سبدگردان کیست و مدیریت پرتفوی چیست؟

مدیریت دارایی و سبد سهام - سبدگردانی

سبدگردان شخص حقوقی است که در قالب قراردادی مشخص و به منظور کسب انتفاع، به خرید و فروش سهام و اوراق بهادار برای سرمایه‌گذار می‌پردازد.

به سبدگردانی، مدیریت پرتفوی نیز گفته می‌شود. هر گونه تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش اوراق‌بهادار با هدف اداره پرتفوی مشتری توسط شخص دیگر را مدیریت پرتفوی می‌نامند و شخص تصمیم‌گیرنده را مدیر پرتفوی.

شرایط و قوانین سبدگردانی

سبدگردانی از خدمات قابل ارائه توسط کارگزاری‌ها و سایر شرکت‌های دارای مجوز از سازمان بورس است. با بستن قرارداد سبدگردانی، سرمایه‌گذار مسئولیت مدیریت دارایی و معاملات اوراق بهادار را به افراد خبره که مهارت و دانش و تجربه برای اینکار را دارند واگذار می‌کند.

عناوین مطلب:

این خدمات بطور اختصاصی به سرمایه‌گذار بصورت جداگانه ارائه می‌شود (برخلاف صندوق‌ سرمایه‌گذاری که سرمایه تعداد زیادی از افراد با هم مدیریت می‌گردد).

آیا سپردن سرمایه به سبدگردان ضرورت دارد؟

این سوال پیش می‌آید که چرا ما خودمان سرمایه‌مان را در بورس در اختیار نگیریم و خودمان خرید و فروش نکنیم؟

زمانی که تازه در بورس شروع به کار کرده بودم از روی کم تجربگی سهمی رو که فکر می‌کردم خوب است به دیگران معرفی می‌کردم بدون توجه به شناخت آن فرد از بازار سرمایه. تا اینکه سهم فولاد مبارکه به من نشان داد که معرفی و خرید یک سهم همه فرایند سرمایه‌گذاری نیست.

داستان بر می‌گردد به اوایل اردیبهشت ۸۷ فولاد مبارکه اصفهان یک سالی بود که در بورس عرضه شده بود؛ اما بعد از یک رشد ۵۰ درصدی، بیش از چند ماه بود که در قیمت ۳۰۰ تومان در جا می‌زد. یک تحلیل را کار کردم در موردش و متوجه شدم که سهم پتانسیل رشد خوبی دارد.

هر کسی به من می‌گفت چی بخرم، فولاد رو بهش توصیه می‌کردم. از جمله خواهرم که میلغی پس‌انداز داشت و می‌خواست خانه بخرد و من با کلی اصرار بهش گفتم فولاد بخرد.

اگر اشتباه نکنم اردیبهشت فولاد روی قیمت ۳۳۰ تومان خرید. فولاد شروع کرد به رشد کردن؛ یک نفس تا ۵۰۰ تومان رفت! بعد از آن هم رفت مجمع و فکر کنم ۶۰ تومان سود تقسیم کرد و با حفظ روند رشد مناسبی قیمت آن به ۶۰۰ تومان در اواسط تیر ماه رسید. یعنی در کمتر از ۲ ماه ۱۰۰ درصد بازده!

البته بعدش بخاطر عرضه‌های فرهنگیان تا ۵۶۰ تومان افت کرد و من فکر کنم در قیمتی حدود ۵۷۰ یا ۵۸۰ فروختم و خوشحال هم بودم. اولین سود ۱۰۰ درصدی زندگیم بود و از آن قشنگ‌تر برایم این بود که خودم این سهم را تحلیل کرده بودم.

بعد از آن سهم در مسیر ریزش افتاد که ناشی از بحران جهانی سال ۲۰۰۸ بود و بدون اینکه فرصت خاصی به کسی بدهد، شهریور ماه به ۳۷۰ تومان رسیده بود! بعد هم که نماد رو بستند و با باز شدن نماد در آبان، قیمت آن به ۲۲۰ تومان کاهش یافت. هیچ وقت آن روز کذایی را یادم نمیرود! زمانی که داشتم کدها رو نگاه می‌کردم، ناگهان کد خواهرم رادیدم؛ یادم رفته بود به خواهرم بگویم سهم خود را بفروشد!

همان پولی را که برای خرید خانه کنار گذاشته بود و به اصرار من، با آن سهم فولاد خریده بود، حالا ۱۵ درصد زیان داده بود! من واقعا توصیه بدی نکرده بودم. یک خرید خوب انجام داده بود، حتی آن سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصد سود داده بود؛ اما چون من یادم نبود که در زمان مناسب به او بگویم بفروشد، سهام او با زیان ۱۵ درصدی مواجه شده بود و من کلی تلاش کردم تا توانستم بعد از یک سال زیانش را جبران کنم و پولش را با یک سود بانکی بهش برگردانم. البته شانس آوردم خانه بالا نرفته بود.

از آن روز هر کسی میگوید “چی بخرم؟”، برایش توضیح می‌دهم که اگر می‌خواهد سهامی را برای خرید به او معرفی کنم، باید اجازه فروشش هم در اختیار خودم باشد.

گرچه براساس آمارها، بازار سرمایه پربازده‌ترین بازار در کشور در طول 10 سال اخیر بوده ولی در این مدت آیا همه افرادی که در بورس فعال بوده‌اند توانسته سودی از این بازار بدست آورند؟

مردم عادی چگونه می‌توانند با نبود تجربه و دانش کافی از سود این بازار بهره‌مند شوند؟ پاسخ استفاده از خدمات سبدگردانی است.
خدماتی که با استفاده از آن، نیازی نخواهد بود فرایند یادگیری مفاهیم بورسی، مفاهیم حرفه‌ای، کسب تجربه و مهارت را طی کنید و سرمایه خود را به فردی حرفه‌ای می‌سپارید تا برای شما خرید و فروش انجام دهد.

سود سبدگردانی چقدر است؟

آیا اصلا ارزش دارد که سرمایه خودمان را به سبدگردان بسپاریم؟ بهتر نیست آنرا در بانک قرار دهیم و خیال خودمان را راحت کنیم؟

شاید سبدگردانی برای شما مفهوم ناآشنایی به نظر برسد اما با خواندن این راهنما از سایت بورسینس و تماس با یک سبدگردان حرفه‌ای کاملا در مورد این موضوع اطلاعات کافی را کسب خواهید کرد.

اگر بخواهیم در یک کلام سود سبدگردانی را بگوییم، سود سبدگردانی متغیر است، چون بورس غیرقابل پیش‌بینی است و نمی‌توان سودی تضمین شده را در سبدگردانی پیش‌بینی کرد.

اما نکته جالب اینجاست: سبدگردان فقط زمانی از شما کارمزد کسر خواهد کرد که بتواند بیش از سود بانکی برای شما سود بسازد، بنابراین بیشترین تلاش خود را خواهد کرد تا سودی بیشتر از سود بانکی برای شما کسب کند تا خود نیز بتواند کارمزد خود را بدست آورد.

میزان کارمزد سبدگردانی در شرکت‌ها متغیر است و بهتر است در این رابطه فرم موجود در این صفحه را تکمیل کنید تا اطلاعات کامل‌تر در اختیار شما قرار بگیرد

انتخاب سبدگردان مناسب

مهمترین و حساس‌ترین بخش در مورد اینکه دارایی‌هایمان را به کدام یک از سبد گردان‌های رسمی بدهیم. انتخاب مناسبترین سبد گردان است. چهار معیار زیر از مهمترین نکات در انتخاب یک سبدگردان مناسب است:

الف- سابقه سبدگردان در مدیریت دارایی‌ها و میزان بازدهی کسب شده در آن‌ها
ب- دارا بودن ساختار سبدگردانی و تیم تحلیل
ج- مقدار منابع در اختیار
د- خوشنامی در بازار سرمایه

چگونه شخصی را برای سبدگردانی پیدا کنیم؟

بسیاری از کارگزاران رسمی بورس اوراق بهادار، مجوز سبدگردانی را نیز دریافت کرده‌اند. کافیست به یک کارگزاری که مطمئن هستید دارای مجوز مدیریت پرتفوی و سبدگردانی می‌باشند مراجعه کنید و با ایشان قرارداد همکاری در زمینه مدیریت پرتفوی امضا نمایید. به طور مثال کارگزاری آگاه دارای مجوز سبدگردانی است.

قرارداد سبد گردانی

سبد گردانی, مدیریت پرتفو, صندوق های سرمایه گذاری, سرمایه گذاری, بورس اوراق بهادار, خرید و فروش سهام, تحلیل بنیادی, تحلیل تکنیکال, ریسک, بازده , قرارداد سبدگردانی

حال که سبدگردان مناسبی انتخاب کرده و به نکات مهم پیش از سرمایه‌گذاری دقت کردیم، برای شروع کار نیاز به انعقاد یک قرارداد رسمی با سبدگردان خود داریم.

این قرارداد که به‌طور رسمی و مطابق با فرمت ارسالی سازمان بورس و اوراق بهادار است، فیمابین شرکت دارای مجوز سبدگردانی و سرمایه گذار منعقد می گردد.

طی این قرارداد برای سرمایه‌گذار کد بورسی سبدگردانی اختصاصی از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی صادر می‌شود. این کد بنام سرمایه گذار بوده ولی سبدگردان با استناد به قرارداد فی مابین می‌تواند در آن با اختیار خود، معاملات مورد نظر را انجام دهد. به عبارتی منابع زیر کلید سرمایه گذار توسط سبدگردان مدیریت می‌شود.

مفاد مهم قرارداد شامل بخش‌های زیر است:

آورده سرمایه‌گذار:

فرایند سبدگردانی برای ارایه یک کار با کیفیت، فرایند حساسی محسوب می‌شود.

برای آنکه شرکت‌های سبدگردان و یا کارگزاری‌های دارای مجوز صاحب نام در این زمینه بتوانند خدمات قابل قبولی به سرمایه گذارانشان ارائه دهند، معمولاً حداقل مبلغی برای سرمایه گذاری در نظر گرفته می‌شود.

کارمزدهای سبدگردانی:

کارمزدها در فرایند سبدگردانی با توجه به بازدهی کسب شده سبدگردان تعریف می‌شوند.

یعنی در صورتی‌که سبدگردان نتواند بازدهی بیش از نرخ سود سپرده کوتاه مدت بانکی را کسب کند، عملا کارمزدی از سرمایه گذار در یافت نمی‌کند. کارمزد سبدگردان به صورت درصدی از سود مازاد بر نرخ سود سپرده کوتاه مدت بانکی تعریف می‌شود. هر چقدر حجم آورده سرمایه‌گذار بیشتر باشد، درصد سهم کارمزد سبدگردان در سیستم کمتر تعریف می‌گردد.

محدودیت‌های معاملاتی:

در این قرارداد سرمایه‌گذار می‌تواند عنوان کند که مثلا بدلیل اینکه خودش عمده سایر سرمایه‌گذاری‌هایش در ملک است، سبد گردان در سبد وارد گروه ساختمان نشود. به عبارتی سرمایه گذار در این قرارداد می‌تواند به صورت رسمی برای سبدگردان محدودیت‌های معاملاتی در زمینه عدم ورود به برخی صنایع تعیین کند.

گزارشات:

برای هر سبد یک دسترسی در نرم افزار رسمی سبدگردانی تعریف می شود. این نرم افزار اطلاعات آماری از میزان بازدهی سبد و جزییات معاملات سبد را در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌دهد.

فرایند نظارت بر عملیات سبد گردانی:

هر سبد (پرتفو) یک امین سبد هم دارد که معمولا یک موسسه حسابرسی این وظیفه را می پذیرد. امین سبد با دسترسی به نرم افزار سبدگردانی وظیفه نظارت بر رعایت قوانین و مقررات توسط سبدگردان را به عهده دارد. هر زمان که سبدگردان از چهارچوب قرارداد با سرمایه‌گذار خارج شود، امین سبد طی نامه‌ای موارد را به استحضار سازمان بورس می‌رساند. سازمان بورس هم مطابق مقررات با سبد گردان برخورد می کند.

چرا نباید به اشخاص حقیقی یا سبدگردا‌ن‌های بدون مجوز اعتماد کنیم؟

با توجه به اینکه در بازار سرمایه پول و سهام (دارایی‌های با نقد شوندگی بسیار بالا) معامله می‌شود و قاعدتا هر سرمایه گذاری با تلاش زیاد منابعی را برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه مهیا کرده است، بنابراین عقل سلیم حکم می‌کند که سرمایه‌گذاران از طریق شرکت‌ها‌ی رسمی و دارای مجوز فرایند مدیریت دارایی‌ها را انجام دهند.

اشخاصی که با قول‌های واهی صحبت از بازدهی‌های چند صد درصدی می‌کنند، معمولا کارشان این است که منابع مردم عادی را در اختیار گرفته و از اهرم آن برای کسب بازدهی شخصی استفاده می کنند. قراردادهای منعقد شده با این افراد هیچ اعتباری ندارد و در هیچ مرجعی قابل پیگیری نیست.

به عبارتی از آنجا که هیچ شخص ثالثی (امین سبد) بر قرارداد نظارت ندارد، فرایند گزارشگری از این افراد مشخص نیست. در ضمن معمولا مکان ثابتی هم برای مراجعه به این افراد وجود ندارد. بنابراین نباید پول بی زبان را به افراد سر زبان دار داد!

بارها دیده یا شنیده‌ایم که افرادی با دادن وعده و وعید مبالغی را از سرمایه گذاران گرفته و آن را صرف بالابردن سهام بی ارزش خود نموده‌اند. در پایان نه تنها سرمایه گذار سود نمی‌برد بلکه با ضرر هنگفتی نیر مواجه شده و گاهی حتی قادر به فروش سهم خود نیز نمی‌شود.

برای کسب اطلاعات در باره سبدگردانی کلیک کنید

 

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

64 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
سید مهدی مسعودی علوی

سلام جناب جهاندیده
برای سبدگردانی، آگاه بهتره یا مفید؟
ممنون از راهنمایی شما

شهروند

با سلام وتشکر از مطالب خوبتون
اگر سبد گردان ضرر کند چی آیا سبد گردان در ضرر ما سهیم است یا فقط کارمزد رو دریافت نمی کنه؟

کریم علبخانی

سلام،آیا شخص حقیقی که بعنوان سبد گردان انتخاب میکنیم و تنها نام کاربری و پسورد پرتفوی خودمان را در اختیارش قرار میدهیم ،آیا امکان سو استفاده از پول ما را دارد ، اصلا بطور کلی آیا امکان سو استفاده ایی را دارد یا خیر ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید . با تشکر.

طراحی سایت وب یار

سلام احمدپور هستم مدیر تیم طراحی سایت وب یار
webyar.net
نظرات را مطالعه کردم 30 بار گفتین که خطری پول شما در حساب را تحدید نمیکنه !!
خیلی ناراحت شدم که این همه سوال تکراری دیدم…
جناب جهاندیده آیا امکانش هست من سامانه ای بنویسم که افرادی که بین 5 تا 100 میلیون دارند هم درست عضو بشوند و بصورت خودکار براشون خرید و فروش سهم کرد یا این امر شامل سری مراحلی است که از نظر شما امکان پذیر نیست؟
چون بار ها دیدم که همکاران ربات های تریس و تحلیل و اخطار و … نوشتند

مهدی حسینی

سلام وقتتون بخیر باشه ببخشید من تازه وارد بورس هستم 19سالمم هست و در کارگزاری مهرآفرین سهام عدالت مو فروختم و فقط دویست هزارتومن برام اومد آیا سبدگردانی برای این موضوع خوب هست؟؟؟؟؟

رضا

سلام استاد تو سبدگردانی حقیقی
آیا طرف میتونه کد به کد هم کنه از سهام ما به خودش؟؟

رزمی

جهت اطلاع کارگزاری هدف با مبلغ بالاتر از ۵۰میلیون سبد گردانی داره

Zahra Nikooeinejad

با عرض سلام و احترام
من دانشجو هستم و میخوام در زمینه مدیریت پرتفوی کار تحقیقاتی انجام بدم.
شما میتونید کتاب یا مرجع مناسبی را بهم معرفی کنید که در این زمینه مفید باشه.
با تشکر

علیرضا

سلام
حدود سود متعلقه در ماه و کارمزد کارگزاری آزاد و حداقل سرمایه مورد نیاز چقدره؟؟

یوسف

سلام وقت بخیر
اگه یوزر و پسوردمو به یک شخص حقیقی بدم که سهمامو خرید و فروش کنه آیا میتونه شماره حساب رو تغییر بده؟
تو سایت آگاه زده که برای تغییر اطلاعات حساب به ایمیل کارگزاری پیام بدین
آیا با ارسال کد بورسی و نام و نام خانوادگی میتونه شماره حساب و سایر اطلاعات رو تغییر بده؟

محمد

خیر

فراهانی

سلام استاد میشه بفرمائید تقریبا چند درصد از سود را از ما میگیرند

سارا

سلام
وقت بخیر
ممنون از راهنماییهای ارزنده تون
برای دریافت مجوز سبد گردانی و همچنین مجوز آموزش دوره های بورسی از کجا باید اقدام کرد؟

پارسا

با سلام
ایا صرفا کارگزاری ها می توانند سبدگردان باشند ، یا افراد حقیقی کخ صرفا کد بورس دارن می توانند مجوز سبدگردانی بگیرند؟
با سپاس

حمیدرضا کارگرشورکی

سلام اگر من کد بورسی خود را در اختیار یک سبدگردان حقیقی قرار دهم تا ایشان از طریق کد بورسی و پنل خودم برایم کار سبدگردانی انجام دهد آیا باز هم شخص میتواند از سرمایه من سواستفاده کند و به عبارتی دیگر آیا خطری سرمایه من رو تهدید میکند؟؟؟

محمد

به هیچ عنوان دسترسی به سرمایه شما ندارد و فقط میتواند سهامی خریداری نماید که ضرر نمایید.

علیرضا امینی

ازراهنمایی های شما تشکر می کنم خصوصا صبر و حوصله ای که در دادن پاسخها بخرج می دهید. ضمنا خراسان شمالی دفترکارگزاری اگاه دارد. لطفا نام کارگزار و آدرسش

مسعودقاسمی

سلام..میشه بگین سبدگردان ارمان اقتصادمجوزدار ه یانه؟و ایا این شرکت بازدهی خوبی داره یانه؟

محمد

سلام.
بله مجوز رسمی از سازمان دارند.
برا سنجش بازدهی باید گزارش چند ساله شرکت سبد گردان رو ببینید. اما نمی توان زیاد استناد کرد به این موضوع چرا که شرکتهای سبدگردانی در برحه ای از سال بازدهی مناسب و در برحه ای درگیر بازدهی کمی دارند به همین دلیل تا مبلغ 20 درصد از شما کارمزدی دریافت نمی گردد.

غلامرضا علیمردانی

برادر بزرگوار جناب آقای جهاندیده با سلام واحترام و آرزوی تحقق بهترین خواسته های بندگان محبوب خدا بدینوسیله ضمن تشکر از رهنمودهای مسئولانه شما استاد گرانقدر، حقیر اطلاعات جزئی از خرید و فروش در بورس دارم وبا سرمایه ۵۰۰میلیون بسیار تمایل دارم با سبدگردانیها وارد قرارداد شوم آیا مستقیما به کارگزاری مراجعه نمایم کدام کارگزاری را بهتر میدانید وآیا پس از عقد قرارداد خودم دقیقا در جریان خرید وفروش قرار خواهم گرفت. با سپاس از عنایات و زحمات بی شائبه شما

الیاس

سلام برای باینسهم میشه سبدگردانی کرد

سعید

سلام استاد اگر یوزر و پسوردمون رو به سبدگردان بدیم قادر به برداشت از حسابمون هست یا نه؟

عباس

با سلام و تشکر از وقتی که میگذارید.حداقل مبلغ لازم برای انتخاب سبد گردان در کارگزاری آگاه چقدر هست.تشکر

مهدی

یعنی ۳ میلیارد سهم؟

سعید پرهام

سلام استاد گرامی سپاس فراوان که به همه سوالات پاسخ میدید.
میشه لطفا بفرمایید که سبدگردان در ازای سرمایه ای که در اختیارش گذاشته میشه چه تضمین و گارانتی در قبال حفظ سرمایه میده و در صورت زیان، جبران خسارت به چه نحوی خواهد بود؟
دوم محبت کنین بفرمایید چطور میشه یک سبد گردان وارد و متخصص پیدا کرد و نحوه اعتبار سنجی از ایشان به چه نحوی است.
یک دنیا سپاس

ارسلان کرمی

سلام
حدود ۳۰۰میلیون دارم میخوام سبد گردان خوبی کار کنه
لطفا کمک کنید
ممنون

محمد

برا این مبلغ بهتر است بجای سبدگردانی از صندوق های کارگزاری که بازدهی مناسبی نیز دارند کمک بگیرید

علی محرمی

سلام و درود
به نظر شما کارگزاری بانک تجارت خوبه ؟ توی خود بانک بهم یدونه غرفه میدن
چه کاری میتونم انجام بدم برای پیشرفتش؟ نظرتون خیلی مهمه

امید

سلام.اگر نام کاربری و رمز عبور اکانت آنلاین خود را به شخصی بدهیم تا برای ما خرید و فروش کند.آیا آن شخص میتواند به پول سهامهای من که در اکانت موجود است دسترسی داسته باشد
به عبارتی میتونه پول یا سهام من رو برای خودش برداره.؟؟؟
ممنون

مطالب مرتبط

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
64
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx