تله خرسی (Bear Trap) چیست؟ + نحوه شناسایی و خودداری از آن

سونیا بیری
سونیا بیری
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تله خرسی چیست؟

تله خرسی (Bear trap) فشاری کوتاه ناشی از نوعی فروش هماهنگ اما کنترل شده برای ایجاد کاهش قیمت به صورت موقت در یک دارایی است.

خودداری از تله‌های خرسی نیازمند دانش و آگاهی بالا از بازار است.

بازار‌های پر نوسان برای سرمایه‌گذاری، به خصوص بازار ارز دیجیتال که مدام در حال افت و خیز است، بستری پرریسک برای سرمایه‌گذاران است.

این ریسک، به خصوص برای افراد مبتدی و ناآگاه چندین برابر است و احتمال اینکه قربانی تله‌های خرسی شوند، بسیار بالاست. 

بیشتر بخوانید: چرا بازار ارزهای دیجیتال، نوسانات زیادی دارد؟

تله خرسی چیست؟

اغلب مواقع، تریدر‌های مبتدی هنگام معامله در بازار‌هایی مانند بورس، اوراق قرضه یا حتی ارز‌های دیجیتال که آشنایی چندانی با عملکرد آن‌ها ندارند، گرفتار نوسانات قیمت می‌شوند.

تحلیلگران و کارشناسان توصیه می‌کنند که سرمایه خود را برای دراز مدت نگه دارید تا گول چنین نوسان‌هایی را نخورید. با این وجود، نوسانات قیمت‌ها حتی می‌تواند با تجربه‌ترین سرمایه‌گذاران را نیز سردرگم کند.

افزایش نوسانات حتی ممکن است تریدر‌هایی را به صورت کوتاه مدت سرمایه‌گذاری می‌کنند را وادار به انجام معاملات متعدد در تلاش برای جلوگیری از ضرر کند. در نتیجه هر دو دسته تریدر‌های کوتاه مدت و بلند مدت ضرر‌های عمیق‌تری را متحمل شده و حتی ممکن است اعتماد آن‌ها به این دارایی‌ها به کلی از بین برود.

در بازار صعودی، یک حرکت نزولی ناگهانی در قیمت‌ها منجر به افزایش چندین برابر نوسانات شده و این امر ممکن است سرمایه‌گذاران، چه بلند مدت و چه کوتاه مدت را وادار به فروش کند به امید اینکه ضرر آن‌ها از دارایی رو به نزول کاهش یابد.

بیشتر بخوانید: 19 نکته طلایی برای سرمایه گذاری و ترید در بازار صعودی (گاوی)

گاهی اوقات، این روند نزولی ممکن است توسط گروهی از سرمایه‌گذاران کلان یا به عبارتی دیگر نهنگ‌ها ایجاد شده باشد که به صورت عمده خرید و فروش می‌کنند.

این امر اغلب به این دلیل صورت می‌گیرد که این سرمایه‌گذاران می‌خواهند دارایی‌های خود را در بازار صعودی فروخته و با کاهش قیمت به دلیل افزایش عرضه، دوباره با قیمتی پایین‌تر خرید کنند. در نتیجه این روند نیز تا زمانی که این سرمایه‌گذاران دوباره خرید کنند، ادامه می‌یابد.

خودداری از تله خرسی
نهنگ‌ها اغلب به دلیل اینکه دارایی‌های بزرگی را در بازار خرید و فروش می‌کنند، تأثیر زیادی در روند قیمت می‌گذارند.

این شکل از دست‌کاری روند بازار توسط سرمایه‌گذاران کلان یا نهنگ‌ها، تله خرسی نامیده می‌شود.

تله‌های خرسی، تریدر‌ها را فریب می‌دهند تا تصور کنند که این کاهش قیمت نشان‌دهنده شروع یک روند نزولی است و اغلب با از سرگیری شدید روند صعودی قبلی همراه است.

تله‌های خرسی در بازار ارزهای دیجیتال چگونه ایجاد می‌شوند؟

تله‌های خرسی در بازار ارز‌های دیجیتال، مکانیسم مشابهی با سایر دارایی‌ها مانند بورس و اوراق قرضه دارند.

تله‌های خرسی اغلب به دلیل دست‌کاری بازار با تلاش‌های هماهنگ گروهی از تریدر‌ها که مقادیر زیادی از دارایی را در اختیار دارند، ایجاد می‌شود.

این گروه با هماهنگی و فروش دسته جمعی یک کریپتو خاص، باعث کاهش قیمت آن شده و سایر سرمایه‌گذاران خرده را فریب می‌دهند تا باور کنند روند صعودی بازار به پایان رسیده است. در نتیجه بسیاری از سرمایه‌گذاران ممکن است دارایی‌های خود را بفروشند و در نتیجه این امر منجر به کاهش بیشتر قیمت برای چند ساعت یا تا پایان روز می‌شود.

معمولاً این گروه‌ها پس از شکستن قیمت به پایین‌ترین سطح لازم، شروع به خرید مجدد مقادیر فروخته شده با قیمت بسیار پایین‌تر می‌کنند و این باعث یک حرکت صعودی شدید در بازار می‌شود.

بیشتر بخوانید: شکست جعلی (Fake Breakout) چیست؟

سپس تریدر‌هایی که پوزیشن شورت دارند، در تلاش برای محدود کردن ضرر خود، به سرعت برای خرید توکن‌های فروخته شده خود اقدام می‌کنند که شتاب خرید حاصل از آن تنها باعث افزایش بیشتر قیمت می‌شود.

بنابراین با فروش با قیمت بالاتر و بازخرید همه پوزیشن‌های فروخته شده در سطح قیمتی پایین‌تر، تریدر‌های کلان یا تله گذاران خرسی قصد دارند از این تفاوت قیمت سود زیادی ببرند!

بیشتر بخوانید: چگونه در بازار نزولی ارز دیجیتال دوام بیاوریم؟

شورت سلینگ چه تفاوتی با تله خرسی دارد؟

فروش استقراضی یا شورت سلینگ (short-selling) از طریق سایر ابزار‌های بازار، مقدمه‌ای برای تشکیل یک تله خرسی است!

ارز‌های دیجیتال محبوب مانند بیت کوین را نیز می‌توان مانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها با استفاده از مکانیسم‌های مختلفی از جمله شورت سلینگ توکن‌ها، مارجین تریدینگ (margin trading)، معاملات فیوچرز (futures) و آپشن تریدینگ (options)، در پوزیشن شورت خریداری کرد.

بیشتر بخوانید: بررسی تفاوت‌های موجود در معاملات آپشن و فیوچرز!

این ابزار‌ها معمولاً توسط تریدر‌های ماهر و با تجربه برای محافظت از پوزیشن‌های خود در بازار‌های ثانویه استفاده می‌شود و به کمک این ابزار‌ها می‌توانند در صورت معکوس شدن بازار، از دارایی‌های خود محافظت کنند.

شورت سلینگ
شورت سلینگ یک ارز دیجیتال با استفاده از ابزار‌های موجود، روشی متداول برای انجام معاملات در حجم پایین است.

اگرچه شورت سلینگ روش خوبی برای کاهش ضرر در معاملات با حجم پایین است اما در صورتی که در مقیاس بزرگ‌تر انجام شود، ممکن است فشار نزولی زیادی بر قیمت ارز دیجیتال مد نظر ایجاد کند.

شاخص‌هایی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) در هنگام تحلیل می‌توانند نشانه‌هایی از امکان افت قیمت یک ارز دیجیتال به ما بدهند که این شاخص هم به نوبه خود، ممکن است باعث ایجاد ترس و فروش گسترده‌تر توسط سرمایه‌گذاران خرده و مبتدی شود که می‌خواهند با فروش زودتر، سرمایه آن‌ها ضرر نکند.

اگر این روند ادامه یابد ممکن است سرمایه‌گذاران بیشتری را به سمت فروش سوق دهد و در نتیجه فرصتی سودآورتر برای نهنگ‌های بازار ایجاد کند تا سود بزرگ‌تری از تله خرسی داشته باشند.

بنابراین، یک bear trap با شورت سلینگ یک ارز دیجیتال توسط گروهی از سرمایه‌گذاران که دارایی‌های کلانی دارند، ایجاد می‌شود و زمانی هم پایان می‌یابد که این افراد پوزیشن‌های خود را بازخرید کنند.

بیشتر بخوانید: چرا در بازار‌های نزولی نباید به فکر فروش باشیم؟!

تله‌های خرسی روند صعودی دارند یا نزولی؟

یک تله خرسی با ترکیبی از یک حرکت نزولی و صعودی، می‌تواند با استفاده از استراتژی‌های مختلف به صورت صعودی یا نزولی توسط تریدر‌ها معامله شود.

به طور خلاصه، یک تله خرسی شامل تغییراتی ناگهانی در قیمت یکی دارایی می‌شود و به همین دلیل معامله‌گران و فعالان بازار را سردرگم می‌کند. این تله‌ها اغلب بر خلاف روند صعودی اولیه عمل می‌کنند و قبل از اینکه دوباره روند صعودی خود را در پیش بگیرند، ناگهان بازار به صورت نزولی پیش می‌رود.

اگر قیمت دارایی از سطح مقاومت اخیر فراتر رود، می‌تواند نشانه خوبی باشد و برای تریدر به عنوان سیگنال خرید تعبیر شود. از طرفی هم افرادی که موضع صعودی دارند ممکن است از یک استراتژی برای فروش هم‌زمان تمام قرارداد‌ها و دارایی‌های خود جهت به دست آوردن سود در یک محدوده قیمتی وسیع استفاده کنند.

برای معامله‌گران نزولی نیز، اولین نشانه‌های معکوس شدن روند را می‌توان به عنوان نشانه‌ای برای فروش تعبیر کرد که نیاز به تحلیل دقیق ریسک و پاداش و همچنین احتیاط لازم برای کاهش ضرر دارد.

از طرفی هم نقطه ورود برای گرفتن پوزیشن شورت باید کاملاً دقیق و برنامه ریزی شده باشد. این امر امکان معامله در یک تله خرسی را برای یک معامله‌گر نزولی بسیار دشوار می‌کند.

چگونه تله‌های خرسی را شناسایی و از آن‌ها خودداری کنیم؟

bear trap را می‌توان با استفاده از ابزار‌ها و نمودار‌های موجود در اکثر صرافی‌ها شناسایی کرد؛ با این وجود، استفاده از این ابزار‌ها برای تریدر‌های مبتدی ممکن است دشوار باشد.

در اغلب موارد، شناسایی تله‌های خرسی نیازمند استفاده از شاخص‌های تریدینگ و ابزار‌های تحلیل تکنیکال مانند RSI، اندیکاتور فیبوناچی (Fibonacci) و اندیکاتور‌های حجم معاملات است.

این ابزار به تریدر کمک می‌کنند که بداند آیا روند معکوس پس از یک دوره حرکت صعودی ثابت واقعی است یا تله خرسی؟

تله خرسی
نمونه‌ای از یک تله خرسی

هرگونه روند نزولی باید با حجم معاملات بالا هدایت شود تا اطمینان حاصل شود تله خرسی باعث تغییر قیمت نشده است. به طور کلی، ترکیبی از عوامل از جمله تغییر قیمت زیر سطح حمایت کلیدی، عدم بسته شدن به زیر سطوح بحرانی فیبوناچی و حجم پایین نشانه‌هایی از شکل‌گیری تله خرسی هستند.

در چنین شرایطی بهترین کار این است که تریدر، دارایی‌های ارز دیجیتال خود را حفظ و از فروش خودداری کند مگر اینکه قیمت‌ها از قیمت اولیه خرید یا حد ضرر عبور کرده باشد.

علاوه بر این، درک اینکه چگونه ارز‌های دیجیتال و کل بازار کریپتو به اخبار و اتفاقات جهان واکنش نشان می‌دهد نیز می‌تواند مفید باشد.

بیشتر بخوانید: روانشناسی سطوح حمایت و مقاومت؛ این نواحی چگونه شکل می‌گیرند؟

سخن آخر

تله خرسی اغلب توسط نهنگ‌های بازار برای کسب سود‌های کلان ایجاد می‌شود. نهنگ‌های بازار که اغلب دارایی‌های زیادی را در اختیار دارند، هنگامی که قیمت‌ها به صورت صعودی حرکت می‌کنند، به طور ناگهانی دارایی‌های خود را می‌فروشند و با این کار باعث کاهش قیمت در چند ساعت آینده می‌شوند.

سپس با کاهش قیمت‌ها، برخی از سرمایه‌گذاران نیز از ترس ضرر سریعاً اقدام به فروش توکن‌های خود می‌کنند. در نهایت هنگامی که قیمت به پایین‌ترین حد ممکن رسید، نهنگ‌ها دوباره دارایی‌های فروخته شده خود را با قیمتی پایین‌تر، خریداری می‌کنند.

و این‌گونه یک تله خرسی در بازار ایجاد می‌شود!

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
عضویت فوری
صرافی خارجی کوینکسعضویت فوری

سایر مطالب: ترید سودآور در بازارهای صعودی و نزولی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
سونیا بیری

سونیا بیری

از وقتی یادم میاد عاشق نوشتن بودم. با اومدن رمزارزها، علاقه خاصی به تحقیق و اشتراک گذاری دانشم در مورد اون‌ها پیدا کردم و امروز برای خواننده‌های دقیق در مورد آینده دنیای اقتصاد مطلب می‌نویسم.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عناوین مطلب