کارآفرینان موفق چه کسانی هستند و رازهایشان چیست؟

خصوصیت کارآفرینان موفق

همه ما داستان زندگی مدیرانی را که همواره در امور شغلی خود موفق بوده اند شنیده‌ایم.

در دنیای پر افت و خیز کنونی مدیران و کارآفرینان بیش از دیگران باید اصول بنیادین موفقیت را بدانند و به آن‌ها عمل کنند.

امور تجاری و اقتصادی شبیه بسیاری از امور دیگر به سبب تداوم روند جهانی شدن چالش هایی را در راه کسب و کارها قرار می دهد.

مطلب مرتبط: 15 گام برای کارآفرینی و ایجاد کسب و کارهای کوچک

در مقاله حاضر به توصیف برخی ویژگی‌های افرادی می‌پردازیم که با به کارگیری اصول مهم و اساسی موفقیت توانسته‌اند کسب و کاری سودده را اداره کنند.

این ویژگی به هر فرد در زندگی شغلی و خانوادگی کمک می‌کند عملکردی مثبت داشته باشد.

 

۱- سخت کوشی

این دسته از افراد کارآفرین هر روز صبح زود از خواب برخاسته، اجرای برنامه روزانه را که از قبل آماده کرده اند آغاز می‌کنند.

به ندرت از ایشان گله و شکایت می‌شنوید. آن‌ها از دیگران عملکرد مثبت انتظار دارند اما از خود عملکردی عالی می‌خواهند. گام نخست موفقیت مداوم ایمان به این واقعیت است که تلاش ثمر می‌دهد.

۲- کنجکاوی و اشتیاق به آموختن

کسانی که در همه امور خود موفق هستند همواره مطالعه می‌کنند، می پرسند و فرا می گیرند.

در این زمینه تفاوت آن‌ها با بقیه این است ایشان آنچه را که می‌آموزند به کار می‌گیرند. موفقیت مداوم به معنای از برکردن اطلاعات نیست بلکه به معنای به کارگیری یا استفاده از دانش به شیوه‌ای جدید و متناسب با شرایط محیط است. آن‌ها در حوزه کار خود یک متخصص هستند و در عین حال اطلاعات عمومی زیادی دارند.

۳- برقراری ارتباط اجتماعی

کارآفرین‌های موفق با افراد بسیار زیادی آشنا هستند و روابط عمومی خوبی دارند. ایشان در بسیاری از زمینه‌های تجاری افرادی را می‌شناسند که می توانند موانع را از سر راه آن ها بردارند.

این گروه از افراد در جمع های خانوادگی، فامیلی، صنفی و اجتماعی شرکت می‌کنند و سعی می‌کنند با افراد ذی نفوذ ارتباط برقرار کنند.

۴- رشد شخصیت

افراد موفق غیر از آن که در حوزه فعالیت‌های شغلی همواره به آموختن مشغولند، توانایی‌های شخصیتی خود را نیز افزایش می‌دهند.

آن‌ها ارتقای توانایی‌های درونی و فراگیری مهارت‌های رفتاری را از ضروریات دانسته و در این جهت اقدام می‌کنند. بر خلاف افراد دیگر، موفق‌ها هنگامی که تحمل نقایص را ندارند به جای رنج کشیدن آن‌ها را رفع می‌کنند.

۵-خلاقیت

کارآفرین‌های موفق به شکلی خارق العاده خلاق هستند. آن ها دایما از خود می‌پرسند: «چرا نه؟» و همواره به امکان‌های جدید، فرصت‌های آتی و راه‌های مقابله با چالش‌ها فکر می‌کنند در حالی که افراد معمولی هر چالشی را یک شکست بالقوه می‌بینند، افراد موفق آن‌ها را فرصت‌هایی برای یادگیری می‌دانند.

۶-مسوولیت پذیری و اتکا به خود

این گروه از افراد درباره سرزنش دیگران نگران نیستند و وقت خود را با گله و شکایت هدر نمی‌دهند.

آن‌ها تصمیم می‌گیرند و اقدام می‌کنند.

گاه مورد سرزنش قرار می‌گیرند اما با صبر به برنامه‌ای که از پیش تدوین کرده‌اند عمل می‌کنند، ابتکار عمل را در دست گرفته و مسوولیت موفقیت‌هایی را که کسب می‌کنند بر عهده می‌گیرند.

۷-آرامش

حتی در زمینه اضطراب نیز افراد موفق توازن را حفظ می کنند.

آن‌ها ارزش شوخ طبعی، صبر و برنامه ریزی را می‌دانند در نتیجه به ندرت وحشت زده می‌شوند و واکنشی عمل می‌کنند.

مدیران موفق آرام هستند، سوالات درست می‌پرسند و حتی در بحران‌ها با آرامش تصمیم قاطع و صحیح می‌گیرند.

۸- زندگی در زمان حال

آن ها می‌دانند که «اکنون» تنها زمانی است که قادرند آن را کنترل کنند بنابراین انرژی و وقت خود را صرف تاسف خوردن درباره گذشته نآآنهایا نگرانی از آینده نمی‌کنند.

به همین دلیل مشاهده می‌شود که مقدار زیادی کار در روز انجام می‌دهند یعنی حداکثر استفاده را از هر روز می‌کنند و به جای هدر دادن زمان از آن استفاده می‌کنند. آن ها اقدام می‌کنند زیرا هر کاری بهتر از تصمیم نگرفتن است.

۹-بصیرت

درک تحولات عمده در جهان و تاثیری که این دگرگونی‌ها بر کسب و کارهای کوچک و متوسط می‌گذارد از مهم‌ترین ویژگی‌های کارآفرین‌های موفق است.

آن‌ها به تحولات و تغییراتی توجه می‌کنند که از دید دیگران پنهان می‌ماند. به این ترتیب با آن که در زمان حال زندگی می‌کنند، به آینده نیز توجه دارند.

۱۰- اقدام فوری

کارآفرین‌های همواره موفق نسبت به تحولات فورا واکنش نشان داده و از ادامه ضرردهی جلوگیری می‌کنند.

برای مثال اگر یک ارتباط تجاری سودده در حال ضعیف شدن است فورا اقدام کرده و آن را تقویت می‌کنند. گاه آن‌ها به این نوع اقدامات شخصا تمایلی ندارند اما چون برای موفقیت کسب و کار ضروری است آن را انجام می‌دهند.

همچنین این افراد در هر زمان فقط یک کار و مفیدترین کار را انجام می‌دهند. کسانی که چند کار را همزمان انجام می‌دهند در واقع هیچ کدام را درست به پایان نمی‌رسانند.

۱۱-رویکرد مثبت

رویکرد منفی تاثیری بسیار مخرب بر زندگی فرد و کسب و کار او دارد.

نگاه به جنبه‌های منفی هر وضعیت ذهن را نسبت به امکان‌های مثبت آن وضعیت می‌بندد و امکان استفاده از آن را از میان می‌برد.

برعکس، نگاه مثبت باعث افزایش انرژی فرد شده و او می‌تواند جنبه‌هایی را مشاهده کند که دیگران توجهی به آن ندارند. گاه توجه به یک نکته کوچک در موفقیتی بزرگ موثر است.

۱۲- استقامت

در حالی که افراد عادی هر شکست را توجیهی برای تسلیم شدن تلقی می‌کنند، کارآفرین‌های موفق شکست‌ها را بازخورد مثبت و مفید برای اقدام درست بعدی می‌دانند. آن‌ها از شکست راضی نیستند اما ترس از شکست آن‌ها را از اقدام باز نمی‌دارد.

مطلب مرتبط: 10 نکته اساسی برای استخدام هوشمندانه کارمندان

نکته بسیار مهم این است که این ویژگی‌ها در ترکیب با هم موثر هستند و به فرد امکان موفقیت همیشگی را می‌دهند. برای مثال چون افراد موفق ارتباط های اجتماعی قوی دارند، می‌توانند در زمینه های مختلف از مشاوره دیگران استفاده کنند.

همچنین چون همواره می‌آموزند تغییرات را هوشمندانه مدیریت می‌کنند و… توجه داشته باشید که هیچ یک از این ویژگی‌ها به ارث نمی‌رسند بلکه هر فرد می‌تواند و باید آن‌ها را در خود پرورش دهد.

 

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

  • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
  • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
  • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
  • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

برای داشتن کسب‌و‌کار موفق روی این 5 چیز تمرکز کنید

ضروری است که بدانید باید در ابتدای مسیر راه اندازی کسب‌وکارتان بر چه چیزهایی متمرکز بمانید تا بتوانید به آسانی به موفقیت دست پیدا کنید. باعث تعجب است که تعداد…
بیشتر بخوانید

10 اشتباه خطرناک که کارآفرینان جوان مرتکب می‌شوند

جوانان کارآفرین، اشتباهات بسیاری در اوایل کارآفرینی مرتکب می‌شوند. اگر شما یک کارآفرین جوان هستید و اولین تجربیات‌تان را در دنیای کارآفرینی کسب می‌کنید به اشتباهاتی که در ادامه اشاره…
بیشتر بخوانید

6 نشانه اینکه شما برای کارآفرینی آماده نیستید

با وجود همه‌ی عکس‌های زیبایی که در اینستاگرام می‌بینید، قرار نیست همه‌ی مردم کارآفرین شوند. کارآفرینی می‌تواند منجر به زندگی مستقل و آزاد شده و به نفع افرادی باشد که…
بیشتر بخوانید

اغلب افراد این 15 تصور نادرست را در مورد کارآفرینی دارند، شما چطور؟

تقریباً از هر 18 نفر در سراسر جهان، یک نفر صاحب کسب و کار خویش است. برخی از آنها شرکتی را راه‌اندازی می‌کنند تا بتوانند از فرصت‌ها استفاده کنند، برخی…
بیشتر بخوانید

تصمیم گرفتید مدیر موفقی باشید؟ این 10 اصل را بخوانید

یکی از تنش‌زاترین لحظات در دنیای کسب‌وکار، هنگامی است که برای اولین بار مدیر می‌شوید. هم مسئولیت‌های جدیدی پیدا می‌کنید و هم روش‌هایی جدید برای ارتباط برقرار کردن با مردم.…
بیشتر بخوانید

چگونه شریک مناسب برای کسب و کارمان پیدا کنیم؟

تأسیس و بنیان‌گذاری کسب و کار یا شرکتی موفق کار چندان ساده‌ای نیست. یک‌ کسب‌وکار بزرگ تنها زمانی موفق می‌شود که دارای برنامه‌ریزی مناسب، سرمایه کافی و یک تیم درست…
بیشتر بخوانید