بهترین راه خرید سهام در بورس تهران: راهنمای قدم‌به‌قدم برای خرید سهام و اوراق بهادار

خرید و فروش سهام در بورس تهران رفته رفته علاقه مندان بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند. گرچه روند بهبود ساختارها و قوانین بورس به کندی پیش می‌رود، اما آن روز دور نیست که بورس ایران نیز در رده بورس‌های برتر جهان قرار گیرد.

مفهوم سهام

اساسا مفهوم سهام چیست؟

یک سهم از یک شرکت، بخشی از مالکیت آن شرکت است بنابراین زمانی که شما یک برگه سهم از شرکتی را داشته باشید، به معنای این است که مالکیت شما در آن شرکت به اندازه یک سهم است.

آموزش بورس

​​آموزش کاربردی کسب درآمد از بورس

​در این ​9 فایل صوتی، استاد ثقفی به ​این سوالات پاسخ می‌دهد


 • ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
 • ​آیا می‌توان در ۵۰ روز سرمایه‌ام را ۳ برابر کنم؟
 • نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
 • برای شروع در بورس چقدر ​سرمایه لازم است؟

​قیمت بسته: 145,000 تومان


​این آموزش را اکنون بطور رایگان دریافت کنید!

آیا می‌توان در ۵۰ روز سرمایه‌ام را ۳ برابر کنم؟
ماهانه در بورس چقدر می‌توان سود کرد؟
نحوه سود کردن در بورس چگونه است؟
envelope-o
user

تعداد سهام شرکت‌های بزرگ در بورس تهران بسیار زیاد است.

بطور نمونه، در لحظه نگارش این مطلب:

 • شرکت نفت بهران به 2.6 میلیارد (2,600,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.
 • شرکت ایران خودرو به 15.3 میلیارد (15,300,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.
 • شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان به 40.5 میلیارد (40,500,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.

تعداد سهام هر شرکت با انجام افزایش سرمایه از محل «آورده نقدی سهامداران» یا از محل «سود انباشته» بیشتر می‌شود. بنابراین این تعداد برگه سهم در طول زمان رشد کرده و به این رقم رسیده است.

با این اوصاف اگر شما بخواهید بطور مثال مالک 5 درصد از شرکت ایران‌خودرو شوید، باید 5 درصد از 15.3 میلیارد برگه سهم این شرکت را خریداری کنید. قیمت هر برگه سهم ایران خودرو و قیمت سایر سهام را می‌توانید در سایت tsetmc.com ببینید.

همچنین تعداد سهام هر شرکت نیز همراه با سایر جزییات معاملات، در سایت ذکر شده قابل رویت است.

تعداد برگه سهام ایران خودرو

 

برای اینکه مفهوم واقعی سهام و انواع آن را بدانید توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید: منظور از سهم دقیقا چیست؟

اگر مفهوم سهام را کاملا درک کرده‌اید، سوال دیگری که برای شما پیش خواهد آمد این است که خرید سهام چه مزایایی دارد.

مزایای خرید سهام

با جذب‌شدن سرمایه‌گذاران به بورس بطور کلی اقتصاد کشور نفع می‌برد، گذشته از تمام این منافع، خرید سهام برای شما که قصد دارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید دو نفع اساسی دارد:

منفعت اول – هر شرکت در پایان سال مالی خود طبق تراز مالی‌اش، سود یا احیاناً ضرر حاصله را اعلام می‌کند و هر سهام‌دار به میزان سهم خود، بخشی از سود شرکت را بدست می‌آورد. این سود در قالب سود نقدی سهام  (که به آن DPS می‌گویند) به حساب سهامدار واریز می‌شود.

چند نکته وجود دارد:

 • گاهی اوقات شرکت‌ها نمی‌توانند هیچ سود نقدی تقسیم کنند. دلایل عدم تقسیم سود نقدی متعدد است، مثلا عدم وجود نقدینگی کافی در شرکت، نیاز به نقدینگی برای اجرای پروژه‌های جدید، نامناسب بودن عملکرد شرکت، تغییرات گسترده در صنعت و قوانین که باعث کم‌شدن سود شرکت شده و….
 • میزان سود نقدی شرکت فقط در مجمع عمومی عادی سالیانه که هر سال فقط یکبار برگزار می‌کنند تعیین می‌شود.
 • برخی از شرکت‌ها حتی با وجود سودآوری خوب، درصد زیادی از سود ساخته شده را پرداخت نمی‌کنند.
 • سود نقدی به ازای هر برگه سهم است، مثلا اگر شرکتی اعلام کند بابت هر سهم 400 تومان سود نقدی پرداخت می‌کند و شما 10,000 سهم آن شرکت را داشته باشید، جمعا 4 میلیون تومان سود نقدی سالیانه به شما تعلق می‌گیرد.
 • شرکت‌ها نحوه پرداخت سود به سهامداران را طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام می‌کنند.
 • اگر سهامدار یک شرکت در یک سال یا سالیان متمادی سود نقدی خود را از شرکت دریافت نکند، این سود نزد شرکت به امانت باقی خواهد ماند و از بین نمی‌رود. سهامدار می‌توان در هر زمان تقاضای دریافت مطالبات خود را داشته باشد.

منفعت دوم – به واسطه پتانسیل، توانائی و برنامه‌ریزی‌هائی که هر شرکت دارد ارزشی که بازار (یا به‌عبارت عام‌تر مردم) بر سهام آن شرکت می‌گذارد تغییر می‌کند. بالا رفتن ارزش شرکت یعنی بالا رفتن قیمت سهام و افزایش قیمت سهام نسبت به زمان خریداری آن، عایدی دیگر نصیب سرمایه‌گذار می‌کند ( که به انگلیسی Copital gain گفته می‌شود).

چند نکته وجود دارد:

 • شما ممکن است با افزایش یا کاهش قیمت سهام سود یا ضرر کنید ولی تا زمانی که سهام را نفروخته‌اید سود یا ضرر شما اصطلاحا محقق نشده است.
 • افزایش یا کاهش قیمت سهام به عوامل زیادی بستگی دارد و گاهی اوقات با افزایش سود یک شرکت، قیمت سهام رشد نمی‌کند یا رشد بسیار کمی حاصل می‌شود.
 • قیمت سهام صرفا براساس عرضه و تقاضا در بورس تهران مشخص می‌شود، بنابراین قیمت سهام شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس معامله می‌شوند کاملا مشخص است.
 • اغلب اوقات معاملاتی پرحجم در سهام اکثر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس وجود دارد و از لحاظ نقد کردن سهام یا خرید آن، مشکلی وجود ندارد.

مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در بورس چه مزایای دارد؟

حداقل خرید سهام

از نظر تئوری و قانونی شما می‌توانید حتی 1 برگه سهم از یک شرکت را خریداری کنید ولی به خاطر اینکه اینکار نه برای شما و نه برای کارگزاری منفعتی ندارد معمولا اینکار انجام نمی‌شود.

در حال حاضر بخش بزرگی از معاملات سهام از طریق اینترنت و با سامانه معاملات آنلاین انجام می‌شود. در این سامانه‌ها حداقل مبلغ هر سفارش 100 هزار تومان است. به عبارتی امکان خرید سهام با 100 هزار تومان نیز وجود دارد.

بورس محدودیتی برای خرید سهام در نظر نگرفته است و تا زمانی که سهامی برای خرید وجود دارد، شخص می‌تواند آنرا با قیمت بازار خریداری کند.

قیمت بازار نیز همانطور که اشاره کردیم از طریق عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

با وجودی که حداقل خرید سهام 100 هزار تومان است، با این مقدار کم خرید نمی‌توان انتظار سودآوری بالایی را داشت. سودی که ممکن است شما از بابت افزایش قیمت سهام بدست آورید بصورت درصد است و طبیعتا هر چقدر مقدار سرمایه شما بالاتر باشد، سود و ضرر احتمالی نیز بالاتر خواهد بود.

ساده است:

20 درصد از 100 هزارتومان = 20 هزار تومان سود یا زیان احتمالی

20 درصد از 100 میلیون تومان = 20 میلیون تومان سود یا زیان احتمالی

بنابراین اگر به فکر خرید سهام شرکت‌های پالایشی و نفت، سهام شرکت‌هایی مانند همراه اول و های‌وب یا خرید سهام بانک‌های بزرگ کشور مانند بانک پاسارگاد، بانک ملت و هستید، در ادامه این آموزش با بورسینس همراه باشید تا نحوه خرید سهام را نیز توضیح دهیم.

آموزش خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

خرید سهام در بورس تهران در حال حاضر بصورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در تالار بورس مقدور است. اینکار به راحتی پرکردن یک فرم در سایت کارگزاری انجام می‌شود.

اما قبل از اینکه بتوانید وارد سامانه معاملاتی کارگزاری شوید، باید در کارگزاری مربوطه افتتاح حساب را انجام دهید و کد بورسی بگیرید.

کد بورسی یک شناسه منحصر به فرد است و افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس تهران را داشته باشند، لازم است برای دریافت این کد به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کنند.

برای دریافت کد بورسی شرایط خاصی نیاز ندارید و اینکار در حال حاضر هزینه‌ای نیز ندارد. فقط باید در نظر داشته باشید که برای دسترسی به معاملات آنلاین سهام، مدرک شما حداقل دیپلم باشد.

در مورد کدبورسی بیشتر بخوانید

البته خوشبختانه امکاناتی فراهم شده که حتی دریافت کد بورسی نیز بصورت غیرحضوری و بدون نیاز به مراجعه به کارگزاری مقدور است.

راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

پس از اینکه کد بورسی برای شما صادر شد، یک نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین برای شما پیامک می‌شود. آنگاه می‌توانید با این مشخصات به سامانه معاملاتی وارد شوید، مبلغی را بصورت آنلاین به حساب کارگزاری انتقال دهید و خرید و فروش سهام را آغاز کنید.

خرید سهام بصورت آنلاین به آسانی پرکردن یک فرم با چند فیلد است.

1- نماد شرکتی که قصد خرید سهام آنرا دارید وارد می‌کنید (نماد شرکت‌ها را در سایت tsetmc.com می‌توانید ببینید).

2- قیمت سهام را وارد می‌کنید، (قیمت سهام در سامانه معاملاتی مشخص شده است).

3- تعداد سهام موردنظر (حجم) برای خرید را وارد می‌کنید (تعداد سهام موردنظر بستگی به این دارد که قصد دارید چندهزارتومان یا چندمیلیون تومان سهام بخرید. این تعداد بصورت خودکار در سامانه معاملاتی محاسبه و نمایش داده می‌شود.

3- دکمه ثبت سفارش را می‌زنید. در صورتی که در طرف مقابل سفارش، خریدار یا فروشنده با قیمت و حجم مدنظر شما وجود داشته باشد سفارش انجام می‌شود و در غیراینصورت سفارش شما بصورت در حال انتظار باقی می‌ماند (تا زمانی که حداقل یک طرف مقابل، سفارش خود را ثبت کند و قیمت سفارش و حجم سفارش او مطابق با سفارش شما باشد. به این فرایند مچ شدن یا اصطلاحا order matching گفته می‌شود).

بیشتر بخوانید: روش انجام معاملات در بورس بصورت آنلاین

قوانین و اصطلاحات بورس

نکات ریز زیادی در خرید و فروش سهام وجود دارد. قوانین زیادی است که اگر برخی از آنها را ندانید ممکن است باعث زیان شما شود.

علاوه بر این، روش‌های سفارش‌گذاری، کار با سایت‌ها، ابزارها و سیستم‌های معاملاتی همگی نیازمند آموزش و یادگیری هستند.

بورس مانند هر شغل دیگری نیازمند اطلاعات صحیح است تا شخص سرمایه خود را از دست ندهد.

به همین دلیل ما بسته‌ای تهیه کرده‌ایم که این اصطلاحات و قوانین را بطور کامل شرح می‌دهد. برای مشاهده جزییات روی تصویر زیر کلیک کنید:

 

بهترین سهام برای خرید

بسیاری از افراد می‌پرسند، بهترین سهام برای خرید و سود کردن کدام است؟

کدام سهم را بخریم تا در مدت یکماه سرمایه‌مان دوبرابر شود؟

در مورد پیشنهاد خرید سهام، خیلی‌ از اشخاص صرفا به دنبال این هستند که سرمایه‌شان در کمترین زمان ممکن رشد چشمگیری کند. چنین افرادی، به احتمال قوی درصد زیادی از سرمایه‌شان را از دست می‌دهند چون معمولا گیر کلاهبردارها و شیپورچی‌هایی می‌افتند که در فروم‌ها و چت‌روم‌ها مشغولند!

نکته اینجاست که هیچ فرمول جادویی برای انتخاب بهترین سهام بازار وجود ندارد، هرکس وعده سودهای بزرگ و رویایی بدون زحمت را به شما داد، بدانید  به احتمال زیاد در حال فریب شماست.

چون هیچ‌کس نمی‌تواند بازار را پیش‌بینی کند، حتی اگر کسی اخباری داخلی از شرکت داشته باشد بازهم احتمال شکست وجود خواهد داشت.

سوالاتی مثل بهترین سهام کدوم است، واقعا آیا جوابی دارد؟

سهام  بیش از 600 شرکت در بورس و فرابورس تهران معامله می‌شود. آیا کسی واقعا همه این شرکت‌ها را از همه لحاظ تحلیل و بررسی کرده که بتواند بهترین سهام را به شما معرفی کند؟

مورد بعد در مورد پیشنهاد سهام این است که مشخص نیست شما قصد دارید چقدر سرمایه برای خرید اختصاص دهید؟ هدف شما از خرید این سهام، بلندمدت است یا نوسانگیری؟ ریسک‌پذیری شما چقدر است و چقدر تحمل زیان را دارید؟

از همه اینها گذشته، تکلیف تغییر مداوم بازار چه می‌شود؟ بازار هر لحظه به سمت و سویی حرکت می‌کند و اگر بازار به سمتی برود که سهامی که چنددقیقه پیش مناسب خرید بود، همین الان هشدار فروش را صادر کند تکلیف چیست؟

کانال‌ها و سایت‌های غیرحرفه‌ای زیادی هستند که سیگنال خرید صادر می‌کنند و پیشنهاد سبد سهام می‌دهند و در این مطلب درباره‌شان توضیح داده ایم: با سیگنال خرید و فروش سهام می‌تونیم سود مداوم داشته باشیم؟

معامله و خرید و فروش سهام در بورس

 توصیه می‌کنیم به دنبال سیگنال خرید یا راهنمایی گرفتن از دیگران نباشید. به پیشنهادات دیگران فقط به چشم شخصی آنها نگاه کنید.

راه‌حل

 به شما قول می‌دهیم بدون یادگیری به هیچ جا نخواهید رسید، ممکن است سود موقتی هم در بورس بدست آورید ولی این سود دائمی نخواهد بود و به احتمال قوی آن سود را هم در بازار از دست می‌دهید.

منابع یادگیری را ما در اختیارتان گذاشته‌ایم: پکیج آموزشی تحلیل سهام و بازار بورس

به جای اینکه به این فکر کنید چطور می‌توانم سرمایه‌ام را در پول چندبرابر کنم، روی این مورد تمرکز کنید که چطور می‌توانم در بورس یک معامله‌گر حرفه‌ای شوم. وقتی یک معامله‌گر حرفه‌ای شدید، کسب سودهای خوب از بازار نیز برای شما عادی خواهد شد. 

پس اول یادگیری، بعد اقدام – هیچوقت برای خرید سهام عجله نکنید، بازار بورس همیشه با پستی و بلندی‌ها  وجود دارد و هیچ وقت فرصت سود کردن از بین نخواهد رفت. بنابراین اشتباه است اگر تصور کنید با نخریدن سهام، فرصتی را از دست خواهید داد.

برای انتخاب بهترین سهام، چه چیزهایی باید فرا بگیریم؟

قیمت سهام تابعی از عرضه و تقاضاست، وقتی تقاضا برای یک سهم به اندازه‌ای قوی باشد که بتواند بر عرضه (فروشندگان) غلبه کند، قیمت سهم رشد می‌کند و برعکس، زمانی که قدرت فروشندگان بیشتر و عرضه زیادتر از تقاضا است، قیمت سهم افت می‌کند.

بنابراین اگر بتوان میزان عرضه و تقاضا در بازار را دانست و آنرا تاحدودی پیش‌بینی کرد، شانس موفقیت و یافتن بهترین سهام برای خرید افزایش می‌یابد.

پیش‌بینی عرضه و تقاضا و جهت حرکت بازار با یک روش تحلیلی به نام تحلیل تکنیکال انجام می‌شود.

افراد زیادی با تحلیل تکنیکال در بازار سعی می‌کنند مسیر آینده قیمت سهم را متوجه شوند. توجه کنید که در اینجا صحبت از احتمالات است و کسی نمی‌تواند به طور قطع بگوید که قیمت یک سهم افزایش می‌یابد و یا کاهش؛ و تحلیل تکنیکال ابزاری در دست معامله‌گر است تا قوی‌ترین احتمال را تشخص دهد.

نکته جالب این است که یک تحلیلگر تکنیکال، به هیچ عنوان به دنبال دلیل افزایش یا کاهش قیمت نیست، بلکه فقط به دنبال یافتن روندها، شکست‌های قیمت، نقاط حمایت و مقاومت است تا بتواند براساس آن، استراتژی معاملاتی خود را بچیند.

یار و یاور معامله‌گری که با روش تحلیل تکنیکال سهام را برای خرید انتخاب می‌کند، فقط نمودار قیمت و حجم معاملات است تا ابزارهایی مانند اندیکاتورها و اسیلاتورها را روی آن پیاده کند و تصمیم بگیرد که اکنون چه موقعیتی را باید اتخاذ کند: بخرد، بفروشد، سهم دیگری را بررسی کند یا اینکه به طور کلی باید منتظر بماند.

بنابراین توصیه ما به شما نیز است که تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید.

روش یادگیری تحلیل تکنیکال برای انتخاب بهترین سهم

نحوه یادگیری تکنیکال بیشتر به خود شما و سبک یادگیری‌تان بستگی دارد. برخی از افراد هستند که با کتاب‌ها و برنامه‌های خودآموز شروع می‌کنند، تحقیق می‌کنند و خودشان پس از تمرین و تکرار، چیزی را فر می‌گیرند. ولی برخی دیگر نیاز به پرسش و پاسخ با یک مربی یا استاد را دارند و زیاد اهل نشستن و کتاب خواندن نیستند (گرچه برای یادگیری تکنیکال کتاب خواندن فعالیتی بسیار مهم است)

بنابراین با توجه به سبک یادگیری می‌توان از دوره‌های آموزشی، بسته‌های شامل DVD و جزوه، نرم‌افزارها، کتاب‌ها و یا حتی منابع موجود در اینترنت استفاده کرد. با توجه به تجربه‌ای که داریم، بسته آموزش تحلیل تکنیکال در 14 روز را به شما پیشنهاد می‌کنیم >>> جزییات بسته

روش‌های دیگر یادگیری تحلیل سهام

برای یادگیری تحلیل سهام، می‌توانید از کتاب‌ها شروع کنید. اوایل یادگیری، مسلما برخی عبارات و شکل‌ها و تعریف‌ها ممکن است برایتان نامفهوم و گیج‌کننده باشد که این طبیعی است. کم‌کم همه چیز برایتان آشنا خواهد شد.

بعد از اینکه کتاب‌ها را زیر و رو کردید، حتما به فکر فیلم‌های آموزشی، دوره‌های حضوری باشید، زیرا نحوه یادگیری بسیار تعاملی‌تر و با سهولت بیشتر همراه خواهد بود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید چه کتابی بخوانید؟ همه کتاب‌ها خوب هستند و از هرکدام می‌توان مطالبی یاد گرفت، اما از بین کتاب‌ها، پیشنهاد می‌کنم این کتاب‌ها را از دست ندهید:

– تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی)
– تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
– زندگی از راه داد و ستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)
– الگوهای شمعی ژاپنی (استیو نیسون)
– چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم؟ (مورنینگ استار)

– و…

نکته مهم: فراموش نکنید که در حین یادگیری، معاملات کوچکی (مثلا با 5 میلیون تومان) انجام دهید. چون صرفا خواندن کتاب و دیدن فیلم آموزشی هیچ کمکی به شما نمی‌کند و باید وارد معاملات شوید تا تجربه لازم را بدست آورید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگیامتیازلینک ثبت‌نام فوری
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت‌نام سریع

اموزش بورس

131 دیدگاه

 1. 1

  رضا

  سلام دوست عزیز خیلی ممنون برای من که خیلی جالب بود. فک نمیکردم شوخی باشه واقعا سایت خوبی دارید

  پاسخ
 2. 2

  اهورا سوشیانت

  استاد اینو گفتم برارفع خستگی ان شااله موفق وپیروز باشید قدردادن زحماتتون هستیم

  پاسخ
 3. 3

  جواد

  سلام استاد.امروز وبصادرات گرفتم ب قیمت هر سهم 85تومان.
  روزهای اتی این نماد رو چطور ارزیابی میکنید؟

  پاسخ
  1. 3.1

   بورسینس

   سلام
   فردا احتمال قوی پایینتر میتونستید بخرید.
   در در مورد روند وبصادر نظری ندارم.

   پاسخ
 4. 4

  najmeh

  سلام میخواستم راهنماییم کنید من میخوام سهام بخرم ام چون سرکارمیرم نمیتونم خودم حضوری برم بخرم به نظرشما خوبه که عضو یکی از صندوقای سرمایه گذاری مشترک بشم؟

  پاسخ
  1. 4.1

   بورسینس

   سلام، برای اشخاصی مثل شما که وقت کافی ندارند بله همون صندوق های سرمایه گذاری بهتره
   https://www.bourseiness.com/13337/faq-30.html

   پاسخ
   1. 4.1.1

    Amirmohammad

    چطوری

    میشه ب منم بگین

    پاسخ
  2. 4.2

   مرتضی کریمی

   سلام من هم میخوام بخرم چطور باید شر کت کنم

   پاسخ
  3. 4.3

   مصطفی

   سلام
   بامراجعه به کار گذاری و گرفتن یوزر پسورد اینترنتی خرید و فروش کنید از منزل یا سر کار با گوشی یا کامپیوتر

   پاسخ
 5. 5

  جواد

  سلام و درود بر استاد گرامی.
  وبصادرات امروز هم اومد پایین.ب نظر شما این نماد پایینتر هم میاد؟؟
  این نماد رو دیروز 85 تومان خریدم.حد ضرر و حد سودش رو تو چه بازه ای تعیین کنم؟اگه بازار همینطوری پیش بره خیلی ضرر میکنم.
  از رهنمود هاتون بینهایت سپاسگذارم.

  پاسخ
  1. 5.1

   بورسینس

   سلام
   اگر بازار منفی ادامه داشته باشه وبصادر به احتمال قوی زیر محدوده 80 تومان هم میرسه.
   به نظرم اگه میترسید بیشتر ضرر کنید فردا از سهم خارج بشید
   امیدوارم که مبلغ زیادی خرید نکرده باشید
   این روزهای منفی یه تجربه خوبه که باید به یاد داشت

   پاسخ
 6. 6

  پیمان

  با سلام
  در مورد حق تقدم برای ما که ان لاین معامله میکنیم توصیح بدید که چگونه باید از این حق اطلاع پیدا کنیم و چطور بفروشیم و اگه متوجه نشدیم و نفروختیم خود شرکت اون سود رو به چه حسابی میریزه چطوری میتونیم دریافت کنیم .

  پاسخ
  1. 6.1

   بورسینس

   سلام
   برای اطلاع از افزایش سرمایه و سایر موارد مرتبط با حق تقدم، باید اطلاعیه های شرکت رو در سایت خود شرکت یا در codal.ir پیگیری کنید.
   معمولا وجه حق‌تقدم‌های استفاده نشده توسط شرکت به حساب بانکی شما واریز میشه.
   در هر حال باید اطلاعیه هایی که شرکت روی کدال میفرسته رو دنبال کنید یا با امور سهام تماس بگیرید.

   پاسخ
 7. 7

  saeid

  سلام
  من در سبد خود فاسمین60% سیمان سپاهان28%% سیدکو7% و غشاذر5% دارم.نظر شما درموردش؟ مرسی

  پاسخ
 8. 8

  Mohamad

  سلام و خسته نباشید .. من میخواستم شروع کنم به سرمایه گذاری در بورس .. این مقاله میگه در حین آموزش زیر 500 تومن سرمایه گذاری کنید .. میتونم راهنمایی بیشتر بخوام؟مثلا با 200 ت میشه شروع کرد؟ از کجا؟

  پاسخ
 9. 9

  houshang

  من تازه وارد هستم وبتازگی می خواهم وارد خریدو فروش سهام بورس شوم راهنمایی های شما را خواندم برایم خیلی مفید بود ازاین بابت از شما تشکر مینمایم

  پاسخ
 10. 10

  houshang

  ضمنا به راهنمایی های شما بیشتر نیاز دارم محبت بفرمایید راهنمایی های لازم را بفرمایید ممنون خواهم شد موفق وپیروز باشید

  پاسخ
  1. 10.1

   بورسینس

   مطالب زیادی در همین سایت هست.
   اگه سوال خاصی هست که جوابش رو پیدا نکردید بپرسید.

   پاسخ
 11. 11

  mahnaz

  سلام وخسته نباشید .میخوام شروع به خرید کنم اما هیچ اطلاعاتی ندارم در این رابطه خواهشمندم یاریم کنید.

  پاسخ
 12. 12

  قادر

  با سلام بنظر من راهنمائیهای شما صادقانه ، ارزشمند و هدایتگر است و به نوعی بیان آموزش روشهای چگونه ماهی گرفتن است به طالبین . شخصا از راهنمائیهایتان کمال تشکر را دارم همواره شاد و موفق باشیددر خدمت رسانی

  پاسخ
  1. 12.1

   بورسینس

   سلام. خواهش میکنم دوست عزیز

   پاسخ
 13. 13

  رحیم

  مرسی مختصرو مفید فرمودید من باوجود اینکه فردی بسیار ریسک پذیر هستم در حال مطالعه و جمع اوری اطلاعاتم ،لازمه انجام هر کاری اگاهی وشناخت کار است من می خوام بصورت انلاین کار کنم ولی از هکرها برای دسترسی به حسابم واهمه دارم اگر در این خصوص مرا راهنمایی بفرمایید ممنون می شوم

  پاسخ
  1. 13.1

   بورسینس

   سلام
   اگر موارد امنیتی رو رعایت کنید مشکلی نیازی به ترس از هک شدن نیست.
   رمز عبور پنل شما باید ایمن و غیرقابل حدس باشه و از این رمز در هیچ سایت دیگه ای استفاده نکرده کنید. همچنین باید برای ورود به پنل معاملات، مطمئن بشید که وارد سایت اصلی شدید و فیک پیج (صفحات تقلبی) نیست.
   نکته دیگه اینه که وجه حساب شما نزد کارگزاری، فقط شماره حسابی که شما کتبا به کارگزاری معرفی کردید (و به اسم شماست) واریز میشه. پس اگر برفرض کسی بتونه وارد پنل معاملاتی شما بشه کار زیادی نمی‌تونه انجام بده.
   سایر موارد مرتبط با افزایش امنیت پنل معاملاتی رو از کارگزار خودتون جویا بشید.

   پاسخ
 14. 14

  Azadeh

  با سلام و تشکر از سایت بسیار مفید تون . لطفا در مورد اطلاعات صفحه ی اصلی سایت tsetmc و کاربرد این اطلاعات هم آموزش بگذارید. متشکرم.

  پاسخ
  1. 14.1

   بورسینس

   با سلام
   در اولین فرصت اینکارو انجام میدیم

   پاسخ
 15. 15

  علی

  سلام خدمت شما
  یه سوال داشتم قیمت هر سهم به ریال است یا تومان؟

  پاسخ
  1. 15.1

   بورسینس

   سلام
   قیمت سهام در بورس به ریال نوشته شده است: tsetmc.com

   پاسخ
 16. 16

  پولین

  با سلام

  واقعا مقاله ای مفید و کاربردی بود مخصوصا برای من که تجربی کافی در این زمینه رو ندارم.

  ممنون از زحماتتون.

  پاسخ
 17. 17

  شادي

  سلام. مطلب خيلي جالبي بود.

  من خوشبختانه بخاطر راهنمايي هاي خوب، هيچ وقت با روياي پول پارو کردن به بورس نگاه نکردم. شروعم خيلي خوب بود، مبلغ کمي ومعادن خريدم و با شصت درصد سود فروختم. بعد سود رو و مبلغ ديگه اي رو سغرب خريدم و ييهو بورس افتاد تو سرازيري سقوط و همين طور ارزش سهم من کم و کمتر شد. فکر کنم ديگه حالا شدم سهام دار مادام العمر سغرب.
  پارسان هم دارم مقدار بيشتري (کل سرمايه ام تو بورس خيلي زياد نيس، نميدونم خوشبختانه يا متاسفانه!) که پارسان رو توي سه مرحله با سه قيمت مختلف خريدم و امسال تو افزايش سرمايه سهامم دو برابر شد ولي هنوزم با در نظر گرفتن متوسط قيمت هر سهم، اگر بفروشم ضرر ميکنم، اينه که فعلن دارم نگاهش ميکنم، يعني کل بورس رو نگاه ميکنم.
  تو همين زمان کم و با همين پول کم، متوجه شدم وقت و حوصله پاييدن مرتب بازار رو براي خريد در زمان مناسب و فروش در بهترين قيمت رو ندارم، اين شد که تصميم گرفتم سهامدار خوبي بشم!!!
  روزي که ومعادن رو فروختم 50 تا دقيقن 50 تا سهمش رو نميدونم به چه دليل مسخره اي نگه داشتم و حالا بهم دو زار سود ميده هر سال! که خوشبختانه صرف افزايش سرمايه ميشه وگرنه با چه رويي ميخواستن 2700 تومن سود رو به حساب من واريز کنن 😐 😐

  نميدونم تصميم و نگاهم درسته يا نه و سهمايي که دارم سهمايي هستن که به درد سهامداري بخورن يا نه. اما فعلن جيگر فروششون رو تو اين اوضاع ندارم. يعني اون صد سهم ومعادن رو که روم نميشه بفروشم!
  سغرب رو خيلي متضرر ميشم بفروشم. دلم براي اصل پولم نه اما اون شصت درصد سودي که صرفش کردم خيلي ميسوزه، کاش برش داشته بودم و اسمارتيز و پاستيل خريده بودم! 🙂
  پارسان رو شايد شايد اگر روزي روزگاري، وقت گل ني اي، برسه به 500 و منم متوجه بشم، بفروشم چون اون طوري بدون ضرر مالي و صرفا با هزينه زمانم ازش ميام بيرون.

  حالا سهم با ارزش ذاتي و بنيادي و با سود پرداختي قابل قبول و البته پرداخت و برنامه هاي منظم براي سهامداري عمري سراغ دارين!؟ (پارسان سهم منظم و با برنامه اي هست، ومعادن هميشه خدا مث خود من تاخير داره، سغرب هم زيرآبي ميره و اطلاعيه رسمي ميده با يه تاريخ، بعد توي تاريخ ديگه اي اقدام ميکنه!)

  اميدوارم به زودي زود بورس و صنعت کشورمون حال بهتري داشته باشه.

  پاسخ
  1. 17.1

   بورسینس

   سلام. بیشتر کسانی که با ضرر سنگین مواجه میشن صبر کردن رو انتخاب میکنن. آدمها همیشه از قبول کردن اشتباه و ضرر فرار میکنن و سهمی که ضرر زیادی بهشون زده رو نگه میدارن تا با این واقعیت روبرو نشن که ضرر زیادی متحمل شدن.
   در حالی که اینکار بیشتر مواقع اصولی نیست.
   پیشنهادی نمیتونم بدم جز اینکه به یادگیری ادامه بدید. خوبه که سرمایه اصلی تون رو وارد بورس نکردید.

   پاسخ
  2. 17.2

   سلمان

   به نظرم سهام پارسان از منظر تحلیل بنیادی سهام بدی نیست. ولی در کوتاه مدت با توجه به قیمت نفت رشد زیادی نخواهد داشت مگر اینکه نفت به سمت 50 دلار بره.
   در کل خرید اسمارتیز و پاستیل رو هم توصیه میکنم چون منم دوست دارم!

   پاسخ
 18. 18

  Seyed hamze

  ممنون

  پاسخ
 19. 19

  حميد

  دمت گرم جالب بود

  پاسخ
 20. 20

  عابدین نظری

  باسلام ووقت بخیر
  لطفا درموردخریدوارزش ذاتی سهم وغدیرتوضیح بفرمایید .متشکرم

  پاسخ
 21. 21

  علی

  سلام از بورس فارکس هم میشع استفاده کرد

  پاسخ
  1. 21.1

   بورسینس

   سلام. دوست عزیز فعالیت در فارکس در ایران غیرقانونی اعلام شده است

   پاسخ
 22. 22

  میلاد

  سلام و خسته نباشید به مدیر سایت و دوستان عزیز.بهترین سهام حال حاضر نساجی بروجرد هستش برآورد شده تا 3000 هزار تومان هم خواهد رفت خواستم فقط یه پیشنهادی کمکی واسه سایر عزیزان کرده باشم باز همه صاحب اختیار هستن خوشحال شدم روز همگی خوش

  پاسخ
  1. 22.1

   محمد

   سلام حال شما خوبه مهندس من 5 ملیون تومان می خواهم وارد بورس کنم فقط به حکمت اطمینان دارم کمکم می کنید
   09153240524

   پاسخ
 23. 23

  یاسر

  سلام با تشکر از راهنمایی شما.میخاستم بدونم از کجا میشه فهمید که سود ماهانه سهام چقدر است ممنون

  پاسخ
  1. 23.1

   بورسینس

   سلام
   سهام مثل بانک نیست که سود ماهانه داشته باشه
   یه سود سالیانه وجود داره که توضیحاتش رو اینجا میتونید بخونید: https://www.bourseiness.com/13392/faq-51

   پاسخ
 24. 24

  مهدي

  سلام خسته نباشيد عيدتون مبارك. سهام فولاد مباركه برايم تحليل كنيد تا چه قيمتي ءء

  پاسخ
 25. 25

  سارا

  سلام از مطالب و راهنماییتون سپاسگزارم

  پاسخ
 26. 26

  سفرگستر

  عزیز انصافاً که مقاله ای بود بسیار مفید و کاربردی.
  استفاده کردیم
  ممنون ازت

  پاسخ
 27. 27

  مدیر

  سپاس از زحماتتون،
  اگر بتونید منابع معتبری هم برای شروع مطالعه علمی در این حوزه هم به اشتراک بزارید ممنون میشم.

  پاسخ
 28. 28

  سهراب

  با سلام واحترام
  با تشکر از مطالب مفید شما
  فقط یه سوال چرا شما نماد اعتماد الکترونیکی ندارید؟

  پاسخ
  1. 28.1

   بورسینس

   سلام. به دنبال گرفتن نماد نبودیم، دلیل خاصی نداره.

   پاسخ
 29. 29

  الناز

  میخوام ده تومن داخل صندوق های سرمایه گذاری بزارم نوع صندوق سهام یا مختلط باشه تو سال سود میکنیم یا هر ماه ؟ مثلا توسعه پست بانک تو سال قبل پنجاه درصد سود داشته یعنی اگه من ده تومن رو برای یکسال قرار بدم میشه 15 میلیون بعد برای سال دوم هم سرمایه گذاری رو ادامه بدم باز روی 15 میلیون سود می یاد و ادامه پیدا میکنه …. ؟؟ به نظرشما پولی که در بانک دارم سود سالانه 19 درصد میدن رو وارد صندوق کنم بهتره یا همون بانک بمونه ؟…….ممنون

  پاسخ
  1. 29.1

   بورسینس

   سلام. پرداخت سود صندوق ها بستگی به امیدنامه صندوق داره.
   برخی صندوق ها دارای سود نیستن و فقط با افزایش قیمت هر “واحد” صندوق، شما ارزش سرمایه گذاری تون بالاتر میره و هرموقع خواستید میتونید واحد رو ابطال کنید.
   اگر سود بدون ریسک میخواید و صندوق با درآمد ثابتی باشه که بالای سودی بانکی پرداخت کنه طبیعتا اون صندوق گزینه بهتری هست.
   خرید اوراق مشارکت هم گزینه بدی نیست، سود 20 درصد تضمینی با پرداخت سه ماهه.

   پاسخ
   1. 29.1.1

    سپیده

    سلام اوراق مشارکت چیه؟میشه لطفا توضیح بدید؟

    پاسخ
    1. 29.1.1.1

     شجاع‌الدین جهاندیده

     سلام. در مورد اوراق مشارکت این مطلب رو بخونید:
     https://www.bourseiness.com/13286/faq-8

     پاسخ
 30. 30

  امیر

  سلام خسته نباشید من سهام سمگا رو دارم به دلیل یه سرب مشکلات پول لازم دارم میخواستم بفروشمش ولی توی بورس سررشته ندارم میخواستم ببینم شما پیش بینیتون در مورد این سهام چیه البته تا 1 2ماه اخیر چون واقعا پول لازمم.ممنون میشم کمکم کنید

  پاسخ
 31. 31

  feysal

  انصافا بورسینس مطالب مفید و ارزنده‌ای داره.خدا قوت میگم

  پاسخ
 32. 32

  reza

  با تشکر از نظرات و راهنمایی شما عزیزان-مشکلی که من با بورس دارم این است که چگونه می توان سیگنالها را برای خرید یا فروش شناسایی کنم از هر روش که می روم سیگنال درستی نمی دهد برای مثال1- از طریق فیلترهای سایت tsetmc می روم و برخی سهام را ارائه می دهد وقتی با مفید ترید تحلیل می کنم می بینم سهام مناسبی نیست ویا از2- طریق تحلیل شاخص صنایع می روم باز دچار این مشکل می شوم می خواهم بدانم بورس بازان حرفه ای چه روش و استراتزی برای انتخاب سهام برتر برای تحلیل دارند ممنون می شوم راهنمایی فرمایید.

  پاسخ
  1. 32.1

   بورسینس

   سلام. حرفه ای ها براساس مهارت و استراتژی که دارن از تحلیل بنیادی و تکنیکال برای انتخاب سهام استفاده میکنن.
   هرکس باید سبک و روش منحصر به فرد خودشو که سازگار با روحیات و شخصیتش هست پیدا کنه، هیچ نسخه واحدی برای دو نفر نمیشه پیچید.

   پاسخ
 33. 33

  ماهان

  سلام.من شصت میلیون از پول فروش خونه مو توی صندوق سرمایه گذاری بانک اقتصاد نوین گذاشتم با سود تضمینی سالانه 19درصد.
  حالا بفکر افتادم با سیگنال های ویژه کارگزاری فارابی بیارمش توی خرید سهام .خودم تازه کارم و دلم رو به تحلیل های کارگزاری خوش کردم.بنظرتون عاقلانه ست؟

  پاسخ
  1. 33.1

   بورسینس

   سلام. خیر برای کسی که مهارت کافی نداره کاری اشتباه هست.
   اگه قصد دارید خودتون وارد بازار بشید باید در کنار آموزشهای حرفه ای که میبینید، چندسال تجربه کسب کنید و بعد این مقدار سرمایه رو وارد کنید.
   پیشنهادم اینه آموزش رو شروع کنید و با سرمایه زیر 1 میلیون هم معامله کنید تا زمانی که چم و خم بازار دستتون بیاد.

   پاسخ
 34. 34

  milad

  نظرتون درمورد سهام ذوب چیه ؟
  ایا بالای 300 میشه ؟

  پاسخ
 35. 35

  mohsen

  سلام یه کار گذاری خوب ومطمن پیشنهاد میکنی

  پاسخ
  1. 35.1

   بورسینس

   سلام. کارگزاری آگاه رو پیشنهاد میدم : راهنمای دریافت کد بورسی

   پاسخ
 36. 36

  سعید

  به نام خدا
  با سلام و احترام
  واقعا جامع و کامل بود.

  پاسخ
 37. 37

  مجله سفر

  در مورد بازار سهام ایران واقعاً اطلاع زیادی ندارم اما میدونم که یکی از بهترین حوزه ها برای اقتصاد ایران حوزه سفر و گردشگری هستش.
  پیشنهاد میکنم جدی تر از قبل به این بخش اهمیت بدین و سهام شرکت های گردشگری رو زیر نظر قرار بدین.

  پاسخ
 38. 38

  عباسی

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.لطفا وضعیت بازار بورس رو در سه ماهه سوم سال۹۵ بطور خلاصه تحلیل کنید و به یک سرمایه گذار چه پیشنهادی رو بابت سرماگذاری میدهید.ممنونم میشم اگه به سوالم جواب بدین.چون خیلی فوری بهش نیاز دارم.

  پاسخ
 39. 39

  كامران

  سلام
  لطفا راهنمايي بفرماييد كه ايا سهام غير از نوسان قيمت سود ماهانه هم واريز مي شه
  يا اصلا كسي كه بخواد فقط سود ماهانه سهام دريافت كنه و خريد و فروش انجام نده ايا امكانش هست كه هميشه سود واريز بشه يا نه

  پاسخ
  1. 39.1

   بورسینس

   سلام. سود ماهانه خیر
   اما برخی شرکت هایی که سودده هستند سالیانه یکبار سود نقدی پرداخت میکنن. میزان و نحوه تقسیم این سود در مجمع عمومی سالیانه تعیین میشه.
   جزییات بیشتر درباره سود سهام رو میتونید اینجا بخونید

   پاسخ
 40. 40

  علیرضا

  سلام علیکم می خواستم بدانم که ما می توانیم از یک شرکت سهامی بخریم و بعد از اینکه گران شد به شرکتی دیگر بفروشیم

  پاسخ
  1. 40.1

   بورسینس

   سلام. بورس برای همین ایجاد شده تا شما بتوانید در بازار به خرید و فروش سهام بپردازید.
   البته شما از هویت خریدار اطلاعی نخواهید یافت و خریداری که سهم را میخرید ممکن است شخص حقیقی یا یک شرکت باشد.

   پاسخ
 41. 41

  فربد

  با سلام من تازه وارد آمریکا شدم و می خوام در بورس نیویورک وارد بشم ولی اطلاعی از بورس ندارم خیلی ولی دارم متنای سایتارو میخونم آیا چیزی هس برای اینجا کمک کند؟ با تشکر

  پاسخ
 42. 42

  نازنین

  zamanha.com کنترل کردم تقویم روزهای آخر سال را برای خرید سهام فکرکنم قیمتها میاد پایین مخصوصا چند روز مونده به تعطیلات مثلا امثال از 14 اسفند براساس تقویم سایت تقریبا تعطیلات شروع میشه و فکر کنم قیمت ها میاد پایین . میشه یه کارشناس در این مورد راهنمایی کنه.

  پاسخ
 43. 43

  علی

  نظر شما در باره ی نوسانات حسیر چیه؟

  پاسخ
 44. 44

  علی

  با عرض سلام
  میتونم نظرتو نو در باره ی حتوکا بدونم .
  الان حتوکا به پایین ترین قیمت ممکن رسیده .به نظرتون بخرمش یا نه؟

  پاسخ
 45. 45

  علی

  سلام.خسته نباشید،میخاستم نظرتون رو در مورد سهام ایران ترانسفو بپرسم بخرم؟؟

  پاسخ
 46. 46

  زهره

  من در ایران زندگی نمی کنم. آیا میتونم به صورت انلاین در بورس خرید و فروش کنم. اغلب کارگزاری ها برای اریه خدمات و دادن کد، در نهایت برای احراز هویت تقاضای مراجعه حضوری دارند که در حال حاضر برای من مقدور نیست. آیا کارگزاری آگاه که شما پیشنهاد میکنید تمام روند ثبت نام رو غییر حضوری انجام میدهد؟

  پاسخ
  1. 46.1

   بورسینس

   سلام. امکان خریدوفروش آنلاین رو خواهید داشت ولی ثبت نام برای کد بورسی، به آن صورتی که برای سایرین مقدور است برای شما میسر نیست.
   برای سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور این راهنما را بخوانید:
   https://www.bourseiness.com/21287/how-to-invest-in-tehran-stock-exchange

   پاسخ
 47. 47

  حسن رفیعی

  سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیز.
  سایت های زیادی رفتم ولی هیچکدوم به اندازه این سایت واضح و طبقه بندی شده مطالب لازم رو توضیح نداده بود . ممنونم بابت سایت خوبتون

  پاسخ
 48. 48

  محسن

  سلام خسته نباشید
  من میخواستم کد بورسی از کارگزاری آگاه واسه خرید غیر حضوری بگیرم ولی هر چی امتحان کردم میگه کد ملی نامعتبر
  لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
  1. 48.1

   بورسینس

   سلام. کد ملی رو مطابق توضیحات و درست وارد کنید هیچ مشکلی به وجود نمیاد

   پاسخ
 49. 49

  اكبر

  سلام عالی بود در مورد شرکت اکریل چه تحلیلی دارید لطفا

  پاسخ
 50. 50

  محمد

  دوستان میتونن وارد تالار مجازی بورس شوند و چیزایی که یاد گرفتند رو بطور مجازی به کار بگیرند

  پاسخ
 51. 51

  امیرحسین وطنی

  برنامه مستندی دیدم از بورس بازهای حرفه ای والسترید از نحوه وچکونگی فعالیت دربورس رازهای رمزهای موفقیتش اسم میبرد واینک عقیده داشت که سرمایه گذاری کنند واز سود شرکتها سود ببرند وتاکید میکرد که نمخواهد با باند بازی سفته بازی از ضرر دیگران پول بدست بیاورد ….نا خوداگاه این جمله بیادم امد که اگر میخواهید ثروت شما افزون شود به دنیال رزق حلال باشید ….که متاسفانه این روند دقیقا برعکس بورس در ایران هست که تا چند نفر حقیقی چندر غاز سهمی خرید میکنند عده ای با سفته بازی موجبات ناامید ضرر این افراد میشود گویا چندصد سهم این بندکان خدادرمقابل چند میلیون سهم شرکتها خیلی زیاد هست ….واین امر باعث تاسف تالم عمیق هست که ما نسبت به هم دارم ….با ارزوی توفیق برای همه افراد خیر خواه

  پاسخ
 52. 52

  طرقی

  با سلام
  مطالب سایت جالب بود. آیا امکانش هست یک شرکت کارگزاری خوب در تبریز رو معرفی بفرمایید؟
  با تشکر

  پاسخ
  1. 52.1

   بورسینس

   سلام. کارگزاری آگاه رو پیشنهاد میکنم.
   آدرس: تبریز- خیابان ارتش جنوبی- ساختمان پست مرکزی- تالار بورس تبریز

   پاسخ
   1. 52.1.1

    ناصر

    سلام بر همگي شما عزيز گرامي
    ميخواستم ببينم نفت پارس(شنفت)بخرم متاسفانه پارسال خريدم و چون روز به روز پايين تر مي امد ضرر كردم ولي چند روزيست داره ميره بالا.به نظر شما چشم اندازش خوبه؟بخرم؟

    پاسخ
 53. 53

  سامیارجلالی فر

  باسلام.حدود۵۰ میلیون سرمایه دارم.بخاطر شاغل بودن وقت لازم برای بورس روندارم.درروزهای گذشته باصندوق سرمایه گذاری آشناشدم.خواستم بدونم مقدارسودکه بهم میدن ثابته؟کم یازیادترازچیزی که روزاول میگن نمیشه؟بانک بهتره یا صندوق براسرمایه گذاری؟اگه ممکنه یه صندوق خوب معرفی بفرمایید.باتشکر

  پاسخ
  1. 53.1

   بورسینس

   سلام. در سایت fipiran.com میتوانید صندوق های سرمایه گذاری مختلط و ثابت و سود آنها را با هم مقایسه کنید و تصمیم درست را بگیرید.

   پاسخ
 54. 54

  میلاد

  ممنون از توضیحاتتون
  برای ما تازه کارا خیلی میتونه مفید باشه

  پاسخ
 55. 55

  ROTOSH

  میگویند در جهنم مارهایی وجود دارن که آدم از ترس آنها پناه میبره به اژدها#حالا نکنه ما از کانال های متقلب پناه بیاریم به شما#چه شود#من به شخصه به هیچ ایرانی اعتماد ندارم#اينو من نمیگم…تجربه ام میگه

  پاسخ
 56. 56

  ROTOSH

  تجربه ثابت کرده پای پول بیاد وسط همه ما ایرانی ها میخواهیم سر همدیگروکلاه بذاریم…جالب آینه ژست ادمهای متشخص و حق به جانب هم میگیریم/\پر مدعا هم که هستیم..دروغ گو هم که هستیم….به کسی هم که اينو بگي… ميگه خدارو شکر ما این جوري نیستیم…بعد میبنی اون از همه بدتره

  پاسخ
  1. 56.1

   محمود عینی

   سلام ودرود
   اینقدر بدبین هم نباشیم انسانهای فاخر وخوبم بینمون هست فقط کافی تولذات دنیا ازجمله پول وثروت خودمونو غرق نکنیم اونوقت پول میشه وسیله نه هدف ووقتی وسیله شد حرص وطمع مارو به اون بداخلاقی ها و…..نمیکشونه براتون بهترینها رو آرزو میکنم

   پاسخ
 57. 57

  حسین

  من تازه میخوام اکانت بگیرم. همین ابتدا در نظر دارم ۱۰۰ میلیون سهام مربوط به دو شرکت را بخرم. یکی از دوستام در کار بورس هست و پیشنهاد داد. نظر شما چیه؟

  پاسخ
  1. 57.1

   محمود عینی

   سلام ودرود برشما تو کاربورس اعتماد صدرصدی صحیح نیست حرفا بشنوید اما با تحلیل ودلیل خرید وفروش کنید

   پاسخ
 58. 58

  فریبا

  سلام . من توی کارگزاران آگاه شرکت کردم و قراره که کد برای من ارسال بشه .
  میخواستم بدونم که اگه استفاده نکنم یا استفاده کنم از حساب من پولی کسر میشه؟؟؟
  و آموزش بورس برای مبتدی ها آیا به صورت مجازی شما دارید که شرکت کنم ؟؟؟

  پاسخ
  1. 58.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، اگر خرید و فروش نکنید هیچ وجهی از حساب شما کم نمیشه.
   اجباری نیست در زمان خاصی معامله کنید.
   برای آموزش مجازی بورس میتونید از دوره های اکوفاینانس استفاده کنید:
   http://ecfa.ir

   پاسخ
 59. 59

  محمود عینی

  سلام ممنون از مطالب خوب وروان وقابل فهم برا عموم مخاطبین.بنده سال هشتادو چهار شکربن ، سیمان سپاهان، لیزینگ خودرو غدیر گرفتم وچون ضرر کردم کلا رها کردم اخیرا از طریق کازگزا ی آگاه تقاضای کد معاملات آنلاین رو دادم اینبار با سهامهای قبلی وارد میشم وریسک لازم رو هم پذیرا هستم در کنار توجه به مطالب حرفه ای ها ، جسارتم تو بورس لازمه با مقداری ضرر آدم خیلی چیزا رو بدست میاره فقط دوستان عزیز نترسید ضرر مقدمه سوده همه در بورس ضرر کردن اما بالاخره به سود رسیدندسپاس از همه عزیزان زحمت کش در سایت بورسینس

  پاسخ
  1. 59.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. آرزوی موفقیت برای شما داریم.

   پاسخ
 60. 60

  فریبا

  سلام اقای جهاندیده این پنجره ایی که معاملات توی اون انجام میشه منظورم خرید و فروش هست . کجاست و چه سایتیه یا نرم افزاره؟؟؟ من پیداش نمیکنم

  پاسخ
  1. 60.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. معاملات در سامانه معاملات آنلاین انجام میشه، اگر کد بورسی بگیرید مشخصات ورود رو کارگزاری به شما میده. ( راهنمای دریافت کد بورسی )
   سایت معاملاتی هر کارگزاری فرق میکنه.

   پاسخ
 61. 61

  وهرام

  درود جناب جهانديده
  اين آموزش براي كسانيست كه هيچي از بورس نميدونن؟ براي من كه تازه ميخوام آغاز كنم هستش يا نه؟ همچنين خواستم بدونم رايگان هستش يا بايد پول پرداخت كرد؟خواهش ميكنم يه توضيحي بفرماييد جناب جهانديده…با سپاس

  پاسخ
  1. 61.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. بله برای کسانی که به تازگی قصد شروع دارند دوره ها و بسته هایی رو ارائه میدیم.
   آموزش ها از صفر هست و همه افراد با هر پیش زمینه ای میتونن از اموزشها استفاده کنن و سرمایه گذاری رو شروع کنن.

   پاسخ
   1. 61.1.1

    رضا

    سلام من میخوام تازه وارد بورس شم
    جوان هستم و اندک پولی دارم میخوام از صفر شروع کنم منتها کارم بگونه ای سخته چون من تا چند روز دیگه به خدمت سربازی میرم میخوام بپرسم اگه من با این اندک پولم فقد یک بار سهام بخرم و دیگ ن بفروشم ن دیگه بخرم سودی میکنم یا نه چون توو خدمت سربازی زیاد به این چیزا دسترسی ندارم شاید کم فقد میخوام بفهمم که اگه من بخرم برم سربازی و بیام این پول من رشدی میکنه یا فرقز نمیکه چ رشد چ ضرر فقد توضیح جامع و کامل میخوام ک روشنم کنه . پاسخ سریعتونو میتونین به آیدیم در تلگرام بفرستین
    id:RezaLon_74

    پاسخ
    1. 61.1.1.1

     شجاع‌الدین جهاندیده

     سلام. با این وضعیت بهتره پولتون رو در صندوق های سرمایه گذاری مشترک سرمایه گذاری کنید.
     صندوق های ثابتی که نیاز به وقت و بررسی زیاد ندارند گزینه بهتری برای شما هستن.

     پاسخ
 62. 62

  محمدرضا

  سلام جناب جهاندیده،
  می خواستم بپرسم سیگنال های نوسان گیری با کیفیتی رو می شناسید که کسی ارائه بده و عضویت داشته باشه؟ چون به سیگنال های رایگان خوشبین نیستم.

  پاسخ
  1. 62.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. نه، پیشنهادی برای این مورد ندارم

   پاسخ
 63. 63

  pasha

  سلام خسته نیاشید میخواستم بدونم بهترین سهام الان برای خرید واسه کدوم شرکته؟

  پاسخ
  1. 63.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام وقت بخیر
   چیزی به عنوان بهترین سهام وجود نداره.
   سهام مناسب برای سرمایه گذاری براساس معیارهای بنیادی یا تکنیکال مختلف، بازهای زمانی مختلف، میزان ریسک پذیری و… انتخاب میشه.

   پاسخ
 64. 64

  احمد

  با سلام خدمت اقای جهان دیده
  بنده تازه وارد بورس شدم هنوز سهامی خریداری نکردم
  به نظر شما برای خرید چه ملاک هایی رو مد نظر قرار بدم؟ من بیشتر عرضه و تقاضا رو مورد برسی قرار میدم ایا این میتونه گزینه مناسبی باشه؟این رو هم بگم من فقط حداقل مبلغ رو هم سرمایه گذاری کردم(100).
  با تشکر
  نشانی اینستا بنده هم khamoshi74

  پاسخ
 65. 65

  محمدعلی

  درود به شما آقای جهاندیده گرامی. خیلی ممنونم از زحماتی که میکشید. چند روزی هست که در حال زیر و رو کردن سایتتون هستم و به شدت در حال یادگیری…
  سوالم: کتابهایی که در این تاپیک معرفی کردید هنوز هم برای مطالعه پیشنهاد میکنید؟ تاپیک قدیمی هست انگار و من جاهایی خوندم که قواعد قدیمی که در گذشته استفاده میشدند، الان کاربردی نیستند. ضمنا اگر کتاب جدیدی هم میشناسید که در لیست بالا نیست لطفا معرفی بفرمایید.
  من کتاب هفت گناه کبیره در بورس (روث بارونز روزولت) با ترجمه امیر اسکندری رو پیشنهاد میکنم. البته این کتاب در رابطه با تحلیل بازار نیست.

  پاسخ
  1. 65.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام و درود
   خواهش می‌کنم.
   محتوای کتاب‌هایی که معرفی شدن اکثرا شامل تحلیل تکنیکال و روانشناسی معامله گری و همینطور روانشناسی بازار هست.
   این موارد هم معمولا تغییرات چندانی نکرده، مثلا تحلیل تکنیکال یه سری قوانین پایه ای داره و اینطور نیست که مرتب تغییر کنه.
   نظر شخصی من اینه هر کتابی درباره بورس دیدید اول به نویسنده اش نگاه کنید که چه کاره بوده، چه تجربه ای داشته و اینکه آیا در بازار سهام تهران کاربرد داره یا نه.
   حتی همین کتابهایی که در مطلب معرفی کردیم، بخشی از مطالبش برای بورس تهران مناسب نیست.

   پاسخ
 66. 66

  حمید

  سلام. چطور سهام اپ بخرم.

  پاسخ
  1. 66.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، برای خرید سهام هر شرکتی که در بورس پذیرفته شده باید کد بورسی داشته باشید.
   نحوه دریافت کد بورسی رو اینجا بخونید

   پاسخ
 67. 67

  حمید

  من مشهد هستم. ایا سهام اپ خوبه؟بدون ورود به بورس امکان خرید سهامش هست؟

  پاسخ
 68. 68

  پویا

  سلام شروع از ۱۸سالگی در بورس خوبه یا زوده

  پاسخ
  1. 68.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، هرچه زودتر شروع به یادگیری بشه مناسبتره

   پاسخ
 69. 69

  عبدالله

  سلام
  معمولا این سایت متون خوبی میذاره اما این متن خیلی بد بود. در واقع هیچ ارتباطی به تیتر متن نداشت. موارد گفت که همه درست بودن اما ارتباطی به عنوان متن نداشت. مثلا :
  به جای اینکه به دنبال سیگنال گرفتن از این شخص و آن شخص باشید، وقت‌تان را برای یادگیری اختصاص دهید.
  عجله نکنید

  جملات کلیشه ای صحیح غیر مرتبط با عنوان

  پاسخ
  1. 69.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام. ممنون از اینکه به این نکته اشاره کردید

   پاسخ
 70. 70

  محمدرضا فتاحیان

  سلام. خسته نباشید. سهام احیا فولاد سپاهان دارم چند روز میخام بفروشم به نظرتان قیمتش از این بالاتر میره این چند روز. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ
 71. 71

  مهدی مرادی

  سلام استاد،خسته نباشید.ممنون که جواب سوالات مارو میدید.
  باتوجه به وضع موجود بازارومشکلات تحریم ومشکلاتی که برای کشورمون پیش اومده به نظر شما الان زمان مناسبی برای خرید سهام هست؟؟؟
  درضمن من تازه میخوام وارد بازار بورس بشم و فعلا درحال اموزش هستم.

  پاسخ
  1. 71.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، حتی در بازارهای نزولی هم گاهی اوقات سهامی پیدا میشه که برخلاف کلیت بازار رشد میکنه.
   بنابراین بله الان هم زمان مناسبیه اما نه هر سهامی.
   برای اطلاعات بیشتر این مطالب رو بخونید:
   معیارهای انتخاب سهام مناسب چیست؟
   همچنین مطالب این دسته:
   https://www.bourseiness.com/category/bourse-guide

   پاسخ
 72. 72

  لیلا بدیعی

  سلام خسته نباشید یکی از اشنایان بنده به خارج از کشور رفتند و متاسفانه دیگر قارد به خرید و فورش به صورت انلاین و حضوری نیستند به علت مشکلی که برای کارگزاریشون بوجود آمده و گویا مشکل مجوز برای این کارگزاری بوجود آمده است ایا میتوانند غیر حضوری در کارگزاری دیگری ثبت نام کنند؟؟ و اینکه چگونه باید احراز هویت کنند با توجه به اینکه دور هستند و چه مدارکی را باید برای احراز هویت باید ببرند برای سفارت اون کشور..لطفا راهنمایی بفرمایید..با تشکر و سپاس فراوان

  پاسخ
  1. 72.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام وقت بخیر
   باید با کارگزاری که قصد دارند در اون افتتاح حساب کنند تماس بگیرند
   فرایند احراز هویت بهشون توضیح داده میشه.
   چون ممکنه هر کارگزاری راه و روش مختلفی داشته باشه

   پاسخ
 73. 73

  M.h.d

  سلام و خسته نباشید از اینکه تجربه های مفید و اطلاعات مهم سرمایه گذاری را در اختیار دیگران قرار میدهید متشکرم به قول معصومین(ع) یک شمع می تواند هزاران شمع دیگری را روشن کند بدون اینکه از نور خودش کاسته شود.
  بنده هم به این عقیده که سرمایه گذاری در بورس کمک به تولیدات و اقتصاد کشور است و اگر اطلاعات کافی داشته باشیم استفاده های بدون ربایی هم نصیب خود می کنیم.

  پاسخ
 74. 74

  Ali7980

  سلام. آموزش بصورت تصوریری از 0 تا 100 هست البته فایل باشه که رو موبایل نصب شه نه اینکه بخواد بشینی تو خونه پای تی وی

  پاسخ
  1. 74.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   سلام، بسته آموزشی منظور شماست؟
   بله روی موبایل هم میشه مشاهده کرد

   پاسخ
 75. 75

  Ali7980

  این بسته رو اگر خودتون تایید میکنید و جامع و کامل باشه رو چجوری میشه تهیه کردسریع و آسان

  پاسخ
  1. 75.1

   شجاع‌الدین جهاندیده

   در بخش فروشگاه میتونید تهیه کنید، در صورت عدم رضایت شما، مبلغی که پرداخت کردید به حساب شما برگردانده میشه:
   http://market.bourseiness.com/product/stock-exchange-learning-vip/

   پاسخ
 76. 76

  محمدددد

  بورس جایی برای منبع درآمد نیستبورس جایی برای پس انداز با سود عالی برای دراز مدت(سرمایه گزاری) است
  دوستانی که وارد بورس میشوند ۹۹ درصد پولشون و از دست خواهند داد

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.

تمام حقوق برای بورسینس محفوظ است. کپی‌برداری از مطالب این سایت به هرشکل، غیرمجاز و غیرقانونی است. طراحی سایت: آیلاوب

دریافت کد بورسی