استخراج بیت کوین چیست؟ ماینینگ بیت‌کوین چگونه است؟

استخراج بیت کوین چیست

قبلا در سری مطالب آموزشی ارزهای دیجیتال، میزان سودآوری استخراج بیت‌کوین  را بررسی کردیم و یک نرم افزار برای استخراج ارزهای دیجیتال معرفی نمودیم.

در صورتی که در زمینه ارزهای دیجیتال اطلاعات کمی دارید، توصیه می‌کنیم این صفحه را بخوانید: ارز دیجیتال دقیقا چیست؟

در این مطلب قصد داریم به مباحث مقدماتی‌تر استخراج بیت‌کوین بپردازیم.

.

 

نگاهی به استخراج بیت‌کوین

استخراج بیت‌کوین چیست؟ به فرایند تولید بیت‌کوین و پردازش تراکنش‌های بیت‌کوین، استخراج یا ماینینگ گفته می‌شود.

البته این تعریف بسیار ساده و پیش پا افتاده‌ای از استخراج است.

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است و انتشار آن در دست یک سازمان، شرکت یا دولت خاص نیست.

شبکه بیت‌کوین غیرمتمرکز است و هزاران کامپیوتر و دستگاه استخراج در سرتاسر دنیا، وظیفه پردازش تراکنش‌ها و تولید بیت‌کوین‌های جدید را بر عهده دارند.

بنابراین زمانی که یک نفر به شخص دیگری بیت‌کوین ارسال می‌کند، باید این تراکنش‌ها به روشی تایید شوند و تغییرات لازم در شبکه صورت بگیرد. باید صحت این تراکنش بررسی شود و موجودی کیف پول‌‌ها در بلاک‌چین به روزرسانی شود.

کار استخراج‌کنندگان بیت‌کوین دقیقا همین است. آنها با دستگاه‌های خودشان کار تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.

بخشی از کارمزد تراکنش‌ها نیز به عنوان دستمزد به استخراج‌کننده می‌رسد. البته با استخراج یک بلاک، مقداری بیت‌کوین نیز تولید می‌شود که بین استخراج‌کنندگان آن بلاک تقسیم می‌شود.

این فرایند بطور خودکار انجام می‌گیرد و استخراج‌کننده دخالتی در انتخاب تراکنش ندارد. تراکنش‌ها صرفا براساس میزان کارمزد اولویت‌بندی می‌شوند.

پس اگر یک تراکنش دارای کارمزد بالاتری باشد، زودتر تایید می‌شود زیرا استخراج‌کنندگان آنرا در اولویت پردازش قرار می‌دهند.

 

 

استخراج بیت کوین یکی از کارهای دشوار و البته هزینه‌بر است ولی شرکت‌های بزرگی هستند که با سرمایه‌گذاری مبالغ بالا، به اصلی‌ترین استخراج‌کنندگان بیت‌کوین تبدیل شده‌اند.

اگر شما به بیت‌کوین علاقه‌مند شدید، پس لازم است درباره ی استخراج بیت کوین نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید.

استخراج بیت کوین یا همان Mining برای افرادی که سرمایه گذاری در بیت کوین را سودآور می‌دانند، جذاب است.

اما قبل از اینکه زمان و پول خود را صرف استخراج کنید توصیه می‌کنیم، راهنمای جامعی که ما درباره ی استخراج بیت کوین ایجاد کرده‌ایم را کامل مطالعه کنید. با ما همراه باشید.

استخراج بیت کوین یعنی چه
تصویر نمادین از استخراج بیت‌کوین – استخراج بیت‌کوین صرفا از طریق کامپیوترها و سخت‌افزارهای مخصوص انجام می‌شود.

 

چرا بیت‌کوین استخراج می‌کنند؟

اینجا هم بحث پول در میان است.

بیت‌کوین یک ارز دیجیتال است که ارزش مشخصی دارد. افراد زیادی بیت‌کوین را در سرتاسر دنیا خرید و فروش می‎کنند.

استخراج‌کنندگان با استخراج بیت‌کوین، مقداری بیت‌کوین بدست می‌آورند و می‌توانند آنرا بفروشند و پول رایج کشورشان را دریافت کنند.

برخی تصور می‌کنند استخراج بیت‌کوین هزینه‌ای ندارد یا اینکه بسیار ساده و راحت انجام می‌شود.  با وجودیکه در استخراج بیت‌کوین بصورت مستقیم مبلغی بابت خرید بیت‌کوین خرج نمی‌شود ولی استخراج‌کننده پول زیادی را صرف خرید ماینرها (تجهیرات استخراج بیت‌کوین) می‌کند.

پس برای استخراج بیت‌کوین هزینه‌های دیگر نیز مانند هزینه خرید سخت‌افزارهای جانبی، هزینه برق و… را خواهید داشت.

اگر نخواهید از طریق استخراج، بیت‌کوین بدست آورید، راه دیگر این است که می‌توانید با پرداخت پول و بدون درگیر بودن در فرایند پیچیده استخراج، این ارز دیجیتال خریداری کنید.

البته یکسری فعالیت‌های دیگر نیز برای بدست آورن ارزهای دیجیتال وجود دارد و سایت‌هایی هستند که در آنها می‌توان با سرمایه‌گذاری یا صرف وقت، مقداری بیت‌کوین بدست آورد.

مطلب مرتبط: بدست آوردن بیت‌کوین از سایت Earn

این روش‌های کسب بیت‌کوین معمولا مقادیر خیلی کمی بیت‌کوین بدست می‌آید، و برای بدست آوردن مقادیر زیاد بیت‌کوین، یا باید در استخراج بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد یا بیت‌کوین را بطور مستقیم خریداری نمود.

ماینر چیست؟

بیت‌کوین ماینر یا ماینر اصطلاحا به دستگاه‌هایی گفته می‌شود که مخصوص استخراج بیت‌کوین است و انواع بسیار گوناگونی دارد.

یک نمونه از ماینرها را در تصویر زیر می‌توانید ببینید:

استخراج کنندگان بیت کوین

به افرادی که با سرمایه‌گذاری در استخراج بیت‌کوین، وارد این حوزه می‌شوند نیز ماینر گفته می‌شود.

در حال حاضر فقط دستگاه‌هایی مخصوص که با نام ASIC شناخته می‌شوند قابلیت استخراج سودآور بیت‌کوین را دارا هستند.

از مشهورترین دستگاه‌های ماینر می‌توان به انت ماینر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: دستگاه ماینر ASIC چیست؟

ماینر ها یا استخراج کنندگان ارز دیجیتال، هم جیب خوشان را پر پول می‌کنند و هم وظیفه حیاتی سرپا نگه داشتن شبکه ارز دیجیتال در بازار ارز دیجیتال را بر عهده دارند.

بنابراین، در حالت کلی؛ ماینرها، ارز دیجیتال را خریداری نمی‌کنند یا اینکه آنرا از شخص دیگری بدست نمی‌آورند، بلکه با صرف هزینه و انرژی آنها را تولید می‌کنند.

برای افزایش اطلاعات شما در زمینه ارزهای دیجیتال، باید به عرض برسانیم جمعا تعداد 21 میلیون بیت کوین می‌تواند ماین شود که بیش از 17.7 میلیون از آن استخراج شده است.

به غیر از بلاک اولیه بیت کوین به نام (genesis block) که توسط سازنده‌ی بیت کوین به نام (ساتوشی ناکاموتو) ایجاده شده است، بقیه بیت کوین‌ها توسط ماینرها تولید شده‌اند.

فرایند استخراج بیت کوین هم جذاب و هم جالب است.

با نبود ماینرها، بیت کوین تمام نخواهد شد و همچنان قابل استفاده خواهد ماند ولی دیگر بیت کوین جدیدی تولیدی نخواهد شد.

اما بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین، روزی خواهد رسید که استخراج بیت کوین به پایان خواهد رسید. یعنی بعد از 21 میلیون بیت کوین دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت تا ایجاد شود.

پس از اینکه بیت‌کوین دیگری برای استخراج وجود نداشت، ماینرها همچنان وظیفه تایید تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین را بر عهده خواهند داشت.

درآمد حاصل از استخراج بیت کوین برای ماینر ها چقدر است؟

بیت کوین‌ها در واحد هایی به نام بلاک توسط ماینر ها استخراج می‌شوند.

در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک، 12.5 بیت‌کوین است. بنابراین وقتی تراکنش‌ها در یک بلاک جای می‌گیرند و بلاک استخراج می‌شوند، به استخراج‌کنندگانی که در استخراج آن بلاک نقش داشتند 12.5 بیت‌کوین می‌رسد.

این 12.5 بیت‌کوین بین ماینرها تقسیم می‌شود.

با توجه به قدرت پردازش بسیار زیادی که برای استخراج یک بلاک از بلاک‌چین بیت‌کوین نیاز است، ماینرها به گروه‌های استخراج ارز می‌پیوندند تا با مشارکت همدیگر، بتوانند بلاک‌های بیشتری استخراج کنند. به این گروه‌های استخراج، اصطلاحا استخر (به انگلیسی Pool) گفته می‌شود. 

مطلب مرتبط: استخر استخراج چیست؟

درسال 2009 میلادی که استخراج بیت کوین تازه شروع می‌شد، پاداش هر بلاک در حدود 50 بیت کوین بود. و در سال 2012 این پاداش به 25 بیت‌کوین کاهش یافت. با این وجود هر 4 سال یکبار پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین به نصف خواهد رسید و تا در سال 2020 به 6.25 بیت‌کوین می رسد.

برای اطلاع از امار های بلاک های استخراج شده ی بیت کوین می توانید به صورت زنده از وب سایت‌هایی مانند  (Blockchain.info) کسب اطلاعات کنید.

چرا ماینرها به خاطر استخراج بلاک‌های بیت کوین، پول می‌گیرند؟

 ماینرها یا استخراج کنندگان بین کوین علاوه بر پاداش 12.5 بیت‌کوین که در ازای استخراج یک بلاک بدست می‌آید، به خاطر تایید تراکنش‌ها و الحاق آنها به بلاک‌‌چین، بیت‌کوین دریافت می‌کنند.

در واقع کارمزدی که کاربران بیت‌کوین برای تراکنش‌ها در نظر می‌‌گیرند، به جیب ماینرها می‌رود.

بنابراین وظیفه‌ی ماینرها تایید تراکنش انجام گرفته‌ی قبلی در بستر بلاک‌چین بیت کوین است.. این قانون یا فرایند توسط خالق بیت کوین ایجاد شده و هم اکنون هم اجرا می‌شود.

تایید تراکنشی که توسط ماینر ها صورت می‌گیرد، مانع « دوباره خرج شدن بیت کوین» می‌شود.

نکته: معنی دوبار خرج شدن بیت کوین این است که کاربری که دارنده‌ی بیت کوین است، دوبار بیت کوین را خرج کند. در حقیقت زمانی که شما به فروشگاهی مراجعه می‌کنید، و برای خرید پولی را خرج می‌کنید، دیگر صاحب آن پول خرج شده نیستید.

بیت‌کوین یک شبکه غیرمتمرکز است و نهاد یا مسئول خاصی وجود ندارد که تراکنش‌ها را تایید کند یا ناظر شبکه باشد و این نقش حفظ امنیت و پایدار نگه داشتن شبکه بیت‌کوین را ماینر ها بر عهده دارند.

هرچقدر تعداد ماینرها بیشتر شود، امنیت و پایداری شبکه بیت‌کوین و از طرف دیگر، سختی استخراج بیت‌کوین افزایش می‌یابد.

به دلیل اینکه کلیه تراکنش‌های بیت‌کوین در کلیه بلاک‌چین‌های توزیع‌شده در سطح دنیا وارد شده است، کسی نمی‌تواند بیت‌کوین را جعل کند. از نظر تئوری، اگه کسی بخواهد یک تغییر غیرمجاز در تراکنش‌های بیت‌کوین ایجاد کند، باید بلاک‌چین موجود روی هزاران کامپیوترها و دستگاه‌های متصل به شبکه بیت‌کوین که در سرتاسر دنیا پراکنده هستند را تغییر دهد.

اما در مورد پول‌های سنتی، جعل آنها بسیار ساده‌تر از جعل بیت‌کوین است.

اقداماتی که ماینرهای بیت‌کوین  انجام می‌دهند، در واقع از زوایای مختلف شبیه این است که آنها بر روی بیت کوین‌ها نظارت دقیق می‌کنند تا کسی از یک بیت کوین دوبار استفاده نکند.

البته این توضیح دقیقی بر فعالیت ماینرها نمی‌تواند باشد.

ما در ادامه‌ی مقاله بیشتر بر روی این موضوع بحث خواهیم کرد.

در ادامه مباحث فنی استخراج مطرح می‌شود، یک شخص عادی که قصد کار با بیت‌کوین دارد و حتی یک ماینر شاید نیازی به دانستن این موارد نداشته باشد.

فرایند استخراج (ماین) بیت‌کوین

هنگامی که یک ماینر بتواند یک بلاک بیت کوین را استخراج و به تایید برساند، آن استخراج کننده 12.5 بیت کوین دریافت خواهد کرد.

بلاک‌های بیت‌کوین در حال حاضر بطور تئوریک دارای حداکثر سایز 4 مگابایت است. با این حال واقع‌بینانه‌تر است که این رقم را 2 مگابایت بدانیم.

محدودیت حجم هر بلاک همیشه مورد بحث بین ماینرها و جامعه کاربران بیت‌کوین بوده است. ماینرها معتقدند باید اندازه یک بلاک افزایش یابد تا  بتوانند اطلاعات بیشتری را در 1 بلاک جای دهند.

ما گفیتم که ماینرها با تایید یک بلاک بیت کوین، واجد شرایط دریافت 12.5 بیت کوین می‌شوند! اما آیا این ادعا همیشه درست است؟

باید بگوییم هر ماینری که بتواند بلاک بیت‌کوین را استخراج کند، حتما بیت‌کوین دریافت نمی‌کند.

از لحاظ تئوری درون هر یک بلاک بیت‌کوین، می‌تواند 1 تراکنش یا چند هزار تراکنش قرار بگیرد. هر تراکنش یک حجم مخصوص به خود را دارد و همه‌ی این تراکنش‌ها وابسته به میزان داده تبادل شده در بستر شبکه هستند.

پس بعد از اتمام تایید تراکنش‌ها توسط ماینر ها، احتمال دارد آن ماینر به هیچ پولی دست نیابد. پس برای کسب بیت کوین علاوه بر تلاشی که برای تایید تراکنش‌ها لازم است، مقداری شانس هم لازم است.

ماینر یا گروه ماینرها که به عنوان یک استخر شناخته می‌شوند ابتدا باید تراکنش‌های یک بلاک را تایید کرده و سپس نخستین ماینری باشند که به مساله‌ی عددی پاسخ می‌دهند. به این فرایند استخراج بیت‌کوین، « اثبات کار » یا (Proof Of Work) می‌گویند.

منظور از پاسخ به مساله عددی چیست؟

خبر خوب برای شما که دوست دارید بیت کوین استخراج کنید این است که نیاز نیست خودتان با قلم و کاغذ بنشینید و به حل مسائل پیچیده برای پاسخ به مساله بپردازید.

در واقع دستگاه‌های ماینر هیچ مسئله‌ی پیچیده‌ای را حل نمی‌کنند.

ماینرها در تلاش هستند اولین نفری باشند تا به عدد 64 رقمی  هگزادسیمال پی ببرند که این عدد برابر یا کمتر از عدد هش (hash) هدف است. در واقع کار ماینرها حدس زدن این عدد است.

خبر بد برای شما این است که چون باید این عدد را دقیقا درست حدس بزنید، به قدرت پردازشی بسیار بالایی نیاز دارید تا بتوانید نفر اول باشید.

برای انجام موفقیت‌آمیز عملیات ماینینگ به نرخ هش (Hash rate) بالایی نیاز دارید که براساس مگاهش در ثانیه، گیگاهش در ثانیه و تراهش در ثانیه محاسبه می‌شود.

 

نرخ هش یا هش ریت چیست؟

نرخ هش به زبان ساده یعنی دستگاه یا سخت‌افزار موردنظر، با چه سرعتی می‌تواند مسائل ریاضی را حل کند.

بنابراین نرخ هش که به ازای ثانیه محاسبه می‌شود، هرچقدر بالاتر باشد، درآمد بیشتری از استخراج ارز دیجیتال می‌توانید بدست آورید.

برخی از واحدهای شمارش نرخ هش:

KH/s: محاسبه کیلوهش در ثانیه یا یک هزارم هش در ثانیه

MH/s: محاسبه مگاهش در ثانیه یا یک میلیون هش در ثانیه

GH/s: محاسبه گیگاهش در ثانیه یا یک بیلیون هش در ثانیه

TH/s: محاسبه تتراهش در ثانیه یا یک تریلیون هش در ثانیه

PH/s: محاسبه پتاهش در ثانیه یا یک کوادریلیون در ثانیه

 

دستگاه استخراج بیت کوین

برای ماینینگ به چه تجهیزاتی نیاز دارم؟

شما برای انجام ماینینگ برخی از ارزهای دیجیتال می‌توانید از کارت گرافیک (GPU) استفاده کنید اما در حال حاضر برای استخراج بیت‌کوین، سیستم‌های خانگی و حتی سیستم‌های گرانقیمت و پیشرفته که برای کارهای گرافیکی و بازی کامپیوتری است صرفه اقتصادی ندارد.

فقط دستگاه‌هایی مخصوص که با نام ASIC شناخته می‌شوند قابلیت استخراج سودآور بیت‌کوین را دارا هستند.

از مشهورترین دستگاه‌های ماینر می‌توان به انت ماینر اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: دستگاه ASIC چیست؟

قیمت دستگاه‌های ماینر بسیار متغیر است و معمولا برای دستگاه‌هایی که هش ریت بالاتری دارند قیمت بیشتری باید بپردازید. به خاطر وارداتی بودن این دستگاه‌ها، قیمت دلار نیز تاثیر زیادی در قیمت داخلی این دستگاه‌ها دارد.

ماینرها علاوه بر بیت‌کوین، گاهی به استخراج ارزهای دیگر که الگوریتم استخراج آنها اجازه استفاده از کارت گرافیک را می‌دهد نیز می‌پردازند.

بعضی از ماینرها به خصوص در استخراج ارز اتریوم، مبادرت به تجمیع چند کارت گرافیکی ارزان برای انجام ماینینگ می‌کنند.به این دستگاه‌ها ریگ استخراج (Mining Rig) گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: ریگ استخراج چیست؟

البته باید خاطر نشان کرد این حرکت چندان بهره‌وری بالایی ندارد اما بعضی افراد برای سرگرمی و عده‌ای هم به هوای پولدار شدن، چنین اقداماتی می‌کنند.

ماینرها دقیقا چه کاری انجام می‌دهند؟

یک مثال برای توضیح اقدامات ماینر ها : من به 3 نفر از دوستانم، پاکت‌های نامه ای داده‌ام و برگه‌ای که حاوی یک عدد بین 1 تا 100 است، در درون این پاکت نامه‌ها وجود دارد. دوستان من مجاز هستند عددی برابر یا کمتر از آنچه من در نظر گرفته‌ام، حدس بزنند. بعلاوه ی اینکه دوستان من مختارند هر چند بار که دوست دارند حدس بزنند.

شما فرض کنید عددی که من در نظر دارم عدد 19 است. یکی از دوستانم عدد 21 را حدس می‌زند ولی چون این عدد بیشتر از 19 است، او برنده نیست. اما دو نفر از دوستان دیگرم یکی عدد 16 و دیگری عدد 12 را حدس زده اند. هر دوی این دوستان برنده هستند و بین آنها بر حسب اینکه به عدد 19 نزدیک باشند یا خیر، برتری وجود ندارد.

اگر در این فرض، دو نفر از دوستان من به طور همزمان به پاسخ صحیح برسند، منظق کار ما زیر سوال خواهد رفت. رسیدن دو نفر به پاسخ درست در استخراج بیت کوین اغلب اوقات اتفاق می‌افتد. ولی در انتها باید یک برنده وجود داشته باشد.

رمانی که چندین ماینر به پاسخ درست همزان برسند، شبکه بیت کوین از قانون 51 درصد پشتیبانی می‌کند. اغلب اوقات ماینری برنده می‌شود که تراکنش‌های بیشتری تایید کرده باشد.

حالا تصور کنید که این سوال را به جای اینکه از ۳ نفر بپرسم از میلیون‌ها نفر بپرسم و عددی که به آن اشاره می‌کنم بین ۱ تا ۱۰۰ نیست بلکه یک عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال است.

حالا پی بردید چرا حدس زدن این عدد دشوار است؟

عدد ۶۴ رقمی هگزادسیمال چیست؟

این یک مثال از این شماره است:

0000000000000000057fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598ee

عدد بالا دارای 64 رقم می باشد که البته تشخیص آن آسان است. همان طور که شما نیز متوجه شده اید، حرف الفبا نیز از بخش‌های عدد مذکور هستند. چرا؟

برای پاسخگویی به این سوال، اجازه بدهید به کلمه ی هگزادسیمال اشاره کنیم. همان طور که اطلاع دارید، ما از سیستم برپایه‌ی عدد 10 استفاده می‌کنیم. به همین دلیل است که هر عددی از 0 تا 9 تشکیل شده است.

با این وجود، سیستم هگزادسیمال از 16 رقم استفاده می‌کند. در واقع هگز به معنای 16 است. در این سیستم هر رقم می‌توان تا عدد 16 را شامل شود. اما سیستم ما فقط توانایی خواندن 10 عدد را داراست. به همین علت است که در سیستم هگزادسیمال از حروف a، b، c، d، e و f استفاده می‌کنند. هر کدام از این حروف ارزش آن رقم را بیان می‌کنند.

نکته‌ی مهم: به هیچ عنوان نیاز نیست در فرایند استخراج، کل ارزش این 64 عدد برای استخراج بیت کوین محاسبه شود.

ارتباط بین شماره ۶۴ رقمی هگزادسیمال و استخراج بیت کوین در چیست؟

مثال پاکت نامه و حدس زدن محتوای آن را به یاد دارید؟ در بستر بیت کوین آن عدد که داخل پاکت قرار گرفته را هش هدف (به انگلیسی Target hash) می‌نامند.

کاری که ماینرها به کمک رایانه‌های بزرگ و ده‌ها فن خنک‌کننده انجام می‌دهند حدس زدن این هش هدف است.

نخستین ماینری که بتواند هشی برابر یا کمتر از هش هدف تولید کنید به خاطر اتمام پردازش بلوک به اندازه ی 12.5 بیت کوین جایزه می‌گیرد.

در تئوری، شما قادر هستید با یک تاس 16 وجهی و با پرتاب‌های 64 باری این عدد را حدس بزنید اما چه نیازی هست که این کار انجام شود؟

اما چگونه هش هدف حدس زده می‌شود؟

همه‌ی هش‌های هدف با صفر شروع می‌شوند و حداقل 8 و حداکثر 63 کارکتر صفر دارند. هیچ رقم حداقلی برای هش‌های هدف بیت کوین وجود ندارد اما پروتکل بیت کوین یک حداکثر  هش مشخص کرده و هیچ هشی نمی‌تواند از این حداکثر هش بیشتر باشد : 

00000000ffff0000000000000000000000000000000000000000000000000000

 حال چگونه ماینرها شانس خود را برای حدس زدن هش هدف نسبت به دیگران افزایش می‌دهند؟

پاسخ کوتاه این است: استفاده از دستگاه‌های بیشتر و پر قدرت‌تر.

برای رسیدن به این هدف یا باید دستگاه‌های استخراج کننده‌ی پر سرعت خریداری کرد و  یا اینکه به یک مجموعه از استخراج کننده‌ها (گروهی از ماینرها که قدرت سخت‌افزاری خود را با هم به اشتراک می‌گذارند و به اسم Mining Pool یا استخر شناخته می‌شوند) متصل شوید.

با اینکار ماینر ها با هم توافق می‌کنند که بیت کوین استخراج شده را با هم تقسیم کنند. با این حرکت تعداد بلاک‌های استخراج شده افزایش می‌یابد.

در حقیقت تشخیص هش هدف یک نوع بازی اعداد است که البته هیچ کس قادر نیست الگوی هش را با در نظر گرفتن هش قبلی پیش بینی نماید.

مطالب مرتبط را بخوانید:

وقتی آخرین بیت‌کوین استخراج شد چه اتفاقی می‌افتد؟

کلود ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال بدون نیاز به سخت افزار

بهترین سخت‌افزارها برای استخراج بیت‌کوین

آیا استخراج بیت کوین کار سودآوری است؟

سایت‌های زیادی هستند که با دارا بودن ماشین حساب برای محاسبه سودآوری استخراج، کار محاسبه را برای ما آسان کرده‌اند.

نمونه این سایت‌ها، سایت (Cryptocompare) است که براساس هزینه برق و نرخ سرعت هش به شما در مورد سود و زیان، اطلاعات جالبی می‌دهد.

برای خواندن جزییات بیشتر در مورد سودآوری استخراج بیت‌کوین این صفحه را بخوانید.

 

 

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • معاملات بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، تتر و... در برابر ریال و دلار
عضویت فوری
مزدکس (پلتفرم جدید)
 • صرافی حرفه‌ای برای ترید ارز دیجیتال
 • بدون نگرانی از تحریم
 • سرعت بالا و نرم‌افزار قوی
 • تیم حرفه‌ای و با تجربه در بازارهای مالی
 • 10 درصد تخفیف کارمزد بگیرید
عضویت فوری

اگر مایل به مطالعه بیشتر درباره ارز دیجیتال هستید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب "ارز دیجیتال، سیر تکامل طبیعی پول" را در اینجا دانلود کنید و بخوانید...

112 نظر
 1. سلام
  وقت بخیر
  بسیار ممنون بابت سایت خوبتون
  آیا استخراج ارز از طریق گوشی امکان پذیر هست؟؟

  1. سلام خاهشن کسی هس جواب منو بده التماس میکنم ، یک ماهه به نزدیک به چهارصدنف پیام و ایمیل و کامنت زدم یکنفر جواب نداد، کسی از بلاکچین آگاهی داره خاهشن کک کنه ، چند سوال در مورد کیف پول بلاکچینم داشتم ، در قسمت ، دریافت کردن(Receive) چرا شکلها یا همون بارکد دیجیتالی و حروف و اعداد انگلیسی بزرگ و کوچک در چند آرم ارزها از ، اتریوم و بیتکوینکش و استیلر و آوی و غیره شبیه بهم هستند و آیا در این صفحه این بارکد را به آدرسی فرستاد یا برلی خود ذخیره کرد و آیا میشه در بلاک چین آدرس کشورهایی رو الکی بنویسی بجای آدرس خودمون؟؟؟

   1. سلام وقت بخیر
    دوست عزیز، همه مسائل دیگه رو گذاشتید کنار به شکل qr code توجه میکنید؟
    مهم اینه اطلاعاتی که در کد ذخیره شده چیه وگرنه شکلش ممکنه شباهت زیادی به دیگری داشته باشه.
    نظر شخصی من اینه اساسا از کیف پول بلاکچین استفاده نکنید. کیف پول های دیگه مثل coinomi و trust wallet رو بهتر میدونم

 2. با عرض سلام بیت کوین چگونه تولید میشود منظورم چه با نرم افزار و سخت افزاری سرور های اصلی ارز دیجیتال کجا هستن

 3. من فقط موندم این ساتوشی یا حالا گروهشون هدفشون چی بوده از این کار ! چرا باید یه ارزی درست کنه که بقیه ازش سود ببرن ؟ در واقع من نمی دونم اینا برا خودشون چه سودی داره . یعنی وقتی همه بیت کوین می خرن اینها هزاران برابر سود می کنن ؟ اصلا چیزی که خیلی عجیبه اینه که هویت فرد تولید کننده یا مخترع یا هرچیزی که بشه گفت مخفی هست و این یکم مشکوکه . شاید بخاطر امنیت و اینا اسمشونو لو نمی دن ولی واقعا شک برانگیزه . امیدوارم نقشه ای پشتش نباشه که همه رو بدبخت کنن !

 4. سلام. وقت بخیر.ممنون بابت مطالب خوب.یک سوال اونم اینکه شما فرمودید عدد هش باید برابر و یا کوچکتر از عدد هش مورد نظر باشه.مثلا عدد هش مورد نظر 10 باشه حالا من حدس می زنم صفر و همیشه هم همین حدس رو می زنم و چون همیشه کوچکتر از هش مورد نظره پس من برنده می شم.آیا این درسته؟؟ یا اینکه باید یه حداقلی در این هش در نظر گرفته شده باشه؟

 5. سلام من دو سال قبل یه حساب بیتکویین داشتم الان چجوری باید برم داخلش از کجا؟هیچی یادم نمیاد؟

 6. سلام شوهرم یک دونه گرفته خیلی صدا داره در ضمن پول قیض برقمونم چهار برابر شده هنوزم پولی درنیاورده حدود 5میلیونم پول داده که نمیدونم چی شده میگه شده 10 میلیون ما که چیزی ندیدیم لطفا راهنمایی کنید افراد ناشی نرند تو این کارها

 7. باسلام
  اگه ماینر۱۳۰۰ وات باشه
  برای اینکه بشه تعداد بیشتری ماینر رو به برق وصل کرد بهتره برای هر ماینر از پاور ۱۸۰۰ وات استفاده بشه یا پاور ۲۵۰۰ وات

 8. باسلام و خسته نباشید
  من چند تا سوال دارم
  اول اینکه امکانش هست ماینرها فقط در روز کار بکنند
  و شب ها خاموش باشند
  دوم با موتور برق با برق تولید 3 کیلو وات می توان ماینر راه اندازی کرد
  سوم قیمت یک ماینر متوسط چقدر است ؟

  1. سلام جناب مرادی گرامی ، با توجه به وضعیت فعلی استخراج برای سود آوری دستگاه ها باید ۲۴ روز – ۷ روز هفته برای مدت طولانی کار کنند. با موتور برق معمولی امکان راه اندازی اسیک وجود ندارد (عدم تدوام در جریان و مدت و صرفه اقتصادی). قیمت یک دستگاه اسیک خیلی می تواند متغییر باشد اما با شرایط توصیفی شما ابدا اینکار توصیه نمی شود.

 9. سلام اقای جهاندیده خسته نباشی . استاد این ۲ سایت ethonline و btconline چطوریه در واقع استخراج میشه کرد از این ۲ سایت ؟

 10. سلام به خواننده عزیز: حواستون باشه،اینارز دیجیتال می تونه خیلی خطرناک باشه.از اون جایی که رییس یا مالک بیت کوین یک فرد هست یعنی بعد از رسمی شدن پول مجازی است می تواند بیشترین بیت کوین را سهم خود کند و از طرفی هر کاری که دلش خواست انجام دهد.باید بدونید سهم. قابل توجهی نیز الان در دست مالکان اصلی بیت کوین قرار دارد و هر وقت که رییس بیت کوین بخواهد می تواند هر کاری با دارایی های دیگران انجام دهد ویا هر قانونی را که بخواهد بر ارز های دیجیتال وضع کند و یا تغییر دهد.کمی فکر کنید و کاری نکنید که با یک یا چندین لحظه اشتباه و غفلت یک عمر پشیمانی را نه تنها بر خودتان بلکه بر دیگران وآیندگانتان به وجود بیاورید.

   1. ایراد نداره هر جای دنیا دیوانه زیاد داره ..که توی ایران بیشتر از همه جا..وقتی مردم کم عقل دلاری که سودی برای ما نداره رو همش میخرند و دعا میکنند که پایین نیاد که ضرر می کنند…حالا ماین و مایینر هم شده شغل پیامای این مایینرا رو میخونم بعضی وقتا ،همشون دارن التماس می کنند کمکمون کنین کمکمون کنین چطور پول استخراج کنیم هههه …واقعا باید به این ملت مفت خور چی گفت… یک کلمه… تاریخ در مورد این نسل چه خواهد گفت….ما آبروی تاریخ ایرانیان رو بردیم…

 11. سلام دوست عزیز بنده برای اولین بار مقاله شما را خواندم و اطلاعاتی از استخراج بیتکوین و اصل ماجرا متوجه شدم
  باید بگم مقالتون بسیار مفید بود و میتونم بگم ارز دیجیتال در آینده انقالبی در صنعت پول و ارز ایجاد خواهد کرد به طوری که پول کاغذی که بدون هیچ زحمتی فقط چاپ میشد و کاملا انحصاری بود و باعث تورم و پولشویی و اختلاس و نابودی اقتصاد دنیا شده بود حذف خواهد شد و حتی بانک ها که سالیان دراز به صورت سنتی کاغذ بین مردم جهان رد و بلد میکردن دیگه خبری ازشون نخواهد شد و برای کشورهایی که تحریم هستن مثل ایران اگه زودتر این صنعت را در دست بگیره دیگه از نظر تبادل ارز هیچ مشکلی نخواهد داشت.
  در جواب دوستانی که فرمودند چرا باید بابت خرید این ارز دیجیتال باید پول بدیم باید عرض کنم شما چرا باید کالای خودتون را در مقابل چاپ روی کاغذ که فقط عدد نوشته شده پرداخت کنید خوب اون نفری که چاپ میکنه هر روز پای ماشین پول سازی میشینه و اسکناس چاپ میکنه و دنیا پر میشه از اسکناس اونقدر زیاد میشه که تو واسه کم کردن حجم پول هات فقط باید از اسکناس با صفر های زیاد استفاده کنی و این اقتصاد جهان را دچار مشکل کرده.
  ولی در ارز دیجیتال ضمن اینکه شانس پیدا کردن اون پول را به تو میده از خدمات بانکداری دیجیتالشم میتونی درامد کسب کنی و در هر جای دنیا میتونی خرج کنی و از همه مهمتر مقدارش در دنیا ثابته و کسی نمیتونه هر روز که پول کم آورد تولید کنه این طوری میشه کار و ارائه کالا و خدمات در مقابل ارز دیجیتال در نتیجه همیشه توازن برقراره.
  شاید باورش سخت باشه روزی بیاد ک داخل فروشگاه هامون بزنن خرید کالا فقط با ارز دیجیتال.

 12. سلام و خسته نباشید روزتان عالی🌷🌷
  میخوام یک ماینر بخرم شما چه دستگاهی رو پیشنهاد میکنید؟
  🙏🙏

  1. دوست عزیز هر چیزی دست توش زیاد بشه یا به قول شما تو هر فروشگاهی بزنن فقط ارز دیجیتال دیگه به این تروتمیزی که شما میگید نمی مونه اینقدر هر دولتی دست میبره توش که ارزوی همین پول کاغذی کنیم انسان موجود عجیب غریبیه تاریخ ثابت کرده انسان هیچ وقت بدون اینکه افراط کنه کاری رو انجام نمیده

 13. سلام آقای جهاندیده اون قسمت حدس زدن هش رو من نفهمیدم هش رو اگه بشه حدس زد که چی شد ما میایم تراکنش ها رو داخل بلاک میزاریم و اون بلاک رو به زنجیره اضافه می کنیم چطوری تو شبکه ریلیز میشه توضیح میدین؟

  1. سلام، هش توسط فرد قابل حدس زدن نیست به همین خاطر از دستگاه های با توان پردازش بالا استفاده میکنن.

   1. سلام دوست عزیز من خودم تو همین کار هستم ..حدود ۳۰ تا دستگاه دارم .واقعا خیلی خوب کوتاه و قابل درک برای همه اشخاص توضیح دادی .بسیار عالی

    1. سلام من میتونم ی چن تا سوال بپرسم…الان درامدتون خوبه؟؟راضی هستین ایا؟؟

    2. سلام آقای امیر آیا این کار مقرون بصرفه است میخواستم ازتون مشاوره بگیرم میشه شماره یا آیدی تون رو بدید

    3. سلام دستگاه مورد اطمینان را از کجا باید خرید
     کارکردش چطوره حقیقت داره
     ممنون از جوابتون

    4. سلام داداش میشه تو ایمیل ازت یه چن تا سوال بپرسم ؟ ایا واقعن ارزششو داره دستگاه ماین بگیریم

 14. با سلام و وقت بخیر
  میخواستم بدونم اصلا سایت استخراج بیت کوین مثل کریپتو وب که نوعی مرورگر هست صحت داره ؟ هر جا یه چیزی گفته شده و میخوام بدونم استخراج ارز ها دیجیتال با کامپیوتر یا موبایل صدمه زیادی بهشون وارد میکنه یا خیر ؟ انجام این کار با سایت و نرم افزار های معرفی شده توسط شما چه تضمینی داره ایا صدمه میزنه یا خیر و اینکه کدوم معتبر تر هست بگید لطفا ممنون 🙏

  1. سلام، مقدار خیلی کمی از طریق کریپتوتب و امثالهم بدست میاد و ارزش وقت گذاشتن نداره
   سود رو کسی میبره که افراد زیادی رو معرفی کرده
   بطور کلی به نظرم وقتتون رو روی این چیزها تلف نکنید بهتره

   1. سلام دوست عزیز،من ترید میکنم ،میخوام تو همین ارزها هم سرمایه گذاری کنم ،واسه استخراج ،از نظر شما f2pool گزینه خوبی هست؟

     1. اونجا که گفتین هگزا به معني شانزده, کاملاً غلط هست. چراکه عدد اکسی یا به قول شما هگزا به معنی شش و همون سیکس انگلیسی هست. و در زبان یونانی دگا اکسی به معنی شانزده هست و نه هگزا!! دگا به معنی ده و اکسی به معنی شش در زبان یونانی هست

 15. با سلام
  در مورد حدس زدن اون عدد هش که ماینرها باید به اون عدد برسند ، سوالم اینه که اولا اون عدد هش برای هر تراکنش هست یا فقط برای هر بلاک ؟؟
  دوما اون عدد هش چه موقع تولید میشه و در کجای بلاک چین ذخیره میشود ؟ یعنی عدد هش از قبل توسط ساتوشی برای کل بلاک ها تولید شده یا برای هر بلاک همون موقع تولید میشه ؟ بهرحال چونکه عدد تولید شده توسط ماینرها با اون عدد اصلی باید مطابقت داده شود ، پس حتما اون عدد هش یه جایی ذخیره شده است
  ممنون

  1. سلام، عدد هش برای هر بلاک هست
   عدد هش از قبل توسط ساتوشی یا شخص دیگه ای تولید نشده
   کل این فرایند که عملکرد هش در کریپتوگرافی هست شرح پیچیده ای داره که در موردش اطلاعی ندارم
   اما اینو مطمئنم که هش از قبل توسط ساتوشی ساخته نشده.
   میتونید تابع هش در رمزنگاری و همینطور روش کریپتوگرافی رو سرچ کنید

   1. بله ممنونم
    و سوال دیگه اون ۱۲.۵ بیت کوین در واقع به کسانیکه پاداش داده میشه که همه ی تراکنش های اون بلاک خاص رو تایید کرده باشن ، درسته ؟؟؟؟
    و آیا ماینرهایی که تراکنش های یک بلاک را تایید میکنند ، الزاما در یک استخر هستن یا میتونن از استخرهای مختلفی باشند؟؟

    1. تراکنش ها توسط همه ماینرها تایید میشه ولی یک ماینر یا یک استخر استخراج هست که میتونه 12.5 بیت کوین رو بدست بیاره
     بنابراین ماینرهایی که تراکنش های بیت کوین رو تایید میکنن میتونن از استخرهای متفاوت باشن

     1. منظورم این بود که آیا تراکنش های یک بلاک خاص میتونه توسط استخرهای مختلف تایید بشه یا نه ؟
      و اینکه الزاما چه زمانی دقیقا یک بلاک تایید و وارد شبکه ی بلاک چین میشود؟؟

   2. سلام وقت بخیر
    الگوریتم های هش دارای یک سیستم مادر هستند که در بلاکچین بیت کوین هم موجود هست. وظیفه ای این سیستم مادر اینه که “تائید یا رد” کنه. ولی به هیچ عنوان توانایی کرک کردن یک هش رو نداره

    مثلا عدد 621900 رو بهش میدیم میگیم آیا هش این بلاک 0000000000000000080fcc708cf0130d95e27c5819203e9f967ac56e4df598cc
    هست یا خیر.
    اون سیستم هر دو مورد میگیره میگیه بله یا خیر
    اگر اوکی داده که ماینر مورد نظر یا استخر موفق شده اما اگر خطا گرفت دوباره یک عدد میده . تا زمانی که هش بلاک تائید بشه . البته قدرتی که ماینرها دارند هزاران میلیارد بار در ثانیه انجام میشه این آزمون و خطا

   3. من از اطلاعات این سایت خیلی استفاده کردم و بسیار مفید است
    سوالی هم دارم
    اگر کسی در روزهای اولیه پیدایش بیت کوین وارد آن سایت شده باشد وچند بیت کوین هدیه دریافت کرده باشد و تا امروز به آن سایت مراجعه نکرده باشد آیا این هدیه او محفوظ است
    و آیا این کاربری هنوز باقی هست وازبین نرفته است
    ممنون
    سینا رضایی

    1. سلام وقت بخیر. اگه در کیف پول خودش نگهداری کرده و کلید خصوصی (دسترسی به کیف پول) رو داره بله از بین نرفته.

 16. با سلام
  شما توی توضیحتتون نوشتید که یک بلاک میتونه از یک تراکنش تا ۲۵۰۰ تراکنش که سایزش میشه یک مگابایت تشکیل میشه
  اولا چطور امکان داره که یک بلاک شامل یک تراکنش باشد ؟ مگه میشه یک تراکنش سایزش بشه یک مگ
  دوما اگه یک تراکنش سایزش طوری باشه که یک مقداریش در یک بلاک قرار بگیره و مقدار دیگه ش باعث بشه سایز بلاک بیشتر از یک مگ بشه ، تکلیف چیه ؟
  یعنی یه مقداریش در یک بلاک باشه و مقداریش در بلاک دیگه
  ممنون

  1. سلام، فکر میکنم در حال حاضر حجم هر بلاک میتونه از نظر تئوری حداکثر تا 4 مگابایت باشه
   پس عدد 1 مگابایت احتمالا به اشتباه نوشته شده که اصلاح شد
   برای دیدن نمودار حجم بلاک های بیت کوین کافیه عبارت bitcoin block size chart رو در گوگل جستجو کنید. یه سری سایت هست که نمودار حجم هر بلاک بیت کوین رو از ابتدا نشون میده.
   تراکنشی که حجمش بیشتر از حجم بلاک باشه اساسا پذیرفته نمیشه چون ناقض قوانین شبکه است. تراکنش رو نمیشه نصف کرد و نصفی در یک بلاک و نصف دیگه در بلاکی دیگه باشه.

 17. سلام،شما خودت استخراج دارین یا کردین؟
  اگر استخراج داشته باشیم، بجز از طریق مصرف برق جور دیگه ایی کسی (دولت) میتونه متوجه استخراج ما بشه؟!

  1. دستگاه های ماینینگ به شدت پر سر و صدا هستن. به دلیل فن هایی که دارن. از طریق صدا متوجه میشن. باید دور از مکان شهری باشه و صرفا بیت کوین از طرف وزیر صنعت یک نوع صنعت شناخته شده و در ایران کاملا قانونی می باشد

 18. سلام
  یه سوال برا پیش اومده.این ارز دیجیتال چه سودی برای خریدار داره.نمیدونم چطوری بگم .اصلا چرا به خاطر تولید بیت کوین پول پرداخت میشه مگه چه سودی داره برا اونکه پول میده.؟
  مثلا اینایی که تو خرید بیتکوین سرمایه گزاری میکنن احتمالش هس که براشون سود اور باشه.ممکنه به علت تولید بیشتر بیت کوین به نسبت عرضه تقاضا چون تولیید هر روز بالاتر میره ارزشش پایین بیاد؟؟
  بهترین مارک دستگاه ماینر چی پیشنهاد میدین؟
  با صد میلیون تومان توصیه خرید دستگاه میکنید؟

  1. سلام
   چرا بابت خرید دلار، شما ریال پرداخت میکنید؟
   چرا بابت خرید طلا شما پول میدید؟
   بیت کوین هم مثل دلار یا طلا یه ارزش مشخصی پیدا کرده.
   تولید بیت کوین بالا نمیره، برعکس هر از 4 سال نصف میشه. نصف شدن بعدی انتشار بیت کوین سال 2020 اتفاق میفته.
   در حال حاضر با استخراج هر بلاک، 12.5 بیت کوین منتشر میشه که روزانه حدودا به 1800 بیت کوین میرسه
   بابت طرف تقاضا رو هم در نظر بگیرید که هر روز در حال افزایش هست چون افراد بیشتر و بیشتری روزانه با بیت کوین آشنا میشن، افراد بیشتری از بیت کوین به عنوان روش پرداخت، برای سرمایه گذاری و… استفاده میکنن.
   Bitmain شناخته شده ترین سازنده دستگاه های ماینر هست.

   1. سلام من میخام یه دستگاه بیو کویین تهیه کنم
    میخاستم راهنمایی کنین واینک چطور برای کار بادستگاه اموزش ببینم

   2. با سلام من یه کنتور خانگی 45 آمپر دارم که میتونم 32 آمپر رو مخصوص این کار قرار بدم لطفا راهنماییم کنین چندتا دستگاه میتونم بزارم و با اومدن سال 2020 چه دستگاهی بخرم بهتره لطفا راهنمایی کنین ممنون میشم

 19. باسلام و عرض ادب
  مهندس جان ي سوال مهم واسم پيش اومده لطفا جواب بدين، بعد رسيدن به ٢٢ مليون بيتكوين ماينرهايي رو كه خرديم ديگه قابل استفاده نيستند؟؟؟اگه مفصل توضيح بدين ممنون ميشم

 20. سلام ایا دستگاه ماینر خودش یکسری معادلات ریاضی بیخودی را حل میکند و در غار فضای مجازی بیت کوین پیدا میکند و به حساب کیف الکترونیک ما میریزد یا با دستگاه ماینر من هم قسمتی از شبکه گسترده بیت کوین بابت انجام تراکنشها و بلاک خواهم شد که بیت کوین بابت هزینه های نگهداری ودستمزد به من بیت پرداخت میکند؟

 21. سلام . میشه بدون خرید ماینر و عضو زیر مجموعه دیگری شدن و پرداخت هزینه بیت کویین خرید؟

 22. با سلام و عرض ادب
  جناب جهاندیده اگر یک دستگاه 12 ساعت زمان کم مصرفی برق متصل باشد و در زمان پر باری مصرف قطع شود چقدر در بازده دستگاه تاثیر گذار بوده
  آیا به همان نسبت 50 به 50 بازده کاسته می شود یا نسبت آن بیشتر است ؟؟

  آیا خرید دستگاه دست دوم صرفه دارد یا خیر منظورم این است که آیا دستگاه عمر مفید خاصی دارد که با گذشت عمر از بازده و صرفه آ؛ن کاسته میشود ؟

  به پیشنهاد شما آیا با توجه به تمام شدن 18 میلیون از 21 میلیون ادامه و سرمایه گذاری همچنان به صرفه است ؟

  آیا دستگاهی هست که چند ارز را همزمان استخراج کند؟

  پیشنهاد حضرتعالی برای خرید دستگاه ماینر چیست و راهنمایی برای خرید چه برند و چه اسمی ؟

  آیا شما فروش و مراحل نصب و پشتیبانی آتی آن را انجام میدهید ؟

  1. سلام وقت بخیر
   زمان پر بازی یا سایر زمان ها فکر نمیکنم تاثیری در بازدهی دستگاه داشته باشه، اگه برق دستگاه تامین باشه فرقی نداره شما در زمان پرباری روشن کنید یا کم باری.
   خرید دستگاه دست دوم ریسک خرابی زودهنگام داره، مثل هر دستگاه الکترونیک دیگه.
   علاوه بر این، دستگاه های دست دوم اکثرا قدیمی تر هستن و باید به این نکته توجه کرد.
   در مورد محاسبه سودآوری ارز، شرح کامل رو در این مطلب نوشتیم
   بله دستگاه هایی هست که چند ارز رو میتونید باهاش استخراج کنید
   ما خدمات پشتیبانی یا فروش چنین دستگاه هایی رو نداریم

 23. سلام
  ضمن تشکر از توضیحاتتون
  فرمودید در بستر بلاک چین هست و هیچ دولتی یا مرکز متولی اون نیست
  پس این اعداد ۶۴ رقمی رو کی تعیین میکنه
  و بعد از رسیدن بهش چجوری تایید میشه
  اگر هوش مصنوعی در بستر اینترنت هست واضعش کی بوده، همون نفر یا نفرات ، به پروتکل انتخاب عدد دسترسی ندارند تا موجب پیدا کردن سریعتر عدد بشه ؟
  ظاهرا ارز دیجیتال یه محصوله که نیاز به پشتوانه نداره و فقط وجودش و عرضه و تقاضا ارزشش رو تعیین میکنه مثل طلا ذاتا ارزشمنده
  و مثل پول نیست که به‌واسطه ی پشتوانه ارزشمند شده باشه

 24. سلام خسته نباشید
  ببخشید میخاستم بپرسم دستگاههای ماینر شارژی هستند؟یعنی فقط تعداد روز یا ماه معینی سود میدهند و بعد از آن از کار میفته سود دهی یا اینگونه نیست و در طول سال سود میده

  1. سلام، دستگاه ماینر شارژی نیست
   اما عمر مفیدی داره از این نظر که سختی استخراج بیت کوین افزایش پیدا می کنه و استخراج با دستگاه های قدیمی تر به صرفه نیست
   معمولا دستگاه های جدیدتر با قدرت بالاتر وارد بازار میشن و سودآوری دستگاه های قدیمی کاهش زیادی پیدا میکنه
   این اتفاق زمان و تاریخ مشخصی نداره. سختی استخراج نوسان داره و دقیقا قابل پیش بینی نیست
   اما تاریخ نشون داده سختی استخراج در بلندمدت افزایش پیدا کرده

 25. سلام و خسته نباشید
  من یک بار دیگه سؤال دوست عزیزمون را تکرار کنم
  اگه قرار باشه هرکسی عدد کمتر از عدد مورد نظر را حدس بزنه و نَه نزدیکترین عدد را ، قطعا کسی که بگه شصت و چهارتا 0 ، عدد را درست حدس زده و وضع این قانون عملا بیهوده است و برای برنده شدن شرایط بعدی باید بررسی شود و می توان این قانون را کنار گذاشت

 26. سلام خسته نباشید.اگه لطف کنید پاسخم رو بدید ممنون میشم…تصور کنید من هزینه کردم و دستگاه ها رو خریدم ،باید توی خونه نصبشون کنم؟با برق خونه کار میکنن؟درضمن کار من چیه توی ماینینگ کردن ؟ایا مهارت و اموزش خاصی باید ببینم؟اگه درست متوجه شده باشم کار انسان فقط اینه ک اون کد 16رقمی رو ی جایی وارد کنه و سابمیت کنه (درست میگم؟؟)یعنی دستگاه هایی ک میخریم ی کدی واسه ما پردازش میکنن و ما اون رو مینویسیم اونجایی ک باید؟؟؟؟

  1. سلام، از کسی که دستگاه میخرید مشورت بگیرید
   نیازی نیست عددی رو جایی وارد کنید
   بعد از راه اندازی دستگاه ها کار خاصی نیاز نیست بکنید، فقط بررسی برای اطمینان از صحت کار دستگاه.

  2. سلام خسته نباشید ممکنه در رابطه با نرم افزارهای استخراج بیت کوین که در گوشی های آندروید هستش توضیح بدید

 27. سلام و خسته نباشید
  خواهش میکنم به 3 سوال من جواب بدید چون میخوام وارد کار شم و به طور جدی پیگیرم
  1.اگر در هر بلاک 2500 تراکنش هست،پس اگر من الان یک تراکنش انجام بدم باید صبر کنم تا تو دنیا 2500 تا تراکنش دیگه انحم شه؟؟این که خیلی زمان بره
  2.اگر یک ماینر برای هر بلاک اون معادلرو حل کنه تمام اون 12.5 کوین به خودش میرسه ؟؟من دقیقا این قسمت رو نفهمیدم اون 12.5 کوین چی مشه
  لطفا جوابم رو بدید ممنون

  1. سلام، وقت بخیر
   1. گفتیم حدودا 2500 تاست. ممکنه براساس حجم تراکنش ها، در یک بلاک تعداد تراکنش های بیشتر یا کمتری جا بگیره.
   بله تایید تراکنش بیت کوین زمان بر هست و برای نهایی قلمداد شدن یه تراکنش معمولا 30 دقیقه زمان نیازه.
   2. یک ماینر نمیتونه اون معادله رو حل کنه مگر اینکه توان پردازش فوق العاده بالایی داشته باشه که در شرایط فعلی شدنی نیست.
   این 12.5 بیت کوین بین ماینرهایی که در یک استخر، برای استخراج اون بلاک مشارکت داشتند تقسیم میشه. یعنی به کیف پولی که در سایت استخر استخراج وارد کردند ارسال میشه.
   جزییات بیشتر: استخر استخراج چیست؟

  2. سلام خسته نباشید
   میخواستم بدونم با ده دستگاه ماینر ک روزی 120 دلار استخراج میکنن احتمالش چقدر هست یک بلاک استخراج بشه؟

 28. سلام
  می خواستم ببینم درست متوجه شدم یه نه (البته نه فقط با این مقاله)
  چیزی که من متوجه شدم این هست که ارز دیجیتال قرار هست کار پول رو انجام بده (چشم بسته غیب گفتم) یعنی بشه با پرداخت اون کالا یا خدمات خریداری کرد . ولی مسئله مهم در هر پولی اعتبار ،امنیت و سهولت پرداخت اون هست .
  حالا اگر بخوایم یک پول در بستر دیجیتال رو راه اندازی کنیم که ویژگی های فوق رو داشته باشه باید چی کار کنیم ؟
  در مورد امنیت و سهولت پرداخت قبلا به راه حلی رسیدیم و اون فناوری بلاک چین هست . در واقع بلاک چین پروتکلی از بلاک های پشت سر هم اطلاعات رمز گذاری شده هست که در هر بلاک پایه اون حل یک معادله پیچیده ریاضی (تابع هش) در هر بلاک هست و داده ها رو به یک عدد منحصر به فرد فشرده سازی و رمزگذاری میکنه . حل این معادله صرفا با جایگذاری اتفاقی مقادیر به دست میاد و برگشت ناپذیر هست و درواقع دی کدینگ بسیار بسیار سختی داره و تازه اگر هم بشه اون رو دی کد کرد برای تغییر اون (اطلاعات پایه اون در خصوص مثلا صاحب اون بیت کوین) باید تمام زنجیره هش های بلاک چین رو هم تغییر داد تا اون هش معتبر بشه (برای درک بهتر ، تابع هش رو جستجو کنین).
  در واقع کار مهم ماینر ها این هست که اطلاعات تراکنش ها و معامله ها رو با توجه به هش تولید شده در بلاک قبل رمز گذاری و همین طور هش های تولید شده رو راستی آزمایی کنه که این مستلزم جایگذاری اعداد در مبنای 16 و طول 64 هست .
  حالا می رسیم به موضوع اعتبار یک پول ، یک بخش اعتبار یک پول طبیعتا برمیگرده به امنیت معامله کردن با اون و خب سهولت معامله ،ولی بخش اصلی اون به دو بخش امنیت خود اسکناس در برابر تولید نمونه های تقلبی (چه دیجیتال و چه کاغذی) و همین طور محدودیت در انتشار اسکناس برای ارزشمند نگه داشتن اون (در برابر پول های دیگه و قدرت خرید اون)هست.
  برای این منظور الگوریتمی بر پایه تابع هش پایه بیت کوین در اولین بلاک هست که به تناسب حل بلوک ها ، و استفاده از اون داده هایی که با پردازش های بسیار زیاد و صرف انرژی فراوان در حل اون بلوک به دست اومده ، بیت کوینی تولید بشه که از حل معادله هر بلاک که نهایی شده به دست بیاد و این بیت کوین های تولید شده جدید (با مشخصات منحصر به فرد جدید و رمزگذاری شده) به ماینر های کامل کننده اون بلاک از بلاک چین تعلق بگیره . این طور هر چی از بیت کوین برای معامله های استفاده بشه یعنی اعتبار اون اسکناس بالاتر رفته و این قابلیت و جود داره که اسکناس جدیدی خلق بشه و هر چی معاملات کمتری با بیت کوین صورت بگیره اسکناس دیجیتالی کمتری خلق میشه تا از افت ارزش اون جلوگیری بشه . اما این الگوریتم با توجه به تابع هش بلاک اول نهایتا می تونه 21 میلیون اسکناس بیت کوین تولید کنه و بعد از اون ماینر فقط به راستی آزمایی بلوک های بلاک چین معامله ها می پردازن و کارمزد این راستی آزمایی رو دریافت می کنن.

  1. سلام، ممنون از شما
   در متنی که نوشتید جملاتی ابهام داره و شاید بعضی جاها رو به درستی متوجه نشدید
   بطور مثال اینطور نیست که هرچقدر معاملات و تراکنش های کمتری صورت بگیره بیت کوین کمتری تولید میشه
   تولید بیت کوین با استخراج هر بلاک ثابت هست و در حال با استخراج هر بلاک، 12.5 بیت کوین به ماینرها میرسه
   استخراج هر بلاک هم حدود 10 دقیقه طول میکشه

 29. سلام خسته نباشید جناب سایت معتبری برای خرید دستگاه های بیت کویین سراغ ندارید؟؟

 30. سلام
  خیلی مبهم است. در سیستم پول معمولی ما برای یک تکه کاغذ ارزش گذاری می کنیم و بعد برای بدست آوردنش کالا و یا خدمت ارایه می دهیم. و این فرایند به بهبود وضع بشریت کمک می کند. بیت کویین چه کاربردی برای بشر دارد؟ فرایند تولید آن ظاهرا خیلی احمقانه هست.

 31. سلام ، با تشکر از سایت جامع شما و همچنین پاسخ های کاملتون به سوالات…
  با توجه به سخت افزار های پیشنهادی شده در جدول موجود در سایت
  ۱ _در توضیح مشخصات (سرعت هش ، کار آمدی و بازده ) ارائه شده مختصر راهنمایی میکنید؟
  ۲_ آیا در راندمان ارائه شده مصرف برق هم در نظر گرفته شده ؟ ( بدون مصرف بق راندمان به چه صورته؟)
  * قبلا از صرف وقت و هزینه در پاسخ گوی به سوالات کمال تشکر را دارم*

  1. سلام
   1. هش ریت، سرعت پردازش سخت افزار موردنظر هست و برثانیه سنجیده میشه
   مثلا وقتی گفته میشه هش ریت یه کارت گرافیک 20 مگاهش بر ثانیه (Mh/s) هست یعنی اینکه در یک ثانیه میتونه 10 مگاهش پردازش کنه
   2. بله مصرف بهینه برق هم باید مدنظر قرار بگیره. اگه هزینه برق ندارید باید این مورد رو صفر در نظر بگیرید

 32. به عنوان یک سرمایه گزاری چقدر این کار مطمئن هست و از لحاظ اینکه آیا یک سرمایه گزاری خوبی هست یا نه میشه یکم توضیح بدید

 33. شما شرح ندادید که شرکتهای ارائه کننده ی بیت کوین چه درامدی کسب می کنند از اینکه این همه سود را به کابران بیت کوین می رسانند !؟ منظورم این است اگر شخصی در سه ماه صاحب یک بیت کوین شد که اکنون قیمتش ۱۶۰۰۰ دلار است پس شرکت ارائه کننده چه سودی دریافت می کند

  1. دوست عزیز، چیزی به عنوان “شرکت ارائه کننده بیت کوین” نداریم
   کسی صاحب بیت کوین نیست. شخص یا شرکتی وجود نداره که بیت کوین منتشر کنه.
   بیت کوین رو یه شبکه خودمختار در نظر بگیرید که طبق قوانین خاصی که درون شبکه برنامه نویسی شدند کار میکنه.

   1. این ارز مجازی چطور میشه به پول ولقعی تبدیل کرد حالا یا ریال یا دلار وارد حساب های بانکی ما میشه کرد ؟

     1. سلام
      ببخشید شما که اطلاعاتتون زیاده به نظرتون بیست تا دستگاه M3بهتره یا دوتا دستگاه m20.کدوم به صرفه تر و ریسک کمتری داره؟
      الان در حال حاضر با بازار فعلی یک دستگاه m3 در ماه چه قدر سود دهی داره.m20چطور؟؟
      ممنون

 34. چیزی که من متوجه شدم اینه > شما یک کلمه دارید که از شصت و چهار حرف تشکیل میشه (1و2و3و4و5و6و7و8و9و0وa,b,c,d,e,f)
  حروف تشکیل دهنده میتونه تکراری مجدد داشته باشه (مثلا دوتا 4 یا حتی شصت و چهار تا a باشه)
  این شبیه همون برنامه نویسی ساده برای بازی حدس رندوم تحت برنامه نویسی c++ هستش
  تفاوت اینجاست که سازنده کمی در نوشته خودش محدودیت گذاشته و خیلی از محدودیت های رندوم مثل اعداد ثابت رو تغییر داده
  و اجازه داده شما تکرار رو هم داشته باشید ضمن اینکه شصت و چهار حرف میتونه با چند صفر شروع بشه اینجا یعنی درواقع اصلا اعداد ارزش ندارن بلکه تمام شانزده رقم فقط سیمبل هستند.
  توضیحات کمی ناقصه چون اگه قرار باشه هرکسی عدد کمتر رو حدس بزنه برنده باشه قطعا کسی که بگه شصت و چهار 0 ، 100% برنده همه تراکنش هاست.
  موفق و پیروز باشید با تشکر

  1. توضیحات ناقصه؟ گفتید اگه قرار باشه هرکسی عدد کمتر رو حدس بزنه برنده باشه قطعا کسی که بگه شصت و چهار 0 ، 100% برنده همه تراکنش هاست. دقت بیشتری متن رو بخونید …حدس زدن نزدیکترین عدد (از پایین) به عدد هدف !! …و هیچکس نمیدونه عدد هدف چیه

  2. البته با اجازه مهندس جهان دیده ،
   اشتباه نکن ،شاید با ارائه ۶۴ تا صفر در گروه بازنده ها نباشه ولی به اندازه باقی اعداد و به همون درصد احتمال درست بودن عددش هست یعنی ۰/۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱٪ احتمال درست بودنش هست.

   1. به نظرم اگر تماماً عددها صفر باشند و یا ۶۳ تا صفر و با یه یک پس بیش از دو نفر نمی توانند برنده باشند، عدد باید بزرگ باشد که تعداد زیادی پائینتر از اون باشه که بشود نزدیک ترین عددهایی رو حدس زد تا استخراج بیت کوین به ۲۱ میلیون برسه

 35. سلام
  کارمزد ثبت تراکنش ها بیت کوین درست!
  ولی این حدس عدد ۶۴ رقمی چطور یک بلاک رو تولید میکنه؟
  یعنی سازنده بیت کوین میتونه الگوریتم کار رو عوض کنه و بگه از این به بعد بلاک های خالی با فضا یک مگابایتی رو از طریق دیگه در اختیارتون میذارم!!!
  کلا یکم گنگ مطلب! نه فقط مقاله شما، کلا گنگ استخراج بیت کوین!
  مثلا رسیدن به یک بلاک جدید در فضای دیجیتال برای ثبت یکسری تراکنش با این همه مشقت چرا باید درآمدزا باش ولو اینکه من سخت افزار دراختیار شبکه قرار دادم!!!
  اصلا ارزش بیت کوین با چی مشخص میشه؟! غیر اینکه مردم اعتقاد دارن می ارزه؟!!!
  مثل این میمونه که از فردا تصمیم بگیریم میخ های استفاده در صندوق های میوه که اکثرا زنگ زده و کج هستن برامون با اهمیت باش، و شروع کنیم به جمع آوری این میخ هاااا، و از بس تقاضا بالا بره که این میخ ها ارزش ریالی پیدا کنن!!! البته من این رو میدونم که این مثال اشتباه، چون میخ رو به تعداد نامحدود و هرکسی که اراده کنه میتونه تولیدکنه ولی ارز دیجیتال محدود و غیر قابل تولید توسط اشخاص!!!!
  خلاصه که ممنون میشم درمورد پاداش بخاطر رسیدن به یک بلاک جدید دقیقتر و مفصل تر توضیح بدید

  1. سلام، لطفا مطلب رو با دقت بخونید
   جایی گفته نشده عدد 64 رقمی بلاک رو تولید میکنه. همه این اتفاقاتی که در ماینینگ و شبکه بیت کوین رخ میده براساس فرمول های ریاضی هست که از ابتدا توسط ایجادکننده برنامه نویسی شدند. این شبکه از قوانین ریاضی پیروی میکنه و قابل دستکاری نیست.
   ارزشمند شدن بیت کوین براساس ذهنیتی هست که نسبت بهش شکل گرفته و ویژگی هایی که داره.
   شاید انتشار این ارز زمانبندی خیلی خوبی داشته.
   دلایل زیادی دست به دست هم دادن تا بیت کوین اینجا برسه.
   در مورد دلیل ارزش ارزهای دیجیتال این مطلب رو بخونید

 36. و ظاهرا”از این بازی سود اصلی نصیب سازندگان سخت افزارهای بیت کوین میشه که روز به روز بازد قویتر باشند و پول زیادی برای خرید آنها لازم است و کارتل های بزرگ پشت این بازی هستند.

 37. این بلاک بیت کوین که استخراج میشه ، یک جسم فیزیکی است ؟ بعبارت دیگه این دستگاهASIC قطعه ای برای ما تولید میکنه ؟

  1. نه دوست عزیز.
   بلاک رو یک فضای خالی در نظر بگیرید که تراکنش های بیت کوین داخلش قرار میگیره.
   بلاک یه چیز کاملا دیجیتال هست و شیء یا چیز فیزیکی نیست.
   بلاک چین (Blockchain) یعنی چی؟ یعنی زنجیره ای از بلاک ها. یعنی بلاک‌های زیادی پشت سر هم قرار می‌گیرند و مثل زنجیر به هم وصل هستند.
   برای اینکه تراکنش های بیت کوین یکی یکی تایید نشه، دسته ای از تراکنش ها در یک بلاک جا میگیره. وقتی ظرفیت این بلاک پر شد، به بلاک چین اضافه میشه و در سرتاسر شبکه بیت کوین منتشر میشه.

   هر تراکنش بیت کوین حجم خاصی داره.
   حجم تراکنش ها بسیار پایین هست (درحد چند بایت) ولی بازهم فضایی رو اشغال میکنه.
   هر بلاک بیت کوین هم در حال حاضر 1 مگابایت فضا داره و در حال حاضر حدود 2500-2600 تراکنش در هر بلاک جا میگیره.

   دستگاه ASIC قطعه ای تولید نمیکنه. این دستگاه صرفا توان پردازش بسیار بالایی داره و به همین خاطر گرانقیمت هست.
   این دستگاه دقیقا کار استخراج بلاک (یعنی وارد کردن تراکنش ها در داخل بلاک و اضافه کردن بلاک به بلاک چین بیت‌کوین) رو انجام میده.
   با اینکار، کارمزد تراکنش هایی که این دستگاه وارد بلاک کرده به شخص استخراج کننده میرسه (در کیف پول بیت کوین اضافه میشه)
   همچنین، با استخراج هر بلاک، مقداری بیت کوین هم تولید میشه که در حال حاضر 12.5 بیت کوین هست و بین استخراج کنندگانی که در استخراج اون بلاک مشارکت داشتند تقسیم میشه.

   توان پردازش زیاد برای استخراج بیت کوین لازمه چون اونقدر تعداد ماینرها زیاد شدند که کامپیوترهای عادی توان رقابت با سایر ماینرها رو ندارند
   رشد توان پردازش ماینرها با رشد قیمت بیت کوین در حال افزایش هست چون همیشه نیاز به دستگاه های پیشرفته تر برای استخراج بیت کوین وجود داره

   با این توضیحات امیدوارم پاسخ بسیاری از سوالات شما و سایرین رو داده باشم.

   1. بنام او
    سلام و سپاس بابت مقاله خوبتان.
    -/اینطورکه بنده متوجه شدم حدود 21میلیون هدف هش یا همان عدد 64 رقمی بواسطه یک ژاپنی تولید و مشخص شده یا اینکه بمرور داره مشخص میشه توسط برنامه.
    خوب الان با توجه به شرکت ها و دستگاههای ماینینگ عظیم کار برای افرادی مثل بنده که بخواهم مانینگ شوم بسیار سخت شده یا عملا صفره شانسم.مگر اینکه من هم برم چندین دستگاه اسخراج تهیه کنم؟
    خوب مثلا من نوعی, الان پول میدم و یک دستگاه استخراج میگیرم، بعد اینکه این دستگاه را گرفتم و برای استخراج یک هش هدف , یک قطعه داده تصادفی ایجاد کردم، ایا دستگاه خودکار کار رو شروع میکنه یا نه من باید همینطور بصورت دستی کار و چک کنم نتایج را؟؟؟؟؟
    سه:ایا خود دستگاه میتونه داده تصادفی ایجاد کنه؟؟؟؟؟
    در کل منظورم اینکه اینکار نیاز بتخصص برنامه نویسی یا تخصص ریاضی نیاز دارد؟؟؟؟

    لطفا راهنمایی کنید
    سپاس از شما

    1. سلام.
     خواهش میکنم دوست عزیز
     متاسفانه شما هم کارکرد ماینینگ رو اشتباه متوجه شدید.
     چیزی به عنوان 21 میلیون هش هدف نداریم.
     اون 21 میلیون که خوندید، تعداد کل بیت کوین هایی هستن که میتونه استخراج بشه.

     اگه بیت کوین رو یه سکه در نظر بگیریم، 21 میلیون سکه میتونه تولید بشه و بیش از این امکان پذیر نیست.
     این یکی از قوانین شبکه بیت کوین هست
     ولی هر یک بیت کوین میتونه به 100 میلیون قسمت مساوی تقسیم بشه که به هرکدوم از این 100 میلیون قسمت، 1 ساتوشی میگن.
     یعنی هر 1 بیت کوین معادل 100 میلیون ساتوشی هست.
     این رو به عنوان افزایش اطلاعات عرض کردم و ربط زیادی به ماینینگ نداره.
     در مورد ساتوشی و محاسبه اش میتونید این مطلب رو بخونید

     نام ساتوشی ناکاماتو هم یه نام مستعار هست و ممکنه نام یک گروه خاص باشه و صرفا یک فرد نباشه.
     ممکنه اصلا این شخص ژاپنی نباشه.
     هنوز هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مشخص نیست.

     در مورد شیوه استخراج، شما پس از نصب و راه اندازی دستگاه های ماینر، کار خاصی مثل برنامه نویسی یا محاسبات ریاضی انجام نمیدید
     پردازش توسط دستگاه انجام میشه و صرفا باید دستگاه تحت نظارت شما باشه تا اگه به مشکلی مثل قطعی اینترنت، افزایش دما یا هرمشکل دیگه ای مواجه شد و هش ریت افت کرد مشکل رو برطرف کنید.

     موفق باشید

 38. سلام….
  دوست عزیز والله ما که دو زاریمون نیوفتاد این بیت کویین چیه و اصلا توضیح درستی ندادید که این دستگاه دقیقا کارش چیست و برق مصرفی زیاد آن به چه علت است و کار اصلی این دستگاه د شبانه روز چه میتواند باشد …؟؟ آیا حجم حافظه در اختیار مردم قرار میدهد یا چیز دیگری …؟؟ متاسفانه شما توضیحات را از دید خودتان که حرفه ای اینکار هستید ارائه کردید ولی یک فرد مبتدی هر چقدر هم که مطالبتان را بخواند چیز خاصی دستگیرش نمیشود ،،، حتی یکی از دوستانم هم این مطالب را خواند اما چیزی متوجه نشد….!!!!؟؟؟

  1. سلام
   توضیحات بیشتر به متن اضافه شد، فکر میکنم بخش “نگاهی به استخراج بیت‌کوین” رو بخونید موضوع برای شما شفاف تر میشه.
   کار اصلی دستگاه ماینر، پردازش اطلاعات هست و به دلیل کار سنگینی که انجام میده برق زیادی مصرف میکنه.

 39. سلام. من فقط اینو متوجه شدم. ، که یه عده دستگاههایی رو ساختن به مام ماینر .
  حال برای فروششون به یه عده طمعکار دیگه از ، از راه نیرنگ وفریب وارد شدند که بابا بااین دستگاهها میشه رمز بیت کوین بدست بیاری وبه خودمون بفروشی وما به شما دلار بدیم . اون عده طمعکارهم با تبلیغ و شایعه بیت کوین بیت کوین ، هی این بازارو گرم میکنن ، ویه عده دیگه هم واسه اینکه پز بیزینس بدن واینکه از قافله عقب نمونده ایم ، از این اوضاع استقبال میکنن یعنی ماهم از اوضاع دنیا باخبریم ، هدف اصلی هم فروش این دستگاههاست به افراد ، ( داستان لحاف ملا نصرالدین ) البته یه عده اگرچه میدونند سودی نصیبشون نمیشه بازم لاف بیت کوین بیت کوین سر میدن . وسلام

  1. به نظر من ایده بیت کوین ایده کثیفی هست و بطور کلی میشه گفت این ایده یعنی هر کس بیشتر الکی انرژی مصرف کنه و هوا رو آلوده بکنه بهش پول میدیم و هرچه بیشتر آلوده بکنه پول بیشتری و برای انجام این کار هم باید آلوده کننده هائی رو که ما میسازیم بخرید وگرنه وقتتون رو تلف کردین البته بنظرم اگر به این طرح و ایده یک چیزی الحاق میشد طرح خوبی بود مثلا اینکه این محاسبات در جایی مورد استفاده داشت

 40. مطلب بسیار گنگ بود ٬٬٬اول باید درمورد چه بودن بیت کوین توضیح میدادی تا افراد بسیار مبتدی بدونن قضیه چیه ٬یه راست رفتی سراغ توضیحات تخصصی . یه مثال میزنم تا به اشتباه خودتون پی ببرید . مثلا برای یک فرد را از ۱۵۰سال پیش به امروز بیاری ودرمورد گیربکس ماشین و یا نحوس رانندگی با ماشین براش توضیح بدی ٬ خوب اول بهش بگو اصلا ماشین چیه و چه کارایی داره بعد برو سراغ آموزش رانندگی و فنی ماشین.

  1. در مورد فنی بودن مطلب حق با شماست
   با این حال نمیشه همه چیز رو در یک مطلب منتشر کرد
   در مورد بیت کوین در اینجا کاملا توضیح دادیم:
   https://www.bourseiness.com/bitcoin
   علاوه بر این اگه دقت کنید ابتدای مطلب هم یه لینک داریم: در صورتی که در زمینه ارزهای دیجیتال اطلاعات کمی دارید، توصیه می‌کنیم این صفحه را بخوانید: ارز دیجیتال دقیقا چیست؟

 41. سلام.

  یک سوال.
  وقتی از پلت‌فرم موبایلی، دسکتاپی یا آنلاین به عنوان یک کیف پول استفاده میکنیم، یک آدرس منحصر به فرد برای ولت ایجاد میشود.
  سوال من این هست که با داشتن این آدرس میتوان متوجه شد که این آدرس توسط چه پلت‌فرم یا کیف پولی ایجاد شده؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *