راهنمای ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین

هادی شادی
هادی شادی
کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی، از بهترین کیف پول‌های بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال برای نگهداری طولانی‌مدت ارز محسوب می‌شود.

زمانی که مقداری بیت کوین خرید کرده‌اید و قصد دارید طولانی مدت آن را نگه دارید، می‌توانید به کیف پول کاغذی فکر کنید.

تاریخچه پیدایش کیف پول کاغذی

زمانی که بیت کوین در سال 2009 آغاز به کار کرد، اولین و مهمترین نیازی که در آن لحظه احساس می‌شد، داشتن یک کیف پول دیجیتالی بود که بتوان بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال را روی آن ذخیره کرد.

با گذشت زمان حوزه کیف پول‌ها گسترش یافت و انواع کیف پول نرم افزاری و سخت افزاری ساخته شد، اما یکی از امن‌ترین و مطمئن‌ترین ولت‌ها برای حفظ و نگهداری بیت‌کوین، کیف پول کاغذی بود.

این کیف پول از آنجایی که بصورت آفلاین و سرد دارایی را نگهداری و حفظ می‌کند یکی از بهترین گزینه‌ها برای حفظ بیت کوین است.

بیشتر بخوانید: تفاوت کیف پول سرد و گرم در ارزهای دیجیتال چیست؟

با وجود اینکه این مقاله درباره کیف پول کاغذی بیت کوین است، اما می‌توانید برای سایر ارزهای دیجیتال مانند لایت‌‌کوین هم از این راهنما استفاده کنید.

به‌علاوه اینکه بعد از استخراج بیت کوین می‌توان از این نوع کیف پول، برای ذخیره‌سازی و نگهداری این ارزدیجیتال استفاده کرد.

با راهنمای ساخت کیف پول کاغذی بیت کوین، در بورسینس همراه ما باشید.

کیف پول بیت کوین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

یک کیف پول بیت کوین، دو کلید مجزا دارد.

کلیدی که بیشتر با آن سر وکار دارید و همه افراد می‌توانند به‌وسیله آن برای شما بیت‌کوین بفرستند، کلید عمومی یا Public Key است.

کلید دیگر کیف پول بیت کوین، کلید خصوصی یا Private Key است که با استفاده از این کلید می‌توانید برای دیگران بیت کوین بفرستید. در واقع با استفاده از این دو کلید مبادله‌ی ارز دیجیتال برای شما امکان‌پذیر می‌باشد.

البته باید یادآور بشویم که اگر کسی از کلید خصوصی شما اطلاع داشته باشد، می‌تواند تمام حساب ارز دیجیتال شما را خالی کند. پس در حفظ و نگهداری کلید خصوصی دقت کنید.

foto 9
تنها با وجود کلید خصوصی و عمومی کیف پول، مبادله ارز دیجیتال برای شما امکان‌پذیر خواهد شد.

صاحب نظران اعتقاد دارند که اگر ارز دیجیتال مانند بیت کوین را در کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری قرار دهید، امکان دارد در معرض خطر هکرها قرا بگیرید و دارایی شما به سرقت برود.

برای پاسخ ما می‌گوییم که تمام کیف پول‌های بیت کوین از امنیت کافی برخوردار هستند. ولی بهتر است برای پیشبرد اهداف خود، یکی از کیف پول‌ها را بسته به عادات و علایق خود انتخاب کنید.

با این وجود بهترین روش نگهداری از ارز دیجیتال می‌تواند نگهداری آن در چند نوع کیف پول مختلف باشد.

کیف پول کاغذی بیت کوین چیست؟

کیف پول کاغذی بیت کوین، یک کیف پول چاپی کاغذی است که کلید عمومی و خصوصی شما روی آن چاپ شده است.

در اکثر موارد بر روی این نسخه چاپی کیف پول، یک کد QR هم وجود دارد و شما قادر خواهید بود در وب‌سایت‌های پذیرنده با اسکن کد QR خرید و فروش بیت‌کوین خود را انجام دهید.

بزرگترین مزیت کیف پول کاغذی در این است که هر دو کلید شما در هیچ‌جا به صورت آنلاین ذخیره نمی‌شوند؛ پس از حمله سایبری و هک در امان خواهد بود.

عیب این نوع کیف پول هم، در ماهیت کاغذی آن نهفته است.

می‌دانید که کاغذ، جسمی ظریف و از بین رفتنی است، پس باید دقت بیشتری در محافظت داشته باشید.

البته باید به خاطر داشته باشید که اگر کیف پول کاغذی شما به هر دلیلی از بین رود، دیگر به حساب ارز دیجیتال خود، دسترسی نخواهید داشت.

پس در مراقبت از آن بهترین راه‌کارها را در نظر بگیرید، زیرا اگر کیف پول کاغذی ارز دیجیتال شما خیس شود، یا آتش بگیرد دارایی شما بطور کامل از بین خواهد رفت.

لیست بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال از دیدگاه کاربران

روش ایجاد کیف پول کاغذی بیت کوین

برای ایجاد کیف پول کاغذی بیت کوین ده مرحله زیر را با دقت و به ترتیب انجام دهید:

 • برای ایجاد یک آدرس کیف پول منحصر به فرد بیت کوین، به وب‌سایت Bitaddress.org مراجعه کنید و برای ایجاد حساب لایت‌کوین به ادرس Liteaddress.org بروید.
 • در وب‎سایت BitAddress از شما خواسته می‌شود موس خودتان را برای ایجاد کاراکتر کاملا تصادفی به حرکت در بیاورید یا اینکه خودتان کاراکترهای تصادفی بنویسید. زمانی که عدد پروسه به 100% رسید، آدرس شما ساخته شده است.
 • در صفحه نمایش داده شده، کلید عمومی و خصوصی به همراه کد QR به نمایش در می‌آید. لطفا آن را اسکن نکنید.
کیف پول کاغذی بیت کوین
 • بر روی عبارت Paper Wallet کلیک کنید.
 • تعداد آدرس‌های بیت‌کوین که نیاز دارید را روبروی فیلد Adressess to generate وارد کنید. (بعدها برای امنیت بیشتر، می‌توانید از هر آدرس برای یک تراکنش استفاده کنید.)
 • اگر می‌خواهید کیف پول کاغذی شما بدون طرح گرافیکی و ساده باشد، جلوی عبارت Hide Art علامت بزنید.
 • بر روی دکمه Generate کلیک کنید تا کیف پول کاغذی بیت کوین شما ایجاد شود.
 • بعد از انجام مراحل بالا، کیف پول شما آماده است تا از آن پرینت بگیرید.
 • قبل از چاپ کیف پول کاغذی، می‌توانید نسخه PDF آن را ذخیره کنید.
 • برای شروع می‌توانید آدرس بیت‌کوین خود را ذخیره کنید یا کد QR را اسکن کرده و برای دریافت بیت کوین از صرافی‌های ارزهای دیجیتال یا دریافت از سایر سایت‌ها و… استفاده کنید.
کیف پول کاغذی بیت کوین

کاربرانی که کیف پول آن‌ها در بلاک چین قرار دارد، امکان استفاده از کیف پول کاغذی از منو سمت چپ و تنظیمات برای آنها فراهم شده است.

به‌علاوه اینکه شما می‌توانید از روش‌های امن‌سازی کیف پول بیت کوین در بلاک‌چین بهره ببرید.

همچنین اگر می خواهید امکانات اضافه در کیف پول بیت کوین خود داشته باشید به وب سایت Bitcoinpaperwallet.com مراجعه بفرمایید.

افزایش امنیت کیف پول بیت کوین

اگر تمام جوانب امنیتی برای محاظت از کیف پول کاغذی بیت کوین را رعایت نکنید، ممکن است پول‌ و سرمایه خود را از دست بدهید. در ادامه با چند روش برای امنیت کیف پول کاغذی آشنا می‌شویم:

به هیچ عنوان اجازه ندهید کسی متوجه شود که در حال ایجاد کیف پول بیت کوین هستید.

 دو وب‌سایت BitAddress و LiteAdress با کمک الگوریتم‌های BIP38، از کلید خصوصی (Private Key) کیف پول شما محافظت می‌کنند. می‌توانید یک پسورد وارد کنید تا ورود دو مرحله‌ای یا 2FA برای کیف پول‌تان فعال شود.

درصورتی‌که از امنیت سیستم خود مطمئن نیستید، شاید بهتر باشد برای جلوگیری از سرقت بیت‌کوین‌‌های خود، سیستم عامل خود را دوباره از نو نصب کنید. (این‌کار اقدامی بسیار محتاطانه‌ای است و گاهی اوقات لازم نیست!)

چون کیف پول شما روی سایت ایجاد می‌شود، احتمال دارد همان سایت به صورت افلاین هم مبادرت به ایجاد کیف پول شما کند.

پس بهتر است پس از ورود به سایت و قبل از ایجاد کیف پول، اینترنت خود را قطع کنید، سپس مراحل ذکر شده در بالا را انجام دهید.

برای امنیت بیشتر ما به شما توصیه می‌کنیم، کیف پول خود را با دستگاهی پرینت بگیرید که به اینترنت یا هیچ شبکه‌ای متصل نیست و تنها بر روی سیستم شما نصب شده‌است.

به‌دلیل اینکه در برخی از افزونه‌ها و اکستنشن‌های مرورگرها، احتمال دسترسی به اطلاعات رد و بدل شده وجود دارد، قبل از بازکردن سایت، مرورگر فایرفاکس را در حالت Private Browsing یا در کروم در حالت incognito قرار دهید.

بیشتر بخوانید: چگونه از هک شدن کیف پول خود جلوگیری کنیم؟ 10 راهکار حیاتی

نحوه استفاده از کیف پول کاغذی

برای واریز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال می‌توانید آدرس کیف‌پول خود (Public Key) را به شخص ارسال کننده بدهید.

برای چک کردن موجودی داخل کیف پول می‌توانید از وب‌سایت‌های آنلاین مانند blockchain.com استفاده کنید.

همچنین برای ارسال دارایی دیجیتال داخل کیف پول خود می‌توانید بار کد (Private Key) کیف پول کاغذی را مقابل اسکنر یک کیف‌پول آنلاین قرار داده و از این طریق موجودی خود را برای فرد دریافت کننده ارسال کنید.

سوالات متداول

کیف پول کاغذی چیست؟

کیف پول کاغذی، یک منبع چاپی کاغذی است که کلید عمومی و خصوصی شما روی آن چاپ شده است.

تفاوت کیف پول کاغذی و کیف پول آنلاین در چیست؟

کیف پول‌های کاغذی دارایی‌های شما را بصورت سرد یا آفلاین ذخیره می‌کنند، از این رو امنیت بیشتری نسبت به کیف پول‌های آنلاین دارند.

آیا کیف پول کاغذی قابل هک کردن است؟

تقریبا هیچ کیف پولی در فضای بلاک‌چین قابل هک کردن نیست، و کیف پول کاغذی هم از این قاعده مستثنا نیست. مگر اینکه کلیدهای خصوصی شما در اختیار فرد مهاجم قرار گرفته و از این طریق دارایی‌های شما را به سرقت ببرد.

جمع بندی

مراحل توضیح داده شده در بالا، از بهترین نکات درمورد ساخت کیف پول کاغذی، امنیت، نگهداری و همچین نحوه استفاده از کیف پول کاغذی بود.

کیف پول کاغذی ارز دیجیتال یکی از ایمن‌ترین کیف پول‌های موجود در فضای کریپتوکارنسی‌ها است. اگرچه نحوه ساخت و استفاده از آن نسبت به سایر کیف پول‌ها کمی دشوارتر است.

اما متخصصان و کارشناسان این حوزه پیشنهاد می‌کنند برای نگهداری ارزهای دیجیتال در مقادیر زیاد از کیف پول کاغذی یا چند نوع از کیف پول‌های سخت افزاری استفاده کنید.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
276 نظر
 1. سلام . یه نفر هست کد BIP38 رو گم کرده میشه کاری کرد یا فاتحه؟
  ادرس ولت داره
  به همراه privacy key
  طرف اون زمان به این روش بیت هاشو نگه داشته
  فقط BIP38 اونو نداره

 2. سلام جناب جهاندیده ، وقت بخیر،
  من قرار است مقداری بیت کوین از خارج از کشور دریافت کنم. اصلا تجربه ای ندارم. کدام کیف پول را
  توصیه میکنید، اکانت بسازم که امنیت بالا داشته باشد و بعدا هم برای فروش بیت کوین مشکلی نداشته باشم. میخاستم تو
  Coinbase یا Electrum اکانت بسازم, یا کیف پول کاغذی را توصیه میکنید. خیلی ممنون

  1. سلام وقت بخیر
   اگه هدف تون اینه مستقیما در ایران بفروشید و نمیخواید بیتکوین رو نگهدارید، میتونید در یکی از صرافی های آنلاین ایرانی مثل نوبیتکس عضو بشید و آدرس کیف پولی که در نوبیتکس برای شما ایجاد میشه رو برای ارسال کننده بدید
   بهتره از یکی که آشنایی داره و بهش اطمینان دارید بصورت حضوری مشورت بگیرید

 3. سلام جناب ببخشید یه سوال وقتی کیف پول کاغذی میسازیم ایا امکانش هسته که چند ادرس عمومی با یه کلید خصوصی بهمون بده تا هر بار به فرستنده ارز یکیشو بدیم تا متوجه موجودیمون نشه؟یا ن باید موقع ساخت چندتا کیف پول بسازیم؟ممنون پاینده

  1. سلام وقت بخیر. یه سری کیف پول هستن با عنوان کیف پول های HD که مخفف اصطلاح Hierarchical Deterministic هست و فقط در این کیف پول ها میتونید آدرس های متعدد رو برای یه ارز داشته باشید
   در مورد این کیف پول ها اینجا نوشتیم.
   تا جایی که میدونم کیف پول کاغذی چنین ویژگی نداره.

 4. سلام ما یه کیف پول کاغذی داریم کلید خصوصی و عمومیش رو داریم و مبلغ رو میتونیم داخل سایت ببینیم ولی یدونه پسورد داده بودیم برای خرید فروش اونو میخواد اونو نداریم به نظرتون راهی هست که اینو انتقال بدیم به یک کیف پول دیگه اینجوری رمز نمیخواد؟؟ و میتونیم خرید و فروش کنیم؟

  1. سلام وقت بخیر، اگه روی کیف پول پسورد گذاشته شده متاسفانه من راهی برای بازیابی نمیشناسم.

 5. سلام ممنون بابت سایت خوب تون
  از کیف پول کاغذی چطور میشه به کیف پول نرم افزاری انتقال انجام داد؟

  1. سلام وقت بخیر، باید کیف پول نرم افزاری پیدا کنید که گزینه Import paper wallet یا Sweep paper wallet رو داشته باشه و با اسکن Qr code کلید خصوصی، بیت کوین رو به کیف پول نرم افزاری وارد کنید و بتونید از اونجا امکان ارسال بیتکوین رو داشته باشید.
   در حال حاضر کیف پول کوینومی گزینه Sweep wallet رو داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی