روش ارسال سفارش آنلاین و آفلاین در بورس

نکات ریز زیادی در بورس وجود دارد.

یکی از این نکات، یادگیری نحوه ارسال سفارش در نرم‌افزار معاملات آنلاین است.

چه بخواهید بطور مداوم خرید و فروش کنید و چه قصد سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس داشته باشید باید روش درست ثبت سفارش در بورس را فرا بگیرید.

منظور از سفارش‌گذاری یا ارسال سفارش برای خرید و فروش اوراق بهادار، زمانی است که شما به سامانه معاملات آنلاین یا آفلاین بورس دسترسی دارید و خودتان سفارشات را در سامانه ارسال می‌کنید.

در خرید و فروش آنلاین سهام، این سفارشات در صورتی که با قیمت مناسب ارسال شوند می‌توانند به سرعت و تقریبا لحظه‌ای انجام شوند.

بنابراین باید دقت زیادی در هنگام سفارش داشته باشید.

شاید یکی از دلایلی که کارگزاری‌ها برای صدور کد بورسی، حداقل مدرک دیپلم را از متقاضیان کدبورسی می‌طلبند همین باشد که مطمئن شوند شخص حداقل دانش و مهارت لازم را داراست.

اما افرادی که حداقل دیپلم ندارند به معاملات آفلاین دسترسی می‌یابند، به این ترتیب که سفارش خود را در سایت کارگزاری ثبت می‌کنند و کارگزار است که سفارش آنها را دریافت کرده و در سامانه معاملات ارسال می‌کند.

در ادامه یاد می‌گیرید به شکل بهتری ارسال سفارش را متناسب با قیمت فعلی سهام انجام دهید.

سفارش‌های ارسالی کجا قرار می‌گیرد؟

سفارش‌های خرید و فروش که معامله‌گران در بورس ارسال می‌کنند در صفحه نمادها در سایت tsetmc.com قابل مشاهده است. این سایت مرجع مشاهده معاملات اوراق بهادار است.

برای اینکه سفارشات خرید و فروش سهام یک شرکت را ببینید کافیست در بخش جستجوی این سایت، نماد یا بخشی از نام شرکت را وارد کنید:

جستجوی نماد tsetmc

     پس از کلیک روی نماد شرکت موردنظر وارد صفحه‌ای مشابه این می‌شوید:

سفارشات ارسال شده tsetmc

در کادر قرمز، سفارشات خرید و فروش قابل مشاهده است:

 • قیمت، حجم و تعداد سفارشات را می‌توانید ببینید.
 • در طرف خرید (تقاضا) سفارشاتی که با قیمت بالاتری ارسال شده‌اند بالاتر از سایر سفارشات قرار می‌گیرند.
 • در طرف فروش (عرضه) سفارشاتی که با قیمت کمتری ارسال شده‌اند بالاتر از سفارشات قرار می‌گیرند.

سفارشاتی که در یک قیمت هستند روی همدیگر انباشته می‌شوند و اگر سفارشی با قیمت یکسان در سمت مخالف ثبت شد، سفارشات انباشه شده به ترتیب تاریخ تکمیل می‌شود.

بطور مثال در تصویر بالا در بخش خرید، روی قیمت 4,398 ریال تعداد 16 سفارش با حجم 89,741 سهم قرار دارد. اگر شخصی در سمت فروش یک سفارش با قیمت 4,398 ارسال کند اولویت معامله با اولی کسی خواهد بود که از قبل سفارش خرید خود را در قیمت 4,398 ریال ارسال کرده است.

به عبارتی اگر بهرام اولین نفری باشد که سفارش خود را در یک قیمت خاص ارسال کرده، اگر سفارشات دیگری با همان قیمت ارسال شود سفارش بهرام در اولویت خواهد بود.

سفارشات نمادهای بورس همواره در حال بالا و پایین رفتن و انجام شدن است، زیرا همواره افرادی هستند که در حال معامله هستند. مخصوصا در نمادهای بزرگ که معاملات پرحجم دارند، مانند بانک تجارت، فولاد مبارکه و…

قیمت “معامله” یا قیمت “آخرین معامله”، همان قیمتی است که آخرین بار یک معامله در آن قیمت انجام گرفته است.

قیمت مناسب برای ارسال سفارش

در ارسال سفارش برای اینکه قیمت مناسبی وارد کنید باید چند مورد را در نظر بگیرید.

در شرایط مختلف، باید رویکرد متفاوت و متناسب را برای ارسال سفارش داشته باشید.

ارسال سفارش در هنگام صف خرید یا فروش

تشکیل صف در سهم یعنی اینکه در یک سمت از معاملات، تعداد کافی خریدار یا فروشنده برای پاسخگویی به نیاز طرف دیگر وجود ندارد.

 • زمانی‌که عرضه تا حدی زیاد می‌شود که در طرف مقابل هیچ خریداری باقی نمی‌ماند و قیمت به پایین‌ترین محدوده نوسان مجاز می‌رسد صف فروش تشکیل می‌شود. به این معنی که سفارشات فروش زیادی در طرف عرضه روی هم انباشته می‌شوند.
 • زمانی‌که تقاضا حدی زیاد می‌شود که در طرف مقابل هیچ فروشنده‌ای باقی نمی‌ماند و قیمت به بالاترین محدوده نوسان مجاز می‌رسد صف فروش تشکیل می‌شود. به این معنی که سفارشات خرید زیادی در طرف تقاضا روی هم انباشته می‌شوند.
 • صف خرید و فروش نتیجه برهم خوردن توازن در تقاضا و عرضه و وجود محدوده نوسان قیمت است.

در حال حاضر محدوده نوسان مثبت و منفی سهام در بورس تهران 5 درصد است، به این معنی که قیمت نمی‌تواند بیش از 5 درصد مثبت یا 5 درصد منفی شود (در روزهای عادی معاملات).

در بازارهایی که محدوده مجاز برای نوسان وجود ندارد و قیمت می‌تواند نوسانات بسیار بالایی داشته باشد، چیزی به عنوان صف خرید و فروش وجود ندارد.

بطور مثال در پلتفرم‌ معاملات بیت‌کوین، شما هیچگاه شاهد صف نخواهید بود و قیمت گاهی در یک روز ممکن است تا 20 درصد یا حتی بالاتر نوسان داشته باشد.

 • در صورتی که در نمادی صف خرید وجود داشت و شما قصد خرید یا فروش داشتید باید حداکثر قیمت مجاز برای سفارش را وارد کنید.
 • در صورتی که در نمادی صف فروش وجود داشت و شما قصد خرید یا فروش داشتید باید حداقل قیمت مجاز برای سفارش را وارد کنید.

حداکثر قیمت مجاز نوسان در صفحه نماد مشخص است:

دامنه نوسان مجاز tsetmc

توجه کنید که هیچ راه تضمینی برای قرار گرفتن در ابتدای صف خرید یا صف فروش وجود ندارد. اما بطور کلی برخی معتقدند که سفارشات ارسال شده از طرف ایستگاه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها شانس بیشتری برای قرارگرفتن در ابتدای صف دارند.

اگر عجله دارید

اگر صف وجود ندارد و در معامله عجله دارید، می‌توانید معادل قیمت سفارشی که در سمت مقابل بالاتر از بقیه قرار گرفته را وارد کنید.

مثلا اگر در سمت عرضه قیمت 4,400 ریال در ردیف سفارشات عرضه بالاتر از همه است و شما مایلید سهم رو فوری خریداری کنید، باید یک سفارش در قیمت 4,400 ریال با حجم موردنظرتان بفرستید.

اگر حجم سفارش عرضه‌کننده کافی باشد سفارش شما بطور کامل انجام می‌شود و سهم در پرتفوی‌تان قابل مشاهده خواهد بود.

برای فروش نیز به همین ترتیب و با نگاه به سمت مقابل یعنی عرضه‌کننده، می‌توانید دقیقا همان قیمتی که در بخش تقاضا از همه بالاتر قرار گرفته را در فرم سفارش فروش وارد کنید تا سهام شما در همان لحظه فروش رود.

دقت داشته باشید در برخی از نمادها که معاملات زیادی انجام می‌شود سرعت تغییرات در سفارشات بالاست. به همین دلیل ممکن است قیمت طرف عرضه و تقاضا به طور مداوم تغییر کند.

در این هنگام برای انجام شدن سریع سفارش، قیمت سفارش را نزدیک به قیمت معامله وارد کنید.

اگر عجله ندارید

در اغلب مواقع بهتر است برای معامله عجله نداشته باشید.

اگر صف نباشد، در صورتی که تعجیل نکنید می‌توانید با قیمت بهتری سهم را بخرید یا بفروشید.

برای انجام معامله در قیمت مناسب‌تر، با توجه به قیمت بازه روز و قیمت آخرین معامله و حمایت و مقاومت سهم باید قیمت مناسب را ارسال کنید.

برای اینکار این نکات را در نظر بگیرید:

 • اگر در نمودار کوتاه‌مدت سهم، حمایت روزانه شکسته شده به احتمال قوی قیمت سهم تا پایان معاملات پایین‌تر خواهد آمد.
 • اگر در نمودار کوتاه‌مدت سهم، مقاومت روزانه شکسته شده به احتمال قوی قیمت سهم تا پایان معاملات رشد بیشتری خواهد داشت.
 • نگاهی به روند سهم در نمودار کوتاه‌مدت داشته باشید. اگر روند نزولی است و قصد فروش دارید بهتر است با وارد کردن قیمت سفارش نزدیک به قیمت آخرین معامله، سهم را زودتر بفروشید. اگر روند صعودی است و قصد خرید دارید بهتر است با وارد کردن قیمت سفارش نزدیک به قیمت آخرین معامله، زودتر خریدتان را انجام دهید.

با مشاهده مثال‌های زیر این موضوع را بهتر درک خواهید کرد.

در نمودار زیر می‌توانید ببینید که قیمت سهم “فولاد” تقریبا بین دو محدوده خاص بیشترین نوسان را داشته (از حدود 4380 ریال تا 4420 ریال) و چندبار به محدوده 4380 ریال بازگشته است:

نمودار قیمت روزانه فولاد

در مثالی دیگر، در نمودار ذوب، محدوده 1840 ریال به عنوان یک مقاومت عمل کرده و محدوده 1820 ریال نیز ابتدا به حمایت جلوی افت سهم را می‌گرفته ولی بعد شکسته شده و به عنوان یک مقاومت عمل کرده که این البته این مقاومت در ادامه پایداری چندانی نداشته است:

نمودار ذوب آهن

اگر مفهوم حمایت و مقاومت را نمی‌دانید این مطلب را بخوانید: حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال چیست؟

در ادامه نمودار روزانه ایران خودرو را می‌بینید که محدوده 8300 ریال به عنوان حمایت عمل می‌کرده ولی بعد شکسته شده و تبدیل به مقاومت شده است.

خط سبز رنگ نشان‌دهنده محدوده حمایتی است که تبدیل به مقاومت شده:

نمودار ایران خودرو

اگر قصد دارید این نمودارها را بطور دقیق ببینید، بهتر است از نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کنید. امکان استفاده از نرم‌افزار تحلیل تکنیکال تحت وب در سیستم‌ معاملاتی آساتریدرآگاه که متعلق به کارگزاری آگاه نیز وجود دارد. با این نرم افزار تحت وب، نیاز به دردسرهای نصب نرم‌افزار روی کامپیوتر نخواهید داشت.

برای دسترسی به نرم‌افزار تحت وب کارگزاری آگاه باید در این کارگزاری حساب داشته باشید >> روش دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه

بنابراین با داشتن دانش کافی در مورد تحلیل تکنیکال و بررسی نمودار روزانه سهم، می‌توانید قیمت مناسب‌تری برای خرید یا فروش قرار دهید.

به دلیل اینکه در ساعات ابتدایی معاملات، هنوز داده‌های کافی در این نمودار ایجاد نشده برخی معامله‌گران حرفه‌ای توصیه می‌کنند معاملات خود را برای ساعات آخر بازار نگه دارید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

نحوه سفارش آفلاین

قبلا روش معاملات آنلاین (تکمیل فرم سفارش) را در این مطلب شرح داده‌ایم.

در ادامه قصد داریم نحوه ثبت سفارش آفلاین در پنل کارگزاری آگاه را آموزش می‌دهیم.

در ادامه می‌توانید تصویری از فرم سفارش که در بخش “خرید و فروش آفلاین” در پنل معاملات آساتریدرآگاه وجود دارد را ببینید:

منوی معاملات آفلاین

نکته: برای دسترسی به این پنل معاملاتی باید در کارگزاری آگاه افتتاح حساب انجام دهید >>> شروع دریافت کد بورسی یا افتتاح حساب

در فرم آفلاین چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد.

ابتدا باید نمادی که خرید یا فروش دارید انتخاب کنید. با کلیک روی جستجوی نماد، می‌توانید بخشی از نام شرکت یا نماد را بنویسید تا به راحتی قابل یافتن باشد.

درخواست خرید:

 • سرمایه و قیمت روز – فقط مقدار سرمایه‌ای که قصد خرید دارید را وارد می‌کنید. کارگزاری نماد موردنظرتان را به اندازه‌ی سرمایه‌ای که وارد کرده‌اید در قیمت روز خریداری می‌کند. قیمت روز یعنی قیمت که سهم در آن معامله می‌شود.
 • حجم و قیمت – با انتخاب این گزینه، می‌توانید حجم خرید یعنی تعداد سهامی که مایلید بخرید و همینطور سقف قیمت را انتخاب کنید. سقف قیمت یعنی اینکه قیمت خرید از این رقم بیشتر نباشد. در انتها اعتبار درخواست را مشخص می‌کنید که فقط روز معاملاتی کنونی باشد یا تا تاریخی مشخص.
 • حجم و قیمت روز – با انتخاب این گزینه، تعداد سهام یا اوراقی که قصد خریداری دارید را می‌نویسید و کارگزار آنرا در قیمت روز برایتان خریداری می‌کند.
 • سرمایه و قیمت – با این گزینه، سرمایه‌ای که مایلید برای خرید آن نماد اختصاص دهید را می‌نویسید و سقف قیمتی نیز در نظر می‌گیرید تا کارگزار بالاتر از این قیمت برای شما خریداری نکند. با این گزینه قابلیت مشخص کردن تاریخ اعتبار درخواست را نیز خواهید داشت.

درخواست فروش:

با کلیک روی دکمه درخواست فروش، فرم سفارش‌گذاری مشابهی را می‌بینید. با این تفاوت که فقط دو گزینه «حجم و قیمت روز» و «حجم و قیمت» قابل انتخاب خواهد بود.

زمان انجام شدن سفارش در سفارشات آنلاین بستگی به شرایط بازار و قیمت تعیین شده شما دارد. اگر قیمت را قیمت روز تعیین کرده باشید، سفارش شما معمولا در کمترین زمان انجام می‌شود.

کارگزاری آگاه این زمان را حداکثر 15 دقیقه اعلام کرده است، با این حال برای کسب اطلاعات کامل‌تر می‌توانید با این کارگزاری تماس بگیرید.

تفاوت سفارش آفلاین با سفارش آنلاین

از نظر نماد و سهمی که توانایی خرید دارید و میزان کارمزدی که می‌پردازید هیچ تفاوتی بین این دو روش وجود ندارد. فقط شیوه ارسال سفارش متفاوت است.

در سفارش آنلاین، امکان معامله لحظه‌ای را خواهید داشت ولی سفارش آفلاین با مدتی تاخیر انجام می‌شود.

سفارش آفلاین برای مواقعی که بطور مثال نمی‌توانید آنلاین بمانید نیز کاربرد دارد. مثلا فقط می‌خواهید اگر قیمت یک سهم خاص به محدوده خاصی رسید آنرا خریداری کنید ولی اینکار نیازمند صبر است.

در این مواقع می‌توانید سفارش آفلاین ثبت کنید و سقف قیمت را تعیین کنید تا سفارش شما در محدوده قیمت مدنظر ارسال و انجام شود.

بنابراین سفارش آفلاین برای کسانی که معاملات آنلاین انجام می‌دهند نیز کاربرد دارد.

سخن آخر

ارسال سفارش در بورس یکی از اولین نکاتی است که یک معامله‌گر باید فرا بگیرد.  با مشاهده روند معاملات، می‌توانید در وارد کردن قیمت مناسب تبحر بیشتری کسب کنید و سفارشات اوراق بهادار را در قیمت‌های بهتری ثبت کنید.

به خاطر بسپارید که قیمت‌ها همیشه در حال نوسان هستند و ممکن است قیمت کنونی مناسب معامله نباشد. گاهی صبر کردن بهتر است ولی گاهی نیز با شناسایی فرصت باید خیلی سریع دست به عمل بزنید.

ارسال سفارش در سامانه معاملاتی به معنای این نیست که خرید یا فروش حتما انجام می‌شود. اگر قصد دارید خیلی سریع معامله را انجام دهید، قیمت خرید یا فروش را نزدیک به قیمت آخرین معامله قرار دید.

اما اگر عجله ندارید، به حمایت‌ها و مقاومت‌های روزانه قیمت دقت کنید تا نقطه بهتری برای معامله بیابید.

اگر سوالی دارید یا نکته‌ای به ذهن‌تان می‌رسد که برای دیگران مفید است در بخش نظرات بنویسید.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس
370 نظر
 1. سلام یه سوال اینکه ثبت سفارش افلاین چهارشنبه بعد از ساعت سه انجام بشه کی بررسی میشه یعنی تا شنبه روز کاری ؟ یا پنجشنبه حذف میشه ؟تا روز درخواست هست نه تا تاریخ

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   تست نکردم ولی فکر میکنم اگه آفلاین ثبت کنید تا روز شنبه بررسی نمیکنن.

 2. سلام من یک روزبعدازاعلام عرضه اولیه درخواست میدم براخریدسرخط درخواست خریدم گذاشتم اما متاسفانه بعدازده روزتلاش بازهم نتونستم خریدروانجام بدم میشه راهنمایی کنین

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی. غیر از شما افراد زیادی هستن که اینکارو میکنن. به دلیل اینکه عرضه ها محدود هست، طبیعیه که سفارش عده ی زیادی که در صف خرید هستن انجام نشه.

 3. سلام. چگونه بعضی ها قیمتی بالاتر یا پایین تر از رنج روزانه ثبت میکنند و حتی مثلا شب هم که بورس تعطیل هست نگاه میکنم اونها به صورت سایه در نوبت قرار دارند البته با قیمت دلخواه؟؟!!!!!!!!
  اکثرا حقوقی هم هستن!!

 4. سلام
  چرا من سهم رو آفلاین سفارش دادم ولی داخل لیست سفارش هام نیست و پول هم به حسابم برنگشته؟؟
  ممنون

 5. سلام

  اگر من در پیشگشایش سفارشم رو در پایین ترین قیمت (5-) ارسال کنم ، و خریدار بالاتر از قیمت من وجود داشته باشه آیا سهم من یه قیمت بالاتری به فروش می رسه؟

  1. سلام وقت بخیر دوست گرامی
   در این صورت، سهم شما به قیمتی که در فرم سفارش وارد کردید به فروش میرسه (منفی 5).

 6. سلام .
  من هرکار کردم نتونستم بعداز عرضه خرید کنم .
  آیا میشه روز بعداز عرضه از سفارشات انتظار عرضه را خرید و تا تاریخ لغو رو گذاشت که اون روز یا روزهای دیگر خرید میشه

  1. سلام، میتونید سفارش آفلاین بذارید با “سرمایه و قیمت روز” و “تاریخ اعتبار” رو تا تاریخ مدنظرتون تعریف کنید
   ولی تضمینی وجود نداره بتونن برای شما خرید کنن چون شاید عرضه سهم خیلی محدود و کم باشه

 7. سلام بهترین گزینه برا ثبت سفارش فروش سهام عدالت کدوم هس گزینه روز یا گزینه معتبر تا لغو و یا اجرای فوری وحذف یا معتبر تا تاریخ چون هر باز گزینه روز میزنم فقط یک روز معتبر میمونه بعدش حذف میشه خسته شدم هر روز ثبت سفارش کنم وتایید نمیشه نظرتون چیه کدوم گزینه بزنم تا معتبر میمونه تا تایید؟

 8. سلام
  چطور میتونم عرضه اولیه ای که اومده رو بهش اضاف کنم ..در اصل میخام به صورت افلاین سفارش بزارم
  ببینم برام خرید میزنه یا نه …مرسی بابت توضیحات ارزندتون

  1. سلام، مثل بقیه نمادها برای سهم موردنظر سفارش بذارید. فرقی نداره.

 9. سلام و عرض ادب
  در سفارش “انلاین” راه حلی وجود داره که قیمت رو برای یک نماد بیشتر یا کمتر از محدوده رنجیش (ینی بیشتر یا کمتر از محدوده 5+ تا 5-) ارسال کنیم؟
  مثلا اگه محدوده قیمت نمادی بین 150 و 200 هستش در ثبت سفارش 300 یا 100 وارد کنیم؟
  در “افلاین” چطور؟

  1. سلام وقت بخیر
   نه دوست عزیز چنین امکانی در سفارش آنلاین وجود نداره.
   در سفارش آفلاین میتونید قیمت تعیین کنید که اگر قیمت سهم به X رسید برای شما بخرند.

   1. سلام وقت بخیر .من ۲ تا سوال دارم فکر کنم سوال اکثر سهامداران باشه
    من روز ۲۳ ام ساعت ۱۶ سفارش آفلاین دادم با سقف قیمت تا مثبت ۱۰ درصد و تاریخ انقضای 2۹ ام …
    1_ آیا کسانی که راس ساعت ۸:۴۵ روز ۲۴ ام و ۲۵ تا ۲۹ ام ثبت سفارش میزنن ،(اگه قیمت سهم هنوز از سقف قیمت پیشنهادی بنده بالاتر نرفته باشه یعنی سفارش من هنوز از نظر قیمتی و زمانی معتبر باشه ) آیا توی صف خرید جلوتر از بنده که ۲۳ ام سفارش دادم قرار میگیرن ؟ آیا سفارش بنده نسبت به اونا اولویت داره ؟
    2_ سفارش من چه موقع ثبت میشه ؟ ۱۰ دقیقه بعد از درخواست یا در روزهای بعد ؟
    خیلی جاها پرسیدم اما جواب درستی ندادن … لطفا اگه میشه با حوصله سوالاتم رو بخونید و جواب بدید .. خیلی سپاسگزارم

    1. سلام وقت بخیر
     1. سفارشات آفلاین توسط معامله‌گر کارگزاری ارسال میشه و نوبت شما در صف مشخص نیست.
     این موضوع رو از کارگزاری پیگیری کنید.
     2. گفته شده صرف 10 دقیقه ارسال میکنن ولی بطور دقیقتر باید از کارگزاری بپرسید.

 10. سلام برای ثبت سفارش باید از ساعت 8.45 ارسال شود . برای معامله نماد ها ساعت 9 باز می شود . آیا برای خرید و فروش ما باید ساعت 8.45 ثبت خرید یا فروش بزنیم یا ساعت نه ؟ بطور کلی فرق ثبت سفارش 8.45 با ساعت نه چیه؟ ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   فرقی بین ثبت سفارش در 8:45 یا ثبت سفارش از ساعت 9 تا 12:30 وجود نداره.
   تنها تفاوت اینه در مرحله پیش گشایش، در 5 دقیقه پایانی (از 8:55 تا 9) امکان حذف و ویرایش سفارش نیست.

 11. با سلام و خداقوت
  سوال من در مورد میزان مبلغ سود متعلقه به هر سهم بعد از افزایش سرمایه شرکت و افزایش تعداد سهام سهامداران هست؟ مثلا شرکتی 1000تومان بازای هر سهم سود می داده حالا که 200 درصد افزایش سرمایه داده یعنی تعداد سهام هاش سه برابر شده بازای هر سهم چقدر سود تقسیم می کنه آیا یک سوم میشه؟

  1. سلام وقت بخیر
   اگه فرض کنیم بعد از افزایش سرمایه، سودش برابر با قبل از افزایش سرمایه 200 درصدی باشه بله سود سهم یک سوم میشه.

 12. با سلام و خداقوت سوالی داشتم
  آیا در یک روز معاملاتی برای ثبت سفارش خرید میشه چند تا قیمت متفاوت را همزمان ثبت کرد؟ یعنی با حجم های جدا و قیمت های متفاوت.

 13. سلام من درکارگزاری مفید چه جوری خرید آفلاین انجام بدم ؟فقط عرضه اولیه میشه؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام، راهنمای نرم افزار مدنظرتون رو در سایت کارگزاری مفید پیدا کنید.

 14. سلام.خسته نباشید.یه سوالی داشتم.مثلا سهمی رو ثبت سفارش ساعت 8.30خرید یا فروش میزنیم .موقع سفارش گذاشتن در هر دوطرف یعنی به قیمتی که گذاشتیم خرید و فروش معامله میشه.بعد از باز شدن بازار با نرخ متفاوت معامله میشه .ثبت سفارشی که زدیم معامله انجام میشه یا نه؟

  1. سلام وقت بخیر
   دوست عزیز، ثبت سفارش با معامله شدن فرق داره.
   سوال تون رو نمیدونم درست متوجه شدم یا نه، اگه میخواید بدونید معامله با چه قیمتی صورت میگیره، جواب اینه: دقیقا با قیمتی که شما در هنگام سفارش وارد کردید

 15. سلام. بعضی اوقات در ریز معاملات روزانه یک نماد معاملاتی میبینم که زمان انجامشون یکسانه و حجمشون از یه عدد شروع میشه و اردر بعدی مقداری کمتر از اردر قبلیه و به همین ترتیب مثلا اولین معامله حجمش ۱۰۰۰۰ و دومین ۹۹۸۰ و …۹۸۰۰ و ۹۵۰۰ و ۸۸۰۰ و……۶ و ۵ و ۴ و۳ و ۲ و۱ یعنی مثلا از ۱۰۰۰۰ شروع میشه تا ۱. این نشونه چیه؟

  1. هیچ تضمینی وجود نداره با ارسال سفارش آفلاین، بتونید زودتر در صف قرار بگیرید.
   چون این سفارشات توسط معامله‌گر کارگزاری ارسال میشه و تا جایی که میدونم فرایندی دستی هست.

    1. سلام، بله
     چون در زمان فروش، نیم درصد مالیات هم علاوه بر کارمزد فروش کسر میشه.

 16. سلام چند روزه درخواست خرید افلاین میدم به علت مشغله کاری ولی اخر کار هیچی خرید نمیکنه ، قبلا اینجوری نبود اخه

  1. سلام وقت بخیر
   ممکنه سهمی که درخواست دادید در شرایطی هست که امکان خریدش مشکله. مثل صف خرید سنگین داره یا اینکه وضعیت نماد در حالت مجاز نیست.

  1. سلام وقت بخیر
   در کارگزاری آگاه حداقل خرید در سفارش آفلاین هم باید 500 هزارتومان باشه.

 17. سلام
  بعضی نمادها تو صف فروششون سفارش هایی رو میبینیم که بسیار پایین‌تر یا حتی بسیار بالاتر از حدود مجاز قیمت ثبت شده دارن چطوری میشه خارج از محدوده مجاز سفارش فروش ثبت کرد؟
  تشکر

 18. سلام ببخشید من از نرم افزار رایان همراه استفاده میکنم میخواستم ببینم مثل سفارش افلاین خرید عرضه اولیه، حالت افلاین برای سفارش فروش هم تو این نرم افزار وجود داره؟ وقتی که صف فروش هست و نوبت خوبی ننیرسه باید چه کرد؟ نمیشه از قبل سفارش فروش رو ثبت کرد؟؟ ممنون

 19. سلام
  من سفارش وسپهر رو به مقدار ۱۱۰۰ سهم و بصورت افلاین روز شنبه گذاشتم ولی یکشنبه بصورت انلاین بین ساعت ۱۳تا ۱۷ حدود ۹۴۳ تا رو زدم
  الان فقط سفارش انلاین رو ثبت کرده و خبرب از سفارش افلاین نیست!
  چه باید کرد؟

 20. سلام

  من ساعت08:30:02 سفارش خرید گذاشتم ولی بازم به من نرسید! چطور مثلا ساعت 08:00:00 صبح ((که بالاترین قیمت سهام در ان روز مشخص)) سفارشم ثبت کنم که دیگه نیازبه زدن کلید خرید دقیقآ رأس 08:30:00 نباشه؟؟؟؟

  نمی دونم کارگزای دیگران چطوری ولی برای من اصلا کلید اینترEnter تنها یا با شیفتShift جواب نمی ده!
  لطفا سوالم جواب بدید.

  1. سلام، ساعت 8 که نمیتونید سفارش ثبت کنید
   غیر از شما هزاران نفر دیگه هم هست که در نمادهای مختلف در شروع سفارش‌گذاری، سفارششون رو ارسال میکنن و سفارش عده‌ی زیادی هم تکمیل نمیشه.
   اگر شما در صف باشید و سهم به اندازه کافی معامله نشه سفارش شما انجام نمیگیره به همین سادگی.

 21. سلام وقت بخیر
  من در کارگزاری آگاه برای خرید عرضه اولیه وسپهر در ساعات سفارش گیری (۱۳-۱۷ عصر) سفارش خرید گذاشتم. ولی قبلا به روش بوک بیلدینگ در کارگزاری آگاه سفارش خرید میگذاشتم. الان درخواست خرید وسپهر در قسمت “سفارشات فعال” ثبت شده و محل ثبت سفارشات در بوک بیلدینگ متفاوت است. این موضوع من را نگران کرده که خرید وسپهر توسط آگاه انجام میشود؟ ممنون میشم در این خصوص توضیح و راهنمایی کنید.
  با سپاس فراوان

  1. سلام وقت بخیر
   اگر نماد رو به درستی وارد کردید و اشتباها سفارش خرید سهام یک شرکت دیگه رو نفرستادید مشکلی پیش نمیاد.
   نمادش دقیقا “وسپهر” هست.
   اگر سفارش رو درست فرستادید، الان باید تعداد 986 سهم وسپهر در بخش “سبدسهام” شما اضافه شده باشه.

 22. سلام.
  برای من در پورتفوی ایزی تریدر سفارش آفلاین عرضه اولیه نمیادکه ثبت کنم!تاروز یک شنبه این مشکل حل میشه

 23. سلام لطفا چگونه یک نفر میتواند در دو یا چند تا کارگزاری همزمان کار کند و تقاضا بفرستد؟

  1. سلام وقت بخیر
   امکان داشتن حساب در چندین کارگزاری وجود داره. با ثبت نام در کارگزاری‌های مختلف میتونید باهاشون کار کنید.

  2. مطالب خیلی عالیه ، ولی در مورد توضیحات ایجاد صف خرید و صف فروش ، اشتباها در هر دومورد کلمه صف فروش تایپ شده است، لطفا اصلاح کنید

   زمانی که تقاضا…….

 24. سلام، اگر من امروز سفارشی را ثبت کنم و سفارش من امروز انجام نشود و سفارش من معتبر تا لغو باشد، آیا سفارش من در مقایسه با کسانی که فردا با همین قیمت سفارش خود را ثبت می‌کنند، در اولویت بالاتری در صف قرار دارد؟
  سپاس از پاسخگویی

 25. با سلام ، این افراد در روز های قبلی بازار ، سفارش خود را با قیمتی بیشتر یا کمتر از قیمت فعلی سهم انجام داده و بعدا سفارش خود را کنسل نکرده اند

 26. سلام
  بعضی وقت که نمادی صف فروش میشه سفارش های خریدی رو میبینیم که بسیار پایین‌تر یا حتی بسیار بالاتر از حدود مجاز قیمت ثبت شدن. میخواستم بدونم چطوری برخی افراد میتونن خارج از محدوده مجاز سفارش خرید ثبت کنن؟
  با تشکر

  1. سلام قبلا درحالت افلاین میشد200هزارتومان هم سهام یه شرکت روخرید،چرا الان چندروزه میخوام300تاسهم فولادروبخرم نمیشه(دیروز154۸ وامروز1471)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

روش محاسبه سود و زیان سرمایه‌گذاری (مخصوصا سهام)

محاسبه سود حاصل از سرمایه‌گذاری، امری ساده است. این محاسبه، اطلاعاتی مهم برای هر سرمایه‌گذار محسوب می‌شود زیرا شخص می‌تواند عملکرد سرمایه‌گذاری خود را در مقایسه با تورم و یا…
بیشتر بخوانید

معرفی انواع شاخص‌های بورس (شاخص کل، هم‌وزن و…)

شاخص، در مفهوم کلی، معیاری است که براساس آن می‌توان چیـزی را تشخیص داد. در بورس هم، شاخص‌ها، در واقع معیارهای مهمی هستند که با بررسی و تحلیل آنها، می‌توان…
بیشتر بخوانید

وضعیت نماد شرکت‌ها در بورس (مجاز، ممنوع و متوقف بودن)

بستن نماد در بورس چیست؟ چه دلیلی برای ممنوع کردن نماد در بورس وجود دارد؟ برای حمایت از حقوق سهامداران و براساس قوانینی خاص، در مواقعی هرگونه خرید و فروش…
بیشتر بخوانید