چرا باید روی فرایند معامله تمرکز کنید؟ (و تمرکزتان روی سود یا زیان نباشد)

در ترید روی فرایند تمرکز کنید

اگر روی فرآیند معامله تمرکز کنید، نتایج مثبتی را به شکل طبیعی بدست می‌آورید.

اغلب معامله‌گران مبتدی این اشتباه را می‌کنند که صرفا روی نتایج معامله متمرکز هستند و می‌خواهند همه معاملات‌شان سودده باشد.

نکته: آموزش مقدماتی معامله‌گری را اینجا بخوانید

توجه: سرمایه‌گذاری در بورس نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.

اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنید سرمایه‌تان را به خطر انداخته‌اید.

با توجه به شرایط فعلی، ما دوره‌ی آنلاین ویژه ورود به بورس را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

جزییات بیشتر این دوره را اینجا ببینید (با امکان سفارش و دانلود فوری پس از خرید)

نتیجه هر معامله سیاه و سفید است، شما در یک معامله یا سود به دست می‌آورید یا سود نمی‌کنید. همین موضوع یک بار روانی برای معامله‌گر است.

معامله‌ای که بازنده باشد یک شکست قلمداد می‌شود، و تصور این است که چیزی باید درست شود. معامله ای که برنده باشد موفقیت تلقی می‌شود.

همه ما می‌خواهیم بیشتر از شکست‌ها، موفقیت به دست آوریم، اما اقدام به معامله با این ذهنیت می‌تواند در عمل ما را دچار شکست‌های بیشتری کند.

چرا در پی نتایج عالی بودن، مشکل‌زاست؟

معامله‌گرهای تازه کار می‌دانند (یا باید بدانند) که بعید است پیروز تمام معاملات خود باشند.

هر فردی می‌تواند در هر زمان با وارد کردن یک سفارش خرید یا فروش بزرگ در بازار، باعث شود قیمت به حد ضرر ما برسد. ما نمی‌توانیم این مسئله را کنترل کنیم. این هم بخشی از معامله است.

ممکن است در معاملات ضرر کنیم. با این حال، بسیاری از معامله‌گرها هنوز هم ضرر در معاملات را به عنوان یک مشکل تلقی می‌کنند که باید درست شود.

اما این عقیده لزوما درست نیست. هرگز نتایجی که به دست می‌آورید بی‌نقص نخواهند بود زیرا بازارها تا این حد منظم و منطقی نیستند که همیشه در هر معامله بتوان از آنها سود کرد.

البته برای به دست آوردن پول زیاد، نیازی هم ندارید که نتایج بی‌نقصی در معامله‌گری به دست آورید.

حتی کسب 50 تا 60 درصد از معاملات‌تان نیز در طول زمان می‌تواند روی هم جمع شده و بازده بسیار زیادی داشته باشد.

تلاش برای بی‌نقص بودن راه به جایی نمی‌برد و تنها باعث می‌شود بازار را بیش از اندازه تحلیل کنید و در نتیجه عملکرد ضعیف‌تری داشته باشید.

معامله‌گران تمام وقت بر روی کمال فرآیند تمرکز می‌کنند.

مطلب مرتبط: چگونه در انجام معاملات و تریدها مصمم باشیم؟

بی‌نقص بودن فرآیند معامله

نتایج تا حدی از اختیار ما خارج هستند.

اگر یک استراتژی را دنبال می‌کنیم و از 100 معامله پیشین در 63 مورد برنده بوده‌ایم (نرخ پیروزیِ 63 درصدی داشته‌ایم)، این یعنی استراتژی ما کارساز است.

اما پیش از پایان معامله، نمی‌دانیم کدامیک سودآور هستند. ما می‌دانیم که از هر 10 معامله پیروز 6 معامله خواهیم بود، اما بازار تصمیم می‌گیرد که چه معاملاتی برنده و چه معاملاتی بازنده هستند، و این موضوع در کنترل ما نیست.

ما نمی‌توانیم نتیجه معاملات را کنترل کنیم. اگر اینطور بود، در این صورت مایل بودیم تا پیروز تمام معاملات شویم. اما جریان به این سادگی نیست. چیزی که در کنترل ماست فرآیند انجام معاملات است.

فرآیندی که انتخاب می‌کنید تمام چیزی است که یک معامله را شکل می‌دهد. این فرآیند با نحوه آماده شدن‌تان برای روز معاملاتی آغاز می‌شود و همه چیز را دربرمی‌گیرد، اینکه استراتژی شما چیست، چگونه ورود و خروج‌تان را مشخص می‌کنید، اندازه موقعیت‌ معاملاتی‌تان چقدر است، هنگامی که در معاملات هستید چگونه آنها را مدیریت می‌کنید و برای مشخص کردن ورود و خروج‌تان چطور بازار را تحلیل می‌کنید.

فرآیندی که انتخاب می‌کنید یک کار همیشگی روزمره و روالی خاص برای هر معامله است. فرآیند هر معامله‌گر اندکی متفاوت است اما معامله‌گرهای موفق همیشه یک فرآیند خاص برای معامله دارند.

اگر روی فرآیند یا کار همیشگی خود متمرکز بمانید در واقع روی چیزهایی که می‌توانید کنترل کنید متمرکز شده‌اید، مثلا اینکه آیا شرایط بازار به وضعیت مطلوب برای انجام یک معامله رسیده، و سپس انجام بی‌عیب و نقص فرایند آن معامله طبق برنامه معاملاتی.

نتیجه اهمیتی ندارد.

اگر معامله به خوبی انجام شود، می‌توانید آنرا یک موفقیت در نظر بگیرید.

معامله‌ای که ضعیف انجام شود اما به پیروزی بینجامد را، فارغ از نتیجه آن، باید یک شکست قلمداد کرد، زیرا چنین عملی می‌تواند منجر به عادات بد و عملکرد ضعیف یا متناقض در آینده شود.

معامله‌ای که فرایند آن به خوبی انجام شود اما باعث ضرر شود را هنوز می‌توان یک معامله خوب دانست، زیرا شما در حال ایجاد عادات خوب هستید.

هر اتفاقی ممکن است در یک معامله خاص رخ بدهد. همانطور که در بالا توضیح داده شد، ما ممکن است بدانیم که از هر 100 معامله ما پیروز 10 معامله خواهیم بود، اما به هنگام انجام معاملات نمی‌دانیم معامله برنده یا بازنده کدامیک خواهد بود.

روی نتیجه هر یک از معاملات خود تمرکز نکنید. اگر بتوانید روی یک فرآیند قرص و محکم برای معاملات تمرکز کنید، نتایج خوب در پی آن خواهند آمد. تصویر بزرگ را در ذهن داشته باشید و به نتیجه هر کدام از معاملات فکر نکنید.

کلام آخر: در خصوص معامله‌گری بی‌عیب و نقص

چه به دنبال یادگیری نحوه معامله سهام هستید، یا فارکس، قرارداد آتی، ارز دیجیتال و یا اختیار معامله، با ایجاد یک فرآیند کار معامله‌گری خود را آغاز کنید.

فرایند معامله، چیزی است که می‌توانید کنترل کنید.

نتایج فراتر از کنترل ما هستند، اما اگر مطمئن باشیم که فرآیند خود را دنبال می‌کنیم، نتایج مثبت نیز با یافتن فرایند صحیح به راحتی به دست خواهند آمد. نتایج مثبت و سود در معامله‌گری، حاصل تمرکز مداوم روی فرآیندهای کارساز است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

 • سلام
  من برای خرید ارزهای دیجیتال از صرافی های ایرانی استفاده میکنم که مقداری کارمزد کم میکنند
  حالا که بنده مستر کارت و غیره ندارم و فقط با ریال خرید می کنم آیا می توانیم از صرافی ایرانی اتریوم بخرم و این اتریوم را در سایت های خارجی تبدیل به ارز دیگری کنم که قصد خرید آن را دارم مثلا ارز ایاس. آیا کارمزد این سایت های خارجی کمتر از سایت های داخلی است؟
  اگر من مستقیم از سایت ایرانی ارز ایاس بخرم بهتر است یا از ارز اتریوم که از سایت داخلی خریده ام رو در سایت های خارجی تبدیل به ارز ایاس کنم بهتر است.؟
  من اطلاعی از کارمزد سایت های مثل باینانس ندارم برای مقایسه میخام دیدگاه شما را بدانم

 • مطالب مرتبط

  برای بهبود معاملات‌تان این 5 ویژگی یا حالت ذهنی را داشته باشید

  تفاوتی ندارد در چه بازاری معامله می‌کنید، ارزهای دیجیتال، سهام یا سایر بازارهای مالی. در هر حال حالات روحی شما نقش بزرگی در موفقیت شما دارد. منظور ما از روش…
  بیشتر بخوانید

  5 خطای ذهنی در معامله‌گری که می‌تواند سرمایه شما را نابود کند

  بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای می‌گویند برای پایبند ماندن به یک استراتژی باید ذهنی سرسخت داشته باشید! وضعیت ذهنی در معامله روزانه (یا سرمایه‌گذاری و خرید و فروش به قصد سودگیری…
  بیشتر بخوانید

  جگرگوشه‌های خود را در معاملات بکشید

  اگر می‌خواهید در معامله موفق باشید، باید بخواهید و بتوانید جگرگوشه‌های خود را بکشید! نکشتن جگرگوشه‌هایتان یکی از بدترین اشتباهات در دنیای معاملات است. چه در ارزهای دیجیتال معامله می‌کنید،…
  بیشتر بخوانید