معاملات در بورس مجازی چگونه است؟

demo trading معاملات مجازی سهام در بورس

یکی از اقدامات مهم سازمان بورس؛ فرهنگ سازی با تالار مجازی بورس ایران است. تالار مجازی بورس ایران با هدف ارائه آموزش عملی علاقه‌مندان سرمایه گذاری در بورس، ازطریق شبیه سازی خرید و فروش سهام و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در فضای مجازی طراحی و پیاده سازی شده است.
خرید و فروش مجازی سهام در این تالار، برای همه امکان پذیر است، برای فعالیت در بورس مجازی ایران، کاربران نه نیاز به پول دارند و نه ضرر خواهند کرد. کاربر همچنین می تواند بصورت لحظه ای، میزان بازدهی سرمایه گذاری خود را مشاهده کرده و از رتبه خود، در مقایسه با سایر کاربران مطلع شود.

برای فعالیت در تالار مجازی بورس و انجام معاملات، به سایت www.irvex.ir وارد شوید. هدف اصلی این سامانه، آموزش عملی سرمایه گذاری در بورس است.

قیمت سهام، شاخص ها و سایر اطلاعات در تالار مجازی، واقعی و منطبق بر شرایـط واقعی بازار است، به طوری که گویی کاربر واقعاً در حال سرمایه‌گذاری در بورس است.

ورود به سایت تالار مجازی بورس ایران: www.irvex.ir   

قابلیت‌های تالار مجازی بورس ایران

از قابلیت‌های تالار محازی می‌توان  به “بدون پول بدون ریسک سرمایه گذاری کنیم” اشاره کرد در حقیقت نوعی ریسک بدون هزینه تالار مجازی بورس ایران با هدف آموزش و فرهنگ‌سازی سرمایه‌گذاران نوپا و تازه وارد در نظر دارد فضایی مناسب بدون ریسک را برای شما فراهم آورد.

کاربران تالار مجازی بورس همچنین با ورود به هریک از بخش‎های تالار، پیام‎های آموزشی مرتبط با آن بخش را دریافت کرده و از این پیام‎ها در جهت ارتقای کیفیت سرمایه‎گذاری خود استفاده می‎کنند.

کاربر برای استفاده از امکانات تالار مجازی بورس ایران نخست باید در سامانه ثبت نام کند. پس از این مرحله کاربر می تواند وارد سامانه شود. پس از ورود کاربر به سامانه و تایید هویت وی، به صفحه اصلی راهنمایی می شود. کاربر در این صفحه – که تابلوی اصلی بورس، صندوق های سرمایه گذاری، نمودار شاخص ها و… وجود دارد – می تواند به قسمت های مختلف سامانه دسترسی پیدا کند.

virtual trading tehran stock exchange

روال کلی معامله در تالار مجازی بورس

کاربر نخست باید در یک مسابقه ثبت‌نام کند. سپس می‌تواند در این مسابقه به خرید و فروش سهام و واحدهای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه‌گذاری موجود در تابلوی اصلی بورس مبادرت کند. به این ترتیب او می‌تواند عملکرد خود را در خرید و فروش سهام و تحلیل بازار با دیگر کاربران سامانه مقایسه کند تا از این راه به مرور مهارت لازم در بازار واقعی بورس را به دست آورد. به طور کلی، سه نوع مسابقه در این تالار وجود دارد: پیش فرض، عمومی و خصوصی.

خرید سهام/ واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

پس از عضویت در یکی از مسابقات کاربر می تواند اقدام به خرید سهام یا واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری نماید. نخست کاربر سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری دلخواه را از جدول پیش رو انتخاب کرده، سپس با انتخاب مسابقه و سبد سهام دلخواه – که در آن قصد خرید دارد – و همچنین با وارد کردن تعداد درخواستی، اقدام به خرید آن سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری می‌نماید.

توجه به این نکته ضروری است که خرید سهام براساس شرایط واقعی بازار صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، تنها سهامی قابل خرید هستند که عرضه شده باشند، بنابراین سهامی که در بازار عرضه نشده باشد، قابل خریداری نیست. همچنین خرید سهام براساس قیمت بهترین عرضه در تالار مجازی صورت می‌گیرد. در هر عملیات خرید، کارمزد خرید براساس شرایط واقعی بازار، محاسبه و از میزان اعتبار مجازی فرد کسر می‌گردد.

فروش سهام/ واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری

فروش سهام و صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صفحه “سبد سهام” انجام می‌پذیرد. بدین شکل که پس از انتخاب سهام یا صندوق سرمایه‌گذاری مورد نظر و تعیین تعداد فروش و انتخاب گزینه “فروش” این عمل انجام می‌شود.

توجه به این نکته ضروری است که فروش سهام نیز براساس شرایط واقعی بازار صورت می‌گیرد. به عنوان مثال، تنها سهامی قابل فروش هستند که متقاضی خرید داشته باشند، بنابراین سهامی که در بازار متقاضی نشده باشد، قابل فروش نیست. همچنین فروش سهام براساس قیمت بهترین تقاضا در تالار مجازی صورت می‌گیرد. در هرعملیات فروش، کارمزد فروش براساس شرایط واقعی بازار، محاسبه و از میزان اعتبار فرد کسر می گردد.

برگزاری انواع مسابقات در تالار مجازی

این سامانه فضای مناسب و رقابتی برای ترغیب سهامداران و شرکت‌کنندگان در مسابقه می‌باشد ضمناً در این مسابقات جوایزی نیز در نظر گرفته می‌شود. پس از عضویت در یک یا چند مسابقه، به کاربر اعتباری تخصیص داده می‎شود تا وی بتواند با استفاده از این اعتبار، اقدام به خرید سهام و یا واحدهای سرمایه‎گذاری صندوق‎های سرمایه‎گذاری نموده و با تشکیل سبدهای سرمایه‎گذاری، نسبت به سرمایه‎گذاری و کسب بازدهی، البته در تالار مجازی بورس اقدام نماید.

از جمله قابلیت‎های جالب توجه تالار مجازی بورس ایران، امکان تعریف انواع مسابقات در این تالار است. به این معنا که علاوه بر مسابقات پیش فرض که در سه گروه مسابقات کوتاه مدت، مسابقات میان مدت و مسابقات بلندمدت در سامانه تعریف و پیاده‎سازی شده، کاربران می‎توانند خود نیز شخصاً مسابقات اختصاصی با شرایط موردنظر خود ایجاد کرده و در این چارچوب، اقدام به رقابت در سرمایهً‎گذاری نمایند.

به عنوان مثال، دانش آموزان یک مدرسه، دانشجویان یک دانشگاه و یا کارکنان یک صنف خاص، می‎توانند براساس شرایط مدنظر خود از نظر مبلغ سرمایه‎گذاری، زمان شروع و خاتمه سرمایه‎گذاری و…، مسابقه‎ای اختصاصی را در تالار مجازی تعریف کرده و در این فضا، به رقابت با یکدیگر بپردازند. همچنین کاربر درصورت تمایل می‎تواند بصورت انفرادی و بدون آنکه نیاز به رقابت با دیگر کاربران باشد، در تالار مجازی بورس ایران سرمایه‎گذاری کرده و میزان بازدهی خود را در این تالار، مشاهده نماید.

امکان تعریف دامنه نوسان برای سهام موردنظر، مشاهده نمودار نوسانات قیمت سهم مورد نظر براساس دامنه نوسان تعریف شده و دریافت پیغام‎های مرتبط با این نوسانات، دریافت اخبار، اطلاعیه شرکت‎ها و پیغام‎های ناظر بازار به محض انتشار و مشاهده آخرین وضعیت تالار مجازی از نظر دفعات خرید و فروش سهم، حجم و ارزش معاملات، از دیگر قابلیت‌های تالار مجازی بورس ایران است.

سایر امکانات

– ایجاد مسابقه اختصاصی به نام کارگزاران / صندوق‌های سرمایه گذاری، با شرایط تعیین شده از سوی شرکت کارگزاری از نظر دوره، مبلغ، نوع جوایز و ….
– ایجاد لینک مستقیم بین مسابقه اختصاصی و سامانه معاملات آنلاین شرکت کارگزاری
– سایر امکاناتی که به هر نحو ، قابل ارایه به کارگزاران است

قابلیت‌های ویژه بورس مجازی

 • امکان دریافت تغییرات سهام شرکت‌ها در بازه‌های مورد نظر
 • دریافت سود سهام متعلق به هر شرکت طبق شرایط واقعی
 • امکان تنظیم زنگ برای افزایش و یا کاهش یک سهم
 • مشاهده اطلاعیه‌های شرکت‌ها
 • دریافت جایزه به صورت سهام واقعی در صورت داشتن عملکرد مناسب
 • امکان رویت سوابق خرید و فروش

قابل ذکر است که عضویت و برگزاری مسابقات به صورت رایگان در سامانه معاملات مجازی سهام انجام می‌پذیرد.

چگونه از بورس مجازی سود واقعی بدست آوریم؟

فرض کنید شما صفر تومان سرمایه دارید. ولی اگر شخصی سرمایه‌ای 1 میلیارد تومانی در اختیار شما قرار دهد و بگوید که با این سرمایه در بورس کار کن و درصدی برای خودت بردار و درصدی نیز برای من کنار بگذارد، چگونه رفتار خواهید کرد؟ در اینجا سرمایه متعلق به شما نیست، اگر بخواهید با آن در بورس سرمایه‌گذاری کنید، آیا تلاش نمی‌کنید، دانش خودتان را بالا ببرید؟

اگر دانش و تجربه خودتان را بالا ببرید احتمال اینکه سود بالایی کسب کنید بیشتر خواهد شد و سودی که خودتان بدست می‌آورید نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین شما به این طریق با دانش، تجربه و مهارت خودتان می‌توانید سرمایه بسیار خوبی بدست آورید.

نکته اینجاست که دانش، مهارت و تجربه شما در بورس باعث شد بابت مدیریت مناسب سرمایه‌ای شخص دیگری، خودتان نیز به سرمایه خوبی برسید. پس می‌بینید که سود واقعی در بورس زمانی بدست می‌آید که مهارت بالا کسب کنید و بورس مجازی این امکان را برای شما فراهم می‌کند.

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید قبل از معامله واقعی در بورس انجام دهید معاملات کاغذی است.

این مقاله را بخوانید: راهنمای معاملات کاغذی و صوری برای حرفه ای شدن در بورس

نظر شما درباره سایت irvex.ir چیست؟

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
23 نظر
 1. سلام من تو مسابقه ها کل مبلغم،سود کامل میداد ولی حدود ۵ امتیاز بدست می آوردم بعضی ها تو این روز های منفی روزانه حدودا بیست امتیاز بدست نیاوردند اون ها چکار میکنن ؟؟؟؟؟؟تقلبی چیزی که نمیشه کرد😕

 2. سلام!حبیب هستم چند روزی است در سامانه سجاد ثبت نام کردم و مراحل قانونی راانجام دادم الان کدبورسی را دریافت کردم ولی متاسفانه نمیتونم واردبورس برای خریدوفروش شوم .خواهش میکنم کسی هست ک ازصفرتاصد معاملاتی را به من آموزش دهد ممنون میشم

  1. سلام، اگر مشکل ورود به سیستم معاملاتی دارید فقط باید با کارگزارتون تماس بگیرید تا راهنمایی کنن.

  2. باسلام آقاحبیب اولاً سامانه سجام درست است و نه سجاد بعد از دریافت کدسجام باید به یکی از دفاتر خدماتی کارگزاری مراجعه و احرازهویت شوید وبا یکی از کارگزاران بورس قرارداد تنظیم کنید

 3. سلام من میخوام از صفر تا صد بورس رو یاد بگیرم توی این ساید میشه به این نتیجه رسید بعد از مدتی یا نه؟
  و آیا برای ورود به این سایت باید پولی داشته باشیم یا به طور مجازی بهمون قدرت خرید اختصاص میدهد اگر اینطور هست چقدر تخصیص میدهد
  ممنون و سپاس از پاسخگوییتون

   1. سلام من داخل یک مسابقه عضو شدم و کل
    مبلغ اولیه مسابقه سود ۵ در صد بار و حدود ۵ امتیاز بدست آوردم ولی بعضی ها تو یک روز ۱۰ الی ۲۰ درصد امتیاز میگیرن اونها چکار میکنن

  1. سلام وقت بخیر
   سایت کارگزاری آگاه مشکلی موقتی داره که طی همین هفته حل میشه.

 4. سلام.من این دوره رایگان را دانلود کردم ولی به ایمیل ام نیومده دانلود هم کردم باز نمیشه.

 5. با سلام چند روزي است كه سايت تالار مجازي بورس از دسترس خارج شده ميخواستم علتش و بدونم

   1. سلام، چند سهم حق تقدم به پرتفوی من اضافه شده، آیا باید بابت آن صد تومان پرداخت کنم؟
    آیا این ها رو میشه به سهم اصلی تبدیل کرد که حق تقدم نباشند که اسم سهم ح نداشته باشد؟
    اگر از شرکت سهامدار بخواهم بهم بیشتر میدن؟

 6. سلام.بنده چندین بار تلاش کردم تا در تالار مجازی عضو شوم ولی لینک فعال سازی برایم ارسال نمی شود.میتوانید راهنمایی کنید.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید

معرفی انواع شاخص‌های بورس (شاخص کل، هم‌وزن و…)

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان…
بیشتر بخوانید

فروش تعهدی سهام (فروش استقراضی) چیست؟

در سال‌های اخیر بازار بورس رشد فزاینده‌ای داشته و سعی می‌شود با استفاده از تکنیک‌هایی رشد این بازار را بیشتر کرد. یکی از مواردی که می‌تواند باعث پویایی بیشتر بازار…
بیشتر بخوانید

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید