پنج نشانه ورود تدریجی بیت کوین به بازار صعودی

ریحانه کاظمیان مقدم
ریحانه کاظمیان مقدم
تحلیل بازار ارزهای رمزنگاری شده

با وجود ناکامی بیت کوین در شکست مقاومت چندین ساله 10,500 دلاری، بر اساس پنج نشانه‌ای که در این مقاله بررسی می‌کنیم، بیت کوین احتمالا در آستانه آغاز یک فاز صعودی ایستاده است.

بیش از یک ماه از هاوینگ می‌گذرد. طی این مدت، قیمت بیت کوین افت و خیزهای فراوان داشته است. این وضعیت بسیار شبیه به اوایل سال 2017 است، هنگامی که روند بیت کوین دو بار با سطح 1,180 دلاری تماس داشت و باعث فروشی گسترده شد تا قیمت برترین ارز دیجیتال طی فقط یک روز 40 درصد افت داشته باشد.

آن زمان، همه فکر می‌کردند بیت کوین مُرده است؛ اما، آنچه پس از آن اتفاق افتاد اولین نشانه‌ای است که اکنون نیز به ما می‌گوید در آستانه یک بازار صعودی هستیم.

chart1 8 عملکرد روزانه بازار رمزارز. منبع: Coin360

اولین نشانه: تله

chart2 9 نمودار یک‌روزه بیت کوین (سال 2017). منبع: TradingView chart3 8 نمودار یک‌روزه بیت کوین (امروز). منبع: TradingView

با مطالعه الگوهای تکرارشونده در نمودار، می‌توانید ببینید که الگویی که بعد از افت 40 درصدی از 1,180 دلار در ژانویه 2017 مشاهده شد، شبیه به افت 57 درصدی است که 12 مارس (22 اسفند)، یا همان پنجشنبه سیاه، اتفاق افتاد.

در هر دو مورد، قیمت تا سطوح پیش از افت بازگشت داشت و اندکی بعد یک الگوی M شکل (دو قله)، ایجاد کرد.

با این حال، نکته متفاوت در الگوی M سال 2017 این است که در آن زمان، پایان M درواقع، آغاز یک W بود؛ با اینکه الگوی دو دره کامل ایجاد نشد، آنچه که در مرحله بعد اتفاق افتاد افزایشی 2000 درصدی در قیمت بیت کوین بود.

در حال حاضر، در سال 2020، ما شاهد تکرار همین الگو هستیم. تنها پرسش این است که دره الگوی W دقیقا کدام نقطه است؟ آیا تمام شده یا باید شاهد یک پول بک کوچک دیگر باشیم؟

نشانه دوم: دامنه

chart4 9 نمودار یک ساعته بیت کوین. منبع: TradingView

11 ژوئن (22 خرداد) شاهد شکست مقاومتی در کانال صعودی بودیم که از زمان افت قیمت در پنجشنبه سیاه در حال شکل‌گیری بود. پول بک بعد از چنین جهش صعودی چشمگیری، اجتناب‌ناپذیر بود.

اکنون پس از ده روز، شاهد هستیم که کانال نزولی جدیدی باز شده و سطوح فیبوناچی به‌تمامی شکل گرفته‌اند.

قسمت فوقانی کانال، که مقاومت 9,600 دلاری را نشان می‌دهد، به خوبی روی سطح 61.8 درصدی فیبوناچی جای گرفته و قسمت میانی سطح 23.6 درصدی را در 9,168 دلار از آنِ خود کرده است.

این مسئله ممکن است در ابتدا شبیه به نشانه بازار صعودی به نظر نرسد. با این حال، با توجه نمودارها و نقشه رنگی دفتر سفارش‌ها، سطح 50 درصد فیبوناچی، که در محدوده 9,470 دلار شکل گرفته و سطح حمایت کانال که در محدوده 8,635 دلار ایجاد شده، حائز اهمیت هستند.

سومین نشانه: دفتر سفارش‌ها

chart5 6 نمودار نقشه رنگی بیت کوین. منبع: Tensorcharts

با نگاهی به دفتر سفارش‌های بیت کوین در پلتفرم تنسورچارتس (Tensorcharts)، مشاهده می‌کنیم که سفارش‌های فروش قابل توجهی وجود دارند، که با خط زردرنگ در محدوده 50 درصد فیبوناچی (9,450 دلار) مشخص شده‌اند. جالب است که تعداد بسیاری سفارش خرید در محدوده 8,800 دلار و همچنین در پایین کانال نزولی در 8,696 دلار وجود دارند.

در این وضعیت، مقاومت در 9,450 دلار و حمایت در 8,700 دلار شکل گرفته است. با این حال، با توجه به نوسانات و حجم برابر خریداران و فروشندگان، نهنگ‌ها به راحتی می‌توانند با سفارش‌های ویژه در دفتر سفارش‌ها بازار را به نفع خود برگردانند.

به همین ترتیب، قرار دادن سفارش‌های فروش بزرگ در قیمت 9,450 دلار به جهت افزایش چند ساتوشی بیشتر در 8,700 دلار به‌راحتی محتمل است. اما اگر به اندازه کافی در نمودارها و دفتر سفارشات دقت کنید، مشاهده می‌کنید که با این کار، نهنگ‌ها می‌توانند در معاملات اهرمی بیت کوین بیشتری به دست آورند.

با افزایش موقعیت‌های شورت با هدف 8,700 دلار، نهنگ‌ها می‌توانند موقعیت‌های بزرگ لانگ بگیرند، دیوار فروش 9,450 دلاری خود را حذف کنند و سود معاملات را به دست آورند، کاری که انجام آن در آخر هفته‌ها به علت کم‌بودن حجم معاملات صرافی‌ها بسیار راحت است.

گرچه این مسئله‌ نشانی از بازار صعودی نیست، اما نشانه‌ای از جمع‌آوری بیت کوین است که می‌تواند منجر به بازار صعودی شود.

نشانه چهارم: فصل آلت کوین‌ها

chart6 9 نمودار ماهیانه ارزش کل بازار رمزارز. منبع: TradingView

اکنون فصل آلت کوین‌ها است. با نگاهی به نمودار ارزش کل بازار رمزارز، می‌توانیم ببینیم که بعد از یک روند نزولی 22 ماهه، اندیکاتور مکدی (میانگین متحرک همگرایی واگرایی) از حالت نزولی به حالت صعودی برگشته است.

اولین کندل سبز روی هیستوگرام با تقاطع صعودی مکدی همراه است که نشان‌‌دهنده بازار صعودی است. پس از این نیز، 100 کوین برتر، شاهد افزایش‌ قیمتی چشمگیر بوده‌اند، مثلا کوین ZIL، رشدی 300 درصدی داشته است.

براساس شواهد تاریخی، وقتی بازار آلت کوین‌ها رونق می‌گیرد، پول هوشمند دوباره وارد بازار بیت کوین می‌شود. در صورتیکه این چرخه چند بار تکرار شود، یک چرخه صعودی بزرگ‌تر اتفاق می‌افتد. اما چه چیزی باعث ایجاد این چرخه می‌شود؟ اینفلوئنسرهایی که در نشانه پنجم در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

نشانه پنجم: فعالیت اینفلوئنسرها

اینفلوئنسرهای رمزارز در بسیاری موارد، خواسته یا ناخواسته، با صحبتی چنددقیقه‌ای در شبکه‌های اجتماعی، باعث رشد چشمگیر سه‌رقمی (درصد) یک کوین با ارزش کل بازار پایین می‌شوند.

در حال حاضر، ویدئوها و توییت‌های اینفلوئنسرهای این حوزه افزایش یافته است و بسیاری نیز به‌اصطلاح به متخصصین این حوزه بدل شده‌اند. علاوه بر این، اینفلوئنسرها پیشنهادهای گسترده‌ای برای تبلیغ کوین‌ها و ICOهای مختلف دریافت می‌کنند، که می‌توان آن را با آغاز بازار صعودی سال 2017 مقایسه کرد، زمانی که جهش صعودی بیت کوین، درک عمومی افراد را از قابلیت‌های این ارز دیجیتال به طور کامل تغییر داد.

همچنین، بسیاری از اینفلوئنسرها از این موقعیت برای ورود به دنیای رمزارز استفاده می‌کنند و این خود می‌تواند سوخت کافی آلت کوین‌ها برای ایجاد چرخه صعودی بزرگ بیت کوین را تامین کند.

سناریوی صعودی

اما هفته پیش‌رو، چه چیزی برای خریداران به ارمغان دارد؟

اولین سطح مقاومت که برای ادامه روند صعودی، که باید از آن عبور کرد، دیوار فروش 9,450 دلاری است. بعد از آن، برای از بین بردن کانال نزولی، باید سطح 9,600 دلار نیز شکسته شود. هدف بعدی، سطح مقاومت چندساله و سرسخت 10,500 دلاری است. اگر این سطح نیز شکسته شود، ایجاد بازار صعودی حتمی خواهد بود.

سناریوی نزولی

از سویی دیگر، اگر سطح حمایت 9,150 دلار حفظ نشود، و بعد از آن روند از آخرین سطحی که خریداران را به خود فرا می‌خواند، یعنی 8,700 دلار، نیز پایین‌تر برود، بیت کوین در یک مارپیچ مرگ بزرگ گرفتار خواهد شد و شرایط را برای خریدارانی آماده خواهد کرد که نتوانستند در سقوط ماه مارس به 4,000 دلار از فرصت استفاده کنند.

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
blankblank
صرافی خارجی MEXCblankblank
ریحانه کاظمیان مقدم

ریحانه کاظمیان مقدم

دارای مدرک کارشناس ارشد، محقق مباحث بلاکچین و ارزهای دیجیتال از اوایل سال 2017
14 نظر
 1. سلام وقتتون بخیر .ممنون از مطالب خوبتون .من الان میخوام مقداری سهام آلت کوین زیر 1 دلار بخرم .پیشنهاد شما رو کدومه و بنطرتون کدوم آینده بهتری داره و سود بهتر؟ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام پوریا عزیز ، زنده باشید.

   والا این تصمیم شماست منتها اینطور نیست که آلت کوین های زیر ۱ دلار بهترین گزینه های سرمایه گذاری باشن.

 2. سلام وقتتون بخیر .ممنون از مطالب خوبتون .من الان میخوام مقداری سهام آلت کوین زیر 1 دلار بخرم .پیشنهاد شما رو کدومه و بنطرتون کدوم آینده بهتری داره و سود بهتر؟ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام پوریا عزیز ، زنده باشید.

   والا این تصمیم شماست منتها اینطور نیست که آلت کوین های زیر ۱ دلار بهترین گزینه های سرمایه گذاری باشن.

 3. از بابت درج نظرات مفید شما سپاسگذاریم .
  کسی قادر هست که بطور درصدی ، احتمال رشد یا نزول قیمت رمزارزها رو اطلاع رسانی کنه .
  از طرفی کسی هست که بتونه کمک فکری بده که کدوم رمز ارز در کوتاه مدت سود بهتری میده ؟

  1. سلام حسین عزیز ، بله طبیعتا مثل تموم بازار های مالی ، رمز ارز ها هم قابل تحلیل تکینکال و فاندمنتال هستند. می تونید با فراگیری این دانش خودتون رشد یا نزول رو پیش بینی کنید یا به تحلیل گران معتبر مراجعه کنید که مورد دوم اکثرا در صورت داشتن سرمایه قابل توجه به صرفه است.

 4. از بابت درج نظرات مفید شما سپاسگذاریم .
  کسی قادر هست که بطور درصدی ، احتمال رشد یا نزول قیمت رمزارزها رو اطلاع رسانی کنه .
  از طرفی کسی هست که بتونه کمک فکری بده که کدوم رمز ارز در کوتاه مدت سود بهتری میده ؟

  1. سلام حسین عزیز ، بله طبیعتا مثل تموم بازار های مالی ، رمز ارز ها هم قابل تحلیل تکینکال و فاندمنتال هستند. می تونید با فراگیری این دانش خودتون رشد یا نزول رو پیش بینی کنید یا به تحلیل گران معتبر مراجعه کنید که مورد دوم اکثرا در صورت داشتن سرمایه قابل توجه به صرفه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب:

مطالب مرتبط

سایر دسته‌های خواندنی