طلا یا سکه بهار آزادی؟ سرمایه‌گذاری بر روی کدام بهتر است؟

محمدامین حسامی
محمدامین حسامی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
طلا یا سکه

یکی از سوالات مهمی که در ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران وجود دارد این است که «طلا یا سکه؟» همان‌طور که می‌دانید طلا یا سکه به دلیل خاصیت نقد شوندگی سریع و نداشتن محدودیت‌هایی که سایر روش‌های سرمایه‌گذاری دارند، یکی از روش‌های معمول سرمایه‌گذاری بین اقشار مختلف جامعه است.

همچنین به نظر می‌رسد بازار سکه و طلا نسبت به بازار ارز برای سرمایه‌گذاری ایمن‌تر است، چرا که به دلیل تابعیت از قیمت جهانی، قیمت آن تأثیر زیادی از عوامل سیاسی نمی‌گیرد.

البته اگر شما در بین سرمایه‌گذاری بر روی طلا و ارز مردد هستید، بهتر است که یک مقایسه‌ی علمی و کارشناسی برای سرمایه‌گذاری بر روی ارز و طلا داشته باشید.

مزیت سرمایه‌گذاری بر روی طلا نسبت به ارز و اینکه طلا و سکه برای سرمایه‌گذاری مناسب است یا دلار؟ را می‌توانید در این مقاله بخوانید.

سکه یا طلا یا طلای آب‌شده

مطالعه رفتار سکه و طلا برای رسیدن به پاسخ «طلا یا سکه؟»

برای پاسخ به این سؤال که «طلا بخریم یا سکه؟»، بهتر است به مطالعه رفتار و میزان بازدهی هر یک از این دو مورد در بازه‌های زمانی یکسان بپردازیم.

در نهایت با توجه به ذهنیتی که در این زمینه‌ داریم و میزان ریسک‌پذیری و قدرت تحلیل رفتار بازار، می‌توانیم تصمیم‌ بگیریم که در کدام یک از این دو سرمایه‌گذاری کنیم.

همان‌طور که می‌دانید قیمت سکه در سال‌های اخیر روند صعودی داشته است، یک‌بار در سال 1391، یک‌بار نیز در سال 1397 جهش غیرقابل منتظره‌ای داشت که همین امر موجب رونق بازار تقاضای سکه و در کنار آن افزایش دوباره قیمت‌ها شد.

به نمودار زیر توجه کنید:

نمودار مقایسه سود بازارهای مالی ( طلا،سکه،دلار)

با توجه به روندی که در این نمودار مشخص است متوجه می‌شویم که قیمت سکه‌ی امامی، ربع‌سکه، نیم‌سکه و سکه‌ی گرمی در ایران همواره با روندی صعودی همراه بوده است.

برای مثال سکه امامی در سال 1396 معادل 34.4 درصد بازده داشته و ربع‌سکه حدود 38 درصد بازده داشته است.

نمودار بازدهی بازارها (سکه، دلار و…)

نمودار بازدهی بازارها (سکه، دلار واملاک و غیره

با توجه به نمودار فوق، متوجه می‌شوید که سکه‌ی طلا، از جمله پربازده‌ترین دارایی‌ها در سال‌های مختلف بوده است.

همچنین با توجه به آمارهای موجود که از مطالعه رفتار انواع سکه به‌دست‌آمده، درمی‌یابیم که سرمایه‌گذاری بر روی ربع‌سکه و نیم‌سکه گاهی اوقات سود بیشتری از سکه کامل به همراه دارد.

چون در یک بازه‌ی زمانی مشخص، نوسان در این دو نوع سکه بیشتر از سکه‌های تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم بوده است. حتی بین انواع سکه بهار آزادی نیز می‌توان انتخاب صحیحی برای سرمایه‌گذاری انجام داد.

بیشتر بخوانید: منظور از حباب سکه طلا چیست؟ + نحوه محاسبه آن

توجه داشته باشید که قیمت طلا با توجه به بازار جهانی تعیین می‌شود اما این روند برای سکه کمی متفاوت‌تر است و عوامل دیگری نیز روی آن تأثیرگذار است.

چنانچه مشخص‌شده است، در دو سال اخیر میزان سوددهی در سرمایه‌گذاری بر سکه حدود 40 درصد بوده، اما قیمت جهانی هر اونس طلا فقط 7 درصد افزایش داشته است. این موضوع نشان‌دهنده‌ی این است که بازار سکه نسبت به طلا دچار نوسان بیشتری می‌شود که عوامل داخلی نیز بی‌تأثیر نیستند.

طلا یا سکه؛ مسئله این است!

در این قسمت به مهمترین سوال یعنی «طلا بهتر است یا سکه؟» پاسخ می‌دهیم. در مورد سرمایه‌گذاری روی طلا باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت تا به سوددهی رسید.

طلا یا سکه؟

اجرت ساخت، میزان استفاده از سنگ‌های اتمی، وارداتی بودن طلای موردنظر و غیره از جمله این عوامل هستند.

همچنین تفاوت‌هایی بین سکه و طلا وجود دارد که آگاهی نسبت به آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی به شما در انتخاب روش سرمایه‌گذاری کند.

برای مثال از تفاوت‌هایی که بین سکه و طلا در سرمایه‌گذاری وجود دارد این است که طلای ساخته‌شده دارای کارمزد است ولی سکه به این صورت نیست.

در واقع شما زمانی که یک طلای ساخته‌شده می‌خرید، مبلغی را بابت اجرت ساخت آن پرداخت می‌کنید که در هنگام فروش دیگر لحاظ نمی‌شود. به همین دلیل همواره شما طلایی را که می‌خرید باید با قیمت پایین‌تری بفروشید.

بیشتر بخوانید: آیا سرمایه‌گذاری بر روی طلای ساخته‌شده (زینتی) صحیح است؟

از طرفی هنگام خریدوفروش سکه این شرایط وجود ندارد. قیمت خریدوفروش سکه در صورت یکسان بودن قیمت طلا در بازار، تفاوت چندانی با هم ندارد.

پس نداشتن اجرت ساخت در خرید سکه یک مزیت در مقابل طلا برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

البته اگر از یک زاویه دیگر به موضوع نگاه کنیم، خرید طلا به‌ غیر از جنبه سرمایه‌گذاری می‌تواند کاربرد استفاده‌ی زینتی هم داشته باشد.

در واقع شما هیچ‌گاه نمی‌توانید از سکه‌های خود استفاده زینتی کنید، اما می‌توانید طلای ساخته‌شده را توسط خود یا همسرتان در مهمانی‌ها یا مجالس مختلف استفاده کنید و از زیبایی آن بهره‌مند شوید.

از دیگر مزیت‌های سرمایه‌گذاری بر سکه این است که شما هیچ‌گاه سکه‌های خود را در معرض دید همگان قرار نمی‌دهید و همیشه در جایی ایمن مانند گاوصندوق از آن نگهداری می‌کنید؛ اما طلا چون استفاده زینتی دارد عموماً در معرض دید است و خطر به سرقت رفتن آن نسبت به سکه بیشتر است.

بیشتر بخوانید: چطور در بازار سکه و طلا سرمایه گذاری کنیم؟

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بازار طلا یا سکه

آگاهی از مزایا و معایب بازار سکه و طلا می‌تواند در تصمیم‌گیری شما نقش مؤثری داشته باشد.

طلا بخریم یا سکه

در این بخش به معرفی مهم‌ترین مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در بازار سکه می‌پردازیم:

مزایای سرمایه‌گذاری در سکه و طلا

 • نقد شوندگی بسیار خوب: یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در بازار سکه نقد شوندگی بالای آن است. شما به‌راحتی می‌توانید حجم بالایی از سکه‌ها را در بازه‌ی زمانی کوتاه بخرید یا به فروش برسانید.
 • بازدهی بسیار خوب: یکی دیگر از مزایای اصلی سرمایه‌گذاری در بازار سکه در بین ایرانیان، بازدهی بسیار عالی این بازار است که در تاریخ به ثبت رسیده است.
 • امکان سرمایه‌گذاری با سرمایه‌های کوچک: برای وارد شدن و سرمایه‌گذاری در بازار سکه، حتماً نیازی نیست که سرمایه‌های میلیاردی داشته باشید، بلکه با سرمایه‌های کوچک نیز می‌توانید به این بازار وارد شوید.
 • خریدوفروش آسان: امروزه شما می‌توانید با استفاده از صرافی‌های معتبر حتی با تلفن خریدوفروش سکه را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: آموزش مقدماتی معاملات آتی صندوق طلا

معایب سرمایه‌گذاری در سکه و طلا

 • ریسک بالا در کوتاه‌مدت: با اینکه سرمایه‌گذاری بلندمدت در سکه می‌تواند سود خوبی را نصیب سرمایه‌گذار کند اما در کوتاه‌مدت، ریسک این نوع سرمایه‌گذاری بسیار بالا است و این احتمال وجود دارد که سرمایه شما را با خطرات بزرگی روبرو کند.
 • شرایط نگهداری: نگهداری سکه مانند طلا، کار سختی است و امکان دستبرد به سرمایه شما همواره وجود دارد. هرچند امروزه صندوق امانات در بانک‌های بزرگ کشور یک محل خوب برای نگهداری سکه شماست اما با این حال باز هم امکان سرقت از این صندوق‌ها نیز وجود دارد.
 • تأثیرپذیری بالا از اخبار سیاسی: یکی دیگر از معایبی که در بازار سرمایه‌گذاری سکه وجود دارد، تأثیرپذیری بالایی این بازار بر اساس اخبار سیاسی روز جهان است. خبرهای مربوط به جنگ، قیمت سکه را چند برابر می‌کند و اخبار مربوط به صلح می‌تواند موجب کاهش قیمت سکه شود.

بیشتر بخوانید: گواهی سپرده سکه؛ سرمایه گذاری در بازار سکه بدون خرید فیزیکی آن!

هدف از سرمایه‌گذاری در طلا یا سکه چیست؟

در این قسمت به‌صورت کلی به هدف افراد از سرمایه‌گذاری در بازار سکه و طلا اشاره می‌کنیم:

 1. به‌عنوان پشتوانه‌ی مالی: یکی از علت‌هایی که موجب می‌شود که افراد همواره نیم‌نگاهی به بازار سکه و طلا داشته باشند، پتانسیل بالایی این فلز ارزشمند به‌عنوان پشتوانه‌ی مالی برای آینده است. افراد تمایل دارند که با خرید سکه و طلا یک پشتوانه‌ی مالی خوب برای آینده خود ایجاد کنند.
 2. سرمایه‌گذاری بلندمدت: همان‌طور که در نمودار بازدهی مشاهده کردید، سکه و طلا در بازه‌ی زمانی بند مدت قادر است سود تضمین‌شده‌ای را نصیب سرمایه‌گذاران کند؛ به همین دلیل این بازار یک مورد جذاب برای سرمایه‌گذاری است.
 3. حفظ ارزش پول: تصور کنید که قصد دارید که در چند ماه یا سال آینده خانه‌ای خریداری کنید، میزان قابل‌توجهی پول برای خرید خانه را تهیه‌کرده‌اید اما مقداری پول کم دارید، خرید سکه و طلا در این موارد می‌تواند ارزش پول شما را در برابر تورم و نوسانات قیمتی املاک حفظ کند. شما نباید نگران افت قیمت سکه یا طلا باشید چون افت قیمت سکه و طلا با افت قیمت املاک رابطه‌ی مستقیمی دارد و سرمایه‌ی شما را از ضرر و زیان دور می‌کند.
 4. تنوع‌بخشی به سبد سرمایه: یکی دیگر از اهدافی که سرمایه‌گذاران با خرید سکه و طلا، آن دنبال می‌کنند. تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری است. این اصل مهم سرمایه‌گذاری که می‌گوید: «همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار» به آن‌ها هشدار می‌دهد که سرمایه خود را در چند کلاس دارایی مختلف سرمایه‌گذاری کنند؛ بنابراین سرمایه‌گذار حرفه‌ای می‌داند که علاوه بر سرمایه‌گذاری‌های دیگر مانند ارز، املاک، بورس و غیره، باید بخشی از سرمایه خود را در بازار طلا یا سکه سرمایه‌گذاری کند.

بیشتر بخوانید: اهمیت تنوع بخشی به سبد سرمایه گذاری؛ نحوه متنوع سازی پرتفوی

چه زمانی برای سرمایه‌گذاری بر روی سکه مناسب است؟

در مورد سکه باید توجه داشته باشید که قیمت سکه هم مانند بقیه کلاس‌های سرمایه‌گذاری از بازار عرضه و تقاضا تأثیر می‌گیرد و باید زمانی اقدام به خرید سکه کنید که بازار از یک ثبات نسبی برخوردار باشد، چرا که اگر بازار دچار نوسانات غیرقابل‌پیش‌بینی شده باشد به هر میزان که امکان سود وجود دارد، امکان ضرر نیز وجود است.

نمونه بارز این نوع نوسان را می‌توان در نیمه سال 1397 دید که سکه به مرز 5 میلیون و پانصد نیز رسید و دوباره با یک نوسان، روند نزولی پیدا کرد.

راهنمای خرید سکه

در واقع کسانی که در این بازه اقدام به خرید سکه کردند ضرر کردند و به همان میزان کسانی که سکه‌های خود را در اوج قیمت فروختند سود کلانی به دست آوردند.

همچنین یکی از عوامل تأثیرگذار دیگر بر روی قیمت سکه و طلا، قیمت دلار است. زمانی که قیمت دلار با شیب تندی شروع به افزایش می‌کند، قیمت سکه نیز افزایش پیدا می‌کند.

همان‌طور که در هنگام خرید طلا باید به عیار و وزن آن توجه کرد در خرید سکه هم باید به تاریخ و بسته‌بندی سکه توجه کنید و از صرافی‌ها و یا طلافروشی‌های مطمئن خرید خود را انجام دهید تا مبادا سکه تقلبی دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: 4 عامل تاثیرگذار بر قیمت سکه در بازار چیست؟

البته توجه داشته باشید که سکه‌های طرح جدید و قدیم در اصل هیچ تفاوتی باهم ندارند و عیار و وزن هر دو یکی است و تنها تفاوت آن طرح حک‌شده بر روی سکه‌ها است.

اختلاف قیمتی که بین این دو نوع سکه وجود دارد ناشی از یک تفکر به وجود آمده در جامعه است که میزان تقاضا برای سکه طرح جدید را افزایش داده است. به این دلیل که یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت سکه میزان تقاضای آن است، قیمت سکه طرح جدید همواره کمی بیشتر از طرح قدیم است.

نکات مهم در خرید سکه

• یادتان باشد که نوسان قیمت سکه تمام نسبت به نیم‌سکه، ربع‌سکه و سکه یک گرمی بیشتر است.
• یکی از موارد تأثیرگذار در قیمت سکه، سال ضرب آن است. سکه‌ها با ضرب پایین‌تر، ارزان‌تر می‌باشند.
• برای بررسی تقلبی نبودن سکه به بسته‌بندی و تاریخ حک‌شده روی سکه دقت کنید.
• حباب قیمت سکه بر اثر میزان عرضه و تقاضای آن شکل می‌گیرد. در بین سکه‌ها ربع‌سکه و سکه یک گرمی دارای بیشترین میزان حباب هستند.

سکه یا طلای آب‌شده؟

یکی از سوالات مهم سرمایه‌گذاران این است که کدام یک گزینه‌ی بهتری برای سرمایه‌گذاری است؟ «سکه یا طلای آب‌شده؟».

به طلایی که بر اثر ذوب کردن طلاهایی مانند طلای دست‌دوم، طلاهای شکسته شده و حتی شمش به دست می‌آید، طلای آب‌شده می‌گویند. عیار این نوع طلا به عیار طلاهای ذوب‌شده در زمان ذوب بستگی دارد.

اکثر طلاهای موجود در ایران دارای عیار بالای 750 هستند، به همین دلیل، عیار طلای آب‌شده عموماً بالای 700 است. امروزه خریدوفروش طلای آب‌شده بین عموم مردم محبوب است. شما می‌توانید طلای آب‌شده را از طلافروشان خریداری کنید.

زمانی که شما در حال خرید سکه هستید یک سری مبالغ اضافی تحت عنوان حق ضرب از شما گرفته می‌شود، از طرفی در زمان فروش، هزینه حق ضرب را از سکه کسر نمی‌کنند و در این صورت فقط خریدار مبلغ بیشتری پرداخته است. در حالیکه شما در زمان خرید طلای آب‌شده، هیچ مالیات و اجرتی را نمی‌پردازید و این‌یکی از مزایای مهم طلای آب‌شده نسبت به طلا و سکه است.

نکات مهم در خرید طلای آب‌شده

 • عیار طلای آب‌شده نباید از 640 پایین‌تر باشد.
 • نام آزمایشگاه عیارسنجی باید بر روی قطعه‌ی آب‌شده حک‌شده باشد.
 • بر روی طلای آب‌شده باید انگ یا کد ری‌گیری حک ‌شده باشد.
 • عیار و وزن قطعه‌ی طلای آب‌شده باید با وزن و عیار قیدشده در فاکتور مطابقت داشته باشد.
 • برای بررسی تقلبی نبودن طلای آب‌شده بایستی به انگ و شماره شناسه طلای آب‌شده دقت کنید.

مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در طلای آب‌شده

 •  عدم پرداخت اجرت ساخت و مالیات بر ارزش‌افزوده
 • پایین بودن قیمت خرید نسبت به طلای دست‌دوم
 •  دارا بودن بازار غیرمتمرکز
 • قدرت نقد شنودگی بالا در سراسر جهان
 • امکان خرید با سرمایه کم
 • نگهداری آسان‌تر نسبت به طلای نو و دسته دوم
 • عدم محدودیت در میزان خرید
 • تائید عیار و وزن و اعتبار هر قطعه با استفاده از کد ره‌گیری حک‌شده بر آن (انگ) با استفاده از سامانه عیار گویا (reygiri.com)
 •  امکان فروش طلای آب‌شده به مقدار موردنیاز

سوالات متداول

سرمایه گذاری روی طلا و سکه چه مزایایی دارد؟

خریدوفروش آسان، نقدشوندگی بالا، امکان سرمایه گذاری با مبالغ کم و در نهایت بازدهی مطلوب با توجه به آمار از مهمترین مزایای سرمایه گذاری روی طلا و سکه در کشور ما به‌شمار می‌روند.

سرمایه گذاری روی سکه چه مزایایی نسبت به طلا دارد؟

خرید سکه مشمول اجرت ساخت نمی‌شود که یک مزیت در مقابل طلا برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. همچنین احتمال کمتر سرقت سکه نسبت به طلا از مزایای دیگر آن است.

سرمایه گذاری روی طلای آب شده چه مزایایی دارد؟

پایین بودن قیمت آن نسبت به طلای دست دوم، نگهداری آسان‌تر و همچنین عدم وجود محدودیت در حجم خریدوفروش می‌تواند از مزایای خرید طلای آب شده باشد.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری بر طلا یا سکه اگر به‌صورت آگاهانه و در شرایط مناسبی انجام گیرد، هر دو می‌تواند سودآور باشد؛ اما با توجه به خطراتی که در مورد سرقت طلا وجود دارد و همچنین میزان رشد بیشتر قیمت سکه، سرمایه‌گذاری روی سکه می‌تواند انتخاب بهتری باشد.

با توجه به این مقاله نتیجه می‌گیریم که هرچه میزان نوسانات در بازار کمتر باشد و ثبات بیشتری بر قیمت‌ها حاکم باشد، ریسک موجود در این نوع سرمایه‌گذاری نیز پایین می‌آید. البته بازه سرمایه‌گذاری نیز تأثیر قابل‌توجهی بر میزان ریسک دارد. به‌طوری‌که هر چه این بازه بلندتر باشد میزان ریسک در معاملات پایین‌تر می‌آید. با این‌ وجود سکه‌ی گرمی برای سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت مناسب است ولی سایر سکه‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های میان‌مدت مناسب هستند.

در کل سعی کنید زمانی که تصمیم به سرمایه‌گذاری می‌گیرید، تمامی عوامل موجود از جمله میزان ریسک‌پذیری خود و طول مدت سرمایه‌گذاری را بررسی کنید تا بتوانید بهترین گزینه را برای این کار انتخاب کنید.

نکته مهمی که وجود دارد این است که شما می‌توانید به‌جای خرید سکه و طلا به سراغ صندوق سرمایه‌گذاری طلا بروید. این صندوق به شما کمک می‌کند بدون خرید طلا یا سکه بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده و از سود و زیان حاصل از افزایش یا کاهش قیمت، بهره‌مند شوید. صندوق سرمایه‌گذاری ویژه طلا یکی از بهترین راهکارها برای سرمایه‌گذاری در این بازار پرسود است که نباید آن از دست بدهید.

در این مقاله به بررسی و پاسخ به سؤال «سرمایه‌گذاری در سکه یا طلا» پرداختیم و تلاش کردیم تا این دو نوع سرمایه‌گذاری را با یکدیگر مقایسه کنیم، همچنین در بخش دیگری از مقاله به مقایسه سرمایه‌گذاری سکه و طلای آب‌شده پرداختیم تا شما بتوانید بهترین تصمیم را برای سرمایه‌گذاری بگیرید.

از اینکه تا پایان مقاله با بورسینس همراه بوده اید از شما تشکر می کنیم، لطفا نظرات و تجربیات خود را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: سرمایه گذاری روی طلا (سکه و اونس جهانی)

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
31 نظر
 1. سلام. الان زمان مناسبی برای خرید سکه هست؟
  اگر زمان مناسبیه، بنطرتون چه سکه ای بهتره؟

 2. سلام وقت بخیر
  الان زمان مناسبی برای خرید سکه هست؟
  چه سکه ای پیشنهاد میدید؟
  ممنون

 3. سلام وقتتون بخیر کار کردم حدود ۶و۷تومن پس انداز کردم الان تصمیم گرفتم نیم سکه بخرم بنظرتون الان به ثبات رسیده قیمت طلا ،بخرم بنطرتون ؟

  1. سلام وقت بخیر
   بله به نظرم به ثبات رسیده و برای حفظ ارزش پول در بلندمدت گزینه بدی نیست.

  1. سلام الان زمان مناسبی برای خرید سکه هست،تشکر میکنم از پاسخگویی شما

 4. سلام
  من هر ماه مقداری پول پس انداز میکنم. متاسفانه اونقدی نیست که بشه باهاش ربع سکه یا سکه گرمی خرید. چند بار منتظر بودم که پولم به اندازه ربع سکه یا سکه گرمی بشه بعد خرید کنم اما متاسفانه قیمت بالا رفتو نمیتونستم. بالاخره الان سکه های پارسیان یک گرمی میخرم. بنظرتون فروش چن تا سکه پارسیان برای خرید ربع سکه درسته؟

   1. سلام
    وقتتون بخیر بنده مقداری پول دارم،ک قصد خرید طلا دارم بنظر شماخرید سکه بهتر یا طلاشما کدوم پیشنهاد میدید؟

    1. سلام به نظر شما الان بهترین موقع خرید ربع سکه هست یا امکان ریزش قیمت وجود داره

 5. سلام وقت بخیر
  من یه خانم خانه دار هستم سرمایه ای حدود صد میلیون تومان دارم قصد دارم سکه بخرم و زمانی ک گرونتر شد بفروشم و ب سرمایم هم احتیاج دارم بنظر شما این کار و انجام بدم یا خیر سکه تمام بخرم یا نیم یا ربع ؟؟؟

 6. سلام وقت بخیر من یک مقدار طلا ساخته شده و یک تعداد سکه دارم الان نیاز به مقداری پول دارم کدوم بفروشم ( طلا یا سکه) که ضرر کم تری بکنم ممنون میشم راهنمایی کنید باتشکر

 7. شما الان برای سرمایه گذاری چه پیشنهادی دارید
  خریدطلای آب شده از یک مغازه مطمئن بهتره یا سکه

 8. سلام،من ی سرمایه جزیی در حد خرید یه نیم سکه دارم،معمولا پول نقد نگه داری میکنم(حساب پس انداز) ولی جدیدا به فکر خرید سکه یا طلا افتادم،به نظرتون زمان مناسبی هست برای خرید سکه یا فعلا دست نگه دارم؟

 9. باسلام.من 16 تیر99 یه دونه ربع سکه خریدم ب مبلغ 3500 امروز اتفاقی عضو یه کانال سکه.طلا.بورس شدم دیدم اون تاریخ قیمت ربع سکه 3تومن زده.شاید تا الان 5-6 تا کانال دیگه رو هم چک کردم.همشون 3میلیون زده ولی من گرونتر خریدم.دوستان چ پیشنهادی داره؟میتونم مابقی مبلغمو ازش بگیرم بنظرتون؟

  1. سلام. اره. اول به خودش بگید. اگر قانع کننده نبود بگید میخوام شکایت کنم. اگر باز بر نگردوند پولتون رو واقعا برید تعزیرات شکایت کنید عیه گرانفروشی. پول شما رو بهتون میده و دو برابر مبلغ گرانفروشی رو به دولت باید بده. ممکنه این پروسه دو ماه طول بکشه ولی اگر ادامه بدید حقتون رو میگیرید. اگرچه مطمنا اگر حق با شما باشه اون اقا بهتون اجازه نمیده شکایت کنیدو پولتون رو بر میگردونه.

 10. سلام،من ی دانشجو هستم و میخوام سرمایه گذاری میان مدت روی سکه داشته باشم برای آینده م.
  اولین بارمم هست.تجربه ای ندارم.
  دوستانم میگن توی بورس سرمایه گذاری کن.
  به نظر شما کل سرمایه م رو که حدود 30 تومنه روی خرید سکه بذارم؟
  آیا الان وقت مناسبی هست برای خرید نیم سکه و ربع سکه؟
  آیا قراره قیمت دلار پایین بیاد؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  خیلی متشکرم.

  1. سلام
   میشه گفت درحال حاضر سهام قیمت کف رو داره
   میتونید از کسانی ک در
   این بازار فعال هستند مشورت بگیرید و سهامی رو خریداری بکنید
   چون بازار طلا از نظر من فعلا برای سرمایه گذاری مناسب نیست

   1. درود بر شما وقت بخیر به نظرتان وقت مناسبی برای خرید سکه میتونه
    باشه؟؟با توجه به اینکه قیمتها بالا پایین میشه ؟؟ضرر نمیکنم؟؟البته مبلغ جزیی فقط برای خرید ربع سکه دارم نهایتا
    سکه بخرم بهتره یا شمش

 11. سلام وتشکر من خریدار سکه هستم ولی آیا الان که خردادماه هست چطور مشه فهمید که بازار از یه ثبات نسبی برخوردار هست درصورتیکه حباب سکه 180 ت هست
  منظورم اینه که من کی ربع سکه بخرم آیا آقای همتی قیمت دلار را میخوان پایین بیارند من صبر کنم تا دلار پایین بیاد یا الان خرید ربع سکه رو انجام بدم؟باتشکر

  1. سلام وتشکر من خریدار سکه هستم ولی آیا الان که خردادماه هست چطور مشه فهمید که بازار از یه ثبات نسبی برخوردار هست
   منظورم اینه که من کی ربع سکه بخرم آیا آقای همتی قیمت دلار را میخوان پایین بیارند من صبر کنم تا دلار پایین بیاد یا الان خرید ربع سکه رو انجام بدم؟باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب