تفاوت کارآفرینی و ایجاد اشتغال در چیست؟

در حال حاضر بسیاری از کشور‌ها در مورد کارآفرینی توجه خاصی نشان داده‌اند به طوری که باعث شده سیاست‌های کارآفرینی ایجاد شود.

کشورهایی که در زمینه‌های اقتصادی و تجاری موفق عمل کرده‌اند عامل پیشرفت و موفقیت خود را در زمینه‌هایی همچون انجام تحقیق و پژوهش، حمایت از کارآفرین، توسعه فرهنگ کارآفرینی و آموزش‌های مورد نیاز به کارآفرین می‌دانند.

امروزه در ایران، مسئله کار و اشتغال جوانان برای خانواده‌ها و دولت به یکی از اساسی‌ترین مسائل تبدیل شده است‌. مسئله اشتغال یکی از دغدغه‌های اصلی هر جوانی است به طوری که زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

حال بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که ایجاد شغل از وظایف کدام سازمان یا بخش است؟ آیا ایجاد اشتغال جزء وظایف دولت است یا بخش خصوصی؟ چه تفاوت یا تفاوت‌هایی بین کارآفرینی و ایجاد اشتغال وجود دارد؟

کارآفرینی چیست؟

در میان اکثر مردم رایج شده است که دولت‌ها موظف هستند زیر ساخت‌ها را توسعه دهند و بستر اقتصاد و کسب و کار را بسازند ولی در واقع این وظیفه بخش خصوصی است.

جالب است بدانید که موضوع کارآفرینی در این دوره رواج بسیاری یافته است به طوری که مردم کارآفرینی را با اشتغال زایی اشتباه می‌گیرند.

واژه کارآفرینی طی قرن‌ها پیش به زبان فرانسوی رایج گشت. کلمه فرانسوی کارآفرینی یعنی Enterprendre به معنای متعهد شدن است که در سال ۱۸۴۸ به کارآفرینی در زبان انگلیسی ترجمه شد.

به فرآیند توسعه کسب و کار به نحوی است که ایده‌ای جدید از صفر وارد مرحله عمل می‌شود و تا جایی پیش می‌رود که به مرحله اجرا برسد و کار سودده‌ شود.

این فرآیند همواره با قبول ریسک‌هایی همراه است که در نهایت منجر به تولید و معرفی یک محصول یا خدمتی جدید به جامعه می‌شود. شاید تعریف این واژه ساده باشد ولی پیاده سازی فرآیند کارآفرینی ممکن است مشکل باشد.

کارآفرین به کسی گفته می‌شود که با در اختیار داشتن مهارت‌ها در جهت به نتیجه رساندن و عملی کردن ایده‌ها و خدمات تلاش کند و هر ریسکی را در این مسیر بپذیرد.

توجه داشته باشید که فقط تحویل محصول تولید شده مد نظر نیست بلکه باید این محصول به خدمات مورد نیاز مردم تبدیل شود و محصولی باشد که مردم به آن نیاز دارند.

در این فرآیند، کارآفرین به مهارت‌هایی نظیر مهارت‌های بازاریابی، مهارت‌های رهبری، مهارت‌های ارتباطی، قابلیت برنامه ریزی و … نیاز دارد .

اشتغال‌زایی چیست؟

واژه اشتغال زایی ناخودآگاه این تصور را در ذهن تداعی می‌کند که برای پاسخ به نیاز‌های بازار، یک شغل ایجاد شود.

همان طور که می‌دانید کلمه اشتغال‌زایی در گفتمان‌های سیاسی کاربرد زیادی دارد. به عنوان مثال یک کاندید ریاست جمهوری ممکن است علاوه بر شرایط مالیاتی در مورد برنامه‌های جدید در زمینه ایجاد شغل نیز سخنرانی کند.

در عمل از این واژه زمانی استفاده می‌شود که یک صنعت خاص کارگران و کارمندان بیش تری را در صورت نیاز به کار گیرد و نیاز بازار را برای خدمات و محصولات رفع نماید.

اشتغال زایی را از ساده به سخت به چهار دسته طبقه بندی می‌کنند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم

اشتغال‌زایی با سرمایه گذاری دولت

دولت با سرمایه گذاری بر روی پروژه‌هایی که می‌توانند باعث شکل گیری خدمات جدید گردند، اشتغال زایی می‌کند.

دولت این کار را با بستن قرارداد‌هایی با بخش خصوصی برای اجرای پروژه‌هایی در زمینه‌های مهندسی، حقوقی، زیر ساختی و … انجام می‌دهد. علاوه بر این دولت می‌تواند برنامه‌های در حال اجرای بخش خصوصی را مورد حمایت قرار دهد و سریع‌تر به نتیجه رسیدن آن‌ها را ساده کند.

این روش از منبع بی نهایت پول دولت برخوردار است که به همین دلیل یکی از ساده‌ترین شیوه‌ها و سریع‌ترین روند در اشتغال زایی است.

اشتغال‌زایی تحت تاثیر قانون

کاندیدی را در نظر بگیرید که سیاست‌های مالی جدیدی در نظر گرفته است. حال اگر این فرد انتخاب شود و سیاست‌هایش را عملی سازد، تفاوت‌های واضحی در اقتصاد و صنعت ایجاد می‌شود.

این امر می‌تواند تنها با یک تغییر کوچک در مسئله اشتغال‌زایی تاثیر بگذارد. این تغییرات باید در حد متعادل و میانه انجام گیرد؛ چرا که تغییرات زیاد در سیاست‌های مالی ضربه بزرگ اقتصادی دارد و تغییرات کوچک نیز به همین صورت است.

بنابراین میانه روی در ایجاد تغییرات بهترین گزینه و در عین حال سخت‌ترین کار است.

سهم بازار در اشتغال زایی

اگر فرد بیکار با بلندپروازی یک کسب و کار را شروع کند که به نظرش ورورد به آن بازار ساده است، این کار می‌تواند موجب اشتغال زایی شود. این کسب و کارهای جدید معمولا به راحتی مشاغل را ایجاد می‌کنند.

اشتغال‌زایی به وسیله اجرای ایده‌ها

سرمایه گذاری، اختراع و نوآوری را می‌توان سه مرحله اشتغال‌زایی دانست. این روش سخت‌ترین و بهترین روش ایجاد اشتغال بلند مدت است.

تفاوت‌های کارآفرینی و اشتغال زایی

با توجه به مطالبی که تا اینجا به آن‌ها پرداختیم در ادامه می‌خواهیم به طور کلی تفاوت‌های اصلی کارآفرینی و اشتغال‌زایی را بیان کنیم.

 1. اولین تفاوت کارآفرینی و اشتغال زایی در این است که کارآفرینی در واقع یک شغل جدید می‌سازد، در حالی که اشتغال زایی برای شغل‌های ایجاد شده با توجه به تقاضای بازار، اقدام به جذب نیرو می‌کند.
  به عبارتی بهتر در کارآفرینی درآمد از طریق تغییر عناصر اصلی کسب و کار شکل می‌گیرد ولی در اشتغال زایی کسب و کار فعلی توسعه می‌یابد بدون این که عناصر اصلی کسب و کار تغییر کند.
 2. یکی دیگر از تفاوت‌های شاخص را می‌توان در مربوط بودن کارآفرینی به بخش خصوصی دانست، در صورتی که اشتغال زایی وظیفه دولت است.
  به عبارتی دیگر دولت موظف به حمایت فعالیت و فرآیندهایی است که در نهایت منجر به تسریع اشتغال زایی می‌شود.
  دولت به جای این که مستقیم وارد اشتغال زایی و یا بزرگ کردن دولت شود، می‌تواند گام‌های موثری در اقداماتی نظیر گسترش فرهنگ کارآفرینی، تشویق کارآفرینان، افزایش ارزش کارآفرینی و کارآفرینان در جامعه و حمایت از فعالیت‌های آنان بردارد.
 3. کارآفرینی در هر عرصه و مرحله‌ای یک خدمت متفاوت و یا یک کالای جدید را ارائه می‌دهد در حالی که اشتغال زایی به ندرت به نوآوری منجر می‌شود.
  یعنی فقط در یک مورد اشتغال‌زایی به ایده و نوآوری جدید می‌رسد که یکی از سخت‌ترین شیوه‌ها است و کم‌تر به کار می‌رود.
  ذکر این نکته حائز اهمیت است که برخی افراد فکر می‌کنند فقط با داشتن یک ایده می‌توانند یک کارآفرین موفق باشند در حالی که باید بدانید این موضوع فقط یک مرحله از فرآیند کامل کارآفرینی است.
 4. هدف اصلی کارآفرینان ایجاد اشتغال نیست ولی از آن جایی که هیچ کاری بدون نیروی انسانی فعالیت نمی کند، می‌توان گفت یکی از دستاوردهای کارآفرینان ایجاد اشتغال است.
 5. کارآفرینی یک منبع ثروت تولید می‌کند و برای این کار از افراد مناسب استفاده می‌شود. در صورتی که اشتغال زایی از منابع ثروت موجود بهره می‌گیرد و آن‌ها را توزیع می‌کند و همیشه با بهروه وری همراه نیست.
 6. اشتغال زایی معمولا منافع سرشاری برای فرد ندارد و فقط مربوط به جامعه می‌شود؛ ولی منافع کارآفرینی متوجه شخص کارآفرین و جامعه می‌شود.

در انتها باید بدانید که اشتغال‌زایی و کارآفرینی هر دو با هم در ارتباط هستند ولی منطبق بر هم نیستند به طوری که کارآفرینی می‌تواند به اشتغال زایی منجر شود و به عنوان یکی از نتایج کارآفرینی باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

اموزش بورس

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

می‌توانید بدون درج نظر نیز از نظرات مطلع شوید، برای اینکار اینجا کلیک کنید.

.

.


نکات مهم

 • پاسخ‌هایی که به دیدگاه‌ کاربران گرامی داده می‌شود صرفا نظر شخصی نویسنده دیدگاه است و مسئولیت استفاده از این اطلاعات بر عهده کاربران خواهد بود.
 • دیدگاه‌هایی که دارای متن‌های تبلیغاتی، مشخصات شخصی و مطالب غیرمرتبط هستند پذیرفته نمی‌شوند.
 • لطفا سوال‌تان را واضح و شفاف بپرسید (خود را جای دیگران قرار دهید).
 • سوالات مبهم و تکراری (قبلا در نظرات جواب داده شده) پاسخی دریافت نمی‌کنند.

مطالب مرتبط

برای داشتن کسب‌و‌کار موفق روی این 5 چیز تمرکز کنید

ضروری است که بدانید باید در ابتدای مسیر راه اندازی کسب‌وکارتان بر چه چیزهایی متمرکز بمانید تا بتوانید به آسانی به موفقیت دست پیدا کنید. باعث تعجب است که تعداد…
بیشتر بخوانید

انواع کارآفرینی را بشناسید (40 نوع کارآفرینی وجود دارد!)

اغلب به کسی که یک کسب و کار آغاز کرده است، کارآفرین خطاب می‌شود. کارآفرین فردی است که با صرف زمان و انرژی لازم، منابع، نیروی کار، مواد اولیه و…
بیشتر بخوانید

5 راه برای مدیریت و متمرکز نگه داشتن فریلنسرها (کارکنان دورکار)

دورکاری روش خوبی برای شرکت‌هاست که بتوانند فعالیت خود را به قسمت‌های مختلف کشور گسترش دهند. همچنین برخی شرکت‌ها و سازمان‌ها برای کاهش هزینه‌هایشان افرادی را بصورت دورکاری استخدام می‌کنند.…
بیشتر بخوانید

مشتری شما کیست؟ چگونه بخش‌بندی بازار را انجام دهید؟

به گفته بیل اولت در کتاب «21 گام برای راه اندازی یک کسب و کار موفق»، اولین کاری که شما برای راه‌اندازی کسب و کار یا در واقع پیاده‌سازی ایده‌تان…
بیشتر بخوانید

10 اشتباه خطرناک که کارآفرینان جوان مرتکب می‌شوند

جوانان کارآفرین، اشتباهات بسیاری در اوایل کارآفرینی مرتکب می‌شوند. اگر شما یک کارآفرین جوان هستید و اولین تجربیات‌تان را در دنیای کارآفرینی کسب می‌کنید به اشتباهاتی که در ادامه اشاره…
بیشتر بخوانید

برای موفقیت در شروع کارآفرینی به چه نکاتی توجه کنیم؟

کارآفرین شخصی است که یک نیاز را شناسایی کرده و یک ایده نوآورانه برای کسب و کار ارائه می‌دهد تا آن نیاز را رفع کند. کارآفرینان ریسک پیاده‌سازی ایده خود…
بیشتر بخوانید