کسب و کارهای کوچک در سال 2017 چه وضعیتی خواهند داشت؟

تحولات کسب و کار

آخرین بروزرسانی این مطلب: 4 سال پیش

پیش بینی هایی برای بازاریابی دیجیتال در سال 2017 / تلفن های همراه در تسخیر تصاویر زنده

دنیای دیجیتال چند سالی است از سوی فعالان اقتصادی به چشم فرصتی برای بازاریابی خلاقانه و متفاوت دیده می شود و سال به سال فعالیت های تازه ای در این حوزه گسترش می یابد. حالا در آستانه سال جدید میلادی پیش بینی های مختلفی توسط متخصصان بازاریابی دیجیتال انجام شده است که نشان می دهد این فضا همچنان پر از ظرفیت و زوایای تازه برای رشد کسب و کارها و ترویج آنها و حضورشان در میان کاربران است. اینها پیش بینی های بعضی از متخصصان است درباره آنچه در سال جدید میلادی در این حوزه مهم خواهد بود.

گوشی های موبایل در درجه اول اهمیت

اگر گوشی موبایل تنها ابزار بااهمیت بازاریابی دیجیتال در سال آینده نباشد قطعا مهم ترین آنهاست. بنابراین سازگاری با گوشی برای وب سایت ها اهمیت بیشتری پیدا کرده است. حتی می شود گفت سایت ها قبل از دسکتاپ، لازم است با گوشی سازگار باشند! اغلب مردم اکنون دو یا چند ابزار دیجیتال در اختیار دارند و از کانال های مختلفی اطلاعات را دریافت می کنند.

همین باعث شده بازاریابی بین رسانه ای یا بین ابزاری یکی از ضرورت های آینده باشد. سیاست گذاران بازاریابی باید محتواهای شان را برای اندازه های مختلف تصویر (گوشی، تبلت، کامپیوتر و…) طراحی کنند. همچنین به بازاریابی با پست الکترونیکی یا ایمیل مارکتینگ هم متناسب با دسکتاپ و هم متناسب با گوشی توجه کنند.

بازاریابی اینفلوئنسرها و میکرواینفلوئنسرها

در سال جدید هم انتظار می رود اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار در شبکه های اجتماعی نقش مهم خود را ایفا کنند، یعنی تاثیرگذاری بر تصمیم های مخاطبان شان. همچنین میکرواینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار با تعداد فالوورهای کمتر هم رشد می کنند و بخشی از این وظیفه را برعهده می گیرند. آنها نیاز برندهای کوچک تر را هم تامین و با هزینه کمتری برای شان تبلیغ می کنند. ممکن است دستمزد آنها همیشه پول نباشد و گاهی در ازای کارشان از خدمات بهره مند شوند.

آنها به مخاطبان کمتری دسترسی دارند اما مخاطبان شان علایق مشخصی دارند که هدف گیری آنها توسط برندها را راحت تر می کند. بعضی از اینفلوئنسرها هم اکنون در پست های تبلیغاتی شان به اعلام تبلیغاتی بودن پست با هشتگ هایی مثل #ad و #spon روی آورده اند تا از خطراتی که آینده شغلی شان را تهدید و اعتماد مخاطبان شان را سلب می کند، دور شوند.

تبلیغات Native یا بومی شده

یکی از علایق کسب و کارهای این روزها داشتن تبلیغات بومی شده در صفحات مختلف دیجیتال است؛ تبلیغات بومی شده شبیه آگهی نیستند و متناسب با فضایی که در آن منتشر می شوند تهیه شده اند، گرچه برای شان پول پرداخت شده است. مثلا  اگر در یک سایت خبری بیایند شبیه خبر می شوند، اگر در صفحه شخصی یک اینستاگرامر بیایند شبیه تجربه شخصی او می شوند و اگر در یک وبلاگ بیایند مثل پیشنهادهای همیشگی و آشنای وبلاگ نویس برای مخاطبانش به نظر می رسند.

تبلیغات بومی شده و متناسب با هر رسانه در سال آینده در اوج رونق خواهند بود. این شکل از تبلیغات مخاطب را با چیزی متفاوت از آنچه در هر فضایی دنبالش می گردد روبه رو نمی کند و پس نمی زند. همین باعث شده میزان کلیک کاربران در این تبلیغات بسیار بالا باشد.

همه چیز در لحظه

ویدئوهای زنده در سال 2016 با اقدامات فیس بوک و اینستاگرام جان تازه ای گرفتند. در سال 2017 اهمیت آنها باز هم بیشتر می شود. مردم جهان می توانند ببینند که هر لحظه در هر نقطه از جهان چه خبر است و دیگر ابزارهای خودکار برای انتشار پست های از قبل برنامه ریزی شده اهمیت پیشین را نخواهد داشت.

حالا آن چیزی مهم است که در لحظه در حال وقوع است و از قبل آماده نشده است. این به معنی از بین رفتن همه محتواهای آماده شده از قبل نیست، بلکه به معنای ضرورت اضافه کردن برنامه های زنده به فعالیت های دیجیتال و بیشتر کردن ویدئوهای زنده است.

اهمیت شخصی سازی

همزمان با اینکه گوشی موبایل به مهم ترین ابزار ارتباطی دیجیتال تبدیل شده، شخصی سازی محتوا هم اهمیت بیشتری پیدا کرده است. کاربران حالا انتظار محتوای اختصاصی از سوی کسب و کارها دارند و حتی نوشتن نام کوچک شان در ابتدای ایمیلی که برای آنها می فرستید می تواند توجه شان را جلب کند. اما فراتر از آن لازم است کسب و کارها رفتارها، علایق و عادت های مخاطبان شان را بشناسند و به زبان خودشان و متناسب برای هر کدام شان برای شان محتوا ارسال کنند.

اولویت جلب مشارکت مخاطبان بر کمیت محتوا

با افزایش عجیب و غریب تولید محتوای دیجیتال در سال های اخیر، اهمیت محتوای زیاد روز به روز کمتر می شود و آنچه در اولویت قرار می گیرد کیفیت محتوا و جلب مشارکت مخاطبان است. اینفوگرافیک ، پست های وبلاگی و محتواهای تصویری می توانند شیوه های خوبی برای انتشار یک محتوای واحد در اشکال مختلف طی هفته ها و ماه ها باشند و لازم نیست کسب و کارها هزار نوع پیام را با انواع روش ها منتشر کنند. محتواها باید گزیده ای از بهترین محتواهایی باشند که مورد توجه مخاطبان هر کسب و کار قرار گرفته اند و خواهان دارند.

اهمیت تحلیل داده ها و ارزیابی فعالیت دیجیتال

بسیاری از برندها و کسب و کارها از شبکه های اجتماعی برای اهداف بازاریابی استفاده کرده اند، اما اغلب آنها از ارزیابی فعالیت های شان غافل بوده اند. 2017 سالی است که ورق برمی گردد و همه چیز براساس ارزیابی ها پیش می رود. کسب و کارها باید متوجه شوند چه چیزی مخاطبان شان را بیشتر تحت تاثیر قرار داده و در کدام شبکه اجتماعی فعالیت شان مهم تر است.

اطلاعات و آمار بخش مهمی از سیاست گذاری های بازاریابی دیجیتال خواهند بود. هم اکنون بسیاری از کسب و کارهای کوچک به استفاده از Insights یا ابزار ارزیابی فعالیت ها در فیس بوک، توییتر و آنالیزهای اینستاگرام روی آورده اند.

قصه گویی به جای ترغیب به خرید

یکی از ویژگی های نوشته خوب این است که نمی گوید، بلکه نشان می دهد. نوشتن با شیوه قصه گویی به مخاطب کمک می کند آنچه را می خواند تصور کند و همین کار خواندن نوشته را به فعالیتی همراه با مشارکت تبدیل می کند و مخاطب دیگر منفعل نخواهد بود. حالا بیش از هر زمانی روایت و قصه گویی می تواند مخاطبان و مصرف کنندگان را نسبت به برندها وفادار و توجه شان را جلب کند.

کسب و کارها باید پیام را از دیدگاه مخاطب شکل بدهند، چرا که مخاطبان دیگر تبلیغات صریحی نمی خواهند که آنها را مستقیما ترغیب به خرید و سفارش دادن ترغیب می کند، نمی خواهند بلکه خواهان محتوایی هستند که آنها را با برند همراه کرده و از طریق دنبال کردن پست های متعدد بتوانند ابعادش را کشف کنند.

ویدئو این بار دیگر  پیشتاز است

چند سالی است که در آستانه سال جدید گفته می شود ویدئو در سال آینده پیشتاز همه اشکال ارتباطی دیجیتال خواهد بود، اما 2017 دیگر همان سال موعود است! حالا تقریبا همه شبکه های اجتماعی امکانات ویدئویی شان را به عنوان خدمات اصلی شان به حساب می آورند و مردم اقبال بسیاری به آن پیدا کرده اند.

فیس بوک مدعی است هر روز بیش از 100 میلیون ساعت ویدئو در این شبکه اجتماعی تماشا می شود و این فقط آمار یکی از شبکه های اجتماعی محبوب است. کسب و کارهای کوچک هم حالا باید بخشی از محتوای شان را به صورت ویدئویی بسازند و این کار با وجود ابزارهای ساده دیگر کار سختی نیست.

تحولات کسب و کارهای کوچک در سال ۲۰۱۷

هر کسب‌وکاری برای آنکه جایگاه خود را در عرصه رقابت حفظ کند، باید از گرایش‏های اصلی و تحولات این حوزه باخبر باشد.

آنچه می‌خوانید چکیده‌ای از دیدگاه‌ها و پیش‌بینی‌های کارشناسان از وضعیت کسب‌وکارهای کوچک در سال ۲۰۱۷ است که سایت «بیزنس نیوز دیلی» آن را به صورت یک گزارش مختصر اما مفید منتشر کرده است. اگر قصد دارید از سالی که پیش روست نهایت بهره را ببرید، از این گرایش‏ها و پیش‌بینی‌ها غافل نشوید: 

جو حاکم بر عرصه کسب‌وکار

• افزایش سرمایه‌گذاری‌ها زیر سایه اطمینان اقتصادی: کارلا فربرگ، مدیر فروش شرکت خدمات مالی بالبوآ کپیتال: «در سال ۲۰۱۷، افزایش اطمینان کسب‌وکارهای کوچک نسبت به شرایط اقتصادی می‌تواند به شکل‌گیری گرایش‏های جدیدی در رابطه با سرمایه‌گذاری منجر شود. طی هفته‌های پایانی سال ۲۰۱۶ شاهد نشانه‌هایی از قدرت گرفتن اقتصاد جهانی و بازار بورس بوده‌ایم و این باعث افزایش خوش‌بینی صاحبان کسب‌وکارها می‌شود.»

• موفقیت کسب‌وکارهای «گوشه»: کایل گلدینگ، مدیر استراتژی شرکت گلدینگ گروپ: «در سال‌های آینده، راز موفقیت کسب‌وکارها، تمرکز بر بازارهای هدف خاص و کوچک است. رویکردهای «بازاریابی انبوه» به مرور از رونق خواهند افتاد و جای خود را به پیام‌های شخصی‌سازی شده و پلت‌فرم‌های تخصصی خواهند داد.» به گزارش دنیای اقتصاد، کسب‌وکارهای گوشه یا Niche شرکت‌هایی هستند که بر تولید یک محصول خاص تمرکز می‌کنند. حوزه فعالیت آنها تخصصی است، بازار هدف آنها کوچک است و مشتریان آنها کسانی‌ هستند که سایر محصولات بازار نمی‌تواند نیازهایشان را برآورده کند.

سرمایه‌گذاری و امور مالی

• نقش مهم سرمایه‌های مردمی در تامین مالی کسب‌وکارهای کوچک: «مایکل بنکز»، کارشناس امور مدیریتی و بنیان‌گذار

FortunateInvestor: «سرمایه‌های مردمی از ارزشمندترین منابع کارآفرینی بوده و خواهند بود. سکوها و اپلیکیشن‌های جذب سرمایه به کارآفرینان این امکان را می‌دهد تا همزمان با افزایش پایگاه مشتریان، اعتبار مربوط به محصول یا خدمات جدید خود را تامین کنند.» جذب سرمایه‌ مردمی (Crowdfunding) به معنای تامین اعتبار یک پروژه از طریق جمع‌آوری کمک‌های مالی داوطلبانه از تعداد زیادی افراد است. این سرمایه‌ها معمولا از طریق اینترنت جمع‌آوری می‌شوند.

• کاهش نقدینگی در استارت‌آپ‌های تکنولوژی: مت هریگن یکی از بنیان‌گذاران شرکت GCT: «هرچند سرمایه‌گذاری‌ها در بخش تکنولوژی هنوز هم قابل توجه است، اما به نظر می‌رسد دوره اوج محبوبیت استارت‌آپ‌ها به پایان رسیده. علت این کاهش محبوبیت، ورشکستگی برخی از استارت‌آپ‌های مشهور در سال‌های اخیر بوده است. حجم بالای فعالیت‌ها نیز از دیگر دلایلی است که افراد را از سرمایه‌گذاری در این حوزه منصرف می‌کند.»

• افزایش معاملات ملکی صرفا به‌منظور سرمایه‌گذاری: دین سیاکاس، بنیان‌گذار شرکت Magilla Loans: «سال گذشته در ایالات متحده، بازار عرضه املاک پاسخگوی تقاضای مشتریان نبود و به همین علت، شاهد افزایش درخواست وام مسکن بوده‌ایم. سرمایه‌گذاری در املاک دوباره رونق گرفته و بانک‌ها اعتبار بیشتری را به سرمایه‌گذاران این حوزه اختصاص می‌دهند. پیش‌بینی ما این است که بازار املاک در ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ همچنان گرم خواهد بود.»

• رواج بیشتر اقتصاد گیگی، حتی در کسب‌وکارهای B2B: پاتریک لوولین، مدیر ارشد اجرایی شرکت Designs 99 : «ما یکی از پیشگامان جمع‌سپاری (Croudsourcing) و اقتصاد مشارکتی (گیگی) هستیم. در سال‌های اخیر، شاهد گسترش و رشد این مدل کسب‌وکار بوده‌ایم. در حقیقت، افزایش استفاده از اپلیکیشن‌ها و سایت‌هایی مثل Airbnb، Uber، Lyft و Taskrabbit باعث می‌شود که پای اقتصاد گیگی حتی به شرکت‌های بزرگ و کسب‌وکارهای B2B نیز باز شود.»

• حمایت سرویس‌های پشتیبانی از نیروی کار مستقل: کیشا بلر، از موسسان شرکت

Aspire Canada: «در سال ۲۰۱۷ بسیاری از سرویس‌ها به یاری کارکنان مستقل خواهند شتافت تا هر نیروی کار مستقل بتواند به راحتی اعتبار دریافت کند. توصیه من به کارآفرینان این است که از این بخش رو به رشد اقتصاد غافل نشوند و به دنبال راه‌هایی برای حمایت و خدمات‌رسانی به کارکنان مستقل باشند. تعداد کارکنان مستقل هر روز رو به افزایش است و بیشترین رشد اقتصادی و کارآفرینی از دل همین نیروها بیرون خواهد آمد.»

تکنولوژی

• گسترش هوش مصنوعی در کسب‌وکارهای کوچک: یانا اگرز، مدیر ارشد اجرایی

Nara Logics: «در سال آینده، کسب‌وکارها به‌منظور حفظ جایگاه خود در عرصه رقابت و ارتباط با مشتریان، بیش از پیش به هوش مصنوعی روی خواهند آورد. اما پیش از انتخاب ابزارهای هوش مصنوعی، باید مدل کسب‌وکار خود را انتخاب کنید و بدانید که قصد راه‌اندازی چه نوع کسب‌وکاری را دارید، کسب‌وکارهای B2B یا B2C؟ چون امکان ارزیابی و اندازه‌گیری هر دو به‌طور همزمان وجود ندارد.»

• دسترسی آسان از طریق تکنولوژی‌های جدید؛ اولویت کسب‌وکارها: جول مک‌دونالد، بنیان‌گذار EnergyRates: «شرکت‌هایی که از تکنولوژی‌های جدید پرداخت الکترونیکی مثل Square، Bitcoin یا سامانه‌های پرداخت گوگل و اپل استفاده می‌کنند، گوی سبقت را از رقبا خواهند ربود. برای یک کسب‌وکار نوپا که به تازگی و در یک بستر اقتصادی متغیر و مبتنی بر وب راه‌اندازی شده است، همگام شدن با تحولات کار سختی نیست. اما برای شرکت‌های قدیمی که سال‌ها از تاسیس آنها می‌گذرد، پذیرش این تحولات آسان نیست. این شرکت‌ها حتی اگر بخواهند از حاشیه امن خود خارج شوند، ناچارند سیستم‌های پرداخت خود را که سال‌ها از عمرشان می‌گذرد، به کلی دگرگون کنند.»

• بلوغ اینترنت اشیا (IOT): لینا جاشی، معاون بازاریابی محصول شرکت Redis Labs: «مدتی است که بنگاه‌های اقتصادی به اینترنت اشیا توجه داشته‌اند اما امسال از مرحله هیجان‌زدگی عبور خواهیم کرد و به مسائل مهم‌تری خواهیم پرداخت. از جمله اینکه، چگونه می‌توانیم از این تکنولوژی به‌طور موثر استفاده کنیم؟ چگونه چالش‌های امنیتی را رفع کنیم؟ چگونه سرعت رد و بدل شدن داده‌ها را مدیریت کنیم؟ چگونه روش‌های تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری بر اساس داده‌های اینترنت اشیا را بهینه‌سازی کنیم؟ اینها سوالاتی است که هر کسب‌وکاری در سال ۲۰۱۷ باید به آن پاسخ دهد.»

• اتوماسیون بازاریابی و کاهش نقش نیروی انسانی در بازاریابی و تبلیغات: آدام بیندر، بنیان‌گذار آژانس بازاریابی دیجیتال Creative Click Media: «در سال ۲۰۱۷ اتوماسیون بازاریابی بیش از پیش حائز اهمیت خواهد بود. حذف عامل انسانی و واگذاری فعالیت‌های اصلی بازاریابی (مثل ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی یا پست‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی) به کامپیوترها، باعث صرفه‌جویی در زمان خواهد شد. اتوماسیون به تیم‌های بازاریابی این امکان را می‌دهد که انرژی خود را بر پروژه‌های مهم‌تر متمرکز کنند و موفقیت کمپین‌های تبلیغاتی و میزان مشارکت مشتریان را به شکلی موثرتر ارزیابی کنند.»

• هوشمندتر شدن سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM): دنیل هریس، پژوهشگر بازار Software Advice: «در سال ۲۰۱۷ اکتشاف هوشمند داده‌ها به مهم‌ترین ابزار در تجزیه و تحلیل مدیریت ارتباط با مشتری تبدیل خواهد شد. حالا که Salesforce، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های ارائه‌دهنده محصولات CRM، شرکت Beyondcore را خریداری کرده است، شرکت‌های فروش سیستم‌های CRM می‌دانند که باید با نسل جدید اکتشاف داده‌ها آشنا شوند.» اکتشاف هوشمند داده‌ها یعنی جست‌وجوی الگوهای خاص در داده‌ها با استفاده از ابزارهای تکنولوژی و تبدیل این الگوها به داستان‌هایی که برای انسان‌ها قابل درک باشد. به این ترتیب به جای اینکه انسان‌ها داده‌های مربوط به کسب‌وکار را تجزیه و تحلیل کنند، این وظیفه را به ماشین‌ها واگذار می‌کنند.

• مدل‌های چند سکویی و فضای رایانش ابری (Hybrid Clouds): دن سامر، مدیر ارشد Qlik: «این روزها کاربران دوست دارند در هر کجا که هستند، به داده‌های خود دسترسی داشته باشند. از این رو بسیاری از سازمان‌ها به تکنولوژی‌های ابری روی آورده‌اند. این یعنی سازمان‌ها، دیگر داده‌ها را تنها در یک مکان ذخیره نمی‌کنند و در عوض، با اتخاذ یک رویکرد ترکیبی، به‌طور همزمان از فضای رایانش ابری و داده‌های درون‌سازمانی (on-premise) برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کنند تا هم از راه دور به داده‌ها دسترسی داشته باشند و هم از داخل سازمان»

امنیت سایبری

کیف پول‌های دیجیتال، هدف بعدی هکرها: مارچین کلچینسکی، مدیر ارشد اجرایی سایت Malwarebytes: «با گسترش اپلیکیشن‌های مالی و بودجه‌بندی، سامانه‌های پرداخت مثل اپل پی (Apple Pay) و فراگیر شدن شبکه‌هایی مثل بیت‌کوین، پیش‌بینی می‌شود که تعداد حملات به اپلیکیشن‌ها، کیف پول‌های دیجیتال و پلاگین‌ها افزایش خواهد یافت. هکرهایی که سابقا به صورت سازماندهی شده به اطلاعات بانکی دستبرد می‌زدند، ممکن است به‌زودی این تکنولوژی‌ها را هدف حملات خود قرار دهند».

• حملات بیشتر به داده‌های مربوط به مشتریان: کریس ریکتر، معاون ارشد سرویس‌های امنیت جهانی Level3.com: «عصر، عصر رقابت در سهولت انجام کارها است و بسیاری از خرده‌فروشان تلاش می‌کنند تا کانال‌های ارتباط با مشتریان را گسترش دهند. به همین علت، شرکت‌ها ناچارند حجم وسیعی از داده‌های خصوصی مشتریان را گردآوری ‌کنند. این داده‌ها فراتر از اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری هستند و شامل عادات خرید و محل زندگی افراد نیز می‌شوند. هکرها به‌راحتی می‌توانند با استفاده از ابزارهای داده‌های بزرگ به جزئیات مربوط به قربانیان خود دست پیدا کنند. شرکت‌ها باید به دنبال راه‌هایی برای محافظت از داده‌ها باشند، حتی کسب‌وکارهای کوچک».

بازاریابی و شبکه‌های اجتماعی

• تغییراتی در رتبه وب‏سایت‌ها در موتورهای جست‌وجو: نوآه هندرسون، مسوول هماهنگی تیم بازاریابی Nextrend Furniture: «با روی آوردن گوگل به هوش مصنوعی و توجه به تجربه مشتری، انتظار می‌رود که شاهد تغییرات چشمگیری در طراحی وب‌سایت‌ها باشیم. این تجربه مشتری و نحوه تعاملش با وب‌سایت شما است که می‌تواند او را از خرید منصرف کند یا برعکس، شما را از رقبایتان متمایز کند. هنگام طراحی وب‌سایت، تطبیق‌پذیری را فراموش نکنید.» در مدل تطبیقی، قالب و محتوای سایت، متناسب با نیاز بازدیدکننده و دستگاه مورد استفاده‌اش (موبایل یا لپ‌تاپ) تغییر می‌کند.

• هدفمندسازی هزینه‌ها، از ضرورت‌های اصلی بازاریابی اجتماعی: راین هولمز، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی Hootsuite: «روش‌های سنتی دسترسی به مشتری دیگر کارآمد نیستند. الگوریتم‌ها در حال محدود کردن درصد بازدیدکنندگان پست‌های شما هستند. در سال ۲۰۱۷، کسب‌وکارها باید بخشی از بودجه بازاریابی خود را به تبلیغات بومی و پست‌های ارتقا یافته (Promoted posts) اختصاص دهند تا بتوانند به مخاطبان دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب، هزینه‌ها هدفمند می‌شوند و بازگشت سرمایه بر اساس تعداد بازدیدها و کلیک‌ها قابل اندازه‌گیری خواهد بود.»

• اهمیت تبلیغات ویدئویی: مایک آرسه، بنیانگذار آژانس بازاریابی Loud Rumor: «ویدئوها در سال ۲۰۱۷ فراگیر خواهند شد و کسب‌وکارها باید خود را با تحولات همگام کنند. فیس‌بوک لایو، اسنپ‌چت، یوتیوب و ویدئو سریال‌ها از جمله امکاناتی هستند که می‌توانید استفاده کنید.»

استارت‌آپ‌ها

• امکان راه‌اندازی کسب‌وکارها با حداقل تعداد افراد: دیوید راسنکو، مدیر ارشد اجرایی Weebly: «راه‌اندازی کسب‌وکار به قدری آسان شده که هر کسی می‌تواند به تنهایی یا با کمک یک یا دو نفر، کسب‌وکارش را راه بیندازد. کسب‌وکارهای کوچک در سال ۲۰۱۷ می‌توانند با کمک یک تیم کوچک اما قدرتمند، ایده‌های خود را به شغل تبدیل کنند.»

• ورود کارآفرینان غیر فنی به عرصه تکنولوژی: ولادیمیر لیتس، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی AirDev: «تعداد کارآفرینان غیر فنی که وارد حوزه تکنولوژی می‌شوند افزایش خواهد یافت. در گذشته اگر کسی کدنویسی بلد نبود یا در زمینه تکنولوژی دانش کافی نداشت، نمی‌توانست یک استارت‌آپ تکنولوژی راه‌اندازی کند. اما حالا به لطف ابزارهای برنامه‌نویسی مثل Bubble و Zapier، کارآفرینان می‌توانند بدون نیاز به کدنویسی، اپلیکیشن‌های پیچیده طراحی کنند.»

کارکنان و محیط کار

• ورود جوانان نسل هزاره به جایگاه‌های مدیریتی: دبورا سوئینی، مدیر ارشد اجرایی Mycorporation.com: «جوانان نسل هزاره، در حال حاضر پرجمعیت‌ترین نسل ایالات متحده هستند. بیش از 6/ 3 میلیون نفر از مدیران شرکت‌ها طی چند سال آینده بازنشسته خواهند شد و جوانان نسل هزاره، جای این مدیران را خواهند گرفت. آنها محیط کار سنتی را دگرگون خواهند کرد، با رواج دورکاری و مشاغل مستقل».

• گسترش ادارات بدون کاغذ (Paperless Office): سوفی نولز، طراح وب و یکی از بنیانگذاران PDF Pro: «در سال ۲۰۱۷، گرایش اداره بدون کاغذ گسترش خواهد یافت. در گذشته، کسب‌وکارها برای انجام امور مختلف از فایل‌ها پرینت می‌گرفتند. این علاوه‌بر آسیب به محیط زیست، باعث کاهش بهره‌وری کارکنان می‌شود. خوشبختانه نرم‌افزارهای جدید به شرکت‌ها این امکان را می‌دهند تا فایل‌های خود را به‌صورت آنلاین و در امنیت کامل مدیریت کنند».

تجربه مشتری

• تمایل مشتریان به تجربیات آفلاین باکیفیت: مانیکا کنگ، بنیانگذار و مدیر ارشد اجرایی InnovatorsBox: «هرچه ارتباطات ما در دنیای مجازی بیشتر می‌شود، ارتباطات حضوری ما کمرنگ‌تر خواهد شد. انسان همواره در تلاش است تا با تکنولوژی‌های جدید آشنا شود و همزمان با پیشرفت تکنولوژی، تمایل انسان به تجربیات آفلاین بیشتر می‌شود. اگر شما بخشی از زمان خود را به تجربیات آفلاین اختصاص نمی‌دهید، محکوم به شکست خواهید بود».

• تکنولوژی برای بهبود تجربه مشتری: استیون فردت، مدیر شرکت Toast، ارائه‌دهنده نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مدیریت رستوران: «امسال نیز درست مثل سال‌های قبل، تکنولوژی‌ها و رویکردهای مشتری‌محور در تصمیم‌گیری‌ها نقش کلیدی خواهند داشت. استفاده از تکنولوژی‌های موبایل، کلود و SaaS به‌زودی برای همه کسب‌وکارها، از کوچک و بزرگ، به یک ضرورت تبدیل خواهد شد. موفقیت یا شکست کسب‌وکارها در گرو این تکنولوژی‌ها است».

دلایل شکست کسب و کارهای کوچک در اینترنت

اینترنت فضایی بسیار عالی برای کسب و کارهای کوچک است تا در انجا بتوانند با برندهای بزرگ رقابت کنند. به مخاطبین دسترسی پیدا کنند، اشتراک گذاری عمومی و امکانات فروش و بازاریابی نامحدود که شرکت های بزرگ و کچک را در یک رده قرار می هد. اما، هنوز هم بیشتر کسب و کارهای کوچک در این فضا کنار می روند. یا استراتژی بازاریابی انلانی ندارند، یا استراتژی ای آنها ناکافی است و در نتیجه منجر به عدم موفقیت می شود. پرا بسیاری از کمپانی های کوچک از موقعیت اینترنت به که می تواند ابزاری قدرتمند باشد درست استفاده نمی کنند؟

1 بسیاری از صاحبان کسب و کار های کوچک کارکرد درونی اینترنت را نمی شناسند

اگر شما فروش دیجیتال را امتحان کرده باشید و با عدم موفقیت روبرو شده اید، احتمالا به یکی از دلایل زیر این اتفاق افتاده است:

    از چشم انداز و روند خرید و فروش اینترنت (و یا حداقل رهبری مشتری به سمت خرید) آگاهی درستی ندارید.
    صاحبان کسب و کار از زبان نا آشنای اینترنت می ترسند.
    به اندازه کافی سوالات مخاطب را پاسخ نمی دهید.
    سیستمی برای رهبری از سمت تقاضا به سمت خرید در زمانهایی که تمایل به خرید بالا است ندارید.
    پیشنهادات خودتان را در اینترنت به گونه ای ترغیب کننده ارائه نمی کنید.
    نداشتن تنوع در کانالهای ارتباطی با مخاطبین برای تماس چند جانبه و با مخاطبین گسترده تر.
    زود دست کشیدن.

زود دست کشیدن یکی از بزرگترین و عمومی ترین این مشکلات است. باید صبور باشید. اکثر اوقات شرکت ها بر روی سئو و شبکه های اجتماعی سرمایه گذاری می کنند، و حداقل برای شش الی هشت ماه هیچ نتیجه ای را مشاهده نمی کنند. این موضوع بسیار عمومیت دارد. اما صاحبان کسب و کارهای کوچک، انتظار گرفته نتیجه های بزرگ آنی دارند. اما واقعیت با انتظار انها فاصله زیادی دارد. باید صبور باشید و برای اینکار زمان لازم را طی کنید.

یک استراتژی قدرتمند تحت شبکه ی اینترنت، از بخش های مختلفی که همه به هم متصل هستند تشکیل می شود. محتوای شما برای جستجو و رتبه دهی باید بهینه شود، به درستی برنامه ریزی و تولید شود، و از طریق کانال های مختلف به گونه ای جذاب پخش شود. بازاریابی محتوایی، استراتژی های سئو و شبکه های اجتماعی همه در کنار هم حرکت می کنند و برای راه افتادن درست، نیاز به زمان دارند. زمان می برد تا شما بتوانید رتبه مناسب پیدا کنید و با مشتری ارتباط برقرار کتید و فروش انجام دهید.

کمپین های بازاریابی کلیکی (PPC) و ایمیل مارکتینگ ممکن است سریع ترین شیوها باشند، قابل اندازه گیری ترین تاثیرات را ارائه کنند، اما بدون محتوایی که انرا پشتیبانی کند، نمی توانید در این روش ها تلاش موثری داشته باشید.

بازاریابی مداوم، دوره زمانی هر سیکل فروش را کوتاه می کند، امکانات شما برای فروش را افزایش می دهد و کسب و کاری مناسب برای شما به وجود می آورد.

مهم است مشاورین سئو با مشتریان خودشان روراست باشند و صادقانه این مسائل را به انها بگویند، حتی اگر این کار منجر به از دست دادن ان مشتری در ان زمان شود. بسیاری از به اصطلاح متخصصین سئو قول هایی می دهند که امکان عملی آنها وجود ندارد. و سئو بدل به کسب و کاری شده است که در ان پر از قول هایی است که همگی شکسته می شوند. اگر یک متخصص سئو، واقعیت را به مشتری خود بگوید، حتی اگر در آن زمان مشتری به سراغ کسی که وعده های دروغ به او می دهد برود، باید بداند که ان مشتری بعدها به سوی او بازخواهد گشت و به خاطر صداقت اولیه، داد و ستدی داعمی با او خواهد داشت.

2 نظرات مختلف حرفه ای های این صنعت و بازی همیشه متغیر گوگل

حرفه ای های بازاریابی دیجیتال همواره بر روی اینکه سئو، شبکه های اجتماعی، یا تاکتیک هایی که بیشترین کلیک، لایک، تاثیر گذاری و به اشتراک گذاری دارند در حال بحث و جدل هستند.  از ساخت لینک گرفته تا اعتماد سازی، و فاکتور های دیگر سئو. وقتی حرفه ای ها هیچ گاه به نتیجه قطعی و نهایی برای اینکار نمی رسند، چطور شما به عنوان صاحب یک کسب و کار کوچ که تخصصتان سئو هم نیست ممکن است بدانید؟ حتی اگر تمام این متخصصین هم روزی به یک نتیجه واحد برسند، باز گوگل الگوریتم خود را تغییر خواهد داد و قوانین تشویقی و تنبیهی تغییر خواهند کرد.

بسیاری از متخصصین سئو تمایل دارند تا حرفهای مبهم بزنند و تصویری بزرگ بسازند، مثلا به شما بگویند: محتوایی تولید کنید که مخاطبین انرا دوست داشته باشند! فقط می خواهند در سطح کلی حرف بزنند. هر صنعتی، بیشتر وب سایت ها، انواع وبلاگ ها، تا وقتی که برخی عوامل در میانشان وجود دارد که فقط در شرایط مشخص کارکرد دارند، نمی تواند آنها را برای کل بازاریابی و فروش در تمام دنیای دیجیتال و به صورت عمومی شناخت. موثر ترین جواب برای شما بستگی به کسب و کار، محصول و مشتریانتان دارد. کسب و کار شما ممکن است مثلا با یک تصویر گرافیکی در اسنپ چت بتواند بهتر جواب بگیرد، یا با رتبه سئو سایت، یا فیلمی زنده در اینستاگرام.

برای همین باید برای باید کسب و کار و بازارتان را به خوبی بشناسید و اگر نیازمند متخصصی هستنید، باید مطمئین شوید او در شاخه کسب و کار شما به بازار و مشتریان شناخت کافی داشته باشد.

3 صاحبان کسب و کارهای کوچک اغلب فکر می کنند امکانات مالی یک برنامه بازاریابی موثر را ندارند

کسب و کارهای کوچک مشکل بودجه دارند؟ و اگر بتوانند سرمایه گذاری که توانایی حل مشکل بودجه آنها را داشته باشد، از کجا می دانند در قبال بودجه و هزینه ای که صرف می کنند، چه چیز به دست می آورند؟ بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدماتی که در اینترنت استفاده می شوند وجود دارد که کارشان ماهیانه با صدها مشتری گره خورده است. برخی از این شرکت ها می گویند برای شما محتوا تولید می کنیم و برخی می گویند برای شما استراتژی تولید محتوا طراحی می کنیم.

بگذارید این موضوع را با مثالی روشن کنم. فرض کنید می خواهید به ماه بروید. می توانید برای این سفر یک برنامه بریزید، اما هیچ موشکی برای این سفر نساخته اید، شما به ماه نخواهید رسید. پس پلنی را انتخاب کنید که شامل خود موشک هم بشود.

هزینه ها عموما به نتایج و کارکردشان ربط ندارد. پس شاید شما بتوانید با هزینه ای نه چندان گزاف هم مشکلتان را حل کنید. انتظار نداشته باشید که هزینه این خدمات بسیار ارزان باشد، ولی لزوما نیاز نیست هزینه ای نجومی هم پرداخت کنید. فقط باید مطمئین شوید تیمی که انتخاب می کنید، خدمات درستی به شما ارائه بدهد. توضیح دهد برنامه اش چیست. متریک ها را به شما توضیح دهد. برایتان کل راهش را به سادگی و به صورتی قابل فهم توضیح دهد. بینید چقدر تلاش می کند تا شما، کسب وکارتان، محصولات و بازار شما را بشناسد.

اینترنت جایی است که شرکت های کوچک هم می توانند به مانند شرکت های بزرگ، خودشان را نمایان کنند. اگر برای این کار هنوز شروع به فعالیت نکرده اید، اکنون زمان آن رسیده که بلند شوید و از همین امروز شروع کنید.

نویسنده و مترجم: محمد علی عاشوری

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • ارائه خدمات متمایز در قالب باشگاه مشتریان
  • سامانه معاملاتی اختصاصی و کاربرپسند
  • امکان دریافت اعتبار معاملاتی
  • امکان خرید آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری
  • امکان ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال (تحلیل نموداری)
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *