روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس

نکات ریز زیادی در بورس وجود دارد.

یکی از این نکات، یادگیری نحوه ارسال سفارش در نرم‌افزار معاملات آنلاین است.

چه بخواهید بطور مداوم خرید و فروش کنید و چه قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس داشته باشید باید روش درست ثبت سفارش در بورس را فرا بگیرید.

منظور از سفارش‌گذاری یا ارسال سفارش برای خرید و فروش اوراق بهادار، زمانی است که شما به سامانه معاملات آنلاین یا آفلاین بورس دسترسی دارید و خودتان سفارشات را در سامانه ارسال می‌کنید.

در خرید و فروش آنلاین سهام، این سفارشات در صورتی که با قیمت مناسب ارسال شوند می‌توانند به سرعت و تقریبا لحظه‌ای انجام شوند.

بنابراین باید دقت زیادی در هنگام سفارش داشته باشید.

شاید یکی از دلایلی که کارگزاری‌ها برای صدور کد بورسی، حداقل مدرک دیپلم را از متقاضیان کدبورسی می‌طلبند همین باشد که مطمئن شوند شخص حداقل دانش و مهارت لازم را داراست.

اما افرادی که حداقل دیپلم ندارند به معاملات آفلاین دسترسی می‌یابند، به این ترتیب که سفارش خود را در سایت کارگزاری ثبت می‌کنند و کارگزار است که سفارش آنها را دریافت کرده و در سامانه معاملات ارسال می‌کند.

در ادامه یاد می‌گیرید به شکل بهتری ارسال سفارش را متناسب با قیمت فعلی سهام انجام دهید.

سفارش‌های ارسالی کجا قرار می‌گیرد؟

سفارش‌های خرید و فروش که معامله‌گران در بورس ارسال می‌کنند در صفحه نمادها در سایت tsetmc.com قابل مشاهده است. این سایت مرجع مشاهده معاملات اوراق بهادار است.

برای اینکه سفارشات خرید و فروش سهام یک شرکت را ببینید کافیست در بخش جستجوی این سایت، نماد یا بخشی از نام شرکت را وارد کنید:

جستجوی نماد tsetmc

     پس از کلیک روی نماد شرکت موردنظر وارد صفحه‌ای مشابه این می‌شوید:

سفارشات ارسال شده tsetmc

در کادر قرمز، سفارشات خرید و فروش قابل مشاهده است:

 • قیمت، حجم و تعداد سفارشات را می‌توانید ببینید.
 • در طرف خرید (تقاضا) سفارشاتی که با قیمت بالاتری ارسال شده‌اند بالاتر از سایر سفارشات قرار می‌گیرند.
 • در طرف فروش (عرضه) سفارشاتی که با قیمت کمتری ارسال شده‌اند بالاتر از سفارشات قرار می‌گیرند.

سفارشاتی که در یک قیمت هستند روی همدیگر انباشته می‌شوند و اگر سفارشی با قیمت یکسان در سمت مخالف ثبت شد، سفارشات انباشه شده به ترتیب تاریخ تکمیل می‌شود.

بطور مثال در تصویر بالا در بخش خرید، روی قیمت 4,398 ریال تعداد 16 سفارش با حجم 89,741 سهم قرار دارد. اگر شخصی در سمت فروش یک سفارش با قیمت 4,398 ارسال کند اولویت معامله با اولی کسی خواهد بود که از قبل سفارش خرید خود را در قیمت 4,398 ریال ارسال کرده است.

به عبارتی اگر بهرام اولین نفری باشد که سفارش خود را در یک قیمت خاص ارسال کرده، اگر سفارشات دیگری با همان قیمت ارسال شود سفارش بهرام در اولویت خواهد بود.

سفارشات نمادهای بورس همواره در حال بالا و پایین رفتن و انجام شدن است، زیرا همواره افرادی هستند که در حال معامله هستند. مخصوصا در نمادهای بزرگ که معاملات پرحجم دارند، مانند بانک تجارت، فولاد مبارکه و…

قیمت “معامله” یا قیمت “آخرین معامله”، همان قیمتی است که آخرین بار یک معامله در آن قیمت انجام گرفته است.

قیمت مناسب برای ارسال سفارش

در ارسال سفارش برای اینکه قیمت مناسبی وارد کنید باید چند مورد را در نظر بگیرید.

در شرایط مختلف، باید رویکرد متفاوت و متناسب را برای ارسال سفارش داشته باشید.

ارسال سفارش در هنگام صف خرید یا فروش

تشکیل صف در سهم یعنی اینکه در یک سمت از معاملات، تعداد کافی خریدار یا فروشنده برای پاسخگویی به نیاز طرف دیگر وجود ندارد.

 • زمانی‌که عرضه تا حدی زیاد می‌شود که در طرف مقابل هیچ خریداری باقی نمی‌ماند و قیمت به پایین‌ترین محدوده نوسان مجاز می‌رسد صف فروش تشکیل می‌شود. به این معنی که سفارشات فروش زیادی در طرف عرضه روی هم انباشته می‌شوند.
 • زمانی‌که تقاضا حدی زیاد می‌شود که در طرف مقابل هیچ فروشنده‌ای باقی نمی‌ماند و قیمت به بالاترین محدوده نوسان مجاز می‌رسد صف فروش تشکیل می‌شود. به این معنی که سفارشات خرید زیادی در طرف تقاضا روی هم انباشته می‌شوند.
 • صف خرید و فروش نتیجه برهم خوردن توازن در تقاضا و عرضه و وجود محدوده نوسان قیمت است.

در حال حاضر محدوده نوسان مثبت و منفی سهام در بورس تهران 5 درصد است، به این معنی که قیمت نمی‌تواند بیش از 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی شود (در روزهای عادی معاملات).

در بازارهایی که محدوده مجاز برای نوسان وجود ندارد و قیمت می‌تواند نوسانات بسیار بالایی داشته باشد، چیزی به عنوان صف خرید و فروش وجود ندارد.

بطور مثال در پلتفرم‌ معاملات بیت‌کوین، شما هیچگاه شاهد صف نخواهید بود و قیمت گاهی در یک روز ممکن است تا 20 درصد یا حتی بالاتر نوسان داشته باشد.

 • در صورتی که در نمادی صف خرید وجود داشت و شما قصد خرید یا فروش داشتید باید حداکثر قیمت مجاز برای سفارش را وارد کنید.
 • در صورتی که در نمادی صف فروش وجود داشت و شما قصد خرید یا فروش داشتید باید حداقل قیمت مجاز برای سفارش را وارد کنید.

حداکثر قیمت مجاز نوسان در صفحه نماد مشخص است:

دامنه نوسان مجاز tsetmc

توجه کنید که هیچ راه تضمینی برای قرار گرفتن در ابتدای صف خرید یا صف فروش وجود ندارد. اما بطور کلی برخی معتقدند که سفارشات ارسال شده از طرف ایستگاه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها شانس بیشتری برای قرارگرفتن در ابتدای صف دارند.

اگر عجله دارید

اگر صف وجود ندارد و در معامله عجله دارید، می‌توانید معادل قیمت سفارشی که در سمت مقابل بالاتر از بقیه قرار گرفته را وارد کنید.

مثلا اگر در سمت عرضه قیمت 4,400 ریال در ردیف سفارشات عرضه بالاتر از همه است و شما مایلید سهم رو فوری خریداری کنید، باید یک سفارش در قیمت 4,400 ریال با حجم موردنظرتان بفرستید.

اگر حجم سفارش عرضه‌کننده کافی باشد سفارش شما بطور کامل انجام می‌شود و سهم در پرتفوی‌تان قابل مشاهده خواهد بود.

برای فروش نیز به همین ترتیب و با نگاه به سمت مقابل یعنی عرضه‌کننده، می‌توانید دقیقا همان قیمتی که در بخش تقاضا از همه بالاتر قرار گرفته را در فرم سفارش فروش وارد کنید تا سهام شما در همان لحظه فروش رود.

دقت داشته باشید در برخی از نمادها که معاملات زیادی انجام می‌شود سرعت تغییرات در سفارشات بالاست. به همین دلیل ممکن است قیمت طرف عرضه و تقاضا به طور مداوم تغییر کند.

در این هنگام برای انجام شدن سریع سفارش، قیمت سفارش را نزدیک به قیمت معامله وارد کنید.

اگر عجله ندارید

در اغلب مواقع بهتر است برای معامله عجله نداشته باشید.

اگر صف نباشد، در صورتی که تعجیل نکنید می‌توانید با قیمت بهتری سهم را بخرید یا بفروشید.

برای انجام معامله در قیمت مناسب‌تر، با توجه به قیمت بازه روز و قیمت آخرین معامله و حمایت و مقاومت سهم باید قیمت مناسب را ارسال کنید.

برای اینکار این نکات را در نظر بگیرید:

 • اگر در نمودار کوتاه‌مدت سهم، حمایت روزانه شکسته شده به احتمال قوی قیمت سهم تا پایان معاملات پایین‌تر خواهد آمد.
 • اگر در نمودار کوتاه‌مدت سهم، مقاومت روزانه شکسته شده به احتمال قوی قیمت سهم تا پایان معاملات رشد بیشتری خواهد داشت.
 • نگاهی به روند سهم در نمودار کوتاه‌مدت داشته باشید. اگر روند نزولی است و قصد فروش دارید بهتر است با وارد کردن قیمت سفارش نزدیک به قیمت آخرین معامله، سهم را زودتر بفروشید. اگر روند صعودی است و قصد خرید دارید بهتر است با وارد کردن قیمت سفارش نزدیک به قیمت آخرین معامله، زودتر خریدتان را انجام دهید.

با مشاهده مثال‌های زیر این موضوع را بهتر درک خواهید کرد.

در نمودار زیر می‌توانید ببینید که قیمت سهم “فولاد” تقریبا بین دو محدوده خاص بیشترین نوسان را داشته (از حدود 4380 ریال تا 4420 ریال) و چندبار به محدوده 4380 ریال بازگشته است:

نمودار قیمت روزانه فولاد

در مثالی دیگر، در نمودار ذوب، محدوده 1840 ریال به عنوان یک مقاومت عمل کرده و محدوده 1820 ریال نیز ابتدا به حمایت جلوی افت سهم را می‌گرفته ولی بعد شکسته شده و به عنوان یک مقاومت عمل کرده که این البته این مقاومت در ادامه پایداری چندانی نداشته است:

نمودار ذوب آهن

اگر مفهوم حمایت و مقاومت را نمی‌دانید این مطلب را بخوانید: حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست؟

در ادامه نمودار روزانه ایران خودرو را می‌بینید که محدوده 8300 ریال به عنوان حمایت عمل می‌کرده ولی بعد شکسته شده و تبدیل به مقاومت شده است.

خط سبز رنگ نشان‌دهنده محدوده حمایتی است که تبدیل به مقاومت شده:

نمودار ایران خودرو

اگر قصد دارید این نمودارها را بطور دقیق ببینید، بهتر است از نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنید. امکان استفاده از نرم‌افزار تحلیل تکنیکال تحت وب در سیستم‌ معاملاتی آساتریدرآگاه که متعلق به کارگزاری آگاه نیز وجود دارد. با این نرم افزار تحت وب، نیاز به دردسرهای نصب نرم‌افزار روی کامپیوتر نخواهید داشت.

برای دسترسی به نرم‌افزار تحت وب کارگزاری آگاه باید در این کارگزاری حساب داشته باشید >> روش دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه

بنابراین با داشتن دانش کافی در مورد تحلیل تکنیکال و بررسی نمودار روزانه سهم، می‌توانید قیمت مناسب‌تری برای خرید یا فروش قرار دهید.

به دلیل اینکه در ساعات ابتدایی معاملات، هنوز داده‌های کافی در این نمودار ایجاد نشده برخی معامله‌گران حرفه‌ای توصیه می‌کنند معاملات خود را برای ساعات آخر بازار نگه دارید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

نحوه سفارش آفلاین

قبلا روش معاملات آنلاین (تکمیل فرم سفارش) را در این مطلب شرح داده‌ایم.

در ادامه قصد داریم نحوه ثبت سفارش آفلاین در پنل کارگزاری آگاه را آموزش می‌دهیم.

در ادامه می‌توانید تصویری از فرم سفارش که در بخش “خرید و فروش آفلاین” در پنل معاملات آساتریدرآگاه وجود دارد را ببینید:

منوی معاملات آفلاین

نکته: برای دسترسی به این پنل معاملاتی باید در کارگزاری آگاه افتتاح حساب انجام دهید >>> شروع دریافت کد بورسی یا افتتاح حساب

در فرم آفلاین چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد.

ابتدا باید نمادی که خرید یا فروش دارید انتخاب کنید. با کلیک روی جستجوی نماد، می‌توانید بخشی از نام شرکت یا نماد را بنویسید تا به راحتی قابل یافتن باشد.

درخواست خرید:

 • سرمایه و قیمت روز – فقط مقدار سرمایه‌ای که قصد خرید دارید را وارد می‌کنید. کارگزاری نماد موردنظرتان را به اندازه‌ی سرمایه‌ای که وارد کرده‌اید در قیمت روز خریداری می‌کند. قیمت روز یعنی قیمت که سهم در آن معامله می‌شود.
 • حجم و قیمت – با انتخاب این گزینه، می‌توانید حجم خرید یعنی تعداد سهامی که مایلید بخرید و همینطور سقف قیمت را انتخاب کنید. سقف قیمت یعنی اینکه قیمت خرید از این رقم بیشتر نباشد. در انتها اعتبار درخواست را مشخص می‌کنید که فقط روز معاملاتی کنونی باشد یا تا تاریخی مشخص.
 • حجم و قیمت روز – با انتخاب این گزینه، تعداد سهام یا اوراقی که قصد خریداری دارید را می‌نویسید و کارگزار آنرا در قیمت روز برایتان خریداری می‌کند.
 • سرمایه و قیمت – با این گزینه، سرمایه‌ای که مایلید برای خرید آن نماد اختصاص دهید را می‌نویسید و سقف قیمتی نیز در نظر می‌گیرید تا کارگزار بالاتر از این قیمت برای شما خریداری نکند. با این گزینه قابلیت مشخص کردن تاریخ اعتبار درخواست را نیز خواهید داشت.

درخواست فروش:

با کلیک روی دکمه درخواست فروش، فرم سفارش‌گذاری مشابهی را می‌بینید. با این تفاوت که فقط دو گزینه «حجم و قیمت روز» و «حجم و قیمت» قابل انتخاب خواهد بود.

زمان انجام شدن سفارش در سفارشات آنلاین بستگی به شرایط بازار و قیمت تعیین شده شما دارد. اگر قیمت را قیمت روز تعیین کرده باشید، سفارش شما معمولا در کمترین زمان انجام می‌شود.

کارگزاری آگاه این زمان را حداکثر 15 دقیقه اعلام کرده است، با این حال برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید با این کارگزاری تماس بگیرید.

تفاوت سفارش آفلاین با سفارش آنلاین

از نظر نماد و سهمی که توانایی خرید دارید و میزان کارمزدی که می‌پردازید هیچ تفاوتی بین این دو روش وجود ندارد. فقط شیوه ارسال سفارش متفاوت است.

در سفارش آنلاین، امکان معامله لحظه‌ای را خواهید داشت ولی سفارش آفلاین با مدتی تاخیر انجام می‌شود.

سفارش آفلاین برای مواقعی که بطور مثال نمی‌توانید آنلاین بمانید نیز کاربرد دارد. مثلا فقط می‌خواهید اگر قیمت یک سهم خاص به محدوده خاصی رسید آنرا خریداری کنید ولی اینکار نیازمند صبر است.

در این مواقع می‌توانید سفارش آفلاین ثبت کنید و سقف قیمت را تعیین کنید تا سفارش شما در محدوده قیمت مدنظر ارسال و انجام شود.

بنابراین سفارش آفلاین برای کسانی که معاملات آنلاین انجام می‌دهند نیز کاربرد دارد.

سخن آخر

ارسال سفارش در بورس یکی از اولین نکاتی است که یک معامله‌گر باید فرا بگیرد.  با مشاهده روند معاملات، می‌توانید در وارد کردن قیمت مناسب تبحر بیشتری کسب کنید و سفارشات اوراق بهادار را در قیمت‌های بهتری ثبت کنید.

به خاطر بسپارید که قیمت‌ها همیشه در حال نوسان هستند و ممکن است قیمت کنونی مناسب معامله نباشد. گاهی صبر کردن بهتر است ولی گاهی نیز با شناسایی فرصت باید خیلی سریع دست به عمل بزنید.

ارسال سفارش در سامانه معاملاتی به معنای این نیست که خرید یا فروش حتما انجام می‌شود. اگر قصد دارید خیلی سریع معامله را انجام دهید، قیمت خرید یا فروش را نزدیک به قیمت آخرین معامله قرار دید.

اما اگر عجله ندارید، به حمایت‌ها و مقاومت‌های روزانه قیمت دقت کنید تا نقطه بهتری برای معامله بیابید.

اگر سوالی دارید یا نکته‌ای به ذهن‌تان می‌رسد که برای دیگران مفید است در بخش نظرات بنویسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

84 نظر
 1. سلام و درود بابت اردر گذاشتن راس ساعت 8/30 دقیقه میخام بدونم ملاک ثانیه ها ساعت مدیری فناوری بورس هست ملاک ساعت رسمی کشور هست ملاک ساعت صفحه خرید و فروش کارگزاری خودمون هست یعنی بورس جهت راس ساعت 8/30 که ثانیه ها ملاک است کدوم ساعت را باید ملاک خود قرار بدهیم تشکر

  1. سلام، ملاک ساعتی هست که توی سایت tsetmc.com میبینید
   و با ساعتی که توی پنل معاملات نمایش میده هم یکسان هست

 2. سوالم این بود حداکثر قیمت رو زده 7000ریال من بخوام اونو بخرم میام 8000ریال مینویسم در قسمت قیمت بعدش ارسال میکنم آیا من در زمان 8:30در صف اول خرید قرار میگیرم چنین چیزی امکان داره؟

  1. سلام، برای قرار گرفتن در صف خرید باید دقیقا قیمت حداکثری رو در فرم سفارش ثبت کنید

 3. سلام وقتتون بخیر پدر من از طریق دفتر پیشخوان احراز هویت شد (احراز هویت سجام) و کد بورسی براش پیامک شد سوال من اینه الان از چه طریقی باید معامله کنه آیا باید دوباره بره کارگزاری و احراز هویت بشه؟
  ویه سوال دیگه اینکه چون دیپلم نداره امکان معامله ی آفلاین وجود داره؟ براش
  ممنون میشم جواب بدید❤❤❤

  1. سلام، وقت بخیر
   از طرف کارگزاری رمز عبور و نام کاربری به همراه آدرس سایت براتون پیامک میشه
   اگر پیامک نشده با کارگزارتون تماس بگیرید
   شرط دیپلم برای دسترسی به معاملات آنلاین برداشته شده .

   1. احراز هویت از طرف کارگزاری نبوده زمان احراز هویت تو دفتر پیشخوان بهش گفت ک میخوای از طرف کارگزاری احراز هویت بشی یا از طرف سجام اونم (همینطوری) گفت از طرف سجام بلا فاصله کد بورسی براش پیامک شد یکی دوهفته ای میشه الان گیج شدم نمیدونم باید چی کار کنم باید بره کارگزاری؟واسه گرفتن رمز عبور و …
    ممنون میشم کمکم کنین

    1. یه احراز برای سجام هست و یکی هم برای کارگزاری.

     نمیدونم چکار کردید ولی شما در هر حال برای اینکه بتونید معامله کنید باید در یک کارگزاری افتتاح حساب انجام بدید
     بعد از اون باید ببینید اون کارگزاری به چه طریقی احراز هویت میکنه (یا باید به شعبه کارگزاری برید یا دفتر پیشخوان دولت)
     اگه کارگزاری ثبت نام کردید به کارگزارتون زنگ بزنید
     اگه کارگزاری ثبت نام نکردید میتونید از طریق >> این لینک << در کارگزاری آگاه ثبت نام کنید و در انتهای ثبت نام روش احراز هویت رو متناسب با شهرتون ببینید

 4. سلام
  اگر مثلا تو صف خرید امروز سفارش گذاشتم و تا پایان بازار خرید انجام نشد ایا برای فردا دوباره باید سفارش جدید بذارم یا اینکه سفارش امروز اتوماتیک تو صف خرید فردا قرار میگیره؟
  متشکرم

  1. سلام، سفارش امروز شما در پایان روز حذف میشه و به روز بعد منتقل نمیشه.

   1. سلام وقت بخیر آیا با وجود داشتن کد معاملاتی کارگزاری دلیران پارس باز می توان در کارگزاری آگاه حساب داشت و سفارش خرید وفروش انجام داد؟

    1. سلام وقت بخیر
     بله، شما میتونید در چندین کارگزاری حساب داشته باشید

   2. سلام وقتتون بخیر
    من امروز در صف خرید درخواست خرید رو ثبت کردم اما خرید انجام نشده. الانم که ساعت 2نصف شبه اما درخواستم حذف نشده دلیلش چی میتونه باشه مهندس؟ کارگزاری آگاه

    1. سلام، دلیلش اینه که در قیمت وارد شده توسط شما هیچ سهمی برای فروش عرضه نشده.
     یکی میاد تو بازار میگه من فلان جنس رو 500 تومن میخرم، به این میگن پیشنهاد خرید
     تا زمانی که طرف فروشنده ای وجود نداشته باشه که اون جنس رو 500 بفروشه طبیعتا معامله ای هم انجام نشده.
     ساده تر از این نمیتونم شرح بدم.

 5. سلام خسته نباشید در کارگزاری اگاه در قسمت سفارش افلاین اگر اعتبار تاریخ سفارش رو تا سه روز بعد انتخاب کنیم ایا سفارش ما در پایان روز معاملاتی همچنان در صف خرید باقی میمونه ؟؟یا حذف میشه و در روز معاملاتی بعد مجددا توسط کارگزار ارسال میشه؟؟؟یعنی اگر سفارش من در روز اول صدمین سفارش باشد و در اون روز 50 سفارش انجام شود در روز معاملاتی بعد جایگاه سفارش من 50 خواهد بود؟؟؟

  1. سلام وقت بخیر
   سفارشاتی که در روز معاملاتی وارد بورس شده و انجام نگرفته پاک میشه چه در صف خرید باشه و چه نه.
   و کارگزار مجددا سفارش رو در روز بعد ارسال میکنه (اگه شرط تاریخ برقرار باشه)

 6. باسلام وتشکر
  ۱- خرید سهام در حالت آفلاین بهتر صورت می گیرد یا آنلاین؟
  ۲-درثبت آفلاین ،سرمایه شما از روزهای قبل نزدکارگزار بقولی بلوکه می شود آیا کارگزار درقبال
  آن ،تعهدیی نسبت به خرید سهم دارد؟
  ۳-معمولا کارگزاری ها در بورس، صندوق سهامی دارند آیا اول برای خودشان سهم میخرند و بعد برای سهامداران؟/ منظورم اینست که کارگزار می تواند با سرمایه شما،برای خودش سهام خریده و در پایان معاملات به شما بگوید موفق به خرید سهم نشدیم / دقیقا مثل بنگاه داری که با پولتان کار می کند و …

  1. سلام وقت بخیر
   1. بهتر از چه لحاظ؟ فرق بین سفارش آنلاین و آفلاین صرفا اینه که با سفارش آنلاین سفارش شما فوری وارد هسته معاملات میشه ولی سفارش آفلاین رو کارگزاری میفرسته. هر کدوم کاربردهای خودشو برای افراد مختلف داره.
   2. با ثبت سفارش آفلاین بله موجودی شما بلوکه میشه. از لحاظ تعهد به خرید، انجام شدن سفارش آفلاین بیشتر برمیگرده به شرایطی که در فرم سفارش تعریف میکنید. با توجه به شرایط تعریف شده، کارگزاری برای انجام درخواست آفلاین تا پایان ساعت معاملاتی فرصت داره. به طورمثال اگر درخواستی در ساعت 9 ثبت بشه، اقدام روی درخواست ممکن است در ساعت 9:05 دقیقه و یا در ساعت 12:30 دقیقه انجام بگیره
   3. این موضوع برمیگرده به سیاست کاری معامله‌گر کارگزاری و اولویت‌هایی که براش تعریف کردن و جوابی دیگه براش ندارم

 7. سلام جناب جهاندیده.
  اگه بخواییم سفارش آفلاین بزاریم به این صورت که برای صبح روز بعد در ساعت ۸.۳۰ وارد سیستم بشه تو چه ساعتی باید سفارش بزاریم؟

  1. سلام، سفارش آفلاین رو نمیدونم دقیقا چه ساعتی انجام میدن
   و اینکه ممکنه ساعت 8:30 ارسال نکنن
   باید بپرسید

 8. سلام آقای جهاندیده
  ممنون از مطالب مفیدی که به اشتراک گذاشتین
  یه سوال دارم از خدمتتون اینکه با در بعضی از نمادها با پایان ساعت کاری صف خرید همچنان در حجم بالایی باقی میمونه و فردا در شروع ساعت هنوز پابرجاست، دو سه روزه که من سر ساعت ۸ و نیم اقدام میکنم به ثبت سفارش خرید ولی نوبت بهم نمیرسه و مجبور به حذف اون میشم، میشه لطف کنین راهنمایی بفرمایین برای اینگونه خرید ها و اینکه آیا در کارگزاری مفید امکان ثبت سفارش خرید خارج از ساعت کاری وجود داره یا نه؟
  پیشاپیش ممنون از همکاری و راهنماییتون

  1. سلام وقت بخیر
   شدنیه بصورت سفارش آفلاین
   ولی خارج از ساعات کاری هم بخواید سفارش بذارید هیچ تضمینی نیست که کارگزار برای شما سفارش رو دقیقا 8:30 ارسال کنه.

 9. سلام.من از طریق کارگزاری آگاه تازه وارد بورس شدم.میخواستم فرق بین قیمت پایانی و قیمت آخرین معامله رو بدونم.

 10. باسلام
  اینجانب خط آفلاین دارم آیا امکان خرید عرضه اولیه وجود داره
  در صورتی که وجود داره نحوه سفارش گذاریم به چه شکلی باید باشه حجم و قیمت

 11. سلام خسته نباشید.من تازه کارم و الان اقدام به خرید سهام کردم.سوال من اینه که بعد از خرید سهام تا چه مدت میتونیم سهام رو داشته باشیم و نفروشیم.آیا محدودیت زمانی وجود دارد؟متشکرم

  1. سلام وقت بخیر
   محدودیت زمانی نداره و هر زمان که نماد در وضعیت مجاز بود میتونید بفروشید

 12. سلام
  خسته نباشید
  بهترین وقت و روش سفارش گذاری در صف خرید چیست؟
  ضمن تشکر از راهنماییهای مناسبتون

  1. سلام، وقت بخیر
   وقتی صف خرید هست طبیعتا افراد در 8:30 صبح سفارش ارسال میکنن به امید اینکه سهم بهشون تعلق بگیره

 13. سلام خسته نباشید چگونه میتوان در مفید انلاین درخواست خرید افلاین داد ممنون

 14. سلام خسته نباشید من در سال 1376 سهام یک شرکت رو خریداری کردم الان دارای کد بورس هستم و دارم در بورس فعالیت میکنم لطف راهنمایی کنید که چطور میتونم سهام خریداری شده 1376 رو در سبد خودم ببینم و اقدام به فروش سهام مربوطه رو بکنم ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   به کارگزارتون درخواست تغییر کارگزار ناظر بدید.
   با کارگزارتون تماس بگیرید راهنمایی تون میکنه

   1. سلام آقای جهاندیده بزرگوار…یه سوال داشتم خدمتتون.. من راس ساعت ۸:۳۰:۰۰ سفارشم رو ثبت میکنم، منتها مینویسه درحال ارسال، بعد مثلا ساعت ۸:۳۱:۴۰ ثانیه میزنه ثبت شده در بورس! اونوقت جایگاه در صف رو میزنه چند هزار! میخواستم بدونم جریانش چیه؟ چرا من که به موقع ثبت‌ میکنم، هنوز نتونستم سهامی رو بخرم؟ باید چیکار کرد؟ کارگزاری آگاه هم هست‌کارگزارم

    1. سلام، وقتی درخواست زیاد باشه این اتفاق میفته
     چندهزار نفر بطور همزمان سفارش ارسال میکنن و نه هسته معاملات بورس کشش داره و نه سیستم کارگزار.

  1. سلام وقت بخیر
   شما در هر زمان میتونید سفارش آفلاین بذارید و معامله‌گر کارگزاری در زمان باز بودن بازار این سفارش رو ارسال میکنه (مطابق با شروطی که در فرم سفارش تعیین کردید)

 15. سلام واحترام
  منظور از تجمیعی و غیر تجمیعی در قسمت لیست معاملات چیست ؟ممنون اگه تفهیم بفرمایید
  در ضمن من در کارگزاری آگاه ثبت نام کردم

  1. سلام وقت بخیر
   تجمیعی از اسمش مشخصه یعنی معاملات یک نماد با هم جمع شده و یکجا نمایش داده میشه
   مثلا اگه در یک روز 10 بار از یک نماد خرید کرده باشید همه رو با هم جمع میکنه و نمایش میده

   غیر تجمیعی ریز معاملات رو نشون میده و کل معاملات یک روز رو میبینید

 16. سلام وققتون بخیر.
  ی سوال داشتم از خدمتتون تو روش خرید و فروش سهم بصورت الکترونیکی ما نمیتونیم تعداد سهم مورد نظرمون رو از برا خرید یا فروش از طریق سامانه کارگزاری و بصورت انلاین ثبت کنیم و فقط میشه نماد رو از طریق این سامانه مشخص کرد و تعداد رو با تماس با کارگزاری مشخص می کنیم؟درسته یا من بد متوجه شدم؟

 17. سلام
  یه سوال داشتم
  من در صف خرید با یه قیمت معینی هستم
  اگر قیمت رو ویرایش کنم و بالا ببرم جایگاه من در صف تغییر می کند یا خیر؟

  1. سلام، صف خرید یعنی حداکثر قیمت.
   دیگه نمیشه قیمت رو بالاتر برد

   اگه منظور شما زمانیه که سهم متعادل هست بله با ویرایش سفارش و بالابردن قیمت خرید میتونید سفارش رو به ردیف های بالا ببرید

 18. سلام
  چطوری میشه در صف خرید سفارشی ارسال کرد که در حداقل ۱۰۰نوبت اول باشیم؟

 19. سلام یه خواهش ازتون داشتم قیمت روز رو میشه یکم در موردش بیشتر توضیح بدید و مثال بزنید
  مثلا بنده یک سفارش آفلاین ثبت کردم برای فردا به قیمت روز
  سوال من این هست که پایین ترین قیمت(کف قیمت) برای من خریداری میکنه اتوماتیک یا بالاترین قیمت(سقف قیمت)

  1. سلام، قیمت روز یعنی قیمتی که سهم داره در اون قیمت معامله میشه
   سهم در هر قیمتی معامله میشه خرید رو در اون قیمت انجام میدن
   اگه میخواید در قیمت خاصی خرید کنن باید نوع سفارش روی “حجم و قیمت” قرار بدید و حداکثر قیمت رو تعیین کنید

 20. سلام بنده قصد دارم که یک سهم را در روز معاملاتی بعد حتما خریداری نمایم و چون کارمند هستم لذا قیمت را در بالاترین قیمت آستانه فردا قبل از شروع بازار ثبت نموده و به کار خود مشغول می شوم ولی در ساعت 9 قیمت open بازار مثلا قیمت پایانی دیروز ( خیلی کمتر از قیمت پیشنهادی بنده ) است . آیا سفارش خرید من به مبلغ سقف آستانه که ثبت کرده ام معامله می شود یا به قیمت بازگشایی بازار ؟

  1. سلام، سفارش رو آفلاین میفرستید دیگه درسته؟ فکر میکنم باید انجام بشه ولی مطمئن نیستم

   1. سلام نخیر آنلاین و در تایم 8:30 صبح تا قبل از ساعت 9 ارسال می کنم عرضم این هست که مثلا نماد ذوب را در قیمت 1750 ریال ثبت سفارش زده و دیگر ویرایشش نمی نمایم ولی اولین معامله در قیمت 1710 ریال راس ساعت 9 صبح انجام می پذیرد . مابین 1750 تا 1710 ریال احتمالا فروشندگان دیگری نیز حضور دارند که مثلا قیمت 1745 ریال را ثبت نموده اند . پرسشی که به خاطر آن مزاحم شده ام این است که سیستم بطور خودکار به نفع خریدار کمترین قیمت لحظه گشتیش بازار یعنی 1710 را اعمال می نماید یا خیر ؟ و به ترتیب قیکتهای بالاتر که قابل رویت نیستند خریدها را تا انجام کل سفارش اعمال می نماید. ممنون می شوم اگر راهنمایی بفرمایید.

    1. من سوال شما رو درست متوجه نشده بودم.
     ببینید اگر حداکثر قیمت مجاز رو وارد کنید، معامله با بالاترین قیمتی انجام میشه که در طرف مقابل (سمت عرضه) وارد شده باشه حالا این قیمت چه منفی 4 درصد باشه و چه مثبت 1 درصد و چه حداکثر قیمت.
     مثلا شما سفارش رو روی 175 تومن گذاشتید ولی ردیف اول سفارش سمت عرضه روی 171 تومن هست، سفارش شما روی 171 تومن انجام میگیره.
     اضافه کنم که بستگی به حجم طرف عرضه هم داره و ممکنه کل سفارش شما در یک قیمت انجام نشه.

     1. بی نهایت ممنون و سپاسگزارم این سئوال نزدیک به یکسال بود که ذهن بنده را درگیر خود کرده بود و پاسخ مناسب را در وب نمی یافتم. خیلی خیلی متشکرم . موفق و پیروز باشید .

 21. سلام اگر سفارش رو ارسال كنيم ولى هنوز معامله انجام نشده باشه امكان كنسل كردن سفارش هست؟؟

 22. سلام خسته نباشید .. من تازه وارد بورس شدم .. میخوام ببینم سود کردم باید کجا رو نگاه کنم ؟
  ممنون

  1. سلام وقت بخیر. در بخش سبد دارایی، سبد سهام تون رو ببینید. درصدهای رشد و افت رو متوجه میشید
   توصیه میکنم در یک کلاس آموزشی شرکت کنید چون مشخصه هنوز از دانش اولیه بورس و سرمایه گذاری بی اطلاعید

 23. سلام.یه سوال از حضورتون داشتم.من یک سهمی رو به قیمت ۳۰۰۰ تومن با تعداد کم خریدم.حالا که رشد کرده میخوام اضاف کنم به نظر شما این کار منطقی هست یا برم سراغ یه سهم دیگه؟

  1. سلام، رشد یا افت احتمالی سهم در اینده بستگی به این نداره که شما سهم رو دارید یا نه.
   داشتن یک سهم یا رشدش دلیل بر این نیست که بیشتر از اون سهم بخرید
   شاید رشدش به خاطر سفته بازی یا شرایط خاص بازار بوده
   اگه با تحلیل و بررسی فکر میکنید احتمال رشد بیشتر هست میخرید و اگه سهم به حدسود شما رسیده سهم رو میفروشید

 24. سلام سهم هایی که حق تقدم دارند و اگه حق تقدمسون رونخریم و فقط خود سهم اصلی رو بخریم مشکلی پیش نمیاد؟

 25. سلام بنده به تازگی وارد بازار بورس شدم میخواستم ببینم چطور قیمت اخرین معامله در روز های تعطیل هم در حال تغییره مگه نباید هیچ گونه معامله ای باشه؟

 26. سلام
  اگر در پیش گشایش قیمت خریدار بیشتر از سمت فروشنده گذاشته شود.کدام قیمت در سایت tsetmc.com نمایش داده می شود. وبا کدام قیمت معامله انجام می شود؟

 27. با سلام و خداقوت خدمت آقای جهاندیده. در ابتدا سپاس گذارم که وقت میذارید و به سوالات ما پاسخ میدهید. میخاستم بپرسم که اگر شخصی یک سهام با حجم زیادی رو با n قیمت بخواد عرضه کنه و من با همان قیمت مثلا فقط صد سهم رو بخوام بخرم، آیا تو این شرایط معامله برقرار میشه؟

 28. سلام خسته نباشید یه سوال برام پیش اومد مثلاً اگر قیمت آخرین معامله ۱۸۰۰ باشه و بالاترین قیمت مجاز روز ۱۸۹۰ باشه در زمان پیش گشایش ما برای اطمینان از خرید چون تعداد عرضه ها کم هست باید با قیمت آخرین معامله سفارش بدیم یا با بالاترین قیمت مجاز روز؟!
  ممنون😊

  1. سلام، وقت بخیر
   بستگی به شرایط سهم داره. اگر سهم در روز معاملاتی قبل صف بوده و شما امروز میخواید سهم رو بخرید، با بالاترین قیمت ممکن (حداکثر قیمت مجاز) سفارش رو ارسال کنید
   برای فروش هم بالعکس، باید حداقل قیمت مجاز رو وارد کنید
   اینکار برای اینه که سفارش شما در موقعیت خوبی در صف قرار بگیره و احیانا اگر صف سنگین شد سفارش شما انجام بشه
   اما اگه سهم صف نبوده و سفارشاتی که در پیش گشایش وارد میشن در حداقل یا حداکثر قیمت مجاز نیست، باید براساس قیمت هایی که در طرف عرضه و تقاضا وارد میشن قیمت رو قرار بدید یا اینکه صبر کنید پیش گشایش تمام بشه و بعد از 9 سفارش بذارید

 29. باسلام.
  یک سوال دارم اگه براتون مقدوره جواب بدید.
  من پدرم برگه سهام های فیزیکی داره که خیلی وقت پیش حدود ۱۰ سال پیش تو عرضه اولیه ها گرفته و اینکه از طریق کدوم کارگزاری خرید کرده رو الان یادش نمیاد و الان قصد داریم تو یه کارگزاری ثبت نام کنیم و مشکلی که هست اینه که آیا این سهام ها بعد از ثبت نام توی پرتفوی قابل مشاهده است یا نه؟
  اگه قابل مشاهده نیست روند انتقال این سهام ها به پرتفوی به چه شکله؟

 30. جناب جهاندیده
  حین ثبت نام کد بورسی آگاه از من ،{شماره حساب} خواسته شد، منظور اون شماره روی کارت بانکی است یا چیز دیگه ای؟

  1. سلام وقت بخیر.من امروز ثبت نام کردم و کد معاملاتی برام صادر شد.وقتی وارد میشم مینویسه کاربر ازمایشی.امکان افزایش موجودی انلاین برقرار نمیشه؟آیا باید فعلا منتظر باشم یا مشکلی وجود دارد؟

    1. با سلام
     بر خود لازم میدانم از شما سپاسگزاری کنم که بدون هیچ چشمداشتی ،صبوری به خرج داده و در رفع مشکلات همنوعان خود با بهترین شیوه ،آنهاراراهنمایی میکنید.

     1. سلام، خواهش میکنم
      خوشحالیم که استفاده میکنید

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

قبل از خرید یا فروش سهام این 8 توصیه را بخوانید

مواردی که خیلی به آن برخورد کرده‌ایم این بوده که افراد خیلی زیادی سهم را در محدوده واقعا نامناسبی خریداری می‌کنند و انتظار کسب سود را هم دارند. افراد دیگری…
بیشتر بخوانید

آموزش کامل عرضه اولیه سهام (هرآنچه باید بدانید)

عرضه اولیه یک موقعیت حائز اهمیت و ارزشمند برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. عرضه‌های اولیه از پرطرفدارترین رویدادهای بورس تهران است زیرا در اکثر مواقع سود مناسبی را نصیب سرمایه‌گذاران می‌کند.…
بیشتر بخوانید

روش استفاده از نسبت ریسک به ریوارد (risk/reward) در معامله

معامله‌گران در بازارهای مالی از نسبت ریسک/پاداش برای ارزیابی پتانسیل سود یک معامله نسبت به پتانسیل ضرر آن استفاده می‌کنند. برای دستیابی به ریسک و پاداش یک معامله، پتانسیل ریسک…
بیشتر بخوانید

مهمترین دلیل زیان در بورس چیست؟

بسیاری از افرادی که در بازار سهام مشغول معامله می‌شوند با زیان این بازار را ترک می‌کنند! دلایل زیادی برای زیان افراد در بورس ذکر می‌شود. برخی‌ها وضعیت اقتصادی، سودآوری…
بیشتر بخوانید