برای دسترسی به حسابم واهمه دارم اگر در این خصوص مرا راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم

  پاسخ
  1. 14.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام
   اگر موارد امنیتی رو رعایت کنید مشکلی نیازی به ترس از هک شدن نیست.
   رمز عبور پنل شما باید ایمن و غیرقابل حدس باشه و از این رمز در هیچ سایت دیگه ای استفاده نکرده کنید. همچنین باید برای ورود به پنل معاملات، مطمئن بشید که وارد سایت اصلی شدید و فیک پیج (صفحات تقلبی) نیست.
   نکته دیگه اینه که وجه حساب شما نزد کارگزاری، فقط شماره حسابی که شما کتبا به کارگزاری معرفی کردید (و به اسم شماست) واریز میشه. پس اگر برفرض کسی بتونه وارد پنل معاملاتی شما بشه کار زیادی نمی‌تونه انجام بده.
   سایر موارد مرتبط با افزایش امنیت پنل معاملاتی رو از کارگزار خودتون جویا بشید.

   پاسخ
 15. 15

  Azadeh

  با سلام و تشکر از سایت بسیار مفید تون . لطفا در مورد اطلاعات صفحه ی اصلی سایت tsetmc و کاربرد این اطلاعات هم آموزش بگذارید. متشکرم.

  پاسخ
  1. 15.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   با سلام
   در اولین فرصت اینکارو انجام میدیم

   پاسخ
 16. 16

  علی

  سلام خدمت شما
  یه سوال داشتم قیمت هر سهم به ریال است یا تومان؟

  پاسخ
  1. 16.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام
   قیمت سهام در بورس به ریال نوشته شده است: tsetmc.com

   پاسخ
 17. 17

  پولین

  با سلام

  واقعا مقاله ای مفید و کاربردی بود مخصوصا برای من که تجربی کافی در این زمینه رو ندارم.

  ممنون از زحماتتون.

  پاسخ
 18. 18

  شادي

  سلام. مطلب خیلی جالبی بود.

  من خوشبختانه بخاطر راهنمایی های خوب، هیچ وقت با رویای پول پارو کردن به بورس نگاه نکردم. شروعم خیلی خوب بود، مبلغ کمی ومعادن خریدم و با شصت درصد سود فروختم. بعد سود رو و مبلغ دیگه ای رو سغرب خریدم و ییهو بورس افتاد تو سرازیری سقوط و همین طور ارزش سهم من کم و کمتر شد. فکر کنم دیگه حالا شدم سهام دار مادام العمر سغرب.
  پارسان هم دارم مقدار بیشتری (کل سرمایه ام تو بورس خیلی زیاد نیس، نمیدونم خوشبختانه یا متاسفانه!) که پارسان رو توی سه مرحله با سه قیمت مختلف خریدم و امسال تو افزایش سرمایه سهامم دو برابر شد ولی هنوزم با در نظر گرفتن متوسط قیمت هر سهم، اگر بفروشم ضرر میکنم، اینه که فعلن دارم نگاهش میکنم، یعنی کل بورس رو نگاه میکنم.
  تو همین زمان کم و با همین پول کم، متوجه شدم وقت و حوصله پاییدن مرتب بازار رو برای خرید در زمان مناسب و فروش در بهترین قیمت رو ندارم، این شد که تصمیم گرفتم سهامدار خوبی بشم!!!
  روزی که ومعادن رو فروختم 50 تا دقیقن 50 تا سهمش رو نمیدونم به چه دلیل مسخره ای نگه داشتم و حالا بهم دو زار سود میده هر سال! که خوشبختانه صرف افزایش سرمایه میشه وگرنه با چه رویی میخواستن 2700 تومن سود رو به حساب من واریز کنن 😐 😐

  نمیدونم تصمیم و نگاهم درسته یا نه و سهمایی که دارم سهمایی هستن که به درد سهامداری بخورن یا نه. اما فعلن جیگر فروششون رو تو این اوضاع ندارم. یعنی اون صد سهم ومعادن رو که روم نمیشه بفروشم!
  سغرب رو خیلی متضرر میشم بفروشم. دلم برای اصل پولم نه اما اون شصت درصد سودی که صرفش کردم خیلی میسوزه، کاش برش داشته بودم و اسمارتیز و پاستیل خریده بودم! 🙂
  پارسان رو شاید شاید اگر روزی روزگاری، وقت گل نی ای، برسه به 500 و منم متوجه بشم، بفروشم چون اون طوری بدون ضرر مالی و صرفا با هزینه زمانم ازش میام بیرون.

  حالا سهم با ارزش ذاتی و بنیادی و با سود پرداختی قابل قبول و البته پرداخت و برنامه های منظم برای سهامداری عمری سراغ دارین!؟ (پارسان سهم منظم و با برنامه ای هست، ومعادن همیشه خدا مث خود من تاخیر داره، سغرب هم زیرآبی میره و اطلاعیه رسمی میده با یه تاریخ، بعد توی تاریخ دیگه ای اقدام میکنه!)

  امیدوارم به زودی زود بورس و صنعت کشورمون حال بهتری داشته باشه.

  پاسخ
  1. 18.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. بیشتر کسانی که با ضرر سنگین مواجه میشن صبر کردن رو انتخاب میکنن. آدمها همیشه از قبول کردن اشتباه و ضرر فرار میکنن و سهمی که ضرر زیادی بهشون زده رو نگه میدارن تا با این واقعیت روبرو نشن که ضرر زیادی متحمل شدن.
   در حالی که اینکار بیشتر مواقع اصولی نیست.
   پیشنهادی نمیتونم بدم جز اینکه به یادگیری ادامه بدید. خوبه که سرمایه اصلی تون رو وارد بورس نکردید.

   پاسخ
  2. 18.2

   سلمان

   به نظرم سهام پارسان از منظر تحلیل بنیادی سهام بدی نیست. ولی در کوتاه مدت با توجه به قیمت نفت رشد زیادی نخواهد داشت مگر اینکه نفت به سمت 50 دلار بره.
   در کل خرید اسمارتیز و پاستیل رو هم توصیه میکنم چون منم دوست دارم!

   پاسخ
 19. 19

  Seyed hamze

  ممنون

  پاسخ
 20. 20

  حميد

  دمت گرم جالب بود

  پاسخ
 21. 21

  عابدین نظری

  باسلام ووقت بخیر
  لطفا درموردخریدوارزش ذاتی سهم وغدیرتوضیح بفرمایید .متشکرم

  پاسخ
 22. 22

  علی

  سلام از بورس فارکس هم میشع استفاده کرد

  پاسخ
  1. 22.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. دوست عزیز فعالیت در فارکس در ایران غیرقانونی اعلام شده است

   پاسخ
 23. 23

  سایت گستر

  مقاله بسیار مفیدی بود و واقعا استفاده کردم.
  آیا بازنشر مقالاتتون مجازه ؟

  پاسخ
  1. 23.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   خواهش میکنم.
   خیر مجاز به بازنشر نیستید

   پاسخ
 24. 24

  میلاد

  سلام و خسته نباشید به مدیر سایت و دوستان عزیز.بهترین سهام حال حاضر نساجی بروجرد هستش برآورد شده تا 3000 هزار تومان هم خواهد رفت خواستم فقط یه پیشنهادی کمکی واسه سایر عزیزان کرده باشم باز همه صاحب اختیار هستن خوشحال شدم روز همگی خوش

  پاسخ
  1. 24.1

   محمد

   سلام حال شما خوبه مهندس من 5 ملیون تومان می خواهم وارد بورس کنم فقط به حکمت اطمینان دارم کمکم می کنید
   09153240524

   پاسخ
 25. 25

  یاسر

  سلام با تشکر از راهنمایی شما.میخاستم بدونم از کجا میشه فهمید که سود ماهانه سهام چقدر است ممنون

  پاسخ
  1. 25.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام
   سهام مثل بانک نیست که سود ماهانه داشته باشه
   یه سود سالیانه وجود داره که توضیحاتش رو اینجا میتونید بخونید: https://www.bourseiness.com/13392/faq-51

   پاسخ
 26. 26

  مهدي

  سلام خسته نباشید عیدتون مبارک. سهام فولاد مبارکه برایم تحلیل کنید تا چه قیمتی ءء

  پاسخ
 27. 27

  سارا

  سلام از مطالب و راهنماییتون سپاسگزارم

  پاسخ
 28. 28

  سفرگستر

  عزیز انصافاً که مقاله ای بود بسیار مفید و کاربردی.
  استفاده کردیم
  ممنون ازت

  پاسخ
 29. 29

  مدیر

  سپاس از زحماتتون،
  اگر بتونید منابع معتبری هم برای شروع مطالعه علمی در این حوزه هم به اشتراک بزارید ممنون میشم.

  پاسخ
 30. 30

  سهراب

  با سلام واحترام
  با تشکر از مطالب مفید شما
  فقط یه سوال چرا شما نماد اعتماد الکترونیکی ندارید؟

  پاسخ
  1. 30.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. به دنبال گرفتن نماد نبودیم، دلیل خاصی نداره.

   پاسخ
 31. 31

  الناز

  میخوام ده تومن داخل صندوق های سرمایه گذاری بزارم نوع صندوق سهام یا مختلط باشه تو سال سود میکنیم یا هر ماه ؟ مثلا توسعه پست بانک تو سال قبل پنجاه درصد سود داشته یعنی اگه من ده تومن رو برای یکسال قرار بدم میشه 15 میلیون بعد برای سال دوم هم سرمایه گذاری رو ادامه بدم باز روی 15 میلیون سود می یاد و ادامه پیدا میکنه …. ؟؟ به نظرشما پولی که در بانک دارم سود سالانه 19 درصد میدن رو وارد صندوق کنم بهتره یا همون بانک بمونه ؟…….ممنون

  پاسخ
  1. 31.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. پرداخت سود صندوق ها بستگی به امیدنامه صندوق داره.
   برخی صندوق ها دارای سود نیستن و فقط با افزایش قیمت هر “واحد” صندوق، شما ارزش سرمایه گذاری تون بالاتر میره و هرموقع خواستید میتونید واحد رو ابطال کنید.
   اگر سود بدون ریسک میخواید و صندوق با درآمد ثابتی باشه که بالای سودی بانکی پرداخت کنه طبیعتا اون صندوق گزینه بهتری هست.
   خرید اوراق مشارکت هم گزینه بدی نیست، سود 20 درصد تضمینی با پرداخت سه ماهه.

   پاسخ
 32. 32

  امیر

  سلام خسته نباشید من سهام سمگا رو دارم به دلیل یه سرب مشکلات پول لازم دارم میخواستم بفروشمش ولی توی بورس سررشته ندارم میخواستم ببینم شما پیش بینیتون در مورد این سهام چیه البته تا 1 2ماه اخیر چون واقعا پول لازمم.ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 33. 33

  feysal

  انصافا بورسینس مطالب مفید و ارزنده‌ای داره.خدا قوت میگم

  پاسخ
 34. 34

  reza

  با تشکر از نظرات و راهنمایی شما عزیزان-مشکلی که من با بورس دارم این است که چگونه می توان سیگنالها را برای خرید یا فروش شناسایی کنم از هر روش که می روم سیگنال درستی نمی دهد برای مثال1- از طریق فیلترهای سایت tsetmc می روم و برخی سهام را ارائه می دهد وقتی با مفید ترید تحلیل می کنم می بینم سهام مناسبی نیست ویا از2- طریق تحلیل شاخص صنایع می روم باز دچار این مشکل می شوم می خواهم بدانم بورس بازان حرفه ای چه روش و استراتزی برای انتخاب سهام برتر برای تحلیل دارند ممنون می شوم راهنمایی فرمایید.

  پاسخ
  1. 34.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. حرفه ای ها براساس مهارت و استراتژی که دارن از تحلیل بنیادی و تکنیکال برای انتخاب سهام استفاده میکنن.
   هرکس باید سبک و روش منحصر به فرد خودشو که سازگار با روحیات و شخصیتش هست پیدا کنه، هیچ نسخه واحدی برای دو نفر نمیشه پیچید.

   پاسخ
 35. 35

  ماهان

  سلام.من شصت میلیون از پول فروش خونه مو توی صندوق سرمایه گذاری بانک اقتصاد نوین گذاشتم با سود تضمینی سالانه 19درصد.
  حالا بفکر افتادم با سیگنال های ویژه کارگزاری فارابی بیارمش توی خرید سهام .خودم تازه کارم و دلم رو به تحلیل های کارگزاری خوش کردم.بنظرتون عاقلانه ست؟

  پاسخ
  1. 35.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. خیر برای کسی که مهارت کافی نداره کاری اشتباه هست.
   اگه قصد دارید خودتون وارد بازار بشید باید در کنار آموزشهای حرفه ای که میبینید، چندسال تجربه کسب کنید و بعد این مقدار سرمایه رو وارد کنید.
   پیشنهادم اینه آموزش رو شروع کنید و با سرمایه زیر 1 میلیون هم معامله کنید تا زمانی که چم و خم بازار دستتون بیاد.

   پاسخ
 36. 36

  milad

  نظرتون درمورد سهام ذوب چیه ؟
  ایا بالای 300 میشه ؟

  پاسخ
  1. 36.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. برای بهره گیری از خدمات مشاوره و تحلیل بورسینس، در بخش ویژه عضو بشید
   https://www.bourseiness.com/tahlil/

   پاسخ
 37. 37

  mohsen

  سلام یه کار گذاری خوب ومطمن پیشنهاد میکنی

  پاسخ
  1. 37.1
 38. 38

  سعید

  به نام خدا
  با سلام و احترام
  واقعا جامع و کامل بود.

  پاسخ
 39. 39

  مجله سفر

  در مورد بازار سهام ایران واقعاً اطلاع زیادی ندارم اما میدونم که یکی از بهترین حوزه ها برای اقتصاد ایران حوزه سفر و گردشگری هستش.
  پیشنهاد میکنم جدی تر از قبل به این بخش اهمیت بدین و سهام شرکت های گردشگری رو زیر نظر قرار بدین.

  پاسخ
 40. 40

  عباسی

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.لطفا وضعیت بازار بورس رو در سه ماهه سوم سال۹۵ بطور خلاصه تحلیل کنید و به یک سرمایه گذار چه پیشنهادی رو بابت سرماگذاری میدهید.ممنونم میشم اگه به سوالم جواب بدین.چون خیلی فوری بهش نیاز دارم.

  پاسخ
  1. 40.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. خواهش میکنم
   تحلیلها در پورتال تحلیلی در دسترس است. در صورت تمایل به دسترسی به تحلیل های روزانه از بازار، میتوانید اشتراک ویژه بورسینس را خریداری کنید:
   https://www.bourseiness.com/tahlil/
   تحلیل های روزانه و هفتگی با توجه به امکان پیش بینی دقیقتر، گزینه های بهتری برای پیگیری هستند.

   پاسخ
 41. 41

  كامران

  سلام
  لطفا راهنمایی بفرمایید که ایا سهام غیر از نوسان قیمت سود ماهانه هم واریز می شه
  یا اصلا کسی که بخواد فقط سود ماهانه سهام دریافت کنه و خرید و فروش انجام نده ایا امکانش هست که همیشه سود واریز بشه یا نه

  پاسخ
  1. 41.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. سود ماهانه خیر
   اما برخی شرکت هایی که سودده هستند سالیانه یکبار سود نقدی پرداخت میکنن. میزان و نحوه تقسیم این سود در مجمع عمومی سالیانه تعیین میشه.
   جزییات بیشتر درباره سود سهام رو میتونید اینجا بخونید

   پاسخ
 42. 42

  علیرضا

  سلام علیکم می خواستم بدانم که ما می توانیم از یک شرکت سهامی بخریم و بعد از اینکه گران شد به شرکتی دیگر بفروشیم

  پاسخ
  1. 42.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. بورس برای همین ایجاد شده تا شما بتوانید در بازار به خرید و فروش سهام بپردازید.
   البته شما از هویت خریدار اطلاعی نخواهید یافت و خریداری که سهم را میخرید ممکن است شخص حقیقی یا یک شرکت باشد.

   پاسخ
 43. 43

  فربد

  با سلام من تازه وارد آمریکا شدم و می خوام در بورس نیویورک وارد بشم ولی اطلاعی از بورس ندارم خیلی ولی دارم متنای سایتارو میخونم آیا چیزی هس برای اینجا کمک کند؟ با تشکر

  پاسخ
 44. 44

  نازنین

  zamanha.com کنترل کردم تقویم روزهای آخر سال را برای خرید سهام فکرکنم قیمتها میاد پایین مخصوصا چند روز مونده به تعطیلات مثلا امثال از 14 اسفند براساس تقویم سایت تقریبا تعطیلات شروع میشه و فکر کنم قیمت ها میاد پایین . میشه یه کارشناس در این مورد راهنمایی کنه.

  پاسخ
 45. 45

  علی

  نظر شما در باره ی نوسانات حسیر چیه؟

  پاسخ
 46. 46

  علی

  با عرض سلام
  میتونم نظرتو نو در باره ی حتوکا بدونم .
  الان حتوکا به پایین ترین قیمت ممکن رسیده .به نظرتون بخرمش یا نه؟

  پاسخ
 47. 47

  علی

  سلام.خسته نباشید،میخاستم نظرتون رو در مورد سهام ایران ترانسفو بپرسم بخرم؟؟

  پاسخ
 48. 48

  زهره

  من در ایران زندگی نمی کنم. آیا میتونم به صورت انلاین در بورس خرید و فروش کنم. اغلب کارگزاری ها برای اریه خدمات و دادن کد، در نهایت برای احراز هویت تقاضای مراجعه حضوری دارند که در حال حاضر برای من مقدور نیست. آیا کارگزاری آگاه که شما پیشنهاد میکنید تمام روند ثبت نام رو غییر حضوری انجام میدهد؟

  پاسخ
  1. 48.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. امکان خریدوفروش آنلاین رو خواهید داشت ولی ثبت نام برای کد بورسی، به آن صورتی که برای سایرین مقدور است برای شما میسر نیست.
   برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور این راهنما را بخوانید:
   https://www.bourseiness.com/21287/how-to-invest-in-tehran-stock-exchange

   پاسخ
 49. 49

  حسن رفیعی

  سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیز.
  سایت های زیادی رفتم ولی هیچکدوم به اندازه این سایت واضح و طبقه بندی شده مطالب لازم رو توضیح نداده بود . ممنونم بابت سایت خوبتون

  پاسخ
 50. 50

  محسن

  سلام خسته نباشید
  من میخواستم کد بورسی از کارگزاری آگاه واسه خرید غیر حضوری بگیرم ولی هر چی امتحان کردم میگه کد ملی نامعتبر
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. 50.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. کد ملی رو مطابق توضیحات و درست وارد کنید هیچ مشکلی به وجود نمیاد

   پاسخ
 51. 51

  اكبر

  سلام عالی بود در مورد شرکت اکریل چه تحلیلی دارید لطفا

  پاسخ
 52. 52

  محمد

  دوستان میتونن وارد تالار مجازی بورس شوند و چیزایی که یاد گرفتند رو بطور مجازی به کار بگیرند

  پاسخ
 53. 53

  امیرحسین وطنی

  برنامه مستندی دیدم از بورس بازهای حرفه ای والسترید از نحوه وچکونگی فعالیت دربورس رازهای رمزهای موفقیتش اسم میبرد واینک عقیده داشت که سرمایه گذاری کنند واز سود شرکتها سود ببرند وتاکید میکرد که نمخواهد با باند بازی سفته بازی از ضرر دیگران پول بدست بیاورد ….نا خوداگاه این جمله بیادم امد که اگر میخواهید ثروت شما افزون شود به دنیال رزق حلال باشید ….که متاسفانه این روند دقیقا برعکس بورس در ایران هست که تا چند نفر حقیقی چندر غاز سهمی خرید میکنند عده ای با سفته بازی موجبات ناامید ضرر این افراد میشود گویا چندصد سهم این بندکان خدادرمقابل چند میلیون سهم شرکتها خیلی زیاد هست ….واین امر باعث تاسف تالم عمیق هست که ما نسبت به هم دارم ….با ارزوی توفیق برای همه افراد خیر خواه

  پاسخ
 54. 54

  طرقی

  با سلام
  مطالب سایت جالب بود. آیا امکانش هست یک شرکت کارگزاری خوب در تبریز رو معرفی بفرمایید؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. 54.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. کارگزاری آگاه رو پیشنهاد میکنم.
   آدرس: تبریز- خیابان ارتش جنوبی- ساختمان پست مرکزی- تالار بورس تبریز

   پاسخ
   1. 54.1.1

    ناصر

    سلام بر همگی شما عزیز گرامی
    میخواستم ببینم نفت پارس(شنفت)بخرم متاسفانه پارسال خریدم و چون روز به روز پایین تر می امد ضرر کردم ولی چند روزیست داره میره بالا.به نظر شما چشم اندازش خوبه؟بخرم؟

    پاسخ
 55. 55

  سامیارجلالی فر

  باسلام.حدود۵۰ میلیون سرمایه دارم.بخاطر شاغل بودن وقت لازم برای بورس روندارم.درروزهای گذشته باصندوق سرمایه گذاری آشناشدم.خواستم بدونم مقدارسودکه بهم میدن ثابته؟کم یازیادترازچیزی که روزاول میگن نمیشه؟بانک بهتره یا صندوق براسرمایه گذاری؟اگه ممکنه یه صندوق خوب معرفی بفرمایید.باتشکر

  پاسخ
  1. 55.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. در سایت fipiran.com میتوانید صندوق های سرمایه گذاری مختلط و ثابت و سود آنها را با هم مقایسه کنید و تصمیم درست را بگیرید.

   پاسخ
 56. 56

  میلاد

  ممنون از توضیحاتتون
  برای ما تازه کارا خیلی میتونه مفید باشه

  پاسخ
 57. 57

  ROTOSH

  میگویند در جهنم مارهایی وجود دارن که آدم از ترس آنها پناه میبره به اژدها#حالا نکنه ما از کانال های متقلب پناه بیاریم به شما#چه شود#من به شخصه به هیچ ایرانی اعتماد ندارم#اینو من نمیگم…تجربه ام میگه

  پاسخ
 58. 58

  ROTOSH

  تجربه ثابت کرده پای پول بیاد وسط همه ما ایرانی ها میخواهیم سر همدیگروکلاه بذاریم…جالب آینه ژست ادمهای متشخص و حق به جانب هم میگیریم/\پر مدعا هم که هستیم..دروغ گو هم که هستیم….به کسی هم که اینو بگی… میگه خدارو شکر ما این جوری نیستیم…بعد میبنی اون از همه بدتره

  پاسخ
  1. 58.1

   محمود عینی

   سلام ودرود
   اینقدر بدبین هم نباشیم انسانهای فاخر وخوبم بینمون هست فقط کافی تولذات دنیا ازجمله پول وثروت خودمونو غرق نکنیم اونوقت پول میشه وسیله نه هدف ووقتی وسیله شد حرص وطمع مارو به اون بداخلاقی ها و…..نمیکشونه براتون بهترینها رو آرزو میکنم

   پاسخ
 59. 59

  حسین

  من تازه میخوام اکانت بگیرم. همین ابتدا در نظر دارم ۱۰۰ میلیون سهام مربوط به دو شرکت را بخرم. یکی از دوستام در کار بورس هست و پیشنهاد داد. نظر شما چیه؟

  پاسخ
  1. 59.1

   محمود عینی

   سلام ودرود برشما تو کاربورس اعتماد صدرصدی صحیح نیست حرفا بشنوید اما با تحلیل ودلیل خرید وفروش کنید

   پاسخ
 60. 60

  فریبا

  سلام . من توی کارگزاران آگاه شرکت کردم و قراره که کد برای من ارسال بشه .
  میخواستم بدونم که اگه استفاده نکنم یا استفاده کنم از حساب من پولی کسر میشه؟؟؟
  و آموزش بورس برای مبتدی ها آیا به صورت مجازی شما دارید که شرکت کنم ؟؟؟

  پاسخ
  1. 60.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، اگر خرید و فروش نکنید هیچ وجهی از حساب شما کم نمیشه.
   اجباری نیست در زمان خاصی معامله کنید.
   برای آموزش مجازی بورس میتونید از دوره های اکوفاینانس استفاده کنید:
   http://ecfa.ir

   پاسخ
 61. 61

  محمود عینی

  سلام ممنون از مطالب خوب وروان وقابل فهم برا عموم مخاطبین.بنده سال هشتادو چهار شکربن ، سیمان سپاهان، لیزینگ خودرو غدیر گرفتم وچون ضرر کردم کلا رها کردم اخیرا از طریق کازگزا ی آگاه تقاضای کد معاملات آنلاین رو دادم اینبار با سهامهای قبلی وارد میشم وریسک لازم رو هم پذیرا هستم در کنار توجه به مطالب حرفه ای ها ، جسارتم تو بورس لازمه با مقداری ضرر آدم خیلی چیزا رو بدست میاره فقط دوستان عزیز نترسید ضرر مقدمه سوده همه در بورس ضرر کردن اما بالاخره به سود رسیدندسپاس از همه عزیزان زحمت کش در سایت بورسینس

  پاسخ
  1. 61.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. آرزوی موفقیت برای شما داریم.

   پاسخ
 62. 62

  فریبا

  سلام اقای جهاندیده این پنجره ایی که معاملات توی اون انجام میشه منظورم خرید و فروش هست . کجاست و چه سایتیه یا نرم افزاره؟؟؟ من پیداش نمیکنم

  پاسخ
  1. 62.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. معاملات در سامانه معاملات آنلاین انجام میشه، اگر کد بورسی بگیرید مشخصات ورود رو کارگزاری به شما میده. ( راهنمای دریافت کد بورسی )
   سایت معاملاتی هر کارگزاری فرق میکنه.

   پاسخ
 63. 63

  وهرام

  درود جناب جهاندیده
  این آموزش برای کسانیست که هیچی از بورس نمیدونن؟ برای من که تازه میخوام آغاز کنم هستش یا نه؟ همچنین خواستم بدونم رایگان هستش یا باید پول پرداخت کرد؟خواهش میکنم یه توضیحی بفرمایید جناب جهاندیده…با سپاس

  پاسخ
  1. 63.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. بله برای کسانی که به تازگی قصد شروع دارند دوره ها و بسته هایی رو ارائه میدیم.
   آموزش ها از صفر هست و همه افراد با هر پیش زمینه ای میتونن از اموزشها استفاده کنن و سرمایه گذاری رو شروع کنن.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق برای بورسینس محفوظ است.