شبا چیست؟ روش دریافت شماره شبا

شناسه استاندارد بین‌المللی IBAN با هدف یکپارچه‌سازی شماره‌حساب‌های بانکی طراحی شده است.

در این استاندارد، برای هر حساب بانکی یک شناسه یکتا تعریف شده است. از این استاندارد در تمام بانک‌های ایرانی نیز استفاده می‌شود و با نام «شناسه بانکی ایران» و یا به‌طور اختصار «شماره شبا» شناخته می‌شود.

چه برای اظهارنامه مالیاتی، چه برای ثبت‌نام اسنپ یا سهام عدالت باشد، اغلب از شما شماره شبا خواسته می‎‌شود.

در این نوشته از بورسینس با ما همراه باشید تا به‌طور کامل با شبا و جزئیات آن آشنا شوید.

شماره شبا چیست؟

طبق تعریف وب‌سایت بانک مرکزی ایران، «شبا» مخفف «شماره حساب بانکی ایرانيان» است و به صورت Sheba تلفظ می‌شود (پس Shaba اشتباه است). هر حساب بانکی شماره شبا مخصوص خود را دارد که کاملا یکتا است.

بانک مرکزی این شماره را با هدف استانداردسازی و تسهیل تراکنش‌های پولی بین بانکی و بین‌المللی بانک‌های کشور و بر اساس استاندارد 13616-ISO تعریف و تبیین کرده است.

از 11 دی ماه 1385 -اول ژانویه سال 2007 میلادی- بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، استفاده از این شناسه را برای انجام حواله‌های ارزی اجباری کرده است. مشتریان بانک‌ها می‌توانند به راحتی برای هر شماره حسابی، یک شماره Sheba منحصر به‌فرد داشته باشند.

شبا شامل اطلاعات کاملی از جمله کد بانک، نوع حساب، شماره حساب و کشور مربوطه است. از این رو، در جابه‌جایی پول از طریق این شناسه لازم نیست این اطلاعات را ارائه کنید.

شماره شبا چند رقمی است؟

شبا یک شناسه 24 رقمی است که شامل کد کشور ایران یعنی «IR» بوده و 24 رقم است. در زیر نمونه‌ای از یک شماره Sheba و ساختار آن را مشاهده می‌کنید:

IR020120000000101975503009

شبا

نکته: تمام شماره حساب‌ها لزوماً 18 رقمی نیست و ممکن است تعداد ارقام شماره حساب بانک‌های مختلف متفاوت باشد. به منظور رعایت استاندارد ساختار شبا، به تعداد ارقام تا رسیدن به 18 رقم، پشت شماره حساب عدد صفر قرار می‌گیرد.

مثلاً، اگر شماره حسابی 11 رقمی باشد، 7 عدد صفر پشت آن قرار می‌گیرند تا 18 رقمی شود.

چگونه شماره شبا بگیریم؟

بهترین راه دریافت شماره شبا، از طریق سایت‌های رسمی بانک‌ها است. همچنین، با مراجعه به بانک‌تان نیز می‌توانید شماره شبا را دریافت کنید. در برخی از خودپردازها نیز شماره شبای حساب شما قابل دریافت است.

برای دریافت آنلاین و غیرحضوری و سریع شبا از طریق شماره حساب بانکی، روی بانک موردنظرتان در زیر کلیک کنید تا به سایت بانک هدایت شوید.

(لیست بانک‌ها مرتب شده براساس حروف الفبا):

سقف انتقال شبا چقدر است؟

مبلغ قابل انتقال با استفاده از شماره شبا (حواله پایا) 100 میلیون تومان است.

فرقی نمی‌کند که بانک مبدأ با مقصد یکی باشد یا نباشد؛ در هر صورت، بیش از 100 میلیون تومان در روز نمی‌توانید با استفاده از شماره شبا پول انتقال دهید.

انتقال وجه با شبا چقدر طول می‌کشد؟

اگر نقل و انتقال پول را با شماره شبا (سیستم پایا) انجام دهید و در ساعات کاری این انتقال صورت گیرد، نه به صورت آنی بلکه در همان روز پول به حساب می‌نشیند.

اما اگر فرآیند انتقال با شبا بعد از ساعات کاری یا در روزهای تعطیل انجام شود، پول در اولین ساعت‌های کاری روز بعد به حساب مقصد منتقل می‌شود.

در کل چرخه زمان انتقال وجه با شبا به صورت زیر است:

  • چرخه اول حدود 4 صبح
  • چرخه دوم 10:45 صبح
  • چرخه سوم 14:45 بعد از ظهر
  • چرخه چهارم حوالی 17:45 عصر

اگر مایلید انتقال وجه با استفاده از شماره شبا سریعتر انجام شود باید انتقال وجه را با سامانه ساتنا انجام دهید.

مزایا و کاربردهای شماره شبا

برخی از سایت‌ها که در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت می‌کنند یا خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهند از کاربران خود می‌خواهند شماره شبای خود را ثبت کنند.

ثبت شبا برای دریافت سود سهام عدالت الزامی است.

هنگام درخواست ابزارهای دریافت پول مانند دستگاه کارت‌خوان (POS) و یا درگاه اینترنتی، ارائه شبا الزامی است.

اگر اشتباهی در وارد کردن شماره شبا پیش آید، سامانه‌های بانکی از اشتباه مشتری یا متصدی بانک در ورود اطلاعات آگاه شده و آن را گزارش می‌کنند. بدین ترتیب امکان خطای مشتری و متصدی بانک در ورود اطلاعات نادرست و ارسال وجه به حساب‌های دیگر تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد.

شبا برای هر نوع حساب بانکی قابل تعریف است و برای دریافت شبا نیازی به داشتن یک نوع حساب خاص نخواهید داشت. از دیگر مزایای داشتن شبا امکان انجام تراکنش‌های بین المللی و خرید و فروش خارج از کشور است.

تفاوت شماره حساب، شماره شبا و شماره کارت چیست؟

در ادامه به تفاوت شماره حساب، شماره شبا و شماره کارت می‌پردازیم:

شماره حساب

بانک‌ها در هنگام افتتاح حساب برای شما برای حسابتان یک شماره شناسایی منحصر به‌فرد تعریف می‌کنند.

از این شماره می‌توانید برای انتقال وجه داخلی بین حساب‌های همان بانک استفاده کنید. تمامی حساب‌ها -اعم از حقوقی و حقیقی و چه از نوع جاری یا سپرده دارای یک شماره حساب منحصر به‌فرد هستند.

شماره کارت

پس از افتتاح حساب در بانک می‌توانید برای حسابتان (معمولاً به غیر از حساب‌های جاری و حقوقی) یک کارت دریافت کنید. بر روی کارت‌های بانکی یک شماره 16 رقمی منحصربه‌فرد ثبت شده است.

با داشتن شماره کارت دیگران به راحتی می‌توانید از باجه‌های خودپرداز یا برنامه‌های بانکی روی موبایل‌تان به حساب آن‌ها در بانک‌های عضو شبکه شتاب وجه انتقال دهید.

هر کارت بانکی دارای یک شماره انقضا است و پس از این تاریخ شماره کارت -برخلاف شماره حساب و شبا- بی‌اعتبار می‌شود و باید نسبت به تعویض آن به بانک مراجعه کنید.

شبا

هر شماره حساب دارای یک شبا متناظر است که می‌توانید از آن برای انتقال وجه بین بانکی استفاده کنید.

امنیت شماره شبا

ارائه شماره شبا به دیگران هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند.

هرکس با داشتن شماره حساب شخص می‌تواند شبای آن را از سایت بانک دریافت کند، بنابراین حتی اگر شخصی شماره حساب طرف مقابل را داشته باشد، به راحتی می‌تواند شبا را دریافت کند.

شبای بین المللی

شبا در مبادلات بین‌المللی نیز کاربرد مهمی دارد .

شبا براساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان – شامل تمام کشورهای اروپایی – به عنوان استاندارد شماره‌ی حساب بانکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا با تعویض کارت بانکی، شماره شبا تغییر می‌کند؟

خیر، اگر کارت بانکی جدید به همان حساب بانکی شما وصل شده باشد شماره شبا تغییر نمی‌کند. بصورت پیشفرض زمانی که شما کارت جدید می‌گیرید، به همان حساب بانکی که قبلا وصل بوده وصل خواهد ماند. بنابراین با تعویض کارت بانکی، شماره شبا تغییر می‌کند.

آیا خودپرداز شماره شبا می دهد؟

در برخی از خودپرداز بانک‌ها این امکان شدنی است. این موضوع بستگی به بانک شما و خودپرداز دارد. سریعترین راه برای دریافت شبا این است که شماره حساب خود را در سایت بانک وارد کنید. (صفحات مربوط در بالای همین صفحه قرار داده‌ایم)

آیا شماره شبا برای هر حساب بانکی متفاوت است؟

بله، هر کدام از شماره‌ حساب‌های بانکی شما یک شماره شبای متفاوت دارد.

آیا هر کارت بانکی، یک شماره شبا متفاوت دارد؟

بستگی به این دارد که کارت شما مربوط به یک حساب باشد یا خیر. اگر دو کارت بانکی داشته باشید که به یک حساب بانکی متصل باشند، شماره شبای درج شده روی کارت یکسان خواهد بود. اما اگر کارت‌های بانکی شما به حساب‌های بانکی متفاوت وصل باشند، شماره شبا متفاوت خواهد بود.

شماره شبا چند رقم است؟

شماره شبا در ایران در ابتدا با حروف IR (کد اختصاری مربوط به کشور) شروع شده و به دنبال آن 24 رقم دیگر که شامل شماره حساب و جزئیات دیگری است قرار می‌گیرد.

شماره شبا بهتر است یا شماره حساب؟

بستگی به روش انتقال پول دارد. برای ارسال تراکنش‌های ساتنا و پایا نیاز به شماره شبا خواهید داشت. برای انتقال پول حساب به حساب (بطور مثال از حساب ملت به یک حساب ملت دیگر) نیاز به شماره شبا نیست.

شماره شبا کجای کارت است؟

همان شماره‌ای که با حروف IR روی کارت شما شروع شده، شماره شبای حساب بانکی شماست.
شماره-شبا-بانک-ملت

چگونه شماره شبا بگیریم؟

وقتی در هر بانک افتتاح حساب انجام می‌دهید، شماره شبا نیز برای شما ایجاد می‌شود. با کلیک روی لینک بانک‌هایی که در این صفحه گذاشتیم می‌توانید شماره شبای حساب خود را دریافت کنید. همینطور روی اکثر کارت‌های بانکی، شماره شبا نوشته شده است. امکان گرفتن شماره شبا از برخی از خودپردازها نیز وجود دارد.

چرا شماره شبا نامعتبر است؟

دقت کنید حروف شماره شبا را اشتباه وارد نکرده باشید، همچنین برخی از بانک‌ها در سایت‌شان، شماره شبا را با فاصله به شما نشان می‌دهند. اگر شماره شبا که فاصله دارد را کپی کنید و در جایی قرار دهید که نیاز به فاصله نداشته باشد، احتمالا خطا دریافت خواهید کرد. به تعداد حروف و وجود یا عدم وجود فاصله دقت کنید.

شماره شبا برای کدام بانک است؟

شماره شبا مربوط به بانک خاصی نیست. در هر بانکی حساب داشته باشید شماره شبا هم خواهید داشت.

آیا شماره شبا ثابت است یا اینکه تغییر می‌کند؟

شماره شبا از روی شماره حساب شما ساخته می‌شود، بنابراین همانطور که شماره حساب شما تغییر نمی‌کند، شماره شبای حساب بانکی شما نیز تغییر نخواهد کرد.

شماره شبا را فراموش کردم، چکار کنم؟

می‌توانید مجددا شماره شبا را از طریق روش‌های درج شده در همین صفحه از بورسینس دریافت کنید. (بالای صفحه را بخوانید)

شماره شبای شرکت‌ها یا اشخاص دیگر را از کجا بدست آوریم؟

اگر شرکت موردنظر به شما شماره حساب داده باشد، می‌توانید با ورود به سایت بانک مقصد، شماره حساب را به شماره شبا تبدیل کنید. لینک سایت‌ بانک‌ها در همین صفحه از بورسینس قرار دارد.

آیا با داشتن شماره شبا می‌توان نام صاحب آنرا متوجه شد؟

بله، با وارد کردن شماره شبا در سایت بانک (چه در زمان تبدیل شماره شبا به شماره حساب و چه در زمان وارد کردن اطلاعات انتقال وجه) نام دارنده شماره شبا به شما نمایش داده می‌شود.

آیا شماره شبا محرمانه است؟

خیر اصلا. شما می توانید شماره شبا خود را به راحتی با دیگران به اشتراک بگذارید.

جمع‌بندی

بیشتر حساب‌هایی که در بانک افتتاح می‌کنید دارای یک شناسه یکتا به نام شماره شبا هستند که از آن می‌توانید برای انتقال بین بانکی پول استفاده کنید.

شماره شبا دارای پیشوند IR و 24 رقم است. به دلیل ثبت شدن جزئیات مختلف مربوط به کشور، کد بانک، نوع حساب و شماره حساب در شبا و در نتیجه کاهش چشمگیر واریز وجه به حساب اشتباه، استفاده از این شناسه برای انتقال پول بسیار امن است.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌
5 1 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

41 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
علی

سلام آیا می‌خواهیم اطلاعات تراکنش کارت از قبل همشون پاک بشه باید چیکار کنیم

علی محمدی

با سلام
امکان افتتاح شماره حساب شبا به صورت آنلاین ( بدون مراجعه حضوری) وجود دارد؟

منا

سلام وقتتون بخیر باشه.عذرخواهی میکنم سوالی درمورد بورس داشتم.یکی از دوستانم از من درخواست کرده که با استفاده از حساب بانکی من در بورس سرمایه‌گذاری کنه،ولی میخوام ببینم توی این راه مشکلی ممکنه برای من و اطلاعاتم پیش بیاد؟مثلا خلافی انجام بشه که من متهم بشم و دردسر پیش بیاد؟اعتماد کافی دارم به ایشون فقط میخوام ببینم مشکلات احتمالی چیا میتونن باشن؟!

میلاد

سلام وقت بخیر.
شماره شبا محدودیت داره؟ من در روز تعداد زیادی واریزی انجام میدم، میخواستم ببینم با شماره شبا کارتم محدود میشه؟
اصلا برای کارت به کارت کردن پول ، شماره کارت خوبه یا شبا ؟ به چه دلیل؟

سمانه

سلام
چرا وقتی با شماره کارت شماره شبا میگیرم با وقتی که با شماره حساب شماره شبا میگیرم دوتا شماره متفاوت به من میده

معصومه ریاحی

سلام چطور میتونم از خونه با کمک شماره کارت به شماره حساب بانک ملی دست پیداکنم

رضا

کدوم بانک ها؟

تنامنا

سلام من شماره شبای ک دادم برا فروش سهام بمشکل خورده حال عوضش کردم در سایت کارگزاری مفید خواستم بدونم تا کی عوض میشه

eli

باعرض سلام من کارتموگم کردم رفتم ی کارت جدیدگرفتم باهمون شماره حساب امکانش هست شماره شبام عوض شده باشه؟؟

asma

برای دریافت شماره حساب و شبا باید به بانک مراجعه کرد از اینترنت نمیشه ؟

محمدمهدی

آیا شماره شبای هر کارت با کارت دیگه مشترک هست . یا نه هر کارت و حسابی یک شماره شبای مخصوص به خود رو داره . لطفا من رو راهنمایی کنید . آیا از شماره شبای هر کارت می‌شه سو استفاده کرد

amir

چه سایتی منم برم

saman

سلام
خیلی ممنون از راهنمایی تون

Mohadese

من از یه سایتی با شماره کارتم شماره شبامو دریافت کردم نه با شماره حساب
ممکنه اون شماره شبا اشتباه باشه؟؟؟

Kiana

برا من چرا تایید نمیشه

سجاد

با عرض سلام وخسته نباشید.من رفتم تو سایت بانک ملی شماره حسابمو که میخوام وارد کنم.به جای اینکه 16 رقم وارد بشه فقط 13 رقم وارد میشه به نظر شما مشکل از کجاست

فاطمه

سلام دوست عزیز
منم این مشکلو دارم و شماره شبا بانک ملیم درسته
اما میخام تو سایت رمزینکس وارد کنم اونجا فقط ۱۶ رقم هست و مدام میگه ناشناخته
میشه راهنماییم کنید

s ramezani

سلام منم شماره شبای بانک ملی رو گرفتم که تعداد ارقامش زیاده و تو تایید اوکی ایکس فقط میتونم ۱۰ رقم رو وارد کنم ممنون میشم کمک کنید باید چه کنم؟

زهره ابراهیمی

سلام
پولی که با شبا واریز می‌شود مثل سود بانکی به موجودی اضافه می‌شود یا فقط به حساب مناقل می‌شود؟!

محمود

با سلام و احترام
چطورى مي توانم از شماره كارت شبا بگيرم شماره حسابم رو ندارم .
چرا نمي شود مگه مشكلي پيش مياد .
كه نمي شود گرفت .

Leila

سلام چرا بانکرفاه باز نمیشه

علی

سلام کارت من صادرات است شماره حساب وارد میکنم ارقام کم میاد و محاسبه نمیکنه لطفا راهنمایی کنید

حسن

سلام ببخشید این ارقام و از کجا باید به دست بزاریم اخه شماره کارت اینطور نیس

Arshia

سلام من کارت ملت دارم میخوام شماره شبا بگیرم میگه معتبر نیست چیکار کنم؟؟

Araw

سلام من کارتم تجارت هست میخام شماره شبا بگیرم وقتی شماره حساب میزنم میگ معتبر نیست خاهشا جواب بدید

میلاد

برای دریافت شماره شبا حتما باید شماره حساب وارد کرد؟

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

  • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
  • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
  • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
  • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
41
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx