سبدگردان کیست و مدیریت پرتفوی چیست؟

مدیریت دارایی و سبد سهام - سبدگردانی

سبدگردان شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد.

به سبدگردانی، مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود. هر گونه تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش اوراق‌بهادار با هدف اداره پرتفوی مشتری توسط شخص دیگر را مدیریت پرتفوی می‌نامند و شخص تصمیم‌گیرنده را مدیر پرتفوی.

شرایط و قوانین سبدگردانی

سبدگردانی از خدمات قابل ارائه توسط کارگزاری‌ها و سایر شرکت‌های دارای مجوز از سازمان بورس است. با بستن قرارداد سبدگردانی، سرمایه‌گذار مسئولیت مدیریت دارایی و معاملات اوراق بهادار را به افراد خبره که مهارت و دانش و تجربه برای اینکار را دارند واگذار می‌کند.
این خدمات بطور اختصاصی به سرمایه‌گذار بصورت جداگانه ارائه می‌شود (برخلاف صندوق‌ سرمایه‌گذاری که سرمایه تعداد زیادی از افراد با هم مدیریت می‌گردد).

آیا سپردن سرمایه به سبدگردان ضرورت دارد؟

این سوال پیش می‌آید که چرا ما خودمان سرمایه‌مان را در بورس در اختیار نگیریم و خودمان خرید و فروش نکنیم؟

زمانی که تازه در بورس شروع به کار کرده بودم از روی کم تجربگی سهمی رو که فکر می‌کردم خوب است به دیگران معرفی می‌کردم بدون توجه به شناخت آن فرد از بازار سرمایه. تا اینکه سهم فولاد مبارکه به من نشان داد که معرفی و خرید یک سهم همه فرایند سرمایه‌گذاری نیست.

داستان بر می‌گردد به اوایل اردیبهشت ۸۷ فولاد مبارکه اصفهان یک سالی بود که در بورس عرضه شده بود؛ اما بعد از یک رشد ۵۰ درصدی، بیش از چند ماه بود که در قیمت ۳۰۰ تومان در جا می‌زد. یک تحلیل را کار کردم در موردش و متوجه شدم که سهم پتانسیل رشد خوبی دارد. هر کسی به من می‌گفت چی بخرم، فولاد رو بهش توصیه می‌کردم. از جمله خواهرم که میلغی پس‌انداز داشت و می‌خواست خانه بخرد و من با کلی اصرار بهش گفتم فولاد بخرد.

اگر اشتباه نکنم اردیبهشت فولاد روی قیمت ۳۳۰ تومان خرید. فولاد شروع کرد به رشد کردن؛ یک نفس تا ۵۰۰ تومان رفت! بعد از آن هم رفت مجمع و فکر کنم ۶۰ تومان سود تقسیم کرد و با حفظ روند رشد مناسبی قیمت آن به ۶۰۰ تومان در اواسط تیر ماه رسید. یعنی در کمتر از ۲ ماه ۱۰۰ درصد بازده!
البته بعدش بخاطر عرضه‌های فرهنگیان تا ۵۶۰ تومان افت کرد و من فکر کنم در قیمتی حدود ۵۷۰ یا ۵۸۰ فروختم و خوشحال هم بودم. اولین سود ۱۰۰ درصدی زندگیم بود و از آن قشنگ‌تر برایم این بود که خودم این سهم را تحلیل کرده بودم. بعد از آن سهم در مسیر ریزش افتاد که ناشی از بحران جهانی سال ۲۰۰۸ بود و بدون اینکه فرصت خاصی به کسی بدهد، شهریور ماه به ۳۷۰ تومان رسیده بود! بعد هم که نماد رو بستند و با باز شدن نماد در آبان، قیمت آن به ۲۲۰ تومان کاهش یافت. هیچ وقت آن روز کذایی را یادم نمیرود! زمانی که داشتم کدها رو نگاه می‌کردم، ناگهان کد خواهرم رادیدم؛ یادم رفته بود به خواهرم بگویم سهم خود را بفروشد!

همان پولی را که برای خرید خانه کنار گذاشته بود و به اصرار من، با آن سهم فولاد خریده بود، حالا ۱۵ درصد زیان داده بود! من واقعا توصیه بدی نکرده بودم. یک خرید خوب انجام داده بود، حتی آن سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصد سود داده بود؛ اما چون من یادم نبود که در زمان مناسب به او بگویم بفروشد، سهام او با زیان ۱۵ درصدی مواجه شده بود و من کلی تلاش کردم تا توانستم بعد از یک سال زیانش را جبران کنم و پولش را با یک سود بانکی بهش برگردانم. البته شانس آوردم خانه بالا نرفته بود.

از آن روز هر کسی میگوید “چی بخرم؟”، برایش توضیح می‌دهم که اگر می‌خواهد سهامی را برای خرید به او معرفی کنم، باید اجازه فروشش هم در اختیار خودم باشد.

گرچه براساس آمارها، بازار سرمایه پربازده‌ترین بازار در کشور در طول 10 سال اخیر بوده ولی در این مدت آیا همه افرادی که در بورس فعال بوده‌اند توانسته سودی از این بازار بدست آورند؟

مردم عادی چگونه می‌توانند با نبود تجربه و دانش کافی از سود این بازار بهره‌مند شوند؟ پاسخ استفاده از خدمات سبدگردانی است.
خدماتی که با استفاده از آن، نیازی نخواهد بود فرایند یادگیری مفاهیم بورسی، مفاهیم حرفه‌ای، کسب تجربه و مهارت را طی کنید و سرمایه خود را به فردی حرفه‌ای می‌سپارید تا برای شما خرید و فروش انجام دهد.

سود سبدگردانی چقدر است؟

آیا اصلا ارزش دارد که سرمایه خودمان را به سبدگردان بسپاریم؟ بهتر نیست آنرا در بانک قرار دهیم و خیال خودمان را راحت کنیم؟
شاید سبدگردانی برای شما مفهوم ناآشنایی به نظر برسد اما با خواندن این راهنما از سایت بورسینس و تماس با یک سبدگردان حرفه‌ای کاملا در مورد این موضوع اطلاعات کافی را کسب خواهید کرد.

اگر بخواهیم در یک کلام سود سبدگردانی را بگوییم، سود سبدگردانی متغیر است، چون بورس غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان سودی تضمین شده را در سبدگردانی پیش‌بینی کرد.

اما نکته جالب اینجاست: سبدگردان فقط زمانی از شما کارمزد کسر خواهد کرد که بتواند بیش از سود بانکی برای شما سود بسازد، بنابراین بیشترین تلاش خود را خواهد کرد تا سودی بیشتر از سود بانکی برای شما کسب کند تا خود نیز بتواند کارمزد خود را بدست آورد.

میزان کارمزد سبدگردانی در شرکت‌ها متغیر است و بهتر است در این رابطه فرم موجود در این صفحه را تکمیل کنید تا اطلاعات کامل‌تر در اختیار شما قرار بگیرد

انتخاب سبدگردان مناسب

مهمترین و حساس‌ترین بخش در مورد اینکه دارایی‌هایمان را به کدام یک از سبد گردان‌های رسمی بدهیم. انتخاب مناسبترین سبد گردان است. چهار معیار زیر از مهمترین نکات در انتخاب یک سبدگردان مناسب است:

الف- سابقه سبدگردان در مدیریت دارایی‌ها و میزان بازدهی کسب شده در آن‌ها
ب- دارا بودن ساختار سبدگردانی و تیم تحلیل
ج- مقدار منابع در اختیار
د- خوشنامی در بازار سرمایه

چگونه شخصی را برای سبدگردانی پیدا کنیم؟

بسیاری از کارگزاران رسمی بورس اوراق بهادار، مجوز سبدگردانی را نیز دریافت کرده‌اند. کافیست به یک کارگزاری که مطمئن هستید دارای مجوز مدیریت پرتفوی و سبدگردانی می‌باشند مراجعه کنید و با ایشان قرارداد همکاری در زمینه مدیریت پرتفوی امضا نمایید. به طور مثال کارگزاری آگاه دارای مجوز سبدگردانی است. اطلاعات بیشتر درباره سبدگردانی کارگزاری آگاه را اینجا بخوانید

قرارداد سبد گردانی

سبد گردانی, مدیریت پرتفو, صندوق های سرمایه گذاری, سرمایه گذاری, بورس اوراق بهادار, خرید و فروش سهام, تحلیل بنیادی, تحلیل تکنیکال, ریسک, بازده , قرارداد سبدگردانیحال که سبدگردان مناسبی انتخاب کرده و به نکات مهم پیش از سرمایه‌گذاری دقت کردیم، برای شروع کار نیاز به انعقاد یک قرارداد رسمی با سبدگردان خود داریم. این قرارداد که به‌طور رسمی و مطابق با فرمت ارسالی سازمان بورس و اوراق بهادار است، فیمابین شرکت دارای مجوز سبدگردانی و سرمایه گذار منعقد می گردد.
طی این قرارداد برای سرمایه‌گذار کد بورسی سبدگردانی اختصاصی از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی صادر می‌شود. این کد بنام سرمایه گذار بوده ولی سبدگردان با استناد به قرارداد فی مابین می‌تواند در آن با اختیار خود، معاملات مورد نظر را انجام دهد. به عبارتی منابع زیر کلید سرمایه گذار توسط سبدگردان مدیریت می‌شود.

مفاد مهم قرارداد شامل بخش‌های زیر است:

آورده سرمایه‌گذار:

فرایند سبدگردانی برای ارایه یک کار با کیفیت، فرایند حساسی محسوب می‌شود. برای آنکه شرکت‌های سبدگردان و یا کارگزاری‌های دارای مجوز صاحب نام در این زمینه بتوانند خدمات قابل قبولی به سرمایه گذارانشان ارائه دهند، معمولاً حداقل مبلغی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می‌شود.

کارمزدهای سبدگردانی:

کارمزدها در فرایند سبدگردانی با توجه به بازدهی کسب شده سبدگردان تعریف می‌شوند. یعنی در صورتی‌که سبدگردان نتواند بازدهی بیش از نرخ سود سپرده کوتاه مدت بانکی را کسب کند، عملا کارمزدی از سرمایه گذار در یافت نمی‌کند. کارمزد سبدگردان به صورت درصدی از سود مازاد بر نرخ سود سپرده کوتاه مدت بانکی تعریف می‌شود. هر چقدر حجم آورده سرمایه‌گذار بیشتر باشد، درصد سهم کارمزد سبدگردان در سیستم کمتر تعریف می‌گردد.

محدودیت‌های معاملاتی:

در این قرارداد سرمایه‌گذار می‌تواند عنوان کند که مثلا بدلیل اینکه خودش عمده سایر سرمایه‌گذاری‌هایش در ملک است، سبد گردان در سبد وارد گروه ساختمان نشود. به عبارتی سرمایه گذار در این قرارداد می‌تواند به صورت رسمی برای سبدگردان محدودیت‌های معاملاتی در زمینه عدم ورود به برخی صنایع تعیین کند.

گزارشات:

برای هر سبد یک دسترسی در نرم افزار رسمی سبدگردانی تعریف می شود. این نرم افزار اطلاعات آماری از میزان بازدهی سبد و جزییات معاملات سبد را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد.

فرایند نظارت بر عملیات سبد گردانی:

هر سبد (پرتفو) یک امین سبد هم دارد که معمولا یک موسسه حسابرسی این وظیفه را می پذیرد. امین سبد با دسترسی به نرم افزار سبدگردانی وظیفه نظارت بر رعایت قوانین و مقررات توسط سبدگردان را به عهده دارد. هر زمان که سبدگردان از چهارچوب قرارداد با سرمایه‌گذار خارج شود، امین سبد طی نامه‌ای موارد را به استحضار سازمان بورس می‌رساند. سازمان بورس هم مطابق مقررات با سبد گردان برخورد می کند.

چرا نباید به اشخاص حقیقی یا سبدگردا‌ن‌های بدون مجوز اعتماد کنیم؟

با توجه به اینکه در بازار سرمایه پول و سهام (دارایی‌های با نقد شوندگی بسیار بالا) معامله می‌شود و قاعدتا هر سرمایه گذاری با تلاش زیاد منابعی را برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مهیا کرده است، بنابراین عقل سلیم حکم می‌کند که سرمایه‌گذاران از طریق شرکت‌ها‌ی رسمی و دارای مجوز فرایند مدیریت دارایی‌ها را انجام دهند.

اشخاصی که با قول‌های واهی صحبت از بازدهی‌های چند صد درصدی می‌کنند، معمولا کارشان این است که منابع مردم عادی را در اختیار گرفته و از اهرم آن برای کسب بازدهی شخصی استفاده می کنند. قراردادهای منعقد شده با این افراد هیچ اعتباری ندارد و در هیچ مرجعی قابل پیگیری نیست.

به عبارتی از آنجا که هیچ شخص ثالثی (امین سبد) بر قرارداد نظارت ندارد، فرایند گزارشگری از این افراد مشخص نیست. در ضمن معمولا مکان ثابتی هم برای مراجعه به این افراد وجود ندارد. بنابراین نباید پول بی زبان را به افراد سر زبان دار داد!

بارها دیده یا شنیده‌ایم که افرادی با دادن وعده و وعید مبالغی را از سرمایه گذاران گرفته و آن را صرف بالابردن سهام بی ارزش خود نموده‌اند. در پایان نه تنها سرمایه گذار سود نمی‌برد بلکه با ضرر هنگفتی نیر مواجه شده و گاهی حتی قادر به فروش سهم خود نیز نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات در باره سبدگردانی کلیک کنید

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
57 نظر
 1. سلام،آیا شخص حقیقی که بعنوان سبد گردان انتخاب میکنیم و تنها نام کاربری و پسورد پرتفوی خودمان را در اختیارش قرار میدهیم ،آیا امکان سو استفاده از پول ما را دارد ، اصلا بطور کلی آیا امکان سو استفاده ایی را دارد یا خیر ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر.

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   بله امکان سوءاستفاده وجود داره، مواردی مثل تخلف در سفارش‌گذاری و یا احتمال پولشویی هم هست.

 2. سلام احمدپور هستم مدیر تیم طراحی سایت وب یار
  webyar.net
  نظرات را مطالعه کردم 30 بار گفتین که خطری پول شما در حساب را تحدید نمیکنه !!
  خیلی ناراحت شدم که این همه سوال تکراری دیدم…
  جناب جهاندیده آیا امکانش هست من سامانه ای بنویسم که افرادی که بین 5 تا 100 میلیون دارند هم درست عضو بشوند و بصورت خودکار براشون خرید و فروش سهم کرد یا این امر شامل سری مراحلی است که از نظر شما امکان پذیر نیست؟
  چون بار ها دیدم که همکاران ربات های تریس و تحلیل و اخطار و … نوشتند

  1. سلام وقت بخیر
   نرم افزارها و سامانه هایی که برای سبدگردانی و معاملات استفاده میشه باید استانداردها و قوانین مشخص شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار رو رعایت کنه.
   در مورد این قوانین و استانداردها باید جستجو کنید.

   1. سلام وقتتون بخیر باشه ببخشید من تازه وارد بورس هستم 19سالمم هست و در کارگزاری مهرآفرین سهام عدالت مو فروختم و فقط دویست هزارتومن برام اومد آیا سبدگردانی برای این موضوع خوب هست؟؟؟؟؟

    1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
     نه با این مبلغ سبدگردانی نمیکنن. حتی اگه بخواید سهام یا سایر اوراق بهادار رو بخرید، باید حداقل 500 هزارتومن داشته باشید.

 3. با عرض سلام و احترام
  من دانشجو هستم و میخوام در زمینه مدیریت پرتفوی کار تحقیقاتی انجام بدم.
  شما میتونید کتاب یا مرجع مناسبی را بهم معرفی کنید که در این زمینه مفید باشه.
  با تشکر

 4. سلام
  حدود سود متعلقه در ماه و کارمزد کارگزاری آزاد و حداقل سرمایه مورد نیاز چقدره؟؟

 5. سلام وقت بخیر
  اگه یوزر و پسوردمو به یک شخص حقیقی بدم که سهمامو خرید و فروش کنه آیا میتونه شماره حساب رو تغییر بده؟
  تو سایت آگاه زده که برای تغییر اطلاعات حساب به ایمیل کارگزاری پیام بدین
  آیا با ارسال کد بورسی و نام و نام خانوادگی میتونه شماره حساب و سایر اطلاعات رو تغییر بده؟

 6. سلام استاد میشه بفرمائید تقریبا چند درصد از سود را از ما میگیرند

  1. سلام، رقم ثابتی نیست. بستگی به شرکت و قرارداد شما داره

 7. سلام
  وقت بخیر
  ممنون از راهنماییهای ارزنده تون
  برای دریافت مجوز سبد گردانی و همچنین مجوز آموزش دوره های بورسی از کجا باید اقدام کرد؟

 8. با سلام
  ایا صرفا کارگزاری ها می توانند سبدگردان باشند ، یا افراد حقیقی کخ صرفا کد بورس دارن می توانند مجوز سبدگردانی بگیرند؟
  با سپاس

  1. سلام، به افراد حقیقی مجوز سبدگردانی داده نمیشه
   سبدگردانی نیازمند ثبت شرکت هست و شرایط خاصی داره

   1. سلام اگر من کد بورسی خود را در اختیار یک سبدگردان حقیقی قرار دهم تا ایشان از طریق کد بورسی و پنل خودم برایم کار سبدگردانی انجام دهد آیا باز هم شخص میتواند از سرمایه من سواستفاده کند و به عبارتی دیگر آیا خطری سرمایه من رو تهدید میکند؟؟؟

    1. سلام وقت بخیر
     برداشت از حساب معاملاتی فقط به حساب بانکی شما قابل انجام هست

    2. به هیچ عنوان دسترسی به سرمایه شما ندارد و فقط میتواند سهامی خریداری نماید که ضرر نمایید.

 9. ازراهنمایی های شما تشکر می کنم خصوصا صبر و حوصله ای که در دادن پاسخها بخرج می دهید. ضمنا خراسان شمالی دفترکارگزاری اگاه دارد. لطفا نام کارگزار و آدرسش

  1. سلام..میشه بگین سبدگردان ارمان اقتصادمجوزدار ه یانه؟و ایا این شرکت بازدهی خوبی داره یانه؟

   1. سلام.
    بله مجوز رسمی از سازمان دارند.
    برا سنجش بازدهی باید گزارش چند ساله شرکت سبد گردان رو ببینید. اما نمی توان زیاد استناد کرد به این موضوع چرا که شرکتهای سبدگردانی در برحه ای از سال بازدهی مناسب و در برحه ای درگیر بازدهی کمی دارند به همین دلیل تا مبلغ 20 درصد از شما کارمزدی دریافت نمی گردد.

 10. برادر بزرگوار جناب آقای جهاندیده با سلام واحترام و آرزوی تحقق بهترین خواسته های بندگان محبوب خدا بدینوسیله ضمن تشکر از رهنمودهای مسئولانه شما استاد گرانقدر، حقیر اطلاعات جزئی از خرید و فروش در بورس دارم وبا سرمایه ۵۰۰میلیون بسیار تمایل دارم با سبدگردانیها وارد قرارداد شوم آیا مستقیما به کارگزاری مراجعه نمایم کدام کارگزاری را بهتر میدانید وآیا پس از عقد قرارداد خودم دقیقا در جریان خرید وفروش قرار خواهم گرفت. با سپاس از عنایات و زحمات بی شائبه شما

  1. سلام وقت بخیر
   سلامت باشید دوست گرامی
   برای سبدگردانی، بله کارگزاری ها میتونن شمارو راهنمایی کنن
   شرکتهای سبدگردانی گزارشات دوره‌ای (مثلا ماهی یا هفته ای یکبار) از عملکرد سود و زیان به شما ارائه میدن.

 11. سلام استاد اگر یوزر و پسوردمون رو به سبدگردان بدیم قادر به برداشت از حسابمون هست یا نه؟

  1. سلام، واریز وجه فقط به حساب بانکی که به نام خودتون هست و در زمان ثبت نام به کارگزاری معرفی کردید انجام میگیره.

 12. با سلام و تشکر از وقتی که میگذارید.حداقل مبلغ لازم برای انتخاب سبد گردان در کارگزاری آگاه چقدر هست.تشکر

 13. سلام استاد گرامی سپاس فراوان که به همه سوالات پاسخ میدید.
  میشه لطفا بفرمایید که سبدگردان در ازای سرمایه ای که در اختیارش گذاشته میشه چه تضمین و گارانتی در قبال حفظ سرمایه میده و در صورت زیان، جبران خسارت به چه نحوی خواهد بود؟
  دوم محبت کنین بفرمایید چطور میشه یک سبد گردان وارد و متخصص پیدا کرد و نحوه اعتبار سنجی از ایشان به چه نحوی است.
  یک دنیا سپاس

  1. سلام وقت بخیر
   تضمین ارائه شده در برخی از شرکتها اینه که پول شما در حسابی که فقط توسط خود شما قابل برداشت هست مدیریت میشه
   در مورد حفظ سرمایه و جبران خسارت باید با شرکتی که مدنظرتون هست صحبت کنید
   درخواست بازدهی های سابق سبدهایی که مدیریت کردن میتونه یه راه برای سنجش این شرکتها باشه
   بطور کلی فقط با پرس و جو از شرکتهای مختلف فعال در این زمینه و مقایسه بازدهی و شرایط شون هست که میتونید انتخاب بهتر رو داشته باشید

 14. سلام
  حدود ۳۰۰میلیون دارم میخوام سبد گردان خوبی کار کنه
  لطفا کمک کنید
  ممنون

  1. برا این مبلغ بهتر است بجای سبدگردانی از صندوق های کارگزاری که بازدهی مناسبی نیز دارند کمک بگیرید

 15. سلام و درود
  به نظر شما کارگزاری بانک تجارت خوبه ؟ توی خود بانک بهم یدونه غرفه میدن
  چه کاری میتونم انجام بدم برای پیشرفتش؟ نظرتون خیلی مهمه

 16. سلام.اگر نام کاربری و رمز عبور اکانت آنلاین خود را به شخصی بدهیم تا برای ما خرید و فروش کند.آیا آن شخص میتواند به پول سهامهای من که در اکانت موجود است دسترسی داسته باشد
  به عبارتی میتونه پول یا سهام من رو برای خودش برداره.؟؟؟
  ممنون

  1. سلام، واریز فقط به حساب بانکی معرفی شده توسط شما انجام میگیره و انتقال سهام هم همینطور فقط به پرتفوی شما در کارگزار دیگه قابل انتقال هست

 17. سلام و عرض ادب
  درحال حاضر اکثر کارگزاری ها برای مبالغ زیر 200 ملیون تومان قرارداد سبدگردانی تنظیم نمیکنن
  خواستم بدونم پس چطور میتونم به اون کاگزاری اطمینان کنم و سرمایه خودمو دراختیارشون قرار بدم
  البته این کارگزاری سابقه ده ساله توی بورس داره و رتبه الف رو داره
  اما میخام بدونم چطوری و به چه شیوه ای سرمایه خودمو دراختیارشون بزارم که بعدها دچار مشکل نشم
  باتشکر از مطالب خوبتون

  1. سلام. شرکت های سبدگردانی که مجوز دارند تحت نظارت بورس فعالیت میکنن و هرکسی نمیتونه از راه برسه و شرکت سبدگردانی راه بندازه.
   باید تشریف ببرید و از خود شرکت مشاوره بگیرید و بپرسید چطور میتونم به شما اعتماد کنم، اگه توضیحی که دادن قانع کننده بود باهاشون کار کنید.

   1. روز بخیر
    استاد من به یکی از گارگزایها مراجع کردم ولی
    مبلغ های برای قرار داد میخان زیاده به من گفتن باید یک میلیارد آورده داشته باشی با مبلغ کمتر نمیشه سبدکردانی کرد

    1. وقت شما هم بخیر
     بله همینطوره و خیلی از سبدگردان ها حداقل مبلغ سبدگردانی رو 1 میلیارد تومن و برخی دیگه حداقل 500 میلیون تومان گذاشتن
     شرایط مختلفی هست و باید بپرسید. ممکنه سبدگردان هایی باشن که مبالغ کمتری رو برای شروع تعیین کرده باشن.

  2. سلام یک سوال: نام کاربری و رمز آنلاین بورسی رو به اختیار شخصی بگذاریم و حساب را شارژ کنیم آیا بدون داشتن کارت و رمز آن ، متصل به حساب آن شخص میتواند پول برداشت کند

   1. سلام، واریز فقط به حساب بانکی شخصی که کدبورسی به نامش هست انجام میشه

 18. سود سبدگردانی بیشتره یا صندوق سهامی؟؟میدونم بستگی ب شرایط و صندوق و سبدگردان داره ولی از شما ک تجربه دار هستید کدوم بیشتر سود میده در سال؟

   1. سلام.من از ۱۳ ابان تا امروز که بورس وضعیت بدی نداشت توسط یک سبد گردانی حدود ۱۰ درصد تو ضررم.برام سوال پیش اومده که آیا یه شرکت سبدگردانی دارای مجوز هم احتمال داره از پول من و امثال من برای ایجاد صف خرید استفاده کنه تا سهام خودش مثبت بشه

    1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
     چنین احتمالی همیشه وجود داره. اما صحبتم به این معنی نیست که سبدگردان شما اینکارو میکنه.
     خود شما باید اعتبار و درستکار بودن سبدگردان موردنظر رو با تحقیق بدست بیارید.

 19. سلام و عرض ادب جناب جهاندیده

  یکنفر از فامیل دور ما که در بورس شاغل هست و فرد نسبتا سالمی هست مجوز ثبت شرکت سبدگردانی گرفته ولی چون خودش اونجا شاغل هست بنام خودش نمیتونه بگیره. میخواد بنام من بگیره که شرایطش رو دارم. بنظر شما چه خطرات یا مسوولیتهای حقوقی داره و آیا قبول کنم؟ منبعی برای بررسی این تصمیم میتونید معرفی بفرمایید؟

  1. سلام، وقت عالی بخیر
   در این مورد خود شما باید بررسی انجام بدید. اینکار رو خیلی ها انجام میدن و معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه
   ولی اگر احیانا سوءاستفاده ای از طریق پنل معاملاتی شما انجام بگیره مسئولیتش با خود شما خواهد بود. سوءاستفاده ممکنه به طور مثال دستکاری در معاملات سهام، پولشویی یا… باشه.
   بازهم تاکید میکنم خود شما باید صلاحیت شخص رو بررسی کنید.

   1. سلام اگر رمز پرتفوی رو بدیم به کسی اون میتونه پول برداشت کنه از حسابمون
    یا هر کاری بکنه پولش میاد توی حساب ما؟

    1. سلام وقت بخیر
     تا جایی که اطلاع دارم کارگزاری ها فقط امکان ثبت شماره حسابی رو میدند که به نام شخص شما باشه.

     1. سلام استاد جان خوبی من میخوام پرتفومو بدم به سبدگردان نام کاربری و رمز رو بدم طرف می‌تونه پول منو برداشت بزنه یا سوء استفاده کنه یا شارژ و برداشت خودمه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *