سود نقدی سهام شرکت‌ها در بورس و فرابورس

اگر شما هم در بورس سرمایه گذاری کرده باشید، احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که سود شرکت‌ها چگونه و به چه شکلی به سهامداران داده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا درباره سود نقدی سهام و آموزش دریافت سود بورس صحبت کنیم.

چگونه باید سود نقدی سهام را دریافت کنیم؟

شرکت‌های بورسی در مجمع سالیانه خود، مقدار سود نقدی که باید بین سهامداران تقسیم شود را تصویب می‌کنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره انواع مجمع بورسی (موسس، عادی و فوق العاده)

به طور کلی سه روش برای دریافت سود بورس وجود دارد که در ادامه به شرح هریک می‌پردازیم:

1. دریافت سود بورس از طریق واریز به حساب سهامداران

تعدادی از شرکت‌های بورسی برای پرداخت سود بورس و واریز آن، از سهامداران می‌خواهند که شماره حساب خود را به شرکت اعلام کرده و سود خود را در تاریخ مشخصی دریافت نمایند.

به این ترتیب؛ سهامداران باید از طریق پورتال رسمی شرکت که مخصوص سهامداران است و یا از راه‌های دیگری که در اطلاعیه شرکت آمده، شماره حساب خود را جهت دریافت سود بورس به شرکت اعلام کنند.

بعد از آن شرکت موظف است که سود بورس را به حساب سهامداران واریز نماید. لازم به ذکر است که در این حالت نیز شرکت مذکور جهت آگاهی سهامداران، اطلاعیه‌ای با عنوان “زمان‌بندی پرداخت سود دوره 12 ماهه منتهی به سال مالی شرکت” را  در سایت کدال منتشر می‌کند.

2. دریافت سود بورس از طریق سامانه سجام

اخیرا فعالیت در بازار سهام به گونه‌ای شده که سهامداران جدید و قدیم باید طی فرآیندی، عضویت سامانه سجام را دریافت کرده و سپس کارهای مربوط به بازار سهام را انجام دهند.

این فرآیند با عضویت سامانه سجام، ثبت اطلاعات فردی و احراز هویت در این سامانه تکمیل خواهد شد. در واقع؛ این فرآیند به منظور جلوگیری از مراجعه حضوری مکرر افراد به کارگزاری‌های مختلف برای انجام احراز هویت و سهولت در دریافت سود نقدی سهام، به قوانین بورس ایران اضافه شده است.

بیشتر بخوانید: آموزش گام‌به‌گام احراز هویت غیرحضوری در سامانه سجام

البته علاوه بر کاربردهای بسیار این سامانه، تعداد زیادی از شرکت‌ها از سامانه سجام برای واریز سود نقدی سهام نیز استفاده می‌کنند.

در حقیقت افراد می‌توانند با یک بار انجام احراز هویت در سامانه سجام، در هر کارگزاری بدون نیاز به انجام دوباره احراز هویت، فعالیت داشته باشند. علاوه براین؛ سود نقدی سهام همه شرکت‌ها نیز از طریق شماره حسابی که سهامداران در سامانه سجام ثبت کرده‌اند، واریز شده و دیگر وقت سهامداران برای مراجعه حضوری به بانک‌ها جهت دریافت سود بورس گرفته نمی‌شود.

در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از شرکت‌ها سود سالانه سهام خود را از طریق سامانه سجام برای سهامداران واریز کرده‌اند؛ اما هنوز استفاده از این روش بین تمام شرکت‌های بورسی فراگیر نشده و اگر شرکتی بخواهد سود بورس را از طریق سامانه سجام واریز کند، باید در گزارشی که در سایت کدال قرار داده است، به آن اشاره نماید.

این نکته حائز اهمیت است که باید در زمانی مشخص و معلوم، درباره آن بخش از سود انباشته شرکت تعیین تکلیف شود.

به عبارت دیگر؛ شرکت‌ها موظفند که در مدت زمان مشخصی، سود انباشته را از طریق افزایش سرمایه، به سرمایه ثبت شده اضافه کنند؛ در غیراین صورت، بعد از گذشت زمان تعیین شده، سود انباشته به صورت سود نقدی سهام و طی سال‌های بعد، بین سهامداران شرکت تقسیم خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نحوه محاسبه سود و زیان انباشته + جایگاه آن در ترازنامه

3. دریافت سود بورس از طریق مراجعه حضوری به بانک

بسیاری از شرکت‌ها جهت دریافت سود بورس، به سهامداران خود اعلام می‌کنند که در یک بازه زمانی مشخص، به شعب یک بانک خاص مراجعه کرده و نسبت به دریافت سود بورس اقدام نمایند.

این اطلاعیه از طریق سایت کدال منتشر می‌شود و سهامداران می‌توانند با مراجعه به گزارش‌های شرکت در سایت کدال، از آن اطلاع پیدا کنند. معمولا این گزارش تحت عنوان “زمان‌بندی پرداخت سود دوره 12 ماهه منتهی به سال مالی شرکت” در وب‌سایت کدال منتشر خواهد شد.

البته توجه داشته باشید که ممکن است مدتی پس از انتشار این اطلاعیه، به دلیل ایجاد تغییر در نحوه پرداخت یا زمان پرداخت توسط شرکت، گزارش دیگری با همین عنوان و با پسوند “اصلاحیه” مجددا در کدال قرار گیرد.

لازم به ذکر است که جهت دریافت سود بورس از طریق بانک، حتما باید هنگام مراجعه به بانک، کارت ملی و کد بورسی خود را به همراه داشته باشید.

منظور از سود رسوب شده سهامداران چیست؟

همانطور که گفتیم؛ بسیاری از شرکت‌های فعال در بورس و فرابورس، سود نقدی سهام را از طریق بانک‌ها بین سهامداران خود تقسیم می‌کنند. حال اگر سهامداران به شعب بانک تعیین شده مراجعه نکنند، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

واقعیت این است که بسیاری از سهامداران، به دلیل وقت‌گیر بودن فرآیند دریافت سود بورس از بانک‌ها، به سعب تعیین شده در اطلاعیه شرکت مراجعه نمی‌کنند و سود آن‌ها بدون استفاده باقی می‌ماند.

از طرفی؛ مبلغ سود برخی از سهامداران آنقدر ناچیز است که حتی هزینه‌های رفت و آمد برای مراجعه به بانک را پوشش نمی‌دهد. به همین دلیل؛ این سهامداران تمایلی برای مراجعه حضوری به بانک جهت دریافت سود سهام خود ندارند و همین موضوع باعث می‌شود که اصطلاحا سود آن‌ها در بانک رسوب کند.

از این رو؛ به دلیل مشکلاتی که هنگام پرداخت سود سهامداران از طریق مراجعه حضوری به بانک‌ها به وجود آمد، سازمان بورس اوراق بهادار قوانینی تنظیم کرد که در آن شرکت‌های بورسی موظفند سود نقدی سهام سهامداران را از طریق سامانه سجام به آن‌ها پرداخت کنند.

لازم به ذکر است که مجلس شورای اسلامی نیز جریمه‌ای را برای شرکت‌هایی که از طریق سامانه سجام به حساب سهامداران واریز نکنند، در نظر گرفته است.

روش اطلاع از مقدار سود سهام و روش پرداخت

جهت دسترسی به اطلاعات سود نقدی سهام شرکت‌ها، می‌توانید با روش زیر، مقدار سود یک شرکت را در سال مالی خاص بدست آورید:

 1. وارد سایت codal.ir شوید
 2. روی منوی جستجوی اطلاعیه کلیک کنید
 3. در فیلد نماد، نماد بورسی شرکت را بنویسید (در سایت tsetmc.com نماد شرکت‌ها مشخص است)
 4. گزینه نوع اطلاعیه را روی “زمانبندی پرداخت سود” قرار دهید
 5. در پایین فرم، روی دکمه جستجوی اطلاعیه‌ها کلیک کنید
 6. اگر اطلاعیه‌ای ارسال شده باشد، روبروی اطلاعیه، با کلیک روی آیکون‌ها، بصورت فایل pdf یا عکس دانلود کنید
 7. در اطلاعیه، معمولا نحوه دریافت سود ذکر شده است

روش مشاهده میزان سود نقدی شرکت‌ها

در مجمع عمومی عادی سالیانه، میزان سود نقدی سال مالی قبل شرکت‌ها تصویب می‌شود.

تصمیماتی که در این مجمع گرفته شده بصورت خلاصه در یک گزارش با نام “خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه ” در سایت کدال ارسال می‌شود.

برای اینکه بتوانید میزان سود نقدی یک سهام را مشاهده کنید، کافیست با جستجوی نماد شرکت در سایت codal.ir، گزارش “خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی سالیانه ” را پیدا کنید.

سود نقدی سهام 2

پس از باز کردن گزارش، رقم سود نقدی در جدول “میزان سود” قابل مشاهده است.

نمونه:

سود نقدی سهام 3

سخن پایانی

در این مقاله درباره روش‌های دریافت سود بورس صحبت کردیم. همانطور که گفتیم؛ بهترین راه‌حل برای دریافت سود نقدی سهام شرکت‌ها، استفاده از سامانه سجام است که نیازی به مراجعه حضوری ندارد و شما با انجام احراز هویت آنلاین و تعریف شماره حساب خود، می‌توانید به راحتی سود سهام خود را دریافت کنید.

آیا این مطلب مفید بود؟
‌بله‌‌خیر‌

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
blankثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
blank

0 0 رای
به مطلب امتیاز دهید:
اشتراک
اطلاع از
guest

394 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
مشاهده همه دیدگاه‌ها
الهام

سلام من سود های تقسیمی زیادی مال حدودا 5 سال پیش تا الان دریافت نکردم چون احراز هویت سجام نکرده بودم نیامده به حساب بانک هم نرفتم الان احراز هویت سجام انجام دادم و شماره حساب معرفی کردم الان توی پرتفو چجوری این سودها رو دریافت کنم؟جدول سود ها مشخص هست اما نمی دونم چجوری باید دریافت کنم .باید مراجعه حضوری به کارگزاری داشته باشم؟ممنون از راهنمایی تون

علی

سلام : سوال من اینهکه اسمس واریز سود سهام میاد از بانک فقط نوشته حواله پایا معلوم نیست مربوط به کدام سهام است اگر به جای حواله پایا بنویسن مثلا سود خساپا بهتره ؟ در قسمت سود مجامع یک سهام را چند سال که داری همه سودها جمع میشه معلوم نیست سود سال 99 چنده؟ سود 1400چنده ؟

حسن

چرا قانون نمیزارین که در مجمع تگر کل سود تقسیم نشه تا دو ماه بره برای افزایش سرمایه از محل مطالبات ، امروزه بسیاری شرکتها نصف سود رو انباشته میکنن و تا سال بعدش هم افزایش سرمایه نمیدن جالبتر از اینجاست که شرکت داریم سود دو سال رو کامل نداده گفته افزایش سرمایه میده کی بسلامتی 🤔

یدالله

سلام،اگر سود سهام تعلق بگیره واگر بخواهی تا تاریخی که گفتن صبر نکنی وکل سهم بفروشی باز سود تعلق میگیره یا درصدی از کل سهام باید نگهداریم

radnia

سلام ‌.قبلا سهام زیادی داشتم که فروختم،وچون اون موقع خیلی تازه کار بودم نمیدونم کدوم سهم از من سود مجمع داشته.میخواستم بدونم از کجا میتونم بررسی کنم که کدوم سهم سود مجمع داشته،ضمنا باکارگزاری مفید کار میکنم..ممنون میشم راهنمایی کنید.

نوری

وقتی سهم رو کلا فروخته در پرتفو نشون نمیده که.

آرش

سلام.
از کجا میتوان متوجه شد که سود سهام را درگذشته دریافت کرده ایم یا نه؟

رضا

با سلام وقتی در مجمع شرکت میکنی باندازه سود از قیمت سهم کم میشه؟

شاهرخ

سلام من چند سهام دارم سود تقسیم شده در پنل شخصی من وجود داره ولی نه بانک پیگیری میکنه شرکت های سرمایه پذیر جوابگو هستن چگونه سود خود را دریافت کنیم ممنون

عبدالرضا رضایی

با عرض سلام خدمت کارشناس محترم ایا کلاسهای غیره ضوری افلاین یا بصورت مموری یا سی دی وجود دادر اگر جواب مثبت است مبلغ ان را اعلام فرمایید ممنون میشم،چون درکل حدود دویست هزار سهم از چندین نماد دارم وحتی کد بورسی نگرفته ام اول باید دوره را کامل بکنم بد وارد خرید وفروش شوم البته با همکاری شما برادر محترم

عبدالرضا رضایی

با سلام وخسته نباشی،سال75تعدادی سهام ورنا وایران پوپلین از طرف وزارت اقتصاد ودارایی برای همکاران داده شد واسناد ان موجود است وتا الان هیچگونه سودی یا افزایش سهمی دریافت نکرده ام باید کجا مراجعه بکنم،ممنون از لطف جنابعالی،درود،

عبدالرضا رضایی

ممنون سپاسگذار از لطف جنابعالی

محمد a

سلام وخسته نباشی.
پدر من فوت شده.من وبرادرانم نمیدونیم پدرمان چه سهامی داشته لطف کنید راهنمایی کنید ما چطوری بفهمیم.ممنون از لطف شما.

محسن.د

مراجعه به سایت درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه
https://ddn.csdiran.ir/login

امیر

سلام من یه تازه کارم تعدادی سهم خریداری کردم رفته مجمع و نمیدونم از کجا باید پیگیری کنم و ببینم به کدامیک از سهماهم سود مجمع تعلق گرفته کجا باید پیگیری کنم

AccAlireza

با سلام و درود – خیلی ممنون از شما – مطالبتون مفید و کاربردیه

مرتضی

سلام
سهامهایی که داشتیم و سود نقدی داده اند. در فرصت مشخص نتوانسته ام به بانک بروم و سود را بگیرم. الان باید چکار کنم که سود را بگیرم؟
ممنون

چاوشی

کسانی که سود نقدی سهام توسعه و عمران استان کرمان را از سال 1391 دریافت نکرده اند به چه صورت باید دریافت کنند

حمید غفوری

سلام انهایی که سهام عدالت دارن وسود سال مالی۹۶ و95روگرفتن،طبق سامانه سهام عدالت،،
سود سهام سال مالی۹۷و۹۸و۹۹چی شده وچطورمیشه ریز واریز سود رودرامورسهام یاسجام دید لطفاً این قشرجزءکم درامدترین جامعه هستیم واگاهی کافی نداریم خواهشن شما پیگیری کنید

شیما

سلام سود تقسیمی شرکت فرابورس چطوری میتوانم دریافت کنم سپاسگزارم

مهناز سیفی

سلام من سال ۶۸ مقداری سهام خریدم یادمه از اداره پست خریداری کردم ولی نه سودی گرفتم ونه مدارکش رو دارم الان باید چکار کنم ولی می دون سهام برای چه شرکتی بود

فریبرز راکی زاده

اگر الان کد بورسی دارید و احراز هویت شده اید با مراجعه به سامانه یکپارچه می توانید ببینید که به نام شما خورده یا خیر.
بعد از مشاهده می توانید در نرم افزار کارگزاری تان ( در صورتی که در هر کارگزاری عضو هستید) با تغییر کارگزار ناظر در 3 روز آن رابه کارگزاری فعالتان انتقال بدهید .
در غیر این صورت باید به اداره پست مراجعه کنید.

منصور

سلام پدر من از سال ۶۰ چند تا برگه سهام شرکت رنا رو داره همینجوری مونده میشه پیگیری کرد

فریبرز راکی زاده

اگر الان کد بورسی دارند(حتما دارند) و احراز هویت شده اید (به سامانه سجام مراجعه کنید و مراحل ثبت نام را کامل کنید اگر احراز هویت نشده اند احراز هویت را انجام دهید )با مراجعه به سامانه یکپارچه (سامانه ذینفعان – سماتwww.csdiran.com)می توانید ببینید که به نام شما خورده یا خیر. بعد از مشاهده می توانید در نرم افزار کارگزاری تان ( در صورتی که در هر کارگزاری عضو هستید) با تغییر کارگزار ناظر در 3 روز آن رابه کارگزاری فعالتان انتقال بدهید . در غیر این صورت باید به اداره پست مراجعه کنید.

علیرضا.

سلام. من 15سال سهامی داشتم که اصلا تاحالا سود سهامم رو نگرفتم. آیا همه سودم یکجا جمع میشه یا تبدیل به سهام شده؟چیکار باید بکنم

ali

سلام سود سهام شامل افرادی میشه که تازه سهامو خریده؟یا نه باید حداقل یکسال داشته باشید الان شرکت سیتا که تازه عرضه شده گفته سهامداران مشخصات و حساب بانکی براشون بفرستیم این برای اینده است یا الان سود میده

نیما

سود سهام شامل تمام افرادی میشه در زمان تشکیل مجمع شرکت سهامدار باشند و فرقی ندارد که از چه زمانی صاحب این سهام هستند .

سارا

سلام
سهامهایی که داشتیم و سود نقدی داده اند.و در فرصت مشخص نتوانسته ام به بانک بروم و سود را بگیرم.الان باید چکار کنم که سود را بگیرم؟

وحید

واسه منم سواله چجوری میشه ؟!

blank

در بورسینس از 10 سال گذشته تاکنون، تلاش ما این بوده به شما کمک کنیم:

 • ترید و سرمایه‌گذاری اصولی را شروع کنید
 • ارزش پول‌تان را در برابر تـورم حفظ کنید
 • از سرمایه‌تان برای کسب سود بیشتر استفاده کنید
 • سرمایه‌گذاری موفق‌تری داشته باشید

درباره بورسینس بیشتر بخوانید 

blank
394
0
از دیدگاه‌ شما استقبال می‌کنیمx