سامانه بورسی سجام چیست؟

سجام چیست؟

سامانه سجام می‌تواند تا چه حد برای سرمایه‌گذاران مفید باشد؟

بازار سرمایه ایران از زمانی که شروع به کار کرده است تا به حال توانسته با تغییرات مختلفی رو به رو شود.

یکی از این تغییرات مهم در سال ۱۳۸۴ با ورود تکنولوژی و بستر الکترونیک به بازار سرمایه اتفاق افتاد. در این زمان مقررات نهادهای مالی و بازارها به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و این شروع یک تغییر و تحول مثبت در بازار سرمایه بود.

بعد از این اتفاق خرید و فروش‌هایی که به صورت حضوری و تلفنی انجام می‌شد، به صورت الکترونیکی صورت می‌گرفت.

امروزه این مسئله به یک موضوع عادی تبدیل شده است به طوری‌که معاملات بورسی به صورت کاملا آنلاین قابل انجام است.

مطلب مرتبط: روش انجام معاملات آنلاین بورس

به همین دلیل در بین کارگزاری‌ها رقابت شدیدی برای جذب مشتریان جدید صورت گرفته است. در این بین یکی از موضوعاتی که توانسته رویه سنتی خود را حفظ کند، روش‌های سود پرداختی است که توسط شرکت‌های سهامی انجام می‌گیرد.

به جزء سود پرداختی روش‌های ثبت‌نام در نهادهای مالی مختلف همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری، کارگزاری و… از رویه‌های سنتی استفاده می‌کنند.

قصد داریم در این مقاله به بحث در مورد سامانه بورسی سجام بپردازیم.

آشنایی با سامانه‌های مختلف کمک می‌کند تا سرمایه‌گذاران به سادگی به آنچه که نیاز دارند دسترسی پیدا کنند.

سایت سامانه سجام بورس

با ورود به سایت سامانه سجاد می‌توانید به عنوان سرمایه‌گذار ثبت‌نام کنید.

آدرس سایت سجام: www.sejam.ir

در این حین باید اطلاعاتی از قبیل اطلاعات هویتی، بورسی، بانکی و محل سکونت خود را ثبت کنید. دقت کنید که تمام اطلاعات وارد شده را با دقت انجام دهید.

سایت سامانه سجام به نشانی www.sejam.ir در دسترس عموم افراد است که می‌توانید به آن مراجعه و آن را مورد بررسی قرار دهید.

این سایت به عنوان مرجع و منبع اصلی اطلاعات و داده‌های سرمایه‌گذاران بازار بورس شناخته می‌شود.

شما باید همانطور که در این سایت اطلاعات خود را وارد می‌کنید، در صورت تغییر محل سکونت، شماره حساب و یا اشتباه تایپی با ورود به سامانه آن را اصلاح کنید.

بعد از ثبت‌نام نهایی می‌توانید اطلاعات خود را در همین سایت به طور کامل مشاهده کرده و اگر باز نیاز به تغییری وجود دارد آن را اعمال نمایید‌. همچنین می‌توانید تمام اخبار و اطلاعیه‌های مربوط به تغییر و یا اضافه کردن اطلاعات احتمالی را در این سامانه مشاهده کنید‌.

مهم: حتما بخوانید

اگر قصد معامله در بورس دارید، باید از یک کارگزاری کدبورسی بگیرید.

سجام صرفا یک سامانه برای ثبت و مدیریت اطلاعات فعالان بازار سرمایه است.

اگر از طریق کارگزاری آگاه برای دریافت کدبورسی اقدام کنید، دیگر نیازی به ثبت‌نام در سجام نیست زیرا کارگزاری آگاه اینکار را بطور خودکار انجام می‌دهد. برای شروع دریافت کدبورسی از کارگزاری آگاه اینجا کلیک کنید

سجام چیست؟

سجام مخفف شده عبارت «سامانه جامع ثبت اطلاعات مشتریان» است و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تشکیل شده است.

سامانه سجام که زیر نظر سازمان بورس مشغول به فعالیت است، تلاش می‌کند تا خدمات سریع‌تر و بهتری را به سرمایه‌گذاران ارایه دهد.

این سامانه بورسی به صورت یکپارچه و فراگیر عمل می‌کند. تمامی سرمایه‌گذارانی که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند باید تمامی اطلاعاتی که از آنها خواسته شده را تکمیل کنند تا در آینده به هیچ مشکلی برنخورند.

همچنین تمامی افراد جدید الورود به بورس باید به کارگزاری‌ها مراجعه کنند و تمامی اطلاعاتی که از آنها خواسته‌اند را به طور کامل در اختیار آنها قرار دهند.

برای این کار سرمایه‌گذاران باید وارد سامانه سجام شوند و اطلاعات خود را وارد کنند. برای پر کردن فرم‌ها می‌توانید به سایت‌های مختلف سر بزنید و از توضیحات آنها در این خصوص استفاده کنید‌. با انجام این کار و تکمیل فرم‌های موجود در سامانه سجام، کارگزاری بعد از زمان مشخصی کد بورسی (کد معاملاتی) را برای سرمایه‌گذاران صادر می‌کند.

در اوایل سال ۱۳۹۷ و در چندین مرحله به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران فرصت داده شده تا اطلاعات خود را در سامانه سجام به طور کامل ثبت کنند.

پایان شهریور سال ۹۷ مرحله اول این فرصت بود همچنین آخرین فرصتی که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران در این رابطه داده شد تا پایان سال ۹۷ بود. معامله‌گران باید اطلاعات هویتی خود را تا این زمان تکمیل و ثبت می‌کردند.

افرادی که در زمان تعیین شده اطلاعات خود را کامل نکرده باشند و ثبت‌نام اولیه را در این سامانه انجام ندادند، دیگر نمی‌توانستند معامله‌ای انجام دهند و تمام معاملات آنها بسته شد.

این مشکل فقط برای افرادی که قبلا در این سامانه وارد شده بودند وجود داشت؛ ولی این مشکل دیگر برای افراد جدیدالورود وجود ندارد زیرا باید در همان مرحله اول تمام فرم‌ها را به دقت تکمیل کنند.

به افراد جدیدالورود بعد از پر کردن فرم‌های موجود در سامانه سجام کد معاملاتی تعلق می‌گیرد و آنها می‌توانند با استفاده از این کد معاملات خود را انجام دهند.

بعد از ثبت‌نام در سامانه سجام یک کد ۱۰ رقمی برای شما ارسال می‌شود که باید از آن نگهداری کنید. این کد در همان مرحله ثبت‌نام برای شما ارسال نمی‌شود؛ بلکه تقریبا یک ماه بعد از تکمیل اطلاعات به صورت پیامک به شما داده خواهد شد.

بعد از ثبت‌نام در سایت سامانه سجام، تنها یک مرحله از آن را انجام داده اید و برای ثبت‌نام نهایی باید به یکی از شعب‌های منتخب دفاتر الکترونیک دولت یا کارگزاری مراجعه کنید و ثبت اطلاعات نهایی را در سامانه سجام به پایان برسانید.

عدم توجه به مراحل ثبت نام و اخذ کد بورسی باعث می‌شود تا مدت زمانی از شما برای ورود به بورس و انجام معاملات هدر رود. در نتیجه بهتر است بر طبق روال توضیح شده برای ثبت نام در سامانه سجام اقدام کرده و سپس برای مراحل بعدی آماده شوید که مراجعه حضوری است.

مزایای سامانه سجام

قبل از راه اندازی سامانه سجام مردم برای ثبت‌نام در کارگزاری‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری دچار مشکلات زیادی بودند.

به ویژه افرادی که درشهرستان‌های دور افتاده زندگی می‌کردند، برای ثبت نام مشکلات زیادی داشته و در نتیجه از آن منصرف می‌شدند. این در حالی است که تجربه نشان داده سرمایه گذارانی بسیار خوبی از شهرستان‌های مختلف کشور در بازار سرمایه و اوراق بهادار فعالیت دارند.

با راه‌اندازی سامانه سجام دیگر برای افتتاح کنندگان حساب در کارگزاری‌ها هیچ مشکل اساسی وجود ندارد.

صرفه جویی در وقت

پیش از راه اندازی این سامانه، افراد باید زمان زیادی را صرف مراجعه حضوری و پر کردن انواع فرم‌ها می‌کردند. امروزه برای وارد کردن این اطلاعات دیگر نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری‌ها نیست.

حتی ساکنین تهران نیز به جای قرار گرفتن در ترافیک‌های اذیت کننده می‌توانند نیاز خود را در این سامانه برطرف کنند.

در آن زمان اگر مشتری از کارگزاری خود رضایت نداشت و درصدد تعویض آن برمی‌آمد، باید تمام مراحلی که قبلا انجام داده را دوباره از اول تکرار کند که این مسئله برای مشتریان بسیار ناراحت کننده بود. این مشکل برای افرادی که در بازار سرمایه درگیر هستند شاید مشکل چندان مهمی به نظر نیاید، ولی این مسئله مهمی بود که بارها سرمایه‌گذاران در خصوص آن شکایت کرده بودند.

برای متقاضیان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از درآمد ثابت، درآمد متغیر و مختلط نیز مشکلاتی وجود داشت. این افراد نیز باید تمام اطلاعات ثابت و تکراری را دوباره پر می‌کردند؛ در نتیجه زمان زیادی را از آنها می‌گرفت.

فرم‌هایی که از طرف سازمان تعریف شده بود را باید تمام متقاضیان تکمیل می‌کردند و بین افراد مبتدی و حرفه‌ای در بازار سرمایه هیچ فرقی وجود نداشت و همه موظف بودند تمام فرم‌ها را از اول تکمیل کنند. راه‌اندازی سامانه سجام توانست این مشکل را برطرف کند و تمام این عملیات تسریع بخشیده شد.

در سامانه سجام دیگر احتیاج به پر کردن تمام فرم‌ها از ابتدا نیست و تمام افراد تنها برای بار اول اطلاعات خود را در سامانه وارد می‌کنند. هر فرد برای مراجعات بعدی خود در نهادهای بازار سرمایه، شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه و کارگزاری‌ها دیگر احتیاج به وارد کردن تمام اطلاعات ندارد؛ زیرا از قبل اطلاعات فرد در سیستم ذخیره شده است.

در نتیجه افراد برای ثبت‌نام و افتتاح حساب زمان بسیار کمتری را صرف می‌کنند. به طور کلی سامانه سجام توانسته این مشکل اساسی را برطرف و افراد زیادی را به سمت خود جذب کند. همانطور که گفته شد این موضوع برای ساکنین شهرستان‌های مختلف نیز کاربرد دارد که زمان کمتری برای ثبت‌نام تلف کنند.

دریافت سود مجامع

قبل از راه‌اندازی سامانه سجام روش پرداخت سود به شکل‌های مختلفی صورت می‌گرفت که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم.

شرکت‌ها در مجمع عادی مقداری از سود هر سهم خود را در بین سهامداران تقسیم می‌کنند. پس از آن شرکت‌‌ها باید این سود را براساس اطلاعیه‌هایی که در سامانه codal.ir  منتشر شده است و براساس برنامه شرکت و یکی از شیوه‌های مرسوم بین سهامداران خود تقسیم کنند‌.

یکی از این روش‌ها این است که شماره حساب را از تمامی سرمایه‌گذاران از طریق ایمیل و یا دورنگار دریافت و سود تقسیمی را به حساب آنها واریز کنند. روش دیگر این که به سرمایه‌گذاران، یک بانک را معرفی کنند تا در تاریخ معین شده با در دست داشتن کارت ملی و کد بورسی خود بتوانند سود تقسیمی را دریافت کنند.

هزینه‌های اضافی که به شما وارد می‌شود زیاد مهم نیست؛ بلکه مسئله مهمی که باید به آن توجه این است که در سبد خود چندین سهم با هدف‌های متفاوت دارید.

برای این مسئله می‌توانیم از این مثال استفاده کنیم. اگر شما ۹ سهم در سبد خود داشته باشید ممکن است روی سود تقسیمی دو سهم حساب کرده باشید.

از طرف دیگر ممکن است به دلیل بی توجهی به تاریخ مجمع، برخی از افراد، سهام خود را به صورت نماد بسته شده به مجمع ارسال و سودی را تقسیم کنند. در این حالت ممکن است به دلیل زمان زیادی که بین تاریخ سرمایه‌‌گذاری تا تاریخ پرداخت وجود دارد، شما سود تقسیمی (DPS) را فراموش کنید. این موضوع باعث تحمیل شدن هزینه‌ای به شما می‌شود.

سامانه سجام در اینجا می‌تواند به این افراد کمک کند.

موضوعی که به عنوان یکی از مزایای مهم سامانه سجام شناخته می‌شود. روش اجرایی سامانه سجام در این خصوص به این‌گونه است که زمانی که سهم شما به مجمع می‌رود و سود تقسیمی از آن طلب دارید، در زمان مقرر وجوه مربوط به سود تقسیمی به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار واریز می‌شود.

به طور کلی شرکت موظف است وجوه را به حساب‌های اعلامی از جانب شما واریز کند.

در نتیجه سامانه سجام می‌تواند زمینه راحتی را برای پرداخت سود تقسیمی انجام دهد و از بروز مشکلات نیز جلوگیری به عمل آورد. بسیاری از مواقع این مشکلات تنها به دلیل سهل انگاری و نبود سامانه ای جامعت و حرفه ای ایجاد می‌شد که خشوبختانه سجام توانسته آن را برطرف کند.

می توانید روند پرداخت سود را از این طریق به صورت شکل زیر مشاهده کنید:

حساب اعلامی از سوی سرمایه‌گذار → شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه→ شرکت

ویرایش سریع اطلاعات

قبل از راه‌اندازی سامانه سجام شما موظف بودید برای تغییر اطلاعات ثبتی خود شامل، آدرس محل سکونت، شماره حساب و… در نزد یک کارگزار به سازمان‌های مختلفی مراجعه کنید. در نتیجه باید این تغییرات را به تمامی نهادهای بازار سرمایه شامل، صندوق‌های سرمایه‌گذاری یا کارگزاری اعلام می‌کردند.

در بعضی اوقات باید به محل مورد نظر به صورت حضوری مراجعه می‌شد. این کار زمان زیادی را از افراد می‌گرفت و حتی در برخی موارد ممکن بود باعث نگرانی سرمایه‌گذاران شود.

امروزه با راه‌اندازی سامانه سجام این مشکل برطرف شده است. در دنیا و عصر اطلاعاتی که همه چیز به صورت آنلاین در دسترس است، افراد می‌توانند بلافاصله به سایت sejam.ir مراجعه کنند و اطلاعات خود را ویرایش کنند. بدون هیچ نگرانی و بدون هیچ گونه مشکل خاصی که در روند کار ایجاد شود.

دسترسی به ‌تمامی سرویس‌های بازار سرمایه مانند تغییر کارگزار ناظر

برای اینکه کارگزار ناظر را بهتر درک کنید می‌توانیم از یک مثال ساده استفاده کنیم.

فرض کنید شما با دو کارگزاری در حال انجام معامله هستید و برنامه‌ریزی کرده‌اید که سهم ولساپا را فقط از طریق کارگزاری الف انجام دهید؛ ولی به هر دلیلی این مسئله را فراموش کرده‌اید و سهم ولساپا خود را از طریق کارگزاری ب انجام داده اید.

برای برطرف کردند این مشکل شما باید به کارگزاری ب مراجعه کنید. پس از مراجعه باید گواهی سهام خود را دریافت، فرم تغییر کارگزار ناظر را تکمیل و اوراق گواهی سهام ولساپا را به طور کامل به کارگزاری الف منتقل کنید.

مشخص است که دردسرهای چنین کاری تا چه حد می‌تواند زیاد باشد. به ویژه برای افرادی که وقت کافی برای انجام چنین اموری ندارند.

این مسئله با راه‌اندازی سامانه سجام به صورت کاملا راحت صورت می‌پذیرد و فرد با انجام چند عملیات ساده این فرایند را طی می‌کند. در واقع تلاش شده تا با راه اندازی سامانه سجام دغدغه افراد برای چنین مشکلاتی به صورت کامل برطرف شود.

 

 

سخن پایانی

سامانه سجام یکی از کاربردی‌ترین و حرفه‌ای‌ترین سامانه‌هایی است که برای راحتی افراد در بازار سرمایه طراحی شده است. استفاده از آن بسیار راحت و برای عموم افراد قابل فهم است.

مزایای فراوانی که برای آن برشمرده شد، نشان از اهمیت و مفید بودن این سامانه دارد. در نتیجه سعی کنید حتما از آن در فعالیت‌های بورسی خود استفاده کنید.

اگر تا به حال تجربه‌ای برای استفاده از سامانه سجام داشته‌اید، حتما با ما و خوانندگان این مطلب به اشتراک بگذارید.

مطمئنا خواندن نظرات و تجارب افراد مختلف در زمینه استفاده از سامانه سجام می‌تواند به بهبود عملکرد این سامانه کمک کند و یا حداقل مشکلات افراد دیگر را برطرف نماید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

52 نظر
 1. سلام برای اولین بار سامانه سجام را از دوستان شنیدم و در اولین فرصت وارد سامانه شدم و اطلاعات هویتی خودم را ثبت کردم و مراحل پرداخت ده هزار تومان هم انجام شد موقع دریافت کد بورسی ارتباط با سامانه قطع شد لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

 2. سلام.من جایی هستم که تا 2 ماه آینده به کارگذاری ویا دفاتر پیشخوان دسترسی ندارم. اگه الان ثبت نام کنم بصورت آنلاین برای دریافت کد بورس تا 2 ماه آینده که دسترسی ندارم به کارگذاری ویا دفاتر پیشخوان مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام وقت بخیر
   نه مشکلی پیش نمیاد. بعدا میتونید احراز هویت کنید

 3. سلام من توی سجام ثبت نام کردم بعد رفتم احراز هویت رو هم انجام دادم و کد بورسمم برام اسمس شد.
  بعد الان رفتم توی سایت کارگزاری مفید ثبت نام کردم آخرش میگه که برو احراز هویت کن!!خب اینا مگه سیستمشون به سجام وصل نیست؟چرا دوباره اهراز هویت میخاد؟ و اینکه میخاستم توی آگاه ثبت نام کنم باید چکار کنم؟نمیشه توی هردوتاش بود؟

  1. سلام، احراز هویت کارگزاری با سجام تفاوت داره و باید بررسی کنید که هر دو رو انجام دادید یا نه
   با کارگزارتون تماس بگیرید و بپرسید

 4. سلام .من در سجام ثبت نام کردم و برام اس ام اس کد پیگیری اومد ولی یادداشت نکردم و گوشیم رو فلش کردم .حالا برای احراز هویت بدون اون کد پیگیری مشکلی پیش نمیاد ؟؟؟

   1. الان که کد رو ندارم چه کاری میتونم انجام بدم ؟؟که بتونم‌ برم برای احراز هویت

 5. سلام من هنگام ثبت نام در سجام شماره حسابی رو دادم
  الان برای افتتاح حساب در کارگزاری آگاه آیا میتونم شماره حساب دیگری غیر از اون رو ثبت کنم؟

  1. سلام، نه کارگزار برای شما معامله نمیکنه. شمایید که باید سفارش ارسال کنید.

 6. ارزش سهم ملل من الان ۸ تومنه.
  سوال دیگم اینه که اگه سجام ثبت نام کنم میتونم خودم فروشش رو انجام بدم ؟؟

  1. برای اینکه به سیستم معاملات دسترسی داشته باشید باید در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید.
   بعد از اون میتونید درخواست تغییر کارگزار ناظر برای سهم ملل رو بدید و پس از اضافه شدن سهم به پرتفوی شما نزد کارگزاری، سهم رو بفروشید
   راه ساده تر اینه که برگه سهام رو همراه با مدارک شناسایی ببرید به یکی از شعب کارگزاری تا براتون فروش رو انجام بدند.

 7. سلام خسته نباشید ده ساله سهامه موسسه ملل رو دارم و حالا میخوام بفروشم .اگه به کارگزار مراجعه کنم که این کار رو برام انجام بده هزینه زیادی باید پرداخت کنم ؟

  1. دریافت کدبورسی هزینه ای نداره و برای فروش سهم، حدود 1 درصد از مبلغ معامله به عنوان کارمزد و مالیات کسر میشه.

 8. سلام من در سجام ثبت نام کردم
  شماره پیگیری برام ارسال شد
  باید برم دفتر پیشخوان اهراز هویت بشم
  بعدش چی میشه؟
  کد بورس بهم میدن؟ کد معامله میدن؟ میتونم دیگه شرکت کنم تو بورس خرید کنم؟

  1. سلام، غیر از سجام، باید در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید
   اگر از طریق کارگزاری آگاه اقدام کنید دیگه نیازی به ثبت نام در سجام هم نیست و کارها رو خودشون انجام میدن >>> لینک ثبت نام کدبورسی

   1. در سال 82 فکر میکنم مقداری سهام خریدم و پیگیر نبودم تا فراخوان اخیر تمام مراحل ثبت نام در سجام را انجام دادم و کد ورود به بورس را گرفته ام
    حالا میخام بدونم چفدر سهام دارم و چقدر سود داشته چه باید بکنم

    1. باید برگه سهام رو داشته باشید و به یک کارگزاری مراجعه کنید
     اگه برگه سهام رو ندارید با امور سهام شرکتی که سهامش رو داشتید تماس بگیرید تا راهنمایی کنن

 9. سلام برای خرید سهام سجامی شدن کافیه؟ یا حتما باید عضو یکی از کارگذاری ها شد؟ سجام با آگاه فرقش چیه؟

  1. سلام، سجام صرفا یه سامانه برای جمع آوری اطلاعات فعالان بازار هست. برای خرید سهام باید از کارگزاری کد بگیرید.
   اگه از طریق کارگزاری آگاه ثبت نام کنید نیازی به ثبت نام در سجام نیست و اطلاعات شما از سمت کارگزاری در سجام ثبت میشه >>> دریافت کد بورسی

   1. من سهام کوثر تامین توان آفرین دارم و ثبت نام احراز هویت کردم کد معاملاتی و یک کد ده رقمی برام ارسال شد حالا چی میشود سود سهام سالانه به حسابم میاد چطور وارد شوم به صورت مرحله ای کامل بفرمائید میخرم سهام کوثر رابفروشم ولی اصلا نمیتوانم وارد اطلاعاتم شوم ممنون از پاسخ

     1. با سلام و وقت بخیر…..منظور ایشون از سهام کوثر،مربوط به سهام موسسه کوثر هستش که به بازنشستگان نیروهای مسلح داده اند و در بورس هم با نام ذوکوثر 1 شناخته میشه و هر سهم 1000 ریال هستش و چندین سال هست که خرید و فروش این سهم بسته شده است و ایشون برای گرفتن برگه سهام خودش باید به کارگزاری آبان–واقع در سه راه بهشتی مراجعه کند ……………و اما سهام امین توان آفرین ساز هم ایشون باید برود در دفتر خدمات ساتا نیروهای مسلح برای فروش اقدام کند ولی اعلام کردند که این سهام هم در آینده نزدیک به بورس می رود.

 10. سلام
  من ده سال در بورس فعالم و بعد از اجرایی شدن سجام هم اقدام کردم و مشکلی ندارم ولی وارد سایت که میشم سهامهایی داشتم که به اونها سهام جایزه داده شده که در حساب کارگزارم نیست رو میتونم ببینم ولی سودی که این سالها به سهامهای جایزه داده شده و دریافت نکردم رو نمیتونم ببینم میخوام بدونم به چه صورت میتونم سودهای دریافت نکرده خودم ببینم ؟ سئوال دومی این که من برای شغلم یک پرونده مالیاتی در اداره دارایی دارم که با کد ملی من ثبت شده و به من گفته شده معامله با کد ملی ثبت مالیات به دنبال دار و در بورس هم هر معامله که انجام میدم با کد ملی در سجام ثبت میشه ایا این موضوع در روی اون پرونده من در اداره مالیات تاثیر دار؟
  با تشگر

  1. سلام، در مورد سهام جایزه باید با امور سهام شرکت موردنظر تماس بگیرید و جویا بشید که چه زمانی به پرتفوی اضافه میشه
   در مورد دارایی اطلاع دقیقی ندارم اما اینو میدونم که مالیات خرید و فروش سهام در زمان فروش سهام (حدود نیم درصد) از مبلغ معامله شما کسر میشه.

 11. با سلام
  بنده از طريق كارگزاري آگاه اقدام به ثبت نام در سامانه سجام نموده ام و تمامي مراحل را تكميل كرده ام كد ده رقمي را دريافت نموده ام و به پست بانك نيز مراجعه كرده ام و احراز هويت نيز نموده ام يك كد هم تحت عنوان كد معاملاتي شما در بازار سرمايه كه شامل سه حرف و پنج عدد مي باشد را نيز دريافت كرده ام ولي حسابم را نمي توانم شارژ نمايم. چرا؟

   1. سلام من نازه تو سجام ثبت نام كردم كارگزاريم هم اگاه هست ولي بهم پيغام ميده روند ثبت اطلاعات خطابي رخ داده با پستيباني اگاه تماس بگيريد….
    يعني چي و به چه صورتي هست…؟؟؟
    امروز أرز اول اومده و ميخوام خريد كنم

    1. سلام، کمکی از دست من برنمیاد و همونطور که نوشته باید با کارگزاری آگاه تماس بگیرید

 12. با سلام و احترام
  چند سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین
  من قبل از ثبت نام در کارگزاری آگاه در سامانه سجام ثبت نام کرده بودم. امروز که میخواستم تو کارگزاری ثبت نام کنم دیدم یه سری از فیلد ها مربوط به ثبت نام در سجام هست که نوشته بودن کارگزاری به نیابت از فرد ثبت نام در سجام انجام میده و من ناگزیر جهت تکمیل ثبت نام در کارگزاری آن فرمها رو دوباره تکمیل کردم. این اتفاق باعث تداخل در ثبت نامم نمیشه؟
  کد سجام(10 رقمی) با کد بورسی(3 حرف 5 رقم) از نظر کاربردی چه تفاوتی دارند؟ با اینکه برای احراز هویت سجام اقدام کردم اما برای من کد سجامی ارسال نشده و فقط پیامی مبنی بر موفقیت آمیز بودن احراز هویت فرستاده شد.
  و سوال آخر اینکه آیا با توجه به ثبت نام و تایید احراز هویت در سامانه سجام، نیاز به احراز هویت برای کارگزاری نیز میباشد؟

  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. سلام، اگه اطلاعات صحیح رو وارد کنید ثبت نام قبلی شما در سجام باعث تداخل نمیشه
   کدسجام کاربرد خاصی به جز ثبت نام نداره.
   در مورد عدم ارسال کدسجام اطلاعی ندارم.
   با ثبت نام و احراز هویت در سجام، کارگزاری ها نیازی به احراز هویت نخواهند داشت.
   اما بهتره اول از طریق کارگزاری اقدام کنید، مثلا کارگزاری اگاه ثبت نام در سجام رو خودش انجام میده. اگه اینکارو بکنید هزینه 10 هزارتومانی سجام هم لازم نیست بپردازید (که فکر میکنم خودتون هم اطلاع دارید)

    1. سلام،هیچ راهی نداره ک برای دریافت کد بورسی ب کارگزاری نریم؟ و اینکه اگر کارت ملی نداشته باشیم مشکل پیش میاد؟

   1. سلام من از طریق اینترنت ثبت نام کردم و به کارگذاری نرفتم کد بورسی هم از طریق پیشخوان گرفتم ایا لازم به کارگذاری مراجعه کنم ورمز کاربری و رمز عبور از کجا بگیرم

    1. سجام فقط مرحله اول است. شما کدبورسی رو از کارگزاری میگیرید، اگه در یک کارگزاری ثبت نام نکردید بصورت آنلاین یا حضوری ثبت نام کنید

    2. ببخشید یه سوال دیگه تو سجام برای درخواست کد پیگیری مجدد باید ثبت نام رو هم مجدد انجام بدم ؟؟

  1. سلام من برای ورود به سامانه سجام کد ملی می زنم کد ارسال میشه ولی سایت میگه که شما کاربر جدیدالورود هستید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

قبل از خرید یا فروش سهام این 8 توصیه را بخوانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید

خرید سهام شرکت‌های پتروشیمی در بورس تهران

خرید و نگهداری سهام مناسب می‌تواند یکی از بهترین سرمایه‌گذاری‌ها باشد. شرکت‌های پتروشیمی اغلب سود نقدی مناسبی در بین سهامداران توزیع می‌کنند به همین دلیل برخی از شرکت‌های پتروشیمی نزد…
بیشتر بخوانید