بهترین راه خرید سهام در بورس تهران: راهنمای قدم‌به‌قدم

بهترین راه خرید سهام در بورس

خرید و فروش سهام در بورس تهران رفته رفته علاقه مندان بیشتری را به سمت خود جلب می‌کند.

از دلایل جذابیت خرید سهام به عنوان یک سرمایه‌گذاری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • امکان خرید اینترنتی و آنلاین سهام
 • عدم نیاز به شرایط خاص
 • عدم نیاز به سرمایه بالا (حداقل هر سفارش فقط 500 هزارتومان است)
 • سهولت در فروش سهام
 • امکان فعالیت در هر زمان و هر مکان (به دلیل اینترنتی بودن فرایند)

گرچه روند بهبود ساختارها و قوانین بورس به کندی پیش می‌رود، اما آن روز دور نیست که بورس ایران نیز در رده بورس‌های برتر جهان قرار گیرد.

مفهوم سهام

اساسا مفهوم سهام چیست؟

یک سهم از یک شرکت، بخشی از مالکیت آن شرکت است بنابراین زمانی که شما یک برگه سهم از شرکتی را داشته باشید، به معنای این است که مالکیت شما در آن شرکت به اندازه یک سهم است.

شرکت‌های بزرگ در بورس تهران به تعداد زیادی سهم تقسیم شده‌اند.

بطور نمونه، در لحظه نگارش این مطلب:

 • شرکت نفت بهران به 2.6 میلیارد (2,600,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.
 • شرکت ایران خودرو به 301.656 میلیارد (301,656,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.
 • شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان به 40.5 میلیارد (40,500,000,000) برگه سهم تقسیم شده است.

تعداد سهام هر شرکت با انجام افزایش سرمایه از محل «آورده نقدی سهامداران» یا از محل «سود انباشته» بیشتر می‌شود. بنابراین این تعداد برگه سهم در طول زمان رشد کرده و به این رقم رسیده است.

با این اوصاف اگر شما بخواهید بطور مثال مالک 5 درصد از شرکت ایران‌خودرو شوید، باید 5 درصد از 15.3 میلیارد برگه سهم این شرکت را خریداری کنید. قیمت هر برگه سهم ایران خودرو و قیمت سایر سهام را می‌توانید در سایت tsetmc.com ببینید.

همچنین تعداد سهام هر شرکت نیز همراه با سایر جزییات معاملات، در سایت ذکر شده قابل رویت است.

تعداد برگه سهام ایران خودرو

 

برای اینکه مفهوم واقعی سهام و انواع آن را بدانید توصیه می‌کنیم این مطلب را بخوانید: منظور از سهم دقیقا چیست؟

اگر مفهوم سهام را کاملا درک کرده‌اید، سوال دیگری که برای شما پیش خواهد آمد این است که خرید سهام چه مزایایی دارد.

مزایای خرید سهام

با جذب‌شدن سرمایه‌گذاران به بورس بطور کلی اقتصاد کشور نفع می‌برد، گذشته از تمام این منافع، خرید سهام برای شما که قصد دارید در بورس سرمایه‌گذاری کنید دو نفع اساسی دارد:

منفعت اول – هر شرکت در پایان سال مالی خود طبق تراز مالی‌اش، سود یا احیاناً ضرر حاصله را اعلام می‌کند و هر سهام‌دار به میزان سهم خود، بخشی از سود شرکت را بدست می‌آورد. این سود در قالب سود نقدی سهام  (که به آن DPS می‌گویند) به حساب سهامدار واریز می‌شود.

چند نکته وجود دارد:

 • گاهی اوقات شرکت‌ها نمی‌توانند هیچ سود نقدی تقسیم کنند. دلایل عدم تقسیم سود نقدی متعدد است، مثلا عدم وجود نقدینگی کافی در شرکت، نیاز به نقدینگی برای اجرای پروژه‌های جدید، نامناسب بودن عملکرد شرکت، تغییرات گسترده در صنعت و قوانین که باعث کم‌شدن سود شرکت شده و….
 • میزان سود نقدی شرکت فقط در مجمع عمومی عادی سالیانه که هر سال فقط یکبار برگزار می‌کنند تعیین می‌شود.
 • برخی از شرکت‌ها حتی با وجود سودآوری خوب، درصد زیادی از سود ساخته شده را پرداخت نمی‌کنند.
 • سود نقدی به ازای هر برگه سهم است، مثلا اگر شرکتی اعلام کند بابت هر سهم 400 تومان سود نقدی پرداخت می‌کند و شما 10,000 سهم آن شرکت را داشته باشید، جمعا 4 میلیون تومان سود نقدی سالیانه به شما تعلق می‌گیرد.
 • شرکت‌ها نحوه پرداخت سود به سهامداران را طی اطلاعیه‌ای رسمی اعلام می‌کنند.
 • اگر سهامدار یک شرکت در یک سال یا سالیان متمادی سود نقدی خود را از شرکت دریافت نکند، این سود نزد شرکت به امانت باقی خواهد ماند و از بین نمی‌رود. سهامدار می‌توان در هر زمان تقاضای دریافت مطالبات خود را داشته باشد.

منفعت دوم – به واسطه پتانسیل، توانائی و برنامه‌ریزی‌هائی که هر شرکت دارد ارزشی که بازار (یا به‌عبارت عام‌تر مردم) بر سهام آن شرکت می‌گذارد تغییر می‌کند. بالا رفتن ارزش شرکت یعنی بالا رفتن قیمت سهام و افزایش قیمت سهام نسبت به زمان خریداری آن، عایدی دیگر نصیب سرمایه‌گذار می‌کند ( که به انگلیسی Copital gain گفته می‌شود).

چند نکته وجود دارد:

 • شما ممکن است با افزایش یا کاهش قیمت سهام سود یا ضرر کنید ولی تا زمانی که سهام را نفروخته‌اید سود یا ضرر شما اصطلاحا محقق نشده است.
 • افزایش یا کاهش قیمت سهام به عوامل زیادی بستگی دارد و گاهی اوقات با افزایش سود یک شرکت، قیمت سهام رشد نمی‌کند یا رشد بسیار کمی حاصل می‌شود.
 • قیمت سهام صرفا براساس عرضه و تقاضا در بورس تهران مشخص می‌شود، بنابراین قیمت سهام شرکت‌هایی که در بورس و فرابورس معامله می‌شوند کاملا مشخص است.
 • اغلب اوقات معاملاتی پرحجم در سهام اکثر شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس وجود دارد و از لحاظ نقد کردن سهام یا خرید آن، مشکلی وجود ندارد.

مطلب مرتبط: سرمایه گذاری در بورس چه مزایای دارد؟

حداقل خرید سهام

از نظر قانونی شما می‌توانید حتی 1 برگه سهم از یک شرکت را خریداری کنید ولی به خاطر اینکه اینکار نه برای شما و نه برای کارگزاری منفعتی ندارد معمولا اینکار انجام نمی‌شود.

در حال حاضر بخش بزرگی از معاملات سهام از طریق اینترنت و با سامانه معاملات آنلاین انجام می‌شود. در این سامانه‌ها حداقل مبلغ هر سفارش 500 هزار تومان است. به عبارتی امکان خرید سهام با 500 هزار تومان نیز وجود دارد.

بورس محدودیتی برای خرید سهام در نظر نگرفته است و تا زمانی که سهامی برای خرید وجود دارد، شخص می‌تواند آنرا با قیمت بازار خریداری کند.

قیمت بازار نیز همانطور که اشاره کردیم از طریق عرضه و تقاضا مشخص می‌شود.

با وجودی که حداقل خرید سهام 500 هزار تومان است، با این مقدار کم خرید نمی‌توان انتظار سودآوری بالایی را داشت.

سودی که ممکن است شما از بابت افزایش قیمت سهام بدست آورید بصورت درصد است و طبیعتا هر چقدر مقدار سرمایه شما بالاتر باشد، سود و ضرر احتمالی نیز بالاتر خواهد بود.

ساده است:

20 درصد از 500 هزارتومان = 100 هزار تومان سود یا زیان احتمالی

20 درصد از 100 میلیون تومان = 20 میلیون تومان سود یا زیان احتمالی

بنابراین اگر به فکر خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی، خرید سهام شرکت‌های پالایشی و نفت، سهام شرکت‌هایی مانند همراه اول و های‌وب یا خرید سهام بانک‌های بزرگ کشور مانند بانک پاسارگاد، بانک ملت و هستید، در ادامه این آموزش با بورسینس همراه باشید تا نحوه خرید سهام را نیز توضیح دهیم.

آموزش خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

خرید سهام در بورس تهران در حال حاضر بصورت آنلاین و بدون نیاز به حضور در تالار بورس مقدور است. اینکار به راحتی پرکردن یک فرم در سایت کارگزاری انجام می‌شود.

اما قبل از اینکه بتوانید وارد سامانه معاملاتی کارگزاری شوید، باید در کارگزاری مربوطه افتتاح حساب را انجام دهید و کد بورسی بگیرید.

کد بورسی یک شناسه منحصر به فرد است و افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در بورس و فرابورس تهران را داشته باشند، لازم است برای دریافت این کد به یکی از کارگزاری‌های بورس مراجعه کنند.

برای دریافت کد بورسی شرایط خاصی نیاز ندارید و اینکار در حال حاضر هزینه‌ای نیز ندارد.  برای دسترسی به معاملات آنلاین سهام، نیاز به شرایط خاصی نیست، فقط باید بالای 18 سال باشید.

در مورد کدبورسی بیشتر بخوانید

البته خوشبختانه امکاناتی فراهم شده که حتی دریافت کد بورسی نیز بصورت غیرحضوری و بدون نیاز به مراجعه به کارگزاری مقدور است.

راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

پس از اینکه کد بورسی برای شما صادر شد، یک نام کاربری و رمز عبور برای دسترسی به سامانه معاملات آنلاین برای شما پیامک می‌شود. آنگاه می‌توانید با این مشخصات به سامانه معاملاتی وارد شوید، مبلغی را بصورت آنلاین به حساب کارگزاری انتقال دهید و خرید و فروش سهام را آغاز کنید.

خرید سهام بصورت آنلاین به آسانی پرکردن یک فرم با چند فیلد است.

فرم خرید آنلاین سهام در بورس

1- نماد شرکتی که قصد خرید سهام آنرا دارید وارد می‌کنید (نماد شرکت‌ها را در سایت tsetmc.com می‌توانید ببینید).

2- قیمت سهام را وارد می‌کنید، (قیمت سهام در سامانه معاملاتی مشخص شده است).

3- تعداد سهام موردنظر (حجم) برای خرید را وارد می‌کنید. تعداد سهام موردنظر بستگی به این دارد که قصد دارید چندهزارتومان یا چندمیلیون تومان سهام بخرید. این تعداد بصورت خودکار در سامانه معاملاتی محاسبه و نمایش داده می‌شود.

3- دکمه ثبت سفارش را می‌زنید. در صورتی که در طرف مقابل سفارش، خریدار یا فروشنده با قیمت و حجم مدنظر شما وجود داشته باشد سفارش انجام می‌شود و در غیراینصورت سفارش شما بصورت در حال انتظار باقی می‌ماند.

تا زمانی که حداقل یک طرف مقابل، سفارش خود را ثبت کند و قیمت سفارش و حجم سفارش او مطابق با سفارش شما باشد. به این فرایند مچ شدن یا اصطلاحا order matching گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: روش انجام معاملات در بورس بصورت آنلاین

قوانین و اصطلاحات بورس

نکات ریز زیادی در خرید و فروش سهام وجود دارد. قوانین زیادی است که اگر برخی از آنها را ندانید ممکن است باعث زیان شما شود.

علاوه بر این، روش‌های سفارش‌گذاری، کار با سایت‌ها، ابزارها و سیستم‌های معاملاتی همگی نیازمند آموزش و یادگیری هستند.

بورس مانند هر شغل دیگری نیازمند اطلاعات صحیح است تا شخص سرمایه خود را از دست ندهد.

برای مشاهده کلاس‌های مقدماتی بورسی اینجا کلیک کنید (حضوری و غیرحضوری)

بهترین سهام برای خرید

بسیاری از افراد می‌پرسند، بهترین سهام برای خرید و سود کردن کدام است؟

کدام سهم را بخریم تا در مدت یکماه سرمایه‌مان دوبرابر شود؟

در مورد پیشنهاد خرید سهام، خیلی‌ از اشخاص صرفا به دنبال این هستند که سرمایه‌شان در کمترین زمان ممکن رشد چشمگیری کند. چنین افرادی، به احتمال قوی درصد زیادی از سرمایه‌شان را از دست می‌دهند چون معمولا گیر کلاهبردارها و شیپورچی‌هایی می‌افتند که در فروم‌ها و چت‌روم‌ها مشغولند!

نکته اینجاست که هیچ فرمول جادویی برای انتخاب بهترین سهام بازار وجود ندارد، هرکس وعده سودهای بزرگ و رویایی بدون زحمت را به شما داد، بدانید  به احتمال زیاد در حال فریب شماست.

چون هیچ‌کس نمی‌تواند بازار را پیش‌بینی کند، حتی اگر کسی اخباری داخلی از شرکت داشته باشد بازهم احتمال شکست وجود خواهد داشت.

سوالاتی مثل بهترین سهام کدوم است، واقعا آیا جوابی دارد؟

سهام  بیش از 600 شرکت در بورس و فرابورس تهران معامله می‌شود. آیا کسی واقعا همه این شرکت‌ها را از همه لحاظ تحلیل و بررسی کرده که بتواند بهترین سهام را به شما معرفی کند؟

مورد بعد در مورد پیشنهاد سهام این است که مشخص نیست شما قصد دارید چقدر سرمایه برای خرید اختصاص دهید؟ هدف شما از خرید این سهام، بلندمدت است یا نوسانگیری؟ ریسک‌پذیری شما چقدر است و چقدر تحمل زیان را دارید؟

از همه اینها گذشته، تکلیف تغییر مداوم بازار چه می‌شود؟ بازار هر لحظه به سمت و سویی حرکت می‌کند و اگر بازار به سمتی برود که سهامی که چنددقیقه پیش مناسب خرید بود، همین الان هشدار فروش را صادر کند تکلیف چیست؟

کانال‌ها و سایت‌های غیرحرفه‌ای زیادی هستند که سیگنال خرید صادر می‌کنند و پیشنهاد سبد سهام می‌دهند و در این مطلب درباره‌شان توضیح داده ایم: با سیگنال خرید و فروش سهام می‌تونیم سود مداوم داشته باشیم؟

 توصیه می‌کنیم به دنبال سیگنال خرید یا راهنمایی گرفتن از دیگران نباشید. به پیشنهادات دیگران فقط به چشم شخصی آنها نگاه کنید.

راه‌حل

 به شما قول می‌دهیم بدون یادگیری به هیچ جا نخواهید رسید، ممکن است سود موقتی هم در بورس بدست آورید ولی این سود دائمی نخواهد بود و به احتمال قوی آن سود را هم در بازار از دست می‌دهید.

به جای اینکه به این فکر کنید چطور می‌توانم سرمایه‌ام را در پول چندبرابر کنم، روی این مورد تمرکز کنید که چطور می‌توانم در بورس یک معامله‌گر حرفه‌ای شوم. وقتی یک معامله‌گر حرفه‌ای شدید، کسب سودهای خوب از بازار نیز برای شما عادی خواهد شد. 

پس اول یادگیری، بعد اقدام – هیچوقت برای خرید سهام عجله نکنید، بازار بورس همیشه با پستی و بلندی‌ها  وجود دارد و هیچ وقت فرصت سود کردن از بین نخواهد رفت. بنابراین اشتباه است اگر تصور کنید با نخریدن سهام، فرصتی را از دست خواهید داد.

برای مشاهده کلاس‌های بورسی اینجا کلیک کنید (حضوری و غیرحضوری)

برای انتخاب بهترین سهام، چه چیزهایی باید فرا بگیریم؟

قیمت سهام تابعی از عرضه و تقاضاست، وقتی تقاضا برای یک سهم به اندازه‌ای قوی باشد که بتواند بر عرضه (فروشندگان) غلبه کند، قیمت سهم رشد می‌کند و برعکس، زمانی که قدرت فروشندگان بیشتر و عرضه زیادتر از تقاضا است، قیمت سهم افت می‌کند.

بنابراین اگر بتوان میزان عرضه و تقاضا در بازار را دانست و آنرا تاحدودی پیش‌بینی کرد، شانس موفقیت و یافتن بهترین سهام برای خرید افزایش می‌یابد.

پیش‌بینی عرضه و تقاضا و جهت حرکت بازار با یک روش تحلیلی به نام تحلیل تکنیکال انجام می‌شود.

افراد زیادی با تحلیل تکنیکال در بازار سعی می‌کنند مسیر آینده قیمت سهم را متوجه شوند. توجه کنید که در اینجا صحبت از احتمالات است و کسی نمی‌تواند به طور قطع بگوید که قیمت یک سهم افزایش می‌یابد و یا کاهش؛ و تحلیل تکنیکال ابزاری در دست معامله‌گر است تا قوی‌ترین احتمال را تشخص دهد.

نکته جالب این است که یک تحلیلگر تکنیکال، به هیچ عنوان به دنبال دلیل افزایش یا کاهش قیمت نیست، بلکه فقط به دنبال یافتن روندها، شکست‌های قیمت، نقاط حمایت و مقاومت است تا بتواند براساس آن، استراتژی معاملاتی خود را بچیند.

یار و یاور معامله‌گری که با روش تحلیل تکنیکال سهام را برای خرید انتخاب می‌کند، فقط نمودار قیمت و حجم معاملات است تا ابزارهایی مانند اندیکاتورها و اسیلاتورها را روی آن پیاده کند و تصمیم بگیرد که اکنون چه موقعیتی را باید اتخاذ کند: بخرد، بفروشد، سهم دیگری را بررسی کند یا اینکه به طور کلی باید منتظر بماند.

بنابراین توصیه ما به شما نیز است که تحلیل تکنیکال را فرا بگیرید. کتاب‌های تحلیل تکنیکال را در این صفحه معرفی کرده‌ایم.

روش‌های دیگر یادگیری تحلیل سهام

برای یادگیری تحلیل سهام، می‌توانید از کتاب‌ها شروع کنید. اوایل یادگیری، مسلما برخی عبارات و شکل‌ها و تعریف‌ها ممکن است برایتان نامفهوم و گیج‌کننده باشد که این طبیعی است. کم‌کم همه چیز برایتان آشنا خواهد شد.

بعد از اینکه کتاب‌ها را زیر و رو کردید، حتما به فکر فیلم‌های آموزشی، دوره‌های حضوری باشید، زیرا نحوه یادگیری بسیار تعاملی‌تر و با سهولت بیشتر همراه خواهد بود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید چه کتابی بخوانید؟ همه کتاب‌ها خوب هستند و از هرکدام می‌توان مطالبی یاد گرفت، اما از بین کتاب‌ها، پیشنهاد می‌کنم این کتاب‌ها را از دست ندهید:

– تحلیل تکنیکال در بازار سرمایه (جان مورفی)
– تحلیل تکنیکی نوین (محمد مساح)
تحلیل بنیادی، تکنیکال یا ذهنی (مارک داگلاس)
– زندگی از راه داد و ستد در بازارهای مالی (الکساندر الدر)
– الگوهای شمعی ژاپنی (استیو نیسون)
– چگونه سهام سودآور را انتخاب کنیم؟ (مورنینگ استار)

– و…

نکته مهم: فراموش نکنید که در حین یادگیری، معاملات کوچکی (مثلا با 5 میلیون تومان) انجام دهید. چون صرفا خواندن کتاب و دیدن فیلم آموزشی هیچ کمکی به شما نمی‌کند و باید وارد معاملات شوید تا تجربه لازم را بدست آورید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
317 نظر
 1. باسلام برادر محترم،ازبدو ورود به محل کارم،،،وزارت اقتصاد تعداد سهام تحت عنوان نماد ایران فرم،وایران پوپلین برای کارکنان درسال75خریداری نمود اما درحاا حاضر چنین نمادی وجود ندارد،،،،باید چکار بکنم،،،سوال دوم تعداد 3070000میلون درسال94نماد خودکفا خرید وتعداد200000هزارسهم غصینو،غپینمو،قاسم ایران،غشان،غمینو،خرید کرده بودم از سال96تاپایان99افزایش سرمایه خوبی ازمحل انباشته داشته است،ومقداری سود هرنماد را ازطریق بانک صادرات شرکت پرداخت کرده است اما بنده تا الان هیچ سودی دریافت نکرده ام ایا سود به حساب شرکت برگشت داده میشه یا بابت همان سودها تعداد سهام من افزایش پیدا میکند اگر جواب داده بشه ممنون میشوم،،،،ودوست دارم چندین نماد دیگر برای سه سال اینده خرید بکنم به نظر جنابعالی چه نمادی را خرید بکنم،ممنون میشم

  1. سلام، وقت بخیر دوست گرامی
   در مورد نمادهایی که در بورس نیستند باید شرکت موردنظر رو پیدا و پیگیری کنید وضعیتشون چطوره.
   در مورد نمادهای بورسی، سودهایی که در سالهای قبل نگرفته نزد شرکت محفوظ هست و باید با تماس با امور سهام شرکت موردنظر، روش دریافت سود سالهای قبل رو جویا بشید.
   با جستجو در گوگل یا سایت codal.ir میتونید اطلاعات شرکت رو بدست بیارید.

 2. سلام دوستان کی میدونه ازچه برنامه ای برا خرید سهم استفاده کنم وقتی یه سهمی میخوام بخرم اولین نفر میخرم ولی میرم تو صف خیلی خیلی سنگین

  1. سلام وقت بخیر، زمانی که در برخی از نمادها صف خرید سنگین تشکیل میشه و کمبود عرضه وجود داره، فقط سفارشات عده‌ی محدودی از افراد تکمیل میشه که یه چیز طبیعیه.
   نرم افزار خاصی برای بهبود جایگاه شما در صف سراغ ندارم

 3. داداش یه سوال دارم امروز ۳۱ /۳1 1400 هستش میخواستم بدونم اول اینکه بعد از شرایطی که اومدن اقای رئیسی بوجود اورده گویا باعث ترس تعدادی تاثیرگذار عمدی به بورس و فرار تعدادی حالا اسمشون دزده اموال مردم اخلال گران بورس خلاصه باعث شدگان وضعیت اخیر شده امروز وضعیت کاملا مشخص هستش از نگاه به تعدادی از نمادهای خاص میشه متوجه خصوصا از خرید و فروش هاشون شد شایدم من اشتباه میکنماما اگه بیایم سهام هائ شرکت های دولتی نماد هایی مثل شستا و همون نمادهای سهام عدالتی رو الان که پایین هستش بنظرتون جای رشد داره یعنی اگه یکدفعه بیارن بازم سهام عدالت هارو آزاد کنن بریزن بازم تو بازار چطور میشه تا حداقل پنجاه شصت روز مطمئن هستم که سهام عدالتی نمیارن تو بازار تو این دوماه مثلا فردا بخرم اینطور سهام ها که سقو ط شدید داشتن میشه خوشبین بود تو دوماه خداقل قبل از اعلام آزادسازی بعدی چون فعلا سهام عدالد رو نمیفروشن خوابیده چطوره عاقبت این نمادها تو کوتاه و بلند مدت ممنون میشم مثلا شستا رو امروز امتحانی خریدم رشد آنچنان نداشت اما کلانظرت رو راجر این دولتی عدالت ها چیه برای کد بورس دارها کاری به سهام عدالتی ها ندارم کسی که تو بورس هست چطور برخورد کنه با نمادهای دولتی که سهام عدالتی هم شدن

  1. سلام وقت بخیر، اگه نظر منو بخواید صبر کنید تا رئیسی کاملا دولت رو در دست بگیره بعد با توجه به شرایط تصمیم بگیرید.

 4. سایت ایرانی ای هست که بتونیم بیت کوین سرمایه گزاری کنیم ؟
  یا بتوانند تو فارکس یا باینری آپشن کسب درآمد کنند و درصد معامله بگیرن ؟
  سایتهای خارجی وجود داره ولی به علت تحریم نمی تونم این کار انجام بدم .
  ممنون

 5. سلام .ممنون از سایت خوبتون.من در دهه 70 سهام سایپا را از طریق شرکت محل کارم خریدم و تا حالا یادش نبودم.جدیدا کد بورسی گرفتم و دیدم حدود 400 هزار سهم خساپا دارم .هیچی هم از خرید و فروش و …نمیدونم و در حال یادگیری از طریق مطالعه و کارگاههای انلاین هستم .در این چند روز هم که شدیدا افت داشته .من میخوام یه پرتفوی خوب بچینم و فقط خساپا نداشته باشم .بنظرتون کی میتونم بفروشمش و چه تعدادش را نگه دارم و چقدر بخرم وووو..چون تازه کارم بنظرتون درسته حدود 100 میلیون سهام داشته باشم یا بفروشم و با چند میلیون شروع کنم تا یاد بگیرم .ممنون میشم راهنماییم کنین .متشکرم

 6. سلام
  بهترین کارگزاری برای دریافت کدبورسی کدام است ؟
  آیا می توان چند کدبورسی در کارگزاری های مختلف داشته باشم ؟

 7. یکی دو مورد حدود هفت ماه پیش ترید تو سایت crypbit انجام دادم سود خوبی داد ولی از ترسم ادامه ندادم اون موقع دلار پایین بود ، برای 500 دلار تقریبا هشت میلیون پرداخت کردم .
  این چند روز هم خیلی زمزمه های بورس و سهام و … به گوشم میاد .
  با خودم گفتم دوباره ترید بزنم .
  قبلا هم آلپاری جواب داد سود هم داشت نمی دونم دوباره باهاش کار کنم یا نه ، دوست دارم من و امثالهم نظرتون در این باره بدونیم. لطفا

 8. سلام
  من سالها پیش در پذیره نویسی بانک پاسارگاد شرکت کردم و سهام این بانک رو خریدم.الان هیچ اطلاعی از این سهام ندارم و یک بار سالها پیش سود مختری گرفتم / حالا سوالم اینه الان این سهام در بورس هست ؟ من میتونم خرید و فروش انجام بدم؟ از چه طریقی؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله، سهام بانک پاسارگاد در بورس معامله میشه
   در یک کارگزاری ثبت نام کنید، برگه سهامی که دارید رو به کارگزاری ارائه بدید تا به سبدسهام شما نزد کارگزاری اضافه بشه و به این ترتیب امکان فروشش رو داشته باشید.

 9. سلام ببخشید من آزاد سازی با احراز هویت انجام دادم حالا باید چگونه سهام خود رو بفروشم

 10. سلام وقت بخیر،ببخشیدسهام دارایکم را چگونه به پورتفویم در سامانه آنلاین مفید اضافه کنم،سهام رو از طریق اینترنت بانک خریدم ممنون میشم جواب بدید

  1. چون از طریق بانک خریداری شده حالا باید با تماس یا مراجعه حضوری با کارگزاری مربوطه تغیرکاگزار ناظر انجام بدی که بیاد داخل صفحه شما. البته بعدا که خودت یاد بگیری از طریق سامانه سمات میتونی شماره گواهینامه رو بگیری و خودت در گزینه تغیرکارگزار بزنی

  2. وارد ایزی تریدر مفید بشید قسمت پروفایل وارد بشید و گزینه تغییر کارگذاری ناظر رو انتخاب کنید دارا یکم رو جستجو کنید روش کلیک کنید تا انتخاب بشه پیغام ثبت تغییر کارگذاری ناظر در قسمت تاریخچه دارا یکم براتون ثبت میشه بعد چند روز وارد پرتفوی میشه اگر نشد درخواست رو حذف کنید و مجدد بزنید همون روز ثبت در پرتفوی میشه ، خودم از سامانه بام بانک ملی خریدم و بعد وارد پرتفوی شخصی در کارگذاری کردم .

 11. سلام چطوری در بورس عرضه اولیه بخریم ، مراحل خرید عرضه اولیه را برامون خلاصه شرح دهید ممنون میشم. سپاس از شما

 12. سلام وقت بخیر ، چرا در سامانه سهام عدالت کارگزاری اگاه و یا کارگزاری مفید و … وقتی میخوام ثبت نام کنم که ۳۰درصد سهام رو بفروشم اجازه ورود نمیده و میگه شما سهام عدالتی ندارید ! در صورتی که در سامانه سهام عدالت قیمت روز سهامم ۹میلیون و ۸۰۰ هست .

 13. سلام ،
  جناب جهاندیده میخواستم بدونم من از چه سایتی باید مطلع بشم ک شرکت ها عرضه اولیه ارائه میدن ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید‌.

 14. سلام
  جناب جهاندیده در مورد دارایی های سهام عدالت هیچ کجا واضح توضیح داده نشده
  لطفا راهنمایی بفرمایید مثال میزنم براتون
  مثلا در سهم اول نوشته، شرکت فولاد تعداد 95
  ،بعد نوشته جمع ارزش ریالی سهام مثلاً 250 هزار تومان، بعد نوشته آخرین قیمت روز معاملاتی روز قبل 2218 تومان،
  خب این آخری یعنی چی؟ یعنی هر روز سهام فولاد در بورس قیمت گذاری میشه؟ پس چرا ثابت هست قیمتش؟ آیا امکان داره یکدفعه قیمتش نصف یا صفر بشه؟
  سوال دیگم اينه مثلا میتونم 36 شرکت رو بفروشم و مثلاً دو سه تا شرکت سهام داشته باشم اگه امکانش هست از چه زمانی میتونم اینکارو انجام بدم، در ضمن تازه کد بورسی گرفتم
  با سپاس فراوان از شما

  1. سلام وقت بخیر
   در زمان معاملات در بورس، قیمت سهم مرتب نوسان میکنه
   سهام عدالت، براساس قیمت پایانی روز قبل معامله میشه و به همین دلیل ثابت هست
   سهام عدالت شامل سهام شرکتهای اغلب بزرگ و شناخته شده ای هست که سالهاست مشغول فعالیت هستن و نصف شدن ناگهانی قیمت این سهام خیلی بعیده.
   در حال حاضر امکان فروش حداکثر 30 درصد سهام هست، امکان فروش کامل سهام هنوز مشخص نیست چه زمانی آزاد میشه.
   در مورد آزادسازی سهام عدالت اینجا بخونید

 15. سلام و خسته نباشید
  بنده سال 76 تعداد صد برگ از سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه کرمان را خریدم و الان دستم هست.چگونه می تونم اونو بفروشم؟
  ممنون از راهنماییتون.

  1. اول سجام ثبت نام کنید
   دوم یه کارگزاری انتخاب کنید
   سوم برو سامانه سمات گواهی سهام کرمان دانلود کن داخل کارگزاری
   هر سهم کرمانم الان 8000 تومنه

 16. سلام ،من الان کدبورسی دریافت کردم احراز هویت هم انجام دادم ،،،،باید افتتاح حساب انجام بدم ؟؟نمی‌دونم باید چ قسمتی وارد بشم برای شروع خرید سهام ،لطفا راهنماییم کنید

 17. باسلام.من تعوادی سهام داناح رو خریدم. ازدوستان شنیدم که خرید این سهام ارزشی نداره تاوقتیکه معادل همان تعداد سهام از خود شرکت دانا سهم بخرم یا معادل ان را یه شرکت بیمه دانا پرداخت کنم.!!!! ( من هیچ سهامی از خود دانا ندارم ) دقیقا متوجه این موضوع نشدم که چرا باید معادل سهامی که از داناح خریدم از خود دانا هم سهام بخرم. مگر نمیشود این تعداد سهامی رو که خریدم چند ماه بعد بفروشم؟؟ یعنی ضرر کردم که سهام داناح رو خریدم؟؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید که اگر این موضوع درست هست، چکار کنم تا جلوی ضرر و زیان رو بگیرم.
  با سپاس از پاسخگویی شما.

 18. سلام…من سهام خریدم (شاراک)میتونم انرا کم کم بفروشم…۲۰۰ تا خریدم مثلا میشه یکبار ۱۰۰ تا و بار دیگر ۱۰۰ تا بفروشم؟؟؟
  اولین باره که وارد بورس شدم..اشنایی ندارم..تشکر

 19. سلام
  من همیشه درخواست عرضه اولیه میدادم، برای اولین بار هست که چند روزه تصمیم گرفتم سهامی را بخرم، دیروز حول و حوش ساعت ۹.۳۰ درخواست دادم ثبت در بورس شد و جایگاهم ۵۰۰ بود بعد از ظهر که رفتم پیام فرستادند که پایان اعتبار.
  یکی به من گفت که خرید سهام اولین بار بعد از عرضه اولیه کار شما نیست شما باید به کارگزاری بسپری تا برات انجام بدند چون فرمول خاصی داره که فقط کارگزاری ها میدونند. همچین چیزی درسته؟

  البته من امروز هم اول وقت ثبت سفارش زدم ساعت ۸.۳۱ ثبت در بورس شد و در جایگاه هزار به بالا هستم.

  لطفا راهنمائی بفرمائید اگر کار خودمه چیکار کنم جایگاهم زودتر بشه.

  متشکرم

 20. سلام من دیپلم ردی هستم می خواهم در بورس سرمایه گذاری کنم من توی ثبت نام کردم اما از من مدرک تحصلیی می خواهد

 21. سلام.من میخوام سهام بخرم.اول اینکه بعد ازخرید امکان اینکه بعد ازچندوقت قصد فروش وگرفتن اصل پول هست.دوم اینکه ایا باخرید سهام برای اصل پول من اتفاقی میفته یعنی ازبین میره یان لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام، ارزش سهام ممکنه به میزان زیادی افت کنه ولی سرمایه شما صفر نمیشه.

 22. سلام دوستان جمپیلن و نوری بخرید امروز که در منفی هستن بخرید از ۱۲ بهمن به بعد سود خالص۵ درصد روزانه…..

 23. سلام ممنون از اینکه وقت میذارید برای جواب دادن به ما
  بنده وقتی میخوام سهام کچاد را بفروشم این پیام میاد فرم اطلاع از ابهام معاملات تحت احتیاط پذیرفته نشده استلطفا راهنمایی کنید چکار کنم/

  1. سلام، اگر با کارگزاری آگاه کار می‌کنید در پنل معاملاتی‌تون به بخش توافق‌نامه‌ها برید ممکنه فرمی با این عنوان وجود داشته باشه
   اگه آگاه نیستید با کارگزارتون تماس بگیرید

 24. سلام چرا من وقتی ی سهامو تو صف فروش خریدم بجای اینکه فقط کارمزد خرید که حدود نیم درصد هست کم بشه یک و نیم درصد کم شد؟توجه کنید تو صف فروش خریدم.از اون پایینترم نیومد قیمت ولی من یک و نیم درصد به محض خرید اون سهم رفتم تو ضرر چرا دلیلش چیه؟

  1. سلام، اگه بخش سبد سهام رو میبینید، سیستم معاملاتی به طور خودکار هم کارمزد خرید و هم کارمزد فروش رو در محاسبه سود و زیان در نظر میگیره.
   کارمزد خرید و فروش (همراه مالیات) جمعا حدود 1.5 درصد میشه، به همین دلیل برای اینکه قیمت خرید شما سر به سر بشه باید سهم حداقل 1.5 درصد رشد داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *