اگر سطح ۱۲,۰۰۰ دلار به حمایت تبدیل نشود، جهش بیت کوین بی‌ثمر خواهد ماند

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
blank

قیمت بیت کوین از سطح ۱۲,۰۰۰ دلار عبور کرده است؛ با این حال، رسیدن به این سطح، بدون تبدیل آن به حمایت، ممکن است حتی ضرر بیشتری برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

روز سه‌شنبه (29 مهر)، خریداران بیت کوین تا حدی فشار خرید را افزایش دادند که بیت کوین بتواند اندکی از سطح ۱۲,۰۰۰ دلار عبور کند، سطحی که از 1 سپتامبر (11 شهریور) تاکنون، با روند تماس نداشت.

1 2
عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

این حرکت پس از افزایش حجم معاملاتی روز دوشنبه، 19 اکتبر (28 مهر) و رسیدن قیمت به 11,822 دلار اتفاق افتاد. با افزایش فشار خرید، قیمت توانست از مقاومت سرسخت 12,000 دلاری عبور کند و به سطح 12,038 دلار برسد.

2 13
حجم معاملات قراردادهای آتی بیت کوین به تفکیک صرافی‌ها. منبع: Digital Assets Data

جهش بیت کوین تا 12,000 دلار با افزایش حجم معاملات در سرتاسر صرافی‌های قراردادهای آتی بیت کوین نیز همراه بود. پیش از این نیز اعلام شده بود که حجم معاملات لانگ (خرید) در قراردادهای آتی بورس کالای شیکاگو (CME) به رکوردی تاریخی دست یافته است.

در اوایل هفته، با بن‌ بست مذاکرات بین نمایندگان جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره ایالات متحده و احتمال عدم تصویب طرح ثانویه مشوق‌های مالی دولتی برای مبارزه با مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا، بازارهای سنتی دچار افت شدند.

با این حال، حرکات اخیر بیت کوین می‌تواند نشان‌دهنده جدایی نسبی این ارز دیجیتال از بازارهای سهام باشد، گرچه این «جدایی» احتیاج به زمان بیشتر و افزایش قدرت صنعت ارزهای دیجیتال دارد.

3 11
قیمت بیت کوین در مقابل عملکرد سه‌ماهه شاخص S&P 500. منبع: Skew

صرف نظر از اینکه سرمایه‌گذاران بیت کوین تا چه اندازه مشتاق به جدایی بازار این ارز دیجیتال از بازارهای سنتی باشند، بیت کوین یکی از بهترین عملکردها را در سال 2020 از خود به‌جای گذاشته و از ابتدای سال تا به امروز، شاهد رشدی 65.4 درصدی بوده است.

4 6
بازده دارایی‌های کلان در سال ۲۰۲۰. منبع: Skew

سطح ۱۲,۰۰۰ دلار باید به حمایت تبدیل شود

5 3
نمودار روزانه بیت کوین-تتر. منبع: TradingView

طی روز گذشته، بالاترین قیمت روز بیت کوین 12,038 دلار بود که فقط 10 دلار با اوج قبلی قیمت در 1 سپتامبر فاصله دارد (در حال نگارش این مقاله، اوج قبلی قیمت نیز شکسته شده و روند تا 12,156 دلار پیش رفته است). البته، بیت کوین دچار اصلاحی 18.5 درصدی طی چند روز بعد از 1 سپتامبر شد. بنابراین، معامله‌گرها احساسات ضدونقیضی در مورد عملکرد فعلی بیت کوین و فتح سطح 12,000 دلار دارند، خصوصاً با توجه به اینکه 5 تماس قبلی روند با این سطح، با سقوطی شدید همراه بود.

از نظر تحلیل حرکات قیمت، هنگامی که روند در یک کانال صعودی، نزدیک به مقاومتی کلیدی می‌شکند، به‌طور معمول تعدادی از سرمایه‌گذاران اقدام به ذخیره سود می‌کنند و این مسئله اغلب منجر به افت قیمت و بازگشت روند تا مقاومت پیشین می‌شود. در این حالت، حفظ مقاومت قبلی به‌عنوان سطح حمایت بسیار کلیدی است که ظاهراً، بیت کوین به‌خوبی از پس این کار برآمده است.

6
نمودار ۴ ساعته بیت کوین – تتر. منبع: TradingView

در تایم‌فریم چهارساعته، با سقوط قیمت تا 11,850 دلار به‌ دلیل ذخیره سود توسط سرمایه‌گذاران، می‌توان همین الگو را مشاهده کرد.

گرچه، سطوح حمایتی در محدوده 11,500 تا 11,400 دلار و همچنین 11,200 تا 10,900 دلار وجود دارد؛ اما، در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین با عملکردی خیره‌کننده و حفظ سطح مقاومت قبلی به‌عنوان حمایت تا 12,156 دلار رشد کرده است.

در صورت حفظ این موقعیت، می‌توان به آینده روند قیمت و ثبت رکورد تاریخی جدید توسط این ارز دیجیتال امیدوار بود. حتی در صورت افت مجدد روند، تثبیت قیمت بین بازه 11,800 تا 11,950 دلار نیز طی چند روز آینده می‌تواند نشانه‌ای قدرتمند از بازار بیت کوین باشد.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
  • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
  • بدون نگرانی از تحریم
  • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
  • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی