چه زمانی در بورس سرمایه‌گذاری کنیم؟ آیا الان زمانی مناسب برای سرمایه‌گذاری است؟

زمان مناسب سرمایه گذاری در بورس

علی صابریان: تقریبا هفته ای نیست که یکبار از من این سوال پرسیده نشود  “الان زمان خوبی برای سرمایه گذاری در بازار بورس است؟”  چه زمانی که بازار بورس خراب و حوصله بر شده است و چه زمانی که بازار می خواهد خوب شود.

جالب است این سوال را از افرادی که هیچ آشنایی با بازار بورس ندارند تا افرادی که قبلا در بازار بورس فعال هستند از من می پرسند . سعی کردم این مقاله را بنویسم تا پاسخی باشد تا هر زمان کسی از من این سوال را پرسید سریعا به این مقاله ارجاعش دهم .

واقعیت داستان این است این سوال مثل این می ماند که نمیتوانید به خوبی رانندگی کنید و اعتماد به نفس کافی به دلیلی عدم تخصص کافی در رانندگی را نداشته باشید و از دوستتان که رانندگی می کند بپرسید الان زمان مناسبی برای رانندگی است ؟!

عناوین مطلب:

شاید اگر شهر خلوت باشد (که مصداق زمان خوب و صعودی بودن بازار است) ، بتوانید در شهر رانندگی کنید ولی به  مجرد اینکه در همان خلوتی آخر شب یک ناآرامی کوچک به واسطه گروهی از ماشین‌ها به واسطه همراهی ماشین عروس و داماد در دیر وقت و یا جضور  جمعی از جوانان که در خیابان در حال مسابقه  با هم هستند ( که مصداق نا آرامی های کوتاه مدت و نوسانی بازار بورس است ) رخ دهد قطعا امکان دارد فاجعه ای رخ دهد، امکان دارد دست و پای خود را گم کنید و تصادف کنید، امکان دارد جان خودتان و دیگران را به خطر بیندازید، آن هم به واسطه اینکه رانندگی را به خوبی و کامل نیاموخته اید.

پس جواب این سوال این است هر زمان برای سرمایه گذاری در بورس مناسب است به شرطی که بتوانید بعد از شروع سرمایه گذاری سرمایه خود را مدیریت کنید .

یک خاطره در مورد سوال ” زمان مناسب برای سرمایه گذاری در بازار بورس”

چند وقت پیش یک روز زمانی که  اخبار مذاکرات ایران بسیار داغ داغ بود و همه منتظر بودند ببینند نتیجه مذاکرات چه می شود در جمع دوستان بورسی خود بعد از جلسه ای در دانشگاه ایستاده بودیم ناگهان فرد تازه کاری که تا امروز اصلا در بورس فعالیت نکرده بود وارد جمع 4-5 نفره ما بورسی ها شد و پرسید: “دوستان اگر نتیجه مذاکرات خوب شد زمان مناسبی برای ورود به بازار بورس است ؟”
من که طبق معمول چیزی نگفتم و با لبخندی به دیگر دوستانم که آنها هم مشاور سرمایه گذاری و سبدگردان بودند نگاهی کردم که من پاسخی نداده باشم.
ناگهان یکی از دوستان گفت : “بله خوب می‌شود برو سهم بخر ” و بقیه هم سری به نشانه تایید تکان دادند. من هم چیزی نگفتم چند ماهی گذشت دوباره تقریبا همان 4-5 نفر در وسط سالن دانشگاه بودیم که دوباره این فرد آمد و گفت: ای بابا! ما که کلی ضرر کردیم دوستان چرا گفتید بخرم بازار خوب می‌شود؟ اولش  سهم‌هایم صعود کرد بعد ریخت و من نگه داشتم و الان در کلی ضرر هستم!

 

مهارت سرمایه گذاری در بورس

    این داستان و این دوست ما یکی از هزاران افرادی است که دقیقا به همین شکل و به واسطه عدم توانایی هدایت سرمایه هر روز در بازار ضرر می‌کنند.

پس در واقع چیزی به اسم اینکه الان زمان مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بورس است وجود ندارد. واقعیت این است برای کسی که به خوبی و با اعتماد به نفس کامل به رانندگی خود تسلط دارد، محدودیت زمانی رانندگی وجود ندارد فقط گاهی ممکن است تشخیص دهد الان خیابان‌ها در این ساعت شلوغ است و ساعت دیگری ماشین را بردارد و به سمت مقصد خود حرکت کند.

برای نخبگان سرمایه گذاری در بازار بورس این سوال اصلا مفهوم ندارد چون مثل یک راننده با تجربه اولا در هر شرایطی حتی بحرانی می دانند چطور در بازار فعالیت کنند و گلیم خود را از آب بکشد و در درجه دوم بازار را به خوبی می‌شناسد و بهترین زمان‌های ورود و خروج از بازار را تشخیص می‌دهند، و با به وجود آمدن هر اتفاق غیر منتظره ای مثل خبر‌های ناگهای و ریزش و … می‌داند چگونه باید در بازار رفتار کنند و چگونه با تحلیل سرمایه خود را هدایت کنند.

پس به جای اینکه در بازار بورس دنبال این باشیم که بپرسیم الان زمان مناسب سرمایه‌گذاری در بازار است  دو راه داریم

 راه اول اینکه حرفه‌ای و کامل آموزش بورس و سرمایه‌گذاری در آن را ببینیم و راه دوم این است که سرمایه خود را به کسی که این کار را به خوبی انجام می‌دهد بسپاریم.

این موضوع در داستان ما مصداق این است که، یا راننده حرفه‌ای برای خود داشته باشیم و دیگر خودمان رانندگی نکنیم و یا رانندگی را به خوبی بیاموزیم.
راهی جز این برای موفقیت در سرمایه‌گذاری در بازار بورس وجود ندارد. شرکت‌های سبدگردانی  و شرکت مشاور سرمایه‌گذاری در بازار بورس در حکم راننده حرفه‌ای سرمایه شما هستند و اگر می‌خواهید خودتان در بازار بورس موفق شوید باید تبدیل به یک راننده تمام عیار در بازار بورس شوید.

و کلام آخر اینکه سرمایه‌گذاری در بورس مثل شرکت در یک مسابقه رانندگی پرماجراست و نیازمند یک راننده فوق حرفه‌ای است تا در هر شرایطی بدون توجه به وضعیت راه بتواند به سمت مقصد حرکت کند.

 نخبگان بورس مثل چنین راننده حرفه‌ای بدون تاثیر از وضعیت شاخص کل بورس می‌دانند چگونه باید در هر شرایطی از بازار به سمت حداکثر بازده خود پیش روند.

نویسنده : علی صابریان

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
محمد

چیه یعنی شما که خیلی سواد دارید و بنیادی میدونید و اینا توی روند‌های نزولی سود می‌کنید ؟! خخخ
خب زمان مناسب برای سرمایه گذاری وقتی است که افراد با روند صعودی همراه بشوند.
یعنی چی که زمان مناسب نداریم زمان مناسب داریم خوب هم داریم
سال ۹۷ هرکی می‌اومد هرچی می خرید ۱۰ برابر سود می‌کرد در عرض دو سال یا یک سال
باتشکر

مريم

بله در روند نزولي هم ميشه سود كرد چون در روند سود مي تونيم ميانگين كم كنيم و در بلندمدت بيشتر سود كنيم درضمن سال 97 كه مي گويد هر كي وارد شد خوب سود برد اين طور نيست من 92 وارد بورس شدم و در سال 99 كلي سود كه ذهنم هم خطور نمي كرد نصيبم شد منظور استاد اين است كه علم و دانش داشته باشيد بعد وارد شويد پرتفوي مثل بچه شير خوار مي مي مونه هر روز بايد بررسي بشه و تحت تاثير هيجانات بازار هم واقع نشويم بلكه موقع شرايط بد بازار از شرايط استفاده كنيم و بدانيم چه داريم مي كنيم

سید دلاور موسوی

سلام استاد عزیز بورس اگر در بورس سرمایه گذاری کنیم احتمال ؟میرود که به سر مایه ما آسیب برسد یا ضرر کنیم یا نه فقط در سود شامل ضرر یا استفاده میشود ممنون میشم در این مطلب کمکم کنید

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
4
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx