سامانه بورسی سجام چیست؟

سجام چیست؟

سامانه سجام می‌تواند تا چه حد برای سرمایه‌گذاران مفید باشد؟

بازار سرمایه ایران از زمانی که شروع به کار کرده است تا به حال توانسته با تغییرات مختلفی رو به رو شود.

یکی از این تغییرات مهم در سال ۱۳۸۴ با ورود تکنولوژی و بستر الکترونیک به بازار سرمایه اتفاق افتاد. در این زمان مقررات نهادهای مالی و بازارها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و این شروع یک تغییر و تحول مثبت در بازار سرمایه بود.

بعد از این اتفاق خرید و فروش‌هایی که به صورت حضوری و تلفنی انجام می‌شد، به صورت الکترونیکی صورت می‌گرفت.

امروزه این مسئله به یک موضوع عادی تبدیل شده است به طوری‌که معاملات بورسی به صورت کاملا آنلاین قابل انجام است.

مطلب مرتبط: روش انجام معاملات آنلاین بورس

به همین دلیل در بین کارگزاری‌ها رقابت شدیدی برای جذب مشتریان جدید صورت گرفته است. در این بین یکی از موضوعاتی که توانسته رویه سنتی خود را حفظ کند، روش‌های سود پرداختی است که توسط شرکت‌های سهامی انجام می‌گیرد.

به جزء سود پرداختی روش‌های ثبت‌نام در نهادهای مالی مختلف همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری و… از رویه‌های سنتی استفاده می‌کنند.

قصد داریم در این مقاله به بحث در مورد سامانه بورسی سجام بپردازیم.

آشنایی با سامانه‌های مختلف کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران به سادگی به آنچه که نیاز دارند دسترسی پیدا کنند.

سایت سامانه سجام بورس

با ورود به سایت سامانه سجاد می‌توانید به عنوان سرمایه‌گذار ثبت‌نام کنید.

آدرس سایت سجام: www.sejam.ir

در این حین باید اطلاعاتی از قبیل اطلاعات هویتی، بورسی، بانکی و محل سکونت خود را ثبت کنید. دقت کنید که تمام اطلاعات وارد شده را با دقت انجام دهید.

سایت سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir در دسترس عموم افراد است که می‌توانید به آن مراجعه و آن را مورد بررسی قرار دهید.

این سایت به عنوان مرجع و منبع اصلی اطلاعات و داده‌های سرمایه‌گذاران بازار بورس شناخته می‌شود.

شما باید همانطور که در این سایت اطلاعات خود را وارد می‌کنید، در صورت تغییر محل سکونت، شماره حساب و یا اشتباه تایپی با ورود به سامانه آن را اصلاح کنید.

بعد از ثبت‌نام نهایی می‌توانید اطلاعات خود را در همین سایت به طور کامل مشاهده کرده و اگر باز نیاز به تغییری وجود دارد آن را اعمال نمایید‌. همچنین می‌توانید تمام اخبار و اطلاعیه‌های مربوط به تغییر و یا اضافه کردن اطلاعات احتمالی را در این سامانه مشاهده کنید‌.

مهم: حتما بخوانید

اگر قصد معامله در بورس دارید، باید از یک کارگزاری کدبورسی بگیرید.

سجام صرفا یک سامانه برای ثبت و مدیریت اطلاعات فعالان بازار سرمایه است.

اگر از طریق کارگزاری آگاه برای دریافت کدبورسی اقدام کنید، دیگر نیازی به ثبت‌نام در سجام نیست زیرا کارگزاری آگاه اینکار را بطور خودکار انجام می‌دهد. برای شروع دریافت کدبورسی از کارگزاری آگاه اینجا کلیک کنید

سجام چیست؟

سجام مخفف شده عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تشکیل شده است.

سامانه سجام که زیر نظر سازمان بورس مشغول به فعالیت است، تلاش می‌کند تا خدمات سریع‌تر و بهتری را به سرمایه‌گذاران ارایه دهد.

این سامانه بورسی به صورت یکپارچه و فراگیر عمل می‌کند. تمامی سرمایه‌گذارانی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند باید تمامی اطلاعاتی که از آنها خواسته شده را تکمیل کنند تا در آینده به هیچ مشکلی برنخورند.

همچنین تمامی افراد جدید الورود به بورس باید به کارگزاری‌ها مراجعه کنند و تمامی اطلاعاتی که از آنها خواسته‌اند را به طور کامل در اختیار آنها قرار دهند.

برای این کار سرمایه‌گذاران باید وارد سامانه سجام شوند و اطلاعات خود را وارد کنند. برای پر کردن فرم‌ها می‌توانید به سایت‌های مختلف سر بزنید و از توضیحات آنها در این خصوص استفاده کنید‌. با انجام این کار و تکمیل فرم‌های موجود در سامانه سجام، کارگزاری بعد از زمان مشخصی کد بورسی (کد معاملاتی) را برای سرمایه‌گذاران صادر می‌کند.

در اوایل سال ۱۳۹۷ و در چندین مرحله به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فرصت داده شده تا اطلاعات خود را در سامانه سجام به طور کامل ثبت کنند.

پایان شهریور سال ۹۷ مرحله اول این فرصت بود همچنین آخرین فرصتی که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در این رابطه داده شد تا پایان سال ۹۷ بود. معامله‌گران باید اطلاعات هویتی خود را تا این زمان تکمیل و ثبت می‌کردند.

افرادی که در زمان تعیین شده اطلاعات خود را کامل نکرده باشند و ثبت‌نام اولیه را در این سامانه انجام ندادند، دیگر نمی‌توانستند معامله‌ای انجام دهند و تمام معاملات آنها بسته شد.

این مشکل فقط برای افرادی که قبلا در این سامانه وارد شده بودند وجود داشت؛ ولی این مشکل دیگر برای افراد جدیدالورود وجود ندارد زیرا باید در همان مرحله اول تمام فرم‌ها را به دقت تکمیل کنند.

به افراد جدیدالورود بعد از پر کردن فرم‌های موجود در سامانه سجام کد معاملاتی تعلق می‌گیرد و آنها می‌توانند با استفاده از این کد معاملات خود را انجام دهند.

بعد از ثبت‌نام در سامانه سجام یک کد ۱۰ رقمی برای شما ارسال می‌شود که باید از آن نگهداری کنید. این کد در همان مرحله ثبت‌نام برای شما ارسال نمی‌شود؛ بلکه تقریبا یک ماه بعد از تکمیل اطلاعات به صورت پیامک به شما داده خواهد شد.

بعد از ثبت‌نام در سایت سامانه سجام، تنها یک مرحله از آن را انجام داده اید و برای ثبت‌نام نهایی باید به یکی از شعب‌های منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری مراجعه کنید و ثبت اطلاعات نهایی را در سامانه سجام به پایان برسانید.

عدم توجه به مراحل ثبت نام و اخذ کد بورسی باعث می‌شود تا مدت زمانی از شما برای ورود به بورس و انجام معاملات هدر رود. در نتیجه بهتر است بر طبق روال توضیح شده برای ثبت نام در سامانه سجام اقدام کرده و سپس برای مراحل بعدی آماده شوید که مراجعه حضوری است.

مزایای سامانه سجام

قبل از راه اندازی سامانه سجام مردم برای ثبت‌نام در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری دچار مشکلات زیادی بودند.

به ویژه افرادی که درشهرستان‌های دور افتاده زندگی می‌کردند، برای ثبت نام مشکلات زیادی داشته و در نتیجه از آن منصرف می‌شدند. این در حالی است که تجربه نشان داده سرمایه گذارانی بسیار خوبی از شهرستان‌های مختلف کشور در بازار سرمایه و اوراق بهادار فعالیت دارند.

با راه‌اندازی سامانه سجام دیگر برای افتتاح کنندگان حساب در کارگزاری‌ها هیچ مشکل اساسی وجود ندارد.

صرفه جویی در وقت

پیش از راه اندازی این سامانه، افراد باید زمان زیادی را صرف مراجعه حضوری و پر کردن انواع فرم‌ها می‌کردند. امروزه برای وارد کردن این اطلاعات دیگر نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها نیست.

حتی ساکنین تهران نیز به جای قرار گرفتن در ترافیک‌های اذیت کننده می‌توانند نیاز خود را در این سامانه برطرف کنند.

در آن زمان اگر مشتری از کارگزاری خود رضایت نداشت و درصدد تعویض آن برمی‌آمد، باید تمام مراحلی که قبلا انجام داده را دوباره از اول تکرار کند که این مسئله برای مشتریان بسیار ناراحت کننده بود. این مشکل برای افرادی که در بازار سرمایه درگیر هستند شاید مشکل چندان مهمی به نظر نیاید، ولی این مسئله مهمی بود که بارها سرمایه‌گذاران در خصوص آن شکایت کرده بودند.

برای متقاضیان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از درآمد ثابت، درآمد متغیر و مختلط نیز مشکلاتی وجود داشت. این افراد نیز باید تمام اطلاعات ثابت و تکراری را دوباره پر می‌کردند؛ در نتیجه زمان زیادی را از آنها می‌گرفت.

فرم‌هایی که از طرف سازمان تعریف شده بود را باید تمام متقاضیان تکمیل می‌کردند و بین افراد مبتدی و حرفه‌ای در بازار سرمایه هیچ فرقی وجود نداشت و همه موظف بودند تمام فرم‌ها را از اول تکمیل کنند. راه‌اندازی سامانه سجام توانست این مشکل را برطرف کند و تمام این عملیات تسریع بخشیده شد.

در سامانه سجام دیگر احتیاج به پر کردن تمام فرم‌ها از ابتدا نیست و تمام افراد تنها برای بار اول اطلاعات خود را در سامانه وارد می‌کنند. هر فرد برای مراجعات بعدی خود در نهادهای بازار سرمایه، شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه و کارگزاری‌ها دیگر احتیاج به وارد کردن تمام اطلاعات ندارد؛ زیرا از قبل اطلاعات فرد در سیستم ذخیره شده است.

در نتیجه افراد برای ثبت‌نام و افتتاح حساب زمان بسیار کمتری را صرف می‌کنند. به طور کلی سامانه سجام توانسته این مشکل اساسی را برطرف و افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. همانطور که گفته شد این موضوع برای ساکنین شهرستان‌های مختلف نیز کاربرد دارد که زمان کمتری برای ثبت‌نام تلف کنند.

دریافت سود مجامع

قبل از راه‌اندازی سامانه سجام روش پرداخت سود به شکل‌های مختلفی صورت می‌گرفت که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

شرکت‌ها در مجمع عادی مقداری از سود هر سهم خود را در بین سهامداران تقسیم می‌کنند. پس از آن شرکت‌‌ها باید این سود را براساس اطلاعیه‌هایی که در سامانه codal.ir  منتشر شده است و براساس برنامه شرکت و یکی از شیوه‌های مرسوم بین سهامداران خود تقسیم کنند‌.

یکی از این روش‌ها این است که شماره حساب را از تمامی سرمایه‌گذاران از طریق ایمیل و یا دورنگار دریافت و سود تقسیمی را به حساب آنها واریز کنند. روش دیگر این که به سرمایه‌گذاران، یک بانک را معرفی کنند تا در تاریخ معین شده با در دست داشتن کارت ملی و کد بورسی خود بتوانند سود تقسیمی را دریافت کنند.

هزینه‌های اضافی که به شما وارد می‌شود زیاد مهم نیست؛ بلکه مسئله مهمی که باید به آن توجه این است که در سبد خود چندین سهم با هدف‌های متفاوت دارید.

برای این مسئله می‌توانیم از این مثال استفاده کنیم. اگر شما ۹ سهم در سبد خود داشته باشید ممکن است روی سود تقسیمی دو سهم حساب کرده باشید.

از طرف دیگر ممکن است به دلیل بی توجهی به تاریخ مجمع، برخی از افراد، سهام خود را به صورت نماد بسته شده به مجمع ارسال و سودی را تقسیم کنند. در این حالت ممکن است به دلیل زمان زیادی که بین تاریخ سرمایه‌‌گذاری تا تاریخ پرداخت وجود دارد، شما سود تقسیمی (DPS) را فراموش کنید. این موضوع باعث تحمیل شدن هزینه‌ای به شما می‌شود.

سامانه سجام در اینجا می‌تواند به این افراد کمک کند.

موضوعی که به عنوان یکی از مزایای مهم سامانه سجام شناخته می‌شود. روش اجرایی سامانه سجام در این خصوص به این‌گونه است که زمانی که سهم شما به مجمع می‌رود و سود تقسیمی از آن طلب دارید، در زمان مقرر وجوه مربوط به سود تقسیمی به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار واریز می‌شود.

به طور کلی شرکت موظف است وجوه را به حساب‌های اعلامی از جانب شما واریز کند.

در نتیجه سامانه سجام می‌تواند زمینه راحتی را برای پرداخت سود تقسیمی انجام دهد و از بروز مشکلات نیز جلوگیری به عمل آورد. بسیاری از مواقع این مشکلات تنها به دلیل سهل انگاری و نبود سامانه ای جامعت و حرفه ای ایجاد می‌شد که خشوبختانه سجام توانسته آن را برطرف کند.

می توانید روند پرداخت سود را از این طریق به صورت شکل زیر مشاهده کنید:

حساب اعلامی از سوی سرمایه‌گذار → شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه→ شرکت

ویرایش سریع اطلاعات

قبل از راه‌اندازی سامانه سجام شما موظف بودید برای تغییر اطلاعات ثبتی خود شامل، آدرس محل سکونت، شماره حساب و… در نزد یک کارگزار به سازمان‌های مختلفی مراجعه کنید. در نتیجه باید این تغییرات را به تمامی نهادهای بازار سرمایه شامل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری اعلام می‌کردند.

در بعضی اوقات باید به محل مورد نظر به صورت حضوری مراجعه می‌شد. این کار زمان زیادی را از افراد می‌گرفت و حتی در برخی موارد ممکن بود باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود.

امروزه با راه‌اندازی سامانه سجام این مشکل برطرف شده است. در دنیا و عصر اطلاعاتی که همه چیز به صورت آنلاین در دسترس است، افراد می‌توانند بلافاصله به سایت sejam.ir مراجعه کنند و اطلاعات خود را ویرایش کنند. بدون هیچ نگرانی و بدون هیچ گونه مشکل خاصی که در روند کار ایجاد شود.

دسترسی به ‌تمامی سرویس‌های بازار سرمایه مانند تغییر کارگزار ناظر

برای اینکه کارگزار ناظر را بهتر درک کنید می‌توانیم از یک مثال ساده استفاده کنیم.

فرض کنید شما با دو کارگزاری در حال انجام معامله هستید و برنامه‌ریزی کرده‌اید که سهم ولساپا را فقط از طریق کارگزاری الف انجام دهید؛ ولی به هر دلیلی این مسئله را فراموش کرده‌اید و سهم ولساپا خود را از طریق کارگزاری ب انجام داده اید.

برای برطرف کردند این مشکل شما باید به کارگزاری ب مراجعه کنید. پس از مراجعه باید گواهی سهام خود را دریافت، فرم تغییر کارگزار ناظر را تکمیل و اوراق گواهی سهام ولساپا را به طور کامل به کارگزاری الف منتقل کنید.

مشخص است که دردسرهای چنین کاری تا چه حد می‌تواند زیاد باشد. به ویژه برای افرادی که وقت کافی برای انجام چنین اموری ندارند.

این مسئله با راه‌اندازی سامانه سجام به صورت کاملا راحت صورت می‌پذیرد و فرد با انجام چند عملیات ساده این فرایند را طی می‌کند. در واقع تلاش شده تا با راه اندازی سامانه سجام دغدغه افراد برای چنین مشکلاتی به صورت کامل برطرف شود.

 

 

سخن پایانی

سامانه سجام یکی از کاربردی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین سامانه‌هایی است که برای راحتی افراد در بازار سرمایه طراحی شده است. استفاده از آن بسیار راحت و برای عموم افراد قابل فهم است.

مزایای فراوانی که برای آن برشمرده شد، نشان از اهمیت و مفید بودن این سامانه دارد. در نتیجه سعی کنید حتما از آن در فعالیت‌های بورسی خود استفاده کنید.

اگر تا به حال تجربه‌ای برای استفاده از سامانه سجام داشته‌اید، حتما با ما و خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

مطمئنا خواندن نظرات و تجارب افراد مختلف در زمینه استفاده از سامانه سجام می‌تواند به بهبود عملکرد این سامانه کمک کند و یا حداقل مشکلات افراد دیگر را برطرف نماید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
125 نظر
 1. با سلام
  من قبلا حدودا سال 93 توی کارگزاری آگاه ثبت نام کردم، آیا الان نیاز هست در سامانه سجام ثبت نام کنم،؟ در ضمن سودهای تقسسمی هم به حسابم واریز نشده

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   همه فعالان بازار باید در سجام ثبت نام و احراز هویت بشن.

 2. سلام من مراحل احرازهویت رو با موفقیت تکمیل کردم sms تاییدش هم اومد ولی کد معاملاتی نیومده،الان کد معاملاتی لازم دارم با توجه ب اینک نمیخوام سهاممو بفروشم

 3. سلام
  دوستان ممنون میشم اگر راهنماییم کنین
  کد پیگیری سجام برای ثبت نام در کارگزاری لازمه؟

 4. سلام من تازه تو سجام ثبت نام کردم و از پیش خوان دولت هم کد رهگیری گرفتم و وارد سجام شدم و در حال حاظر من کارم تو سجام تکمیل شده چطوری باید فعالیت کنم ؟ من رو راهنمای کنید ممنون

 5. بالا مزایای سجام رو نوشتید
  یک مطلبی که ذهن منو درگیر کرده اینه که آره باید اون مزایایی رو که نوشتید داشته باشه ولی در واقعیت نداره

  من هم فکر میکردم با اومدن سجام و ثبت نام در اون دیگه مساله احراز هویت تو کارگزاری های مختلف لازم نیست و چون سامانه مرجع برای اینکار طراحی شده و یکبار اونجا ثبت نام می کنیم و احراز هویت میشیم دیگه برای ثبت نام در کارگزاری ها نیازی به احراز نیست و فقط با یک ثبت نام آنلاین کار تمومه و با توجه به اینکه کارگزاری اطلاعات هویتی رو از سجام می گیره دیگه نیازی به احراز در هر کارگزاری به صورت مجزا نیست

  چیزی که در واقعیت اتفاق نیافتاده و فقط های و هوی بیخودی بوده
  و الان من و امثال منی که تو شهرستان ها هستیم باید دربه در بشیم برای اینکه بتونیم تو یک کارگزاری ثبت نام کنیم و هی بریم دفاتر پیشخوان که هر کدوم هزینه دلبخواهی می تراشن برای ثبت نام و احراز

  یا من بد متوجه میشم که فک نمی کنم!
  یا آقایونی که این سامانه و راهکارها رو طراحی کردن دقیقا ندونستن که چه کردن!
  یا بین این ارگانها هماهنگی نیست و یکی زورش بیشتره این وسط و همه چی رو به نفع کارگزار و پیشخوان ها تموم کرده این وسط!
  یا کاغذ بازی جدید راه انداخته شده برای پر کردن جیب بعضی ها!

  من واقعا بابت این مساله مشکل دارم
  بروکر خارجی با کارت ملی تو نیم ساعت برای شما حساب باز می کنه اونوقت اینجا شجره نامه کل قبیلت رو گرفتن هنوز اسیر پیشخوان و بروکری, واقعا درده

  وقتی سامانه جامع ثبت اطلاعات هویتی طراحی و راه اندازی میشه که قراره تو تمام کارهای مالی از اون به عنوان مرجع استفاده بشه ولی در عمل فقط فرم رو اتومات پر می کنه که اون هم دارای خطا هستش که برای خود من پیش اومد و آدرس رو اشتباه تهران میزنه برای ثبت نام آگاه در حالی که تو سجام شهرستانه و احراز کامل هم شده و آگاه هم ثبت نام رو قبول نمی کنه !!!

 6. سلام، به گفته شما به موقع خرید سهام و فروش سهام باعث سود میشود،سهامی که در حال افت هستش باید فروخت (هر سهامی شرکت خاصی مد نظر نیست) ایا سهامی که در حال افت هستش کسی میخره که به موقع بفروشیم

  1. با سلام آیا میشه یک شخصیت حقوقی کد معاملاتی داشته باشه اما سجامی نشده باشه؟؟ آیا اگه سجامی نشده باشه میشه سهام بورسی اون رو توقیف کرد و فروخت؟ آیا اگه سجامی نشده باشه سهام بورسی اون قابل انتقال هست؟

 7. سلام خسته نباشید
  یک سوال داشتم از خدمتتون . اگر به تازگی سایت سجام رو دیده باشید وقتی روی دکمه ثبت نام در سجام میزنید دیگه وارد اون سایت profilesejam.csdiran.com نمیشه و یک بخش جدید باز میشه با لینک https://www.sejam.ir/sejam-landing/index.html که از اینجا ثبت نام کنید و انگار بخش جدید برای ثبت نام هست
  من از همین بخش جدید ثبت نام کردم 26 خرداد حدودای ساعت 12 شب تا الان کد پیگیری برام پیامک نشده … همچنین وقتی میرم توی اون بخش قدیمی ثبت نام یعنی profilesejam.csdiran.com و روی ورود به سجام میزنه مجدد بخش ثبت نام برام باز میشه و پرداخت مبلغ و فرم های ثبت نام رو میاره . در صورتیکه من شنیدم باید مثلا ویرایش اطلاعات رو بیاره یا بنویسه ثبت نام انجام شده منتظر کد پیگیری باشید اما فرم های ثبت نام و پرداخت وجه رو برام میاره
  خواهشا راهنمایی بفرمایید مشکل از کجاست ؟ مگه اون بخش جدید ثبت نام هم مال خود سجام نیست ؟ چرا به جای اینکه ویرایش اطلاعات یا پیام ثبت نام با موفقیت انجام شد رو بیاره دوباره فرم های ثبت نام و پرداخت وجه رو میاره ؟ به فرض مثال من اگه بخوام واقعا ویرایش اطلاعات انجام بدم باید چیکار کنم ؟

  1. سلام میلاد عزیز ، قاعدتا با تغییر در آدرس ها دیتابیس سامانه دست نخورده باقی می مونه و اگر ثبت نام تون موفقیت آمیز می بوده ، الان هم بدون مشکل باید بتونید از سر بگیرید فرآیند رو. احتمالش هست پرداخت تون موفقیت آمیز نبوده باشه و برگشت خورده باشه به حساب تون. پیشنهاد می کنم با توجه به کم بودن مبلغ مجدد ثبت نام رو انجام بدید چون بعیده پشتیبانی درستی وجود داشته باشه !

   1. سلام
    والا پول رو کم کرد و پول برگشت نخورده … همچنین در پایان فرایند نوشت ثبت نام با موفقیت انجام شد منتظر دریافت کد پیگیری تا 24 ساعت اینده باشید
    اما الان انگار نه انگار که ثبت نام کردم ! دوباره فرم ثبت نام و پرداخت وجه رو میاره

    1. سلام علیکم ، متاسفم از این بابت. اگر با طی مجدد فرآیند همچنان پرداخت تون رو قبول نمی کنه که باید مجدد ثبت نام کنید احتمالا. البته در نظر دارید که باید شماره همراه به نام ثبت نام کننده باشه.

  1. سلام خانم نسترن گرامی ، متاسفانه پاسخ این سئوال هیچ هست. یعنی هیچ سهامی نیست که همیشه و بدون افت در حال رشد باشه. هنر فعالیت در بوریس خرید و فروش هست ، خرید سهام هایی که درشون احتمال رشد می بینیم و فروش سهام هایی که فکر می کنیم کاهش پیدا می کنن. با مطالعه بیشتر مقالات سایت می تونید در این اطلاعات بیشتری کسب کنید.

   موفق باشید.

   1. سلام خسته نباشید من تو سجام ثبت‌نام کردم و همه مراحلش تموم شده ولی نمیدونم چطور خرید و فروش کنم برای خرید و فروش سهام چکار کنیم چطوریه ی توضیحی هم برا این سوال بدین

    1. سلام کیوان عزیز ، آغاز معامله در بازار بورس چند قدم ساده داره. اگر سجام رو پشت سر گذاشتید یک کارگزار مناسب انتخاب کنید و ثبت نام کنید از اون طریق و شروع کنید به خرید و فروش.

     1. من رفتم دفتر پیشخوان برای اهراز هویت همونجا تو ی‌ کارگزاری ثبت نامم کرد ولی نمیدونم کار باهاش چطوریه

     2. همون طور ک گفتم خودشون ثبت نامم کردن الان میرم رو سایت کارگزاریش اسمم رو بالا میاره مینویسه اطلاعات شما از سجام دریافت شد از طریق دفتر پیشخوان برای اهراز هویت برین……درصورتیکه ک من رفتم اونجا و کاراشو انجام دادم گفتن تموم شده

     3. طبیعتا بنده نمی دونم دفتر پیشخوان چه کار هایی انجام داده اما چنانچه تایید هویت نیازه مجدد باید مراجعه کنید قاعدتا و با پشتیبانی اون کارگزاری هم می تونید ارتباط بگیرید برای روشن تر شدن ماجرا

 8. سلام من سجام ثبت نام کردم و دربانک سپه اهراز هویت شدم حالا باید چه کار کنم؟

 9. سلام بنده میگن اگه سجام ثبت نام نکنی سودی که قبلا میریختن قطع میشه واقعیت داره؟نه خریدی انجام دادم ونه چیزی

 10. سلام
  بنده سهام عدالت خودم رو مستقیم کردم و برام اس ام اس آمده سجام برو رفتم اونجا فورم هارو پر کردم و یک کد داره و میگه برو ثبت نام رو نهایی کن . حال سوال من این هست کجا برام نهایی کنم؟ بعد نهایی کجا برم کد بورس بگیرم؟؟ و سوال آخر من که بلد نیستم چکار کنم کد بورس رو نگاه دارم که چیکار کنم خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی کنید بد جوری افتادم به فکر

 11. سلام.پدرم سال 70 یسری سهام از شرکت خودکفا دارن که تاالان بصورت برگه سهام داشتیم.سجام ایشون روگرفتم و احراز هویت هم انجام دادم.الان هم تعداد سهام هست هم قیمتش.اما نمیشه خریدوفروش انجام داد.میگن سهام دارید اما حق تقاضاندارید.چطوری باید آزاد کنم؟

  1. برای سه نفر دیگر سهام دولت با کارت بانکی وشماره تلفن خودم ثبتنام کردم حال قصد دارم باشماره تلفن خودشان ثبت در سجام را ادامه دهم برای ثبت شماره تلفن انها چه کاری انجام دهم

 12. سلام من هنوز کارگزاری ثبت نام نکردم اول سجام ثبت نام کردم به اسمت اطلاعات شخصی مثل نام و نام خانوادگی گیر داده ک ویرایش کن صحیح نیست…

 13. سلام من خواهرزاده ای دارم3ساله میخوام تو سجام ثبت نامش کنم ولی اصلا نمیاد لطفا اطلاع رسانی کنید الان سه روزه میرم ثبت نامش کنم نمیشه

 14. سلام یکبا درسجام ثبت نام کردم ناقص بود باردوم پیام آمد که شماره شبا قبلا استفاده شده فرم راتکمیل کردم رفتم دفتر پیشخوان شناسه رهگیری گدفتم بعدرفتم کارگذاری گفتند اطلاعات بانکی شما ناقص است برای ثبت شماره شبا چکارکنم؟

 15. با سلام
  من در سجام ثبت نام کردم و دفتر پیشخوان هم رفتم عکس ازم گرف و تایید شدم.الان مراحل بعدی هم داره برا خرید فروش؟

  1. سلام من مراحل احرازهویت رو با موفقیت تکمیل کردم sms تاییدش هم اومد ولی کد معاملاتی نیومده،الان کد معاملاتی لازم دارم??? با توجه ب اینک نمیخوام سهاممو بفروشم.

 16. سلام در رابطه با آزاد سازی سهام عدالت،شماره شبای بانکی که سهام عدالت با آن ثبت شده است،باید با شماره شبای سجام یکی باشه تا اون سهام بعدا که آزاد شد بیاد تو پورتفوی،یا فرقی نداره که شماره حساب کد بورسی با سهام عدالت فرق داشته باشه؟؟

 17. سلام بعد از ثبت نام نهایی وارد سایت سجام که شد کد برام نمیومد بعد از زدن چند بار ارسال مجدد خطا میزنه و میگه قادر به دسترسی صفحه مورد نیست .چیکار کنم

 18. بازنشسته بانک صادرات هستم ۳۳۱۰۰۰سهام دارم طبق فیش حقوقی الان با کارگزاری بانک صادرات و مبین سرمایه کار میکنم ولی سهامهایی فوق در قسمت دارائی نشان داده نمیشود فقط سهامهایی ک جدید خریداری کرده ام نشان میدهد راهنمایی کنید چگونه دسترسی پیدا کنم سهامها شامل خوارزمی غدیر و صندوق بازنشستگی بانکها هست جواب را ب خودم ایمیل کنید

  1. سلام ممنون میشم‌پاسخ بدید اگر اموالم رو زیاد بزنم در سجام برای مالیات فرق میکنه؟

   1. سلام، فکر نمیکنم فرقی کنه، حداقل الان که فرقی نداره.

 19. سلام من سجام ثبت نام کردم ولی شماره حساب وشبای شخص دیگری رو وارد کردم وپیام ویرایش شماره حساب بانکی نیومده امکان داره که تایید بشه؟؟

 20. سلام
  من کد بورسی دارم 4سال پیش افتتاح کردم الان هم دارم معامله انجام میدم و در کارگزاری هم که هستم اما سجام ثبت نام نکردم ومشکلی هم ندارم ممکنه در اینده مشکل پیش بیاد؟

 21. سلام علیکم
  چرا وقتی میخوام وارد سجام بشم کد امنیتی رو نمیشه به اینگلیسی وارد کرد
  هر کاری میکنم فارسی تایپ میکنه بعد هم میگه کد امنیتی را اشتباه وارد کردید
  رو کیبورد لاتین هم فارسی مینویسه اعداد رو
  تلفن پشتیبانش هم وصل نمیشه

 22. سلام.من میخوام ثبت نام کنم تو سجام میزنه اطلاعات هویتی شما درسجام مورد تایید نیس.ممنون میشم بگید چیکارکنم

 23. باسلام
  لطفا میفرمایید چند روز بعداز احراز هویت اکانت آگاه فعال میشه؟چون یک هفته از احراز هویت بنده گذشته و کد بورسی هم دریافت کردم.باقی سوالات دوستان رو که خوندم متوجه شدم گویا چند ماه طولانی زمان میبره..درسته؟
  امکان داره از کارگزاری دیگه اقدام کنم هر موقع اکانت آگاه فعال شد منتقل کنم به آگاه؟؟
  ممنونم میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقت بخیر
   فعالسازی کدهای بورسی جدید در همه کارگزاری ها مدتی زمان میبره
   جزییات بیشتر رو از کارگزارتون بپرسید

 24. سلام و وقت بخیر
  من تقریبا از 2روز قبل احراز هویت سجام انجام دادم ولی تا الان کد بورسی برام ارسال نشده؟چکاری باید انجام بدم؟
  وسوال دوم اینکه احراز هویت آگاه رو هم دیروز انجام دادم..چند روز طول میکشه که بتونم معامله در آساتریدر انجام بدم؟
  ممنونم

 25. سلام بعداز پایان ثبت نام سلام ی کدمعاملاتی از طرف سلام میاد
  کد بورسی کارگزاری با کد معاملاتی سجام فرقش چیه؟
  با سجام هم میشه معاملات کرد؟

  1. سلام وقت بخیر
   سجام یه سامانه هست برای جمع آوری اطلاعات فعالان بورس.
   فقط با کارگزاری میتونید معامله کنید.
   سجام یه جور پیش‌نیازه.

 26. سلام خسته نباشین…ببخشیم من ثبت نام کردک تو کارگزاری شما ولی برام کد نفرستاده…الانم هر چی با یوزر پسورد قبلیم وارد میشم میگه اشتباس … براثبت نام دوباره هم میگه اسم شما ثبت شده

  1. سلام وقت بخیر
   ما کارگزاری نیستیم
   اگه در کارگزاری آگاه ثبت نام کردید به این شماره زنگ بزنید
   021-41792000
   داخلی آگاه اکسپرس

 27. سلام ایا من میتونم کد بورسی بنام دوستم بگیرم و شماره همراه وشماره کارت بنام خودم باشه مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام، نه نمیتونید
   شماره حساب و کلیه مشخصات باید متعلق به یک نفر باشه.

 28. سلام. بنده امروز ثبت نام کردم، ولی توی مرحله آخر، مرحله سامانه سجام، بعد از اینکه کد پیامکی رو وارد کردم و دکمه ادامه رو زدم، پس از چند لحظه تاخیر، صفحه ای اومد که توش نوشته بود، ثبت نام شما در سامانه سجام موفقیت آمیز نبود، کارشناسان کارگزاری پیگیر حل مشکل می شوند. ولی ثبت نامم در سایت کارگزاری با موفیقت انجام شد. ولی هنوز کد ۱۰ رقمی سجام برام پیامک نشده.
  حالا خواستم بدونم که چطور خودم باید پیگیر حل مشکل باشم؟ باید خودم برم توی سایت سجام بصورت مستقیم ثبت نام کنم؟ یا خود کارگزاری مشکل رو حل میکنه و در نتیجه کد ۱۰ رقمی برام ارسال میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   با نام کاربری و رمز عبور مجدد وارد آگاه اکسپرس بشید و دوباره تلاش کنید
   احتمالا به خاطر درخواست زیاد بوده و مشکل موقتی هست
   نام کاربری و رمز عبور رو در ابتدای ثبت نام تعریف کردید، اگه ندارید باید از کارگزاری تقاضا کنید دوباره برای شما بفرسته.

   1. با سلام
    و خسته نباشید
    سهام دارایی یکم رو می خوام برای خانواده هم بخرم
    فعلا تو هیچ کارگزاری ثبت نامشون نکردم. بعد خرید آیا می توان به پرتفویشان انتقال بدم ( ثبت نام زمانبره تا فعال شدن کد معاملاتی و جا می مونن)یا برا فروش باید چیکار کنیم
    تا فروشش دردسر نشه
    من شهرستان هستم
    با تشکر

 29. سلام
  من ثبت نام کردم و در انتها کد تایید سامانه سجام را دریافت کردم، ولی سامانه به صفحه ی تایید کد سجا وارد نشد. روی حالت مرحله ی احراز هویت قرار گرفته پروفایل من.
  چکار باید انجام بدم؟

  1. سلام، سیستم کدگیری کارگزاری آگاه منظور شماست؟ در هر حال بعدا تلاش کنید احتمالا مشکل موقتی بوده

 30. سلام.من از طریق سایت سجام اطلاعاتم وارد کردم کد ده رقمی هم امد و کارگزاری هم رفتم احراز هویت و‌کد معاملاتی هم‌ برام امد الان نمیتونم‌ وارد پنل کاربریم شم چون میزنه کد ملی اشتباه و اطلاعات هویتی تکمیل نیست.مشکل از سایت سجام هست؟

 31. سلام برای اولین بار سامانه سجام را از دوستان شنیدم و در اولین فرصت وارد سامانه شدم و اطلاعات هویتی خودم را ثبت کردم و مراحل پرداخت ده هزار تومان هم انجام شد موقع دریافت کد بورسی ارتباط با سامانه قطع شد لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

  1. سلام من کل ثبت نام خودم وچند نفر دیگر را از طریق گوشی انجام دادم با اینحال برا هرکدام ده هزارتومن گرفتند،چرا؟

 32. سلام.من جایی هستم که تا 2 ماه آینده به کارگذاری ویا دفاتر پیشخوان دسترسی ندارم. اگه الان ثبت نام کنم بصورت آنلاین برای دریافت کد بورس تا 2 ماه آینده که دسترسی ندارم به کارگذاری ویا دفاتر پیشخوان مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقت بخیر
   نه مشکلی پیش نمیاد. بعدا میتونید احراز هویت کنید

 33. سلام من توی سجام ثبت نام کردم بعد رفتم احراز هویت رو هم انجام دادم و کد بورسمم برام اسمس شد.
  بعد الان رفتم توی سایت کارگزاری مفید ثبت نام کردم آخرش میگه که برو احراز هویت کن!!خب اینا مگه سیستمشون به سجام وصل نیست؟چرا دوباره اهراز هویت میخاد؟ و اینکه میخاستم توی آگاه ثبت نام کنم باید چکار کنم؟نمیشه توی هردوتاش بود؟

  1. سلام، احراز هویت کارگزاری با سجام تفاوت داره و باید بررسی کنید که هر دو رو انجام دادید یا نه
   با کارگزارتون تماس بگیرید و بپرسید

 34. سلام .من در سجام ثبت نام کردم و برام اس ام اس کد پیگیری اومد ولی یادداشت نکردم و گوشیم رو فلش کردم .حالا برای احراز هویت بدون اون کد پیگیری مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟

   1. الان که کد رو ندارم چه کاری میتونم انجام بدم ؟؟که بتونم‌ برم برای احراز هویت

     1. سلام من توسایت سجام ثبت نام کردم ۱۰۰۰۰هزارتومان هم ازحسابم کم شده متاسفانه کدبرام نیومده لطفا منوراهنمایی کنید

 35. سلام من هنگام ثبت نام در سجام شماره حسابی رو دادم
  الان برای افتتاح حساب در کارگزاری آگاه آیا میتونم شماره حساب دیگری غیر از اون رو ثبت کنم؟

  1. سلام، نه کارگزار برای شما معامله نمیکنه. شمایید که باید سفارش ارسال کنید.

 36. ارزش سهم ملل من الان ۸ تومنه.
  سوال دیگم اینه که اگه سجام ثبت نام کنم میتونم خودم فروشش رو انجام بدم ؟؟

  1. برای اینکه به سیستم معاملات دسترسی داشته باشید باید در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید.
   بعد از اون میتونید درخواست تغییر کارگزار ناظر برای سهم ملل رو بدید و پس از اضافه شدن سهم به پرتفوی شما نزد کارگزاری، سهم رو بفروشید
   راه ساده تر اینه که برگه سهام رو همراه با مدارک شناسایی ببرید به یکی از شعب کارگزاری تا براتون فروش رو انجام بدند.

 37. سلام خسته نباشید ده ساله سهامه موسسه ملل رو دارم و حالا میخوام بفروشم .اگه به کارگزار مراجعه کنم که این کار رو برام انجام بده هزینه زیادی باید پرداخت کنم ؟

  1. دریافت کدبورسی هزینه ای نداره و برای فروش سهم، حدود 1 درصد از مبلغ معامله به عنوان کارمزد و مالیات کسر میشه.

  2. سلام
   آیا برای ثبت نام بچه سه ساله ام توی سجام میتونم شماره حساب خودم را بدم یا باید براش حساب باز کنم؟
   برای احراز هویتش آیا باید خودش را هم ببرم؟

   1. سلام، شماره حساب باید به نام دارنده کد بورسی باشه. برای احراز هویت خود شما باید برید.

 38. سلام من در سجام ثبت نام کردم
  شماره پیگیری برام ارسال شد
  باید برم دفتر پیشخوان اهراز هویت بشم
  بعدش چی میشه؟
  کد بورس بهم میدن؟ کد معامله میدن؟ میتونم دیگه شرکت کنم تو بورس خرید کنم؟

  1. سلام، غیر از سجام، باید در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید
   اگر از طریق کارگزاری آگاه اقدام کنید دیگه نیازی به ثبت نام در سجام هم نیست و کارها رو خودشون انجام میدن >>> لینک ثبت نام کدبورسی

   1. در سال 82 فکر میکنم مقداری سهام خریدم و پیگیر نبودم تا فراخوان اخیر تمام مراحل ثبت نام در سجام را انجام دادم و کد ورود به بورس را گرفته ام
    حالا میخام بدونم چفدر سهام دارم و چقدر سود داشته چه باید بکنم

    1. باید برگه سهام رو داشته باشید و به یک کارگزاری مراجعه کنید
     اگه برگه سهام رو ندارید با امور سهام شرکتی که سهامش رو داشتید تماس بگیرید تا راهنمایی کنن

 39. سلام برای خرید سهام سجامی شدن کافیه؟ یا حتما باید عضو یکی از کارگذاری ها شد؟ سجام با آگاه فرقش چیه؟

  1. سلام، سجام صرفا یه سامانه برای جمع آوری اطلاعات فعالان بازار هست. برای خرید سهام باید از کارگزاری کد بگیرید.
   اگه از طریق کارگزاری آگاه ثبت نام کنید نیازی به ثبت نام در سجام نیست و اطلاعات شما از سمت کارگزاری در سجام ثبت میشه >>> دریافت کد بورسی

   1. من سهام کوثر تامین توان آفرین دارم و ثبت نام احراز هویت کردم کد معاملاتی و یک کد ده رقمی برام ارسال شد حالا چی میشود سود سهام سالانه به حسابم میاد چطور وارد شوم به صورت مرحله ای کامل بفرمائید میخرم سهام کوثر رابفروشم ولی اصلا نمیتوانم وارد اطلاعاتم شوم ممنون از پاسخ

     1. با سلام و وقت بخیر…..منظور ایشون از سهام کوثر،مربوط به سهام موسسه کوثر هستش که به بازنشستگان نیروهای مسلح داده اند و در بورس هم با نام ذوکوثر 1 شناخته میشه و هر سهم 1000 ریال هستش و چندین سال هست که خرید و فروش این سهم بسته شده است و ایشون برای گرفتن برگه سهام خودش باید به کارگزاری آبان–واقع در سه راه بهشتی مراجعه کند ……………و اما سهام امین توان آفرین ساز هم ایشون باید برود در دفتر خدمات ساتا نیروهای مسلح برای فروش اقدام کند ولی اعلام کردند که این سهام هم در آینده نزدیک به بورس می رود.

 40. سلام
  من ده سال در بورس فعالم و بعد از اجرایی شدن سجام هم اقدام کردم و مشکلی ندارم ولی وارد سایت که میشم سهامهایی داشتم که به اونها سهام جایزه داده شده که در حساب کارگزارم نیست رو میتونم ببینم ولی سودی که این سالها به سهامهای جایزه داده شده و دریافت نکردم رو نمیتونم ببینم میخوام بدونم به چه صورت میتونم سودهای دریافت نکرده خودم ببینم ؟ سئوال دومی این که من برای شغلم یک پرونده مالیاتی در اداره دارایی دارم که با کد ملی من ثبت شده و به من گفته شده معامله با کد ملی ثبت مالیات به دنبال دار و در بورس هم هر معامله که انجام میدم با کد ملی در سجام ثبت میشه ایا این موضوع در روی اون پرونده من در اداره مالیات تاثیر دار؟
  با تشگر

  1. سلام، در مورد سهام جایزه باید با امور سهام شرکت موردنظر تماس بگیرید و جویا بشید که چه زمانی به پرتفوی اضافه میشه
   در مورد دارایی اطلاع دقیقی ندارم اما اینو میدونم که مالیات خرید و فروش سهام در زمان فروش سهام (حدود نیم درصد) از مبلغ معامله شما کسر میشه.

  2. سلام وقتتون بخیر من برای دخترم میخوام سجام ثبت کنم تو مرحله انتخاب نماینده چون سن قانونی نداره و مادرش هستم کدوم گزینه رو بزنم ولی فقط برای پدر و پدر بزرگ پدری هست

 41. با سلام
  بنده از طريق كارگزاري آگاه اقدام به ثبت نام در سامانه سجام نموده ام و تمامي مراحل را تكميل كرده ام كد ده رقمي را دريافت نموده ام و به پست بانك نيز مراجعه كرده ام و احراز هويت نيز نموده ام يك كد هم تحت عنوان كد معاملاتي شما در بازار سرمايه كه شامل سه حرف و پنج عدد مي باشد را نيز دريافت كرده ام ولي حسابم را نمي توانم شارژ نمايم. چرا؟

   1. سلام من نازه تو سجام ثبت نام كردم كارگزاريم هم اگاه هست ولي بهم پيغام ميده روند ثبت اطلاعات خطابي رخ داده با پستيباني اگاه تماس بگيريد….
    يعني چي و به چه صورتي هست…؟؟؟
    امروز أرز اول اومده و ميخوام خريد كنم

    1. سلام، کمکی از دست من برنمیاد و همونطور که نوشته باید با کارگزاری آگاه تماس بگیرید

 42. با سلام و احترام
  چند سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  من قبل از ثبت نام در کارگزاری آگاه در سامانه سجام ثبت نام کرده بودم. امروز که میخواستم تو کارگزاری ثبت نام کنم دیدم یه سری از فیلد ها مربوط به ثبت نام در سجام هست که نوشته بودن کارگزاری به نیابت از فرد ثبت نام در سجام انجام میده و من ناگزیر جهت تکمیل ثبت نام در کارگزاری آن فرمها رو دوباره تکمیل کردم. این اتفاق باعث تداخل در ثبت نامم نمیشه؟
  کد سجام(10 رقمی) با کد بورسی(3 حرف 5 رقم) از نظر کاربردی چه تفاوتی دارند؟ با اینکه برای احراز هویت سجام اقدام کردم اما برای من کد سجامی ارسال نشده و فقط پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن احراز هویت فرستاده شد.
  و سوال آخر اینکه آیا با توجه به ثبت نام و تایید احراز هویت در سامانه سجام، نیاز به احراز هویت برای کارگزاری نیز میباشد؟

  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. سلام، اگه اطلاعات صحیح رو وارد کنید ثبت نام قبلی شما در سجام باعث تداخل نمیشه
   کدسجام کاربرد خاصی به جز ثبت نام نداره.
   در مورد عدم ارسال کدسجام اطلاعی ندارم.
   با ثبت نام و احراز هویت در سجام، کارگزاری ها نیازی به احراز هویت نخواهند داشت.
   اما بهتره اول از طریق کارگزاری اقدام کنید، مثلا کارگزاری اگاه ثبت نام در سجام رو خودش انجام میده. اگه اینکارو بکنید هزینه 10 هزارتومانی سجام هم لازم نیست بپردازید (که فکر میکنم خودتون هم اطلاع دارید)

    1. سلام،هیچ راهی نداره ک برای دریافت کد بورسی ب کارگزاری نریم؟ و اینکه اگر کارت ملی نداشته باشیم مشکل پیش میاد؟

  1. سلام من برای ورود به سامانه سجام کد ملی می زنم کد ارسال میشه ولی سایت میگه که شما کاربر جدیدالورود هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

آنچه باید از سهام عدالت بدانید (آزادسازی مستقیم و غیرمستقیم)

سهام عدالت، طرحی است که جمعیت زیادی (بیش از ۴۵ میلیون) را شامل می‌شود. در سال ۱۳۸۴، به منظور گسترش مالکیت در سطح عموم، تأمین عدالت اجتماعی، فقر‌زدایی و گسترش…
بیشتر بخوانید

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید

بازار اول (تابلوی اصلی و فرعی بورس) و بازار دوم چیست؟

وقتی به تازگی با بورس آشنا می‌شوید برخی از اصطلاحات برای شما نامفهوم است. مثلا ممکن است ندانید که: فرق بین بازار اول و دوم بورس چیست؟ چه تفاوت‌های بین…
بیشتر بخوانید

معرفی انواع شاخص‌های بورس (شاخص کل، هم‌وزن و…)

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان…
بیشتر بخوانید

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید