9 دلیل اصلی کاهش قیمت سهام

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
چرا قیمت سهام کاهش میابد

بازار سهام به طور مداوم در حال نوسان است و قیمت هر سهم در طول روز معاملاتی افزایش و کاهش پیدا می‌کند. هر گاه قیمت تعداد زیادی از سهام مختلف یا گروهی از آن‌ها که «شاخص بورس» نامیده می‌شود، به شدت کاهش پیدا کند به اصطلاح گفته می‌شود که «بازار سهام سقوط کرده است!» اما کاهش قیمت سهام به چه دلایلی اتفاق می‌افتد؟

 • سقوط بازار سهام عبارت است از افت ناگهانی یا شدید قیمت کلی سهام که معمولاً در زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد.
 • دلایل کاهش قیمت سهم می‌تواند عوامل مختلفی از جمله اتفاقات اقتصادی یا بلایای طبیعی، سفته‌بازی یا وحشت سرمایه گذاران باشد.
 • سرمایه گذاران می‌توانند با تنوع بخشیدن به پرتفوی خود و یا سرمایه گذاری روی اوراق بهادار کم ریسک‌تر، خود را برای افت بازار سهام آماده کنند.

بیشتر بخوانید: اهمیت تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری؛ نحوه متنوع سازی پرتفوی

مهمترین علت کاهش قیمت سهام

قیمت سهام بورس‌های جهانی ممکن است به دلایل اقتصادی و غیر اقتصادی مختلفی به یک باره افت کند.

مهمترین علت کاهش قیمت سهم در بازار بورس در درجه اول ترکیبی از کاهش تقاضا و فروش از روی هراس (پانیک سل) است. بازارها معمولاً در پایان یک دوره صعودی طولانی یا حباب قیمت سقوط می‌کنند؛ یعنی زمانی که خوش‌بینی سرمایه گذاران و خریدهای بی‌رویه آن‌ها موجب فراتر رفتن قیمت از ارزش واقعی سهام می‌شود.

هنگامی که سرمایه گذاران متوجه شوند که قیمت دارایی به اوج خود رسیده است، شروع به فروش دارایی‌های خود می‌کنند تا قبل از سقوط بازار و متحمل شدن زیان شدید، از بازار خارج شوند.

از آنجا که تمام قیمت‌های بازار بر اساس ارزشی شکل می‌گیرد که مجموعه سرمایه گذاران به سهام شرکت‌ها نسبت می‌دهند، کافی است یک سفارش فروش بزرگ در بازار ثبت شود تا موجی از وحشت در میان سرمایه گذاران خرد ایجاد شده و همگی اقدام به فروش دارایی‌های خود کنند. در مدت کوتاهی صف‌های فروش طولانی در بازار شکل می‌گیرد و قیمت به صورت تصاعدی شروع به ریزش می‌کند.

در ادامه مهم‌ترین دلایل کاهش قیمت سهام را بررسی خواهیم کرد:

1. فروش گسترده سهام توسط سهامداران عمده

برخی از حقوقی‌ها که سهام یک شرکت را در اختیار دارند، یک محدوده قیمتی یا یک رویداد خاص را به عنوان یک هدف برای فروش قرار می‌دهند. مثلاً، ممکن است سیاست‌های سهامدار عمده این باشد که اگر سود عملیاتی شرکت صاحب سهام به طور مداوم افت کرد اقدام به فروش گسترده سهام آن کند.

یا مثلاً تعیین می‌کنند اگر قیمت سهام از 300 تومان بالاتر رفت، زمان شناسایی سود است و بهتر است میزان سرمایه‌گذاری‌شان را در آن شرکت کاهش دهند.

البته این یک مثال است و فروش سهام توسط سهامداران عمده می‌تواند به دلایل گوناگونی رخ دهد. در هر حال، اگر این فروش به طور گسترده اتفاق بیفتد و عرضه از تقاضا پیشی بگیرد، شاهد کاهش قیمت سهام آن شرکت خواهیم بود.

اما سرمایه گذاران عادی چگونه می‌توانند از فروش گسترده سهام توسط سهامداران عمده مطلع شوند؟

با مراجعه به سایت Tsetmc.com و صفحه نماد شرکت‌ها می‌توان به آمار خرید و فروش‌ها دسترسی پیدا کرد.

چند نکته در رابطه با فروش سهام توسط سهامدار عمده وجود دارد:

 • حجم خرید و فروش سهامداران عمده معمولاً بالاست. زمانی که حجم معاملات آنها نسبت به تعداد کل سهام شرکت و نسبت به میزان سهامی که در اختیار دارند کم باشد، تاثیر مثبت یا منفی آن معامله نیز کمتر خواهد بود.
 • روند معاملات سهامدار عمده را می‌توان با کلیک روی نام شرکت در لیست سهامداران عمده مشاهده کرد، که آیا مرتب در حال فروش است یا اینکه این فروش موقتی انجام گرفته است.
 • با خرید و فروش سهامدار عمده نمی‌توان و نباید هیچ تصمیمی برای خرید و فروش گرفت. معاملات سهامدار عمده ممکن است هزاران دلیل مختلف داشته باشد و همیشه نشان‌دهنده وجود اتفاقی خاص در یک شرکت نیست.
 • گاهی اوقات پس از فروش گسترده سهام توسط سهامدار عمده و افت قیمت سهم، در صورتی که عوامل بنیادی شرکت و عملکرد آن مثل سابق باشد، معمولا قیمت سهم مجدد رشد می‌کند. این موضوع نشان می‌دهد که افت قیمت صرفا به دلیل فروش گسترده سهم توسط سهامدار عمده بوده و وضعیت بنیادی شرکت تغییری نداشته است.

2. تحلیل‌ها یا اخبار منفی

یکی دیگر از دلایل کاهش قیمت سهم انتشار تحلیل‌ها یا اخبار منفی پیرامون یک سهم است. گاهی اوقات یک تحلیلگر یا خبرنگار یا یک رسانه که دارای مخاطبین بسیار زیاد است، در مورد وضعیت یک شرکت یا صنعت اخبار یا تحلیل منفی منتشر می‌کند.

این اطلاعات (حتی اگر کمی منفی باشد) می‌تواند روی دید سرمایه‌گذاران و خوانندگان تاثیر بگذارد، مخصوصاً آن‌هایی که سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت انجام می‌دهند و رفتارهای احساسی‌شان بیشتر است.

در هر حال، در نتیجه انتشار این اطلاعات و تحلیل منفی، فشار فروش در معاملات سهام افزایش می‌یابد و موجب کاهش قیمت سهم می‌شود.

هرچقدر نفوذ آن رسانه و تحلیلگر یا خبرنگار بیشتر باشد و آن محتوا به دست افراد بیشتری برسد، تاثیرگذاری آن خبر بیشتر خواهد بود.

سرمایه‌گذار حرفه‌ای می‌داند زمانی که تحلیل‌ها و اطلاعات منفی در مورد یک شرکت منتشر شده و باعث افت قیمت سهم می‌شود، اگر وضعیت بنیادی آن شرکت تغییری نکرده باشد، چنین تغییر قیمتی صرفا یک موقعیت خرید است.

زیرا پس از اینکه فشار فروش روانی ناشی از آن اطلاعات منفی کنار رفت، قیمت سهم رشد می‌کند و در بیشتر مواقع تا سطح قیمت قبلی می‌رسد.

3. محقق نشدن شایعات دلیل کاهش قیمت سهام

گاهی اوقات یک شرکت مطابق پیش‌بینی‌هایی که انجام داده، سودآوری دارد ولی این سودآوری که در گزارش مالی اعلام شده، شایعاتی که وجود داشته را محقق نمی‌سازد.

مثلا شایعه شده که یک شرکت در سه‌ماهه اول سال مالی خود، 250 ریال سود می‌سازد ولی این اتفاق نمی‌افتد.

شایعات می‌تواند یک تخمین غیررسمی یا شنیده شده در بازار باشد که سود یک شرکت را حدس می‌زند. اینچنین شایعاتی مخصوصا اگر به طور گسترده پخش شوند، تاثیر بیشتری روی قیمت سهام می‌گذارند. معمولا یک سرمایه‌گذار معمولی نمی‌تواند کاری در برابر این شایعات انجام دهد.

4. عملکرد ضعیف شرکت

گاهی اوقات برای افت قیمت سهام یک دلیل بنیادی وجود دارد. مثلا در صورت‌های مالی یک شرکت حاشیه سود خالص کاهش یافته است یا اینکه نقدینگی شرکت به طرز قابل ملاحظه‌ای کم شده است. یا اینکه ممکن است شرکت هزینه‌های عمومی و تولیدی بسیار زیادی را برای ایجاد یک محصول جدید پرداخت کرده باشد.

سرمایه‌گذاران باید به طور محتاطانه صورت‌های مالی را بررسی کنند تا ببینند تخمین‌ها و پیش‌بینی‌های انجام گرفته محقق خواهد شد یا نه. بررسی وضعیت اقتصادی شرکت اهمیت زیادی دارد، زیرا دیر یا زود این وضعیت در قیمت سهام آن منعکس خواهد شد.

مخصوصا به حاشیه سود خالص و هزینه‌های عملیاتی باید دقت شود. این دو مورد باید در گزارش‌های سه ماهه و یک ساله در چند سال مالی بررسی شده و همچنین موجودی نقدی شرکت را در دوره‌های قبلی و فعلی بررسی نمود.

در نهایت باید به بررسی نظرات مختلف تحلیلگران و رسانه‌ها در مورد سود و وضعیت اقتصادی شرکت موردنظر پرداخت. زیرا ممکن است اطلاعاتی یافت شود که توسط شما نادیده گرفته شده یا به آن دقت نشده است.

بیشتر بخوانید: 7 فاکتوری که برای خرید سهام با تحلیل بنیادی باید لحاظ کنید!

5. تغییر در چشم‌انداز شرکت

همه شرکت‌هایی که در بورس پذیرفته شده‌اند سالیانه باید یک مجمع عمومی برای تقسیم سود، تصویب صورت‌های مالی و… تشکیل دهند. در این مجمع باید به سخنان هیئت مدیره در خصوص آینده و چشم‌انداز شرکت دقت کرد.

سرمایه‌گذاران باید هرگونه اظهارات و پیش‌بینی‌های مثبت یا منفی که خلاف انتظار سرمایه‌گذاران است را به خاطر بسپارند، زیرا این موارد اثر خود را روی قیمت سهم خواهد گذاشت.

سرمایه‌گذاران بهتر است گزارش فعالیت هیئت مدیره شرکت را پس از مجمع در سایت کدال یا سایت شرکت مطالعه کنند.

6. کاهش قیمت سهام به دلیل افزایش سرمایه

شرکت‌ها گاهی افزایش سرمایه می‌دهند و به همین دلیل تعداد سهام آنها افزایش می‌یابد.

وقتی تعداد سهام افزایش می‌یابد، قیمت هر سهم می‌شکند.

به طور مثال اگر سهام شرکتی در زمان افزایش سرمایه 100 درصدی، 700 تومان باشد، و سهامداری 10000 سهم از آن داشته باشد، قیمت سهم به 350 تومان می‌رسد ولی در عوض تعداد سهام افراد دو برابر می‌شود.

سهام جدید ممکن است فورا به پرتفوی اضافه نشود و اضافه شدن سهام جایزه مدتی طول بکشد.

اگر افزایش سرمایه از محل آورده نقدی باشد (حق تقدم به سهامداران تعلق بگیرد) تبدیل شدن حق تقدم به سهم، معمولا چند ماه به طول می‌انجامد.

7. تأثیرگذاری اقتصاد جهانی بر بازار بورس

بخشی از صنایع اصلی بازار بورس کشور از جمله صنایع فولاد،‌ پتروشیمی، سنگ آهن، فلزات رنگی، سیمان و دیگر سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با آن‌ها که بیش از 60 درصد ارزش بازار بورس را تشکیل می‌دهد، تحت تاثیر اقتصاد جهانی و قیمت کالاها در بازارهای بین‌المللی قرار دارند.

به همین دلیل سرمایه‌گذاران حرفه‌ای و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری با زیر نظر گرفتن همیشگی وضعیت اقتصاد جهانی مناطق تعیین‌کننده مانند امریکا، اروپا، چین و… تلاش می‌کنند تاثیر تحولات اقتصاد جهانی را بر قیمت‌ کالا‌ها در بازارهای بین‌المللی تحلیل کرده و اثر آن را بر صنایع «کامودیتی ‌محور» در داخل کشور ارزیابی کنند.

اتفاقاتی نظیر رکود اقتصادی، بحران‌های مالی، همه‌گیری بیماری‌ها و جنگ می‌تواند بر قیمت جهانی صنایع فوق تاثیر گذاشته و موجب افت قیمت ناگهانی آن‌ها شود. مدیران حرفه‌ای در بازار بورس می‌توانند با تحلیل آخرین وضعیت اقتصاد جهانی و پیامد آن برای قیمت کالا‌ها در بازارهای جهانی اقدام به پیش‌بینی قیمت سهام شرکت‌های مرتبط داخلی کنند.

8. تاثیر عوامل اقتصاد کلان کشور بر کاهش قیمت سهام

مجموعه دیگری از عوامل مرتبط که می‌تواند ارزش سهام شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار دهد مربوط به عوامل و متغیرهای کلان اقتصادی شامل نرخ ارز، نرخ بهره، مالیات، وضعیت حامل‌های انرژی، تعرفه بازرگانی و… است.

تحلیل‌گران با تجربه روند تغییرات متغیرهای کلان اقتصادی را دنبال کرده و تاثیر آن را بر صنایع مختلف ارزیابی می‌کنند؛ آن‌ها با توجه به برآوردهای خود ممکن است نسبت به خرید یا فروش سهام در بازار سرمایه‌ اقدام کنند.

این افراد در بیشتر موارد قبل از آنکه ارزش سهام سقوط کند نشانه‌های ضعف بازار را شناسایی کرده و سفارش‌های سنگین فروش خود را ثبت می‌کنند. به دنبال آن‌ها سرمایه گذاران دیگر هیجان زده شده و سعی می‌کنند به سرعت از بازار خارج شوند. این فروش از روی هراس منجر به افت هر چه بیشتر قیمت‌ها در مدت زمان کمی می‌شود.

برای مثال، افزایش شدید نرخ ارز موجب رشد قیمت سهام شرکت‌های صادراتی می‌شود که معمولا هزینه‌های آن‌ها ریالی و درآمد‌هایشان ارزی است.

بیشتر بخوانید: خرید سهام صادرات محور؛ همگام شدن با رشد دلار!

افزایش یا کاهش نرخ مالیات نیز می‌تواند باعث نوسان بازارهای مالی شود. مثلا، تصویب لایحه مالیاتی دونالد ترامپ در امریکا موجب افزایش بیش از 20 درصدی ارزش بازارهای مالی آن کشور شد. علاوه بر این، افزایش نرخ بهره می‌تواند منجر به کاهش P/E شرکت‌ها، کاهش ارزش سهام و افت چشمگیر ارزش اوراق خزانه در بازار بدهی شود.

در نهایت، سیاست‌های کلان مربوط به کاهش یارانه‌های انرژی هم می‌تواند اقتصاد صنایع انرژی‌بر مانند فولاد، سیمان، پتروشیمی و… را تحت تاثیر قرار دهد و موجب کاهش شدید قیمت سهام این صنایع شود.

9. تحولات درونی صنایع و شرکت‌ها

یکی از مهمترین عوامل موثر بر اقتصاد شرکت‌ها، تحولات درونی صنایع و شرکت‌ها است. همان‌طور که می‌دانید، شرکت‌ها آخرین وضعیت اقتصادی و تحولات درونی خود را به صورت گزارش‌های مالی شامل گزارش‌های میان‌دوره‌ای صورت سود و زیان، گزارش تولید ماهانه، گزارش فعالیت هیئت مدیره، گزارش تفسیری مدیریت،‌ گزارش‌های افزایش سرمایه و گزارش‌های شفاف‌سازی منتشر می‌کنند.

تحلیل‌گران بنیادی با مطالعه منظم این گزارش‌ها، ارزش سهام شرکت‌های مدنظر را سنجیده و با مشاهده اخبار و گزارش‌های غیرمساعد مربوط به وضعیت اقتصادی و مالی شرکت‌ها در زمان مناسب اقدام به فروش سهام خود کنند.

سوالات متداول

افت قیمت سهام یا سقوط بازار به چه معناست؟

سقوط بازار سهام عبارت است از افت ناگهانی یا شدید قیمت کلی سهام که معمولاً در زمان کوتاهی اتفاق می‌افتد.

مهمترین علت کاهش قیمت سهام چیست؟

سقوط بازار سهام در درجه اول ناشی از ترکیبی از کاهش تقاضا و فروش از روی هراس (پانیک سل) است.

در هنگام افت قیمت سهام چه باید کرد؟

در هنگام سقوط بازار، بنابر استراتژی‌هایی که دارید، می‌توانید به سرعت از بازار خارج شوید یا در قیمت‌های پایین‌تر اقدام به خرید پله‌ای کنید. همچنین، باید از قبل با تشکیل یک پورتفوی متنوع و افزودن دارایی‌های کم ریسک‌تر آماده روزهای منفی بازار باشید. در نهایت، می‌توانید با داشتن دیدگاه بلندمدت به سرمایه‌گذاری منتظر بمانید تا بازار دوباره صعودی شود.

نتیجه‌گیری

افت یا سقوط بازار سهام به معنی کاهش ناگهانی و چشمگیر قیمت سهام در بخش بزرگی از بازار سهام است. هجوم سرمایه گذاران برای فروش سهام خود منجر به کاهش هر چه بیشتر قیمت‌ها می‌شود، که این می‌تواند منجر به افت‌های بزرگ و حتی ایجاد بازار نزولی یا رکود شود.

همیشه دلیل یا دلایل محسوسی برای کاهش قیمت سهام وجود دارد و این وظیفه سرمایه‌گذار است که با هوشیاری و بررسی‌های دقیق دلایل فروش سراسری را شناسایی کند و بر اساس آن تصمیم‌های آگاهانه‌ای در مورد دارایی‌های خود بگیرد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

سرمایه‌گذار در بورس از سال 1392 و ارزهای دیجیتال از سال 2018، موسس بورسینس.
66 نظر
 1. سلام چرا وقتی تقاضا میره میلیونی میشه و صف فروش نداره اصلا هر روز حقوقی سعی میکنه با عرضه های میلیونی قیمت اون روز رو منفی کنه همش داره این کار میکنه ولی با مقاومت حقیقی مواجهه میشه و مردم میخرن بازم فردا این کار میکنه

 2. دولت اوراق میفروشه دولت دستش تو جیب مردمه حتما که نباید دزدی از دیوار مردم بری بالا دستش کرده تو جیب مردم خیلیارو دولت بدبخت کرد زندگی خیلی ها از هم پاشید به طلاق کشیده شد نمونش شخص خودم ضد انقلاب نیستم تروریست نیستم اما چرا در ملع عام درحضور کل دنیا پولامو دزدید چرا اتبر نسا میخریدم پولم۱۰۰۰برابر شده بود لعنت بر دزد بر پدر دزد لعنت مردم با زیان خارج شید گاهی وقتا صبرباعث نابودی میشه دوج کوین بیت کوین سندباکس مانا وینک بخرید بخدا ۱۰میلیون وینک بخرید برای جام جهانی ۱میلیارد بفروشید

 3. افت قیمتی نیست دزدی دولته وسلام
  ی سوال چرا دزدی میکنه دولت
  ۱۸۰میلیونم شد۶۰میلیون
  شیبا خریدم ارز دیجیتال شد۴۳۰میلیون فروختم چیزی که دست دولت توش باشه دزدیه الفرار کنید با ضررحتی ارزهم بخرید نصف بشه مطمعنن برمیگرده حالم از بورس ایران بهم میخوره کوره پول سوزیه دلخوش نباشید شاید۵سال دیگه سر بسر شید به چ قیمت ب قیمت از دست رفتن ارز پولتون

 4. سلام گاهی ام هیچ کدام از این ۵ مورد اتفاق نیافتادن چی؟
  الان سهم کالا چرا انقدر افت قیمت داشته؟ وتقریبا اصلا قابل معامله هم نیست. نه رشد و نه فروش، نه خرید و هیچ کار نمیشه کرد.

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   همه دلایل افت سهم رو نمیشه لیست کرد و گاهی دلایل و شرایط خاصی وجود داره

 5. سلام وقت بخیر من یک سهمی رو خریدم بیست هزار و خورده ای بعد چند وقت سهم رفت مجمع و بعد از مجمع تقریبا 3000 سهم به من اضافه کرد ولی قیمت هر سهم الان 500 تومن شده ایا امکان داره این سهم به همون مبلغ بیست هزار تومن برسه

  1. سلام به نظرمن بازار سهام دست پولدارهاست که به جهت منافع خود باان بازی میکنند.فرض کنید 1000سهم یکی میفروشه ویکی میخره پول از شرکت خارج نمیشه پس چرا سهم افت میکنه .یه کم فکر کنید از زمان پیغمبر ص همیشه سود مال پولدار بوده بس .

  2. با سلام وقت بخیر سال قبل سهام قند قثابت خریدم که اصلا افت نمیشه گفت کل سهام صفر شده مثلاً به ازای یک میلیون تومان شده چهل هزار تومان تکلیف ما چی است لطفا راهنمایی کنید کل سرمایه عملا صفر شده با کمال تشکر و قدردانی

 6. این تپکو من و دیوانه کرده کل سرمایه ام رو دادم این سهم حالا به علت… نمیدونم چرا مهر و موم شده شما نمی دونی کی با میشه

 7. سلام
  دلیل اینکه یک سهمی با دامنه نوسان 5 درصد یهو میشه 10 درصد چیست؟ مثلا زبینا سهمی با دامنه نوسان 5 درصده ولی الان چند روزه که 10 درصدیست..

  1. سلام وقت بخیر
   قوانین گاهی به دلایل مختلف تغییر میکنه. در مورد “زبینا” دلیلش رو نمیدونم

 8. سلام
  همه جا گفته میشه، سود انباشته جذابترین نوع از محل افزایش سرمایه شرکت هاست در حالیکه در عمل مثل مدل تجدید ارزیابیه یعنی به همان نسبت که به تعداد سهام با توجه به میزان درصد افزایش قراره به سبد دارایی هامون اضافه بشه، از قیمت اون کم میشه
  برا من جای سواله ک چه مزیتی تو سود انباشته هست که اون رو از تجدید ارزیابی متمایز کرده ؟؟؟
  من ابتدا چنین برداشتی داشتم ک اگه سهام جایزه رو بگیرم تعداد سهامم بالا میره و به قیمت روز سهم جایزه به داراییم اضافه میشه و قیمت تمام شده من رو تعدیل میکنه بدون اینکه از قیمت قبل مجمع سهمم کاسته بشه

  1. سلام وقت بخیر
   بله درست میفرمایید نحوه کارکرد این دو افزایش سرمایه برای سهامدار تقریبا یکسانه. قیمت سهم می‌شکنه و تعداد سهم افزایش پیدا میکنه.

 9. سلام من سهامم و تو کارگزاری فارابی برای فروش 30درصد گذاشتم چرا از روزی ک تو صف معامله رفته ارزش سهامم از 14 میلیون و 880 هزار به 13 میلیون و 900 رسیده تو دو روز تو روخدا بگید جریان چیه

 10. سلام من سهام عدعدالت هم را فروختم هنوز پول نریختن حسابم اگر قیمت سهام بیاد پاین سهام من هم بیاد پاین

  1. صددرصد .. سهام عدالت شامل سی و چند شرکت و بانک هستند که با پایین اومدن قیمت سهام ف پول دریافتی فروشندگان سهام عدالت هم کمتر میشه و بالعکس

 11. سلام
  چند روزی نماد دعبیدی ح روزانه ۱۰٪ افت داره به نظر شما اقدام به فروش کنم چون چند روزه ضرر دادم

 12. سلام کسی هست راهنمایی کنه.این سهام سشرق چراافت میکنه؟به نظرشما بالامیره؟

 13. سلام
  بنده یک مقدار در خرید سهام ذوب عجله کردم و بلافاصله بعد از مجمع خرید کردم که چند روزیه با افت همراه شده . به نظر شما این افت موقتیه یا نه
  ضمنا سوال دیگری داشتم اینکه در زمانی که تا برگزاری مجمع یک سهم زمان کم مانده وقت مناسبی برای خرید هست یا خیر. مخصوصا سهام های پر طرفدار مثل فولاد

 14. بدترین و غیر پاسخگوترین کارگزاری، کارگزاری اواهه. اگه اعصابتونو از سر راه اوردین، حتما عضوش بشین

 15. سلام حق تقدم در سهام عدالت وجوددارد چگونه این سهام را بخریم تشکر از راهنمایی شما

  1. حق تقدم در سهام عدالت وجود دارد ولی بعلت بی اطلاعی اکثریت سهامداران از آن احتمالا مبلغ میانگین فروش این سهام بتوسط خود شرکت به بستانکاری شما باید اضافه گردد.

 16. برای خرید حق تقدم آیا باید حتما خود سهم هم داشته باشید یا نیازی نیست؟

   1. سلام ممنونم از مطلب مفیدتون… سهام پدیده که جدیدا وارد فرابورس شده است، نرخ گذاری اولیه 14000 تومن شد، آیا ممکن است از این نرخ اولیه کمتر شود؟ اصولا سهامی می تواند در اثر نوسانات و… از نرخ اولیه خود کمتر شود؟؟
    متشکرم

    1. سلام وقت بخیر
     بله ممکن هست از قیمت اولیه کمتر هم بشه

 17. چرا این روزها حق تقدم اکثر سهم ها افت میکنه؟بعد این هزینه استهلاکی از افزایش سرمایه برای سهامدار خوبه یا نه

 18. شرکت نماد فارس که دومین شرکت بزرگ خاورمیانه است در این روزها داره ضرر می کنه امیدی هست به سود آوری برای من که در بورس 3500000در این شرکت سرمایه گذاری کردم رشد کند وسرمایه ی اصلیم کم نشه

 19. سلام من سهم سشمال راخریدم ١٢٠٠٠ریال بعدازتوقف ورفتن به مجمع الان سهم شده٣٩٠٠ریال که تقریبا هفتاددرصدزیان کردم می خوام بدانم جریان چیه ایا سهم مابالا میادیانه الان هم خرید وفروش متوقفه لطفادراین موردتوضیح بدید?

  1. احتمالا به هپون نسبت به تعداد سهام شما اضافه شده و این یعنی شما سرمایه ای از دست ندادید برای مثال شما ۲۵۰ سهم باقیمت ۱۰۰۰تومن دارید میشه ۲۵۰۰۰۰تومن الان سهم شمارو میکنن ۵۰۰تومن ولی تعداد سهامتونو میکنن ۵۰۰عدد و باز هم همون ۲۵۰۰۰۰تومن سهم دارید

 20. با سلام .داداش گلم من تازه می‌خوام وارد بورس بشم و زیاد تجربه کافی رو ندارم اگه شما محبت کنین و مارو راهنمایی کنین که چی بخریم تا سود بکنیم ازتون ممنون میشیم و دعا گو

 21. سلام در مورد کارگزاری هر وقت ما قصد خرید داریم بالاترین قیمت نوسان را مطالبه میکند ولی هر وقت قصد فروش سهمی را دارم با قیمت کف می‌فروشند چرا

 22. سلام در مورد تپکو چرا وقتی حقوقی از 450شروع به فروختن سهم کرد حتی با رسیدن به قیمت340هم حقیقی قادر به فروش نبود

 23. سلام شما در جواب یکی از دوستان فرمودید که قیمت سهم اگر بالا برود هیچ نفعی برای شرکت ندارد.اگر سهام دار حقوقی امسال سهم خود را با قیمت ۲۰۰ بفروشد..ولی این قیمت سال بعد با قیمت حداقل ۴۰۰ انجام میشود پس سود کرده؟؟؟؟
  ب نظر من بورس برای شرکتها خیلی منفعت دارد استفاده از سرمایه مردم ب ازای سود سالیانه که از قیمت سهم کم میشود…والباقی انباشته میشود و بالارفتن قیمت سهام و جلب توجه بازار

  1. در صورتیکه خود آن شرکت سهامی را آزاد کند سود می برد ولی در واقعیت امر تنها سهامداران سود خواهند برد

 24. سلام استاد
  برای من سوالاتی پیش آمده اگر لطف کنید پاسخ بدید ممنون میشم.
  1. دقیقا چه ارتباطی بین سود آوری یک شرکت و قیمت سهام آن در بازار بورس است؟
  2. مثلا از بالا رفتن قیمت سهام یک شرکت در بازار بورس، آن شرکت چگونه منتفع می شود؟
  3. یا مثلا وقتی که سود دهی یک شرکت بالا می رود چه نفعی برای سهامدار دارد. شاید در پاسخ بگویید بخشی از آن سود را در مجمع بین سهامداران تقسیم میکنند. ولی می دانیم که از آن طرف قیمت سهم را پایین می آورند تا همه پیز یر به یر شود؟
  سپاسگزارم

  1. سلام وقت بخیر
   1. وقتی سودآوری شرکت بیشتر میشه قیمت سهم بالاتر میره ولی همیشه اینطور نیست. خیلی عوامل در بالا و پایین شدن قیمت سهام دخیل هستن.
   2. صرفا ارزش بازار شرکت بیشتر میشه و هیچ نفع مستقیمی به حال شرکت نداره
   3. شما میگید سود بالا میره بعد میپرسید چه نفعی برای سهامدار داره؟ وقتی سود بالا بره، سهامدار هر سال سود نقدی بیشتری بدست میاره و قیمت سهم هم رشد میکنه. افت مقطعی قیمت سهم بعد از مجمع جبران میشه اگه شرکت رشد مناسب سودآوری داشته باشه.

 25. سلام
  وقتتون بخیر
  براورد جنابعالی از آینده سهام تپکو درکوتاه مدت و بلند مدت چیست؟

 26. سلام استاد من سهام یک شرکت دارویی رادر برج12خریداری کردم شرکت افزایش سرمایه داده وبه حساب پرتفوی من جداگانه سهم حق تقدم اظافه شده ایا برای تبدیل کردن سهام پولش به چه طریقی به حساب شرکت واریز بکنم

  1. سلام، اطلاعیه شرکت رو در خصوص حق تقدم، در سایت codal.ir ببینید

 27. سلام مهندس دلیل افت قیمت ولتجار چیست چرا بعد گذشت یه سال قیمت این سهم رشدی نمیکنه با این همه خبر که داره ولی نیومده

  1. سلام، نمیدونم برادر
   نه این سهم رو داشتم و نه بررسیش کردم.

 28. سلام شبتون بخیر دیدگاهتون راجب تپکو چیه و ایندش چطور میشه بر میگرده سهم ؟

 29. سلام در صورتی که مهلت حق تقدم خرید تمام شده باشد چگونه میتونم اون حق تقدم رو ازشرکت بخرم اصلا راه داره از حق تقدم خرید استفاده کنم

  1. سلام، بعد از پایان مهلت استفاده از حق تقدم، اون تعدادی از حق تقدم های استفاده نشده به حراج گذاشته میشه و خریدار (شما) میتونید از طریق کارگزار خرید کنید و همون لحظه هم باید به ازای هر حق تقدم 100 تومن رو بپردازید تا بعد از مدتی تبدیل به سهم بشه.

   1. من پترولح دارم سه ماهه ۱۰۰تمنم واریز نکردم چه به سر سهم میاد؟ شماره تماس ندارم از شرکت

    1. حق‌تقدم‌هایی که واریزی براشون انجام نشده چندماه بعد به عنوان حق‌تقدم استفاده نشده توسط شرکت به فروش میرسه و مبلغش رو به حساب شما واریز میکنن.
     اسم شرکت رو در گوگل جستجو کنید و سایتش رو پیدا کنید، مشخصات تماس حتما داره.

 30. متاسفانه در زمانهای حساس خرید یا فروش کارگذاری اگاه بسیار دیرعمل میکنه مثلا هنگام فروش کلر بنده باقیمت کمتر انتخاب کردم وصف فروش هم کم بود ثبت وارسال 20 دقیقه طول کشید طوریکه اخرسر کف قیمت فروختم واقعا اعصابم خردو تصمیم گرفتم کارگذاری راعوض کنم

 31. باسلام تقریبا یه ماه پیش تپکو خریدم الان تو ضررم البته به دید بلند مدت خریدم حدودأ پنج سال میشه امیدوار بود به این شرکت یانه ممنون میشم جواب بدید تشکر

 32. این افزایش سرمایه معمولا چه زمانی اتفاق می‌افتد یا اینکه اصلا زمان خاصی ندارد

  1. افزایش سرمایه رو شرکت ها با ارسال اطلاعیه اعلام میکنن
   آگهی های مجامع فوق العاده که برای افزایش سرمایه برگزار میشه در سایت codal.ir منتشر میشه
   زمان خاصی نداره و تصمیمش بر عهده سهامداران عمده شرکت هست

 33. سلام
  یه سوالی داشتم که نتونستم به جوابش برسم
  بعضی از شرکت ها هستند که به طور مثال در پایان سال قیمت سهام 2000 هست و در شروع سال جدید با قیمتی خیلی پایین تری شروع به کار میکنند و انگار از 0 شروع کردند و مثلا با قیمت 500 شروع میکنند؟ این به چه صورت هست؟

  1. سلام، احتمالا در اون شرکت افزایش سرمایه انجام شده.
   وقتی افزایش سرمایه انجام بشه به نسبت درصد افزایش سرمایه، قیمت سهام کاهش پیدا میکنه ولی به تعداد سهام سهامداران اضافه میشه
   مثلا اگه 100 درصد افزایش سرمایه از محل سود انباشه باشه، سهامداران به ازای هر 1 سهم، 1 سهم دیگه دریافت میکنن ولی در عوض قیمت تئوری سهم نصف میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی