روش انجام معاملات اینترنتی و غیرحضوری در بورس

راهنمای معاملات آنلاین سهام

آخرین بروزرسانی این مطلب: 3 سال پیش

معاملات سهام در بورس تهران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته به جز روزهای تعطیل عمومی، از ساعت 9 تا 12:30 از طریق تالارهای معاملات انجام می‌شود.

معاملات سهام فقط از طریق سامانه معاملات بورس که یک سیستم کاملاً مکانیزه است، قابل انجام است و داراندگان سهام نمی‌توانند خارج از سامانه معاملاتی اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار کنند.

تمامی معاملات باید از طریق کارگزاران رسمی انجام شود.

در حال حاضر علاوه بر تالار حافظ که تالار اصلی معاملات (واقع در تهران، خیابان حافظ، شماره 192) است، تالارهای دیگری توسط بورس یا شرکت‌های کارگزاری در شهرهای دیگر دایر شده‌اند که سهامداران می‌توانند با مراجعه به آنان از تسهیلات مستقر در این تالارها از جمله سیستم‌های نمایش‌گر قیمت و سفارش‌ها، بروشورهای اطلاع‌رسانی و دوره‌های آموزشی استفاده کنند.

همه افراد برای شروع معامله در بورس، به کد سهامداری نیاز دارند که باید از طریق یکی از کارگزاران دریافت کنند.

(اگر نمی‌دانید کارگزار کیست و چه وظیفه‌ای دارد این مطلب را بخوانید: کارگزار کیست؟)

برخی از کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام و دریافت کدسهامداری را بصورت غیرحضوری در سایت‌شان تدارک دیده‌اند و افرادی که قصد دارند در بورس سرمایه‌گذاری کنند، از هرنقطه که باشند می‌توانند با تکمیل فرم‌ها بصورت آنلاین، اقدام به دریافت کدسهامداری نمایند.

پیشنهاد ما به شما دریافت کد بورسی از کارگزاری آگاه می‌باشد. مطلب مرتبط را بخوانید: راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

کد بورسی یا سهامداری چیست؟ پاسخ را اینجا بخوانید

مزایای خرید و فروش آنلاین سهام

شاید برای برخی افراد سوال پیش بیاید که پس از گرفتن کدسهامداری، آیا می‌توان بصورت غیرحضوری در بورس سرمایه‌گذاری کرد؟ پاسخ مثبت است.بازار بورس تهران

مدتیست که اینترنت فعالیت در بورس را آسان‌تر کرده است. قبلا افراد مجبور بودند برای خرید و فروش سهام از طریق تلفن اقدام کنند یا بصورت مستقیم به شرکت کارگزاری مراجعه نمایند.

ولی با حضور اینترنت، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند روند معاملات را از طریق کامپیوتر و لپ‌تاپ دنبال کنند.

خرید و فروش سهام شرکت‌ها مستلزم حضور سهامداران در تالار بورس نیست و سهامداران می‌توانند پس از دریافت کدمعاملاتی از کارگزاری‌ها به معاملات آنلاین (برخط) و معاملات اینترنتی دسترسی پیدا کنند و بدون دخالت مستقیم کارگزار و از طریق اینترنت برای خرید و فروش اوراق بهادار اقدام نمایند.(لازم به ذکر است در سایت برخی کارگزاری‌ها امکان انجام معاملات آنلاین وجود ندارد.)

مزیت استفاده از اینترنت برای خرید و فروش سهام این است که معامله‌گران در هرجا که باشند می‌توانند اخبار و مطالب و روند قیمت سهامی که خریداری کرده‌اند را بصورت لحظه‌ای و آنی پیگیری نمایند.

معاملات آنلاین سهام بصورت آنی و فوری انجام می‌شود و سفارش‌های خرید یا فروش سهام، در همان لحظه‌ی ثبت، در سیستم معاملاتی بورس قرار می‌گیرد.

نقل و انتقال آنلاین پول، کاهش اشتباهات کارگزار، سرعت و اطمینان نیز از دیگر مزایای معاملات آنلاین است.

سامانه‌های معاملات آنلاین سهام

سامانه معاملات آنلاین که توسط کارگزاری‌ها در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، یکی از وجوه تمایز بین آنان به شمار می‌رود.

بنابراین انتخاب کارگزاری که یک نرم‌افزار معاملات آنلاین مناسب را برای انجام معاملاتی امن و آسان در اختیارتان قراردهد، یکی از نکات مهم و اساسی برای شروع خرید و فروش آنلاین سهام است.

در حال حاضر اصلی‌ترین نرم‌افزار‌های موجود که کارگزاری‌ها برای خرید و فروش آنلاین سهام در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند به شرح زیر است:

 • رایان هم افزا – عمومی
 • تدبیرپرداز – عمومی
 • آساتریدرآگاه – اختصاصی کارگزاری آگاه
 • فارابیکسو – اختصاصی کارگزاری فارابی
 • صحرا – نسبتاً عمومی
 • داتکس – اختصاصی کارگزاری پاسارگاد

هر کدام از این نرم‌افزارها ویژگی‌های خاص خود را دارند که با یک جستجوی ساده می‌توان به برخی از قابلیت‌های این نرم‌افزارها پی برد.

توجه داشته باشید که تعدادی از نرم‌افزارهای آنلاین موجود اختصاصی هستند؛ به این مفهوم که به کارگزاری خاصی تعلق دارند و تنها مشتریان آن کارگزاری امکان استفاده از نرم‌افزار را دارند. علاوه بر این تعدادی از کارگزاری‌ها علاوه بر نسخه تحت ویندوز سامانه آنلاین خود، با ارائه نسخه اندروید و یا iOS آن، توانسته‌اند در جلب رضایت مشتریان موفق‌تر از سایرین ظاهر شوند.

برای اطلاع از اینکه نرم‌افزار مورد استفاده هر کدام از کارگزاری‌ها چیست، فهرستی از کارگزاران و نرم‌افزار آنلاین مورد استفاده آنها به همراه نرم افزار موبایل را در این صفحه می‌توانید مشاهده کنید.

مشاهده معاملات و قیمت سهام

آدرس سایت رسمی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، tsetmc.com میباشد که در آن می‌توان قیمت سهام شرکت‌های مختلف و سایر اطلاعات شرکت‌های پذیرفته شده در بورس و فرابورس را مشاهده نمود.

در سایت ذکر شده صرفا امکان مشاهده معاملات، جزییات بازارها، اطلاعیه‌ها و بسیاری از اطلاعات دیگر فراهم شده است. اما این سایت برای انجام معاملات نیست!

انجام معاملات صرفا از طریق سایتی که کارگزاری مشخصات آنرا در اختیارتان می‌گذارد انجام می‌شود.

محیط سایت معاملات آنلاین

در مورد خرید و فروش آنلاین در بورس، ثبت سفارش خرید و فروش سهام در سیستم‌های آنلاین بسیار آسان و ساده است.

در ادامه می‌توانید تصاویر سامانه معاملات آنلاین آساتریدرآگاه را مشاهده کنید.

تصویر صفحه ارسال سفارش خرید یا فروش سهام

راهنمای معاملات آنلاین و خرید سهام

فیلدهایی که برای خرید یا فروش سهام پر می‌شود:

نماد: نماد شرکتی که قصد دارید سهام آنرا بخرید یا بفروشید (نماد شرکت‌ها در سایت tsetmc.com قابل مشاهده است)

سرمایه: مقدار ریالی معامله است که حداقل باید 100 هزارتومان (1 میلیون ریال) باشد. با پرکردن این گزینه، حجم سفارش بصورت اتوماتیک و براساس قیمتی که وارد کردید تکمیل می‌شود (سرمایه تقسیم بر قیمت می‌شود و حجم بدست می‌آید)

قیمت: منظور قیمت ارسالی برای سفارش خرید یا فروش سهام است. قیمت واردشده باید بین دو بازه قیمت که کنار فیلد قیمت است باشد. بطور مثال در تصویر فوق، بازه قیمتی مجاز برای درج سفارش خرید، بین 2080 ریال تا 2298 ریال است.

حجم: در واقع تعداد سهامی است که قصد دارید خریداری کنید (یا بفروشید) در سفارش خرید، در صورتی که سرمایه و قیمت سفارش را وارد کرده باشید، حجم بصورت خودکار محاسبه و درج می‌شود.

منبع مالی: در صورتی که موجودی حساب‌تان را افزایش داده‌اید، می‌بایست حساب نزد کارگزاری را انتخاب نمایید. اگر حساب بانکی‌تان را به حساب معاملاتی متصل کرده باشید، می‌توانید منبع برداشت پول را روی حساب بانکی‌ بگذارید تا پول بطور مستقیم از حساب بانکی‌تان برداشته شود (بدون نیاز به وارد کردن مشخصات کارت بانکی).

اعتبار : مدت زمان باقی ماندن سفارش در سامانه معاملاتی را نشان می‌دهد.

پس از تکیل فیلدهای ضروری فوق، اگر قصد خرید داشته باشید و پول کافی در حساب شما موجود باشد، روی دکمه خرید کلیک می‌کنید.

در صورتی که قصد فروش سهام یا اوراق بهادار را داشته باشید نیز فرمی شبیه فرم فوق را مشاهده خواهید نمود، با اینکه تفاوت که به جای دکمه خرید، دکمه فروش جای آنرا میگیرد

معاملات آنلاین سهام

 

سفارشات انجام شده، سهام‌هایی که خرید کردید یا موجود دارید در سیستم‌های آنلاین قابل مشاهده است.

همچنین تراکنش‌هایی که انجام شده (پول‌هایی که به حساب کارگزاری واریز کردید یا از حساب برداشت کردید) همگی لیست شده و در هر زمان که بخواهید دسترسی به آنها وجود دارد.

در بخش دارایی‌های سهام، می‌توانید تمامی سهام خریداری شده را مشاهده کنید و در صورت تمایل با کلیک روی دکمه‌های سبد قرمز یا سبز به خرید بیشتر یا فروش آن دارایی اقدام کنید.

تصویر زیر لیست موجودی سهام را نمایش می‌دهد.

معاملات آنلاین سهام

 

در تصاویر فوق محیط معاملات آنلاین در سامانه معاملاتی آساتریدرآگاه (سامانه معاملاتی کارگزاری آگاه) را مشاهده کردید و ممکن است سیستم معاملات آنلاین برخی کارگزاری‌ها متفاوت باشد.

این مطلب جهت آشنایی کوتاه و مختصر افراد با معاملات آنلاین سهام تهیه شده است. اطلاعات بیشتر درباره سیستم‌های معاملات آنلاین سهام را می‌توانید پس از دریافت کدسهامداری از کارگزار خود بدست آورید.

اگر شما هم قصد دارید سرمایه‌گذاری در بورس را شروع کنید، این مطلب نیز برای شما مفید خواهد بود: آموزش بورس برای تازه‌کاران

اولین قدم برای شروع معاملات آنلاین سهام، دریافت کدبورسی از کارگزاری است: راهنمای دریافت کد بورسی غیرحضوری را اینجا بخوانید

یادگیری و استفاده از سایت معاملات آنلاین بسیار آسان است و به راحتی می‌توان آنر فراگرفت اما مهم این است که بتوانید با سرمایه گذاری اصولی، در بورس موفق شوید و سرمایه‌تان را رشد دهید. بخش آموزشی سایت بورسینس را برای آموزش‌های بورسی بخوانید.

خلاصه مراحل شروع خرید و فروش سهام بصورت آنلاین

قدم 1: دریافت کد بورسی (با نام کد معاملاتی یا کد سهامداری نیز شناخته می‌شود و ممکن است تا 1 هفته طول بکشد، راهنمای کد بورسی را اینجا بخوانید)

قدم 2: یادگیری مقدمات بورس

از طریق:

دانلود فایل راهنمای بورس بصورت رایگان

شرکت در دوره آموزشی ویژه ورود به بورس

یا شرکت در کلاس‌های حضوری که احتمالا در شهر محل سکونت‌تان برگزار می‌شود.

قدم 3: انتخاب سهام سودآور و ادامه یادگیری

 روش تحلیل بورس و سهام را اینجا بخوانید

در صورتی که قصد دارید سرمایه‌گذاری در بورس را سریعتر، کامل‌تر و جامع‌تر یاد بگیرید، پیشنهاد می‌کنیم بسته آموزشی ویژه ورود بورس را تهیه کنید (در این بسته آموزش کامل معاملات آنلاین بورس و خرید و فروش سهام با اینترنت وجود دارد)

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
 • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
 • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
 • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
 • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
626 نظر
 1. سلام
  میشه با یک کارگزاری من امروز داخل یک روز معاملاتی یک سهمی رو بخرم بعد 1 ساعت دیگه بفروشم ؟ یا چند تا سهم بخرم بعد همرو با هم با +3 یا 4 بفروشم؟

 2. سلام
  احتمالا سهام شما از طریق اون کارگزار خرید نشده
  با کارگزار تماس بگیرید و مشخصات سهام رو بدین تا براتون ثبت کنن که بعد از 24 الی 48 ساعت تو پرتفوی شما نشون داده میشه

  1. متاسفانه راهی جز این وجود نداره که سهم رو در صف فروش بذارید و امیدوار باشید که صف رو جمع کنن.

 3. سلام جناب جهاندیده
  ایا حقوقی ها در همان پنل حقیقی ها و با همان روش ما خرید و فروش انجام می دهند یا حقوقی ها امکانات مجزای دارند

  1. سلام وقت بخیر
   اطلاعی دقیقی ندارم اما فکر میکنم برخی‌ها سطح دسترسی‌شون بیشتر باشه

 4. سلام من الان نزدیک یک هفته است که سهام مادرم رو از طریق همین سایت کارگزاری بانک مسکن میخام بفروشم .سهام هارو انتخاب میکنم و ثبت میکنم واسه فروش ولی بعد از یک یا دوروز میزنه خطا در ارسال سفارش .میخاستم بدونم مشکل از چیه؟

  1. سلام وقت بخیر
   بعد از یک یا دور روز خطا رو به شما نمایش میده؟
   اگه بخواد خطایی رخ بده معمولا همون لحظه میبینیدش.
   فعلا که اکثر سهم‌ها توی صف فروش قفل هستن. شاید سهامی که میخواید بفروشید به اندازه کافی معامله نمیشه تا سفارش شما انجام بگیره.

 5. سلام هنگام خريد اخرش بهد ارسال درخواست ميگه كد بورسي يافت نشد مشكل چيه

 6. سلام من هم این مشکل را دارم و حتی ویرایش هم زدم اما سهام در پرتفوی من نمیاد.(وپویا)

 7. سلام
  من از صبح سفارش دادم برای خرید چند تا سهام
  ولی همش ارور میده در این بازه زمانی تنها مجاز به لغو سفارشات هستید؟ دلیلش چیه

 8. چند روزه سهام خود رو برای فروش گذاشتم تو همان بازه قیمتی اما همش در صف میباشد ؟؟!!

 9. سلام وقتتون بخیر من تازه وارد بورس شدم عرضه اولیه کارگزاری مفید برام گرفته سودش صفر شده میخوام بفروشم نمیدونم چیکار باید بکنم لطفا راهنماییم کنین

 10. سلام خسته نباشید 30 درصد خود را چگونه تو سایت باید بفروشم کد بورسی هم دارم خدایی یکی کمکم کنه

 11. سلام من تازه واردم توی بورس. جهت خرید سهام، سفارش خرید ارسال میشه ولی خریده نمیشه چکار کنم؟

 12. سلام.لطفا راهنمایی ام کنید.بنده تازه واردم و هرچی سفارش میزنم نه از حسابم کم می شود و برام خرید می شود حتی عرضه های اولیه
  چکار باید بکنم؟کارگزاری ام مفیده

  1. سلام. عرضه اولیه که در مفید خودکاره. توی نت سرچ کن میاد. اگه خرید نمیشه یه مشکلی هست. آموزش ایزی تریدر رو ببین

 13. سلام من سهام خریدم پول از حسابم کم شد و توی بخش سفارشات هست و ثبت درهسته معاملات نمایش داده میشه
  اما توی پرتفوی نیست چیزی و زده بلوکه شده میشه لطفا راهنمایی کنبد ؟؟

  1. سلام، شما فقط سفارش ارسال کردید
   ارسال سفارش به معنی قطعی شدن خرید نیست
   باید معامله انجام بگیره (سفارش کامل بشه) تا در پرتفوی بتونید ببینید

  1. سلام. ورود با کد نیست با نام کاربری و کلمه عبور در سایت یا نرم افزار کارگزاری هست

 14. سلام من هر چه امروز (18/4/99) سقارش خرید یا فروش از ساعت 9:30 تا 10:30 دادم پیام میاد که وضعیت گروه اجازه این فعالیت را نمی دهد محدوده زمانی مجاز برای خرید یا فروش از 8:30 تا 12:30 می باشد ممنون میشم راهنمایی کنید

 15. سلام وقت بخیر ببخشید من سفارش رو ارسال میکنم پیام میاد ثبت در سیستم معاملات ولی بعدازظهر سفارش رو میزنه منقضی شده و پول به حساب برگشت میخوره علت چیست؟ ممنون

  1. سلام خانم نوشین گرامی ، وقت شما هم بخیر

   چند دلیل می تونه باشه از جمله نبود تعادل بین خرید و فروش که معامله جور بشه.

 16. سلام
  من وقتی میخوام یه سهم رو بخرم مدام پیام درخواست رد شد میاد، قیمت و تعداد سهمی که میدم طبق گفته اتون بین اون بازه قیمت هست،حسابم شارژ شده، ایراد کار کجاست؟باید بالاترین قیمت رو بزنم؟
  برای مثال یه سهم قیمتش ۱۰۰_۱۱۰ من قیمت ۱۰۷رو میدم رد درخواست میشه ممنون میشم توضیح بدید

  1. سلام جناب بیات گرامی ، درست متوجه مشکل تون نشدم ، بهتره این موارد رو از پشتیبانی کارگزاری تون جویا بشید. موفق باشید.

  2. بله احتمالا مشکل از قیمت شما هست. اگر سهمی رو میخواید بالاترین قیمت رو بزنید. خودبخود میره توی صف. البته بازهم حتمی نیست. باید صف خرید و فروش رو ببینید

 17. سلام و عرض ادب , احترام
  دوستی مبلغی پول داده و یک سهم خریدم براش (در پنل خودم) حالا من میخام این سهم را یه طوری قفل کنم که نتونم اونو بفروشم (شاید حواسم نبود) ایا در پنل انلاین پلاس (کارگزاری اردیبهشت ) همچین امکانی هست کسی راهی بلد هست
  جناب مهندس یا هر کدام از دوستان بلد باشند ممنون میشم

 18. سلام من میخام پول واریز کنم ب کارگزاری
  حالا متوجه نشدم ک این منبع مالی ک توضیح هم دادید دقیقا چجوریه
  ینی من اگه حساب بانکی و معاملاتی رو لینک نکرده باشم و حساب نزد کارگزار رو انتخاب کنم آیا در اینصورت پول واریز میشه ؟یا حتما باید لینک‌کنم

  1. سلام وقت بخیر
   “حساب نزد کارگزار ” رو زمانی باید انتخاب کنید که در حساب معاملاتی شما موجودی کافی باشه
   برای شارژ حساب معاملاتی میتونید با کارت شتاب خودتون بصورت آنلاین پرداخت رو انجام بدید (حداکثر 50 میلیون از یک کارت)

 19. سلام خسته نباشید
  من سهام عدالتمو غیر مستقیم کردم و تو سجامو اگاه ثبت نام کردم کد بورسم الان دستمه ولی چطور اون مبلغی ک تو سهام عدالت هست میاد حساب بورس یا همون پیج اگاهم موجودی صفره کلا لطفا راهنمایی کنین

  1. سلام میلاد عزیز زنده باشید.

   باید قاعدتا مستقیم می کردید نه غیر مستقیم و به صورت خودکار باید قابل مشاهده باشه. می تونید از پشتیبانی کارگزاری تون هم جویا بشید.

   1. می خوام تو بورس کارکنم چی نصب کنم .برنامه هستش یا تو سایت باید بریم ؟

 20. سرمایگذاری در بازار سهام در شرایط فعلی اقتصادی مملکت دقیقا مثل سرمایه گذاری در شبکه های هرمی است یعنی شما یک چیز فیک و بی ارزش رو میخری و بعد ان رو به دیگران میفروشی و در این بین یه عده هستند( کارگزاری ها) از سود و زیان شما سود میبرند .

  1. البته نظر شما محترم هست اما یه مثال شما پارسال یه خونه قیمت کردی گفت سیصد ملیون امسال شده 1 ملیارد چرا مگه خونه تغییری کرده . شما پارسال پنیر میخردی 4 هزار الان شده 7 هزار – تخم مرغ میخردی 9 هزار الان شده ؟ و و و اما فرق بورس با هرمی اینه که شما سهام شرکتهای تولیدی کشور خودمون را می خری و با اینکار کمک می کنی به تولید و چرخ اقتصاد می چرخه و انگهی احتمالا شما یه مقطع زمانی کوتاه مدت را ملاحظه کردی و سود 100 درصد را. اگر شما یه بازه زمانی دو سه ساله و حتی بیشتر مثل 10 ساله را بینی سود مجموع 10 ساله در کل بازار ( منهای چند سهم خاص ) چندان هم با تورم بازار فرقی نکرده شما یه سهم استاندارد مثل ذوب .پتروشیمی ها.خودرو.سیمان و … نگاه کن ببین طی 10 سال چند درصد رشد کرده و انطرف ببین سکه یا دلار که انقدر هم در زنذگی کاربردی نیست چقدر

 21. با سلام
  آیا باید برای گرفتن کد معاملاتی حضورا به کارگزاری مراجعه شود؟
  و آیا بدون کارگزاری میتوان خرید و فروش سهام داشت؟
  سپاسگزارم

  1. سلام دوست عزیز ، نه لزوما نیاز به مراجعه حضوری نیست و خیر تقریبا استفاده از یک کارگزاری حتمی هست. موفق باشید.

  2. سلام شما خودتون از طریق اینترنت یا مراجعه به کافی نت در 108 کارگزاری می تونی ثبت نام کنی و حتمن قبلن باید در سامانه سجام ثبت نام هم کنی که برای احراز هویت به دفاتر خدمات دولت باید مراجعه نمایی البته احراز هویت انلاین هم هست ولی همان دفاتر راحتر هستند
   پس از ان کد کاربری جهت معامله به ایمیل یا شمارهتلفن شما پیامک می شه

 22. سلام.می خوایم بدونم نام کاربری ورمزعبوردربرنامه asatraderمنظورش چیه؟

  1. سلام محمد عزیز ، همون نام کاربری و رمز عبور کارگزاری هست قاعدتا

 23. با سلام و عرض شب به خیر،من در سجام ثبت نام کردم واحراز هویت هم به صورت غیر حضوری ثبت کردم وبرام کد معاملاتی اومده ،حالا باید چیکار کنم؟کارگزاری خاصی را باید ثبت نام کنم یا با همون کد معاملاتی باید تو بورس برم ؟چگونه باید برم؟ممنون

  1. سلام خانم مریم گرامی ، وقت بخیر
   گام پس از تایید هویت در سجام می تونه انتخاب و ثبت نام در یک کارگزاری باشه.

   1. سلام وقت به خير
    آيا امكان انتخاب بيش از دو كارگزاري وجود دارد ؟ يعني همزمان از دو كارگزاري كد بورس دريافت كنيم ؟

    1. سلام محمد عزیز ، وقت شما هم بخیر

     بله بیش از ۲ کارگزاری هم می تونید داشته باشید قاعدتا منتها یکی فقط می تونه ناظر باشه.

 24. باسپاس از راهنماییهاتون بنده کارمندبازنشسته یکی ازبانکهاهستم حدود 15سال پیش مدیران بانک برای همه کارکنان مقدار سهام خریداری کردندکه همینجا لازم میدونم به تمام این عزیزان نهایت تشکروقدردانی خودم رو اعلام کنم؛ باری ؛ اکنون سوالم اینه که بنده قصدانجام خریدوفروش دربورس روبه صورت دائم ندارم وفقط میخوام مقداری ازاین سهام رو نقدکنم کدبورسی از 15سال پیش خود بانک برامون گرفته یکسال هم هست که مراحل سجام رو تکمیل کردم و یکهفته پیش هم ازیکی ازکارگزاریهاکدمعاملاتی گرفتم ولی گویا بعدازیکماه امکان خریدوفروش وجودداره درصورت صحت این موضوع آیا امکان فروش سهامم توسط شخص دیگری که قادر به خریدوفروش هست امکان پذیره ضمن عرض پوزش به خاطرطولانی شدن مطلب ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  1. سلام دوست عزیز ، زنده باشید.

   خیر می تونید خودتون معامله کنید.

 25. سلام مهندس خوبین اقا در تاریخ 16-1 سازمان برای ارسال سفارشات فاصله 300 میلی ثانیه را گذاشته که یه مقدار گنگ بوده و بصورت مشروح تشریح نشد خواستم اگر اطلاع دارید
  1- این فاصله برای ارسال یک نماد هست یعنی فرضن فردی با ربات یک نماد را بطور مکرر ارسال کنه یا منظور فاصله ارسال سفارشات یک کد معاملاتی هست
  ( مشخصن یک نماد اگر ارسالش با فاصله 300 میلی باشه که مشکل نداره و اگر کمتر بود ایراد داره اما منظورم مهم من اینه اگر فرضن من با یک کد معاملاتی همزمان 2-3 نماد را همزمان ارسال کنم که هر کدام بتنهایی 300 میلی را رعایت کرده باشند اما مشخص هست که این 3 نماد وقتی در یک زمان باهم ارسال شود در مجموع با هم فاصله زمانی رعایت نشده ایا این کار از نظر سازمان مشکل دارد

  2- ایا با داشتن ربات . با یک مرورگر . البته در دو تب مجزا برای یک نماد اما با دو کد معاملاتی دو فرد مختلف در دو کارگزاری مختلف در یک زمان سفارش ارسال شود با توجه با ای پی سیستم ایا مشکلی دارد

  1. نه دادش وقتی خرید میشه که جلو سفارش شما نوشته بشه سفارش شما کامل انجام شد و در پرتفوی شما هم تعداد سفارش شما ثبت شده باشه

 26. با عرض سلام و ادب
  قبل از هرچیز از راهنمایی‌های خوبتان تشکر می‌کنم
  دوستان یک سئوال داشتم خدمتتون، خواستم ببینم با سهام عدالت اعضای خانواده معاملات بورسی و سبدگردانی میتوان انجام داد؟ میتوان از سهام عدالت فامیل جهت فعالیتهای بورس استفاده کرد؟ لازم است که تک تک اعضای خانواده تو کارگزاری ثبت نام انجام بدهند یا فقط یک نفر از اعضاء این کار را انجام بدهد و بعد از طریق پنل کاربری خود بقیه اعضاء خانواده را نیز وارد فعالیت کند؟
  ممنون میشم که جواب بدید؟ با تشکر ساعدی

  1. سلام و دورد اسفندیار عزیز ، تا جایی که بنده اطلاع دارم هر فرد باید راسا برای آزاد سازی و احراز هویت و ثبت نام در کارگزاری اقدام کنه. موفق باشید.

 27. سلام مهندس خوبی سلامتی قربان یه سئوال اساسن وقتی نمادی بعلت تغییرات 20% یا 50% بسته میشه و حالا یه روز بعد دو روز بعد باز میشه سئوال من اینه که وقتی ناظر اعلام بازگشایی اون سهم را در پیامها اعلام می کنه تا لحظه دقیق بازگشایی چند دقیقه وقت می زاره فرضن در ساعت 10/20 دقیقه پیام بازگشایی رمپنا امده در چه ساعت و دقیقه بازگشایی میشه چند دقیقه بعد ممنون و متشکر

  1. سلام، سلامت باشین
   اگه ساعت خاصی برای بازگشایی در پیام ناظر ذکر نشده دقیقا نمیشه گفت چه ساعتی باز میشه

 28. در مثال قبل منظور قصد فروش سهم الف بود که بدین وسیله پوزش می خواهم.
  در مرحله بعد از همین مثال ولی اینبار قصد خرید داریم. قیمت تابلو همان 100 تومان است ولی سفارش شما 105 تومان . سامانه با چه قیمتی سهم را خریداری می کند.

 29. با سلام و تشکر ازاختصاص زمانی که صرف پاسخ می کنید
  سوالم رابا یک مثال مطرح م کنم:
  فرض کنید در جلسه معاملاتی امروز قصد خرید سهم الف را دارید.دامنه نوسان سهم الف برای گشایش امروز 105-95 تومان است.اما هم اکنون قیمت تابلو 100 تومان را نشان می دهد . شما در همین لحظه مبادرت به سفارش فروش به قیمت 95 تومان میکنید ، سامانه سهم را به چه قیمتی برای شما می فروشد؟

  1. سلام وقت بخیر
   در صورتی که سفارش فروش بگذارید و قیمت سفارش پایین‌تر از قیمت سفارش سرخط باشه، سفارش با قیمت سفارش سرخط انجام میگیره
   در مثالی که فرمودید، در صورتی که سفارش خریدی روی 100 تومان قرار گرفته باشه سهم با قیمت 100 تومان فروش میره

  1. سلام محمد عزیز ، خیلی ممنون از بازخورد مثبت تون
   زنده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

روش‌های انتقال سهام متوفی به وارثان + مراحل انتقال

آخرین بروزرسانی این مطلب: 2 روز پیش با توجه به اینکه نسبت به سال‌های گذشته، تمایل افراد به سرمایه‌گذاری در بازار بورس و سهام بیش‌تر شده است، سوالاتی در خصوص…
بیشتر بخوانید

بورس جهانی چیست + چگونه وارد بورس جهانی شویم؟

آخرین بروزرسانی این مطلب: 3 ماه پیش بورس جهانی اصطلاحی است که به بازارهای مبادلات جهانی اطلاق می‌شود. این روزها احتمالاً این عبارت به گوش شما هم خورده و کنجکاوتان…
بیشتر بخوانید

بهترین زمان فروش عرضه اولیه چه زمانی است؟

آخرین بروزرسانی این مطلب: 1 ماه پیش اخیرا، با گسترش جایگاه بازارهای مالی در اقتصاد ایران، شرکت‌های بسیاری وارد بازار بورس و فرابورس ایران شده‌اند و این روند همچنان ادامه…
بیشتر بخوانید

نرخ تسعیر ارز چیست و چه تاثیری در بورس دارد؟

آخرین بروزرسانی این مطلب: 2 ماه پیش ضریب معامله ارز خارجی به ریال را نرخ ارز می‌نامند که تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله تحریم، جنگ، تورم، روابط سیاسی و…
بیشتر بخوانید