درمعامله بازارهای سرمایه سامورایی باشید

این مقاله حاصل ایده‌ای است که از مقالۀ McCall با عنوان «انضباط جنگاورانه در معاملات» اقتباس‌شده و در دسامبر سال ۱۹۹۴ در مجلۀ تجزیه‌ و تحلیل فنی سهام و کالا [۱] منتشرشده است. ما می‌توانیم با بررسی چگونگی مبارزۀ سامورایی ‌ها، آموزه‌های زیادی در مورد کنترل استرس معاملاتی بیاموزیم. او مخفف روش خود را  ACTION نامید که مشتمل بر شش بخش است.

A Accept all possible losses before entering the battle ۱
C Center yourself in mind, body and spirit ۲
T Trust your inner skills and intuition ۳
I Imagine victory clearly ۴
O Only exist in the present to conquer fear ۵
N Never stop a course of action once you have begun ۶
 

Accept all possible losses before entering the battle

۱-«قبل از ورود به نبرد، تمام زیان‌های ممکن را بپذیرید». مک کال بیان می‌دارد که سامورایی‌ها مرگ را به‌عنوان نتیجۀ احتمالی نبرد می‌پذیرند. این مسئله اعتمادبه‌نفس برای واکنش‌های شجاعانه را بالا می‌برد و تردیدها را می‌زداید. اگر می‌دانید در حال رفتن به سمت مرگ هستید، ممکن است از مبارزه منصرف شوید.

تصدیق کنیم و بپذیریم که هر معامله می‌تواند منجر به زیان شود، نتیجتاً برای آن تدبیری بیندیشیم. این مسئله باعث اعتمادبه‌نفس شما در انتخاب سهام مناسب و شایسته می‌شود.

Center yourself in mind, body and spirit

۲-«تمرکز ذهنی، روحی و روانی داشته باشید». مک کال توضیح می‌دهد که تمرینات تنفس عمیق باعث آرام کردن اعصاب می‌شود و ممکن است به غلبه بر هیجان یا ترس کمک کند. این تمرینات همیشه قبل از مصاحبه رادیویی به من کمک می‌کند تا آرام شوم.

Trust your inner skills and intuition

۳-«به مهارت‌های درونی و بینش خود اعتماد کنید». اغلب صدای درونی به من می‌گوید که از سهام خارج شو؛ زیرا قیمت‌ها به سمت نزول تغییر جهت خواهد داد. زمانی که بر اساس این صدای درونی عمل می‌کنم، عملکرد خوبی دارم. نادیده گرفتن آن‌ها باعث آسیب‌های معاملاتی شده است.

مک کال می‌گوید که شما نه‌تنها باید به ابزارهایی که از آن استفاده می‌کنید اعتماد کنید، بلکه باید به بینش خود نیز باورمند باشید. اگر به اسلوب خود بدگمان هستید، آن را تجزیه کنید و بررسی نماید که این اسلوب چقدر کارایی دارد. اگر این سیستم از نتایج بد در عذاب است، شاید زمان تنظیم موتور آن فرارسیده باشد. طول می‌کشد تا مطمئن شوید که ابزار مورداستفاده به‌درستی کار می‌کند. اگر نمی‌توانید به صدای درونی خود (بینش) گوش دهید، تا زمانی قادر به انجام آن شوید از معاملات کاغذی استفاده کنید.

Imagine victory clearly

۴-«موفقیت را تصور کنید». این موضوع را در بسیاری از مقالات روانشناسی خوانده‌ام. راه دیگر برای بیان آن تفکر مثبت است. تصور کنید که نتیجه مثبت است و این چیزی است که به دست می‌آورید. ممکن است قبل از پیروزی سه سال زیان کنید، اما امیدوار باشید و از تلاش دست برندارید.

آگاهی اوقات زیان در معامله تنها باعث ناخرسندی نمی‌شود، بلکه ممکن است معاملات بالقوۀ سودآور خود را تخریب کنید. اگر فکر می‌کنید که این معامله با زیان پایان می‌یابد، پس‌ازآن خارج شوید.

Only exist in the present to conquer fear

۵-«بر ترس غلبه کنید». مک کال اعتقاد دارد که ترس منجر به تجزیه‌وتحلیل بیش‌ازحد و افراطی می‌شود، در مورد آن مطمئن نیستم؛ اما احتمالاً درست است. این گمان ثانویه نقشی ویرانگر در سیستم تنظیم‌شدۀ شما بازی می‌کند. به مهارت‌ها و ابزارهای خود اطمینان ‌کنید و تردیدها، دودلی‌ها و رفتارهای تکانشی که معامله را دشوار می‌سازد بکاهید.

بر روی معاملات خود متمرکز شوید، نه بر روی آنچه ممکن است یا ممکن نیست اتفاق بیفتد. شما نمی‌توانید کنترل کنید که چه اتفاقی خواهد افتاد، اما می‌توانید به آنچه اتفاق می‌افتد رسیدگی کنید. من حدس می‌زنم این وضعیت بسیار شبیه ترس از پرواز است. به پایان خوب تمرکز کنید که پس از سقوط هواپیما، همسر سابق شما تنها یک سکه از اموال شما را تصاحب کند!

Never stop a course of action once you have begun

۶-«هنگامی‌که کار را آغاز کرده‌اید، هرگز خط‌مشی خود را معلق نکنید». بازهم این موضوع مکرر آمده است. معامله‌گران موفق عاشق تکمیل نقشه‌های خود هستند. اگر شجاعت ورود به معاملات دارید، بازی را پایان دهید. برای معاملات خود پلن بکشید و با پلن خود معامله کنید. اگر در مورد شروع معامله شک و تردید دارید، معامله نکنید. فقط برای عدم معامله بهانه نیاورید. اگر عقیده دارید با این معامله یک پیروزی بزرگ در انتظار شما است، اجازه دهید این اتفاق بیفتد.

آن‌هایی که شش اصل سامورایی را به کار بگیرند، می‌توانند معاملات خود را بهبود ببخشد. برای زیان آماده‌باشید. در هنگام معامله آرام باشید. به خودتان و ابزارهایتان اعتماد کنید. تصور کنید معامله‌گری برنده هستید. به معاملات خود تمرکز کنید و به این‌که ممکن است چه اتفاقی رخ دهد بی‌اهمیت باشید. معاملات خود را به اتمام برسانید. به سرمایه و پول تمرکز نکنید؛ بلکه به کیفیت و عملکرد معاملات توجه کنید تا به یک معامله‌گر موفق تبدیل شوید.

نویسنده: توماس بولکوفسکی (Thomas Bulkowski)
[۱]. Technical Analysis of Stocks & Commodities magazine

منبع:فراچارت : پایگاه اموزشی معامله گری

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

6 مرحله برای ساخت استراتژی معاملاتی در بورس ایران

سیستم معاملاتی خاص خود را داشته باشید : یکی از الزامات معامله‌گری در بازار سرمایه، داشتن یک سیستم معاملاتی مدون، مکتوب و شخصی است. نداشتن یک سیستم معاملاتی مدون و…
بیشتر بخوانید

جگرگوشه‌های خود را در معاملات بکشید

اگر می‌خواهید در معامله موفق باشید، باید بخواهید و بتوانید جگرگوشه‌های خود را بکشید! نکشتن جگرگوشه‌هایتان یکی از بدترین اشتباهات در دنیای معاملات است. چه در ارزهای دیجیتال معامله می‌کنید،…
بیشتر بخوانید

چرا باید روی فرایند معامله تمرکز کنید؟ (و تمرکزتان روی سود یا زیان نباشد)

اگر روی فرآیند معامله تمرکز کنید، نتایج مثبتی را به شکل طبیعی بدست می‌آورید. اغلب معامله‌گران مبتدی این اشتباه را می‌کنند که صرفا روی نتایج معامله متمرکز هستند و می‌خواهند…
بیشتر بخوانید

داستانی جالب از یک سرمایه‌گذار موفق: کبوترهایی که پر کشیدند

روانشناسی بازار سهام یکی از روش‌های موفقیت در بازار سهام است. اگر در سال‌های اخیر نام ثروتمندان و سرمایه‌گذاران مشهوری همچون وارن بافت، جورجی شوارتز و … به گوشتان خورده،…
بیشتر بخوانید

برای بهبود معاملات‌تان این 5 ویژگی یا حالت ذهنی را داشته باشید

تفاوتی ندارد در چه بازاری معامله می‌کنید، ارزهای دیجیتال، سهام یا سایر بازارهای مالی. در هر حال حالات روحی شما نقش بزرگی در موفقیت شما دارد. منظور ما از روش…
بیشتر بخوانید