راه‌حل‌ غلبه بر ترس از زیان در بازار سهام: تمركز بر قوانين معامله

گزارش های روزانه بورس

توماس. اس. بولکووسکی متخصص مشهور روانشناسی بازارهای مالی و سهام در یکی از مقالات خود تحت عنوان «نقاط توقف معاملات، ترس از انجام معاملات، ترس از زیان، و راه‌حل‌های آن» می‌نویسد:

یک نقطه توقف معاملاتی این گونه تعریف می‌شود؛ «تمام رویدادها، واکنش‌ها، تفسیرها و تصمیم‌گیری‌های خودکاری که بر رویکرد شما نسبت به زندگی و معاملات تاثیر گذار بوده و باعث شوند به طور کامل در معاملات و فرصت‌های احتمالی درگیر نباشید.

من به نقطه توقف معاملات مانند سوییچی نگاه می‌کنم که می‌تواند شما را از انجام معاملات ساده به صورت منطقی به سوی معاملات ناموفق سوق دهد.

این موضوع هنگامی رخ می‌دهد که شما به صورت غیر‌ارادی و توسط یک معامله ناموفق از محدوده راحتی ذهنی خود بیرون کشیده می‌شوید. اگر هنگامی که از این ناحیه راحتی خود به دلیلی خارج می‌شوید متوجه آن باشید و روند معاملات خود را متوقف کرده و در پی رفع مشکلی که شما را آزار می‌دهد باشید، پول زیادی را حفظ خواهید کرد.

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

در مرود جلوگیری از زیان بیشتر بخوانید: بعد از یک زیان بزرگ در بورس این 5 قدم را بردارید

صدای درون چه می‌گوید؟

برای مثال، احتمالا زمان‌هایی بوده است که گفته اید: «من دارم زیاد معامله می‌کنم»، اما همچنان به انجام معامله ادامه داده‌اید یا این که «باید از این معامله خارج شوم»، اما عملا هیچ کاری نکرده اید. در واقع صدای درون خود را که به شما می‌گوید چه کاری انجام دهید نادیده گرفته‌اید.

در زیر به سوالاتی پاسخ خواهید داد که به شما خواهند گفت، آیا به این ناحیه تیره و تار وارد شده اید یا خیر:

1. آیا به علت ترس از زیان از معامله کردن می‌هراسید؟
2. آیا معامله کردن با تمام سرمایه خود را دارای ریسک می‌دانید؟
3. آیا ترجیح می‌دهید ابتدا دیگران سهمی را بخرند و راه را برای ورود شما باز کنند؟
4. آیا به غریزه خود اعتماد ندارید؟
5. آیا از خرید سهمی اجتناب می‌ورزید به این علت که می‌ترسید دیگران شما را دنباله رو خطاب کنند؟
6. آیا اضطراب معامله باعث می‌شود کنترل خود را از دست بدهید و سهام در حال سودآوری را خیلی زود بفروشید؟
7. آیا در پیروی از قوانین معاملاتی خود مشکل دارید؟
8. آیا مایل نیستید مقدار بیشتری از سهامی که در حال افزایش قیمت است را خریداری کنید؟
9.آیا از خرید مجدد سهامی که افت قیمت داشته و باعث زیان شما شده است، اجتناب می‌کنید؟
10.آیا قادر به تغییر شیوه معاملاتی خود از کوتاه مدت به بلند مدت یا برعکس نیستید؟

پاسخ مثبت به هر یک از سوالات فوق به این معناست که به این ناحیه ناخوشایند ذهنی وارد شده اید و باید برای حل آن اقدام نمایید.

اگر از زیان کردن می‌ترسید، به سوی آن بروید. ترس از دست دادن پول باعث می‌شود بازار را به نحوی تفسیر کنید که باعث سلب توانایی انجام معاملات در شما شود. این کار مانند رفتن از یک اتاق روشن به اتاقی تاریک است. در ابتدا نمی‌توانید چیزی ببینید، اما رفته رفته اجسام می‌توانند دیده شوند.

این مساله را درک کنید که هر معامله می‌تواند به طور بالقوه فرصتی برای سود کردن باشد.

ترس از زیان می‌تواند به شکل‌های زیادی خود را نشان دهد: اجتناب از انجام معامله با تمام سرمایه خود، خرید مقدار کمی از تعداد زیادی سهم‌های کم ریسک و اجازه دادن به دیگران برای روشن کردن راه برای شما.

برخی هم می‌خواهند راهبر باشند، نه دنباله رو. بنابراین ممکن است گاهی تمام روند انجام معامله را متوقف کنند. آنها ممکن است از خرید سهامی که پیش تر افزایش قیمت داشته اند، اجتناب کنند. حتی اگر در معامله‌ای سود برده‌اند نمی‌خواهند و در واقع نمی‌توانند به سود خود بیفزایند.

معامله گری که به غریزه و درک درونی خود اعتماد ندارد، این عدم اعتماد را به شیوه‌های مختلفی بروز می‌دهد. به طور مثال، در پیروی از قوانین معاملاتی خود مشکل دارد. او نمی‌تواند زیان‌های خود را متوقف کند و اجازه دهد روند‌های سود ده ادامه یابند. حتی اگر هم گاهی معاملاتی سودآور داشته باشد نمی‌تواند این روند را ادامه دهد.

همچنین تغییر روند معاملات از بلند به کوتاه مدت و برعکس و خرید سهامی که قبلا از آن متضرر شده است، برایش بسیار دشوار و حتی غیر ممکن است.

مورد دیگر اینکه، این افراد قادر نیستند روند بازار را دنبال کنند و از آن سود ببرند، زیرا می‌ترسند به محض اینکه وارد سهام خاصی بشوند روند حرکت قیمت برعکس شود.

تمركز بر قوانین معامله

اگر هر یک از نشانه‌هایی که در بالا گفته شد را دارید، خوب است، زیرا به مشکل خود پی برده اید و این خود نصف راه‌حل است.

هنگامی که خود را تدافعی و ترسان از زیان کردن دیدید یا اینکه به سوال‌های فوق پاسخ مثبت دادید، باید مجددا بر قوانین معامله خود تمرکز كنید. در صورت لزوم انجام معامله را به طور کلی متوقف کنید و از این زمان برای تفکر درباره شیوه معاملات خود استفاده نمایید. معاملات خود را مرور کنید.

سعی کنید با این ایده که ممکن است هر معامله‌ای به موفقیت منجر نشود، راحت باشید. یاد بگیرید که در حال انجام یک کسب و کار مستقل هستید و زیان‌ها صرفا هزینه انجام این کار هستند. از تغییر نترسید. بازارها از گاو به خرس تغییر جهت می‌دهند. قیمت‌ها بالا و پایین می‌روند. ممکن است شیوه معامله شما تنها یکی از این شرایط را ترجیح می‌دهد. به دنبال دلایل شکست در معاملات خود بگردید و آنها را بر روی کاغذ یادداشت نمایید.

برای افرادی که با دیگران معامله می‌کنند و به طور مثال دیگران از طریق یک اتاق گفت‌و‌گو با آن‌ها در تماس هستند، توصیه می‌کنیم، برای مدتی دور از اطلاع دیگران معامله كنید تا مسوولیت اشتباه‌ها بیشتر بر دوش شما سنگینی نکند.

از خود بپرسید آیا با تمام پتانسیل خود در حال انجام معامله هستید. آیا حاضر هستید به منظور تطابق با وضعیت در حال تغییر بازار شیوه معاملات خود را تغییر دهید؟ آیا احساسات بر توانایی شما برای دنبال نمودن برنامه معاملاتی تان تاثیر منفی دارند؟ آیا در گذشته به علت پیروی از قوانین در معاملات خود موفق بودید، اما اکنون ترس و اضطراب شما را فراگرفته و باعث عدم موفقیت تان شده است؟

به اصول بازگردید، به خود استراحت دهید و مشغول انجام کارهای دیگر شوید. تردید را از خود دور کنید و قوانینی که در گذشته باعث موفقیت تان می‌شد، را مرور و در صورت لزوم در آن‌ها تغییرات لازم را ایجاد نمایید. عقیده‌های کهنه و عادت‌های بد را از خود دور کنید.

اکنون می‌توانید امیدوار باشید که روند معاملات به تدریج بهتر خواهد شد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

1 نظر
نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.

نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.
  • این سایت (بورسینس) متعلق به هیچ کارگزاری یا نهاد مالی نیست و بصورت شخصی اداره می‌شود. برای دریافت پشتیبانی، رفع مشکلات و سایر مسائل مرتبط، با کارگزارتان تماس بگیرید (تنها راه ممکن).

مطالب مرتبط

جگرگوشه‌های خود را در معاملات بکشید

اگر می‌خواهید در معامله موفق باشید، باید بخواهید و بتوانید جگرگوشه‌های خود را بکشید! نکشتن جگرگوشه‌هایتان یکی از بدترین اشتباهات در دنیای معاملات است. چه در ارزهای دیجیتال معامله می‌کنید،…
بیشتر بخوانید

برای بهبود معاملات‌تان این 5 ویژگی یا حالت ذهنی را داشته باشید

تفاوتی ندارد در چه بازاری معامله می‌کنید، ارزهای دیجیتال، سهام یا سایر بازارهای مالی. در هر حال حالات روحی شما نقش بزرگی در موفقیت شما دارد. منظور ما از روش…
بیشتر بخوانید

6 راهکار برای کاهش استرس در بازارهای مالی

به عنوان معامله‌گر، ما می‌توانیم با مشاهده دقیق چگونگی مقابله سامورایی‌ها با نبردهایشان نحوه بهینه مقابله با استرس در معاملات را به خوبی فرابگیریم. این راهکارها شامل 6 قسمت هستند…
بیشتر بخوانید

5 خطای ذهنی در معامله‌گری که می‌تواند سرمایه شما را نابود کند

بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای می‌گویند برای پایبند ماندن به یک استراتژی باید ذهنی سرسخت داشته باشید! وضعیت ذهنی در معامله روزانه (یا سرمایه‌گذاری و خرید و فروش به قصد سودگیری…
بیشتر بخوانید

برای شروع معامله سردرگم هستید؟ با این 3 گام فرایند ترید را ساده کنید

ترید کردن در بازارهای مالی، به معنای خرید و فروش دارایی‌ها با هدف کسب سود از نوسانات قیمت است. اگر در معاملات در بازارهای مالی تازه‌کار هستید توصیه می‌کنم راهنمای…
بیشتر بخوانید

چرا باید روی فرایند معامله تمرکز کنید؟ (و تمرکزتان روی سود یا زیان نباشد)

اگر روی فرآیند معامله تمرکز کنید، نتایج مثبتی را به شکل طبیعی بدست می‌آورید. اغلب معامله‌گران مبتدی این اشتباه را می‌کنند که صرفا روی نتایج معامله متمرکز هستند و می‌خواهند…
بیشتر بخوانید