برای بهتر دیده شدن کسب و کار دیجیتال چه کارهایی باید انجام دهیم؟

محمدامین حسامی
محمدامین حسامی
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رشد کسب و کارهای دیجیتال

به نظر می رسد بازاریابی دیجیتال روشی است که برای افزایش ترافیک و در نتیجه بهتر دیده شدن کسب و کار شما مناسب خواهد بود.

اغلب اوقات از این نوع بازاریابی برای فروش محصولات و خدمات استفاده می شود. شما با شناخت و به کارگیری انواع بازاریابی می توانید کسب و کار خود را رونق هید.

برای موفق شدن در کسب و کار بهتر است از هر دو نوع بازاریابی دیجیتال آفلاین و آنلاین استفاده نمایید. اهمیت بازاریابی دیجیتال به‌قدری است که نادیده گرفتن آن در کسب‌وکار، جذب مشتریان را ناممکن و در نتیجه موجب عقب ماندن از رقبا می‌شود.

در ادامه انواع روش‌ها در بازاریابی دیجیتال را بیان می‌کنیم.

۱- بهینه‌سازی موتور جستجو یا سئو

شاید اولین قدم برای بهتر دیده شدن کسب‌وکارهای دیجیتالی، بهینه‌سازی موتور جستجو یا به‌اصطلاح کار کردن بر روی سئوی سایت باشد.

بهینه‌سازی موتور جستجو، میزان ترافیک وب‌سایت شما را به‌صورت ارگانیک افزایش می‌دهد. جستجو به‌صورت ارگانیک نیز باعث می‌شود هنگامی‌که کاربر کلمات کلیدی خود را در موتور جستجو وارد می‌کند، محتوای تولیدی شما به‌صورت رایگان در نتایج گوگل مشاهده شود.

فهرستی که کاربر بعد از وارد کردن کلمات کلیدی در موتور جستجو مشاهده می‌کند با الگوریتم‌های مخصوص گوگل رتبه‌بندی می‌شود. وقتی کاربر الگوی جستجوی خود را تغییر دهد، الگوریتم‌ها نیز متناسب با انتخاب نتایج به‌دست‌آمده تغییر می‌کند.

واضح است که هر چه رتبه شما در نتایج گوگل بالاتر باشد، ترافیک بیش‌تری به سمت سایت شما هدایت می‌شود‌. افزایش ترافیک سایت به معنای بالا رفتن تعداد مشتریان یا بازدیدکنندگان خواهد بود.

بهتر است بدانید که سئوی داخلی و خارجی تنها دو عامل مؤثر در بهینه‌سازی موتور جستجو هستند. سئوی داخلی برای رشد سئوی داخل وب‌سایت صورت می‌گیرد. در مقابل سئوی خارجی قرار دارد که برای بهبود سئو در خارج از فضای سایت انجام می‌شود.

گفتن این مسئله خالی از لطف نیست که هدف از بهینه‌سازی موتور جستجو تنها به دست آوردن رتبه اول در نتایج گوگل نیست؛ بلکه مقصود نهایی ایجاد بهترین سایت برای جذب کاربران مدنظر است. قرار گرفتن در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو موجب بهتر دیده شدن و رونق سریع‌تر کسب‌وکارتان می‌شود.

۲- بازاریابی موتور جستجو

بازاریابی موتور جستجو در پوشش خرید ترافیک اختصاصی از موتورهای جستجو مؤثر است.  SEMیا همان بازاریابی موتور جستجو، فضایی را جهت تبلیغات برای وب‌سایت شما خریداری می‌کند. از پلتفرم‌های غیر رایگانی نظیر Ads Bing و Adwords Google می‌توانید به‌منظور این کار استفاده نمایید.

برای بازاریابی با استفاده از این روش باید مبلغی را به موتورهای جستجو بپردازید. با خرید این پلتفرم‌ها تبلیغات بازاریاب با استفاده از کلمات کلیدی معین، در بخش‌های مختلف SERP نمایش داده می‌شوند.

یکی از روش‌های متداول بازاریابی موتور جستجو تبلیغات کلیکی است. شما با روش PPC یا تبلیغات کلیکی، به ازای هر کلیک بر روی تبلیغات مبالغ مشخصی را دریافت می‌کنید. این روش در شبکه‌های اجتماعی مختلفی نظیر اینستاگرام مورداستفاده قرارگرفته است.

۳- بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing

امروزه بر کسی پوشیده نیست که شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی و توسعه کسب‌وکارها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بهره‌گیری مناسب از شبکه‌های اجتماعی نیازمند شناخت ورودی و خروجی بازاریابی در این شبکه‌ها است.

در دنیای دیجیتالی امروزی روش بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، محصولات شما را در معرض دید مشتریان قرار می‌دهد و ارتباط شما را با مشتریان بیش از بیش نزدیک می‌کند.

در این روش استفاده از بازخوردهای مشتریان می‌توانید کیفیت محصولات و خدمات خود را بهبود دهید.

اعمالی که در شبکه‌های اجتماعی به‌منظور افزایش ترافیک به کار گرفته می‌شوند در حوزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی قرار دارند.

برای بهره‌مندی از این روش می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک، توییتر، لینکدین استفاده نمایید. قطعاً استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بهبود، توسعه، سرعت رشد و موفقیت در کسب‌وکار شما را تضمین کند.

شرکت‌هایی که از مدل کسب‌وکار B2C یا شرکت به مشتری استفاده می‌کنند حداکثر بهره را از این روش می‌برند؛ زیرا بدون واسطه محصولات یا خدمات خود را به مشتری نهایی عرضه می‌کنند.

بهتر است به این نکته توجه کنید که موضوعات مورد گفتگو توسط کاربران را با دقت بررسی کنید. در این زمینه شما می‌توانید به نظرات مخاطبان توجه نمایید و میزان جذابیت مطالب را با مشاهده تعداد لایک و به اشتراک‌گذاری آن مطلب ارزیابی کنید.

۴- بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی یکی دیگر از روش‌های بازاریابی دیجیتال است که شما  استفاده از این روش می‌توانید با ارائه محتوای باکیفیت به کاربران، فروش خود را به حداکثر برسانید.

قرار دادن محتوای باکیفیت می‌تواند در پلتفرم‌های مختلفی اعم از یوتیوب، توییتر و سایت خودتان انجام شود. با به کار گرفتن این روش کارایی افزایش می‌یابد؛ چراکه محتوای تولیدی را با روش‌های قبلی یعنی بازاریابی، بهینه‌سازی و شبکه‌های اجتماعی ترکیب می‌کند.

ذکر این نکته ضروری است که برای تولید محتوای باکیفیت باید مشتریان خود را در نظر داشته باشید؛ زیرا این عمل موجب می‌شود که حوزه موضوع انتخابی شما محدود به کاربران نهایی می‌شود.

زبان و کلمات مورد استفاده توسط کاربران را در نظر بگیرید‌. همچنین شما با به کار گرفتن این اطلاعات می‌توانید سئوی سایت خود را بهبود دهید.

بهتر است بدانید که قرار دادن محتوای تولیدی در تمامی پلتفرم‌های شبکه اجتماعی می‌تواند بازدیدها و بازخوردها را افزایش دهد. بازاریابی محتوا یک فعالیت مداوم است که هدف اصلی آن آشنا کردن مشتریان با برند محصول و آموزش آن‌ها است که رابطه‌ای با فروش محصولات ندارد.

بنابراین از مطالبی استفاده کنید که کاربر را جذب کند و از محتواهای نامرتبط جدا پرهیز کنید. استفاده از بک لینک نیز روش خوبی برای افزایش بازدید از سایت است.

۵- بازاریابی پورسانتی یا Affiliate Marketing

در روش همکاری در فروش یا بازاریابی پورسانتی برای فردی که مشتری جذب می‌کند به ازای جذب هر مشتری، مبلغی در نظر گرفته می‌شود. اکثر وب‌سایت‌های فروش اینترنتی از این روش برای جذب مشتری استفاده می‌کنند.

در نظر گرفتن این نکته حائز اهمیت است که قوانین و مقررات باید قبل از جذب افراد مشخص شود. شعار برندتان را به فروشندگان خود گوشزد کنید و توجه کنید که فروشندگانی را که به کار گرفته‌اید برند شما را معرفی می‌کنند.

برای استخدام افراد علاقه‌مند به همکاری در فروش از یک قرارداد کاری استفاده کنید و کار را به صورت رسمی پیش ببرید.

۶- بازاریابی تأثیرگذار

بازاریابی تأثیرگذار یکی از مدرن‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال است.

از افراد دنبال کننده‌های زیاد یا معروف برای افزایش فروش و جذب مشتری استفاده می‌شود. این نوع بازاریابی در شبکه‌هایی هم چون اینستاگرام، تلگرام به کار می‌رود.

افراد تأثیرگذار می‌توانند نظر کاربران را به سمت کانال‌های شما هدایت کنند. با این عمل فرد تأثیرگذار، دنبال کننده‌ها و بازدیدکنندگان کانال‌های شنا افزایش می‌یابد.

فقط دقت داشته باشید که حتماً قبل از انتخاب فرد تأثیرگذار در موردش تحقیق کنید تا از جعلی نبودن حساب کاربری مطمئن شوید.

۷- بازاریابی ایمیلی

در این روش شما می‌توانید اطلاعاتی مانند تغییرات اخیر محصولات، معرفی محصولات خود را با ارسال ایمیل به مشتریان خود اطلاع دهید.

این روش یک رابطه مخصوص بین مشتری و شرکت ایجاد می‌کند. شما با ارسال ایمیل برای مشتریان خود ارزش قائل می‌شوید و اعتماد آن‌ها را برای وفاداری به برندتان افزایش می‌دهید.

با این کار می‌توانید بدون هزینه، مشترکین خود را از طریق اعتمادسازی برند و تولید محتوای مناسب جذب کنید.

۸- بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی یکی دیگر از روش‌ها است که در آن از محتواهای طنز یا عجیب به‌منظور افزایش اشتراک‌گذاری مطالب و در نتیجه بالا بردن تعداد بازدیدکننده‌های سایت به کار می‌رود.

این روش ترافیک سایت را در یک مدت زمان کوتاهی بالا می‌برد. استفاده از این روش نیز سخت است اما ارزش امتحان را دارد.

شرکت‌هایی که طرفدار مدل B2C هستند بیش از سایرین از این روش استفاده می‌کنند.

۹- تبلیغات موبایلی

تمام روش‌های تبلیغاتی قبل را می‌توان با استفاده از این روش انجام داد. برخی از روش‌های بیان‌شده در بازاریابی تلفن همراه مطابقت ندارد به‌عنوان مثال تبلیغات پیامکی فقط برای بازاریابی محلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما با استفاده از این شیوه می‌توانید کاربران موردنظر خود را از اخبار جدید شرکت، پیشنهادهای ویژه محصولات و خدمات و هم‌چنین کوپن‌های تخفیف مطلع سازید.

بازاریابی آفلاین

شیوه‌های بازاریابی تنها به محیط اینترنت وابسته نیست.‌ به‌منظور رسیدن به اهداف خود بهتر است از روش‌های بازاریابی دیجیتال آفلاین در کنار بازاریابی دیجیتال آنلاین استفاده کنید.

بازاریابی تلفن همراه، رادیویی، تلویزیونی نمونه‌هایی از بازاریابی دیجیتال آفلاین هستند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب