حمایت یک حسابدار رسمی از بسته بودن نماد بانک‌ها

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته‌ها
 • #32469
  blankساناز فخری
  مشارکت کننده

  حمایت یک حسابدار رسمی از بسته بودن نماد بانک‌ها
  بازگشایی نماد بانک‌ها در شرایط بحرانی اقتصاد به‌نفع هیچکس نبود

  یک حسابدار رسمی با بیان این مطلب اعلام کرد: با توجه به مشکلات متعدد نظام بانکی و زیانهای انباشته ای که پیش تر پنهان میشد، اقدام سازمان بورس اوراق بهادار در متوقف کردن نماد بانکها عاقلانه و منطقی بود.

  سرکیس آبراهامیان گفت: شرایط بغرنج بانکها بگونه ای بود که اگر نماد بانکها باز میشد عده ای از سهامداران در کسری از ثانیه شاهد از بین رفتن سرمایه های خود بودند. این در حالی بود که سپرده گذاران با گرفتن سودهای بیست و چند درصدی با خیالی آسوده نظاره گر ورشکستگی بانکها می شدند.

  این حسابدار که سابقه حسابرسی یک بانک را در سابقه کاری خود دارد، افزود: ارائه ندادن صورتهای مالی از سوی بانکها به بورس بخاطر شفاف نبودن صورتهای سود و زیان و همینطور معوقات بسیار سنگین بود. همچنین قبول تعهدات زیان موسسات مالی اعتباری ورشکسته و تحمیل یکسری تعهدات دولت به بانکها و تحریم بین المللی نظام بانکی ایران از دیگر دلایل شرایط بانکها و ضررهای سنگین آنهاست.

  آبراهامیان تاکید کرد: هرچند ناهماهنگی بین بانک مرکزی ، سازمان حسابرسی و سازمان بورس مشهود بود، اما اقدام سازمان بورس در متوقف کردن نماد بانکها، قطعا حمایت از سهامداران در شرایط حساس اقتصادی به شمار می رود.

  مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار:

  اصلاح دستورالعمل نحوه بازگشایی نمادها/ سازمان بورس بازگشایی سریع نمادهای بانکی را در دستور کار قرار داده است

  مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفت : طی چند ماه گذشته بررسی های وسیعی برای بازنگری دستورالعمل های توقف و بازگشایی نمادها با هدف کاهش زمان توقف انجام شده و با کسب نظر از فعالان و متخصصان بازار، اصلاحات وسیعی در دستورالعمل ها انجام گرفته که به تصویب هیئت مدیره سازمان رسیده است.

  سعیدمحمد علیزاده، در خصوص مشکلات موجود در نظام بانکداری به دلیل تاخیر یا عدم ارائه اطلاعات طی یک سال گذشته گفت: باتوجه به اهمیت بحث شفاف سازی بیشتر بازار سرمایه، ارائه اطلاعات به موقع توسط ناشران یکی از الزامات هیئت مدیره شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران است و بانک ها نیز از این امر مستثنی نیستند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از سنا، وی ادامه داد: باعنایت به تفاهم نامه منعقد شده اخیر وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی در خصوص حل و فصل موضوع، بانک ها موظف به ارائه صورت های مالی حسابرسی شده به بانک مرکزی و اخذ مجوز برگزاری مجمع هستند.

  به گفته مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، فرایند اخذ گزارش حسابرس نسبت به صورت های مالی بانک ها و ارائه این صورت ها به بانک مرکزی در حال انجام است و در صورت اخذ مجوز برگزاری مجمع از بانک مرکزی، مشکلی برای برگزاری مجمع وجود ندارد.

  علیزاده با بیان اینکه توقف و بازگشایی نمادهای معاملاتی بر اساس دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق تهران و فرابورس ایران صورت می پذیرد، گفت: برای رعایت یکسان حقوق سهامداران فعلی و آتی، بازگشایی نماد های معاملاتی منوط به انتشار و افشای کامل اطلاعات مطابق مفاد دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان است.

  وی تاکید کرد: موضوع تخلفات احتمالی نقض مفاد قانون و دستورالعمل های مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار توسط هیئت مدیره شرکت های مذکور، از طریق طرح در کمیته پیگیری تخلفات سازمان، در حال پیگیری است.

  مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: طی چند ماه گذشته بررسی های وسیعی برای بازنگری دستورالعمل های توقف و بازگشایی نماد ها با هدف کاهش زمان توقف انجام شده و با کسب نظر از فعالان و متخصصان بازار، اصلاحات وسیعی در دستورالعمل ها انجام شده که به تصویب هیئت مدیره سازمان رسیده است.

  وی ابراز امیدواری کرد: با اجرایی شدن این مقررات شاهد کاهش زمان توقف نمادها در آینده نزدیک باشیم.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.