اموزش‌هایی برای تازه‌کاران بورس

 • این موضوع 3 پاسخ، 2 کاربر را دارد و آخرین بار در 9 سال، 9 ماه پیش بدست jadid به‌روزرسانی شده است.
در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #2671

  به دنبال سیگنال نباشید چون اگر هم سودی کسب کنید همیشگی نیست و بنظرم ان سود تلخ ترین سودی است که در زندگیتان برده اید

  من به شخصه چند تا مورد رو همیشه رعایت میکنم

  1 – بنیادی رو تا حدی که بتونید برای خودتون تحلیل کنید یاد بگیرید

  2- تکنیکال رو تا حدی که بتونید بعد از پیدا کردن سهم بنیادی زمان خرید رو تا حدودی پیدا کنید و حد ضرر رو هم رعایت کنید

  3 – 2 مورد اول اگر رعایت بشه بعدش صبر هست و سهامداری

  ( اگر بعد از این 3 کار سهم به شما ضرر بدی زد و یا فرصت سوزی کرد در نتیجه 2 مورد اول رو خوب یاد نگرفتید …. اگر هم بعد از فروش شما سهم همونطور که میخواستید رشد کرد در نتیجه صبر شما کافی نبوده و سهامداری را هنوز درک نکردید )

  بازار همیشه گل و بلبل نیست … پس خودتان را با فراگیری علوم بازار برای شرایط نامناسب نیز اماده کنید

  #2815

  هرکسی باید با توجه به روحیات و شخصیتی که داره استراتژی مخصوص به خودش رو داشته باشه ولی به نظر من و (همینطور طبق گفته خیلی از اساتید ) بهتره بخشی از سبدسهام شما میان‌مدت و بخشی بلندمدت و بخشی هم برای نوسان‌گیری باشه
  که البته نوسان‌گیری نیاز به اطلاعات و دانش بیشتری داره

  #3322

  از این شاخه به آن شاخه پریدن، رایج‌ترین اشتباه معامله‌گران مبتدی در بورس می‌باشد. این وضعیت را تصور کنید :
  من ابتدا با تحلیل و آگاهی از پتانسیل رشد یک شرکت، سهام شرکتی را به دید 6 ماهه خریداری می‌کنم ولی پس از 1 ماه قیمت این سهم همچنان در محدوده‌ای کوچک نوسان می‌کند و تغییر خاصی اتفاق نمی‌افتد و این در حالیست که برخی دیگر از سهام بازار در حال رشد هستند. با دیدن آنها این فکر به ذهن من میرسد که چرا وقتی قیمت سهام آن شرکت هر روز در حال افزایش است، من از آن بی بهره باشم؟
  اینجاست که توجه من به یک سهم دیگر جلب می‌شود که چندین روز دارای صف خرید است… شک و تردید و طمع باعث می‌شود سهمی را که قبلا با تحلیل و تحقیق خریداری کرده‌ام (و واقعا سهم خوبیست) حتی با ضرر می‌فروشم و سهمی را می‌خرم که چندین روز صف خرید داشته است.

  اغلب اوقات سهمی که از صف خرید خریده‌ام پس از یکی دو روز مثبت شدن، شروع به منفی شدن کرده و چندین روز قیمت آن در حداقل قیمت بسته می‌شود و یا اینکه مانند سهم اولی قیمت سهم با نوسان خیلی کم در همان محدوده باقی می‌ماند.

  در این موقع ترس از نزول بیشتر قیمت‌ باعث می‌شود سهم را دوباره با ضرر بفروشم و این در حالیست که سهم اولی که با تحلیل آنرا خریداری کرده ولی برای رسیدن به هدف صبر نکرده بودم به هدف قیمتی خود رسیده است…
  و این چرخه برای کسانی که نمی‌توانند ترس و طمع خود را کنترل کنند همچنان ادامه می‌یابد…

  #4080
  blankjadid
  مشارکت کننده

  با وجود اینکه هیچ قاعده مشخصی برای خرید و فروش بازار سهام وجود ندارد، ولی قواعد خاصی وجود دارد که قابل رد کردن نیست. چند قاعده عمومی که می تواند به سرمایه گذاران درک بهتری از شرایط بازار با دید بلند مدت بدهد ارائه می شود.
  ۱) فروش سهام زیانده و نگهداری سهام سودده:
  معمولا سرمایه گذاران سهامی که افزایش قیمت پیدا می کنند می فروشند ولی سهامی که با کاهش قیمت مواجه شده اند را به امید بالا رفتن قیمت نگهداری می کنند. اگر سرمایه گذار زمان صحیح برای فروش سهامی که با کاهش قیمت مواجه شده اند را تشخیص ندهد ممکن است که سهام پس از مدتی کاملا بی ارزش شود. البته نگهداری سهام ارزشمند و فروش سهام کم ارزش از نظر تئوریک ایده جالبی است ولی در عمل مشکل است.اگر سیاست شما برای سبد سهام فروش سهام پس از یک میزان افزایش مشخص (به عنوان مثال ۲ برابر) باشد ممکن است هرگز در بازار سهام موفق نباشید. توصیه می شود سهامی که آینده خوبی دارند را به واسطه سیاست های غلط شخصی دست کم نگیرید.اگر شما درک خوبی از پتانسیل سرمایه گذاری خود دارید ممکن است سیاست های غلط شما باعث محدود کردن سود شما شود.در مورد سهامی که با کاهش قیمت مواجه می شوند واقع بین باشید و در عین حال پتانسیل های سهم را نیز در نظر بگیرید. مهم این است که اگر در تشخیص سهامی که انتظار آینده خوب برای آن را داشته اید، دچار اشتباه شده اید واقع بین باشید.از فروش سهام زیان ده نترسید زیرا ممکن است برای جبران ضرر زمان را از دست بدهید.در هر صورت مهم این است که شرکت ها را با توجه به امکانات و توانمندی هایشان ارزیابی کنید.
  ۲) شایعات بازار را جدی نگیرید :
  شایعات موجود در بازار را جدی نگیرید حتی اگر از طرف دوست شما و یا شخص مطلع در بازار باشد زیرا هیچ کس نمی تواند پیش بینی درستی از آینده یک سهم داشته باشد.زمانی که شما سهمی را برای خرید انتخاب می کنید مهم این است که دلیل انجام این کار را بدانید. تحقیق کنید و شرکت مورد نظر را ارزیابی کنید. تکیه بر شایعات دیگران به نوعی شبیه قمار است پیش از تصمیم به خرید ممکن است در برخی موارد تکیه بر صحبت های دیگران سودده باشد ولی این عمل شما را از تبدیل شدن به یک سرمایه گذار مطلع باز می دارد و این آگاهی تنها رمز موفقیت درازمدت است.
  ۳) با نوسانات جزئی دلسرد نشوید :
  در بند ۱ اهمیت تشخیص به موقع سودآوری سهام بیان شد. به عنوان یک سرمایه گذار با دید بلندمدت، نگران تغییرات قیمت در کوتاه مدت نباشید.به خاطر داشته باشید که به جای نگرانی نسبت به نوسانات اجتناب ناپذیر در کوتاه مدت به سرمایه گذاری خود مطمئن باشید.یک سری از سرمایه گذاران از نوسانات روزانه سهم به دنبال سود هستند ولی سود بلندمدت وابسته به تغییرات دیگری در بازار است که ممکن است چند ماه به طول بینجامد. پس دید خود را برروی نظرات و تحقیقات خود متمرکز کنید.
  ۴) روی نسبت e/P تاکید نکنید:
  سرمایه گذاران معمولا اهمیت زیادی برای نسبت e/P قایل هستند. با وجود اینکه این نسبت ابزار مهمی در بازار است ولی اتکای تنها بر روی این متغیر برای خرید یا فروش خطرناک است. این نسبت باید در ترکیب با شاخص های دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد. بنابراین نسبت پایین e/P نشانگر ارزش بیشتر سهم نیست همان طور که نسبت بالا نشانگر پایین تر بودن ارزش واقعی سهام نمی باشد.
  ۵) به دام سهام ارزان قیمت نیافتید:
  ممکن است برخی تصور کنند که سهم ارزان قیمت زیان کمتری دارند. در حقیقت سهام ارزان قیمت بسیار ریسکی تر از سهام با قیمت بالا هستند.
  ۶) انتخاب یک استراتژی مشخص و تمرکز روی آن:
  افراد مختلف روش های مختلفی برای خرید یا فروش سهام در بازار بر می گزینند. روش های مختلفی برای موفقیت در بازار وجود دارد و روش هیچ کس بر بر دیگران ارجحیت ندارد سرمایه گذاری که روش مشخصی برای خرید سهام نداشته باشد ممکن است در بلندمدت با زیان مواجه شود.
  ۷) آینده نگر باشید:
  سخت ترین بخش سرمایه گذاری در بازار سهام این است که سرمایه گذار تصمیماتی را اتخاذ می کند که نتایج آن در آینده مشخص می شود نکته ای که باید مدنظر داشت این است که با وجود استفاده از اطلاعات گذشته برای تصمیم گیری، آینده همه چیز را مشخص می کند. اگر پس از اینکه سهام یک شرکت با رشد قیمت مواجه شد این سوال را از خود بپرسید که آیا این سهم می تواند بالاتر رود این سوال شما را گمراه می کند. درحالی که سرمایه گذار باید با بررسی وضعیت شرکت نسبت به خرید آن اقدام کند.
  ۸) دید بلند مدت داشته باشید:
  سودهای کوتاه مدت اغلب باعث گمراهی سرمایه گذاران جدید می شود و داشتن دید بلندمدت برای یک سرمایه گذار ضروری است.این بدان معنی نیست که خرید و فروش سهام منجر به کسب سود نمی شود ولی همانطور که قبلا اشاره شد سرمایه گذاری در بازار سهام و مبادله در بازار سهام روش های متفاوتی برای کسب سود هستند. مبادله نیاز به ریسک پذیری بالا دارد. در نظر داشته باشید که این مبادلات نیاز به منابع مالی، دانش و ریسک پذیری بالا دارد.

در حال نمایش 4 نوشته (از کل 4)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.