آموزش دریافت اعتبار خرید سهام از طریق کارگزاری آگاه

اعتبار در معاملات سهام بازار بورس اوراق بهادار، یکی از نیازهای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه به شمار می‌آید و جزو خدماتی است که کارگزاری‌ها می توانند تحت شرایطی به مشتریان خود اختصاص دهند.

خریدهای اعتباری سهام که به منظور کمک به مشتریان در نظر گرفته شده است، در حقیقت روشی است که در آن کارگزاری طی یک قرارداد دو جانبه (بین کارگزاری و مشتری) برای مدت مشخصی منابع مالی مورد نیاز مشتریان خود را برای خرید اوراق بهادار تامین می‌کند. خرید اعتباری در کارگزاری براساس دستورالعملی که به تصویب هیات مدیره سازمان بورس اوراق بهادار رسیده است، صورت می‌گیرد.

پیشتر در مطالب گوناگون بیان کردیم که بآشگاه کارگزاری آگاه، ابزار نوینی است که کارگزاری خدمات و مزیت‌های خود را از طریق آن به مشتریان ارائه می‌کند. اعتبار به‌عنوان یکی از مهمترین و جذابترین خدمات کارگزاری آگاه برای مشتریان نیز در قالب بسته‌های اعتباری بآشگاه کارگزاری آگاه ارائه خواهد شد.

شرایط لازم برای دریافت اعتبار از بآشگاه کارگزاری آگاه:

به عنوان مثال برای اخذ بسته اعتباری ۲۰ میلیون ریالی مشتری حداقل باید معادل ۳۴ میلیون ریال دارایی سهام داشته باشد که ارزش تضمین آن (۶۰در صد دارایی) برابر است با ۲۰ میلیون ریال.

اخذ اعتبار از کارگزاری آگاه

آن دسته از افرادی که برای انجام معاملات خود تمایل به دریافت اعتبار از کارگزاری آگاه دارند، پس از عضویت در بآشگاه و با توجه به میزان ریال موجود در حساب بآشگاه خود، می توانند اقدام به خرید بسته‌های اعتباری موجود نمایند.

برای اطلاع از ویژگی بسته‌های اعتباری (ارزش بسته، مدت استفاده و مبلغ خرید هر بسته) می‌توانید در صفحه اصلی بآشگاه و تب خدمات، بخش بسته‌های اعتباری را انتخاب نمایید. مطابق شکل زیر صفحه اصلی اعتبارات به شما نمایش داده می‌شود. هر یک از بسته‌های اعتباری دارای ارزش بسته، مدت زمان استفاده از بسته و قیمت خرید بسته است.

اگر هنوز در باشگاه کارگزاری آگاه عضو نشده اید برای عضویت اینجا کلیک کنید

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس

چنانچه گفته شد، برای استفاده از هر بسته اعتباری باید موجودی ریالی معادل قیمت خرید بسته اعتباری مورد نظر، در حساب بآشگاه مشتری وجود داشته باشند. خرید بسته‌های اعتباری تنها از طریق ریال موجود در بآشگاه امکان‌پذیر است.

وجه نقد بآشگاه به یکی از روش‌هایی که در مطلب “چگونه وجه نقد خود را افزایش دهیم” قابل افزایش است. افزایش حساب ریال بآشگاه به روشی غیر از روش‌های ذکر شده در مطلب مذکور، امکان پذیر نیست. بسته‌های اعتباری در دوره‌های ۳ ماهه، ۶ ماهه و ۱۲ ماهه با حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و حداکثر ۵۰,۰۰۰۰,۰۰۰ ریال ارزش در نظر گرفه شده اند.

برای مثال بسته اعتباری ۳ ماهه به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و قیت خرید ۱,۰۵۰,۰۰۰ ریال بدین معنی است که شما برای استفاده از این بسته اعتباری باید میزان ۱,۰۵۰,۰۰۰ ریال موجودی در حساب بآشگاه خود داشته باشید. با خرید این بسته شما از اعتباری به ارزش ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال به مدت ۳ ماه بهره مند خواهید شد.

در سررسید مهلت استفاده از بسته، شما ملزم به تسویه اعتبار خود با کارگزاری هستید. این اعتبار برای معاملات اوراق بهادار در حساب آنلاین شما شارژ خواهد شد. لازم از هر بسته اعتباری خریداری شده، حداکثر تا روز سررسید آن تسویه شود در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت.

با توجه به قدرت خرید خود در بآشگاه (وجود ریال کافی در حساب بآشگاه)، می‌توانید یک یا چند بسته اعتباری را باتوجه به ارزش بسته و مدت زمان استفاده از بسته انتخاب کرده و با کلیک روی گزینه خرید، درخواست بسته اعتباری خود را ثبت نمایند. نکته قابل توجه تاریخ اعمال بسته است که توسط مشتریان باید انتخاب شود.

تاریخ اعمال یعنی تاریخی که شما تمایل دارید از آن تاریخ به بعد از بسته مورد نظر خود استفاده نمایید. دقت داشته باشید که این تاریخ باید حداقل برای روز کاری بعد در نظر گرفته شود. بسته‌های اعتباری با توجه به تاریخی که برای اعمال انتخاب می‌شود به بخش اعتبارات کارگزاری ارسال شده و در صورت احراز شرایط لازم، تایید می‌شوند.

درصورتیکه عدم وجود هر یک از شرایط لازم برای دریافت اعتبار، درخواست مورد نظر رد خواهد شد. تایید و رد بسته های اعتباری به صورت یک پیام خصوصی در بآشگاه برای شما ارسال خواهد شد. همچنین برای رصد وضعیت بسته (پذیرش یا رد آن) می توانید در تب گزارش به گزارش اعتبارات و بسته‌ای اعتباری مراجعه کرده و از وضعیت بسته‌های اعتباری ثبت شده خود مطلع شده و در صورت نیاز پیگیری نمایند.

تشریح وضعیت در گزارش بسته های اعتباری

 – درانتظار ارسال: ابتدایی‌ترین وضعیت درخواست بسته اعتباری ثبت شده، “در انتظار ارسال برای کارگزاری” است. در این مرحله هنوز درخواست شما از بآشگاه به بخش اعتبارات ارسال نشده است. به طور معمول درخواست‌ها یک روز پیش از تاریخ اعمال آن برای واحد اعتبارات کارگزاری ارسال می شود. در این مرحله شما امکان لغو بسته خریداری شده را دارید.

 – ارسال شده: درخواست بسته اعتباری به واحد اعتبارات ارسال شده و در حال بررسی (بررسی قرارداد اعتباری متقاضی و وجوه تضمین و …) است. در این مرحله امکان لغو درخواست توسط مشتری وجود ندارد.

 – تایید شده: با توجه به کامل بودن مدارک شما نزد کارگزاری، بسته مورد نظر تایید شده و از زمان تاریخ اعمال (که شما مشخص کرده بودید)، قابل استفاده در حساب معاملاتی شما (نزد کارگزاری آگاه) است.

 – رد شده: با توجه به نقص تمام یا بخشی از مدارک شما برای دریافت اعتبار نزد کارگزاری، بسته مورد نظر تایید نشده و با وضعیت رد شده در گزارش قابل مشاهده است. همچنین علت رد بسته (عدم وجود قرارداد اعتباری نزد کارگزاری، عدم کفایت موجودی وجه تضمین و .. ) در همین گزارش درج شده است. با رد بسته مورد نظر، قیمت خرید آن به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.

 – لغو شده: اگر پیش از زمان ارسال درخواست به واحد اعتبارات، از درخواست خود منصرف شوید، می‌توانید با استفاده از گزینه لغو (در بخش گزارش بسته‌های اعتباری در تب خدمات) آن را لغو نمایید. بدیهی است پس از لغو بسته، قیمت خرید آن مجدداً به حساب بآشگاه شما عودت داده خواهد شد.

خرید اعتباری در بورس, بورس اوراق بهادار تهران, دریافت اعتبار در کارگزاری, کارگزاری آگاه, بآشگاه مشتریان آگاه, معامله اعتباری سهام, رسوب مانده حساب معاملاتی بورس اوراق بهادار, سازمان بورس و اوراق بهادار, دستورالعمل خرید اعتباری در بازار بورس, بسته های اعتباری

درپایان خاطر نشان می‌سازد، اعتبار خریداری شده در تاریخ اعمالی که از سوی مشتری انتخاب شده است، در حساب آنلاین ایشان درج می‌شود و با ارزش اعتبار خریداری شده می‌توانند تا پایان مدت بسته مذکور، به انجام معاملات سهام در کارگزاری آگاه بپردازند. لازم است که مشتری سه روز کاری پیش از پایان مهلت بسته، نسبت به تسویه آن اقدام نماید. در غیر این صورت مشتری امکان استفاده از امکانات اعتباری را در آینده نخواهد داشت.

برای آن دسته از مشتریانی که ریال کافی در بآشگاه ندارند یا تمایل به استفاده از مزایای رسوب مانده ریالی در حساب معاملاتی نزد کارگزاری هستند، امکانی فراهم شده است تا بتوانند با توجه به مانده ریالی سررسید شده در حساب معاملاتی خود، از وام قرض الحسنه بهره‌مند شوند. اطلاعات مربوط به دریافت وام قرض الحسنه در بآشگاه قرار خواهد گرفت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

2 نظر
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.