چرا زمان معاملات آتی سکه با بازار جهانی هماهنگ نیست؟

معاملات آتی سکه طلا

سوال: چرا زمان معاملاتی آتی سکه با بازار جهانی هماهنگ نیست؟ و چرا زمان معاملات را افزایش نمیدهند؟
همانطور که می‌دانید خیلی وقت‌ها حرکت های مهم بازار زمانی اتفاق می‌افتد که بازار ما تعطیل است و سرمایه گذاران از این فرصت‌های خوب نمی‌توانند استفاده کنند.

✅جواب: از سال 1387 که آتی سکه کار خود را آغاز کرد، معاملات بازار آتی از ساعت 10 صبح تا 16 (از شنبه تا چهارشنبه) صورت می‌گرفت. بعدها روزهای پنج شنبه نیز به معاملات اضافه شد . سپس برای نزدیک شدن ساعت معاملات آتی سکه به ساعت معاملاتی در بازار نیویوک، معاملات سررسیدها از ساعت 12 ظهر آغاز و در ساعت 18 خاتمه می‌یافت.

در سال 92 نیز ساعت معاملاتی تغییر کرد و مجددا شروع ساعت معاملاتی به ساعت 10 بازگشت و ساعت خاتمه آن 18 بود.

مطلب مرتبط : آموزش معاملات آتی سکه

برای هر چه نزدیک‌تر شدن بازار آتی به ساعات معاملاتی بازار نیویورک و استفاده بیشتر از نوسانات بازار جهانی ، در سال 94 از آبان ماه طبق مصوبه بورس کالا ساعت خاتمه معاملات به 19 افزایش یافت.

درحال حاضر نیز گمانه زنی‌هایی  مبنی بر اضافه شدن ساعت معاملاتی و اضافه شدن روز جمعه به روزهای معاملاتی مطرح می باشد.
تفاوت  8:30 ساعتی میان ایران و نیویورک و مشکلات مربوط به استخدام معامله گران  برای شیفت کاری مطابق با بازار نیویورک و تعیین نحوه معاملات به صورت آنلاین و تلفنی در ساعات اضافه ، نرم افزارهای فعلی و  … برخی از دلایل این عدم هماهنگی می باشد.

 

سوال: دلیل باز بودن بازار در روزهای شنبه و یکشنبه چیست؟ در حالیکه بازار جهانی تعطیل است و بر اساس چه منطقی باید در این دو روز خرید وفروش کرد؟

✅جواب : اکثر فعالان بازار، باز بودن بازار در روزهای شنبه و یکشنبه  را به دلیل بسته بودن بازار های جهانی و متاثر بودن قیمت سکه از اونس طلای جهانی ضروری نمی‌دانند و به جای آن باز بودن بازار در روزهای جمعه را توصیه می‌کنند. از سوی دیگر کارشناسان و مدیران بورس کالا با توجه به تاثیر گذاری دلار بر بهای سکه، در کنار باز بودن بازار ارزی طی روز های  شنبه و یکشنبه ، باز بودن بازار را طی روزهای مذکور لازم می‌دانند.

خاطر نشان می گردد باز بودن بازار در روز جمعه نیز با موانع جدی مانند بسته بودن بانک ها و…… مواجه است که باعث شده این امر تاکنون محقق نگردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان دریافت وام قرض‌الحسنه برای معاملات
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

اموزش بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *